Een schadepost. Nog geen vijf jaar geleden ^erd te Di- «3am. nabij het station, van rijkswege een houten gebouw gesticht, ten behoeve van de politietroepen. De bouwkosten bedroe gen ongeveer f 14.000. Dezer dagen is dit gebouw verkocht voor f 900. Slordig beheer. Naar het D. v. N.-Br. meldt, is de corres pondent te Baarle Nassau van een Til- iburgsche bank. door wiens verregaande on achtzaamheid en slordig beheer meer dan f 130.000 moeten verloren gegaan zijn, ge arresteerd. O.m. moeten er volgens dit blad door het verstrekken en innen van vreemd geld groote sommen verloren zijn. Naar wij vernemen, betreft het hier een correspondentschap van de Unie Bank voor Nederland en Koloniën" te Tilburg. Door de directie van deze bank te Amsterdam wordt ons in verband met het bovenstaan de medegedeeld, dat het juiste bedrag der door deze bankinstelling te lijden schade nog niet vaststaat. Genoemde som is in elk geval zeer overdreven, terwijl bovendien een verzekering tegen fraude het even tueel te lijden verlies dekt. Gevaarlijk spel. Een zoontje van S. te Leersum schoot bij het spelen met een windbuks op zijn ■kameraadje, waarbij deze in zijn oog werd getroffen. Hij werd ter behandeling naar .Utrecht vervoerd. Vermist. Zondagavond heeft de 16-jarige Johan (Bink, zoon van mr, J. J. Bink. notaris te Druten, zich naar Wamel begeven om ver der van Tiel de reis per spoor voort te zet- sium bezocht. Hij ia niet naar Dc-n Bosch teruggekeerd. Het laatst is hij tegen vier uur te Wamel gezien. Men heeft niet kun nen vaststellen of hij te Tiel over het veer Se gekomen of dat hij daar den trein heeft 'genomen. Een 101-jarige. De heerJ. M. Timp gepeosionneerd wachtmeester der artillerie te Utrecht, be reikte Zaterdag zijn lOlen verjaardag in goeden welstand. NIEUWE AARDSCHOKKEN TE W0N0S0B0. Aneta meldt uit Welteveden: Zondag avond en gisterennacht zijn nieuwe aard schokken te Wonosobo gevoeld. Geologen ■verwachten een verhoogde werking^ van den Lamongan en van den Papandajan. Buitenl. Berichten Groote treinroof in Zuid-Afrtka. Voor 10.000 pond sterling aan ongemunt goud gestolen. Ongemunt goud ter waarde van 10.000 pond sterling, eigendom van de Standard (Bank of South-Africa, van Salisbury naar Londen verzonden, is onderweg gestolen. De goudstaven waren door lood vervangen. Waarschijnlijk heeft de diefstal plaats ge had gedurende de treinreis naar Kaapstad. SPORT VOETBAL. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Lisse I—W. F. C. I 3—1. Zondagmiddag had op het Sportterrein aan de Esselaan te Lisse de ontmoeting plaats tusschen Lisse I en W. F. G. uit "Wïjkeroog. Lisse wint den toss en speelt eerst voor den wind. Na vijf minuten spe- 3ens weet zij te scoren, welk punt echter u et wordt toegekend. Direct daarop weet «ij echter uit een penalty de leiding te nomen. Met dien stand komt rust. Na rust weet W. F. G. door een onbehendigheid van Sprokkelenburg den gelijkmaker te forceeren. Kort daarop bezorgde zij zelf Lisse het tweede punt, terwijl eenigen tijd later bij een schermutseling voor het W. F. C.-doel het derde punt voor Lisse werd behaald en zij alzoo een 3i overwinning kon hoeken Door den sterken wind ging bef leder nog al eens „out", betgeen den wedstrijd niet aantrekkelijker maakte. De belangstelling was niet groot! FEUILLETON HET OPSCHIETENDE KOREN door RENé BAZIN, Lid der Fransche Academie (Eenige geautoriseerde vertaling) £4) Ik zou je dankbaar zijn: doch je be driegt je; het zijn allemaal dezelfde egoïs ten: hij gaat ook een machine koopen. Saprfsfie, zei Gilbert kwaad. Ik weet het. Nooit heeft hij er een gehad. Hij zal er een krijgen. Neen, hij zal mij het brood niet uit f ra mond rukken. Dit is niet mogelijk, i tirgé Ncohtans weet ik beslist, dat bij op de markt in Maart naar de prijzen van verschillende fabrieken gevraagd heeft, lAls je er meer over weten wilt, dan zal ik Je wel inlichten. Ik wil dat je met mij meegaat. Wij Bullen samerr mijnheer Michel gaan spre ker.. Ik ken hem... Neen, in verzeker je, idaf het een leugen is. Durgé bezag zijn jonge vrouw, op wie <Jit uieuws een zichtbaren indruk maakte 'Zit sprak over leven en wonen en voegde erbi j Ge moet er heen en vooral niet toege ven op de arbeidsloonen. Vrees niet, zei de man, wiens oogen echitferden. Je kent me. En meteen stapten de twee mannen in Santpoort IBeverwijk II 10. In dezen Zondag gespeelden wedstrijd wist de thuisclub, hoewel Beverwijk meer malen in de meerderheid was. met den oneven goal te winnen. Bij rust. had Sant poort reeds dezen voorsprong. Ondanks Be verwijk daarna een tegenpunt maakte werd dit niet toegekend, wijl de scheidsrechter het niet had gezien. ZWEMMEN. Van Süfhout wint in Antwerpen. Zondag werd in het Antwerps he Zwem bad door de Cercle Natation d'Anvers een inleuiiationaaal zwomf&est gehouden. De 100 M. vrije slag werd gewonnen door den Hollander J. B. van SilfhoW. (het Y, Am sterdam) in 1 min. 3 2/5 sec.; 2. Malissart (Brussel); 3. Zeibig (Straatsburg). De Hol lander behaald® op fraaie wijze de over winning, ondanks den hefligen tegen stand van Malissart. LAWNTENNIS. Zweden en de Davis Cup. In 1025 zal Zweden voor de eerste maal mededingen in de wedstrijden om den Da- vis Cup. In het voorjaar 1025 zal het ver tegenwoordigend Zweedsche team de Duitsclie 1 awntennisspelers ontmoêten. „Tel.* ONDERWIJS Prof. Dr. H. A. Lorentz. Door de Sorbonne te Par ij s tot eere-d octor benoemd. Prof. Dr H. A. Lorentz is door de Sor bonne te Parijs benoemd tot eere-doctor. Het diploma deswege zal hem worden uit gereikt in eene plechtige vergadering van den Senaat der Sorbonne op Zaterdag den 29s(en November a.s. Prof Magnus te Utrecht is voor een hoogleeraarszctel Ie Hi delb irg aangezocht Wetenschappelijke Berichten De uitvinding van dr. Flettner. De ..Westminster Gazette" meldt dat, de gebroeders Walker en Charles Scotter te New-Castle het recht opeischen van de uitvinding van het beginsel van het rotor- zeilschip. Zij verklaren dat hun eischen ge baseerd zijn op een patentaanvrage van 26 Juni 1915. Tijdens den oorlog heeft Walker Scotter, 70oaIs de Westminster Gazette" uit teeke.ningen en bescheiden gebleken is, de uitvinding aan de Britsehe regeering voorgelegd. RECHTZi&iCEfë. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor de openbar© zitting staan 16 zaken op de rol. voor niet openbaar geene. Amb tenaar is mr. M. B. Vos. S. M. student te Wassenaar, is tien laste gelegd, dat hij op de Breestraat te Leiden zich heeft bevonden in een volks verzameling, daarbij heeft staan roepen en razen, waarbij hij zich niet op het eerste aanmanen, uit. die volksverzameling heeft verwijderd. Het feit had plaats 's avonds kwart voor ;0 uren. en hij had den verbaliseerenden agent toegevoegd, dat hij het- verden niet wegging. Beklaagde ontkent, dat het zoo gegaan is. doch de verbalisant, de agent Bloos be vestigt zijn verhaal, doch kan niet zeggen, dat beklaagde dronken is geweest. Beklaagde zegt. dat het geen geordende boel was op dat oogenblik, doch hij er geen schuld aan had. De politie was zoo over z'n zenuwen, dat hij niet eens goed \Vassenaar kon schrijven. Taalles was hier echter niet noodig", zegt de Kantonrechter. Ook getuige Privo Kluit, eveneens stu dent, bevestigt wat beklaagde heeft aange voerde, waarna de Ambtenaar, 't. dubieuse van de zaak op den voorgrond stellend vrij- spraak vraagt. De kantonrechter waarschuwt beter de bevelen van de politie op te volgen. D{. O., smid en koopman te Leiden, is ten laste gelegd dat hij goederen op den de richting van het kasteel van de Mexi- mieu. Zij waren van gelijke gestalte, doch de oude was slanker en eleganter. Als je wilt, zullen wij Dixneuf ook medenemen; 't is een oude als ik, die even eens wacht op den hooioogst van het kas teel. Gedurende meer dan twintig jaar heeft hij er gemaaid en gedroogd. Een teeken van goedkeuring was het antwoord van den jongen man. Zij gingen Dixneuf roepen, een man van een goede zestig jaar, ook een arme drom mel, een goede ziel, maar een beetje lui. Toen ze langs do weilanden voorbijgingen, bespraken zij het werk, dat het hooi dit jaar zou vorderen. Daar waren grasvelden zoo dicht begroeid als haar op een hond. Andere stukkeu stonden minder fraai. Bij het aannemen van het hooien diende men hiermede rekening te houden. In het park, dicht bij de muren van het kasteel, ontmoetten zij den opzichter Re- nard, die riep: Hola, wat komt gij hier doen? Wij willen mijnheer Michel spreken, zei Gilbert, zonder zijn stappen te ver tragen. Hij is ziek; hij kan u niet ontvangen: ik weet niet wat er gaande Is; 't is te gek, hoeveel daglooners, dat reeds gekomen zijn om werk te vragen. Zeg eens, Renard, wij hebben met u niets te maken. Mijnheer Michel, die de stemmen had gehoord, verscheen rechts op den hoek van het kasteel. Hij zag bleek en leek reeds afgemat van de enkele stappen. Hij gaf Gilbert en de twee anderen een teeken: „Komt", en ging naar den ingang I tl I' "lilnmil I iiirniii.iiinmiiiiiilliiiliimlIiimW Na het rocken verdwijnt de on aangename smaak in den mond direct door gebruik van de verfrisschende YA5JLETYEW Groote dcozen 65 Cts openbaren weg heeft laten staan zonder daartoe vergunning te hebben van B. en W. Beklaagde erkent, dit. doch het was maar een oogenblik. Hij had een vee houder. die op de markt. was. een fornuis verkocht, en om ruimte te maken, had-hij een kinderwagen en een lediktinb even bui ten gezet. Terwijl hij het den boer had helpen wegbrengen had de bekeuring plaats gehad. Eiseh f 1.wat beklaagde nog te veel vond. Om wat te verdienen en iemand te helpen. „Dan kunnen er overal wel boeren om fornuizen komen en komt de straat vol", zegt de Kantonrechter. „Ja, zegt de beklaagde, voor een fornuis moet men een boer hebben. In de stad met. bet goedkoope gas, koopen ze geen for nuizen meer." HST DE GfêSGEVBNG VOORHOUT. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente kwam gister avond te 7 uur bijeen. Voorzitter: burge meester Bulten. Afwezig: beide wethouders De notulen worden na een kleine wijzi ging goedgekeurd. Ingekomen zijn: De goedkeuring van eenige raadsbesluiten door God. St.; een afschrift- der balans en winst- en verlies rekening van den Keuringsdienst van Wa ren, district Leiden; een verzoek van den A. N. W. B. om rijwielpaden aan te leg gen; een schrijven van de Leidsche Licht fabrieken, dat nog geen materiaal aanwe zig is, ten behoeve der uitbreiding der straatverlichting. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een adres van aangelanden von den Heerenweg, met het verzoek, tot overname van dien weg, door de gemeente, zal zij punt 8 „werk verschaffing" behandeld worden. Medegedeeld wordt, dal P. v. Werkho ven het vuilnisophalen gepacht heeft tot November 1925. Nu,de gemeente een eigen auta aanschaft, is hel beter dat dio pacht vervalt per 1 Januari a.s. Na een geheime zitting van eenige minuten krijgen B. en W. een vrji mandaat verder over die zaak te onderhandelen. De verordening op het geneeskundig schooltoezicht wordt na een kleine discus sie en een kleine verandering in het con cept, vastgesteld. Dr. H. A. G. Gols wordt tot schoolarts benoemd. Tot gemeentewerkman, tevens chauf feur, wordt no. 1 van de voordracht, C. v. d. Meij Hz., benoemd. De schoolgeldverordening wordt onge wijzigd ter goedkeuring aan de Kroon - voorgedragen. De lcgesverordening wordt z.h.sf. en hij- na zonder eenige discussie gewijzigd. (Wij komen op die verschillende verordeningen nog wel nader terug). Ingevolge art. 161 der L. O. W. 1920, wordt de uitkeering over 1923 per leer ling op f 13 03 bepaald. (Vorig jaar was zulks f 13.12). De volgende bedragen wor den uitgekeerd: Chr. School f 215.34*; R.- K. Jongensschool f400; R.-K. Meisjes school f314.31. Da begrooting 1924 wordt in ontvang sten en uitgaven met f 2370.25* aangevuld Alsnu is aan de orde het punt „werk verschaffing^', alsmede voornoemd adres. De Voorz. geeft de volgende uiteenzet ting: De aangelanden van den Heerenweg willen dien weg aan de gemeenle in onder houd geven. Zij stellen beschikbaar f 1030 in contanten, 70 M3. grove puin, de noodige gronden voor verbreèding van den weg, gratis in bruikleen 400 M. kruiplaten, 20 vrachten koolasch a f 17.50 en zij zul len den weg zóó opleveren, dat deze al- van bet kasteel, waar het minder waaide en warmer was. Langs den muur ston den eenige rieten stoelen. Hier wachtte Michel de drie werklieden van Fanteneilles en begroette hen uiterst vriendelijk. Wij hebben vernomen, dat u ziek is, ■mijnheer Michel. U moet ons niet ont- vangen, als bet niet gaat, zei Gilbert. Michel gaf de drie menschen de hand. Komt toch maar. Zoolang ik een.igs- zins kan, hen ik tot uw dienst. Wat is er? Geen der drie arbeiders antwoordde on middellijk. Zij zeiten zich neder en men sprak eerst over weder en wind. Dan nam Gilbert het woord, terwijl hij over zijn punthaardje streek: Mijnheer Michel, is het waar, dat u met de machine gaat maaien? Inderdaad, Gilbert, ik heb er over ge dacht, doch tot heden nog niets besliste Gij denkt er over, dat is niet goed. Waarom niet? Mijnheer Michel, dat is tegen ons be lang. Heb ik dan slecht gewerkt? En ik? zed luide de oude Dixneuf. Is u de vorige jaren niet tevreden geweest over mij? In een der jaren, dat ik uw wei den heb gemaaid? De arbeider moet toch ook leven, voegde Durgé er bij. De machine steelt het werk voor onze handen weg. Gij zult dat niet doen, mijnheer Mi chel. Dit zou niet strooken met de recht vaardigheid. Noch met uw belang. Noch den vrede bevorderen. De drie menschen schoven hun sloelen dichter bij. Hun gesprekken werden spon- leen nog verhard behoeft te worden. Wan neer de gemeente een bij dien weg betrok ken brug herrteld blifjt deze verder in on derhoud bij twee der aangelanden. De kos ten van herstelling worden op f 200 ge raamd. De raming is nu als volgt: ontvang sten f 1030 in con tan i en. Uitgaven 20 vrachten koolasch f350, restauratie brug f200; 200 werklieden a f 4 f800, tesa- menmrn f 1350, zoodat hel nadeelig ver schil f320 is. De Voorz. wijst op de goede verbinding met Lisse door dien weg, benevens op het mooie punt van werkverschaffing. De heer Colijn is tegen uitbreiding van het wegennet en acht de raming der kos ten te laag. De heer Nijssen onderschrijft dit en is batig, dat het een precedent zal scheppen. De heer v. d. Voet juist het voorstel van B. en W. toe, onderschrijft het beloog van den Voorz. en zegt dat wij de menschen moeten prikkelen aldaar te bouwen. Men gaat reeds in die richting. Spr. wijst ver volgens op hetgeen andere gemeenlen ip dit opizicht doen. De heer Witteman zegt, dat door ver betering van dien weg de andere wegen ineer ontlast worden. Na jjog eenige discussie en krachtig beloog van den Voorz., krijgen B. en W. machtiging die zaak verder af te handelen langs de lijnen die aangegeven zijn. De Voorz deelt mede, dat de landbou wer v. Steijn bet gesubsidieerde werk van het vorig jaar voort wil zetten en een hooger loon uitkeeren als de gemeente de subsidie van f0.75 per R.R. verhoogd. De Raad neemt in beginsel aan het werk voort te zetten. B. en W. zullen nader on derhandelen over de hoe-grootheid der subsidie en daarna met c-n voorstel komen Bij de rondvraag een kleine opmerking, waarna sluiting. Keuringsdienst. De keuringsdienst van waren district Leiden verrichtte van af 1 Januari tot en met 30 September 1924 voor deze gemeente de volgende werkzaamheden: Op het laboratorium wor den 91 en '.er plaatse 1207 monsters on derzocht. In 16 gevallen had waarschu wing of proces-verbaal plaats, 10 mon sters werden afgekeurd, 30 winkels wer den bezocht. TER-AAR. Valsch bankbiljet. Zekere A. van T. uit Acbel (N.-B.) vervoegde zich vorige weejfc ter betaling bij zekeren heer v. d. B. te Alphe-n aan den Rijn. Onder de meer geldwaardige, bankbiljetten bevond zich een biljet, van f 10.waarvan v. d. B. zon der meer de opmerking maakte hiervoor een ander te willen ontvangen, wat ge schiedde. Van T., niets anders vermoeden de, dan dat bedoeld biljet er alleen uiterlijk wat gehavend uitzag, bood dit bij een fami lielid, bij wien hij logeerde, zekeren A. IJ. alhier, aan. die den volgenden dag toch te Amsterdam voor zaken, zulks ter inwisse ling zou aanbieden aan de Ned. Bank; waar H. niet weinig tot zijn verbazing moest hooren, dat het een valsch biljet was. Na informatie bleek, dat van T. zulks tusschen andere bankbiljetten op een postwissel te Achel had ontvangen. Het bankbiljet is in beslag genomen, terwijl naar verdere her komst een onderzoek zal worden ingesteld. WOERDEN. Uitvoering. Zondagavond had er een feestavond plaats voor de leden van den R. K. Volksbond. De tooneel afd. Utile Dulci voerde een drama in 5" bedrijven op. geti teld ..Een uit velen". De rollen waren weer in goede handen. De talrijk opgekomen le den konden volop genieten van het schoone snel en de heerliike strekking van het stuk. Utile Dulci heeft met de opvoering van dit stuk weer haar goeden naam gehandhaafd. Ongeluk. Zaterdagmiddag kwam de veehouder v. R. uit Harmeien met een drie- wielde kar in flinke vaart de Voorstraat ingereden. Door de drukte moest hij zi«n vaart inhouden. Doordat een dergelijke wagen niet geschikt is om in volle vaart- te rijden en de koetsier niet voor op den wa gen doch erin had plaats genomen raakte hij zijn stuur kwijt en belandde zoodoende in de étalage van den heer Jorna. De scha de hier aangebracht was groot. De prach tige spiegelruit was geheel verbrijzeld, ook aan de goederen was groote schade toege bracht. Voor den betrokken winkelier, vooral in dezen St. Nicolaastijd, een groote schade. taan levendiger. Michel bekeek hen naar gelang zij het woord voerden. Er zijn genoeg burgers, die niet laten maaien. Gij zijt de laatste. Uw grootvader en uw vader hebben ons laten werken. Koop geen machines, mijnheer. Het is uw.belang. Ik waarschuw u. Neen, Durgé, onderbrak Gilbert: ge moet zeggen, om ons ter wille te zijn, om ons werk t<j geven, koop daarom geen maaimachine. Dit beteekent voor ons een loonver lies van twaalf tot twintig dagen. Hij heeft gelijk,. mijnheer, weg met de machines. Geef ons werk. Denkende aan werk en loon, ondervroe gen zij demeigenaar van liet gras. In de oogen van den jongste, Durgé, een drift kop lag een blik van uitdaging en op stand. Met strakke aandacht"bekeken ze alle drie den kasteelheer, ongeduldig wachtend op een antwoord: Luister, Gilbert en gij, Dixneuf, herin nert u het volgende: Om willo van u twee, oude werklieden en vrienden, zal ik dit jaar geen machine koopen, maar op uit drukkelijke voorwaarde, dat het loon nfet hooger dan drie francs zal zijn. Dat is de prijs, zei Gilbert. De organisatie neemt er vrede mede voor dezen seizoenarbeid, zei vader Dix neuf. Wij kunnen accoord gaan. Drie frank vijftig, driftte Durgé. Voor zulk een harden arbeid vraagt men niet minder. Ik betaal niet meer dan drie frank. Want ge kunt zelf uitrekenen, dat ik nu aan arbeidsloon voor drie man in veer tien tot dchttien dagen zooveel uitgeef WARMOND. IJssport. Het bestuur der Warmond, sche IJsclub besloot op hare gisteren ge, houden vergadering ook weer dezen win. ter een nationale hardrijderij op de kort» baan uit te schrijven voor mannen om geldprijzen tot een gezamelijk bedrag van f 400.-JTeveps werd door een Warmond, sche sportliefhebber een gouden medaille' uitgeloofd voor den snelsten rit. De beschikking over de zich voor dezj gelegenheid bij uitstek leenonde Warmon- der Poel werd bereids toegezegd door de eigenaren de stad Leiden, Rijnlanden den HoogWelgeb. heer Sixma Baron van Heemstra. Dank zij de activiteit van het besfuiu verheugt zich de club dc laatste jaren in ongekende belangstelling ZOETERWOUDE. L. T. B. Verleden week vierift> do aid. van den R.-K. Diocesane Land- en Tuin- bouwbond haar patroonfeest St. Willibroij 's Morgens om 7 uur werd in de parocra kerk van St. Jan Onthoofding een H. Mij opgedragen tot intentie der leden, waar. onder alg. H. Communie. Vele leden namen hieraan deel. 's Avonds vereenigden zich talrike leden met hunne dames in het Palronaatsgebouw om een feestvergadering bij te wonen. En gezellig was het er in de groote zaal. waar ongeveer 70 personen aanwezig daren, w. ook de EdelAchtb. heer burgemeester en mevrouw. Toen dan ook om ongeveer half acht de Voorz., de heer C. H. de Boer, de vergadering opende, kon hij niet na. laten, zijn voldoening er over uit te spre- ken, dat zoo velen aan dc uifnoodiging g* hoor hadden gegeven. Na de opening wordt liet Bondslied ge zongen met pianobegeleiding door den heer! C- de Jong. Hierna was het woord aan den heer Ganseboom om een propagandistisch feestrede te houden. Spr. zegt, niet te zul len spreken ov v land- en tuinbouwbelang, maar over de L. T. B.'ers. Hij schetst heelj in het kort het leven van onzen Patroon, St. Willibrord. Hij streedt tegen het oud® heidendom, wij moeten strijden tegen het moderne heidendom. Daarna brengt spr. hulde aan de pion- niers in onze organisatie, den Nederland se hen Boerenbond, als Ridder de van der Sciiuoren in Gelderland, den boerenkoniuj Jan Truijen in Limburg en Paiter van den Elzen in Noord-Brabant en nog vele an dere werken. Hij schetst, hoe deze bond, opgericht op 31 Januari '1896, op Ch riste- lijken grondslag, vooruitgegaan is en na 25 jaren op R.-K grondslag staat, en ge stadig doorwerkt. Het besluit moet dan ook zijn: goede leden te zijn van den bond en strijders voor de goede zaak. Spr laakt verder de houding dergenen, die nog £een lid werden van den L. T. R. en steeds met critiek klaar staan, en hij herinuer! aan den wensch van onzen Bisschop: ..Alle Roomsche boeren en tuinders vereenigd in Se L. T. B." - Een geestdriftig applaus volgde op d® met alle aandacht gevolgde rede H'erna werd een oogenblik gepauzeerd, waarna door den heer Ganzeboom een serie licht beelden werd vertoond, weergevende d® Passiespelen van Oberammergau Deze kleurrijke en slichtende platen en de zeer duidelijke explicatie vielen hij allen zeer in den smaak. Daarna werden nog als ver rassing op het doek gebracht verschillende kiekjes van den N.V. Tlandelsraad, de modelstallen „Bronstee" bij Haarlem en van „Phardekooper" te öegstgeest. alsmede een demonstratie van de Alva-Laval Melk machine. wat natuurlijk door de aan wezige veehouders met alle aandacht voigd werd. Nu werd nog het lied gezoS gen „Kruis en Ploeg", waarmede de agen da ten einde was De Voorz nam het woord en dankte hartelijk den hoer Gausehooa voor den aangenamen, nuttigen en Iccr- zamem avond en de aanwezigen en vooral den burgemeester en mevr. voor hunne be langstelling. Hij spoorde de leden aan om, evenals op dezen feestavond, ook op voe gende vergaderingen als trouwe ledeu op te komen. Na de sluiting bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen.- als aan een nieuwe machine. Ik koop er geeu om u werk te kunnen verschaffen. Ik doe eigenlijk een onredelijke daad, Ie; gen mijn eigen belang in. Doch het is wjj voldoende, dat gij werk hebt. Zijn wil het eens? Drie francs vijftig, zei Durgé, ik wert onder dien prijs niet. 't Is goed, dan geef ik het werk aan Gilbert en Dixneuf,%zêi Michel opstaande. Het spijt mij voor u, Durgé, omdat ge een goed werkman zijt. Tot weerziens De twee ouden waren tevreden, luie' wel zij hun vreugde niet goed durfden la ten blijken. Stil en met een boos gezicht ven» Durgé de Meximieu. Nauwelijks gaf h'J met het hoofd een teeken ten afscheid j» drie werklieden keerden huiswaarts Reeds waren zij een heel eindje van kasteel verwijderd, alvorens zij weder gonnen te spreken. Michel volgde henffl de oogen, bedroefd over het geschil tu?* schen de arbeiders, waarvan hij m«J hield dan van zijn geld en hij zag, dat mannen twistten en dat Durgé dreigen» gebaren maakte tegen de twee ouden, 1 nu geen woord meer zeiden. I „Zielen zonder kracht of oproerig stemde geesten. Wat zal men er aan doen- En zoo is iedereen, geheel de landedu" bevolking en de gcheelo stad. Heeft bert mijn inzicht en mijn mildheid w grepen? Misschien. Dixneuf heeft niets opgemerkt. Durgé is gegaan met meer wrok tegen de rijken. Hij fier op, dat bij niet toegegeven heelt- (Wordt vervolgd)'-

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4