Tweede Blad linsdag 25 November 1924 Het St. Gerardusqesticht Schoonoord" te Voorhout, Er is eon spreekwoord, dat zegt: „Wie i Jeugd heeft, heeft de toekomst". Als ranzelf komen ons deze woorden in de ge dachte, wanneer wij, een artikel schrij vende over genoemde instelling, het pros pectus opslaan en daar lezen: „het doel der jjtichting is: Jongelingen te vormen tot brave Christenen en tot nuttige leden der Jfaatschappij." „Jongelingen te vormen'', 't Is dus een instituut, dat de jeugd zal leiden, 't is dus een stichting, welke voor een llhans de toekomst in handen heeft. narie. In later tijd werd deze verlegd naar het gedeelte, gelegen aan den weg naar Rijnsburg, om alzoo aan de vaart- zijde een zaal als refter in gebruik te kun nen nemen. Thans is doze zaal geheel omgebouwd in verschillende localiteiten. Het middengedeelte, onmiddellijk achter den hoofdingang gelegen, is tot vestibule gemaakt met aan de eene zijde (links) drie spreekkamers en rechts een refter voor de novicen. Van hieruit komt men in den vroegeren kleinen refter, welke thans tot recreatiezaal voor de novicen is ingericht. De gang, welke deze localiteiten van de binnenplaats scheidde, heeft men behouden na verschillende restauraties te hebben aangebracht. De verlegging van den hoofdingang vor derde een overbrugging van den vijver vóór het gebouw, welke dan ook is aan gebracht in den vorm van een fraaie stee- nen brug, welke te samen met de keurig geschilderde ramen en deuren het voor aanzicht zeer ten goede komt. De keuken is op dezelfde plaats gebleven (links van dê tegenwoordige spreekamers), alleen het interieur is geheel door nieuw mate riaal vervangen. Aan de speelplaatszijde heeft men thans achtereenvolgens een waschgelegenheid voor de leerlingen en verder vijf refters en Door het geheele gebouw ïs een nieuwe centrale verwarmings-installatte aange legd, alsook een waterleiding ter vervan ging van de vroegere pompen. Om 't te sterk ijzerhoudende water te ontijzeren is bovendien Verzijde van de speelplaats een installatie aangebracht om het water, al vorens 't naar de persketels geleid wordt, meer voor het gebruik geschikt te maken. Binnenkort zal een aanvang worden ge maakt met den bouw van eenige lokalen voor het geven van lager- en vervolg onderwijs, hetgeen, gezien 't nog kleine aantal leerlingen, voorlooplg nog in enkele andere localiteiten kan geschieden. De geheele inrichting is berekend op 250 leerlingen, naar den leeftijd verdeeld in 5 afdeelingen, zóó. dat iedere afdeeling een bezetting van 50 leerlingen kan heb ben, De jongens kunnen ontvangen een volledige opleiding in het timmeren, sme den en schilderen, het schoenmakers- en kleermakersvak. De cursus duurt 4 jaar. Ook voor het ontvangen van tuinbouwon- derwijs bestaat er gelegenheid. De leeftijd ter opname varieert tusschen minstens 7 en hoogstens 14 jaar, terwijl de jongens in het Gesticht kunnen blijven tot hun 18e jaar. Om een leerling te doen plaatsen dient plaatsing te worden aangevraagd bij den v -/ ï- Al jtèk. M t£' r ft De Kapel van het St. Gerardus gesticht (de vroegere Studiezaal). 't Lijdt dan ook geen twijfel of ieder weldenkend mensch en ieder oprecht Ka- "t in 't bijzonder zal er zich over ver heugen, wanneer hij verneemt, dat te Voorhout, in het voormalig gebouw van het Klein Seminarie een dergelijke nieu- inricliting is gekomen voor opvoeding, onderwijs en vakopleiding van jongelin- m. Na gaarne gehoor te hebben gegeven aan de vriendelijke qitnoodiging van den Zeereerw. Directeur van het Gerardusge- stioht, om detze nieuwe inrichting te ko men bezichtigen, zijn wij thans in de ge legenheid in ons blad het een en ander Ie te deelen, zoowel over het gebouw, over de statuten dezer inrichting Toen in Augustus van het vorig jaar het Klein-Seminarie „Hageveld" naar 5tede was overgeplaatst, hebben de few. Broeders der Congregatie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten, aan wier zor gen het St. Gerardusgesticht onder op- perleiding van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem is toevertrouwd, terstond een ranvang gemaakt met de verbouwing, wel ls het gewezen Seminarie moest on dergaan, wilde men het geschikt maken 'oor het doel, waarvoor het van toen af hestemd was. Thans zijn deze werkzaamheden zoo goed als ten einde en kan de Congregatie fan 0. L. Vrouw van Zeven Smarten zich ferheugen in het bezit van een Zusterhuis fan „De Heibloem", het instituut in Lim burg, dat de Broeders reeds jaren onder hun leiding hebben. restauratie en de verbouwing, ge- Mied onder leiding van den Haarlem sen architect, den heer Jonckbloedt, hebben liet kolossale gebouw een ware me- hmorphose doen ondergaan en wie het als Seminarie gekend heeft, zal zeker aan hft interieur in meerdere opzichten groo- verandpringen bespeuren. De hoofdingang ligt weder aan den weg ^r Noordwijk, zooals dat was in de eer- ji jaren na de oprichting van het Semi- recreatiazalen (vroegere kleine recreatie zaal en leslokalen), elk bestemd voor vijf tig jongens. Elk dezer afdeelingen heeft dus haar eigen refter en recreatiezaal en verder ook haar eigen speelplaats en an dere noodzakelijke gelegenheden. In het verlengde hiervan, daar, waar vroeger de aula der hoogste klas gelegen was, is een lokaal, waarin zijn aangebracht de pers ketels voor de waterleiding. In het achtergedeölte heeft men achter eenvolgens: twee groote localiteiten (vroe gere veranda), in gebruik voor werkplaat sen ten dienste van de vakschool; verder wasscherij, daarachter weer een vakzaal (vroegere rookzaal der vijfde klas) de (vroegere groote recreatiezaal) en vervol gens .de kapel (vroegere groote studiezaal) Twee zaken in deze kapel zijn zeker ver meldenswaardig en wel vooreerst het keu rig houten altaar, alleszins fijn en net af gewerkt door leerlingen van „De Hei bloem" evenals de orgelkast, en boven dien de communiebank, zoo goed als ge heel uit ijzer en koper gedreven door in ternen van de inrichting te Stokershorst. Toegang tot de kapel wordt verschaft door een nieuw aangebrachte fraaie gang, wel ke correspondeert op de groote gang langs de verchillende refters en recreatiezalen. Tegenover deze refters en recreatiezalen is de badinrichting (twee der eenige jaren geleden bijgebouwde leslokalen), welke in alle opzichten practisoh'en hygiënisch ge noemd moet worden. Langs de wanden zijn een 20-tal kamertjes getimmerd, ter wijl het middengedeelte is ingericht voor voetbaden. De slaapzalen op de bovenverdiepingen waarvan er op 't oogenblik nog slechts en kele gedeeltelijk in gebruik zijn, zijn in den vroegeren staat behouden. De vroegere kapel zal vermoedelijk tot tooneelzaal worden ingericht, terwijl de zaal, daarnaast gelegen (de vroegere klei ne studiezaal) tot teekenzaal is ge maakt, vergroot met de twee leslokalen, welke daarachter waren gelegen. Directeur, wiens adres is in het St. Ge rard us geslicht te Voorhout. Door een be paald persoon behoort een contract te wor den geteekend, waarhij deze zich verplicht het jaaTlijksch kostgeld, ten bedrage van f300 (inbegrepen: kleeding, schoeisel, be- wassching en leermiddelen) of van f225, (wanneer ouders of voogden zelf voor klee ding en schoeisel zorgen) te voldoen en den knaap terug te nemen wanneer de Directie dit verlangt. Vacantietijden zijn met Kerstmis en Paschen één week en de eerste helft van Augustus. Externen voor ambacht en tee kenen betalen voor lesgeld f 100 per jaar (zonder teekenbehoeften en gereedschap). Op veelvuldige aanvragen uit omliggen de plaatsen heeft de Directie besloten ook een aparte avond teekenschool te openen voor leerlingen uit de omgeving, te begin nen Maandag 1 Dec. a.s Alle lessen wor den gegeven onder vakkundige leiding van de eerw. Broeders. 't Lijkt ons niet onnuttig er neg de aan dacht op te vestigen dat noch het St. Ge rardusgesticht, noch „De Heidebloem" in richtingen zijn voor verwaarloosde kna pen, of voor voogdij- of regeerineskinderen. Beide Gestichten zijn kostsoholen voor jongens, die hetzij door hun ouders, het zij door voogden in de gelegenheid wor den gesteld om zich op deze wijze fo laten opleiden in de bovengenoemde vakken. Dat 'n inrichting als deze in het centrum van de groote steden van onze "Westelijke Provincies zeeT zeker op haar plaats is, zal wel niemand betwijfelen en wij hopen dan ook van harte, dat dit zal blijken in de toekomst, opdat, wanneer na Paschen van het volgend jaar de officieele en plechtige opening zal plaats hebben, dit moge geschieden voor een groot aantal jongens, die aldaar de geestelijke en we reldlijke grondslagen gaan leggen voor hun toekomst. Het St. Gerardusgesticht kan een zegen zijn voor zeer vele jongens' Het moge een schoone toekomst ingaan 1 LUCHTVAART DE AANKOMST VAN DE F VII. De begroeting door den Landvoogd. Een enthousiaste menigte. Heeds vroeg gisterochtend waren dul- op het landdingsterrein Tjililitan gameid om de aankomst der vliegers te '!J geiden. De uren wacbtens werden on- «broken door het regelmatig binnen- "I 0ln,>Q van htrichten om'M.t de mier ng ro het i. eg.'uig uit Muotok langzamer» and komen verschil36i.de ir| ,J'oriteiten. waaronder de opperbevelhub- ef3 van leger en vloot, aari Tegen 12 uur de landvoogd aanwezig Eindelijk, komt bet berte-*, dat de F>k- '3 gesigna eeid. Het vl:eg oig hee't de temoot-ijlc*7 de legervlieger- ontmoet en geleid door dit eere-escort, is het in aan- rot Een koortsachtige opwinding maakt zich van de duizendkoppige menigte mees ter. Eindelijk, om 1 uur 10. verschijnt aan deu horizon een tiental stippen. Een sid dering vaart door het publiek, luide kreten weerklinken van: Daar zijn zei Eerst wordt nog over Weltevreden gecirkeld. Daarna komt het eskader in ijl vlucht terreinwaar.ts gevlogen. Terwijl de vliegers over het terrein cirkelen, stijgt een opge wonden gejuich op. Te 1 uur 20 daalt de H. N. A. G. C. neer en taxiet in ijlren tot op 100 M. afstand voor de tribune van den landvoogd De muziek zet het „Wilhelmus" in. Het jui chend publiek stemt ontroerd in met het volkslied, dat luide over bot vliegveld uit- schalt. Intusschen ijlen de heer Muurling, voorzitter van het vliegcomiitó en ettelijke fotografpn naar het toestel. De eerste, die uitstapt, is de mecanicien Van den Broeke. Hij is in hemdsmouwen en gaat, zonder zich van de donderende toejuichingen te veel aan te trekken, nuchlertjes zijn ma chine nakijken. Daarna komt Van Weer den Poelman uit de cabine. Van der Hoop blijft nog even binnen voor het nemen van de laatste maatregelen. Het publiek laat zich haast niet tegenhouden en dringt on ophoudelijk op Persmenschen halen ein delijk Van der Hoop te voorschijn en ge leiden hem tot voor de tribune van den landvoogd. Deze houdt hierna een warme toespraak, verklarend dat de Indische ro- geering en H. M. de Koningin verheugd zijn over de aankomst en met groote be langstelling den tocht hebben gevolgd. De landvoogd stelt hierna den aviateurs met de hun verleende onderscheidingen in kennis. Het opdringend publiek heeft na deze mededecling do aviaiteurs op de schouders. Viermaal wordt een rondgang met hen go- maakt. Eindelijk werden zij voor den land voogd teruggevoerd, die daarna de gelegen heid krijgt het wakkere drietal de hun ver leende decoratie op de borst bij Van den Brooke op het doorzweet hemd to spelden. De menigte is krankzinnig van opgewondenheid en laat den landvoogd telkenmale nauwelijks uitspreken. Mr. Fock vervolgde evenwel zoo goed en zoo kwaad het ging zijn redevoering. De landvoogd huldigde den Nederland- echen industrieel Fokker, die het toestel ontwierp en daardoor de vlucht mogelijk maakte. Ten 6lobte bood Z.Exc. namens de In dische regeering met luide stemme den vliegers een fraaien gouden beker aan, ge graveerd met het Nederlandsche wapen, geflankeerd door wijnranken en voorzien van het onderschrift „Je Maintiendrai." Nadat de eerewijn was rondgediend, complimenteerden de overige aanwezige autoriteiten de vliegers. De vlootvoogd, vice-admiraal Gooszen, wenschte hun ge luk met hun behouden aankomst, mede namens den minister van Marine en do Koninklijke Marine. Het gejuich van het opgewonden publiek overstemde grootendeols deze redevoerin gen, de menigte drong, ondanks de mili taire maatregelen, tot een halven meter van den landvoogd, die vaak tevergeefs met de .hand tot kalmte maande. De meest wan hopige pogingen om het publiek terug te dringen, faalden. Generaal Bakker moest persoonlijk regelend optreden. Schrale huid f Kloosterbalsem helpt direct Ten slotte onderteekende de landvoogd zelf de oorkonde en vertrok daarop te 1.37 uur van het terrein. Vrijgelaten door de moegejuichte menig- ite, vertrokken eindelijk ook de vliegers in een met bloemen versierden auto. Het ging nu langs den weg Meester Gor- nelisWeltevreden. Ook hierlangs ston den duizenden geschaard, hoewel de lucht betrok. Het werd voor de vliegers een ware zegetocht. Zelden heeft men in Indi® zulk een geestdrift beleefd. Postduiven, die na aankomst van het terrein opstegen en de telegrammen, die onmiddelijk werden verstuurd, verspreid den de blijde mare naar alle windstreken En steeds verder plantte het ongekend enthousiasme zich voort. BRAVO! 't Is dus werkelijk geen sprookje 't Staat héél duid'lijk in de krant: De koloniale vliegers Zijn in Indië geland! Tusschen zwendel, brand en diefstal, Rampen, tonnen^schade, moord, Wordt dit nationaal succesje Door ons als muziek gehoord. Och, maakte Cornelis Houtman, Die het met zijn zeilschip dee, Dezen tijd van lucht-emotie Nog eens eventjes weer mee! Hij is met zijn zeilschip via Kaap de Goede Hoop gegaan, En vol goede hoop heeft nu ons Trio Van der Hoop 't gedaan. Brave vliegensvlugge vliegers, Nu ge dat hebt gepresteerd Hebt in Nederlands annalen 'n Gulden bladzij gegraveerd. Onze kinders zullen leeren In hun Vaderlandsche les: Neg'tien honderd vier en twintig: HollandIndiS vliegsucces Holland lééft nog! Holland hééft nog Toffe jongens af en toe, En de Nederlandsche Leeuw ia Toch nog reen vermomde koe. Vliegers! Toen in Insulinde 't Einddoel duid'lijk vóór U lag, Wat moet ze toen mooi geweest zijn Onze Rood Wit Blauwe vlag! CLINGE D0ORENB03. „Tel." Gemengde Berichten Inbraak met geweldpleging. Drie k vierduizend gulden gestolen. Zaterdagavond tusschen half tien en tien uur werd geklopt aan de achterdeur der woning van den smid en rii wiel hande laar A. M. Oosterwijk aan de Molenstraat te Apeldoorn die tevens de kassier is van de R. K. Boerenleenbank en beheerder der gelden van den Boerentuindersbond in bet Aartsbisdom. Toen O. ternauwernood de deur had ge opend, werd hem met een voorwerp een ha- vitren slag teven het voorhoofd toegebracht welk© geen bloedende wond, maar slechts een opzwelling veroorzaakte ©n tengevolge had. dat de getroffene bewusteloos neer zonk. Hij bevond z;ch alleen in huis. daar zijn vrouw was uitgegaan om voor de kinderen enkele inkoopen te doen. De vronw des hui zes om 5 minuten voor tienen in haar wo ning teruggekeerd zijnde, vond haar man in bewi'»teloo7en toestand op den grond liirgen terwijl tevens bleek, dat bein zijn' sleutelbos, waaraan ook de sleutel van de brandkast hing. uit de rechte.rbroekzak was genomen, om d© brandkast te openen. Deze stónd bij de thuiskomst der vrouw nog geopend met d© sleutels er in, maar alle papier- en geldswaarden tot een be drag van tusschen de drie k vierduizend gulden waren er uit verdwenen. Om half tien was O. nog in de brandkast geweest voor de regeling van zaken. O. is weer volkomen bij bewustzijn. Alleen fcijn nog de uiterlijke sporen van den toe.ge- brachten slag op het voorhoofd aanwezig. Tot heden is van den dader of de daders niets bekend. De politie zet haar aangevan gen onderzoek ijverig voort. Een inbreker doodqeschoten. De 30-jarige H. L.. te Rotterdam, bij de politie en in de misdadigerjwereid bekend 5.05 5.20 6.35 7.20 7 50 7.50 7 50 7 50 7 50 7.50 7.50 7.50 9.20 UIT DE RADIO-WERELD. Wal er vanavond te hooren is. uur: Radio-Pari? 1780 M. Concert. Brussel 265 M. Concert. Berlijn 500 M. Uitvoering vnn de „Barbier van Seville.", voor afgegaan door een !oelichf,,n«r Alle Eneelscho stations: Tijd sein Big Ben en nieuws Hamburg 390 M. Dansmuziek. Londen 365 M. Chelmsford 1600 M, Frarro. ui', program ma's van andere stations. Birmingham 475 M Zang. Bournemouth 385 M. Concert. Cardiff 350 M. Voordr. en Zang. Manchester 375 M. Concert. Newcastle- 400 M. Concert. Aberdeen 495 M. Concert. Glasgow 420 M Piauo-sóli. Radio-Paris 1780 M Beetho ven - Wa en er-a von d als Do schrik van het Wcgtland", die Vrij dagavond in den Franschen Bazar door do politie werd neergeschoten en zwaar go- wond. is Zondagmorgen aan de gevolgen overleden. Groote brand te Geldrop. Zondagavond brak nl ets el in er te Goldrop in het perceel hrwnnnd done de "Wed v. d. Hurk aan den Heezerwcg brand uit. Al spoedig werden ook de heide perceelen, bewoond door de wed. Muys en Bierings, welke vlak bii gelegen ziin en juist, den wind hadden, door de vlammen aangetast. Aan blusschen viel niet te denken, zoodnfc m°n zich tevreden meeat steller met te red den wat nog mogelijk was. Slechts een klein gedeelte van den inboedel kon gered worden. Overigens trienen d© twee huiven en de boerderij van Bieringa in de vlam men op. Assurantie dekt gedeeltelijk de schade. Brand In de Handelskamer te Rotterdam. Gisterenavond tusschen 10 en 11 uur is brand ontdekt in een loods op een terrein achter de gebouwen van de Coöperatieve Grocthandclsvcrppniging ..De TTandeJska- mer" a-an den Ruigeplaatweg te Rotterdam. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was met drie stoomsnuiten, de machinale ladder en etteliike hand snuiten, kon rii niet verhinderen, dat het vuur fel om zich heen greep. Een belendende loods eveneens van „De Handelskamcr". werd ook door het vuur aangetast. Reide loodsen en de- daarin opgeslagen goederen: peulvruchten urne! en voederartikelen, werden een prooi der vlammen. Een loods, ter oppervlakte van R.fiO M, op oen aangrenzend terrein toebehnorend aan R. 8. Stokvis en zn's Hande.l-Mij. raakte eveneens in brand. Deze loods welke in gebruik was bij Furness' Handel-Mii.. die daar balen meel en leeg© cement-zakken had opgeslagen, ging mede verloren. Een daarnaast gelegen loods waar de firma Stokvis ijzerwaren en sanitaire artikelen had gebortren. bleef gespaard. doch be kwam ernstige waterschade. De Bteenen hoofdgebouwen van .De Han delskamer" bekwamen eveneens waterscha de. De brandweer moest eenige luchtko kers verwiideren om te voorkomen dat het vuur naar de kantoorgebouwen oversloeg. Te halfeen was het blussehingswerk nnj in vollen gang. De brandweer was toen echt-er den brand, die ?per -'eel rook ver-, spreidde, meester. Leerlooierij afgebrand. Zondagnacht omstreeks halfdrie is de voormalige leerlooierij, thans lijmstokerij van den heer H. Canters op de Lind te Oisterwiik geheel afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Motor-ongelukken. Gisterenavond omstreeks 8 uur kwam een motorriider met zijspan te Amsterdam, met groote vaart van de N.Z. Voorburgwal de Raadhuisstraat ingereden. Tusschen Feerengracht en Keizersgracht kon de mo torrijder door zijn woeste vaart in de kromming van den weg nieT d©n rechter» kant houden en reed tengevolge daarvan in op een motorwagen van lijn 17. De wa genbestuurder. dio een ongeluk zag aanko men, wist. zijn wagen tot. stilstand te bren gen maar een botsing was niet meer te vermijden. De motor met zijspan waarvan de laatste gelukkig onbezet was. botste met groote hevigheid tegen den tramwagen op, waarbij de bereider over het. stuur heen tegen het voorbalcon werd geslingerd. Met ernstige schedelbreuk werd hij in zorgwek- kenden toestand met den auto van den G. G. D. naar het Rinncngaathuis vervoerd. De motorriider was een zekere 8. lut de Bentinckstraat. Terwijl de politie in het posthuis Rechter markt met het verhoor van getuigen bezig was, vond een botsing plaats tusschen twee auto's op de kruising WestermarktKei- ze rsgracht Een B. W. T.-taxi die in de richting van de N.Z. Voorburgwal ging botste tegen een ?an de Keizersgracht komende Spijker-tor pedo op. waarbij de wagens met de voor stukken in elkaar drongen. Beide werden zwaar beschadigd. Wonder boven wonder bleven de inzittenden van beide auto's zoïfder letsel. Door een vallenden mast getroffen. Bij den aanbouw van de mijn Julia !a Eygclshoven is gisterenmiddag een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee persnnpii gedood werden en een verwond is. Werk lieden van den aannemer Voracqui moesten een drietal ijzeren masten plaatsen. Twee masten stonden reeds op hun plffats en de derde liet men juist een halve meter zak ken. toen een blok hout uitschoot, waar door de ijzeren paal naar beneden kwam. De monteurs Rode en Van Hoeck uit Ho boken, bij Antwerpen, die voor den Ant- we.rpschen leverancier van het werk op een cn ander toezich hielden, werden door heb vallend gevaarte gedood Een derde per- soon. de Nederlander M. K. werd vrij ern stig verwond en moest naar het hospitaal worden vervoerd.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3