geheel over het, hoofd en spr. acht het 1 voorgestelde voor Oegstgcest onmogelijk. De voorzitter zet in een keurig gesty- ïeord betoog het eigenlijke doel der IJs club (de werkverschaffing) nader uiteen en noemt verschillende bezwaren voor een ijsbaan te Oegstgeest en deelt verder de meening van don heer Woestehburg. Alvorens over te gaan tot de verloting brengt de voorzitter namens het bestuur zijn liartelijken dank aan de propagan disten de heeren gebrs. Kampsteeg, voor 'de aanwei*ving van het groote aantal nieuwe leden. Hierna had de verloting plaats. Ie pr. '(1 paar schaatsen) D. de Ruiter, 2de pr. (1 paar schaatsen) T. Singeling, 3de prijs 1 (kistje sigaren) Koot, 4e pr. (kistje siga ren) v. d. Aar, 5e prijs (kistje sigaren) T. den Boer, 6e prijs (kistje sigaren) v. Ditreelen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter met een dankwoord voor de be langstelling de vergadering en bleef men nog eenigen .tijd gezellig bijeen. 'p' BOSKOOP Te water. Zondagmorgen geraakte paard en wagen van de melkcentrale alhier te water in den Otweg. De bestuurder B. ibegaf zich ook te water om het paard te iredden, wat hem dan ook gelukte. Daar er niets gebroken ie. en ook geen melk tverloren gegaan is, is dit ongeluk beel igopd afgeloopen. Bloemenhandel. De aanvoer aan de. fveiling wordt kleiner, wat vanwege de tijd Van het jaar te begrijpen is. Reeds vanaf ide vorige week is er dan ook slechts twee- snaai per week veiling en wel op Maandag en Vrijdag. De prijzen zijn nog hoog, voor al voor de afgesneden rozen; deze waren als volgt: Ophelia f2.232.42, Golden Op helia f 1.502.30, Hadley f 2.242.50, Co lumbia f2.402.51. Butterfly f2.50, Frei burg f 1.521.77. Pelgrim f 1.69, Pernet f 1.03, alles per 10 stuks. Chrysanthemum f169, tros f0.350.80 per 10 takken, idem jrootbloemig f0.220.41 per stuk. KATWIJK AAN DEN RIJN. Coöp. Boerenleenbank. Gisterenavond hield de Coöp. Boerenleenbank alhier een buitengewone vergadering. De opkomst rwas zeer goed. De Voorz., de heer Jac. (Wassenaar, opende de vergadering waarna ide notulen werden gelezen door den Secre taris. den heer J. van der Perk. Daarna, ikwam aan de orde het voorstel tot het ver strekken van een voorschot in Rek. Courant aan de Veilingveveeniging „Bloembollen- teelt". Tevens het voorstel om hiervoor het bestaande crediet aan de Centrale te ver- hoogen. Dé Voorz. lichtte het verzoek van ^Bloembollenteelt" uitvoerig toe, benevens oe voorwaarden die de Centrale in Utrecht aan dit crediet verbindt. Uit alles bleek dat de zaak in alle opzichten voor de Boeren leenbank safe was. Volgens het bestuur was er geen aanlei ding om het verzoek niet in te willigen en adviseerde om het crediet aan de Centrale miet f 60.000.— te verhoogen. De goedkeu- ü'ing voor verhooging van dit crediet was fcniréiè personen "nog vragen hadden ge,- Bteld die tot genoegen der leden waren be antwoord door den Voorzitter kon deze, nadat het voorstel was aangenomen, omdat er voor de rondvraag niets was. de verga dering hierna sluiten met dank aan de leden voor hnnne opkomst en belangstel ling. „Bloembollenteelt". De veilingvereeni ging „Bloembollenteelt" hield gisterenavond an „De Roskam" een buitengewone verga dering. Na opening door den voorz. en na dat de secr. de notulen had gelezen, welke onveranderd werden vastgesteld, kwam aan <de orde het bestuursvoorstel tot het aan vragen van een voorschot in Rek. Courant bij de Boerenleenbank tot het doen van tussehentijdsche betalingen in de plaats der (Februari-bet-aling. De voorz. zette uiteen hoe tot heden liet verloop was. Met Febr. (werden vele promessen ingeleverd tegen be- (taling dezer, doch steeds werd de hiervoor berekende rente door de debiteuren hoo- ger opgevoerd en kon dan nog maar ee.n bedrag van hoogstens 50 pet. van het tegoed uitbetaald worden. Hierin kan worden voor- Zien door aanneming van dit voorstel. De leden dienen echter te weten dat men, wil men reelit op uitbetaling hebben, lid eener j (Boerenleenbank moet zijn, hetzij hier of op leen andere plaats. De vergoeding voor deze {.(vervroegde betaling zal mede lager zijn Ban tot heden moest worden berekend. Een fvoordeel is ook dat men het tegoed kan opvragen op den tijd dat. men dit noodig idenkt te hebben, soms ook in gedeelten (waardoor renteverlies wordt voorkomen. (Uit de verschillende vragen en besprekin- ^igeii bleek dat er voldoende animo was ..voor dit voorstel. Die dus nog geen lid van een Boerenleenbank mocht zijn en j ieen voorschot op zijn tegoed zou aanvra gen doet goed zich spoedig als lid bij een i (Boerenleenbank op te geven. Het voorstel [(kwam in stemming* en werd aangenomen (imet bijna algemeene stemmen. Binnen kort zal gelegenheid gegeven worden om iep te geven of men van deze gelegenheid ('cm tussehentijds gelden te kunnen ont- j (va inren. wil gebruik maken. Nog nadere '*nededeelingen zullen de leden hierover •echriftelijk bereiken. Niettegenstaande de ^flinke opkomst werd van de rondvraag 2|weinig gebruik gemaakt. Met dank voor jk\e saiwp"-'nio en zakelijke besprekingen j eloot de voorzitter daarna de vergadering. RIJNSATERWOUDE Controle. Zondagmorgen werd door 'den emeentevcldwachter L'Ami en de conuni.v, der Direcle Belastingen, Klare, con 1 rob' gehouden op de rijwielen, om te fcien. het bela^tingplaaf je wel aanwezig Verscheidene kerkgangers, welke uit «de vroegmis kwamen en blijkbaar op zoo'n ©7i!moe;l!'.-g niol gerekend hadden, liepen J Het ijk in de val. SASSENHEIM. Inwijding St. Bernardusresticht. Mo; ui wordl he( St. Bemardusgesticht Ingewijd. Tc 0 uur zal de deken van Noordwijk, hoogeerwaarde heer H. J. Zondag (Pastoor <e Vogelenzang) een plech tige H. Mis opdragen in de parochiekerk Om 101 uur zal de inwijding van huis en kapel plaats hebben. De verschillende kerkelijke besturen .der parochie zijn hier bij uitgenoodigd, alsmede de hoogeerw. beer mgr. H. J. M. Taskin, president, van het Groot-Seminarie, de pastoors van Voor hout en Warmond, de zeer e er w. heeren P. J. Sc-hrauernade en A. J. Oudejans en de oud-kapelaans A. F. J. Gpossens on P- M. Verhoofstad. Namens de overste der Congregatie v. O. L. Vrouwe, Moeder van Barmhartigheid, zal de eerw. zuster Ber- narda tegenwoordig zijn. Het gesticht zal binnen 14 dogen in ge bruik worden genomen. Z0ETERW0UDE (H. Rijndijk). Een oud zouaaf. Men schrijft ons: Men heeft hem hier zoolang al gekend, de eenvoudige, de man van den ouden stempel, betrouwbaar in alles, secuur zon der wederga, en iemand waarop te bou wen was. Men heeft hem al zoolang ge kend als de tuinbaas van „De Goede Herder'', en in de advertentierubriek vindt men het feit daarvan vermeld. Doch hoe- velen ook weten dat bij „de tuinbaas van „De Goede Herder" was, zeer velen wis ten niet, dat hij eens de soldaat des Pau sen was. Met dezen eenvoudigen man is weder een der weinig overgeblevenen van de strij ders voor de zaak des Pausen heengegaan om voor dien arbeid izijn loon te gaan ont vangen. In de maand November van het jaar 1867 kwam op een Zondag (17 November) het bericht in, aan de Pastorie te War mond, dat de Warmonder, Jacobus Scbra- ma, gewond in den slag van Mentana op Zondag 3 November als pauselijk zouaaf zes dagen later aan de verwondingen was overleden. En juist dien dag ging de nu overleden v. d. Linden zijn plaatsgenoot (en latere half-broeder) te Rome vervan gen. Men mag toch wel zeggen, dat deze 21-jarige jongeling, behalve moed, een vaste geloofsovertuiging in zich meedroeg, een beslistheid van karakter, die hem zijn geheele leven is bijgebleven. Minder blij moedig dan bij vertrokken was, kwam bij na de capitulatie van Rome in 1870 weer in den kring der zijnen terug. Was niet bereikt wat was beoogd; bad recht voor on recht moeten wijken, hij bad zijn leven veil gehad voor de goede zaak, en het loon ervoor zal eerst nu zijn deel worden. Daar voor gedenke ieder hem nog in bet gebed, gebed. SPORT VOETBAL R.-K. FEDERATIE. Excelsior—D.O.N.K. 02. De wedstrijd in Schiedam tussclien Ex celsior en het Goudsche D.OJ^.K.^ eindig GYMNASTIEK. t Jaarvergadering Leidsche Turnkring. Zondag werd: de jaarvergadering ge houden van den Leidschen Turnkring, on der voorzitterschap van den heer J. Her- weyer. Het verslag van den penningmeester, den heer Epskamp, toonde aan dat de in komsten hebben bedragen f 779.881, waar onder een batig saldo van bet vorige jaar van f 247.751, en de uitgaven f 644.91, zoo dat er thans een batig saldo is van f 134.971. Bij de bestuursverkiezing werden her kozen: de heer Herweyer, als voorzitter; mevr. Dieben-Konings, als secretaresse; de heer Epskamp als penningmeester en de heeren Galjaard en De Jong, als commis sarissen. Tot leden der Technsche Com missie werden gekozen de heeren Renée, Zuidam en De Haan, nadat mevr. Dieben- Konings en de heer Koopmans, die eerst benoemd waren, hadden bedankt.. Als com inissaris van het gewest Zuid-Holland werd opnieuw mevr. Dieben-Konings aan gewezen, terwijl tot leden der kascommis- fiie werden benoemd mej. C. van der Up- wich en de heeren Th. Roest en A. H. Bottenburg, en als plaatsvervangers de heeren Zaalberg en Pominer. Bij de bespreking van het werkplan bleek dat door de technische commissie het volgende programma was opgemaakt: 1. slingerbal-competitie; 2. grenshal-com- petitie voor dames; 3. onderlinge vuist- balwedstrijden voor heeren; 4. openlucht uitvoering; 6. onderlinge kring-athletiek- wedstrijden. Ten slotte werd den afgevaardigde naar de gewestelijke vergadering opgedragen te stemmen vóór het reorganisatie-plan, dat ^beoogt de kringen door districten te ver vangen. Het aantal vereenigingen wordt dan voor het district Leiden aanzienlijk grooter. Aangedrongen zal worden op in voering op 1 Juli 1925. Hierna sluiting. WIELRENNEN Leidsche ren- en toeristver. „Swift". Zondag j.l. werd er door de Swiftleden een 30 K.M. betrouwbaarheidsrit gereden voor de wintercompetitie. Nadat allen om half tien bij den heer W. Boezelijn waren samengekomen, werd er gezamenlijk naar de startplaats gereden. Direct om 10.15 uur werd er gestart door N. N., A. Polanen, L. Bekooij, H. Tuinhof de Moed, N. Kop en J. Brouwer. K. West dorp, die_ nog geen lid was. maar buiten mededinging medereed, heeft dezen rit zeer goed gereden, en kw-am als 5e over de eindstreep. Als eerste in deze. rit eindigde N. Kop. de 30 K.M. rijdende in 56 m. 23 sec.; 2e N.N. met een heel gering verschil3e J. Brouwer 4e A. Polanen. 56 K. Westdorp. 6e H. Be- kooij, die door een defecte ketting veel achterstand kreeg. H. Tuinhof de Moed heeft door pech hij Sassenhc-im den strijd ten opgeven. Gisterenavond zou de eerste wedstrijd gereden worden op de Hometrainers over een afstand van 300 M. Toen we liet trai ningslokaal om lialf negen binnenkwamen was het er al een zeer gezellige drukte. Spoedig werd er een aanvang gemaakt met den wedstrijd. Na loting werden de series gereden: le serie A. Polanen 17 sec., 2e H. J. Jaspers2e serie L. Bekooij 15 3/5 sec.; 2e J. Brouwer; 3e serie J. van der Wilk 14 sec., 2e N. Kop. Van de 2e geplaatste werd degene in de demifinale geplaatst die den koristen tijd eou rijden, nu elk afzonderlijk. De tijd die nu gemaakt werd was van H. J. Jasprs 16 sec., J. Brouwer 15 4/5 sec. en N. Kop 15 sec., zoodat laatstgenoemde in de demifinale werd geplaatst. De uitslag hier luidt: le demifinale N. Kop 15 4/5 sec.; 2e L. Bekooij; 2e demifi nale J. van der Wilk 14 sec., 2e A. Polanen. Nu zou eerst de finale gereden' worden, en daarna zou de 2e geplaatste van de de mifinale nog eens rijden wie de 3e en 4e plaats voor de puntenverdeeling zou krij gen. Finale: J. van der Wilk en N. Kop beide gelijk 15 sec.; waardoor zij-nog eens over moesten rijden, nu werd van der Wilk le, maar met zoo'n gering verschil, dat N. Kop in deze rit de e.venman genoemd mag worden van v, d. Wilk. De tijd was nu 14 4/5 sec.; de 3e en 4e plaats werd ingeno men door L. Bekooij en A. Polanen; 5e in deze classecring was J. Brouwer; 6e H. J. Jaspers. Door den heer C. J. van Goor was aan het Bestuur een gesloten couvert aangebo den, waarin hij twee nummers had ge plaatst-, waarvoor hij een damesfream en een electrische lantaarn aanbood. Bij ope ning. van het couvert waren deze prijzen voor de le en de 5e. zoodat J. van der Wilk het damesfream en J. Brouwer de lan taarn. na een woord van dank aan den schenker, in ontvangst bad te nemen. Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Kerstfeest veer de Hcngaarsche sti/idcnten Het Kerstfeest nadert. De straten in Budapest zijn met sneeuw bedekt. In hoe veel kamertjes, helaas, brandt geen kachel, de kolen zijn te duurMen moet zuinig zijn, opdat tenminste op Kerstavond een vroolijk vlammetje de kamer -zal kunnen verwarmen. Dan zit .de geheele familie ge zellig hij elkaar. Kerstavond is een fami liefeest en hoe arm de mensclien ook zijn, dien avond gevoelen zij zich gelukkig in hun familiekring. En zij, die geen familie hebben, die „al leen" zijn tussclien de honderdduizenden ipwoners der hoofdstad, vluchtelingen, die hunne familie in de bezette gebieden moesten achterlaten, het grootste ge deelte der studenten, die in de Mensa Adalherfina zijn opgenomen, bestaat juist ui-t deze, waaraan denken zij? Be Mensa"A'clalKei* ima. wil voor "heil eene Moeder zijn. Als zij ziek worden, zorgt Zij voor hen, als zij iets noodig hebben, gaan zij tot den directeur der Mensa, den Zeereenv. heer dr. Damianus Vargha. Hoe zou de Mensa hen juist op Kerstavond ver geten?Zij wil hen geen overbodige geschenken geven, zij wil hun maar eene warme kamer aanbieden met Kerstmis, hun een gezellige avond bereiden, zorgen, dat zij op dezen dag geen honger lijden, en misschien een of ander warm klee- dingsstuk ontvangen. Het Hoofdcomité der Hulpactie, be staande uit de dames: M. B.esse van Wijn bergen, presidente, Jonkvr J. van Rijcke- vorsel, algemeene penningmeesteres, te Arnhem, Mevr. Heerkens Thijssen te Haarlem, B.esse van Hövell tot Wester- flier te Eist, Jonkvr. M. van Nispen tot Pannerden te Zevenaar, is in staat elke maand eene bijdrage aan do Mensa Adal herfina te zenden. Nu wilden zij eene ex tra bijdrage sturen met Kerstmis. Het Hongaarsche Episcopaat heeft zijn warm ste goedkeuring gehecht aan het werk en mocht de Mensa bet bezoek van verschil lende bisschoppen ontvangen. Zooals Dr. Vargha in zijn laatste brief schreef, ko men in Hongarije giften in van geestelij ken en leken, maar dit alles is niet vol doende. 300 studenten ontvangen in de Mensa dagelijks hun middagmaal, toch gaan vele hunner 's avonds hongerig naar bed, wanneer de Mensa hen niets mee geeft voor hun avondeten. Wdo wil nu meehelpen? Geld, levens middelen, conserven, ook gebruikte klee- dingsstukken, alles wordt dankbaar aan vaard, door de plaatselijke Comité's van de Mensa Adalbertina of door de alge meene penningmeesteres, Jonkvr. J. van Rijckevorsel, Jansbuitensingel 25, Arn hem. Wilt gij hij uwe St. Nicolaas-inkoopen een kleinigheid besparen, zendt dit dan voor .de arme studenten. In den Kerst nacht zullen zij in de Nachtmis voorzeker een kinderlijk dankbaar gebed opzenden tot God, voor hen, die him in de verlaten heid hebben geholpen. ONDERWIJS Examens krankzinnigenverpleging. Deze examen zijn voortgezet met de can- didaten uit St. Bavo té Noordwijkerhout. De uitslag is als volgt: Tweede gedeelte 2 candidaten. geslaagd: J. Zwart en L. G. Weijten (broeder Simpli- cius). Derde gedeelte 1 candidaat, geslaagd: A. van Leur. ACADEMIE-NIEUWS LEIDEN: Geslaagd voor het doctoraal- ejamen geneeskunde de heeren J. J. M. J. Schreden (Den Haag) J. P. Kruymel (Rot terdam) en H. L. de Haas (L e i d e u). Candidaatsexamen rechten de heeren J. J. Kamp (Leiden); M. Jacobson (Haarlem) en H. R. van Marle (Den Haag). Doctoraal-examen rechten de heeren L. C. Hofmann (Rotterdam), J. H. Th. Heijse (Middelburg). STADSNIEUWS R. K. Handelsreizigers. De afdeeling Leiden der Nederlandsclie R. K. Vereen, can Handelsreizigers ,,St. Christoffcl" een huishoudelijke vergadering in café rest. „De Burcht". Te ruim 9 uur opende de voorz., de heer Chr. W. Driessen, deze vergadering met een hartelijk 'woord van welkom. «Spreker sprak nog een kernachtig woord van pro paganda, memereerend het vele werk, door het bestuur in het belang der leden ver richt. De uitvoerige notulen werden na een kleine wijziging, onder applaus der verga dering door den voorzitter goedgekeurd. Na afhandeling der ingekomen stukken deelde de voorzitter mede, dat voor liet monument, ende bloemen voor den overleden algem. Voorz., den heer A. F. Koenders, door de leden f 16.bij elkaar is gebracht. De verkiezing, per referendus voor alge meen Voorzitter had tot resultaat, dat in de afd. Leiden met algemeene stemmen de heer H. W. Braam, Den Haag, werd geko zen. Besloten werd als vasté datum van de ledenvergaderingen lederen laat sten Vrij dag der maand te stellen. Nog werd beslo ten de. vragenbus Weder in eere te herstel len. Hierna hield de voorz. een l»achtige aan-i sporing tot deelname aan de retraites, spr. heriunerde hierbij aan de prachtige wer king van het retraitefonds. Na een geanimeerde rondvraag, waarin o, m. de oprichting':Tiier ter plaatse van ee-n afdeeling van den R. K. Werknemenden Middenstand ter sprake werd gebracht, sloot de Voorzitter deze vergadering met den Christ, groet. Na afloop bleven de aanwezigen nog ge- ruimen tijd gezellig bijeen. Georganiseerd was een kaariwedstrijd om wild. De Leidsche IJsclub. Ee.n mooi plan. Op de 1.1. 12 November gehouden alge meene vergadering van de Leidsche IJs club hééft de voorzitter, de heer P. A. Weraink, mededeeling gedaan 'van een plan betreffende het gebruik van het IJsclubterrein in de zomermaanden. De Leidsche IJsclub heeft thans het terrein gedurende het lieele jaar in huur. Het zou voor 't bestuur dezer vereeni- ging het eenvoudigst zijn het terrein ge durende de maanden, dat 't niet voor de IJssport gebruikt wordt, n.l. van 1 Maart 1 November, te verhuren als grasland. Gelukkig heerscht er hij 't bestuur een goede sportieve geest (wat op hovenge- -ï;- v-'.r.orinvinrr fluidfiliik bleek, toen de voorzitter het lidmaatschap van eren Neder! Schaa.tsenrijdersbond verdedigde) Het bestuur wil n.l. het terrein gedu rende de bovengenoemde. 8 maanden dienstig maken aan de openluchtsport in den meeest uilgebreiden zin. Dit mooie plan kan slechts verwezen lijkt worden indien allen, die iets voor sport voelen, daaraan willen medewer ken. Hoe stelt de Leidsche IJsclub zich voor dit terrein (2/4 H.A. groot) te ex- plokeeren? Voor alles zal men moeten nagaan hoe dit terrein zal moeten worden ingedeeld en geschikt gemaakt tot beoefening der sport, Ook zal men eenige zekerheid moeten hebben, of er behoefte bestaat aan een, als door de Leidsche IJsclub bedoeld zo mersport-terrein. Volgens mijn meening is dit wel het ge val en zal er ook, met het oog op de gunstige ligging, door tal van vereenigin- gen en clubs gebruik van gemaakt wor den. Ik denk hier in de eerste plaats aan den Leidschen Athletiekkring, waarvan ik reeds vernomen heb, dat men in deze richting stappen gedaan heeft. Ook de Leidsche Turnkring zal zeer zeker gaarne een deel in huur willen nemen, evenals de niet bij den L. T. K. aangesloten Chr. en R.-K. gymnastiekvereenigingen. voor al, nu men meer en meer des zomers hui ten oefent. Daar 't schuttersveld als sportterrein onbruikbaar wordt zal ook dit een ge schikt oefen-terrein voor het garnizoen Leiden zijn. Ook de verschillende voetbalclubs zul len de z.g. oefenings-wedstrijden daar gedurende de zomermaanden kunnen hou den, waardoor men 't eigen terrein zal kunnen sparen. De vereeiv'ging Volksspeeltuinen die zich thans in een groote bloei raag ver beugen, zal haar werk daar kunnen uit breiden. Ook voor de korfbal- en hockey- sport zal dit terrein geschikt zijn, terwijl men in overweging zou kunnen nemen of een of meer tennisbanen daar zouden kunnen worden aangelegd. Ook zal dit zoo gunstig gelegen terrein bij uitstek geschikt zijn voor onze jeugd verenigingen. Ik denk hier aan de Pad- vindersvereeniging, de Chr. Jongclings- vereenigingen, de afdeelingen der R.-K. Patronaten en jeugdafdeeling der A. J. G., de Kinderclubs van het Leidsche Volks huis en niet minder aan de leerlingen der in de nabijheid gelegen openbare en bijzondere scholen. Daar men ook In den gemeenteraad thans een voorstel heeft ingediend tot het aanleggen van een sportterrein zou men in overweging kunnen nemen de Leidsche IJsclub in haar plan te steunen. A. STEIJNS. GEMEENTERAAD. De Begroeting. Gisteren zijn er twee zittingen geliou- den, waarin algemeene beschouwingen zijn gevoerd. i Gemeentelijke Aankondiging GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken Vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is WOENSDAG verkrijgbaar: SCHELVISCH a f0.15— f 0.28—f 0.38. SCHOL a f 0.19—f 0.40, KABELJAUW a f 0.40—f 0.45 (geh. Ka- helj. a f 0.35), TARBOT a f 0.60 per pouo en HARING a f 0.05 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester Leiden, 2 December 1924. Burgemeester en Wethouders van Lék den brengen ter algemeene kennis, da* de Leidsche Ren- en Toer is ten ver een igin£ „Vlos" een verzoek heeft ingediend tef bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik tor plaatse van verkoop in het perceel Haag-/ weg No. 45. Katholieke Agenda LEIDEN. Woensdag. Jongensbond (onderafd. Leids^ Kruisvcrbond) Lezing met lich»' heelden^ Pancratius Patronaat, Pr.' ALGEMEENE AGENDA LEIDEN. Woensdag „De wrekende God", LeidsoL. Schouwburg, te 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst det apotheken wordt van Maandag 1 tut e* sum, Mare 76. Telef. 406 en W Pelle, Kop met Zondag 7 Dec. waargenome., door apotheken van de heeren P. J. van Drie Rapenburg 12, Telef. 594. Zeventien leden voerden het woord: 6 Kafh., 3 Antirev., 1 Chr.-Hist., 2 Vrijz.- Democr., 1 Vrijheidsbond, 1 Demoeraal, 1 Communist 'en 6 S.D.A.P. De beschouwingen getuigde over het al geineen van waardeering voor hel beleic" van B. en W. natuurlijk uitgezonderd die vau S.D.A P. en' Communist, hoewel deze opmerkelijk veel gematigder wareo dan vorige jaren. Behalve <lo heer Splinter was ook tk heer van Eek wegens ongesteldheid af wezig. Gisteravond zijn nog aan hét woord ge komen do voorzitter en de wethouders Sanders en Mulder. Vaiidaag is "wethou der Meijnen het eerst aan de beurt. Aan het verslag van de vergadering va? gisteren (tweede blad) moet nog het vol gende worden ingelascht. Na den her Wilbrink werd het woord gevoerd door den' heer Wilmer Spr. juicht het streven naar belasting- vuriagnig xue urn twiu reUcncu. <2w W algemeen oeconomisch belang, dat er ie gelegen is, en ook om een specifiek Leidse£ belang: het is noodlottig voor de gehééle burgerij, ook voor de minst kapitaalkrach tigen, wanneer Leiden als woonstad zou worden gemeden vanwege de te hooge be lastingen. Daar zijn er, die B. en W. niet prijzen om hun streven naar belastingverlaging. Twee groepen staan hier tegenover elkaar. De eene groep zegt, dat dit streven niet kracht dadig genoeg is, en spr. wijst op een ad re? van de _Maatschappij van Nijverheid. De zulken voeren dan meestal aan de te hoo ge uitkeeringen aan werkloozen en beboef- t'igen. Spr. «zou hun willen adviseeren om in eigen kringen de vraag te ovenvegeD, of in de stad der ]age loonen, zooals Lei den door Mr. Aalherse is genoemd, niet de lage loonen in meerdere industrieën van geslacht op geslacht uitbetaalt, dien toe stand van pauperisme hebben gekweekt, voor welks verbetering de Overheid van heden, zich haar Christelijke roeping be wust, veel gekl heeft uit te geveu. Een an dere groep zegt, dat B. en W. de belas ting willen verlagen ten koste van de volkt belangen, (en deze malcontenten voeren dan ook vooral aan de reeds genoemde uitkeeringen, die li.i. te laag zouden zijn Erkend de mogelijkheid, dat zulks in een of ander concreet geval waar kan wezen, moet toch deze critiek, voorzoover zij komt van de sociaal-democraten en der. communist, om den vorm en om het doel, dat deze zich daarbij stellen, ten scherp ste worden afgekeurd. Zij stellen het voor, alsof, met uitschakeling van de liefdadig heid, de Overheid aan alle hulpbcboevd- heid moet tegemoet komen. Daardoor on dermijnen zij, voorzoover 't van hen af hangt, die heerlijke Christelijke opvatting van den plicht van mededeelzaamheid, ver honden aan bet privaatbezit der goederen welken plicht h.v. St. Thomas van Aquino glas-helder uiteenzet. Ook sympathiseert spr. met de versolt ringsplannen in den gemeentedienst. De loonen van het personeel moeten goed zijn, zooals B. en W. terecht opmerken Doch niet alleen dat. Er moet ook overleg zijn tussclien personeel en superieuren, in het helaug van het personeel zoowel als m dat van de gemeente. Spr. wijst dan op bet Georganiseerd Overleg, doch meer waarde hecht hij nog aan de Dienstcom missies. Spr. citeert een schrijven van lid Amerikaansch Epicopaat van 1919, waar» in dit er op wijst, dat meerdere samen werking tussclien werkgever en werkne mer ten goede komt aan heide en aan le' algemeen belang. Spr. gaat niet mee nm1 het voorstel van den heer v. Eek inzaM bet zitting nemen van het gemeeutc-pof' soneel in de Raadscommissies voor do Ge meentediensten. Hij acht dit voorstel uiol socialistisch, zooals de heeren Zuidema on Wilbrink, maar aanvaardt het niet om'h bet is practisch onuitvoerbaar en onl bet is overbodig, gezien do Dienstconmi^ sies. Inzake bet voorstel van den heer v.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2