A. WAALS - Haarl.straat 114 - Leiden DAMES- EN MEISJESKLEEDINC OPRUIMING Een buitengewone gelegenheid om U voor spotprijzen van goede kleeding te voorzien, biedt U onze Opruiming, welke r- i hedenavond begint mm i m MANTELS f 1.75, 3.75, 5.75, enz. MANTELS MET BONT f8.75, 11.75, 13.75, enz. KINDERMANTELS f 1.90, 2.50, 3.75 enz. KORTE MANTELS (wolly bear) f9.75, 12.75, 16.75 enz. REGENMANTELS (gummy) f5.75, 9.75, 14.75, enz. JAPONNEN f2.75, 6.75, 9.75. enz. SEAL PLUCHE MANTELS f29.75, 32.75, 39.75, enz. BONTMANTELS f36.75, 49.75. enz. omdat een Oommissie van overleg slechts? op haar plaats is tusschen zelfstandige ver cenigingen, terwijl als grondslag der .on derhandelingen immers was aanvaard, dat St. Michaël' aan den Algemeenen Bond ondergeschikt zou zijn. Zij ver klaarden zich echter bereid, hun uitwer king dezer grondgedachte voor een betere ile geven, stelden hunne formuleering aan de vertegenwoordigers van St. Michaël Ier hand en een nieuwe bijeenkomst werd af gesproken, vóór welke tegenvoorstellen zouden worden toegezonden. Inderdaad werd ook d.d. 23 November aan de Commissie uit het Bondsbesluur eene wijziging op het Reglement van St. Michaël toegezonden, waarvan de voor naamsto bepaling luidt: „Er bestaal een Commissie van over leg ter bespreking van alle aangelegen- bieden van bet Verbond St. Michaël met „het Bestuur van den Algemeenen Bond „van R.-K. Rijkskieskringorgenisaties in „Nederland. „Deze Commissie bestaat uit drie leden „van liet Hoofdbestuur, door het Hoofd bestuur aan te wijzen. „Wanneer het Bestuur van den Alge- „mocnen Bond van R.-K. Rijkskieskring- „organisaties in Nederland besprekingen „wensebt, worden deze door de Commis- „sio van Overleg gevoerd." Hier werd derhalve niet voorgesteld een vorm van ondergeschiktheid, maar op nieuw de reeds afgewezen permanente Com missie van Overleg. Een nieuwe bespreking der twee Com missies was intussohen reeds bepaald op 25 November. De bespreikng op die bijeenkomst heeft echter in het geheel niet plaats gehad, doordat de Commissie van St. Michaël vóór den aanvang het overleg afbrak. Van de zijde van St. Michaël werd nog denzelfden dag door middel van het Haagsche Gorrespondentiebureau een me dedeel! ng gepubliceerd die aan het slot de verklaring inhoudt dat „het overleg tus- „scheu het Bondsbesluur en het het „Hoofdbestuur van de zijde van St. Mi- „chaël thans als geëindigd (wordt) be schouwd". Het bestuur van St. Michaël zond bij schrijven van 26 November deze mede deel ing aan het Bondsbesluur onder in zending van hel oorspronkelijk Reglement en de daarin later gebrachte wijzigingen, waartoe St. Michaël bereid was. Vervolgens heeft het Bondsbestuur in zijne vergadering van 28 November ge hoord het Verslag der Commissie uit zijn midden en gezien, de officieele stukken door St. Michaël ingezonden, besloten als reeds in het communiqué eerder bekend gemaakt. Wat betreft het incident dat op de bij eenkomst van 25 November j.l. is voor gevallen, wenscht het Bondsbestuur, ge boord de verklaringen van den heer van Wijnbergen en van de beide leden van het Bondsbestuur, die persoonlijk de Alk- maarscho rede bijwoonden, zijn overtui ging uit te spreken, dat er voor de leden dor Commissie uit St. Michaël geen grond was te veronderstellen, dat do gewraakte uitlatingen, die van algemeenen aard wa ren, op hen doelden. Dit te minder, na do welwillende wijze waarop van de zijde van het Bondsbestuur en in 't bijzonder van den Voorzitter, de onderhandelingen waren gevoeld. Bovendien doelde de Commissie mede, dat de irritcerende wijze, waarop de vra gen door den Voorzitter der Commissie uit St. Michaël werden gesteld, tot de wei gering der beantwoording heeft geleid. Tevens is het bet Bondsbesluur niet dui delijk hoe St. Michaël heeft kunnen be sluiten uit een grief, welke zij meent te hebben tegen den Voorzitter* der Commis sie uit het Bondsbestuur de onderhande- bngen met het Bondsbestuur af te breken Veeleer had het dan op den weg van St. Michaël gelegen aan het Bondsbestuur mede te deelen, dat bet slechts genegen zou zijn de onderhandelingen voort te zet ten, indien in de Commissie de Voorzitter door een ander werd vervangen. Dit zoude de eenag logische consequen tie zijn, welke kon worden getrokken uit het incident, door de Commissie van St. Michaël opgeworpen. In tusschen stelt het Bondsbestuur er prijs op te verklaren, dat het besluit, ge nomen in de vergadering van 28 Novem ber, j.l. én geheel vrijstaat van gemeld incident én daardoor op geen enkele wijze is beïnvloed. Dit besluit is genomen met eene meer derheid van 13 legen 7 stemmen, terwijl in die vergadering overigens geen en kele stemming heeft plaats gehad. Ter motiveering van het besluit moeten vooral twee punten naar voren worden ge bracht. 1. het gestelde doel, zooals ddt is om schreven in hel hiervoren genoemde arti- tel 1 van het Reglement van St. Michaël. 2. do vorm, die St. Michaël voor hare organisatie heeft gekozen. 1. De omschrijving van het doel, n.l.: „de Katholiek-Democratische Gedachte overeenkomstig de leer der Kerk en de uitspraken der Pausen in de R.-K. Staats partij* te bevorderen", zooals dit doel is verduidelijkt door hetgeen door de voor mannen van St. Michaël is gezegd en ge schreven, vormt een miskenning van het doel der R.-K. Staatspartij. 2. Van organisatorisch standpunt de Vereeniging St. Michaël beoordeelende, moot voornamelijk het navolgende naar voren worden gebracht: Het doel der oprichting van St. Mi chaël is allereerst om een deel der R.-K. kiezers in een blijvend landelijk verband, buiten (le leading van en zonder onder geschiktheid aan den Bond', samen le brengen, om onder leiding van een Hoofd bestuur die kiezers in bepaalden zin te beïnvloeden, opdat de politiek der R.-K. Staatspartij eene andere worde dan tot dusverre gevoerd, opdat eene andere richting worde ingeslagen. Meer concreet is de bedoeling te streven naar bepaalde programpunten die nog wel niet officieel. zijn gepubliceerd, doch toch reeds vol doende duidelijk zijn vertolkt door de voormannen van St. Michaël (o.a.: „Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, Ont wapening, Rentelooze Leeningen, enz.) De samenstelling nu van dit program, waarop hoofdzakelijk de actie is gericht, moet geschieden in en door de Kiesver- eendging, georganiseerd in Rijkskieskring organisaties en in Algemeenen Bond. Het samenstellen van het katholiek pro gram moet, zooals artikel 2 sub c. van het bondsreglement uitdrukkelijk zegt „door gemeenschappelijk overleg'' geschieden. Dit gemeenschappelijk overleg is onver- eenigbaar met zelfstandig georga niseerd vooroverleg buiten de lei ding der organisatie. Het bepaalt in ar tikel 4 van het reglement van St. Michaël, dat de leden tevens lid moeten zijn der R.-K. Kiesvereenig-ing, kan aan het wezen van dit vooroverleg natuurlijk niets ver anderen. Bovendien, wanneer de actie St. Mi chael in zijn tegenwoordige gedaante in de R.-K. Staatspartij zou worden geduld, zouden andere groepen zich geroepen ach ten op dezelfde wijze te handelen, ten einde op gelijke wijze haar invloed in de partijorganisatie te organiseeren en tot gelding te doen komen. Zoo zouden ontstaan eenige politieke groepen, die federatief zouden kunnen samenwei-ken, doch de ééne Katholieke Staatspartij zou hebben opgehouden te be staan. De eenheid zoolang dié nog uiterlijk zou kunnen bewaard worden, ook dat zou niet lang duren. De groepsgeest zou domineeren, en de ze zou zijn tegenstanders eerder zoeken bij hen, die eigen pariijgenoofen heetten te zijn, dan bij principiële tegenstanders. Een zoodanige actie kan nimmer de goedkeuring van het Bondsbestuur ver werven, wijl ze de Katholieke partij 'met gewissen ondergang bedreigt. Ook dus op gronden van zuiver organi- saitorischen aard moet de actie „St.-Mi- chael" worden afgewezen. Op bovenstaande gronden heeft het Bondsbestuur gemeend te moeten uitspre ken dat het Verbond St. Michaël in zijn tegenwoordige gedaante is eene zelfstan dige politieke partij, waarmede de R -K. Staatspartij geen rélatio onderhoudt, voor welker doen en laten zij niet aansprake lijk is en niet de minste verantwoordelijk heid draagt Het Bondsbestuur zal dit be sluit ter goedkeuring aan de Bondsverga dering voorleggen. Het Bondsbestuur doel een krachtig en ernstig beroep op het Bestuur van St. Mi chaël, niet als tegenstanders, doch als onze mede-Katholieken, oan af le zien van de ondernomen actie, in bovenomschreven vorm en geest gevoerd, een actie, die de eenheid der Katholieken op staatkundig terrein verstoort, de Katholieke Staats partij verzwakt, den invloed der Katholie ken vermindert en onder de Katholieken verhoudingen in het leven roept, waarvan de gevolgen zich wellicht buiten het staat kundig terrein zullen doen gelden. Wanneer wij zien hoe in geheel de we reld do eenheid der Katholieken wordt gevraagd, en wat de gevolgen zijn van on derlinge verdeeldheid, dan is een beroep op de R.-K. kiezers van Nederland toch zeker niet misplaatst, om onze eenheid on gerept te handhaven. De Schoolgeldregeling. M o g e lij k e tegemoetkoming voor groote gezinnen.. De Minister van Onderwijs heeft in de Tweede Kamer meegedeeld dat hij een on derzoek zal instellen of een wijziging kan worden aangebracht in de .nieuwe school geldregeling teneinde tegemoet te komen aan de moeilijkheden, welke voor de groote gezinnen aan die regeling zijn verbonden. Postcheque- en girodienst. De zekerheidsstellingen vervallen. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat de zekerheids stellingen, welke gedurende de tijdelijke sluiting van den postcheque- en girodienst door de commissie voor de uitbetaling van gelden op postrekeningen werden gevorderd bij de uitbetaling van bedragen op postre keningen, thans als vervallen kunnen wor den beschouwd, indien de betrekkelijke postrekening geen debet-saldo aanwijst en bovendien de aecoordverklaring met he.t saldo aan hei bestuur van den postchèque- en girodienst is overgelegd. De door de rekeninghouders bij de ge noemde uitbetalingen overgelegde formu lieren van zekerheid-sstelling kunnen desge- wenscht onder opgaaf van liet mfnrmer der postrekening schriftelijk worden terugge vraagd aan den -postdirecteur ter plaatse tot en met. 18 December a.s. R. K. Werkliedenverbond. Propaganda in het Bisdom Haarlem. Tal van Hoofdbestuursleden van de R. K. vak- en standsorganisatie der arbeiders (R. K. Werkliedenverbond) welke hoofdzake lijk hun werkkring bezitten in het Bisdom Haarlem, kwamen op Donderdag 4 Dec. jl. te Amsterdam bijeen onder leiding van den Voorzitter van het voorloopig bestuur van het R. K. Werkliedenvèrbond ter bespre king van de te voeren propaganda in dit gewest. Deze vergadering, welke een zeer geani meerd verloop had,v was een uitvloeisel van het propagandaplan voor eenige dagen door de gezamelijke Hoofdbesturen aan vaard te Utrecht en in de pers reeds aan gekondigd. Zij had ten doen een bestuur voor dat gewest te benoemen en de actie der propaganda voor te bereiden. Verschillende practische middelen wer den in bespreking gebracht- en aan het te kiezen Bestuur ter nadere uitwerking voor gelegd. Het Bestuur werd samengesteld als volgt: H. J'. Sprókop Rotterdam, Voorzit ter; Ant. J. M. Angenent, Amsterdam, se cretaris: H. G. Silvius en H. J. Kuiper, le den. Dit bestuur zal thans spoe.dig met omlijnde plannen komen. Als de opgewekte geest, die op bovenbe doelde vergadering heerschte, ook zal blij ven bestaan in de uitvoering der propa ganda, dan zijn wij van succes overtuigd. Arb&id op 27 December 1924. Dit jaar demonstreert de Kalender weer duidelijk zijn gebrekkigheid. Terwijl de Ke.istdagen op Donderdag en Vrijdag val len, wordt op Zaterdag 27 December elke productieve arbeid vrijwel onmogelijk. Het is dan ook te voorzien, dat vele werkgevers op 27 December vacantie zullen geven. Naar ons wordt medegedeeld is er groote kans, dat deze vaeantiedag krachtens art. 28 sub 5 der Arbeidswet in de week van 29 December tot en met 3 Januari kan wor den ingehaald. (De R.K. Werkgever) De Postcheque- en Girodienst. De sluiting. De Staat is thans overgegaan tot het dagvaarden van de personen, die van den ten gevolge van de sluiting van den Post cheque- en Girodienst ontstanen toestand gébruik hebben gemaakt, om meer geld op te vragen en te ontvangen dan waarop zij in werkelijkheid recht hadden. Tot dusver zijn 11 dagvaardingen hij verschillend© rechtbanken in ons land uit gebracht, terwijl één vordering beneden f 200 bij een kantonrechter aanhangig is gemaakt. Uit de S. D. A .P. Wij vinden volgend communiqué in „Hel Volk": Partijbestuursvergadermg. Zaterdag 29 November j.l. vergaderde het Partijbestuur te Amsterdam op het Sekretariaat, Keizersgracht 376, Am sterdam. Afwezig om gezondheidsredenen mi*. P. J. Troelstra, door andere werkzaamhe den verhinderd W. Drop en wegens een reis naar Indië J. v. d. Kieft. Vastgesteld werden de voorloopige kandidatenlijsten voor do Tweede Kamer verkiezingen die aan den Partijraad zullen worden aangeboden, benevens het Verkie zingsprogram en Strijdprogram. Na nog eenige -besprekingen, niet voor publikatie geschikt, werd de vergadering gesloten. C. WERKHOVEN, Partij-Secretaris. Zooals men ziet, gaat het er in de bij uitsték „democratische" partij wel iet wat gemoedelijker toe dan hij ons, katho lieken. ,.Msb." SPORT DE OLYMPISCHE WINTERSPELEN IN 1928? Naast- Zwitserland, Noorwegen en Zwe den heeffc thans ook het Oostenrijksche Olympische Comité te kennen gegeven, de Olympische Winterspelen 1928 te willen or ganiseeren. Dat kan dus een aardige strijd worden tusschen deze vier landen. die door. hun nat uur-omstandigheden alle vier in staat zijn..de winterspelen op uitsteken de wijze te doen plaats vinden. VOETBAL. GOUDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma vcor a.s. Zondag, Eerste Klasse A. 12 uur: Gouda IIO. N. A. II Olympia III"Woerden II Eerste Klasse B. O. N. A. III—Gouderak I Zwervers ISchoonhoven II G. S. V. II—Haastrecht I Tweede Klasse A. Oude water IAlphia II Tweede Klasse B. Krimpen ISchoonhoven III Moordrecht II—Gouda III 12 uur: G. S. V. IIIWaddingsveen I Derde Klasse. Waddingsveen II■Bodegraven III 9 Alphia IIIVriendschapII Stolwijk IO. N. A. V Vierde Klasse Gouderak IIStolwijk II Vriendschap IIIOude water II STADSNIEUWS Een Leidsche inzending op de Vaticaansche Tentoonstelling. GemeenieHjke Aankondig/ng BAKKERSNACHTARBEID. De Burgemeester van Leiden; Gezien het verzoek van G. Seis alhier om vergunning tot het verrichten van bak- kersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags in het perceel Koningstraat 2; Gelet ,op art. 38 der Arbeidswet 1919 en de artt. 1 en 2 van het Koninklijk Besluit van 14 Augustus 1920 (Stbld. no. 708); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat genoemd verzoek op de Secretarie de zer gemeente (Kamer no. 9) ter inzage is gelegd, alsmede dat op 5 Januari 19*25, des voormiddags te 11 xiur op het Raadhuis ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen d"t verzoek m te brengen. N. C. DE GIJSELA AR Burgemeester. Leiden, den 6den December 1924. B. en W. van Leiden.Gezien het verzoek van de N.V. Nieuwe Leidsche Courant, ora vergunning tot uitbreiding van de druk kerij in het perceel Hooigracht No. 35, Sec tie I no. 572; Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 20en De- cmber e. des voormiddags te half elf •uren op bet -Raadhuis; gelegenheid zal worden gegeven orti bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Katholieke Agenda LEIDEN Dinsdag. R. K. Graf. Bond, Bondegebouw, te 8 uur. Dinsdag. ,,St. Raphael", Bondsgebouw, te 8 uur. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur nemen de volgende huis artsen den dienst waar: Dr. J. Bruinïng, Rapenburg 59. Tel. 605. Dr. Niemer, Stationsweg, Tel. 506. Dr Schreuder. R'ooiararlii nu. Tol 301. Or. Veldhnijzen, Hooigracht 84, TeL 617. Do avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Dec. waargenome door apotheken van de heeren P. J. van Drie- sum. Mare 76, Telef 406 en W Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. Do Geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest. wordt van Zaterdagavond uur tot Maandagmorgen 8 uur waargeno- men door Dr. Timmermans. Wilhelmina- park, telef 390. Ter gelegenheid van het Jubeljaar wordt in heit Vaticaan de Wereltl-Missie- Tenloonstelling geopend, waar alle mis- sieön van de geheele aardbol zich kun nen doen vertegenwoordigen. Door het Instituut voor Tropische Geneeskunde, Rapenburg 33 is een uitgebreide verzame ling beschikbaar gesteld om de Tropi sche Geneeskunde op deze Missiotentoon stelling .te demonstreeren. (Het Rijk verleende een subsidie van f 500). De tropische geneeskunde is steeds een belangrijk onderdeel der missie-arbeid geweest. Door het lichamelijke hulp brengen aan de inboorlingen, komen de missionarissen en missie-zusters met hen in vervrouwelijken omgang; de inboor lingen verliezen dan hun schuwheid voor den vreemdeling en voor den vreemden godsdienst. Het is geloofsprediking op indirecte wijze, maar die zeker even dik wijls tot welslagen leidt als de verkondi ging met het woord. Daarom ontvangen de missionarissen, die de binnenlanden intrekken, eenig on derricht in de tropische geneeskunde, om als Christus, èn predikend èn genezend het volk te bekeeren. Wij werden in de gelegenheid gesteld de Leidsche „Stand", betrekking hebbende op de Tropische Geneeskunde te bekij ken, waarbij Prof. dr. Flu een belang- wekkenden uitleg gaf van het ten toon gestelde. De inzending is gisteren op transport gesteld naar Rome. Ingezonden zijn een 25-tal platen eB graphische voorspellingen en een 150-tal groote diapositieven, (doorzichtige, posb ffëve photographische beelden, in dit geval van microscopisch klein gedierte), een verzamelng voedingsmiddelen waarvan het voortgezet gebruik in verband staat met het optreden, voorkomen en genezen van Beri Beri, een verzameling ziekte- veroorzakende parasieten en bloedzuigende insecten. Door deze verzamelingen wordt een duidelijk beeld gegeven van de oorzaken, de wijze van verbreiding van dee oorzaken, pest, cholera, mijn wormziekte, Filaria- wormziekte, Beri Beri, do door amoeben veroorzaakte dysenterie, do Framboesia tropica, malaria, lepra en tal van iir de tropen voorkomende huidziekten. Het lijkt ons niet nuttig een beschrij ving in bijzonderheden van den zéér inte ressanten stand te geven, omdat, zonder de platen en diapositieven, men -toch geen juisten indruk van het ten toon gestelde verkrijgt en het meerendeel onzer lezers niet in de gelefenhe id is naar Rome te reizen. Wij vertrouwen, dat de Leidsche stand op de tentoonstelling veel nuttigs leert voor de Inlandsche bevolking en de mis sie. In ieder geval draagt de inzending met roem de naam van Leiden en van het prachtig ingerichte Instituut voor Tro pische Geneeskunde op het Rapenburg. De aanwinst voor het Museum vaiv Oudheden. Omtrent de verzameling van „Felua" aan het Rijksmuseum van Oudheden ge schonken, kunnen wij nog het volgende mededeelen: Zij omvat een aantal urnen afkomstig van de Veluwe, verder talrijke steenen werktuigen als bijlen, een prachtige speerpunt, enz. Doch zij heeft voor de oudste geschiedenis van ons land vooral groote waarde door een ongemeen rijke collectie Merovingisclie oudheden afkom stig van het grafveld van den Vrijenberg to Loenen (Veluwe). Wij zien hier prach tige eexmplaren vanden in ons land zeer zeldzamen fibulavorm met halfronde kop- plaat èn voorzien met vijf knoppen, die als typisch worden beschouwd voor de cultuur der Westersche Franken om streeks 520. Wij zien ook locale imitaties van dezo geïmporteerde stukken; verder een paar gouden hangers gewoonlijk als braclea- ten aangeduid. Ook de collectie Merovin- gisch aardewerk die bij deze voorwerpen is gevonden, en de -talrijke typische ijze ren wapens verdienen ten volle de aan dacht. Volksbondsnieuws. V ragenbus. Op de laatste ledenvergadering werd, zooals reeds uiit het verslag in „De Leid sche Courant" is gebleken, een verzoek gedaan aan het Bondsbestuur, om een „Vragnbus" in te stellen. Het bestuur is hiertoe gaarne bereid, en zulks vooral, omdat de behandeling van die vragen veel kan bijdragen tot ontwikkeling van de leden en tot verbooging van de leer zaamheid en gezelligheid der vergaderin gen. Aangenaam zal 't het bestuur dan ook zijn, wanneer er geregeld vragen in komen. Om eeen goede regeling hiervoor ite troffen, worden de leden verzorht, de vragen, die ze wenschen te stellen, schrif telijk in te dienen bij het secretariaat van den R.-K. Volksbond Steenschuur U> liefst in gesloten couvert, waarop, ver meld „Vragenbus". Ofschoon wel ge* wensebt, is onderteekening niet noodza kelijk. Pakjesavond. 5 December, vijf minuten voor midder nacht. Maneschijn en sterrengeflonker aan 't firmament. In de verte het gefluit van een -trein, overigens doodsche stilte. Grool- en Hein "ligt met. magen vol suikergoed e» marsepein in Morpheus' armen. Slechts hief en daar nog een schaduwbeeld op 't- slaap kamergordijn van hem of haar, die cea poging doet om in bed te komen. Plotseling belgerinkel, paardengetrappel, gerol van rijtuigwielen in een der buitenwijken van Leiden, 't Geluid komt naderbij, lichten gaan aan en uit, ramen open. slaperig® hoofden steken buiten, trotsceren den nacn- tel ijken bries. Het rijtuig nadert, de p"®r' den worden ingehouden, 't geheel staal.»11. Dc koetsier kijkt naar het huisnummer- Ja, hierzoo! Het- portier knerpt open, Zwarte Piet stijgt uit. beladen met pakket; do goede Sint licht vanuit het r'l t uig met een zaklantaarn bij, om den na® te kunnen lezen. Binnen rinkelt een Geen gehoor. Piet loopt te ijsbeeren; heilige man in het rijtuig knoopt een g sprek aan met den koetsier. Hij sc!''i{ vroeger meer in de buurt te zijn geweest.^ oordeelen naar zijn vraag, of die st/' vroeger niet anders heette, hetgeen dc sier bevestigend beantwoordt. Nogmaals belgerinkel binnen, Dc •- staart naar -boven, „ik verrvan honger" ontlokt- hem zijn jeukende m-

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2