rd( ^af 1913 tot 1928 de volgende jen gehadgemeentewerklieden veldwachters 327 pet., s®retaris Ontvanger 350 pet., 1ste Ambte- pct„ 2de Ambtenaar 370 pet, lichter f 250 pet. Als deze dus de lerhooging krijgt heeft hij nog pas verhooging. De voorzitter verwijst laatste bezoldigingsbesluit voor itn. Dit als voorbeeld staan be- trsonen nog laag in salaris. Spr. voorstel ten volle aan. De heer ven zegt. dat alle ambtenaren te boven zijn gegaan in salaris. Ook fan Tongeren is van deze meening I R. Ouwehand de opmerking rallen dat de bakkers (de heer v. enz.) vandaag 2 cent verhooging brood vragen en het nemen. Spr. «Agendo motie in: de Raad, niet nde het werk van den hoofdop- opzichter te waardeeren, acht niet het juiste oogenblik tot «f over te gaan, doch te wachten Ugende begrooting. Deze motie iogenomen met 87 stemmen. Voor stemmen W. van Beelen Wz. W. iV. van Beelen Czn., C. van Ton- 0, van Leeuwen, J. van Duyn, L. faan en H. W. Grimbergen, zoodat iooging gegeven wordt. -7 orzitter deelt nog mede dat in 500.— is toegestaan voor verbete- rioleering Zuidstraat.. Hiervan i« e jweest f 6079.26. Er is dus nog (00.— wat B. ©n W. wenschen te voor rioleering Lange en Korte raat. Hiermede kan de raad zich wordt overgegaan tot behandeling noting. Allereerst die der bedrii- Bectrieiteit, Water. Grondbedrijf ;j)! de gemeentebegrooting. Algemeene fingen worden niet gehouden, Igno. 17 vraagt de heer v. Duyn wie itlie aan leiding enz. moet betalen. L. Kruit zegt. da-t in het alge- lis gebeurd door den eigenaar. Aan ld is aan de bnisleiding gebeurd ir de fabriek. De heer v. Duyn bepaald geval op het oog te heb- door B. en W. zal worden onder- ,at hj no. 19 vraagt de heer Houwaard deiding van vorige besprekingen indasrsarbeid nog niet afgeschaft, len. Weth. Kruit zegt, dat- de nieu- ouder bijna klaar is. Begin 1925 rschijnlijk de Zondagsarheid afge- onnen worden. Bij Ontvangsten voorzitter dat vermoedelijk het zal gebracht kunnen worden op thans 13 cent. De heer Houwaard dat de cokes niet te laag is ge- In de begrooting voor het water- iedrijf vraagt de heer v. Duyn of er Boulevard hij de standpijp waarvan rent gemeene beschouwingen sprake is. genheid zal gegeven worden om fij te laten drinken. Die toezegging li da-an door B. en W. Mogelijk jui ster nog meer van die drinkgele- komen. De heer Houwaard doet of het voor een blok huizen een ag geplaatst, worden. Mag wel, zegt nil zitter. doch de huisbazen zullen «el geen gebruik maken omdat ze tal huurders in conflict zullen komen, kb ichandeling der begrooting electri ze drijf zegt de voorzitter, dat niet rhijnlijk de prijs van ele-ctriciteit icht worden in 1925 van 45 op 38 i gunstig teeken dus. In de straat- c: ng zal wijziging gebracht worden. 'Pa ijk aan Zee zullen 11 en te Katwijk sntaams bijgeplaatst worden. Te llen enkele lantaarns op de hoofd- oorzien worden van 2 lampen, waar- lachts een zal branden. De heer rd vraagt, de onthoofde lantaarn weg naar het Zeehospitium weer in toestand te brengen. De heer Kruit. gV dat. vroeger het Zeehospitium op lomen had voor het. onderhoud de- sn-t-aarn te zorgen. De heer H. Par- neent te weten dat de Directie van iMpitium gaarne voor het. onder- zorg dragen als de gemeente de let. De heer v. d. Perk vraagt of de liet den verkeerden -kant uitgaat, (hospitium vraagt, niets en hier zou alles terwille zijn. Andere bewoners 'i.weg. corr.) hebben vroeger ver- ean dezen hoofdweg gevraagd en oesten de. bewoners eerst een be de gemeentekas storten. De Yoor- egfc het met den heer v. d. Perk lens te zijn. Gewacht, zal worden tot Directie van het Zeehospitium een "Ji r,\n ei" verzoek komt. Volgt- öegrooting gronube- drijf. Een zeer lange discussie heeft plaats over de vraag of het grondbedrijf op zich zelf staat en dus alleen moe.t reclame ma ken of in samenwerking met vereenigingen als bijv. de Middenstandsvereeniging of V. V. V. Gevolg dat de heer Van Tongeren een motie indient- van de volgende inhoud: de Raad van oordeel dat een doeltreffende reclame voor de badplaats is in het belang van het grondbedrijf en V. V. V. noodigt B. en W. uit. een commissie in te stellen van drie personen, 1 lid van het Dagelijksch Bestuur, l lid van V. V. V., en 1 lid van de- Middenstandsvereen., welke in die richting werkzaam is, gaat over tot. de orde van den dag. Na eenige discussie, die weer volgt-, waar bij zich meerdere personen tegen de motie verklaren en de onmogelijkheid aantoonen van hetgeen de voorsteller wil. trekt de heer van Tongeren zijn motie weer in. De beer v. Duyn zegt. bij volgno. 2 gaarne te willen, dat voor afname van grootere per- ceelen bouwgrond reductie zal worden ge- geven. Wordt toegezegd. De heer Grimber gen vraagt, hoe het gaat met, den grond voor het Ziekenhuis. De Voorzitter zegt, dat dit vergoed wordt aan het grondbe drijf. Komt aan de orde de gemeentebegroo ting. Allereerst, uitgaven. De heer Van Leeuwen zegt met het antwoord in de alge meene beschouwingen over de vraag of de salarissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger niet met 10 pet. kunnen worden verlaagd, niet. tevreden te zijn. In dat ant woord staat, dat ..noch op het indertijd door den Raad aan Ged. Staten gerichte ver zoek, om verlaging dier salarissen, noch otp een herinnering aan dien brief, is geant woord." De heer v. Leeuwen zegt, dat de burgerlijke beleefdheid toch minstens vor dert dat een brief beantwoord wordt.. Den ken B. en W. nog met voorstellen dienaan gaande te komen? Zoo ja, welke? De Voor zitter zegt, van hem geen voorstellen te moeten verwachten. Tweemaal is geschre ven, en nooit, is geantwoord. De heer Van Tongeren wil een motie indienen hetgeen wethouder R. Ouwehand ontraadt. Op voorstel van den Voorzitter doet de heer v. Leeuwen nogmaals hetzelfde voorstel van vorig jaar. Bij volgno. 126 leest de heer Van Tongeren een stuk voor uit „Anti Rev. Staatkunde" waarin de vraag besproken wordt of alleen de Burgemeester als hoofd der Politie verantwoordelijkheid heeft of het da-gelijksch bestuur. Spreker ie geneigd uit deze beschouwingen te mogen opmaken dat B. en W. voor een groot gedeelte ver antwoordelijk zijn. wat- tot heden in deze gemeente niet bleek. Spreker zou gaarne de meening van den Voorzitter er over hoo- ren of aan den Voorzitter vragen of hij met het hoofd der politiedeze aangelegenheid wil bespreken. De voorzitter: volgno 127. De heer Wouda meirkt nog op dat hij vol gens dit artikel in A. R. Staatkunde bij vorige raadszittingen gelijk had. Bij volgno. 136 merkt de heer H. Parle- vliet op, dat. de deur van het spui thuis te Katwijk aan Zee geheel verkeerd staat om bij brand de spuit .er spoedig uit te kun nen halen. Zal, volgens den Voorzitter, in voorzien worden. Bij volgno. 155 wordt ge sproken over niet- te dure arbeiderswonin gen. De Voorz. zegt. dat. er plannen zijn tot oprichting eener vereeniging, ten doel hebbende heb stichten van eigen woningen. Later kunnen daaromtrent misschien uitvoe riger mededeelingen worden gedaan. Bij volgno. 159 volgt een lange discussie over de. vraag wat het noodigst. verbetering be hoeft- van verschillende genoemde straten. Aangedrongen wordt op de eerste plaats de hoofdwegen te verbeteren. De begrooting blijft, gehandhaafd. Den heer Houwaard woTdt- d-e raad gegeven in een volgende zit ting rne.t. eventueele voorstellen te komen am wijziging. Bij 162 pleit de heer Van Tongeren voor een uitkijktorentje op den berg achter het „De Rid derplantsoen". De heer R. Ouwehand wijst niet. alleen op de vernielzucht der jeugd te Katwijk aan Zee. doch tevens op het voorkomen van de vuil ste opschriften in. een dergelijk torentje. Bij de vroegere uitkijk is dit voldoende gebleken. De heer v. d. Zwan pleit bij 168 nog een© voor gemeentelijke sneeuwoprui- ming, wat volgens den voorzitter groote kosten met. zich brengt-. B. en W. krijgen na eenige discussie machtiging te handelen naar goeddunken. Bij 174 vraagt de heer v. d. Zwan een oprit, voor voetgangers aan het. strand voor de te Brittenstraat. Ook de heer Van Ton geren is v?n de aanwezigheid ten volle. Last van gal er slijm beslagen tong, een voortdurend onaarige- namen smaak, tragen stoelgang en een op geblazen gevoel. Gebruik hiertegen de zonder eenige kramp werkende Mijnhardt's LaxaerSahletten. Doos GO ets. Bij apoth. en drogisten. 4957 overtuigd, wil de begrooting er liever niet voor wijzigen hetwelk volgens de voorzitter niet gaat. Dan doet spreker het voorstel om dezen post voor een oploop vanaf het strand met f 300 te verhoogen. Slechts vier 'ede.n stemden voor. De heeren v. Tonge ren. H. Parlevliet, Houwaard en v. d. Zwan. De heer Van Tongeren zegt, de post. onder volgno 242, ondersteuning aan béhoeftigen in geld, verbazend hoog te vinden. Spr. meent dat- eerst, de familie, dan de Kerk, e.n daarna pas de gemeente gevraagd moest worden. De voorzitter zegt-, dat B. en W. in deze zeer streng zijn. De Kerk moet er ech ter niet in behoeven te voorzien. En wan neer de familie steunt komt een de-rde van dit. bedrag aan de Provincie. De post blijft gehandhaafd. Bij no. 273 zegt de heer Van Tongeren het kasgeldbedrag voor voor- voorschotten door ambtenaren erg hoog te vinden, hetwelk volgens den voorzitter wei nig beleekent. Bij ontvangsten vindt men denzelfden post terug, 't Is maar een zeker- he.idsmaatregel. Volgt Ontvangsten. Bij no. 29 wordt gesproken om de zaalhuur voor de gemeentezaal anders te regelen. Dit vooral voor bruiloften. Hiervoor zou bijv. zoodra het nam. 12 uur was, direct voor den vol genden dag ook betaald moeten worden. De heer v. Duyn zegt, het klein te vinden zulks te doen als men niets anders uit. de begroeting vinden kan voor meerdere in komsten. De heer P. Meerburg is van meening, dat de stemming bij een bruiloft van dien aard is. dat gerust voor twee da gen huur gerekend kan worden. De voorz. zegt-, dat. B. en W. in de volgende zitting met voorstellen in den geest als thans besproke,n, zullen komen. De heer Grimber gen vraagt bij volgno. 149. of B. en W. voor nemens zijn de strook grond langs den weg in „de Mient", voor het geheele jaar te verhuren. Spreker vraagt dit in verband niet de verbetering van den Wassenaar- sche.n weg die dezen winter zal plaats heb ben. De Voorz. zegt, dat zulks niefc 'het ge val zal zijn. Met de wegwerken zal ver moedelij-k in Maart 1925 begonnen worden. De heer van Duyn vraagt, of bij de aanbe steding door voorwaarden kan worden be paald, dat zooveel mogelijk. Katwijksche menschen zullen te werk gesteld worden, hetgeen de voorz. toezegt. De voorzitter zegt. tevens, dat niet eerder aan het werk begonnen kan worden dan in Maart, omdat zekerheid moet bestaan dat geen strenge vorst, meer zal plaats hebben. Dit zou groot© schade veroorzaken. De heer v. d. Zwan is van meening, da-t zulks juist goed zal zijn, omdat dien tijd veel werklieden die in den zomer ter haringvangst gaan, dan zonder werk zijn. De begrooting van gewone ontvangsten en uitgaven sluit met een eindcijfer van f 462442.4514. De begroo ting van kapitaal-ontvangsten en uitgaven f 241083.3914. Batig saldo Eleetriciteitsbe- drijf f 1720.Idem Gasbedrijf f 2307. Idem waterleiding f 1500.Als uitgaven bij den gewonen dienst staat, als onvoor zien een bedrag van f 10467.1814. Dit be drag moet worden verhoogd met- f 4500. nl. f 500.voor diploma Inspecteur van politie en f 4000.omdat de geldleening voor het. ziekenhuis der Vereenigine Kat wijksche Ziekenverpleging van f 24000. op f 28000.is moeten worden gebracht. Voor de rondvraag was er niets, zoodat de- Voorzitter hierna de vergadering sloot op de gebruikelijke wijze. BOSKOOP. Bloemenhandel. Do prijzen waren wederom uitstekend in de afgeloopen week, vooral de afgesneden rozen zijn duur, wat wel de reden zal zijn. dat er wederom nieuwe rozenkassen worden ge bouwd. en de reeds bestaande worden ver groot De prijzen waren als volgt: Rozen per bos van 10 stuks: Onhelia f 0.601.75 Golden Ophelia f 0.601 80, Hadley f 1.16 —2.20, Columbia fl.062.20. Butterfly f 1.4-62.20, Freiburg f 1.22. Marcel Royer f 1, Pernet f 1.401.70. Chrysanthemum tros f 0.231 30 per 10 takken, id. groot bloqmig f 0 290.36 p. stuk. Vroeg winter. Door den vroeg inval lenden vorst, ondervinden de boomkwee- 1 kers en de handelaren in boomen en plan ten veel vertraging in werkzaamheden en verzending. "We zullen hopen dat het maar voor enkele dagen is, anders rou het ook nog belangrijke schade veroorzaken. GROENENDIJK. Verdronken. Gistermorgen had de 23- jarige- ongehuwde schipper v. D., woon achtig te Koudekerk, nabij den Steenen Molen het ongeluk, vanwege de gladheid, achiterover van zijn schuit in den Rijn te vallen. Eer dat men den drenkeling te hulp kon komen was deze reeds in den diepte verdwenen. Na een half uur dreggen is zijn lijk opgehaald. Nog werd gepoogd de levensgeesten op te wekken, echter zan der gevolg. HILLEG0M Dammen. Morgenavond zal in het clublokaal van „Gez. S." (gebouw R.-K. Volksbond) een damsimultaan-séance ge houden worden, welke aanvangt ten 7 ure. De deelname is voor elkeen vrij. Zij, die in 't bzit zijn daarvan, worden verzocht bord en schijven mede te brengen. NIEUWKOOP. De schoolquaestie. Op Maandag 8 December a s., des namiddags te 2 ure, zal in de openbare vergadering van de Gedep. Staten van Zuid-Holland in het gebouw van het Provinciaal Bestuur te 'a-Graven- hage, verslag worden uitgebracht inzake het door P. Auguslinus c.s. aan Gedep. Staten gericht adres, waarbij de tusschen- komst van het college wordt ingeroepen mot betrekking tot de plaats gehad heb bende schatting, als bedoeld in art. 205, le lid der Lager Onderwijswet 1920 van het schoolgebouw der R.-K. Sohoolvereeni- ging te Noorden. Ziekenfonds. Het Ziekenfonds „Helpt Elkander" houdt Maandag 24 November a.s. half acht bij Th. J. v. d. Bosch een jaarvergadering. NIEUW-VENNEP. Gunning. Het afbreken en het weder- opbouwe.n van Hotel ,De Uil" aan den Aalsmeerderdijk te Haarlemmérmeer, is op gedragen aan de heeren P. Bakker en Zo nen, metselaars en aannemers te Nieuw- Vennep en Hoofddorp. N00RDWIJK. Uitvoering. Maandagavond gaf de meisjestooneelclub .,De Blijde Wereld" met medewerking van de Dames Gymnastiek club „L. E. T." een uitvoering in h©t Juve naat. Kap. Nijssen opende den avond en wees op het nut van het Patronaatswerk voor het later© leven. Allereerst werd dan opgevoerd Niet doen", een dramatische schets, waar het huwelijk tusschen perso nen van verschillende geloofsovertuiging wordt bekeken. Dit goed en vlot gespeelde stukje oogstte veel succes. Hierna kwam L. E. F. aan 't woord met bet Papaverlied. gezongen onder vrije- en ordeoefeningen, waarbij elk deelneemster een paar papieren papavers in de handen hield. Deze vrije- en ordeoefeningen, staan de onder leiding van Mej. C. Steen voor den. vormden een zeer gewild nummertje, evenals het daarop volgende lintenepel. waarbij de schitterend mooie standen zeer goed uitkwamen. Tot slot van deze afdee- ling nog een gymnastische rei. De tevreden heid der aanwezigen bleek uit het harte lijk applaus. Na een kleine pauze kwam het zoo leuke stuk: .Tante en Nicht", wat wel het meeste succes heeft behaald. Er werd door de meisjes dan ook heel goed eespeeld. tot zelfs de kleinste rollen wer den mooi vertolkt echt en ongedwoneren. Dit clubje dat. onder leiding van mej. Mas Overmeer stond, behaalde dan ook een reuzen succes. Hei heeft aller verwachting overtroffen. Ook de grime, die door de dames Riinders werd verzorgd, was prij zenswaard; de verschillende typen waren sprekend. Was er dan niets op aan te merken? De eenigste opmerking die we mogen maken is: niet doorspelen wanneer er gelachen wordt, dan zijt ge onverstaanbaar en ziin e,r mooie momenten die niet uitkomen. „De Blijd© Wereld" heeft den aanwezicen een blijden avond bezorgd. Kapelaan Nijssen dankte afzonderlijk allen die meegewerkt hadden, vooral, zonder de andere tekort le doen. Mej. Mas Overmeer en Corry Steecnvoorden. NOORDWIJKERHOUT. Inenting. Op 2 December a.s. zal in het Dorp gelegenheid worden gegeven tot kostcloo7o inenting en herinenfing en in de Zilk op 1 December. De betrekkelijke opgave moet vóór 24 November ter secre tarie worden gedaan. Raadsvacature. Donderdag a.s. des namiddags te half twee komt hot lioufd- stembureau bijeen ter benoeming van ecu lid van den gemeenteraad in de vacature H. Hoemskerk omdaj de heer D. Warmer dam zijn benoeming tot raadslid niet heeft aangenomen. Billardspel. Hedenavond zal de be kende prof. Denis een billard-séance geven in het „Wapen van Noordwijkerhout". RIJNZATERWOUDE. Een boerderij. Het „Bouwk. Weekbl." publiceert een viertal mooie plaatjes naar een door den' architect Van der Kloot Meyburg te Rijiv* sater w oude gebouwde boerenwoning, waar-1 bij de redacteur van het blad d© volgende aanteeikening geeft: „Zoo vaak komt het niet voor, dat. een architect een boerderij te bouwen krijgt e-nl voor den heer Meyburg was het de eerste.' Het experiment is naar genoegen van allal' betrokkenen afgeloopen, ook van den pach ter die er aanvankelijk een zwaar hoofd; in had, toen hij hoorde dat zijn architect nog nooit een echte boerderij had gebouwd.' De heer Meyburg heeft evenwel getracht?' zooveel mogelijk in de geheimen van het boerenbedrijf door te dringen, waardoor hij het vertrouwen van den hoer mocht winnen en hij heeft ook aan de eigenaar digheden van de koeien de noodige aan dacht geschonken, zoodat ook deze tevre den blijken en behoorlijk melk hebben ge geven, wat een soort waardemeter schijnt te zijn. Zooals uit de afbeeldingen blijkt is er zooveel mogelijk naar gestreefd het gebouw met de omgeving'te doen harmonieeren. In- tusschen heeft dit streven de.n architect er niet toe gebracht zijn oplossing te zoeken in het nabootsen van het opozettelijke. het van zelf gegroeide, dat aan den boerderij- bouw (wanneer hij goed uitvalt) den schil- derachtigen indruk geeft. Do heer Mey burg bleef architect, en bepaalde, rekening houdend met. het bestaande geboomte dat zooveel mogelijk moest worden behouder.,, en met d© omliggend© slooten, waaraan het waschhuia en de spoeJstoep moesten komen, bewust een rationeelcn opzet. Het is het werk van een architect ge worden. waardoor het zich boven de mooie boerenwoning verheft, waardoor het, boven de openbaring van het betrrjp alléén uit komt. Effectbejag bleef hier verrede simnele schoonheid liet in do ingetogen heid, in de bescheidenheid, der vormen en de bekoring, die van dit bouwwerk uitgaat, danken wij zeer zeker aan de dienende houding die de architect hier aannam De gevels zijn gemetseld in ouden hand- vormstecn, wal goedkoop was en een fraai effect oplevert. Het dak is mot genreoa- reerd riet gedekt. Alleen de ramen van dom stal zijn van gegoten ijzer: de tegen de zijgevels van den stal gemetselde steen- b'eeren dienen tevens voor tochtvrije venti latie als d© ramen gesloten zi'm. Do kleur van het houtwerk is wit pn geel met, groen voor deuren en luiken. Hef, werk werd zeer goed uitgevoerd door een. plas.tseliiken metselaar en timmerman, die het. geval aanvankelük wel een beetje gek vonden, doch la-tor schik er in kregen. Nu zijn ze erg met hun prestatie ingeno men." ©ldfcpf .Ro„«.V Weekbl." SASSENHEIM Aanbesteding. Door het Bouwkundig- Bureau „Verhoog" alh:er is boden aanbe steed: Het bouwen van een loods met werk plaats en garage aan do Teijl'nwerlaan. ge meente Sasaenheim, voor rekening der firmo gebrs Bergman aldaar, waarvan de uiitslag is als volgt: A. H. Zwanenburg. Nijmegen f11279, J. 's-Gravendijk en Zoon, 's-Gravenhage f 10640. A. van Hemert .Tz., Haarlemmer meer f 10347, S. Strijk, Rijpwetering f9200, P Kort en G. v. d. Wiel Rijns- burg, f8990. M J. Oovkaas en «T Ponning, Schiedam f8532, W. F. Mareelis en H G. Heemskerk, Leiden, f8189, Th. Reeuwijk, Sassenheim. f7850. H. Roumen en H v. Varick, Leiden, f 7800, P. Meeuwissen, Sassenheim f7210. A. G. J. C. van Breda, Sassenheim, f 6484. Het werk is gegund aan den laacsfen inschrMvor ZOETERWOUDE. Mazelen. In deze gemeente doen zich eenige gevallen van mawelen voor. De ziek t<* is evenwel niet emsti"r FEUILLETON OPSCHIETENDE KOREN door RENé BAZIN, |tid der Fransche Academie Mige geautoriseerde vertaling) - een halven dag noodig hebben. daarom toch? 'Y u te sprekeai over mijn leven, r.s riet begrijpt. is een zin, dien ik op de school- 'geleerd heb, mijn beste. Waan heb ik hem niet ontleend, f "eed nch geweld aan om den loop gedachten te verbreken en fronste «blauwen. *00; ik ga recht op mjfn doel af. jri toder heeft me, gelijk u weet, mede dat wif ons ongeluk tegemoet heel Beeft hij mij soms beschuldigd? hel maakte een vaag gebaar. Mg er een ontkenning in. n?°Te^ te beter, want die onrecht- zou te groot geweest zijn. je vader de waarde van het Hij heeft heel zajn leven verkwist dan hij bezat. En je r lt ik hem hierover geen verwijt uen. evind mij tegenover hem in een kïe- jtei houding: hij heeft mij, om zoo te getrouwd zonder buweliikstrift en het fortuin, dat hij opgeteerd heeft, was het zijne. Moeder, ik treed niet op als rechter tusschen u beiden; ik vraag alleen, dat men mijn meening hoore. Luister goed en versta me goed. Indien er iemand is, die voor deze verspillingen niet verantwoor delijk ie, dan ben ik het toch wel. Dit moet u weten. Welnu. Ik ben gehecht aan Fonteneilles door verschillende banden; het is ons vaderlijk erfdeel; ik bid en smeek er u om, red Fonteneilles door er zelf heen te komen. Voor altijd? Ongetwijfeld, wijl mijn vader mij gezegd heeft, dat wij nog slechts één huis kunnen bewonen. Naar buiten, voot altijd? Maar mijn jongen toch Mevrouw de Meximieu legde zich ont hutst achterover in den stoel en kon nau welijks begrijpen, dat haar een dergelijk voorstel gedaan werd. Dan vermande zij zich. Met een gebaar, dat er goed voor zorgde haar mooie kleed niet uit de plooi te doen gaan, sprak zij: Toe, Miehei, heb ik het uiterlijk van een herderin? - 0, neen. Dan zul je me toch niet veroordeelen om in het woud te gaan leven? Inderdaad, het gaat over een veroor deeling; leven met mij, met mijn vader, nuttig en eenvoudig. 1Ik zou het werschen, mijn vriend; ik zou zelfs niets anders verlangen. Doe het dan. Doch mijn gezondheid vraagt zooveel zorgen. i j. Michel antwoordde levendig: Maar u heeft slechts rust en afzonde ring noodig, moeder. Ge moet nog spreken over afzonde ring, mijn vTiend. Wat zouden wij ginds beginnen zonder relaties, met onze gewoonten? Zonder verstrooiingen, nietwaar? Dat wil u zeggen. Welnu, ja, zoo ge wilt; ik kan ze niet missen. Zonder letterkundige en muzikale bij oeenkomsten, zonder avondpartijtjes, zon der schouwburgen, zonder gezelschaps avonden en zonder auto's? Wat zou het zijn, als wij iets nuttigs konden doen? Als wij zuiniger leefden, inplaats van ons te ruïneeren? Als wij ons beminnelijk maakten tegenover de menschen? Als wij aan anderen dachten? Inderdaad* de vraag is kwellend, ik begrijp het. Je bent wreed, Michel, zeer wreed. Evenals je vader.Je lijkt op hem. Ik had het nooit gedacht.Je doet me veel pijn. Zij weende. Dikke tranen parelden in haar oogen. Met een zakdoekje veegde zij ze stil weg om haar voile niet te bevoch tigen en zij keek strak in het wegsterven de haardvuur. Met den top van haar schoen klopte zij op het«haardijzer. Ja, je bent hard en wreed. Je denkt alleen aan je zelf. En u, moeder. .Waaraan denkt u? Aan mijn toekomst zoudt u toch ook mo gen denken. Met u dit in herinnering te brengen, ben ik niet wreed. Gij zoudt me hier willen hebben, waar ik geheel uit het spoor zou komen. U heeft mij studies la ten doen, om mij een weg door het leven te banen ën nu wilt u opeens mijn levens weg versperren. en breken. Ach, neeü, de wreedste van ons beiden. Hij stond op en deed een slap naar haar toe. Begrijp dan, moeder, dat ik heel mijn leven ongelukkig geweest ben- Mevrouw de Meximieu hief de handen omhoog. Zij snikte. Ach, mijn beste, en ik dan, Ik wil mij niet beklagen. Doch ik wil niet, dat je meent dat ik niet aan je gedacht heb Bezie me niet met verwijtende oogen. Luister, je zult zien. Zij trachtte te glimlachen. Ik heb op een middel gepeinsd. Je vader heeft me over uw bezoek te Vaucreuse gesproken.Hij heeft me ver teld, dat juffrouw Antoinette Jacquemin zulk een lieftallig "en bevallig meisje is. Dunkt jou ook niet? Ja. Zij is achttien jaar oud.Zij is rijk, zeer rijk.Welnu, laat Je door haar be minnen. Je zult Fonteneilles terugvinden De sterke schouders van Michel richt ten zich hoog op van verontwaardiging. Zijn slem trilde en beefde. Neen. Ik smeek er u om. Geen woord meer. Het middel is niet voor mij. Ach, welke herinneringen neem ik mede. Welk een laatste ontgoocheling.Mij daartoe in staat te ach ten. Maar waartoe, Michel? Waartoe: Wat heb ik dan voor verkeerds gezegd? Dat gij mijn ondergang als huwe lijksgift aanbiedt aan dit kind, welks var- der mijn Fonteneilles gekocht heeft Gisteren kon ik haar beminnen.Van daag. wat een man zou ik zijn. De deur ging open. De Meximieu trad binnen in de uniform van generaal. Hij kwam van buiten. Zijn gezicht zag rood' door de striemende koude Hij was ge tuige geweest bij do huwelijksplechtigheid van een zijner officieren. TTet eerst zag hij ziin zoon, die hem tegemoet kwam Je vertrekt? Aanstonds. De uitdrukking van het gelaat van Mi chel, de meening, dat de wonde was toe gebracht, de snikken van mevrouw de Meximieu, die haar hoofd in haar pel.9 verborgen had, veranderden onmiddellijk den toon van den generaal. Do vader was ontroerd door de droefheid van ziin zoon Bedaard, sprak hij. Tk had je gezegd, mijn vriend, dat het niet mogelijk zou zijn..Vijftig jaar te Parijs.p9 opwtpcmfwvbgkq aódro aodr te ParijsMen wordt er aan gehecht, begrijp je. Ik, misschien, had het kun nen aannemen; ik bon eigenlijk van lan delijke afkomst; maar zij kan niet. je ziet het. Nooit heb ik er aan geloofd. Ik hoopte het. Ik heb niet de minste illusie meer, geloof me. Doch alvorens u vaarwel te zeggen, zou ik u willen vragen,-- of het middel, dat mij is voorgesteld, omi? Fonteneilles te behouden door u zou wor-- den goedgekeurd? Het middel? 1Philippe, ik hel) het voorgesteld Ik verzeker je, Michel, dat jc vader er niets^ van weet. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5