Groote keuze I Piano's-Vleugels jldiging en verdere rechtspositie van het jfcspersoneel als een zeer ernstige en !fi0te zorg eischende zaak beschouwt en ,;ft beschouwen. Ik zeg dit met geen ander intentie, dan ilsluitend en alleen om u enkele, met de lak waarvoor gij bijeen zijt verband ,'udende dingen onder de aandacht te rongen, die voor een volkomen objec- Pve beocrdeeljng in het oog moeten wor- Pa gehouden en bij uwe verdere actie n nut kunnen zijn. jo allereerst sta dan voorop, dat een ior het oploopen der staatsuitgaven 0ot tekort op het staatsbudget moesit orden weggewerkt. Dat is geschied door bezuiniging en jor heffing van nieuwe indirecte beJas- ogen. Op de directe belasüngei ging dat jct, zooala algemeen wordt erkend. Deze nieuwe indirecte heffingen, die in jlaal boven het op de salarieering der niblenaren te bezuinigen bedrag uit- worden dus door het geheele volk pdragen. 2o. Een sluitende begroeiing is nooa- jkelijk on inflatie te voorkomen, hetgeen een ramp zou zijn voor hel min er draagkrachtige volksdeel en in hit bij- onder ook voor het rijkspersoneel en al- n die uit 's Rijks kas bezoldigd worden. Daarvan hebben Duitschland en Oos- pnrijk een allerduidelijkst en afschrik kend voorbeeld gegeven cn ik mag ier voorts wel even wijzen op de Rijks- inbtenaren in Frankrijk, die .o^valiig bans ook in een salarisactie gewikkeld ijn. Ik heb hier een berichtje uit de Echo j Paris van 12 Nov. j.l. dus van •rieden Woensdag waaruit blijkt, dat i radicaal-socilajistische regeering van tankrijk de aanvangssalarissen der la- »re ambtenaren tot 6000 francs heeft ver- oogd met een maximum van 7.700 frs. a 25 diensitjaren. Dus.... de franc tegen 14 cent, van 10 tot 1078 gulden, Nederlandsohe jaarde. Deze cijfers hebben echter slechts olrekkelijke waarde, omdat do levensduur in Frankrijk ons niet precies bekend is, laar wel is de conclusie van diit persbe- echt merkwaardig, wijl er uit blijkt, dat nieuwe salarieering een verhooging rengt van gemiddeld 25 pet., terwijl de le- enstluurte met 50 pet. is gestegen. Dit is een gevolg van het inflafcie-ver- jhijnsel, waarbij de feitelijke waarde ling van het geld nooit geheel wordt ecompenseerd en dus mensehen met vaste ilarissen, zooals bet rijkspersoneel, altijd e! loodje leggen. Dit alles is len slotte iets, dat ook door n organisaties reeds veel eerder aan are leden is voorgehouden, doch ander- is van zooveel belang, dait het in geen ikel beoordeeling mag ontbreken. 3o. Vervolgens moet ik onder uwe indacht brengen, dat art. 63 van de ondwet uitdrukkelijk zegt: Hij (de Ko- ïg) regelt de bezoldiging van alle colle is en ambtenaren, die uit 's Rijks kas orden betaald. In deze omstandigheden heeft de Katho- eke Kamerfractie een conflict willen mijden en na rijp beraad haar stand- mf aangegeven in de motie Van Schaik- ongaerits: Dit is het standpunt der Katholieke Ka- effractie, waarvoor do geheele fractie 'fier één uitzondering heeft getuigd. Deze moitie is verworpen, doch dit zegt it. dat daarmede het standpunt gewij- d is; integendeel, dit zijn en blijven de wenschen der Katholieke Kamerleden. 4o. Uit hetgeen ik zeide blijkt dus, dait tegenovergestelde afloop van het de- een confl'ct zou hebben gebracht, meit vroegde Kamerverkiezingen, waarin do ilarieering der ambtenaren een riskant ement zou hebben gebracht, in het bij- inder ook voor de ambtenaren zelf zoo- zelfs ook heit sociaal-democratisch cofdorgaan toegeeft terwijl de Regee- in? tot nó. de verkiezing zou blijven en atuurldjk ook het Bezoldigingsbesluit in erking zou treden alsof er niets aan de md was. En wat daarna door een eventueele nieu- eRegeering zou zijn geschied is natuur- jk slpchts te gissen. 5o, Ik zeide reeds dat de Kamerfractie Jn hare inzichten geen afstand deed, en vrijheid behoudt ze desgewenscht pnieuw naar voren te brengen En ïn hebben ze, van een regeeringspartij de onze, altijd ietwat méér beteekenis die van de een of andere fractie der 'Positie. Ook de overgangsmaatregelen 1925, ziij mogen dan nog veel te wen- over laten, mogen in verband hier- i°'e niet aan de beooxdeelmg ontsnappen En men veilieze óók niet uit het oog, Me Regeering in dk tweede redevoering 'n minister Ruys nog een en ander ge- ?<i heeft wat niet zonder beteekenis kan wden geacht. o minister heeft de mogelijkheid wijzigingen tusschen de salarisnormen >rbg opengelaiten dit als antwoord foil desbetreffende vraag van den fcr Bongaerts en het initiatief daartoe 'lolijk opgedragen aan de Centraio Com ité voor Georganiseerd Overleg, o Ten aanzien van den aftrek voor min- fijarigen die bij hun ouders kunnen in- heefit de Regeering nader als hare j uitgesproken, dat met iedere bij— todero omstandigheid ten volle kan wor- rekening gehouden. Be minister heeft overweging toege- om, in verband met art. 20 van het idigingsbesluit, het inverdienen der idieke verhoogingen, in verband met de istoelage, geleidelijker te regelen, de minister heeft verklaard dat de or toelage alleen voor 1925 was vast- ■l(,?d om niet verder gebonden te zijn |,n verhooging van 2* op 3 van het ,aris, doch dat de regeering de toepas- hL van kradertoelage rationeel blijft t de regeering bereid is te over- rn den datum van 1 October 1924 in ^Duari 1925 te veranderen ter zake van duwden die in 1925 als zoodanig zul- worden gesalarieerd, en ten jêlotlo, ^od van beteekenis kah heet on, I f zal de regeering ernstig overwegen om ook voor de ongebuwden de verlaging te limiteeren en aldus ook hen voor 1925 nader tegemoet te komen. Dit zijn allen wel ondergeschikte dingen maar waardeloos zijn ze zeker niet en ik heb den indruk, dat ze vooral de organi saties van Overheidspersoneel nog wel eenig houvast bieden om hun*werk voor de verbetering der ambtenaren-positie met eenig perspectief voort te zetiten. Ik herhaal echter nog. eens, dat ik deze enkele woorden heb gezegd met geen an dere bedoeling dan om ze u onder de aan dacht te brengen en aldus bij te dragen tot een volkomen objectieve beoordeeling en een juist inzicht op de volledige waarheid die ten slotte .alleen do zaak van het Over heidspersoneel dienen kan. De rede van den heer Kuiper werd meer malen onderbroken, zoodat de voorzitter dikwijls moest ingrijpen. De heer Kui per ging niet op interrupties in en zeide er zich niet aan te storen. De Voorzitter dankt den heer Kuijper voor zijn betoog. Hij is blij, dat 5 kamer leden zijn gekomen. Hoe. men ook geïnter rumpeerd heeft of de redevoering met te rughoudendheid begroet, vast is komen te staan, dat de zaak nog niet is afgeloopen. De Kamerleden knikken mij toe (geroep: Suring knikt niet!) Er ontstaat een ge mompel, waaruit de voorzitter meent te moeten opmaken, dat zij de situatie niet snapt. (De heer Michielsen roept: de deur is nog niet gesloten. Weer geweldig ge mompel. De voorzitter zegt, dat men geen wan trouwen tegen de Kamerfractie kan uit spreken, doet men dat wel, dan is spre kers taak in de centrale afgeloopen. De heer von Freytag Drabbe, zegt zich te verheugen over de z.g. niets zeggende mededeelingen van den heer Kuiper. Hij brengt een formuleering voor de laatste zinsnede der motie, die daarna wordt aan Toespraak A. C. de Bruijn. De heer A. G. de Bruijn deelt, mee, dat het Vakbureau zich op verzoek in de actie gemengd heeft. De arbeidswet werd ge wijzigd, duizenden ovei-wcrkvergunningen werden verleend, voor de bedrijfsorgani satie en medezeggenschap wordt niets ge daan. Ons vertrouwen is niet groot meer. Het Vakbureau gaat zijn eigen weg, is niet gebonden aan Kamerleden, die zelf do verantwoording dragen.. Men vereen- zelvige die twee zaken-toch nimmer. (Ge roep: je laat zo los). Snr. zegt op deze in- teiTumptie, dat men eigen zaken in eigen gecombineerde bestuursvergaderingen be handelt en niet op andere plaatsen. Spr. betoogt dan verder, dat het Vakbureau door zijn adres aan de zijd'e van 'het overheidspersoneel staat en zegt gaarne medewerking toe. De voorzitter brengt dank voor de uiterst welwillende houding der vergadering te genover het bestuur. Hij brengt dank aan de Kamerleden (applaus), voor wie deze vergadering geen pretje was en bewondert hun moed om bier te komen. (Daverend applaus). Daarna volgde sluitng om halfzes. Federatie van R. K. Technici Zaterdag kwamen te Utrecht bijeen de besturen van den R. K. Bond van Tech nici ,St. Bernulphus", R. K. Werkmees- tersbond, vakgroep Technische Ambtenaren der A.R.K.A., R. K. Mijntechnici en R. K. Nijverheidsonderwijspersoneel, tot het stichten van een Federatie van R. K. Tech nici. Ter vergadering was eveneens aan- eens aanwezig de ZeerEerw. Pater Th. v. d. Vloodt O.E.S.A., Bondsadviseur van St. Bernulphus". De vergadering stond onder leiding van den heer G. Verwey Jr., van denR.K. Bond v. Technici, die in zijn openingswoord wees op heit vele voorbereidende werk, dat door zijne-organisatie was verricht, om tot deze federatieve samenwerking te komen, en vervolgens er den nadruk op legde, dat bij de bestaande verhoudingen, inzake de or ganisatie der R. K. Technici, deze fede ratieve samenwerking te doen slagen. Na breedvoerige besprekingen werd een algemeen programma voor de federatieve samenwerking vastgesteld: bestaande uit 5 rubrieken, tw.: 1. Arbeidsvoorwaarden, rechtstoestand en bezoldigingen, 2. opleiding, onderwijs en onitwikkeling, 3. Plaatsing bureau, 4. Pu blicaties, orgaan en voorlichting openbare meening, 5. Statistiek. In het voorloopig bestuur werden gekozen de H.H. G. Ver wey Jr., Utrecht (R. K. Bond van Tech nici); Oostveen, Den Haag (Vakgroep Technische Ambtenaren der AR.K.A.); Th. van Leijen, Heerlen (Vakgroep Mijntech- nici); R. ter Horst, Den Bosch (R. K. Werkmeestershond) en A. de Hair (R. K. N ij verh ei dsonderwi jspersoneel) Het Bureau van de Federatie is geves tigd Huygersstraat 27bis, Utrecht, telefoon 4003, terwijl het in de bedoeling ligt 1 Januari a.s. de Federatie definitief in werking to doen treden: VOETBAL. Het A. S. C.-elftal. Het A. 6. C.-elftal is voor den wedstrijd tegen Blauw Wit op Zondag a.s. als volgt Van Hof t en Wamsteker Jossn Vreeken Roem Brouwer Goslings De Ruyter Stephanus Janssen Blom De scheidsrechters in den A. V. B. Nog steeds bestaat er in den A. V. B. een tekort aan scheidsrechters en Zondag kon den een groot aantal wedstrijden tengevol ge daarvan niet doorgaan. Een zeer eigenaardig geval deed zich voor bij den, voor de 1ste klasse A vastger- scelden wedstrijd P. en T.—A. V. O. G., fyirTiH-ji.v Tij d3Yirrvi'iTfnXijgi waarbij de aangewezen scheidsrechter, ter veils N. V. B. fluitist, zender bericht van verhindering was weggebleven. Een aaidere bondsscheidsrechter, die tot nu toe slechts in de lagere afdeelingen had gefungeerd, nam toen de leiding op zich. maar veel bracht hij er niet van terecht. Toen het einde met 31 voor P. en T. aanbrak ver klaarde de scheidsrechter, dat indien geen der aanvoerder eau protest tegen zijn on voldoende leiding zou indienen, hij dat zelf zou doen. Thans heeft de scheidsrechter overspelen van den wedstrijd aangevraagd, wegens zijn onvoldoende leiding! Voetbal blijft toch steeds verrassingen opleveren KORFBAL. VitesseDeetos 12 Beide ploegen, die wel wat last schijnen ito hebben van het harde en door den rijp ook gladde veld, blijken, wanneer begonnen is, goed tegen elkaar op te wegen. Vitesse speelt fijner spel dan de gasten, maar deze beschikken over betere dames, en zijn in den aanval vooral door de Mey zeer ge vaarlijk. Herhaalde malen weet deze do mand te raken, maar voorloopig zonder succes. Van zijn vakgenooten heeft hij ook niet den gewenschten steun. In den Leidschen aanval worden door Uitenhroek en Nieuwenhuizen ook herhaalde malen uitvallen gedaan, die echter op niets uit- loopen, al wist Uitenhroek op verdienste lijke wijze te schieten. Als meer dan een half uur gespeeld is, neemt Deetos de leiding door een schot van De Mey. Met dezen stand komt rust. Vijf minuten nadat weer is begonnen vergroot dezelfde speler den Dordtschen voorsprong. Wisselen bezorgt Deetos een minder pro ductiever aanval, die goed bewaakt wordt door Keyzer c.s., dde veel weten weg te werken. Ook het midden van Vitesse is beter dan dat van Deetos. Gelukkig voor de Dordtenaren, dat hun dames zooveel in de melk hebben ite brok kelen. Enkele malen zijn h'et alleen de da mes, die het Deetos-middenspeL spelen. 9 De Leidsche aanval werkt had voor te- genpunten en Vitesse, nu in de meerder heid, verdient die ook ten volle. Maar de kansen worden niet fin punten omgezet. Eerst een minuut of vier vóór het einde gelukt het Blanken op mooie wijze Vi tesse's welverdiende itegenpunt te maken. Maar bij één tegenpunt blijft het, zoo dat Deetos eén 21 overwinning naar Dordrecht meeneemt. Fluks II— S.D.O. 3—3 In de tweede klass ontving de Fluks- reserve het Leidsche S.D.O. in een enthou siast gespeelden wedstrijd. De partijen gaan goed tegen elkaar op. Het Fluks- middenvak is sterker dan dat van S.D.O., maar de aanval knoeiit. S.D.O. weet de eerste bal, die den aanval bereikt, te be nutten en neemt met een ver schot van Staay de leiding. Even voor rust maakit Poldervaart gelijk. Na rust is Fluks iets beter, maar de verdediging kan niet beletten dat S.D.O. door damesbanden 21 maakit. Fluks laat 't er niet bij zitten en Epskamp maakt kort daarop weer gelijk. Na wisselen neemt Fluks door eeen mooi schot van Hoeks de leiding. Door laks werken der Fluks- verdediging maakt S.l>.CA. wederom eeni punt zoodait de stand weer gelijk is. Met 33, welke uitslag de verhouding weer geeft, komt dan 't einde. Zaterdag speelde een U D.-comb. te Al phen aan den Rijn op het terrein der H. B S. een vriendschappelijken match tegen de korfbalclub uit Bodegraven. U D. wist met 71 te winnen. Met rust was de stand 3—0 voor de Alphenaren. ATHLETIEK. Een bisschoppelijk verbod. Naar het Hsgz. verneemt, heeft de Bis schop van Roermond in Limburg alle open bare demonstraties van katholieke, meisjes- en damesturnclubs verboden. Het Centrum zegt daaromtrent: Naar wij ter bevoegder plaatse vernemen is het bericht, alsof bet Doorl. Episcopaat voor Limburg een verbod van openbare demonstraties van kath. meisjes- en dames turnclubs zou hebben uitgevaardigd on juist. Er is omtrent deze aangelegenheid door het Doorluchtig Epicopaat een besluit ge- toornen voor bet geheele land. De juiste tekst hiervan zal waarschijn lijk binnenkort kunnen worden meegedeeld. Kampioenschap van Nederland Veldloop Do Haagsdie Sportvereeniging Graaf Willem II heeft voor diit jaar de verwer king van het Kampioenschap over 19 K. M. veldloop van de N.A.U. toegewezen kre gen. Do wedstrijd werd gecombineerd met een veldloop voor niewelingen voer 5 K M. Het zware parcours was uitgezet op het landgoed van den heer Prins te Wesse- naar, waardoor de .toeschouwers in de ge legenheid waren de loopers bijna voort durend te volgen. De uitslagen luiden: 10 K.M. veldloop kampioen van Neder land. Ingeschreven 30, uitgekomen 19 deelne mers: 1 (kampioen) J Zecgers (AVAC) Amsterdam, tijd 35 in. 24 2/10 sec.; 2 A. van Ovordam (DOS) Rotterdam, .tijd 35 m 55 1/0 sec.; 3 A. Klaasso (Excel sior) Haarlem, tijd 36 m. 22 2/10 sec.; 4 N.N.; 5. G. L. Brouwer (DOS) Rotter dam; 6 G. J. Hansen (Sportclub '21) Am sterdam; 7 T. Sprong (DOS), Rotterdam; 8 N. van Beudren (DOS) Rotterdam; 9 C. Bednema (de Zwaluwen) Den Haag; 10 Ghr. Peters (HAV) Den Haag; 11 H. van Campen (AAG) Amsterdam; 12 W. Ver meulen (DHL) Delft. 5 K.M. veldloop voor Niewelingen en niet- leden N.A.U. Ingeschreven 73, uitgekomen 60 deelne mers. 1 J. Antenna, tijd 16 m. 38 8/10 sec.; 2 J. van Buuren, tijd 16 m. 88 9/10 sec.; 3 J. Beyersbergen van Henegouwen, tijd 16 m. 57 2/10 sec.; 4 G. Wooning; 5 D. Prins; 6 L. Vredenbregt; 7 H. Wol tors; 8 J Baris; 9 van Munze; 10 G. Pannekoek. De heer Hardeman, secretaris van de N.A.U. bracht dank aan den heer L. A Prins en huldigde de organisatie van Graaf Willem, waama mej. Prins de prijzen uitreikte. PAARDEN. Het Int. Ruiterfeest te Berlijn. Gisteren wist ritmeester Labouchère in het Jagdspringen met „Jopie Slim" een vierden prijs machtig té worden, aldus de „Tel.". De eerste prijswinnax werd van Knobelsdorff, de doofstomme ruiter, op „Erlaucht". Tweede was luit. Hamann op „Walküre" en derde Frau Wieber op „Schwabenjunge", alle drie met 0 fouten Rifcm. Labouchère reed op zijn gewone bedaarde wijze en bad wederom veel bij valsbetuigingen vaai het publiek in ont vangst te nemen. De „N. R. Grt." meldt: Bij het gisteravond gehouden Jaoht- springen is ritmeester Labouohère met Jopie Slim tweede geworden. Eerste was King met Excellenz. WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toeristvereen. „Swift'1. Zondag liet „Swift" haar eersten win- tercompetitiewedstrijd verrijden over 20 K.M., waarvoor 9 renners aan dien start versohenen. Nadat allen waren werd bet sein tot vertrek gegeven, er al spoedig een scheiding kwam door het wegloopen van Kop, v. d. Wdlk en Vo gelezang; dio dan ook het eerst het keer punt bereikten, waar de controle werd waargenomen door H. v. Goor. Hoewel er nog eenige pogingen werden gewaagd om weg te loopen mocht dat niet lukken en moest het in de sprint beslist worden, waarin J. v. d. Wilk glansrijk zegevierde, 2e V. Kop, 3e H. Vogelezang 25 M. ach ter; bijna 2 min. later kwamen A. Pola^ oen, V. V. en J. Arbouw aan, waarvan het verschil zoo klein was, dat er goed ge keken moest worden hoe de volgorde was; 7e. J. Brouwer, 8e. H. Tuinhof de Moed, 9 H. J. Jaspers. Gister was het de eerste trainingsavond op hometrainers, waarvoor zeer goede belangstelling was. Hoewel er geen wedstrijd gereden zou worden was er een der aanwezigen die een tuubband wil de laten verrijden, welke gewonnen werd door J. v. d. Wilk. Donderdag a.s. zal er weer gelegenheid zijn te trainen. ZWEMMEN. Een nieuw record van Weismuller. Johnny Weismuller heeft volgens een be richt uit New York in een wedstrijd te Chi cago het wereldrecord over 100 meter dat men 57.8 sec. op zijn naam stond, met 1/6 sec, verbeterd. Nieuwe Belgische records. Bij de zwemwedstrijden, die in het Bain Royal te Brussel werden gehouden, werden twee Belgische records verbeterd. De ploeg van da Militaire school verbeterde het record over 5 maal 50 M. estafette- zwemmen, en bracht heb op 2 min, 55 2/5 sec. De Brusse'lsche Swimming Club vestig de eèn nieuw record over 10 maal &0 M. estafette met 5 min. 8 sec. BILJARTEN. DommeringMoons Zaterdag en Zondag hebben de ama teur-kampioenen van Nederland en België, de heeren Dommering en Moons, een bil jartwedstrijd over 1500 punten gespeeld in het clublokaal der Biljartvereeniging Ca- land te Rotterdam, bedoeld als een revan che-partij van Dommering, voor de neder laag, die de Arnhemmer onlangs te Arn hem tegen Moons geleden heeft. Het verloop was als volgt: pnt. brt. h.s. gem. Dommering. 600 16 122 31.25 160 15 52 10.— Dommering 1000 42 122 23.81 722 42 100 17.19 De einduitslag werd pnt. brt. h.s. gem, Dommering 1500 60 133 25— 1356 60 158 22.00 DE OLYMPIADE VAN 1928. Baron de Coubertin, voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, heeft aan het secretariaat van het Fraoi'sch Olympisch Comité verzocht, ten stelligste te willen tegenspreken het door l'Auto ver spreide bericht omtrent eventueele garan ties, welke van het Nederlandsch Olym pisch Comité zouden zijn gevraagd inzake de Spelen in 1928. Baron de Coubertin voegt daaraan toe, dat het verhaal op lou ter fantasie berust. Aftreden baron de Coubertin, Gemeld wordt, dat baron de Coubertin voornemens is af te treden als president van het Olympisch Oomité na het in 1925 te houden congres te Praag. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor de openbare zitting komen op de rol voor 21 zaken, voor niet openbaar'2. Als waarnemend ambtenaar fungeert Mr. Briët. J. H., veehouder te Zoe termeer is ten laste gelegd, dat hij éen paard onbe heerd heeft laten staan, wat zeer gevaarlijk is, zegt de Kantonrechter. Bekl. voert ter zijner verdediging aan, dat hem die standplaats was aangewezen door den marktmee-ster. iets wat hem echter niet ont-slaat voor den kop van het paard te blijven staan. Eisch f 5 of 5 dagen hechtenis, wat be klaagde nog al veel vindt. J. Th. O. v. d. H., te Leiden, van be roep half invalide, wat geen beroep is, zegt de kantonrechter, is bekeurd wcge.ns dron» kenschap. Bekl. vertelt, dat. hij dit opge daan heeft, doordien hij door eenige. studen ten getracteerd is die beloofd hadden hem later te holen en thuis te brengen wat. ze niet gedaan hebben. De kantonrechter vond het een gevaar lijke oon versa tie voor hem met de studen ten. Eisch f 8 of 3 dagen hechtenis. Als je zoo goed. in kennis bent met dl studenten, moet je maar eens probeeren of die de boete willen betalen. J. G. BI., koopman ta Leiden, heeft met een rijwiel gereden in do Ketelboetersteeg, wat bekl. ontkent. Ook dat het op 10 No»- vember wae geweest, doch op de bon hera door de politie gegeven, stond geen jaartal, of hem dat nog ten gunste kon zijn Zoowel Ambten'1 nr als Kantonrechter meenden d»-t <lit -air\ mdtr»n ontbreken, waarpg^ vrijeraai volgrie. De Petroteumka he'i der Firma Luwtrv De Firma Ja min door den (Hoogen Raad in het gelijk gesteld. De Hooge Raad heeft verworpen het eas-, satie-beroep van den Officier van Justitie te Amsterdam tegen een vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij de firma Jamin werd vrijgesproken van een tegen hun in gestelde vervolging ter zake van de be kende kwestie der winkel verwarming door middel van petroleumkachels. Met de recht bank bleek da Hooge Raad van oordeel, dat de Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid. die in bet onderhavige geval een eenmaal gegeven beslissing op tfen beroep van de Firma Jamin tegen een door de ar beidsinspectie gegeven voorschrift later door een wijziging deed volgen, hiermede zijn bevoegdheid overschreed. De Honge Raad liet dus in zijn arrest de hoofd/aak buiten beschouwing en vereonigde zich met de opvatting der rechtbank, die een vrij sprekend vonnis wees, vanwege de meer formeele kwestie, dat do Minister in dit geval op één beroep achtereenvolgen": twee beslissingen heeft gegeven, terwijl zijn be voegdheid met de eerste beslissing was uit geput. Buitenl. POTrdJateea NIEUWE GROOTE BRAND TE JERSEY Veertien rivierbooten vernietigd. Een tweede groote brand te Jersey Cit.y, binnen één week uitgebroken, heeft de werkplaatsen van den Erec-spnorweg getcis terd. Veertien rivierbooten zijn verbrand, De schade beloopt 2 millioeu dollar. Groote stationsbrand te Reichenbtrg. Een schade van elf millioen Tsjechische kronen. Gisteren heeft een geweldige brand ge woed in het goederen station e.n in de ma gazijnen van het. hoofdstation Reichenberg (Tsjecho-Slowakije). De schade bedraagt meer dan 11 millioen Tsjechische kronen. Bij het reddingswerk bekwamen verschei dene personen ernstige brandwonden. Strerge vorst in Huitschlancl. TTit Freiburg wordt gemeld, dat. in Zuid- Duitschland de temperatuur, die de laatste nachten drie tot 4 graden onder nul was, vannacht belangrijk is gedaald. Op deft Feldberg werd een temperatuur van 11 graden onder nul geregistreerd. Ook in d& Rijnvlakte is de temperatuur sterk ge daald. Verwildering. Te Gireifswald 'heeft de jury twee zus ters, meisjes va<n 23 en 24 jaar, ter dood- veroordeeld. Zij waren binnengedrongen iD de woning van 'n oude vrouw ©n hadden deze met bijlslagen gedood. Na bet lijk te hebben begraven plunderden zij de woning van hun slachtoffer. De tocht van Smith. Een Canadees, luitenant Smith poog* io een cano van Sydney (Nieuw-Sohotland) naar Rome te varen. Tijdcn3 zijn reis nu van Dover naar Calais woedde gedurende enkele uren een flinke aiorm in he* Ka naal, zoodat men voor het leven van den Canadees vreesde. Thans is echter bericht ontvangen, dat. de kano door hot Goodwin- lichtschip is opgepikt. Een baby verloot! Te Pallazzole bij Bergamo in Italië werd een pasgeboren kindje op een plein gevon den. De kleine werd bi; de oarabii geleverd. Toe.n het gerucht van dn zic'h had verbreid kwamen vi'f kim families haar rechten deen gelden arino dreumes. Toen de aspii'ant-oudnrs het nie het eigene'omsreeht eens konden besloten zij het lot te la!en hoslisse werd inderdaad aan de gelukkige it gemikt. i af- ndst

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5