Tweede Blad Maandag 10 November 1924 BINH^ftöLAND PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De Provinciale Staten van Zuid-Holland 'liin" voor de najaairszitting bijeengeroepen de vergaderzaal van de Eerste Kamer te 's-Gravenhage tegen Dinsdag 2 Decem- ber 1924 des voormiddags te 11 uur. Gedep. Staten stellen voor bet eubsidiie voor de bevordering van de paardenfok kerij in Zuid-Holland voor het jaar 1925 te bepalen op f 5000 of zooveel minder als jioodiig zal zijn om de rekening en verant woording der Provinciale Regel ragscom- 'jrissrie voor de Paardenfokkerij over 1925 sluitend te maken. Gedep. Staten stellen voor een wijziging in het bijzonder reglement voor den VeT- eenigden poldeT aan de Oostzijde van de Gouwe, (gemeenten Boskoop en Reeu- vi.ik.) Gedep. Staten stellen verder voor een tarief voor het veerecht tusechen Valken burg en Oegstgeest. Verder geven Gedep. Staten aan de la'envergadoring in overweging aan do •Vereen!ging to*bevordering van het Land bouwonderwijs voot Alphen aan den Rijn en omstreken op Chrietebjken t grondslag een bijdrage uit de provinciale kas te verleen en van f 800, voor het cur susjaar 1924/1925 en voor de volgende cursusjaren tot wederopzegging een b'j- 'dra.ge toe te kennen van 1/3 van de kosten tan huur der schoollokalen tot een maxi mum van f 200 per jaar. Nog stellen Gedep Staten voor om voor Hen proeftuin van „De Hanze" te N i e u w- inop, wedler een subsidie van f 500 te bestemmen, onder de nieuwe voorwaarde, dat óf de gemeente Nieuwkoop ten behoeve van dezen proeftuin een sutvrd'e beschik baar steH van minstens f 250 per jaar óf da» m'nstens hetzelfde bedrag ter plaatse bijeengebracht. Gedep. Staten stelten verder voor om öan de gemeenete Leiden te veTkoopen stuk provincialen grond, groot 144. ierk. M. tegen f 15 per vierk. M., welke fcrond don Noord westelijken hoek -vormt „van een nabij de Wilhelminaibmg gemeen i provinciaal terrein. Op bedoelden grond ia» zal een poli+ie-posthuis worden gebouwd. !et Democratisch Verbond „St. Michael". Overleg. „Het Centrum*' heeft een onderhoud ihad met prof. Veraart, die in die Vrijdag jebouden vergadering van hot bestuur van fan Al'g. Bond van R. K. Rijkiskneskring- nyan'sities is tegenwoordig geweest. Hij ,:de, dat z t. het hoofdbestuur van „St. :chaël", dat niets te verbergen heeft en rijn actie ope.nMik voert, tot het door d'e madermg gewenschte ovèrleg gaarne be id zal z'jn. Afgewacht moet worden, of iet hoofdbestuur van ,.St. M'ehaël" bereid tot stopzetting van zijn actie. Prof Ver- lart gaf als zijn persoonliike meen mg te rennen, dat, ind-'en diit overleg met bekwa^- n^n snood wordt gevraagd, het H R van St. Michael" tegen een tijdelijke etopzet- ing van de actie geen bezwaèr zal heb- ben. De Maasbode" heeft ook een -onder- ,'iid gehad met prof Veraart en baron li V'tert van Hoogland. Op be;de heeren maakte het communiqué y. vsn den alg. Bond den indruk, dat men in Ie goede richting is. Verder kan nog worden medegedeeld, dat ipt hondsbestuur het hoofdbestuur van ■St Michael" reeds heeft uitgenoodlgd tot I fen conferentie op Vrijdag a.3. te 3 uur Utrecht. Het ;s de bedoeling, dat beide hoofd- taturen vol'edig aanwezig 'zuOen zijn. Wijziging-pensioenwet. Het weduwen-pensioen. Haar „De Rsb." bericht, is het ontwerp- wijizigings-Pensioenwet in druk. Met de wijzigings-Pensioenwet is men bezig.Daar- in zal o.m. worden bepaald, dat de gepen- sionneerde zat hebben bij te dragen voor het weduwen-pensioen tot een maximum vaai f 165. Belasti ngpersoneel. In unijform? Volgens „De Rsb." zou het fn het voor nemen der Regeering liggen, het belasting- personeel in uniform te steken. Verder meldt het blad, dat de Minister van Financiën bij afzonderlijke circulaire bepaald heeft, dat aan ambtenaren, werk zaam bij den dienst der directe belastin gen enz., geen periodieke verhoogingen mogen worden toegekend. Aalmoezenier F. A. R. Padberg. Onthulling monument. Vrijdagmiddag had te Ede de onthulling plaat s van het monument, opgericht ter nagedachtenis van wijlen den majoor aalmoezenier Pastoor F. A. R. Padberg. De generaal—majoor b.d. J. v. d. Grinten hiel'd een rede, waarin hij de ve'e ver diensten van den aalmoezenier, zoowel als van den Pastoor Padberg schetste. Het beeld is vervaardigd door den beeldhouwer H H. Hagedoorn, uit Den Haag naar een ontwerp van den heer Aug. Falise en het stelt voor een soldaat in veldtenue, steu nend op zijn geweer in de devote houding de nagedachtenis van den geliefden aal moezenier overpeinzende. Vele militaire, geestelijke en burgerlijke autoriteiten waren tegenwoordig o.a. de commandanten der verschil'ende regimen ten infanterie en artillerie te Ede. De com mandant d'er lie divisie, die verhinderd was, had zich doen vertegenwoordigen door overste Roemer van dien staf. Pastoor Padberg uit Oude Pekelia dankte namens de familie. Land- en Tuinbouw DE ZETEL „BLOEMBOLLENCULTUUR." Voor Hillegom. Het hoofdbestuur van d'e Alg. Ver. voor Bloembollencultuur heeft aan den Bond van Bloembollen handelaren verzocht zich uit te spreken over de vraag of do zetel der VerceDiging in Haarlem dan wel in Heem stede gevestigd zal zijn. De uitspraak is aldus verdeeld: 10 pet. voor Haarlem, 5 pet voor Heemstede en 85 pet. vóór Hil legom. STADSNIEUWS Dkic. Ver. van R.-K. Bijz. Onderwijzers afd. Leiden en Omstreken. Zaterdagmiddag vergaderde bovenge noemde organisatie in de „Harmonie" te Leiden. Daar de heer H. G. de Boer, uit Noordwijk, een inleiding zou houden over de nieuwe salaxisregeling, werd de verga dering geleid door den heer N. B. M. Vreeburg, uit Leiden. De heer De Boer begon met te zeggen, dat de öalarisactie niet van de baan is, eerstens omdat deze blijkbaar nog door velen verkeerd wordt begrepen en daar om verheldering der begrippen daarom trent nog zeer gewenscht is, en vervol gens omdat het laatste Koninklijk Besluit, regelende de salarieering, zoo noodlottig is, dat de salaxisactie geen oogenhlik mag Spr. herinnerde aan een onderhoud van de organisaties met do Katk. Kamerfrac tie in Oct. j.l., waarop de welwillendheid en belangstelling der fractie niet te wen- schen overliet. Daarna is verschenen het Koninklijk Besluit van 24 October. En onmiddellijk heeft de Kath. Kamerfractie zelf .weer een onderhoud met de organi saties aangevraagd wat tot dan toe nog nooit geschied was. Ook bij dat onder houd werd van de zijde de Kamerleden* gelijk spr. nader aantoont, de levendigste belangstelling getoond. Het noodlottige in de salarispolitiek de zer regeering is, volgens spr., dat zij de salarissen heeft overgeleverd aan een sluilpostpolitiek. Minister Ruys ontkent zulks wel, maar overtuigt in deze geens zins. Bij deze salarispolitiek komt vooral de opvoeding der kinderen in het ge drang. Het motief voor het K. B. kan niet zijn de noodzakelijkheid om de begrooting slui tend te maken. Er zijn in het verledene voortdurend begrootingen geweest met voor- en nodeelig saldi en nooit zijn toen daarom de salarissen verhoogd of veiv laagd. Het motief is te zoeken in de men taliteit, welke er in bepaalde kringen heerscht, ten opzichte van de ambtenaren en onderwijzers. En in dit verband laakt spr. scherp het schrijven van bladen als „Tijd" en „Stan daard". Met waardeering noemt hij daar entegen „Gentrum" en „Huisgezin". Vertrouwen in deze regeering te hebben, omdat zij Christelijk zou zijn, is voor spr. onmogelijk. Hij herinnert aan de verbro ken belofte betreffende art. 40. Om drie redenen acht spr. de onderwij zers achter gesteld bij de ambtenaren. De ongehuwde onderwijzer moet 4 ver hoogingen missen, de ongehuwde ambtena ren slechts 2. De salarissen van onderwijzers en van ambtenaren, wier functie ongeveer wat de daaraan gestelde eischen betreft gelijk kan worden gesteld met die der onderwij zers, verschilt heel veel in het nadeel der onderwijzers, wat spr. met cijfers aan toont. De wijziging van de onderwijswet 1 Juli 1924 had reeds door. personeelsver mindering den arbeid der onderwijzers ver zwaard, zoogenaamd om salarisverlaging lo voorkomen. Er is echter, zoo gaat spr. verder, toch wel wat door het harde, dag en nacht werken van de oi'ganisatie bereikt. Het minimumsalaris op 21-jarigen leef tijd is gebracht van 1200 op 1300 gld. Men heeft gelegenheid gekregen tot 1928, om zich te bekwamen voor de zwa re eischen van de ulo-marge. Een middel bare acte wordt daarbij gerekend voor twee lagere acten. Het maximum-salaris wordt bereikt na 22 jaar in plaats van na 23 jaar. Op 1 Jan. 1925 zal de maximum-korting voor gehuwden niet 15 maar 10 be dragen. Over de Vrijdag beëindigde interpellatie kan spr. nog niet veel zeggen. Wel kan hij constateeren, dat daarbij zijn komen vast te staan twee verbeteringen beide bepleit door het Kath. Schoolblad. De genen, die na 1 October 1924 zijn ge trouwd, worden ook werkelijk als gehuw den beschouwd; het ligt in de bedoeling de kindertoeslag ook voor het volgend jaar te continueeren. Ook kon bij deze interpellatie worden opgemerkt, dat er niet, zooals voorheen vaak geschiedde, onwelwillende opmerkin gen werden gemaakt aan het adres van ambtenaren en onderwijzeressen als men de speech van den beer Braat uit zondert. Spr. spoort vervolgens aan, om op den ingeslagen weg van actie voort te gaan, daarbij er naar strevende: dat den ongehuwden mét 1 Jan. een af trek van geringer afmetingen zal treffen; dat de waardeering van het acte-bezit gi'ooter wordt; dat zij die na 1 Jan. huwen zullen worden gesalarieerd als de voor dien tijd getrouwden; dat de kindertoeslag worde vergroot of althans blijve zooals deze nu is vastge steld. Verder wijst spr. op de wenschelijkheid van een steeds nauwer contact met de re- regeering. En hij besluit met een sympathieke aan sporing om in de school geen zorgen mede te brengen, om de kinderen de eerste plaats te laten innemen in de belangstel ling en bet onderwijs te geven in den geest van de Kath. Kerk. Na deze rede werden er eenige vragen Aangenomen werd de volgende motie: „De Afdeeling „Leiden en Omstreken" der Diocesaan-Vereeniging van R.-K. Bij zondere Onderwijzers in het Bisdom van Haarlem: kennis genomen hebbende van de sala risregeling der onderwijzers in het nieu we Bezoldigingsbesluit; overwegende, dat door deze regeling op ambtenaren, en onderwijzers in het bij zonder, een nieuwe, zware druk wordt ge legd, wijl zij reeds door de plaats gehad hebbende kortingen, de betaling der pen sioenpremie en de classificatie een inko men genieten, dat aanzienlijk van de net to salarissen afwijkt; overwegende, dat het huidige financieel beleid der Regeering den indruk wekt, dat de salarissen meer naar de eischen van een sluitend Staatsbudget dan over eenkomstig de bepalingen eener ethische loontheorie worden vastgesteld; overwegende, dat de nieuwe regeling de vastheid van positie ten eenenmale ver stoort; overwegende, dat het technisch karak ter der herziening blijk geeft van gemis aan inzicht in de verhoudingen hij het onderwijs; verklaart deze regeling onaannemelijk en verzoekt de Katholieke Kamerfractie alsnog poging aan te wenden, deze rege ling gewijzigd te brengen, besluit deze mo tie ter kennis te brengen aan de Regee ring, de Kath. Kamerfractie en de pers, en gaat over tot de orde van den dag". Een der leden zegt te betreuren, dat de heer De Boer in „De Tijd" op een z.i. on- gemotiveerd-heftigo wijze is aangevallen, waarbji is gesproken van den „paeda- goog" (tussclien aanhalingsteekens), ter wijl toch kennis der paedagogie den heer De Boer zeker niet ontzegd kan worden. De vergadering onderstreepte deze op merkingen met applaus. Er werd lhter nog een motie uitgeboren, die echter op uitdrukkelijk verlangen van den heer de B. werd ingetrokken. De Zeere V'w. hooggeli heer prof. Seysener. feest, adviseur,zeide dat hij in zijn kwaliteit van geest, adviseur op het gesprokene niets had aan te mer ken. Met belangstelling en deelname- had hij kennis genomen van de teleurstelling, voor de onderwijzers, gelegen in het hand haven van het K. B. Spr. wil waardeering uiten, voor de in de laatste maanden gevoerde actie, met name ook door den heer De Boer. Hij be treurt, dat in gedeelte der rechtsche groot-pers deze actie niet meer waardee ring heeft gevonden, gelijk hij ook be treurt de onsympathieke bejegening, den beer De Boer aangedaan. Spr. durft echter vragen een clement oordeel voor 't beleid onzer regeering. Het staat voor hem vast, dat het eenig motief van de règeering bij haar salarisverlaging gezocht'moet worden in de werkelijk-ge- meende noodzakelijkheid, zóó te moeten handelen in 's lands algemeen financieel belang. Do Regeering kan falen in haar oordeel, kan te weinig hoopvol gestemd zijn wat betreft de toekomst. Spr. acht zich niet competent in deze een uitspraak te doen. Maar in de mogelijkheid, dat de Regeering in haar oordeel faalt, ligt opge sloten, dat salarisactie gerechtvaardigd blijft. Prof. Soysener wijst er dan nog op, dat de organ-'satie, zooals de heer de B. heeft aangetoond, concessies heeft bereikt waarin een aansporing ligt om meelevend, lid van de organisatie te zijn en te blijven En de aan hot einde zijner rede door den heer de B. gegeven aansporing onder streept de Zeereerw. adviseur gaarne. Na nog eenige bespreking wordt de ver gadering gesloten. Getmews$(u!e Berichten DE WATERSNOOD, Ondanks den feilen stroom van den bui tengewoon hoog gewassen IJsel, is het gelukt de schipbrug te Deventer weg te ne men en veilig te brengen. Het gevaarte ligt aan de stadszijde -voor den wal. Zaterdagmiddag reeds was men genood zaakt het verkeer over de brug geheel te stremmen, omdat de klap van de brug ook overstroomd werd en bovendien de Twellosche weg aan de overzijde van de IJsel overstroomde, toen het water door bet stadspark „de Worp" kwam opzetten om de verderop gelegen landerijen te be zetten. Do vloed vormt over dezen rijksweg een waterval en sluit voor een aantal huizen op den linker IJseloever al het verkeer met stad en omgeving geheel af. Tot nu toe weet men door kisting de ho ven op den linker IJseloever watervrij te houden. UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren is. uur: Radio-Paris. 1730 M. Concert. Brussel. 265 M. Concert. Hamburg. 392 M. Concert. Hilversum 1050 M. Kinder-' uur! je. Vbegveld Waalhaven. 900 M. Eventueel nieuws van de Hol- land-Jndië vliegers. Alle En.ge'sche sta triona: Tijd- se'.n Big Ben en nieuws. Londen. 365 M. Chelmsford 1600 M. e a. Medcdeelingcn en. voordr. over den Lord Mayor's Day te Londen. Ber'ijn.' 500 M. Gr:eq-avond. Brussel. 265 M. Concert. Rndrio-Paris. 1780_ M. Werken van Pcné Beaudom. Hot verkeer over de IJsel wordt nu ge leid over de spoorbrug doch door het- druk ke treinverkeer ondervinden voetgangers en voertuigen belangrijke vertraging. Na hard werken gelukte heb met behulp van den zandspuitër .Mosa" van de firma Den Breejen en Van der Belt uit Nijmegen om een dam te werpen in den mond van de Nieuwe Haven, zoodab het gevaar voor overstrooming van den polder Bergweide en de stadswijk Het Knutteldorp is afge wend. Toen men grond kreeg bij het. leggen van den dam. wierp men grintstukken rijshout en zakken zand op de verkregen afsluiting. Kistingen om de Havenarmen houden het nog uit en worden 's nachts bewaakt. Aan de loskade .Het Pothoofd" is het water op den wal gekomen. Hier staan de loodsen der stoombooton dernemingen gedeeltelijk onder water, maar de opgeslagen goederen zijn vooraf gebor gen. Het water was Zaterdag te Arnhem nog 12 c.M. gewassen. Men is, wat deze streek betreft, thans nog 30 c.M. beneden de hoog te van 1920. Over het algemeen hebben de dijken zich ook Zaterdagnacht goed gehou den. De zware rivierdiiken zijn alle intact gebleven. Maar verschillende minder be langrijke dijken die negers en steenfabrie ken moeste» beseheru^h, -'bi r.™ belwer ken. Zoo it de ditk die om de groutc steenfa briek van de N.V. voorheen T. G. J. Daans, was aangelegd, ingezakt. Met man en macht heeft men gewerkt om deze fabriek te behouden, waar millioenen steenen tro- reed lagen om te worden gebakken. Heb mocht, echter niet gelukken en de schade, toegebracht aan deze inrichting alleen be draagt ongeveer f 80.000. Van de ongeveer veertig steenfabrieken in deze streek, staan er nog slechts twee of drie droog, waaron der de zeer groote fabriek van de firma Terwindb Arntz. Maar ook voor deze fa briek wordt het ergste gevreesd. Zij wordfc beschermd door een lichten dam die het water waarschijnlijk niet zal kunnen hou den, al zijn er duizenden zakken zand ter versterking aangebracht. In Arnhem zelf zijn de polders bij de Vospoort onder wo- ter gekomen, hoewel men er onafgebroken beeft gewerkt. Men heeft twee nieuwe centrifugaalpom- pen bij de reeds bestaande in werking ge steld om het Arnhemsche rioolwater te loozen. De vier pompen kunnen het water echter slechts juist op constante hoogte, 11 Mi boven A. P., houden. Mocht zich een regenbui boven Arnhem ontlasten, dan worden de pompen overbelast en komt het water door de riolen in de huizen. Tal van straten «ouo*a da a onder w.-tor komen te staan. Aftü wep. aai de over zijde van den Rijn, wordt nog dag en nacht gewerkt aan de versterkingen. Bij het aan leggen van hulpdammen is een electrische kabel vernield, die de Stoomscheepshelling van stroom voorziet, zoodat het bedrijf van de firma Prins grootendeeli stil is gelegd, In Noord-Brabant is de toestand onge wijzigd. Te Grave is het water nog eenige centimeters gevallen. Inmiddels is daar de herstelde veerpont wederom buiten wer king gesteld, doordat zij bij het varen over het terrein van de Maaswerken, waar een sluis wordt gebouwd, op een omgekeerde kipkar is gevaren. Een groot gat ontstond doch men slaagde er in den wal te bereiken en persoonlijke ongelukken te vermijden. Grave is dus thans wederom slechts per roeiboot to bereiken. FEUILLETON HET OPSCHIETENDE KOREN door RENé BAZIN, Lid der Fransche Academie (Eenige geautoriseerde vertaling) Welnu, wij gaan dat veranderen, Gil- 12) bert, Tournabien heeft gelijk, schreeuwden de kameraden. Weg met den verrader. Ik ben in mijn recht. Kom niet hier 1 Mannen kwamen vooruit; de droge bla deren ruischten, takjes kraakten onder iua voet. Supiat had zich op den grond 'j'legd en wilde als een lenig roofdier de jjl van Gilbert of zijn beenen grijpen. Ueze ging niet achteruit en hief zijn waar werktuig omhoog. De bijl flikkerde Men zijn hoofd; gegil klonk op, en voe- Njgetrappel als van paarden, d'e een aan- doen. Bij het toebrengen van den slag "dd de kracht van de bijl vrijwillig of toe a% in. Ze viel op den rug van Supiat, [°isde terug op de omgehakte takken. 'Nnen, vuisten en hoofden kwamen voor- en men zag Gilbert, terwijl zijn bee- - en "°°r zijn tegenstander vooruitgetrok- jj£ '-11 werden, omvallen en achterover gaan, j afgezaagden boom op den grond m0'01 tien mannen tegelijk op hem Ter dood den verrader. Moordenaar if" -l°egen elkaar, terwijl zij Gilbert wil- *13 it-h ra'£en- -^l3 dieren wierpen zij °P hem, trapten en sloegen waar zij ,ai maar raken konden. Een stem riep: Achteruit, lafaards. Wilt gij hem met rust laten? In een oogenblik stonden de onmen- schelijke beulen rechtop. Het lichaam van Gilbert bleef roerloos liggen. Supiat antwoordde: Ik heb er geen schuld aan, mijnheer Michel. Hij heeft mij wiLlen vermoorden. Supiat naderde graaf de Meximieu. De anderen hadden den kring reeds verwijd en gingen stil achteruit. Michel de Me ximieu kwam naderbij. Hij schoof de tak ken met heide armen terug; hij was on gewapend en in zijn blauw wandelpak ge kleed. Al loopende telde hij en trachtte de houthakkers te herkennen, die zich nu laf achter het takbout terugtrokken. De jonge man, bleek, uitgeput van inspan ning, vertraagde zijn stap en kwam op de plaats, waar het hakwerk was begonnen. Hij duwde Supiat achteruit, die voort ging met verzet aan te teekenen en kniel de neder bij Gilbert. De houthakker had het gezicht met bloed bedekt, de geopen de oogen staarden bleek. Gilbert. Hoort ge me? Geen antwoord. Zijn vest en hemd wa ren geheel verscheurd, met slijk en bloed bemorst. Michel wendde zich tot Supiat, die op eenigen afstand met bedrukt gezicht stond te kijken. Alle anderen waren verdwenen De zon speelde met de schaduw en den wind. Supiat, help mij; laten wij hem weg brengen. Michel nam hem bij de schouders en Supiat bij de beenen. Het hoofd hing om laag en een roode streep bloed kleurde de lippen en den baard van Gilbert. Er was een half uur noodig om hem naar de Vossengracht te brengen. De man was zwaar en het houtgewas dicht. De avond was sedert een half uur ge vallen; de in haast geroepen geneesheer van Corbigny kwam juist uit het huis van Gilbert. Een aandachtig en nauwkeurig onderzoek van den gekwetste had uitge maakt, dat hij een aantal verwondingen bekomen en een rib gebroken had. Drie weken rust, had de dokter gezegd en gij zult de bijl weer zwaaien, zooals vroeger. Do bewusteloosheid had ongeveer een uur geduurd. Doch het leven was weder in zijn oogen teruggekeerd. Hij sprak, hij had zelfs geprobeerd om te lachen. Noch tans had men moeite zijn gezicht te her kennen, dat paarsch en blauw geslagen was. In zijn opgezwollen oogen, die naar de deur koken langs welke Miehei de Meximieu met den geneesheer was uit gegaan, blonken tranen. Ook keek hij naar moeder Justamond, die hem verzorgen en eenige drankjes geven moest. Moeder Justamond, is Ravoux niet thuis gekomen'? 't Is reeds een uur don ker. Ik weet het niet. Ik zou het graag weten. Gewoonlijk is hij niet te laat. Die slechte vent. 'Na al hetgeen u over komen is moet gij u maar niet met hem bemoeien. Hij jaagt mij den agst op het lijf met zijn zwarten baard om zijn bleek gedicht. Doch als gij wilt, zal ik eens gaan zien. 't Is imimers niet ver. Zij stond van baar stoel op, toen de deur door een zenuwachtige hand open geduwd werd. Hot was Ravoux. Hij kwam recht uit het bosch en had enkel zijn bijl aan zijn deur neergelegd zonder binnen te treden. Iu zijn linker hand hield hij zijn pet, zag zijn kame raad uitgestrekt, op het bed liggen en naderde eerbiedig, zenuwachtig en aan- gedaau. Zijn oogen ontmoetten die van Gilbert. Welnu, oude, zij hebben je mishan deld? 't Uitwendige alleen is geraakt; het hart is gaaf. Zooveel te beter. O, wat hebben zij je toegetakeld. De vrouw hield zich in een hoekje roer loos verscholen, alsof zij vrees had voor dezen man. Gedurende eenige oogenblikken lazen de twee mannen iu beider oogen, zonder een woord te spreken. Dan trok de voorzitter „van de houtbewerkers en aanverwante be drijven van Fonteinlles" uit zijn zak een pakje, in dagbladen gewikkeld. Hij legde het op het laken bij de knieën van Gil bert neer en wikkelde het voorzichtig los. Er kwam nu zilver- en papieren geld uit to voorschijn. Dit is voor jou. Dti heb ik met drie kameraden extra voor jou verdiend. En dit zal wel een beetje meer loon zijn dan je anders verdiend had. Gilbert gaf een teeken, dat hij het geld aannam. Was Supiat er bij? Neen, maar Lampière en twee andere vrienden. Zeg eens, Cloquet, je zult toch geen klacht indienen? Klacht indienen. En de kosten? En de onzekerheid der getuigen? En de zeker heid der wraak daarna? En de moeite ver- loooheueni, die de houthakker zich vroe ger gegeven had om de menscben te ver- cenigen, die heden tegen hem gekant wa ren? En dan, zonder dat Gilbert er het klare bewustzijn van had, was diep bij hem ingeworteld de gewoonte om te ver geven, dit zat in zijn bloed, zijn bloed, dat droogde op zijn gelaat en op zijn borst Geen oogenblik had hij er aan gedacht een klacht in te dienen. Langzaam draaide hij zijn bebloedei» kop om on fluisterde zacht. Gij hebt niet te vreezen. Ik zal geer rechter laten komen. Uit het wezen van Ravoux straalde dant baarheid en medelijden. Hij dankte vooi de zaak, voor de partij, zonder iets tfc zoggen. Over zijn gewone bespraaktheid beschikte hij thans niet Hij wist heel goed dat men zeer slecht met Gilbert gehandeld had, dat men zijn goed recht had ver kracht. Hij was beschaamd, dat men tegen het recht in van hot geweld gebruik had gemaakt. Hij herinnerde zich nu, dat de lezing in het bosch de geesten opgewonden en den aanval op Gilbert voorbereid had Hierover wilde hij niet spreken. Gilbert leed veel en het lijden deed meer dan eens zijn woorden op de lippen ver schijnen. Eindelijk zei hij met de stem van iemand, wion zijn ongeluk en verge vensgezindheid gezag verleent: (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5