No. 4789 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN 16e Jaargang. Ste SeidAelve ©ou/fcomt MAANDAG 10 NOVEMSES? 1924' 11 i'eABONNEMENTSPRIJSbedreegtbl] vooruitbetaling foor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal, pij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, franco per poet I 2.95 per kwartaaL jjet Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ck per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ck, met Geïllustreerd jondagsblad 9' ck Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon* en Feestdagen 1. TIL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 a POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverfontlSn 30 eent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bc4 s dubbele van het tarief berekend. a Kleine adverfenllën, van ten hoogste 30 woorden, waasfik betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en huur, koop en verkoop 10.50a nummer bestaat uit twee De eenheid in de R.K. Staatspartij waren er, die van de Vrijdag geliou- bestuursvergadering van den Alg. i van R- K. Rijkskieskring-organisaties {ederland geweldig-forsche maatregelen [achtten ten opzichte van het Demo- ea isch Verbond „Sb. Miehaël". ie[ en communique van het Dagelijksch Be at; ar had wel eenige aanleiding gegeven een dergelijke verwachting er kon iets uit worden gelezen, ie echter een dergelijke verwachting Jen, zullen dan nu moeten erkennen, het Bondsbestuur water in zijn wijn "aan. Het is loyaal bereid tot over eet «St. Miehaël", welk overleg reeds Yrfidag zal plaats hebben. )ok van die vergadering behoeven, 'fc ons momenteel toeschijnt, geen ver lokkelijke dingen te worden gevreesd, jkfc ons toe, dat er wel een compromis stand zal komen, als „St.-Michaël" nu maar. althans eenigermate, toont,, dat 't mst is, de eenheid der Kath. ie! itspartij te willen lied er geval zal. dunkt ons, beslist spart en b 1 ij vend karakter van Hichaël" moeten worden losgelaten. vel niet met groote vrees, zien wij wel met groote belangstelling uit het resultaat der overleg-vergadering s.3. Vrijdag. Ë31BTEÜLAND Volkenbond. Het protocol van Genève. ezwarem der Dominions, verwacht, dat het Protocol van. Ge in de eerstvolgende zitting aan het ga^deesche parlement zal worden voor- en dat hetvrijwel zeker zal wor- verworpen. Men neemt aan, dat Aus~ en Nieuw-Zeeland in dit opzicht het nada eens zijn. Afgezien van de op- tegen het Protocol in de Oostelijke incies, is ook Britseh-Golnmbia een tegenstander van elke overeen- welke eenigen invloed zou kunnen en op de vermindering van do vol- controle der Dominions over de igratie. Duitschland. De militaire controle. et incident te Ingolstadt. Duitsche rijksregeering heeft, naar van de incidenten bij gedegen- Tan het bezoek der controle-commis- Ingolstadt, aan den voorztiter der geallieerde controle-commissie monde haar leedwezen betuigd en. veront- Higingen aangeboden. i actie der Beiersche Monarchisten. uk bezoek bij ex-kroonprins Rupprecht. in die Welt am Montag wordt uit Mün- M gemeld: De Beiersche koningskwes- sedert eenige dagen weder het onder van besprekingen in alle bladen. Het reken van een duidelijke beteekenis b Duitsche republiek in de verkie- proclamatie van de Beiersche Volks- laat zoo goed als geen twijfel aan louding der tegenwoordige regeering Bij ex-kroonprins Rupprecht duren fzoeken van bekende en vooraanstaan Msoonlijkheden voort. In de vergade- Q op het platteland is het^weer ge- gjlijk geworden om aan den kroon- en zijn gemalin telegrammen van te zenden. i feit, dat Seiszer, een overtuigd mo oist, tot landcommandant is benoemd, b functie door hem is aanvaard, duidt flijk aan, in welke richting do poli- strooming in Beieren gaat. Frankrijk. Het minislerie-Herriot. Verwarring, feit, dat wel eenig zal zijn in de storieele annalen, doet zich op het (Mik in het Franscho kabinet voor, M de „Msbd." Er is de vorige week Wetsontwerp ingediend om do onge le speculatie in den handel van le- B'ddelen tegen te gaan. Dit wetsont- tooet als paradepaard dienen om te zien, wat de regeering doet ter be- "Ag der levensduurte, dio met den toeneemt. indiening verwekte bij de kamer 'n Bg gelach, waar het juist de radi- zijn geweest, die tijdens het minis- roincaré op de intrekking van de ]nd0 gelijksoortige wet aandrong! deze ondoelmatig en vrijheidroo- De minister, wien een dergelijk ont werp in de eerste plaats aangaat Ray- naldi, minister van handelwordt nu be stormd met klachten van parlementaire commissies en groote vertegenwoordigen de lichamen, dat hun niet om advies werd gevraagd. De minister heeft echter geant woord, dat hij feitelijk hun lot deelde en evenmin iets van het ontwerp heeft afge weten, waarmee hij trouwens ook niet ac- coord gaat. Hij heeft nu de klagers naar den minister van Justitie verwezen. Ziedaar wat een beeld geeft van de ho mogeniteit en den ernst van het kabinet- Herriot. Engeland. Hef kabinet-Baldwin. De aanvullingen. Men verneemt, dat Baldwin, die het weekend op Chequers doorbrengt, de twee de lijst der posten in de nieuwe regeering morgen zal hekend maken. Bij de posten, die nog moeten worden bezet, is er slechts één, die den dignitaris zitting zal geven in het eigenlijke kabinet, n.l. die van kan selier van het hertogdom Lancaster. Verschillende belangrijke posten, zooals die van postmeester-generaal, minister van openbare werken, van transport, van den buitenlandsc-hen handel, de posten van procureur-generaal,, algemeen betaalmees ter, burgerlijk lord der admiraliteit, fi nancieel secretaris van de schatkist en alle onderstaats-secretarissen, moeten nog worden *bezet. De „Times" zegt, dat de meeste onder staats-secretarissen, die deel uitmaakten van het vorig ministerie-Baldwin, zullen worden uitgenoodigd terug te keeren. De gepasseerden. Het heette, dat lord Derby een der oud ministers was, die van aanspraken op het ministerschap afstand deed om Baldwin een vrijere keus te laten. Thans heeft lord Derby het publiek verrast met de verkla ring, dat hij niet is uitgenoodigd. De con servatieven van Lancashire zijn daarover even ontstemd als de Schotcshe conserva tieven over het passeeren van Sir Robert Home als minister van financiën. De vlcotbasis van Singapore. Bruce, de premier van Australië, heeft te Sydney verklaard, van het bestuur der Engelsche conservatieve partij de verzeke ring te hebben ontvangen, dat de nieuwe regeering dadelijk een begin zou maken met het aanleggen der oorlogshaven vau Singapore. Oostenrijk. De spoorwegstaking.^ De voedselvoorziening vaq Weenen. De staking is ingetreden met een nauw gezetheid en een algemeenheid alsof het een militaire mobilisatie gold. In de ves tibules van de stations staan posten met een rooden band om den arm die inlich tingen geven en ervoor zorgen, dat de binnenkomende aan bederf onderhevige levensmiddelen zoo spoedig mogelijk aan de expediteurs worden afgeleverd. Het le vensmiddelenver voer, in het bijzonder de melkvoorziening van Weenen is in overleg met de leiders van de staking geregeld, zoodat de voedselvoorziening van de hoofd stad zelfs bij een langen duur van de sta king geen gevaar loopt. Waarom gestaakt wordt. De staking is uitgebroken op grond van een betrekkelijk klein geschil tusschen de eischen der stakers en de concessies van de regeering. Men was het over alle pun ten reeds eens geworden en het ging ten slotte nog slechts over de vraag, of de gepensioneerde ambtenaren ook van de salarisverbetering van het personeel zou den genieten. De regeering weigerde dit nadrukkelijk, hoewel een overeenkomstige verhooging der pensioenen slechts 416.000 goudkronen geëischt zou hebben. Verze kerd wordt echter, dat Seipel op dit punt onverzoenlijk bleef, omdat hij te Genève had beloofd, dat do salarisverbetering voor het personeel niet automatisch ook aan dê pensioenen ten goede zou komen. Deze eisch van het spoorwegpersoneel had daarom een principieel karakter. Italië Politieke onrust. De algomeene opwinding neemt toe. Het is duidelijk, dat de politieke toe stand in Italië voortdurend ernstiger wordt Van beteekenis is, dat de regeering- een schrijven aan de prefecten heeft gericht, waarin het houden van politieke vergade ringen verboden wordt. De oppositie bleef in haar onverzoenlijke houding volharden Mussolini zal gedwongen zijn het parle ment a.s. Woensdag als romp-parlc-ment te openen. Daar de Kamer voor 2/3 ge deelte fascistisch is, is zij dus niettemin in staat hesluiten te nemen. Do algemeene nervositeit wordt door allerlei geruchten verhoogd. Zoo verluidt, dat er een algemeene mobilisatie voor morgen te verwachten is. Dit bericht is door de regeering tegengesproken. Spanje. Een complot tegen het directoire B ij t ij d s v e r i j d e 1 d Een troep Spaansche revolutionairen of anarchisten, ongeveer 50 man sterk, was" Zaïlerdag per trein van Bordeaux te St. Jean de Luz aangekomen. Bij Vera, aan de Spaansche grens, had een botsing plaats met Spaansche beambten, en naar gemeld wordt, werden twee Spaansche gendarmes gedood en vier gewond, terwijl vijf der revolutionairen gedood en 27 ge vangen genomen werden. De overigen ont kwamen over de grens naar Frankrijk, waar er 17 gearresteerd werden op grond van het feit, dat #j wapens droegen. De revolutionairen waren met verschil lende treinen naar St. Jean de Luz gegaan en verzamelden-zich te Ascain. Zij trokken bij groepjes van 2 of 3 man over de grens en kwamen omstreeks 2 uur in den nacht te Vera bijeen. De nachtwacht aldaar wekte de gendarmerie. Een korporaal en een gendarme, die de nachtelijke bezoe kers kwamen ondervragen. werden met revolverschoten ontvangen en gedood. De geheele wacht snelde daarop toe en ver volgde de revolutionairen in de bergen. De in Frankrijk gevangen genomen per sonen verklaarden, dat zij uit Parijs kwa men. Zij zullen naar Bayonue werden ver voerd voor gerechtelijk onderzoek. Het lijk van een der Spanjaarden werd gistermor gen op de spoorlijn bij St. Jean de Luz gevonden. Blijkbaar werd hij bij een po ging tot ontvluchting door den trein ge grepen. Het Franscihe dagblad „ITudépendance des Pyrénées" verklaart, dat sinds verle den week Zondag vele Spanjaarden over de grens naar Frankrijk. Ji>.i gekomen en zich later naar Parijs, Lyón, Marseille, Bordeaux en andere plaatsen hebben be geven. Vele arrestaties hebben plaats go- had in verscheidene stadjes aan de Fran- sohe zijde der grens. Te Banyols werden 11 personen gearresteerd, die later echter werden vrijgelaten op 2 na, die van Parijs per trein waren gekomen en in het bezit werden bevonden van verscheidene brow nings en van anarchistische lectuur. China. Dc burgeroorlog Fengs troepen aan het plunderen De troepen uit de provincie Sjensi, die odeur generaal Fengs bevel staan, hebben zich te Tientsin aan plundering schuldig gemaakt, daardoor angst en ontsteltenis onder de bevolking verspreidend. Woe Pei Foe voor Tsji-Foe Woe Pei Foe bevindt zich aan boord van een transportschip in de haven van Tsji-Foe. Men vreest dat hij troepen aan land zal zetten. Er zijn nog drie Amerikaansche torpe- dohootjagers aangekomen. De Amerikaan sche vlootcommandant treft maatregelen voor een landing van 240 man, die in de buitenlandsche nederzetting zullen worden gestationeerd. Amerika. Staking te St. Johns. Do arbeiders van de kustscheepvaartbe- drijvén te St. Johns op Newfoundland zijn in staking gegaan. De heele politiemacht der stad, veertig man sterk, voorzien met geweren, betrok ken met gevelde bajonet de wacht in de havens, teneinde de niet-georganiseerde arbeiders te beschermen. De stakende arbeiders verzamelden zich in den omtrek. Er. hadden tot nu toe geen conflicten plaats. BIHMEMLAMD Afschaffing van den stemplicht. Een regeerings v o o i s t el te wachten. Naar aanleiding van paragraaf 11 in de Memorie van Antwoord bij Hoofdstuk I (Algemeene Beschouwingen) der Staatsbe- grooting, waarin gezegd wordt: .,De Re- geerng vleit zich ter zake van den stem plicht binnen korten tijd een voorstel te doen", verneemt de ..Tel." dat het voor nemen van de Regeeriug hierop neerkomt, dat zij van plan is de afschaffing van den stemplicht voor te stellen. Dienst Directe Belasting. Geen periodieke verhooging. Naar wordt vernomen, heeft de Minister van Financiën bij afzonderlijke circulaire bepaald, dat aan ambtenaren, werkzaam bij den Dienst der Directe Belastingen, enz., geen periodieke verhoogingen mogen worden toegekend. Hoogleeraar geschorst. Naar wij vernemen, heeft het curatorium der Technische Hoogeschool te Delft op grond van art. 60 der Hooger Onderwijs wet prof. dr. F. Schuh, hoogleeraar in de afdeeling der alg. wetenschappen en belast met het geven van onderwijs in de zuivere en toegepaste wiskunde en de mechanica, gedurende een maand als hoogleeraar ge schorst. (Prof. Schuh werd in 1906 te Delft, in 1909 te Groningen en in 1916 weer te Delft benoemd). Art. 60 der Hooger Onderwijswet luidt: „Maken hoogleeraren, doctoren of beamb ten bij de Technische Hoogeschool zich aan plichtsverzuim of wangedrag schuldig, dan nemen curatoren de vereischte maatre gelen van spoedeischenden aard, waaron der schorsing voor ten hoogste 6 weken, en doen aan den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen de noodige voorstellen, zelfs tot ontslag." RECHTZAKEN. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Slechts vier zaken voor openbare be handeling kwamen op de rol voor, waar van slechts één gedagvaardigde was ver schenen. Deze bekl., P. "W. B., schilder te Lei- de n, is op 1 November zichzelf te buiten gegaan aan sterken drank, met liet gevolg dat hij wegens dronkenschap een verbaal opliep. Bekl. voerde tot zijn verdediging aan, dal; hij van zijn werk komend door ka meraden was getracteerd, en zoo in de ongewenschte positie gekomen. Het komt anders nooit voor, hij houdt er niet van. De Ambtenaar maakte het billijk, met slechts f 2 te eischen, wat de kantonrech ter nog billijker maakte door direct uit spraak te doen en hem tot f 1 boete te veroordeelen, doch bekl. moest beloven, zich niet meer te bedrinken. Snelheids- of betrouwbaarheidsrit. Verder deed de kantonrechter uitspraak in de zaak van H. v. d. K., P. van R., A. D. en C. van der K., allen woonachtig te 's-Gravenhage, van welke de drie eerstge- noemden lid waxen van de Haagsche wie lersclub D.O.S., wegens het op een weg (de Hooge Rijndijk) aan een snelheids wedstrijd met rijwielen deelnemen. De kantonrechter heeft de leden van D. O.S. ieder veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis en G. v. d. K. vrijgespro ken, omdat deze geen lid was van deze vereeniging en derhalve niet aan den wed strijd dezer vereeniging heeft deelgeno men. Het O.M. had tegen de 3 eerste beklaag den f 5 boete of 5 dagen gevraagd en voor den laatste vrijspraak. SPORT ROEIEN. NjordDie Leythe. Zoo'n roeiwedstrijd als Zaïterdag op het Galgewater plaats vond, doet ondanks het sombere koude herfstweder toch denken aan de zonnige dagen van watersport, al is het dan waar, dat die zonnige wedstrij den meermalen van slecht weer te lijden hebben. 't Mag ongetwijfeld een goede gedachte van dr. G. J. A. van Iterson genoemd wor den, dat hij door het uitloven van een fraaie medaille er in geslaagd is, in het late najaar nog eens twe ploegen van Njord en Dio "Leythe naast elkaar in het water te brengen. 't Bewijst wel, dat zijn liefde voor de watersport, speciaal voor de roeisport wel inspireeren kan om wedstrijden te hou den, die beoogen de roeiers lenig en krach tig te houden tot de lange winter voor hij is. Als zoodanig mag deze wedstrijd dan ook zeker wel geslaagd heeten, want hij is toch een voortzetting slechts goweest van het steeds blijven oefenen. Als wedstrijdterrein is het Galgowater erg ongeschikt, omdat op eên haan van 2000 M. de Vinkbrug juist in het midden ligt en de roeiers dus een grooten bocht hebben te maken, maar hier in de aller eerste plaats is het spreekwoord van toe passing: ,.Men moet roeien met de rie men, die men heeft." De weersgesteldheid was niet ongunstig te noemen, 't Is waar, het was somber weer, maar er stond geen sterke wind, het water was vrij kalm. Aan de start, die, zooals wij hierboven reeds zeiden, 1000 Meter voor do Vink brug lag. verschenen de volgende ploegen: „Njord"; P, M. Baardt van Sminia HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND Ee Engelsche dominions tegen het pro. tocol van Genève. De monarchistische actie in Beieren. De spoorwegstaking in Oostenrijk. Een complot tegen het Spaansche direc toire. ving verwoest (Telegrammen). Een Portugeesche stad door een aardbe- BINNENLAND. Overleg aanstaande tusschen bestuur R.-K. Staatspartij en bestuur Democra tisch Verbond (2de blad)/ Zullen de belastingambtenaren in uni form komen? (2de blad). Bij een ontsporing op de schipbrug bij Doesburg is de locomotief van de tram in den IJsel gestort (Gem. Ber., 2de blad), OMGEVING. Installatie nieuw-benoemde Pastocr9 te Hazerswoude en te Oegstgeest. (boeg), G. H. Muntz, S Wytema, F. X. van Dorssen (slag) en H. M. Bleuland van OoTdt (stuurman). „Die Leythe": A. M. Jacobi (boeg), F. Nooten, J. Goedbloed, H. H. Mooy (slag) en Asoeurdi (stuurman). De ploeg van Njord woog 378 K.G., van die Leythe slechts 313 Yi K.G. Bij sterken wind had zulks voor Njord wel voordee.' kunnen 'opleveren, thans was zulks niet hei geval. Doordat Njord den grootsten boelp moest maken, hadden de studenten onge veer 1 Va booitlengle minder te roeien, waar door Die Leythe lengte aan den start voorlag. Als dr. van Iterson het sein tot vertrekken geeft, zijn beide ploegen snel weg en de eersite paar honderd Meter blijft de onderlinge afstand dezelfde. Na 500 Meter is Njord reeds iets ingeloopen. In rustig tempo roeien de situdenten verder en bij de Vinkbrug liggen ze een tikje voor. Toen had de ploeg van Die Leythe echter kans om voor ite komen, doch terwijl Njord zoo dicht mogelijk den binnenkant der baan hield en Asoeardi zijn boot te veel naar rechts hield, zoo zelfs dat de riemen van beiden rakelings over het wa tervlak scheerden, lagen beide booten na den bocht weer gelijk. Njord, die hierdoor een voorsprong had. daar Die Leythe W. lengte eerder door de finish moest, bleef, met de overwinning in zicht, zonder veel inspaning doorroeien. Die Leythe raak; dan wat achter en op 200 Meter van d', finish zijn zij een lengte achter. Juist of de eindstreep lag er toen nog een tjalk iï. de baan, waardoor Die Leythe nog eer bocht moest maken, zoodat Njord ah eerste eindigde in 8 min 7 sec. met 1 Y\ lengte voor Die Leythe. Nadat de roeiers zich verkleed hadden had de prijsuitreiking plaats. Dr. van Iterson noemde dezen wedstrijd belangrijk omdat zijn doel was de roeiers zck lang mogelijk in do booten te houden en de spanning te doen voortduren. Spr. bracht een ceresaluut aan degenen, die hun medewerking voor dozen wedstrijd hadden verleend en hoopte, dat deze wedstrijd een prikkel mocht zijn voor de toekomst, om zoodoendo nog meerdere dergelijke wed strijden te houden. Daarna reikte dr. van Iterson de medaille aan Njord uit. SCHERMEN. Competitiewedstrijd K.IM.A.S.B. In de gymnastiekzaal der voormalige Oranjekazerne te 's-Gravenhage is Zater dagmiddag de ontmoeting op degen en sa bel gehouden tusschen do viertallen van do Haagsche Officieren Scherm club en Lei den, onder leiding van den heer Kramer uit Rotterdam. Op dezen won Leiden met 10 tegen 0 part. en 17 tegen 22 ontvangen treffers. Voor Leiden kwamen uit: kapt. A. E. W. de Jong 4 gew. part., luit. Verkuijll 1 gew part., lt. Bruins 3 gew. part., en de keer Henny 2 gew. part. Voor de Haagsche Of ficieren schermden kapt. H. de Jong Igew part., rilmoesler Wirin 2 gew. part., kapt. Gude 2 gew. part. en kapt. Manrenbrecker 1 gew. part. Leiden heeft door deze overwinning het kampioenschap van deze afdecling op de gen behaald. Terwijl op degen om twee treffers werd geschermd, werd op sabel om vier tref fers getrokken. Thans behaalde do Haag sche Officieren do overwinning, n.l. mc\ 10 tegen 6 partijen ,en 35 ontvangen en. 49 gegeven treffers. Bij den Haag had lt. Colenbrander 2 gew. part., lt. jhr. Kin schot 2 gew. part., kapt. Gude 3 gew. part. cn de heer v. d. Mandele 3 gew. part. Bij Leiden won lt. Bruins 1 part., kapt. A. E. W. do Jong 4 part., Hamsing 0 part. en Burghart 1 part.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1