binnenland 16e Jaargang. SATERDAG 22 NOVEMBER 1924 No. 4800 Sfe Êcidóelie Sou/tamt toABONNEMENTSPRIJSbodraagt bi] vooruitbetaling .Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal, pij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, Franco per post f 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonnee ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- nitbetaling. Afzonderlijk© nummers 5 ct, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen IL Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TIL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 u POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAOTi Gewono advertantlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hit s dubbele van het Urief berekend. 3 Kleine advertenllën. van ten hoogste 80 woorden, wzarii betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en vee. huur, koop en verkoop 10.50* 1 it nummer bestaat uit vijf laden, waakenden het Geïl* istreerd Zondagblad. Noblesse oblige. Ia Hongarije is de toestand, waari^ de miking leeft, nog in-droevig. Er wordt [zettend veel armoe en gebrek geleden. En als men op deze omstandigheden let, sft des te pijnlijker bet volgend bericht, t wij in een der bladen lazen: ,Het Hongaarsche episcopaat beeft stel- 3 genomen tegen de onzedelijke dames- Se. De gisteren gehouden bisschoppe- conferentie, beeft besloten, vrouwen, kleeding niet behoorlijk in orde is, de kerken te weren. Van den kansel tegen de onzedeljke mode gepredikt fden." jforden de vrouwen dan nooit door- jngeii van baar plicht inzak© kleeding, niet, als de barre ontberingen een land tot nadenken dringen? de Katholieke vrouwen beseffen dan nooit baar heel bijzonder© roe- in deze? Is niet alléén in Hongarije, waar óók tholieke vrouwen niet immer in baar zich baar geloof waardig too- Hoblesse oblige.... Adel legt fhten opKatholieke vrouwen éten altijd, in alle omstandigheden, in 1 kleeding toonen, zich daarvan bewust Een gelukkige zetfout. [et vermaarde zetfouten-duiveltje be- jt ons meermalen een onprettige stem- ig; maar deze week heeft '<t ons is een .ragen gedaan. IJl lp de Leidschen Missieavond j.l. Maan- kad Kapelaan Simons gezegd, dat Broederschap van den H. Geest tot tplanting des geloofs in Leiden slechts lieden telt, terwijl er 14000 Katholie- van zouden kunnen zijn. au dat „14000" heeft de zetter „1400" laakt. Voor ons 'n aanleiding om er eens op terug te komen! Ieder Katho- boven de 12 jaar kan lid worden van algemeene Missievereeniging, «voor de contributie bedraagt 2ct. week (f 1.30 per jaar) of desnoods nog der. Is a 11e Katholieke lid werden van Broederschap, van deze algemeene sievereen., dan zou er geld genoeg bij- i, om a 11 e Missie's van geheel de teld te ondersteunen. Haar deze toch geenszins overdreven iscb is helaas nog lang niet vervuld, nog lang nici. in Leiden! laar bet kan en bet moet toch beter van de 100 naar de niet 1400 maar 0. Die zetfout bad ons een gereed© igenheid gegeven, dat nog 'ns te zeggen. BUITENSLAND Volkenbond. Het Protocol van Genève. De houding van Frankrijk. Men. belangrijk onderhoud tusscben 'riot, Bourgeois, Briand en Boncourt besloten, dat Frankrijk zich zal houden 1 bet protocol van Genève, maar niet zal Ij'j igeren, indien zulks noodzakelijk is, 'medewerking van de V-ereenigde Sta- een meer complete oplossing der we- ivraagstukken onder de oogen te zien. Regeling zou echter aangevuld moeten i door een speciaal Europeescb pro- belangrijk voorstel van senator Borah, enator Borah, de vermoedelijke opvol- van senator Lodge als voorzitter van Senaatscommissie van Buitenlandsche ifin beeft verklaard van meening te zijn j[de houding der nieuwe Britsche regee- len opzichte van bet protocol van fö do doorvoering van dat protocol 'gelijk zal maken en dat daardoor ook voorgenomen ontwapeningsconferentie zal worden gehouden. Do volgende zegt bij is nu aan Amerika. N Borah dient president Coolidge een economische als een ontwape- °s"conferentie bijeen te roepen. 0'gens Borah is een economische con- G noodig, omdat do economische 'gstukken binnen afzienbaren tijd drin ©on oplossing vragen. Blijkbaar 11 Borah biermede bet vraagstuk der frche schulden aan Amerika. Wijft de vraag hoeveel invloed Bo- °P den president zal uitoefenen, maar de Republikeinscbe Conventie had ge den senator voor Idaho als can- voor het vice-presidentschap ge- iClt' ieder geval is Borah van mee ning, dat een ontwapeningsconferentie te Washington weinig nut zal hebben zonder gelijktijdige bespre,kig van de Europee- scbe schulden aan Amerika. Het laatste vraagstuk zal do volgende maand, als het Congres weer bijeenkomt, aldaar opnieuw tot een vinnig debat leiden. Duitschland. Het prcces-Nathusius. Duitsche protesten. Nagenoeg alle Berlijnsche bladen, ook de linkscbe bladen zooals „Berliner Tage- blatt". en „Vossiscbo Zeitung", bevattten scherp-critisohe entrefilets in zake de ver oordeeling door den Franschen krijgsraad van generaal Von Nathusius tot 1 jaar ge vangenisstraf. De „Vorwarts" zegt, dat de Franscbe regeering mensc'helijk zou 'bandelen, door deze aangelegenheid met amnestie af te doen. Vooral de rochtscho bladen gaan heftig tekeer. Zij spreken van een schandelijk vonnis en eischen krachtige stappen van de Duitsche regeering om do vrijlating van den veroordeelde te verkrijgen. De „Kreutzzeitung" herbaalt, dat, wanneer deze eisch wordt afgewezen, de Duitsche regeering represailles moet nemen, terwijl de ultra-nationalistische „Deutsche Zei tung" er zelfs op aandringt, 3 Franscbe leden van de in tergeallieerde controle commissie als gijzelaars vast te houden. In verband met bet proces van gene raal von Natbusius verneemt men nog, dat bet materiaal a décharge niet meer tijdig aan den krijgsraad kon worden overge legd, daar de Duitsche regeering pas 8 dagen vóór het bet begin een afschrift ontving van bet eerste, bij verstek gewe zen vonnis. Do Duitsche regeering behoudt zich eventueele slappen voor, tot zij bet rap port in baar bezit beeft, door baar verte genwoordiger bij bet proces voor den krijgsraad uit te brengen. Frankrijk. Schietpartij onder Grieken te Parijs. Venizelos' secrotaria contra den marine- attaché. De secretaris van Venizelos beeft gister namiddag 4 revolverschoten gelost op den Griekscïben marine-attaché, die ernstig werd gewond. Het politieke dagboek van Louis. Uit Parijs wordt gemeld: Nu staat het vast, dat Judet, de ex-lei der van de Eclair, die oenige maanden ge leden vrijgesproken is van de aanklacht met den vijand gebeuld te hebben, als exécuteur-testamentaire van-Louis diens politieke aanteekeningen verzorgt. De uit gever Rieder beeft bet betrokken contract met diens weduwe geteekend. L'Oeuvre maakt verdere aanhalingen bekend, die aantoonen dat Louis Duitschland zag als het land, dat den oorlog wilde, maar dat Iswolsky, onder leiding van Tittpni en met Poincaré's, medeplichtigheid, de po litiek voerde, die den Duitschers het voor wendsel verschafte in 1914 ten opzichte van Servië aan te vallen, nadat dit in 1909 ten opzichte van Marokko, wegens de voor ziebtige Fransch-Russische politiek mis lukt was. Engeland. GEEN BRITSCH—RUSSISCH VERDRAG Nota's aan Rusland. Do brief van Zinovjeff authentiek. De Britsche regeering heeft aan Rakofs- ki, den zaakgelastigde van do Sovjet-re geering twee nota's gericht. De eerste luidt als volgt: „Zijner Majesteits regeering heeft, de verdragen besproken, welke de vorige Britsche regeering met de Sovjet-regee ring sloot, en jvelke 8 Augustus 1.1. werden geteekend. Ik heb de eer u mede to deelen, dat Z. M.'s regèering na zorgvuldige overweging overweging zich niet in staat voelt deze verdragen het Parlement aan te bevelen noch ze den koning ter bekrachtiging voor te leggen". De tweede nota heeft betrekking op den brief van Zinovjeff en daarin wordt o.a. „In de derde alinea van uw antwoord (op de nota van Mac Donald) werd, blijk haar op uw eigen gezag en zonder raad pleging van uw regeering, verklaard, dat de brief van Zinovjeff een grove verval- sching is, hetgeen u zegt te kunnen bewij zen. Z.M.'s regeering kan die beweringen niet aanvaarden, omdat zij worden geloochen- straft door de officieelo mededeelingen in de pers Van Sovjet-Rusland. Maar het is overbodig, daarop verder in te gaan, want de inlichtingen, waarover Z.M.'s regee ring beschikt laten geen twijfel bestaan omtrent de echthheid van Zhiovjeff's brief en Z.M.'s regeering is derhalve niet bereid deze zaak verder te bespreken. Ik moet evenwel opmekren, dat u de be teekenis der nota van mijn voorganger geheel verkeerd ihebt begrepen, als u denkt, dat zij enkel betrekking had op den brief van Zinovjeff. Do handelingen, waar over Z.M.'s regeering onlangs klaagde, zijn niet beperkt tot een specialen brief, maar strekken zich integendeel uit tot bet geheel ,van revolutionaire propaganda, waarvan deze brief slechts een goed voor beeld was, een propaganda welke somwij len heimelijk wordt gevoerd en soms ook, zooals u terecht opmerkte, openlijk. De door de geheele wereld verspreide verkla ringen van Zinovjeff zijn op zichzelf vol doende bewijs van propagandas door de Derde Internationale gevoerd met voor kennis en instemming van de Sovjet-re geering, en het is dit systeem van propa ganda, dat volgens Z.M.'s regeering niet vereenigbaar is met de plechtige verbinte nissen dooi' uw regeering aangegaan". Oostenrijk; Mgr. Seipel bondspresident? Weenscho bladen wijzen op de mogelijk beid van een eventueele verkiezing van dr. Seipel tot Bondpsresident. Binnenkort is namelijk de ambtstermijn van den Bondspresident geëindigd en de huidige Bondspresident, dr. Hainisch, beeft ver klaard, dat bij niet meer in aanmerking wenscht te komen voor een herkiezing. Spanje. De strijd in Marokko. M u i t e ij onder Ah d-e 1-Kr i m. Het gerucht gaat, dat onder de volgelin gen van Abd-el-Krim muiterij is uitge broken. Do ministers van Buitenlandsche Zaken en Financiën zouden zijn vermoord RoenienlèV Desertie van een vliegerofficier. De luitenant-vlieger Brainloiu, van het vliegcorps te Galatz is met zijn vliegtuig naar Rusland gedeserteerd. Er wordt een onderzoek naar de reden, ingesteld. Rusland. Geruchten van muiterij. Trotski gevangen? Naar het B. T. A. uit Parijs meldt, weet het „Pet'it Journal" te vertellen, dait er geruchten loopen (waar, blijkt uit het tele gram niet) over muiterij onder de marine- troepen te Kroonstad. „Trotski zou gevan gen genomen zijn en de Sovjetregeering zou in gevaar verkeeren." Muiterij onder de matrozen van Kroon stad is al eens eerder voorgekomen en het is dus mogelijk dat de geruchten waarvan het Franscbe blad melding maakte en die nog tot geen ander blad schijnen te zijn doorgedrongen werkelijk cenigen grond van waarheid hebben. Maar wat het tele gram dan verder zegt, maakt het bericht van het .„Petit Journal" er niet geloof waardiger op. Griekenland. Griekenland en Joegoslavië. Venizelos naar Belgrado? Uii Athene wordt gemeld, dat Venizelos zich beschikbaar heeft gesteld, naar Bel grado te gaan en onderhandelingen te voe ren over een nieuw Grieksch-Joegoslavisch alliantie-handelsverdrag. Voorts verluidt, dat Venizelos te Belgrado werkzaam wil blijven als Grieksch gezant en tot het be vorderen van een betere verslandhouding tusscben de Balkan-volken. Egypte. De moordaanslag op den Sirdar. Groote gevolgen mogelijk. Uit Gaïro wordt gemeld, dat de dood van sirdar Lee Stack, koning Foead zeer heeft geschokt.en in alle kringen in Egypte wordt betreurd. De gebeurtenis zal zeker belangrijke politieke gevolgen hebben. Vernomen wordt, dat dö kabinetszitting van gisteren heeft besloten, mot het oog op den toestand in Egypte een deel van de voor Malta liggende Britsche vloot op dracht te geven, naar Alexandria op te sloom ©ii. Britseh-lndië. Agitatie 4e Singapore. Aanvallen op Indiërs wegens beweerden kinderroof. Li verschillende wijken van Singapore zijn aanvallen gedaan op Indiërs, z. g. n. wegens kinderroof, waaromtrent don laat- sten tijd herhaaldelijk onrus[barende ge ruchten de ronde deden. Een Indiër en een -Chinecsch werden gedood. Do poliitie werd meermalen bedreigd. Men ziet in een en ander een poging van agitators, om onrust te verwekken. Amerika. Mevrouw Harding over!eden. Draadloos wordt gemeld, dat mevrouw Harding, weduwe van den vroegeren pre sident der Vereenigdo Staten, gistermor gen is overleden. INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES. Onderscheidingen door Z. H. den Paus. Naar „De Tijd" medcdcold, heeft het Z. H. den Paus behaagd de volgende onder scheidingen te verleenen: I. door te benoemen tot Huisprclaat van Z. H. den Paus don Hoogeerw. heer-P. Stroomer, Deken van Amsterdam: II. tot Gommandeur in de Pius-Ordo mot de Ster den heer W. J. R. Dreesmann Aan deze Orde heeft de H. Vader- nog voor hem en zijne nakomelingen uit bij zondere welwillendheid togevoegd een Bre ve, waardoor do heer Dreesmann met zijn familie in den crfelijken adelstand wordt verheven. (Deze onderscheiding werd be reids gepubliceerd). III. tot Matrone ie klasse der Orde van het H. Graf mevr. W. DreesmannPeek. (Deze onderscheiding werd bereids gepu bliceerd). IV. door to verleenen den gecalligrafcer den Paitselijken Zegen met bijzondere op dracht en eigenhandige onderteekening van Z. H. aan: den Hobgecrw. heer P. Stroomer: aan de zeereerw. heeren pas toor L. Stolk, pastoor G. C. van Noort, pastoor F. M. K. van Kersbergen, aan de zeereerw. paters W. v. Dijk O.E.S.A., prof dr. A. Slypen S.J. en D. van der Geest 0. P. en den weleerw. heer J. Mol; V. eveneens aan de zeereerw. heeren pastoor F. W. de Rooy, pastoor H. N. Colla, den zeereerw. pater H. A. M. Rit selaar SU., do weleerw. heeren H. M. Brandehof en B. G. Hos-man, benevens aan -de eerw. Zuster Renée, moeder van hot St. Luidina-Gesticht; VI. door te benoemen tot Bidder in de Orde van den H. Gregorius den Grooten den heer L. A. P. M. van den Broeke; "NHI. door het verleenen van het Eere- Kruis Pro Ecclesia et Pontifice aan de heeren: J. W. F. Bredius, J. Berger, mr. dr. P. J. Watteman, M. J. van den Biggc- laar, F. I. M. Bonko, J. L. Debrus, G. van Dijk, H. van den Eerenbeemt, Frank Luns W. Nieuwenhuis, A. M. H. Schouten, J. B. M. van Vlijmen en J. Wubbe, alsmede aan de dames mevr. J. Steenberghe Engering, mej. W. J. M. Duncker, mej. E. A. J. M. Roel vink en mej. M. J. A. E. Roel vink Koninklijke Besluiten. N o t a r i a a t. Bij Kon. besluit- van 18 November zijn benoemd tot .notaris, binnen heb arrondis sement: Leeuwarden, ter standplaats St. Anna Parochie, gemeente 't Bildt: R. T. Timmer, candidaat-hotaris, wonende te Bussum; Amsterdam, ter standplaats Amsterdam: J. A. Houtzager, candidaat-notaris te Haar lem. DE BEGROOTING DER POSTERIJEN. Voorloopig verslag. Aan hefc voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens de begrooting der posterijen ont-leenen wo betreffende: De postchèque- en girodienst Verscheidene leden hebben met bevreem ding gezien, dat de postchèque- en giro dienst weer geleidelijk voor heb publiek is opengesteld, zonder dat de Minister gevolg heeft gegeven aan zijn toezegging, dab hij alvorens een keuzo te doen omtrent het te volgen stelsel, de Kamer in de gelegenheid zou stellen zich daarover uit'le spreken. Men wil verder zoo spoedig mogelijk een opgave van de kosten, door do stopzetting van den postcheque- en girodienst veroor zaakt. De postzegels. Gevraagd werd, waarom wij in den la&t- sfcen lijd telkens weer nieuwe, postzegels hebben gekregen. Uit een ae3thet.isch oog punt kon men in het algemeen de nieuwe postzegels niet bewonderen. Waarom is voor do jubileumzegels ge bruik gemaakt vari zoo groote modellen cn zulk dik papier e,n waarom wordt de beelte nis van het hoofd van den Staat zoo weinig meer op de postzegels aangetroffen? Gaar ne zou men zien, dat de regeering in dit opzicht, tot do rroegere gewoonte terug keerde. Drooglegging van de Zuiderzee. Meer spoed. Minister Colijn hoctft in. do Tweede Kamer medegedeeld, dat de regeering dit jaar hoopt to komen met voorstellen voor een snellere drooglegging van do Zuiderzee HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND Een belangrijk voorsto! van senator Borali inzake een ontwapeningsconferentie Protesten in Duitschland tegen de ver- oordeeling van generaal von Nathusius. Twee nota's van Engeland aan de Sovjetregeering. Hel Britsch-Russisch ver drag van de baan. Geruchten omtrent muiterij in Rusland. Mevrouw Harding overleden. BINNENLAND Verschenen zijn ook de Memorie's van Antwoord Begroeting Buitenlandsche Za ken en Begroeting Onderwijs, waaraan wij voer heden niets meer kunnen ontleencn. Nog geen overeenstemming tusschen be sturen R.-K. Staatspartij en „St. Michael" Herman Heijermans is overleden. LEIDEN Een groote gift aan het Natuurkundig Laboratorium. De actie van „St. Michaël." Nog geen overeenstemming. De „Rsbd." van gisteren meldt: „Zooals men weet, zou hedenmiddag 3 uur een nieuwe conferentie plaats hebben tusschen een commissie uit het bestuur van den Bond van R.-K. Kiesvereenigingen en een afvaardiging van hot hoofdbestuur van „St. Michaël", waarbij door deze laatste oen concept-program aan het bondsbestuur ter goedkeuring zou worden overgelegd. Daartoe kwamen hedenmiddag in bot gebouw van do Tweede Kamer bijeen do héeren Van Wijnbergen, Van Rijckevorsel en eenerzijds do heeren Veraart* Wittert van Hoogland en Bon anderzijds. Naar we vernemen is men in deze con ferentie, die ruim een uur duurde, niet 'tot overeenstemming gekomen. Door de heeren van „St. Michaël" is een concept-reglement overhandigd, dat zeer beknopt het dool van St. Michaël" uiteenzette en dat door prof. Veraart werd toegelicht. De besprekingen eindigden echter zon* der eenig resultaat. De heeren zullen aan hun resp. besture: medcdeeling doen van dit onderhoud, waar dan weder besloten zal worden wat nu moet worden gedaan." Het Georganiseerd Overleg De Reorganisatie. In do vergadering der Centrale Gommis sie voor Georganiseerd Overleg in arabte- naarszaken, van Dinsdag 18 November, kwam lor sprake hot van de Regeering in antwoord op de voorstellen der Commissie ontvangen con-cept tot reorganisatie der Commissie. Tegen dit ontwerp hadden alle organi saties ernstige bedenkingen. Om le trach ten hieraan tegemoet to komen, steldo de Commissie deze aangelegenheid in ban den eener uit haar midden aangewezen sub-commissie, die zoo mogelijk ter zake nader overleg zal plegen met do Regee ring of met ambtenaren, die geacht kun nen worden in dezen do Regeering le ver tegenwoordigen. Zij zal zoo spoedig mogelijk haar rap port uitbrengen. Wijlen Prof. Dr. H. van der Velden. Een monument. Naar „Do Tijd'' verneemt, zal Donder dag 27 Nov. a.s. op initiatief van vooi' aanstaande intellectueelen to Nijmegen in de hall van de R.-K. Openbare Leeszaal een herinneringsmonument worden ont huld van wijlen prof. dr. H. v. d. Volden, grondlegger der Openbare Leeszaal cn ijveraar voor de R.-K. Universiteit. Hoogo onderscheiding. Naar heb „Cenfcr." moldt, heeft het Z.H. den Paus behaagd' te benoemen tot gcheim- kamerheèr do hoogeerw. hooggel. heeren prof. dr. Jos. Schrijnen en prof. dri J Hoogveld Letteren en Kunst HEIJERMANS OVERLEDEN. Herman Heijermans, de bekende schrij ver, de auteur o.a. van het tooneolspel: „Op hoop van zegen", is hedenmorgen te Amsterdam overleden. Binnenkort zou Heijermans zijn GOstcn verjaardag hebben gevierd, bij welke go-- legenheid hem een hulde zou worden ge bracht.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1