Derde Blad. HULPGEBOUW; Haarlemmerstr. 54 Dinsdag 2 uecember 1924 Letteren en Kunst HEI JERMANS. Pieter van der Meer de Walcheren luis terde naar zijn herinneringen, nu Heijer mans de Realist de werkelijkheid weet; hij boog zich diep terug naar het verleden en vond daar zijn jonge geestdrift voor Heijer mans' eerlijk werk. In Opgang vertelt hij ervan. Bewondering voor dat werk heeft hij altijd bewaard. „Heijermans stelde de kunst niet boven het leven, maar wilde haar in zekeren zin dienstbaar maken aan zijn ideaal, doen meewerken aan de totstandkoming van een betere maatschappij. En dit nobele streven, al ging hij ook, als socialist, van foutieve beginselen uit, loopt het in zekeren zin niet parallel met wat de Christenen bereiken willen? Eer lijk heeft hij gevochten en met zuivere cvertuiging en met groote kracht tegen de domme macht van het geld. Zijn anti-ka tholieke gezindheid kwam voort uit de meening dat de Kerk de brandkasten der rijken beschermde, en daarom slechts de handhaafster der orde was. Maar Heijermans kende het geloof niet, al was hij ook geen materialist in den beperkten zin van het woord. Hem joeg op do natuurlijke drift naar de rechtvaardig heid; zijn hart brandde van medelijden en verontwaardiging om het onrecht, dat hij wist en zag gebeuren iederen dag op de aarde, overal, tegen de armen en de zwak ken en de weerloozen. En hoewel hij zelf onder tallooze bitterheden en zwaren te genslag en teleurstellingen geleden heeft, hij reageerde met onuitputtelijke vitaliteit Hij heeft verschrikkelijk geleden en hij schreef op z'n blocnote aan een vriend die hein bezocht, dat „al die smar ten den mensfh van binnen beter maak ten". Heeft hij in zijn diepste hart den zin van het lijden leeren begrijpen? .Met Herman Hijermans., is een groot Hollandsch toeneelschrijver heengegaan, en een mensch die eerlijk gevochten heeft om zijn ideaal van goedheid en rechtvaar digheid van geluk voor de lijdende mensch heid'b De Nieuwe Eeuw constateert, dat Heijermans het tooneel gebruikte als mid del, als beschouwingsfactor (volgens zijn standpunt) om tot de massa te spreken, de massa te hereiken. Het blad wekt de ka tholieken op, er leering uit te trekken. Al vermocht Heijermans het ka- tiiuJiciSme met anders te zien dan door een omgekeerden tooneelkijker, „van den anderen kant is hij een der Theater-directeuren geweest, die er prijs op stelde een reeks vertooningen te geven, welke door iedereen kon worden bezocht en hij heeft een poos getracht in het Grand Theatre in de Amstelstraat te Am sterdam een soort familie-theater te schep pen, waar men onschuldig tooneelvermaak izou vinden. Niet alles wat hij daar onder eigen regie, deels ook onder regie van Musch en Adriaan van der Horst vertoon de, was dezerzijds te aanvaarden, maar toch zéér veel ervan. Van een jong katho liek auteur, Herman van den Eerenbeemt, vertoonde hij diens Samson in den Stads schouwburg en hij heeft ook met plannen rondgeloopen een work van den katholie ken Calderon ten tooneele te brengen. Daarvan is echter niets gekomen en wij vreezen, dat het op een mislukking ware uitgeloopen. Heijermans en Calderon wa ren begrippen die ver van elkander ston den. Ver. Ook te ver? Beiden wilden de ge meenschap dienen, beiden naar eigener opvatting. Zijn denkrichting was niet de onze, maar zijn gemeenschapsgevoel en waardeering van het tooneel als bescha vingsfactor hebben wij met hem gemeen of moeten wij van hem leeren. Hoe zou het katholieke eeuwigheidsbegrip, en dus het waarachtig heil der gemeenschap ge diend worden door een man van zijn ver mogen en talenten onder ons. Lijden, veel lijden, is ten slotte zijn deel geworden. Hij heeft het manmoedig pögen te dragen. Hij heeft met een werk kracht en levenswil geworsteld met den ■lood, tot deze hem overmande..Moge hem gegeven worden, wat wij katholieken den dooden toebidden". G. Puccini t De Italiaansche componist Giocomo Puccini, die in een Brusselsche kliniek voor een keelziekte werd verpleegd, is daar Zaterdagmiddag in tegenwoordigheid van zijn dochter Tosca en zijn zoon Antonio overleden, nadat hem kort tevoren door Z. Exc. mgr. Micara, Pauselijk nuntius te Brussel, de laatste H.H. Sacramenten waren toegediend. Puccini werd in 1858 te Lucca geboren Hij debuteerde te Milaan met Mannon Lescaut. In 1896 werd zijn Bohème ge creëerd, welk werk werd gevolgd door Tosca, Madame Butterfly, La Fille du Far UIT DE OmSEVING NOORD WIJKERHOUT. Gemeenteraad. (Vervolg). Bij den post „Belooning van doktoren" draagt de heer van Dijk, wat voor het »üer uitgetrokken bedrag van f 350 wordt gedaan. Het is spreker niet bekend, dat daarvoor een bepaalde -prestatie wordt geleverd. Spreker zou er wel wat voor voelen om dezen post van de begrooting af te voeren, tenzij dè Voorzitter bevre digende inlichtingen kan geven. De Voorzitter merkt op, dat dezen post dient voor de betaling deT doodschouw en voor het gratis verleen en van geneeskun dige hulp in zeer bijzondere gevallen. B. en W. kunnen er zich niet mede vereeni gen, dat deze post van de begrooting wordt afgevoerd, want zij vinden dit een aantasting van verkregen rechten. De heer Geerlings heeft vroeger ook al eens over dezen post gesproken. Hij zou er nog wel wat meer over willen zeggen, doch doet dit liever in geheime zitting. De post wordt daarop aangehouden. Bij den post ..Ondersteuning van be- hoeftigen in geld" zegit de heer Geerlings, dat het hom genoegen doet, dat daarop thans een bedrag van f3000 is uitge trokken. Spr. wil effhter gaarne van B. en W. vernemen wat hunne bedoeling is. Do Voorz. antwoordt dat het de bedoe ling is van B. en W. om in gevallen, dat de kerkelijke armenzorg onvoldoende is, of niet bij machte om de noodige hulp te bieden, van gemeentewege bijstand te verleenen. De heer van Eeuwen bepleit de op richting van een Burgerlijk Armbestuur. De Voorz. heeft hiertegen geen bezwaar, doch dan dient vast te staan, dat men er geschikte menschen vo-or heeft, die be reid zijn om hun moeilijke taak naar he- hooren te vervullen. Deze zaak kan in- tusschen nog eens nader worden overwogen Tegen den post „Subsidie openbare middelen van vervoer f 300" heeft de heer R. van Dijk bezwaar. Spr. vindt dat de dienst op Piet-Gijzenbrug zich zelf moet bedruipen of verdwijnen. In denzelfden zin uit zich de heer van Parera. Ook de heer E. Oostdam Jz. heeft be zwaar tegen subsidie. Het autoverkeer werkt de reslust in de hand. De heer van Parera maakt nog de opmerking dat men dan evengoed de dienst van Heemskerk kan subsidieeren. Men moet niet m&t twee maten meten. De Voorz. zegt dat de -dienst op Piet- Gijzenbrug in een algemeene behoefte voorziet. Ieder kan voorts zien, dat deze dienst met moeite wordt in stand ge houden. De geringe subsidie van f 300 is dus volkomen gemotiveerd. Men moet hier geen vergelijking maken met den drenst Heemskerk, want die vergelijking gaat niet op. De dienst Heemskerk voor ziet niet in algemeen belang. Het is hier zuiver persoonlijk winstbejag voor den ondernemer. Toen de dienst Heemskerk werd opgericht,- was er een goede dienst op Haarlem. Naar spreker's meening zou het algemeen belang het best gediend zijn indien er één dienst was op Haarlem met eerste klasse materiaal, loopende over het trajeot en volgens het tarief door B. en W. te bepalen en dat alle andere bussen werden uitgesloten. Het staat niet vasit of dergelijke maatregelen binnen de gren- irctgrriirgniogelijk zijn" en spreker weet ook niet of de Raad zijn medewerking zou veTleenen. maar dit zou de eenige afdoende maatregel zijn in het algemeen belang. Natuurlijk moeten dan de geineenten op het trajeot Noord- wijk aan ZeeHaarlem het samen eens zijn. De betrekkelijke begrootmgspost wordt daarna aangenomen met 6 tegen 5 stem men. Vóór stemden de heeren L. M. van Noort, van Eeuwen, A. H. van Noort, Langevold en de beide wethouders. Te gen de heeren E. Oostdam Jzn., P. War merdam, van Dijk, Geerlings en van Pa rera. Het was intusschen vijf uur geworden en de openbare vergadering werd voor een half uurtje geschorst terwijl in ge heime raad overgegaan. Na heropening der openbare zitting werd medegedeeld, dat de post „Beloo ning van doktoren" voorloopig werd goed gekeurd en dat het ooneept-besluit tot het betrekken van gas van Hillegom ééne ver gadering zou worden aangehouden, op dat B. en W. de mogelijkheid van electri- citeitsvoorziening nog eens zouden onder de oogen zien. Uit de door B. en W. overgelegde be scheiden bleek wel, dat eleotricitietsvoor- ziening financieel veel te bezwarend zou zijn doch de mogelijkheid wordt geop perd, dat de belanghebbenden er zelf wel wat voor over hadden. Daarna werd doorgegaan met de behan- delng der begrooting. Bij den post „Kosten van het bestraten van den Kerkweg en de Schoollaan" geeft de heer van Dijk te kennen dat hij deze bestrating wel wat kostbaar acht en dat de kosten niet opwegen tegen het nut. Spreker kan met dU voorstel niet mede gaan. De heer Geerlings bespreekt ook de wonschelijkheid van den Ruigenhoek te bestraten. De heer v. Eeuwen steunt dit voorstel. Spr. vindt de bestrating van den Rui genhoek nog noodzakelijker dan de rest die door B. en W wordt voorgesteld. De Voorz. merkt, op dat B en W. het voorstel van den heer Geerlings wel wil len overnemen, althans wat betreft het gedeelte van v. d. Lans tot Geerlings. De kosten daarvan bedragen ruim f 1800. Wordt ook de rest tot Bantels bestraat dan komen de kosten op f 4000. Ook is spreker van oordeel dat v. d. Lans te hooge eischen stelt voor do overname van zijn grond terwijl "hij «toch met den weg zeer is gebaat. De heer Geerlings mprkt op. dat hij reden heeft om te veronderstellen, dat v. d. Lans van zijn hooge eischen wel wat teruggekomen is. Spreker zou de bestra ting van den Ruigenhoek tot Bartels wen- schen, maar tevens de voorwaarde daar aan willen verbinden, dat B. en W. met v. d. Lans tot een naar hun inzien bil lijke schikking kunnen geraken. Het voorstel-Geerlings wordt van ver schillende zijden ondersteund en in stem ming gebracht, aangenomen met 8 legen 3 stemmen. PRIMA COCOSLOOPER, 50 cM. breed 35 oent 70 cM. breed 67 cent 100 cM. breed 82 cent Tegen stemden de heer Langevold en de beide wethouders. De Voorzitter vraagt of iemand nog iets omtrent de begrooting heeft ite zeggen. De heer van Eeuwen zou nog een enkel woordje willen zeggen omtrent de ker mis. Bij den betrekkelijken post heeft spreker dit over het hoofd gezien en daar om wil hij het nu maar even doen. Spreker stelt voor om den kermis-Zon- dag af te schaffen. Wij hebben als' chris tenen den Zondag te heiligen en wij doen dit allerminst als wij den kennis-Zondag in stand houden. Spreker komt zelf 'sZon- dag niet op de kermis, maar van één der raadsleden heeft hij gehoord, dat het 's Zondagsavonds een ontaarde zwijnen- boel is. De heer L. M. van Noort is van oordeel, dat wie aanstoot neemt aan de kermis er maar vandaan moet blijven. Als wij den kermis-Zondag afschaffen, dan zul len wij wat beloven van den Zaterdag avond. Dan kan 's Zaterdagsavonds wel eens te keer gegaan worden op een wijze, dat men 'a Zondagsmorgens nog niet ge voeglijk ter kerke kon komen, zoodat men zijn godsdienstplichten niet vervult. Spreker vindt de gevolgen van de bestrij ding van het kwaad erger dan het kwaad zelf. De heer van Dijk kan met hot gespro kene door den heer van Eeuwen wel ac- coord gaan, mits dan de kermis met een werkdag wordt verlengd, want die mag er niet door tekort komen. De heer van Parera is het eens met de genen, die meenen, dat de kermis-Zondag moet worden afgeschaft. De heer Langevold zou wenschen, dat bij bepaling der kermisdagen rekenng gehouden werd met de quatertemperda gen. De heer A. H. van Noort voelt ook niet zooveel voor den kerms-Zondag, doch begrijpt dat de kwestie moeilijk is. De heer E. Oostdam Jacz. verheugt zich over het voorstel-van Eeuwen, hij steunt dit gaarne. t De Voorzitter zegt, dat de naar zijn meening een principieel onderscheid be staat tusschen het standpunt van den heer van Eeuwen en B. en W. De heer van Eeuwen acht elke publieke vermake lijkheid op Zondag principieel uit den booze. B. en W. zien in publieke verma- kplijttheilen-op Zondags geen bezwaar mIM die niet ontaarden. Nu geven B. en W. toe dat de kermis-Zondag wat ontaard is en dat er maatregelen dienen genomen te worden om daaraan paal en perk te stel len. Van welken aard die maatregelen zullen rijn wenschen B. en W. thans niet te beoordeélen. Zij willen die kwestie eens ernstig onderzoeken en zullen met voorstellen dienaangaande tijdig vóór de volgende kermis bij den Raad komen. Daarbij^ kan it evens rekening gehouden worden'met de opmerkingen van den heer Langeveld omtrent de quatertemperdag gen. Het spijt den heer van Eeuwen dat de Voorzitter voor het bohoud van den ker mis-Zondag is, al vindt hij toenadering tot zijn standpunt. Spreker zegt, dat do Voorzitter zich vergist als hij beweert, dat spreker tegen elke publieke vermake lijkheid op Zondag is. Als dit op behoor lijke wijze geschiedt, heeft spreker daar- tegn geen bezwaar. Oe argumenten die de heer L. M. van Noort aanvoert pleiten niet vóór, doch tegn de kermis. Het doet spreker genoegen, dat zijn collega van Dijk zijn standpunt deelt. De Voorzitter merkt op, dat hij abso luut niet heeft gezegd, dat B. en W. voor het béhoud van den kermis-Zondag zijn. Daarover heeft spreker zich niet uitgela ten. B. en W. willen aan de ontaarding der kermis paal en perk stellen, doch te vens eens ernstig overwegen, hoe dat zal kunnen geschieden. Do heer van Eeuwen wil zich bij de opinie van B. en W. wol nederleggen, doch zou gaarne een termijn stellen, bin nen welke B. en W. met hun voorstellen moeten komen. De Voorzitter wenscht zioh aan geen tex-mijn te binden. Wél doet hij de toe zegging, dat tijdig vóór de volgende ker mis B. en W. hun voorstellen zullen in dienen. Met deze verklaring van B. en "W. wordt ten slotte algemeen genoegen geno men. Dq begrooting wordt daarna bij accla matie aanvaard. Bij de rondvraag merkt do heer van Eeuwen op dat in de vorige geheime ver gadering waarin do Voorzitter wegens ziekte afwezig was was besloten tot aankoop van een perceel grond <jn dat omtrent dien aankoop geheimhouding was opgelegd. Toch stond 's anderen daags 's avonds al in de krant dat tot dien aankoop met 8 tegen 2 stemmen was besloten. Spreker meent, dat hier ge heimhouding is geschonden eu zou willen, dat do Voorzitter daaromtrent een onder zoek instelde. "Wethouder Oostdam is van oordeel, dat de heer van Eeuwen de zaak te ver drijft. Oplegging der geheimhouding was noodzakelik. omdat niemand het zou we ten, vooraleer de afmijning had plaats gehad. Toen dit was geschied, had de ge heimhouding feitelijk geen zin meei\ In denzelfden geest verklaart zich wet houder Ma-rijnen. Ook de Voorz ter is van oordeel, dat de overtreders niet zoo zwaar hebben ge zondigd omdat zii meer naar de bedoeling dan naar de letter Yan het besluit heb ben gezien. Do heer van Parera zou bij de bepui- ning van de gemc-eni'ewegen ook steenslag gebruikt willen zien. De Voorzitter zal dit ovorwegon. De heer L. M. van Noort vraagt of vóór de audere bestrating de Langevelder- weg zal worden afgewerkt. De -rzitter zegt dit toe. De heer Langeveld vraagt om wat puin van den Kerkweg naar den Polder weg, die van Schippersloot naar de Leid- sche Vaart loop* ite brengen. Do Voorzitter zal dit overwogen. Daarna wordt te ongeveer aolxt uur de openbare zitting gesloten. AARLANDERVEEN, R.-K. Volksbond, Vrijdagavond verga derde de R.-K. Volksbond in de zaal van den heer N. J. Bunnik. Een f 40.die onze geestel adviseur, met het jaarlijkscho huisbezoek had opgehaald voor het vaan del, met nog f 10.uit de kas van den bond werden uitgeloot voor aflossing aan diegenen, die hier hun geld renteloos aan hadden gegeven Een St. Nicolaas-avond voor de kinderen werd vastgesteld op at. Donderdag 4 Dec in de zaal van Bunnik oin half ze«. Hier zal dan St. Nicolaaa met zijn Zwarte Piet aan onze kinderen een bezoek brengen. De kinderen worden hier dan getracteerd. Te ongeveer 7 uur zullen dien avond de leden bijeen komen om nog eenige punten te behandelen. Er werd ook gesproken over het tooneel, om voor de leden en donateurs dezen winter nog een uitvoering te geven Eeni ge leden van den R. K. Volksbond hebben zich dan ook beschikbaar gesteld om even als het vorige jaar een uitvoering te geven Nieuw© leden kunnen zich nog opgeven bij het bestuur. Wat betreft de klompen, welke door den bond jaien zijn verkocht, werd voorgesla gen deze uit den weg te doen, waarover men het niet eens kon worden Dit zal bij een volgende vergadering worden afge handeld. In hot begrafenisfonds werd besloten, jaarlijks eeu gezongen H. Mis, in plaats van een stille. H Mis te doen lozen. 15ij de rondvraag werd de geestelijke adviseur bedankt voor hot geld, hetwelk hij voor het vaandel had ingezameld. Een verzoek was gedaan of de heer Angenent ook dit jaar kwam spreken; aan dezen heer is dezer dagen dit verzoek overge bracht. Den avond, die hiervoor bepaald wordt, zal een tombola zonder nieten worden gehouden, waarvan de hoofdprijs zal zijn een 2-persoons wollen deken. Alle leden met hun vrouwen worden dezen avond verzocht. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ziekenverpleging. Door de Clir. zieken verpleging werd als wijkzuster benoemd, zusier J. de Smit uit 's-Gravenhage. HOOGMADE. R. K. Volksbond. Verleden week hield de B. K. Volksbond de gewone maandver- gadei-ing. Bij bespreking: Sint Nicolaas- feest voor kinderen van bondsleden werd besloten dit feest open te stellen voor kin deren in den leeftijd van vier tot twaalf jaar. Op Vrijdag 5 December, ongeveer half drie zal Sint Nicolaas in de zaal van O, Hillebrand aankomen. Ieder deelnemer moet zicb opgeven, voorzoover dit nog niet gedaan is, bij den 2en penningmeester W,. v. d. Ploog. Uit het jaarverslag van hot Centr. bestuur bleek, dat er buiten de vergaderingen ook nog wel werk was voor een bestuur en dat de afd. Hoogmade niet do minste was in het verstrekken van gegevens aan het Centr bestuur. De heer Lieverse gaf verslag van de gehouden gew. vergadering op 23 November te Lei den, waarvoor de Voorz. hem dank bracht. Bij do rondvraag werd door eenige jon gelieden gevraagd of het niet mogelijk zou zijn zelf een tooneelclub op te rich ten; anderen achtten het beter, dat de bestaande Harmonie oens een uitvoering gaf voor de afd. De Voorz. zeide dit in een bestuursvergadering te zullen bespre ken. H, in Nood bracht f 1.02 op. NOORDWIJK. Hulp in de Huishouding. Zondag werd door bovengenoemde vereeniging in de speelzaal bij de Eerw. Zusters in de Bronckkorslsti-aat een tentoonstelling ge houden van de vervaardigde kleedings- stukken, die met St. Nicolaas aan de ge zinnen, die daarvoor in aanmerking ko men, zullen worden uitgereikt. Het is wer kelijk bewonderenswaardig te zien, water door de Vereendging ia geprosteerd. Het is alles splinternieuw goed en keurig af gewerkt volgens deskundigen/Stapels on dergoed voor jongens en meisjes, alsook bovenkleoderen, zooals matrozenpakjes, jurken, schorten, mantels, jassen, jongens blouses, stei'ke schoolbroekon, teveel om op te noemen, bij elkaar 800 stuks, 't Is een complete manufacturenwinkel. De menschen, die zoo eens komen kijken, we ten echter niet half hoeveel werk er aan gedaan moet worden. Het is niet enkel het naaien van deze kleeren. EerA gaan de dames geld bij elkaar bedelen. Dan moet mot de grootste zorg en voorzichtig heid worden nagegaan wie in aanmerking UIT DE RADIO WERELD. Wat er vanavond Ie houten is. 5.05 uur Radio-Paris 1730 M Concert. 5.20 Brussel 265 M Dansmuziek 6.20 Eiffeltorcn 2600 M Concert 7.20 Alle Engolsche stations; Tijd sein Big Ben en nieuws. 7.20 Berlijn 500 M Voordr w.i.ir- na MüQchhansen-avi.~-J 7.20 Hamburg 390 m Opera-con* eert. 7.50 Londen 365 M. Chelmsford 1600 M. Concert. 7.50 Bxrangham 475 M. Sluik©- spea re-a vond. 7.50 Bournemouth 385 M Concert. 7.50 Cardiff 350 %M. Oud» Britsch# halladen. 7.50 Manchester 375 M. Concert. 7.50 Newcastle 400 M. Tooneel on concent. 7.50 Aberdeen 45)0 M. Scandinavi sche muziek. 7.50 Glasgow 420 M Voordr. en concert. 8.35 Brussel 265 M Concert 9.20 Rad'VPart* i7Rr. m Concert komen, zonder iemand ovur te slaan of t© kwetsen. Dan moet do ouderdom van d« kinderen worden opgenomen alsook of hot jongens of meisjes zijn, en zoo zijn er nog zoo vele omstandigheden waarmee rekening moet worden gehouden. Een vol jaar wordt er door zoo velen aan gewerkt voor geen ander loon dan een wissel op de eeuwigheid. D?yik verwachten de da mes en medewerkeuden niet (in dit op zicht worden ze ook niet verwend), maar het lijkt ons toch ontmoedigend zoo wei nig belangstelling te -zien voor dit werk van naastenliefde. Ook „Do Rozeknop'', onderafd. van de Vereen., was er nog mot een 150 stuks ba- by-kleertjes. Velen zullen met St. Nicolaas weer een gelukkigen dag hebben door van deze practische geschenken te ontvangen alsook de dames en meisjes die hieraan werkten in het bewustzijn van een goed werk te hebben verricht VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Voorz.: E. Vernède, Burgemeeste.. Afwezig met kennisgeving de heer C'. Eg- gink Sr. Bij de opening der vergadering her denkt de voorz. het afgetreden lid van den Raad, den heer M. G. Mechelse, en brengt hem dank voor den ijver waarmed© dit lid de gemeentezaken heeft behartigd en hoopb dat d© heer Mechelse steeds een» aangena me herinnering zal behouden aan zijn lid maatschap van den Raad. Hierna benoemt de voorz. een commis sie om de geloofsbrieven te ondci-zoeken van de twee nieuwe leden van den Raad nl. van de heeren J. J. Dijkman (C.-H.) en D. Limburg (A.-R.), bestaande uit de leden W. G. Duynisveld. J. A. Mens en A. Ver boon en schorst de openbare vergadering. Bij monde van den heer J. A. Mens rap porteert dc commissie de geloofsbrieven in orde te hebben bevonden, waarna de voorz. de vergadering heropent en voorstelt do nieuwe leden toe te laten en verzoekt, den heer J. F. Klcermaeker de heeren binnen te leiden. Beide heeren leggen de vereischl» eeden af en zijn aldus geïnstalleerd. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering. worden vast gesteld. Onder de ingekomen s.ukke.o was eea adres van d© heeren Grocnewegen en Kruif, verzoekende kwijtschelding van de boeten voor het te laat klaar zijn met den aanleg van de rioleering wat wordt verwezen naar B. en W. om prae-advies. Tot. leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim met ingang van 1 Januari 1925 worden herkozen: J. A. Men's, J. F.g- gink, J. H. Romijn, J. H. Rutten, ,T. J. Smit, E. Vernède en Th. J. Broers. Thans wordt behandeld hét adres van Het Groene Kruis, waarin de vereeniging verzoekt voor 192-1 eene subsidie toe ie kennen voor de bestrijding der tuberculose groot f 200. B. en W. stellen den raad voor gunstig op dit verzoek te beschikken. Wordt, met alg. st. aangenomen. Van de Burgerwacht is ingekomen ccn verzoek om ^ene subsidie groot f 150 "voor 1925. B. en W. stellen den raad voor aan* het verzoek te voldoen. De heer ,T. Braggaar zegt. <!at overal beer8cht.de zucht naar verlichting van mili taire lestkn. Ook de Burgerwacht is een stuk militairisme. waartegen spr. partij strijdt. Spr. wenscht thans een principieel» stemming uit te lokken. De Voorz. meent, dat daar deze zaak al dikwijls besproken is het thans heter 's onmiddellijk tot stemming over te gaan, waartegen niemand bezwaar heeft. Het voorstel van B. en W wordt daarna, aangenomen met 9 tegen 1 stem. Tegen de heer J. Braggaar, Door de Gew. Lnndstonneomm^i» ..Zuid-Holland West" is een verzoek inge komen om een subsidie van f 50 voor 1925. De Voorz. zegt. dat dit ook vopi; de aro- meente van beteekenis is. Door dit insti tuut is het blijvend gedeelte komen te ver vallen. waardoo? de miliciens na vooroefe ning 4 maanden'verkorting van A kunnen verkrijgen. De heer J. Bra'- aar wenscht f wr>' nangeteekend te hebben tcgenees!*md p» Voorz. vraagt den heer Braggaar of hi dib dan geen groot belang acht voor de J« •*- lieden uit deze Gemeente om ch - r maanden verkorting van dicnslrijd te non verkrijgen? Do heer Braggaar 1 'W olit ook wel een persoonlijk voor'-H J< ni de groote strijd fcaat tegen het rr-! me als zoodanig en daarom v en-' ker hieraan ook niet mede te doen. V ir het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 9 tegen 1 stem. B. en W. stellen <l?n Raad voor een e^l-i leerling aan te eraan eroofc f ó(V'tO par., 'e-, gen een rente van c, net., mei de B-u - 1 fondsen voor de Koloniale 1 en Local" Ambtenaren en een {/- l groot f 122.1'53 tegen een renie vr,n.i i tegen een koers van 93 pet. oor twidr oe-

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3