HULPGEBOUW: Haarlemmerstr. 54 Het bestuur beeft reeds zijn welwillen de medewerking getoond door de afdee- ]ing bereids in het bezitt te stellen van het recht van erfpacht op een voor het loei alleszins geschikt terrein gelegen aan de Prins Hendrikstraat. Verder werden teeds eenige schenkingen ontvangen en toezeggingen van gratis leveringen geboekt lerwijl de architect, de heer Kroon, be langloos zijn deskundige medewerking zal verieenen. Een aanzienlijk bedrag is evenwel nog benoodigd alvorens het be- fluur tol verwezenlijking van haar doel jal kunnen overgaan. Daartoe werden dezer dagen inteekenbiljeten verzonden die naar wij vertrouwen, gezien do nut tige werkkring van he'. Groene Kruis, door velen voor een flink bedrag zullen ge teek end worden. Industrie. Naar wij vernomen zal in de voormalige koekfabriek van de fir ma Dros in wijk Hoorn binnenkort door een Haagsche firma de fabricatie van chocoladewerken ter hand worden geno men. HIL'.EGOM, Gemeenteraad. Donderdagmiddag te 2 uur hield de raad dezer gemeente een openbare vergadering Aanwezig de Burgemeester en 12 leden Afwezig met kennisgeving de heer Hoog moed. De Voorz. opent de vergadering en doet voorlezing van het gebed. Punt 1. Vaststelling der notulen der vo rige vergadering. Onveranderd vastgesteld Punt 2. Ingekomen stukken Voor ken nisgeving aangenomen. Punt 3. Aanbieding verslag Volkshuis vesting 1923. Voor kennisgeving aangeno men Punt 4. Voorloopige vaststelling gemeen- ierekening, dienst 1923. Tot leden der commissie tot het nazien der rekeningen waren benoemd de heeren Fijma, Vermeer en van de Loo. Namens de comm. adviseert de heer Vermeer tot goedkeuring, doch de com missie. wil enkele kleine opmerkingen ma ken. n.l deze, dat kleine leveranties ge- gebieden door levcancierB buiten de ge meente Spr. noemt b.v. carboleum, vin dend op dezelfde rekening eene leverantie door den heer C. A Rijnbeek alhier, die zelfs goedkooper is. Spr vraagt nu: ge ven B. en W. opdracht in dezen, of ge schiedt dit door den gemeente-opzichter naar eigen believen? En vervolgens, wordt opdracht gegeven en dan tevens gezegd "w aar? Weth Balvers zegt: gedurende het laat- gte halfjaar eonfereeren de wethouders el. ke week met den gem.-opzichter en wofdt dan tevens bepaald, waar besteld zal wor den. De gemeenterekening wordt daarna goedgekeurd, terwijl de Voorz. dank brengt aan de comm. voor het door haar verrichte werk. Punt 5 Comptabiliteitsbesluit. Dit be sluit wordt goedgekeurd Punt 6 Verzoek van de vereeniging van Gnsfabrikanten in Nederland om subsidie uit de gemeentekas. B. €n W. stellen den raad voor f 25 te voteeren. De heer van Houten merkt op, dat in 1918 wegens de tijdsomstandigheden dit adres voor kennis geving werd aangenomen De tijdsomstan digheden zijn thans nog ongunstiger Weth. Balvers zegt, dat voor het gasbe drijf de omstandigheden Diéns' gunstiger lijn dan nu. waarop de heer van Houten opmerkt, dat het gevraagde betaald moet worden uit de gemeentekas. De f 25 wordt hierop toegestaan. Punt 7. Voorstel tot verhuring van grond in den Vennipperpolder voor hoen derpark aan G H. Jansen. De heer Voo- ren vindt den prijs vrij hoog in verband met de voorwaarden. Weth. de Vreugd antwoordt, dat het da-ar de gemeente veel geld gekost heeft. We moeten daar reke ning mee houden; als gemeente kunnen we ons niet vastzetten. De heer Vooren wil beneden den prijs gaan. Weth. de Vreugd zegtwe zijn verplicht zoo te ver huren. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. Punt- 8 Verzoeken om verstrekking van voorschotten uit de gemeentekas ter ver krijging van plaatsjes door landarbeiders. De heer van Houten vraagt-, of de aanvra gen c en d wel aan de eischen -der wet voldoen. Spr acht de terreinen te klein. Vervolgens vindt spr. den koopprijs te hoog Is er niet goedkooper land te krijgen? De Voorz.: Zij vragen dit De heer Loer- •kker; Zijn B en W. voornemens elke aan vraag in te willigen? Spr. staat sympa thiek tegenover het doel, maar spr. wijst op het eerste doel der Landarbeiderswet. De prijs van c. en d. heeft spr. verbaasd. Herhaaldelijk is die grond voor veel min der aangeboden. Men zij gewaarschuwd, dat do menschen zelf niet de dupe wor den De bedoeling der wet is niet een huisje, doch land n huis. Over dit punt wordt nog zeer lang gere deneerd. Weth. Bal vers wil het punt aanhouden k»t het einde dezer vergadering. Na nog enkele opmerkingen en bespre kingen wordt besloten tot aanhouding tot het eind der vergadering. Punt 9 Verzoek van de woningstichting yPatrimonium" om verstrekking van een voorschot uit de gemeentekas voor den bouw van 48 arbeiderswoningen. Gevraagd *ordt ten hoogste f 130.000. Over dit punt is rond 2 uur gedis cussieerd. He heer van Hout-en opent de rij der •Prekers. Spr kan met het voorstel van H en. W. niet meegaan. Na Patrimonium rolgt weer Goed Wonen. Er komen steeds meer vreemde arbeiders in do gemeente, daardoor een loondruk ontstaat en het •antal werkloozen toeneemt. Thans zijn er 'eeds een 70. We mogen er onze stem niet •au geven. He heer Fijma laat een geheel ander ge rold hooren; deze staat lijnrecht tegen over den heer van Houten. Spr. wil alleen yogen: hoe wordt er gebouwd en worden huizen publiek aanbesteed? (Wordt vervolgd). NIEUWKOOP. Gei.H nteraad. (Vervolg). De heer Breedijk noemt het con keu rige toelichting, doch zegt, dat \vij niets te maken hebben met andere gemeenten. De Voorz. zegt, dat wij ons niet be hoeven te regelen naar andere ge meenten, doch een vergelijk i n g met andere gemeenten is ad rem. De heer Stam zegt, dat het hem onver schillig is, hoe het alhier staat met den belastingdruk, doch wil de geraamde ver- hooging zien weggewerkt, doch vindt hierin tot zijn spijt geen medewerking van B. en W. Weth. Mourits verdedigt het stand punt van B. en W. De heer van Leeuwen acht het ver keerd te gaan bezuinigen op het wegon derhoud. De heer Tijstea-man en meerdere leden sluiten zich hierbij aan. De heer Koolo geeft de voorkeur aan grin.t tegenover basalt en ziet in walsen gc-cn voordeel. De Voorz. en meerdere leden verdedi gen het basalt-systeem, zoozeer noodig voor verharding terwijl zij ook walsen wenschen. Aangezien de heer Stam geen steun vindt voor zijn voorstel trekt hij hei', in. De keer Stam wil een loonsverlaging zien toegepast op alle ambtenaren, in dienst van de gemeente en A-raagt hierover den geest van do vergadering. De heer Zwart vindt de salarissen erg hoog, doch wil de verlaging alleen toe passen op de hoogere ambtenaren. Weth. Mourits wijst er op. dat reeds het vorig jaar dergelijke wensch aan Ged. St. is kenbaar gemaakt zonder eenig succes. De heer Tij&terman noemt den tijd voor verlaging ongunstig, omdat de le vensstandaard omhoog gaat. De Voorz. waarschuwt, dat een verla ging zeker niet zal worden goedgekeurd, omdat men voor een enkele gemeente na tuurlijk geen uitzondering maakt. De heer Breedijk zegt, dat het gepro beerd moet worden. Spr. stelt daarom voor de jaarwedden van den burg., weth., secr., ontvanger en het presentiegeld van den raad met 10 pet te verlagen en van de overige ambtenaren met 5 pet. Weth Mourits is er itegen de lagere ambtenaren-jaarwedden te verminderen en keurt ook een verlaging van presentie geld af, omdat de verhooging juist is in gevoerd ten behoeve van de minder ge situeerden, wier bestaan onder het raads lidmaatschap lijden zou. In stemming gebracht wordt het voor stel tot verlaging van de hoogere amb tenaren met alg. stemmen aangenomen, dat van de lagere ambtenaren (met uit zondering van den ambtenaar ter secreta rie, wiens jaarwedde nog juist herzien is) wordtverwerpen met 8 tegen 3 st. Tegen de heeren Koole, Breedijk en Stam. Het voorstel om het presentiegeld voor de leden van den Raad terug te brengen van f 3 op f 2.70 wordt met 6 tegen 5 st. aangenomen. Voor de heeren Koole, Bree dijk, Stam. Tijsterman, Verhaar en Wil denburg. Tegen de heeren Zwart, van Leeuwen, Splinter, Mourits en Augusti- nus. De heer Stam stelt voor de nacht wacht af te schaffen. Geen der leden sympathiseert met dit voorstel. De heer Breedijk wil op den post schrijfbehoeften voor de secr. elc. bezuinigen. De Voorz. zegt, dat B en W. hierin reeds vaak actief zijn geweest, doch dat de inkoopen bij voorkeur gedaan worden bij ingezetenen. De heer Breedijk geeft voorts in over weging den rijksveldwachter een flinke gratificatie te geven. Hij heeft gehoord, dat. Griffioen vertrekken wil. De Voorz. zegt overweging toe in B. en W. De heer -Breedijk geeft mede in over weging de levering van de benoodigde brandstoffen onder de gemeentenaren aan te besteden. Wordt toegezegd. De heer van Leeuwen mist, evenals het vorig jaar een post op de begrooting voor werkverschaffing. Spr. gaat accoord met de toelichting welke B. en W. het vorig jaar daarop versohaften doch wil be reids in overweging geven, dat indien in grijpen dezen -winter noodig mocht zijn, zij het eerst geholpen zullen worden, die bij de werkloosheidsverzekering zijn aan gesloten en dus zelf zorg-getoond hebben. Voorts stelt spr. voor aan de jaarwedde van den gemeente-opzichter drie jaarlijk- sche verhoogingen te verbinden van f 100. De heer Zwart zegt, dat zoo goed als alle ambachtslieden sollici/teerden naar deze betrekking. Spr. gaat en- mede ac coord, dat .de wedde verdubbeld wordt zooals in de begrooting is opgenomen, doch de opzichter wist vooraf wat de jaarwedde was. Spr. ia er dan ook niet voor alsnog een verhooging toe te ken nen. De heer Breedijk zegt dat men in de toekomst wel weer kan zien voor verhoo ging. De heer Stam sluit zich hierbij aan, De heer Verhaar kan met het voorstel mede gaan. Weth. Au gust inns meent, dat er veel achterstand in het gemeentewerk was en dus de werkzaamheden z. i. in de toe komst zullen verminderen. De Voorz. noemt Leiderdorp, met 1000 zielen minder, waar kort geleden deze jaarwedde bepaald is op f 400 en kan zich dan ook met het voorstel vereenigen. Met 6 tegen 5 stemmen wordt het voor- stel-van Leeuwen aangenomen. Voor de heeren van Leeuwen, Tijsterman, Ver haar, Splinter, Wildenburg en Mourits, tegen de heeren Zwart, Koole, Breedijk, Stam en Augustinus. De heer Verhaar wijst er op, dat het de bedoeling is, de Dorpsstraat tot aan de Teuntjebrug in 2 jaren te vernieuwen, waarvoor in 1925 f 2120 is uitgetrok ken. Om het voordeel wil spr. deze ver nieuwing ineens doen en daarmede wach ten tot 1926. Een jaar wachten acht spr. geen bezwaar; de straat mag noodlijdend zijn, docb is niet onbegaanbaar. ZUIVER WITTE WOLLEN DEKENS CRETONNE DEKENS, prima vulling 3.98 5.15 Weth. Augustinus gevoelt veel voor het idee, doch dan moet ook zoo min moge lijk aan dat gedeelte gerepareerd wor den. Met 2 stemmen tegen, die van de hee ren Koole en Stam wordt het voorstel aangenomen Weth, Auguslinus stelt voor een post in de begrooling op te nemen om lid te worden van den Alg. Ned. Wielrijders- bond (A.N.W.B.) omdat deze het belang ook voor deze gemeente bevordert. Na korte bespreking wordt dit voor stel met alg. st. aangenomen. Daarna wordt de begrooting met op een na alg. steramen vastgesteld. De heer Si am stemde tegen. Goedgekeurd wordt een wijziging in de begrooting voor 1924. Vastgesteld wordt de vergoeding in ant. 101 der wet op het L. 0. voor de bij zondere scholen over 1923 en wel op f 14.78J4 per kind. Ingekomen is een verzoek van het R.-K. schoolbestuur te Noorden om modewer king ingevolge de wet op het L. O. voor aanschaffing van leermiddelen enz. ten behoeve van twee in gebruik genomen lo kalen. Op voorstel van don heer Breedijk wordt dit verzoek aangehouden itot een volgende vergadering. NOGRDWIJKERHOUT. De St.-Jozefschool. Bij de St.-Jozef scholen zullen eindelijk eenige goede ver beteringen worden aangebracht. Aan de zijde van den Langevelderweg zal een ijzeren hek komen en een muur zal de jongens- en meisjesschool van elkaar scheiden. Verder zullen er twee itegelgan- gen gelegd worden vanaf de school tot den openharen weg. Stille Omgang. Woensdagavond kwa men de leden van hel Genootschap van den Stillen Omgang bijeen in het nieuwe patronaatsgebouw van de parochie St.- Viotor. De voorzitter opende de vergade ring en sprak een woord van dank aan den Zeereerw. Heer Pastoor, die het ge- houw welwillend voor deze bijeenkomst had ter beschikking gesteld. Even herin nert spr. daarna nog aan den Stillen Om gang van verleden jaar die zoo schitte rend geslaagd was. Tevens spreekt hij over het onvergetelijke Eucharistisch Congres in Amsterdam, dat in ons land den ijver, om onze liefde voor het H. Sa crament te toonen nog heeft doen groeien. Dan deelt de voorz. mede, dat er dezen winter nog een spreker zou komen, en wel Prof. Verhaar van Warmond, die nog nader het doel der Stille Omgang zal uiteenzetten. Hierna gaat men over tot bestuursver kiezing, daar dit bestuur nog niet defini tief gekozen was. De voorz. deelt mede, dat het wenschelijk is dat het bestuur uit vijf leden bestaat. Gekozen worden dan de heeren E. Ostdam Jacz. met 27 sit., E. Lampe met 27, B Broekhof met 24 en de nieuwe bestuursleden: W. Kaptein met 17 st. en G. v. Denzen met"13 stem men. Tot voorzitter werd herkozen de heer E. Oostdam mat alg. stemmen. De voorzitter deelt dan mede, dat het bestuur den Zeereerw. Heer Pastoor Waterreus hoeft verzocht om 's avonds vóór het vertrek met den trein, een Lof te houden in St.-Victor ter voorbereiding, hetgeen is toegezegd. Tevens doet hij nog eenige mededeelingeu o.a. dat de con tributie is bepaald op 75 ceent per lid per jaar, wat nu betaald moet zijn vóór 1 Jan. 1925. Daarna komt de rondvraag. De heer v. Dijk vraagt of de afdeeling geen mede- zeggingschap heeft hij het hoofdbestuur over de regeling der reis Aangenomen wordt dit op de eerstvolgende vergadering haar voren te brengen, de beer v. d. Voet stelt voor om op de volgende vergadering de liederen te zingen die ook op de reis gezongen worden. Hierna sloot de voorz. dee vergadering mot een toepasselijk woord en den Ghr. op zijde viel, worden gered. Centrale verwarming. In de kerk van St.-Victor zal nog dezen winter centra le verwarming worden aangelegd De plannen hiertoe zijn reeds zoover gevor derd, dat spoedig de uitvoering er van kan worden verwacht. VOORSCHOTEN. Jubileum. De hoer H. J. van d r Pol, alhier, herdenkt 9 December den dag dat hij 25 jaar in dienst is bij de Ned. Spoorwegen, waarvan 14 jaar als baan wachter bij den overweg .,De Vink". WARMOND. Schietvereeniging. Donderdagavond werd door do Gemeenteveldwachters Schietvereeniging Wilhelmina" in „De Stad Rome" de gewone jaarvergadering gehou den. Do Voorz.. de heer Posthumus te Sassen heim, opende op de gebruikelijke wijze de vergadering, en deelde mede. dat het be stuur er toe besloten had, dit jaar geen wedstrijd uit te schrijven, om het volgend jaar 'bij het feest van het 1214-jarig bestaan dit feest zoo schitterend mogelijk te vieren. Daar voor deze' vergadering op de agen da de behandeling van de wijziging regle ment voorkwam, wat verwacht kon worden dat veel tijd in beslag nemen zou. werden notulen en jaarverslag aangehouden. De rekening en verantwoording van den penningmesester, den heer Kaas, gaf een batig saldo van f75. Dit bedrag zal overgebracht worden naar rekening van volgend jaar, wanneer grooteie uitgaven voor den wedstrijd (ju bileum-wedstrijd) te verwachten zijn. Door den Voorz. werden hierop burge meester Schölvinck en de heer C. H. A. M. Schölvinck, resp. Beschermheer en dona teur der vereeniging, die ter bijwoning van de vergadering kwamen, verwelkomd, en de stand van zaken meegedeeld, waarna het concept reglement in behandeling werd genomen. Hieruit wordt aangeteekend, dat alleen Gemeente-veldwachters lid kunnen zijn, doch de thans lid zijnde gemeente-veld wachters, die in rijksdienst zijn overge gaan. lid kunnen blijven, evengoed als zij, die den dienst met. pensioen hebben ver laten. Het zou niet juist zijn, als deze bepaling zou ontbreken, daar leden, als •de heer de Koning te Oegstgeest, die van de oprichting af een trouw lid is geweest, zou moeten worden afgeschreven, terwijl men juist op zijn aanblijven prijs stelt. De inkomsten komen voort uit contribu ties, donaties en subsidies. Voor het leiden van de wedstrijden en het, registreeren van het puntenaantal zal een commissie aangewezen worden. De oefeningen hebben iederen maand plaats, doch bij deelname aan minder dan 3 oefeningen is men van den wedstrijd uit gesloten, terwijl voor geregeld opkomen een aanmoedigingsprijs beschikbaar gesteld wordt. In de Mei-verga dering wordt de feestwed- strijd vastgesteld, op een datum na de Kaagweek. in Augustus of September. De heer Eggen, te Voorhout, kreeg voor enkele artikelen, waatbij het bestuur tot handelen machtiging kreeg de toevoeging „gehoord de vergadering", wat van be stuurszijde geen bestrijding vond, daar men dan steeds zekerheid heeft in den geest te handelen van do leden, en minder verantwoordelijkheid draagt Na goedkeu ring van het gewijzigde reglement, werd door den voorzitter aan den secretaris dank gebracht voor de keurige samenstel ling van het reglement, wat een beduidend werk was geweest, en door hem tot aller genoegen was volbracht. Hierna had de benoeming plaats van de schietbaancommissie, waarvoor aangewe zen werden, als commissaris, de heer Stee kers. voor leden d6 heeren v. Noort, War mond en de Koning van Oegstgeest. De bestuursverkiezing hierop volgende wees de aftredenden leden weder aan. zoo dat herkozen werden de heeren Posthumus (Sassenheim), v. d. Aar (Oegstgeest), Kaas (Lisse) en Steekers (Warmond), welke allen hun benoeming aannamen. Door den heer De Koning werd hierop het programma van den avond voorgelezen, dat, met applaus werd begroet. Bij de rondvraag werd door den heer Steekers er op gewezen, dat. al was er geen wedstrijd gehouden, de gewone dankbetui ging aan den heer P. Ramp voor het be schikbaar stellen van zijn terrein voor schietbanen niet- mocht achterwege blijven, wat het bestuur beaamdo. Op voorstel van den heer Kaas werd ook weder besloten voor de zieke collega Vlugt uit de kas een gratificatie beschikbaar te stellen. De vergadering werd hierop gesloten, waarna overgegaan werd in feestvergade- ring. Hiervoor waren verschillende attracties en spelen georganiseerd, waarvan dankbaar gebruik gemaakt, werd. O.m. werden op de brug met biljartspel eenige hoofdprijzen verspeeld, welke gewon nen werden als volgt: Jonge politiehond, Duitscbe Herder. Pos thumus 195 punten; Banketletter Steekers met. 189. en de Wit Oegstgeest met 110 punten: jonge politiehond. Duitsche Herder v. d. Eist Sassenheim, 10? punten: Banket letter. v. Noort en Kromhout. Lisse. Verder werd de avond in gezellig sa.men- zijn doorgebracht, waarbij te constateeren was dat politiemannen, voor muziek en zang, en voor den slofcmaaltijd hijzonder veel smaak aan den dag legden. WASSENAAR. Gemeenteraad. Tn de voortgezette vergadering van den gemeenteraad brengt, de Voorz. ter tafel een 29-tal bezwaarschriften tegen het ont werp uitbreidingsplan, met de bedoeling daaromtrent een principieele beslissing uit te lokken, aangezien eerst, het advies der Gezondheidscommissie moet worden inge wonnen alvorens een definitieve beslissing kan volgen. Een 5-tal bezwaren hebben be trekking op perceelen, gelegen binnen de bebouwde kom van het- dorp, waarop voor meer dan een derde gedeelte beslag wordt gelegd voor den aanleg van een straat of plein. Aangezien dit in do naaste toekomst de gemeente tot onteigening zou verplich ten, wordt besloten de kom van het, dorp uit het ontwerp Ie lichten. Aan verschillen de bezwaarschriften zal worden tegemoet gekomen door het aanbrengen van een meer of minder ingrijpende wijziging, ter- wiil enkele geheel worden afgewezen. Buiten de ingediende bezwaarschriften worden door B. en W. ook nog enkele wij zigingen voorgesteld, waarmede de Raad zich kan vereenigen. Hierna deelt de Voorz. namens B. en W. het voorstel mede om het bedrag van het presentiegeld voor de leden van den Raad. tot dusverre op f 500.uitgetrokken. te verhoogen tot. f 600.— fa verband mol JB vermeerde ring van het. getal raadsledenft Met algemeene stemmen goedgevondcn.jw Bij de rondvraag dringt de heer Provifl* Kluit er op aan, dat de Onsfdorporweg zal7 worden schoongemaakt. De Voorz. zes-tri zulks toe. De heer Wouters vraagt, of B. en W. al f hebben uitgezien naar uit te voeren wer-j ken voor werkverschaffing. De Voorz. ant-F woord daarop bevestigend. B. en W. zullen t. z. t. als zulks noodig is, tot uitvoering overgaan. De heer van Barneveld geeft in overwe- ging bij de uitbreiding van de straatver- lichting ook aandacht te wijden aan de,' verlichting van de Santhorstlaan. De Voor zitter zegt dit toe maar is van meening, dat dit meer op den weg van den heer Prins ligt. om daarin to voorzien. Hijv erkent echter, dat. het. wel noodig i« 11161' het, oog op den toegang van de tramhalte den Deijl. De heer J. C. Vogel 1 dringt ook aan op werkverschaffing, maar zoiï liefst, produc- tief werk willen doen uitvoeren. Hij noemt l als voorbeeld ophooging van bouwterreinen bij de trambrug. De Voorz. voelt, voor dit werk niet veel? het zou heel veel kosten en weinig opleve- j ren. Als de grondprijs met de kosten zou worden verhoogd, zou op a-rond daar mot te betalen zijn. Ook wijst de Voorz. er op. - dat de ingevoerde steunregeling de werkloos heid in de hand werkt. Hij noemt het. voorts een treurig verschijnsel, dat zoove- - le georganiseerden de bonden hebben ver laten e-n is van oordeel, dat bet bet beste is de steunregeling maar zoo spoedig mo gelijk weer op te heffen. De heer J. C. Vogels heeft zich geërgerd; aan de verontreiniging van de Paoelaan', waaraan de heer Versteeg Pcn klacht onf- trent de Van Zuijlcn van Nijeveltstraat toe voegt. De Voorz. zegt. toe. dat. de Papclaarf zal worden opgeknapt. Ho| gedeelte van de Van Zuijlen van Nijeveltstraat, door deiï heer Versteeg bedoeld, is nog niet in éigen- dom aan dc gemeente overgedragen. Niettegenstaande dat zal getracht wor- den verbetering to krijgen. Land- en Tuinbossw De Rundvee-fokkerij in Alkemade en Woubrugoc Waarom juist alleen dezo twee gemeen/ j ten genoemd? Om twee redenen. De eerste is da» juist in die beide gmeentcn heel veel Gronin ger vee wordt gehouden en, men. weet het, dat is juist het vee, dat in mijn bij zondere aandacht staat. Do tweede oorzaak is dat juist dio twee gemeenten aardig op weg zijn om als bijzonderheden te worden beschouwd. Terwijl toch en zeer terecht over al do wetenschap, dat men niest meer zoo kan hoeren als voor 50 jaar, met reuzen schreden veld wint ga dit men in 't La- geland en op Hoogmade, Woubruggc en. Rijpwelering nog steeds - in de-n ouden sleur door. In beide gementen wordt slechts on oen paar stallen melkcontrolo toegepast, en dan nog wel in do grensstreken in aan sluiting aan in andere gemeenlen geves tigde vereenigingen Het aantal stamboek-lieren. waarvan bekend is van welke afkomst ze zijn. en. wat hun vrouwelijke voorouders hebben, geproduceerd, is uiterst gering, van lipt Groninger veeslag hoogs lens 4 a 5 stuks. Wérd er nu in die streken veel ge-«l werkt met eigen gefokte stieren, dan wa-i re dit verschijnsel eonigszins verklaar-*! baar, maar verreweg het rneerendocl dor gebruikte stieren wórdt aangekocht. Aangekocht op do markt zonder eonig bewijs van herkomst Als ik door de liaudelnrcn goed ben in gelicht. en daaraan twijfel ik niet, dan wordt een aangeboden bewijs van hor komst, in die enkele gevallen dat het aanwezig is, met een minachtend handge baar menigmaal afgewezen. Meent men hot in (leze streken met noodig te hebben om to profiteered van do nieuwere en meer juiste inzichten die zich op het gebied, van do rundvee-fok kerij' in de laatste 25 jaar hebben haange broken? Hoe men ook gist en zoek.' naar do "m*- zaak van deze opvallende achterlijkheid- de juiste oorzaak schijnt moeilijk op te diepen, althans niet door vergelijk'ng met streken, die in dezelfde uiterlijke om* -s sitandigheden verkeeven. Wel merkt men eenzelfde koelheid te dezer zake op in strokon. waar het win nen van consumpticmelk hoofdzaak is. en waar als gevolgd daarvan aan de fok kerij heel weinig of niets wordt gedaan. I Dan merkt men hetzelfde op in stroken waar bot mester&bcdrijf den boventoonj heeft, zooals in Leiderdorp b.v In andere streken mot een zeer armoe*! dige landaard, en als gevolg daarvanl.^ zeer ongunstige omstandigheden voor den opfok van jong vee van goede kwalij»/ teeiit, ziet men. soms ook dit verschijnsel. Daar staat echter tegenover., dat soms juist in dergelijke streken, mot zeer goed succes fok- en controlevercenig ngen werkzaam zijn. Misschien zijn er nog wel meer m - lijkheden op -te sommen, maar waarloe zullen ze dienstbaar zijn? Van bovengenoemde '.oren is alvast geen enkele van toepassing op de be doelde streek. In hoofdzaak zijn do bedrijven nige> richt op bereiding van eigen me.k 't kaas en boter en tref,1 men op de nmoslé,. een behoorlijk aantal fokkalveren aan. Aan mesten worm niet op uitg"br. schaal gedaan. De weiden zijn uitstekend, en. naar me of, zegt, de boeren financieel voor hot meer-£ endeel zeer goed ge Mn id. Vraag nu nogmaals: Wat kan de zaak zijn dat dc strek 11 hier bedoeld Ok dit terrein zoover teil achter zijn? Die 't weet mag het zoggen. M*t bé«j langstelling wordt het antwoord tegennoel^ gezien. J. W. BA KEft/,»-

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 11