IRVING'S GIST-TAMINE TABLETTEN fep Huipil Icuraisie, Iripsüe, EÉaÉsii Kat&iÉ» Ruiterfeest op II, 12 en 13 November a.s. EEZQEKT HET te doen maken nuf. de werkzaamheden van de verschillende corporaties, die ons parochiaal vereenigingsleven op nuttige wijze steunen. Aan elk dier corporaties zal n.l. een korten tijd gegeven worden om op ieders eigenaardige wijze haar werkzaamheden te toonen. Op deze bijeenkomst zullen geen toegang 'hebben de kinderen, die nog de lagere school bezoeken, uitgezonderd degenen, die aangewezen zijn om in een of andere actie mede te werken. NIEUWKOOP. R. K. Volksbond. De Afd. Noorden van den Ned. E. K. Volksbond houdt op Zon dag 9 November des avonds 7 uur een feest vergadering. De agenda vermeldt o.a.: ïntronisatie van het H. Hartbeeld en op voering van „Baron Johan" blijspel in twee bedrijven en van ,,D© Gefopte Barbier". ROELOFARENDSVEEN. Veiling. Donderdagavond hield de R.K. Coöp. Tuindersvereeniging „Eendracht maakt Macht" een algemeen© ledenvergade ring in de St. Pancratiuszaal, welke slechts matig bezocht was. Aanwezig waren 81 leden. Nadat de voorzitter de heer G. van der Meer Bz. alle aanwezigen en in het bij zonder ook den Geestelijk Adviseur, kape laan Mathot hartelijk welkom heette, open de hij de vergadering met den Ohristelij- ken groet, waarna vervolgens door den Secretaris de heer S. van Ruiten Dz. de notulen werden gelezen der vorige jaarver gadering, welke zonder aanmerkingen wer den goedgekeurd en vastgesteld. Hierna kwam aan de orde het voornaam ste punt der agenda: voorloopig verslag der veiling over 1924. Uit dit verslag, door den Directeur der veiling den heer N. Wa genaar in korte trekken weergegeven, ont- Ueenen we het volgende: Er werden aangevoerd 58693 bak peulen, 33068 zak doperwten, 3345 zak capucijners. 4276 zak tuinboonen, 105811 zak snijboonen 11898 zak snijboonen stek 2382 zak prin- eenboonen, 526 zak prinsen boonen zonder draad en 376 zak witte Pronkboonen. Aan augurken werden aangevoerd 1245 manden Fijn. 536 manden Fijnbasterd, 11941 zak 'Basterd, 1004S7 zak Grof, 24133 zak Bom men en 27076 zak stippel. Aan diversen was geveild voor een bedrag van f 11698.94 en aan aardbeien voor f 44184.81 dus te samen voor een bedrag van f 55883.75. Het totale omzetcijfer bedroeg f 955.775.96. De voorloopige balans gaf een zoodanig •winstcijfer aan, dat vermoedelijk 4 pet. aan nog spoedig worden, daar bet bestuur de zalen niet overvol wenscht. Broodjes met modder. Een bakker viel aan de Utrechtscke straat van zijn fiets. Zijn broodjes rolden uit den mand en namen een modderbad in den slootkant. Een collega ging hem bij zijn poging om alles weer bijeen te krijgen met eenig leed vermaak staan bespieden zonder een hand ter hulpe uit te 6teken. Een kruideniers jongen ontfermde zich tenslotte over bet verongelukte en hielp een en ander bijeen garen. Een lekkere drenkeling. De heer van R. zond deze week zijn jongste bediende per fiets weg om een taart te bezorgen. Om hem vaat goede gang te geven, duwde hij hem nogal forsch vooruit. De gang, werd nu te groot en binnen een oogwenk lag het heerlijke gebak in de vieze Rijn. De jongen kan zich nog bijtijds aan den kant vastgrijpen. Een onvoorzichtigheid. Bij een repa ratie aan de gasleiding bij den heer R. horloger, alhier was een gat in de leiding gekomen zonder dait dit was bemerkt. De heer R. bemerkte te veel gasluc'ht in huis en liet de leiding onderzoeken. Hierbij be gingen de fitters de onvoorzichtigheid dit met een lucifer te doen, waardoor de pijp vlam vaitte. Daar dit onder de etalage was, welke met vele kostbaarheden gevuld was, liet zrioh dit geval ernstig aanzien, dank zij echter het tactisch optreden van den bewoner en den opperbrandmeesiter was men de brand spoedig meester en was de schade niet zoo groot. Buitenl. Berichten De Overstroomingen in Duitschland Organisatie der steun- verleening Uit Frankfort wordt geseind: Daar het water van de Main en haar zijrivieren thans langzaam zakt, wordt bet mogelijk de schade eenigszins te overzien, hoewel het natuurlijk nog niet mogelijk is een nauwkeurige schatting te maken. Veel schade is ook ontstaan door het verdrin ken van vee en de vernieling en ondermij ning van de huizen. Het opruimings- en herstelwerk zal vele weken in beslag ne men. Verder wordt een nauwkeurig onder zoek ingesteld naar de schade die aam bruggen en dijken is toegebracht. Op de lijn Aschaffenburg-Gemünden zijn een locomotief en een personenrijituig van een 2% meter hoogen spoordijk gestort. Kort voordat dit ongeval plaats had, be merkte het personeel van de locomitoief, dat de dijk aan het verschuiven ging. De machinist en de stoker zetten de machine stop en sprongen van den trein, (terwijl zij de reizigers waarschuwden. Eenige personen, de niet tijdig genoeg konden uitstappen, liepen kleine verwondingen op. Voorts is het te betreuren dait door de fcen rfussische prins wegens diefstal veroordeeld De Berlijnsche rechtbank heeft den 24- jarigen Russischen prins Alexander Troe- betzcoj, die tot den oudsten Russischen adel behoort, tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld in verband met tal van dief stallen in slaapwagons, waaraan hij zich had schuldig gemaakt. Spoorwegbotsing In Frankrijk De sneltrein Parijs-Havre is in den tun nel van Pissy-Poville (bij Rouaan) op een goederentrein geloopen. Een tiental reizigers is ernstig gekwetst. Hot. gerucht loopt, dat er twee dooden zouden zijn. Gemengde Berichten Van een oplichtster en goedgeloovige menscherx Sedert eenige dagen bevindt zich in het Huis van Bewaring te Rotterdam een vrouw J. V. genaamd, die kans moet heb ben gezien door haar leugenachtige ver halen niet alleen verschillende personen te bewegen tot het afgeven van geld en goederen, doch bovendien ook nog heeft weten te huwen met iemand, die meende door dit huwelijk een goede partij te doen. Omtrent haar levensroman van de laatste jaren vernam het Rott. Nwsbl. dab zij, na geruimen tijd in verschillende woningen soms in pakhuizen met haar man en vijf kinderen te hebben gewoond, eenige maanden geleden, een aan den Zwaans hals liggend woonschip betrok. Toen zij daar eenigen tijd had gewoond, kwam zij in aanraking met een in de omgeving wo nende familie Van der B., aan wie zij ver telde, dat zij eigenlijk zeer veel geld had, doch dat dit geld vroeger door haar was belegd in aandeelen van de Stoomvaart- Maatschappij Nederland te Amsterdam. In verband hiermede had mej. V. d© tus- schenkomst ingeroepen van een zekeren mr. Heinrichs. die op den Westersingel woonde (later bleek deze mr. H. alleen te bestaan in het fantastische brein van mej. V.) en deze advocaat was een groot proces voor haar begonnen tegen de directie der Mij. Nederland. Het bedrag, waarover het proces liep, bedroeg niet minder dan f 18,000. Later wist zij de mensehen zelfs wijs te maken, dat zij niet op f 18.000, maar op f 48,000 recht had. Na eenige reizen naar Amsterdam in verband met de strafzaak tegen mr. Hein richs. kwam zij op een keer thuis met de boodschap, dat mr. H. veroordeeld was tot li jaar gevangenisstraf en dat al haar geld thans was gedeponeerd op de griffie van de Arrondissementsrechtbank te Am sterdam. Op zekeren dag vertelde zij ech ter, dat de griffier met de Noorderzon was vertrokken en wat het ergste voor haar was haar geld had medegenomen. omschakelhuisjes van de electr. geleiding, de op hem indruk makende woorden: „Hoogspanning. Levensgevaarlij k". Meestal, om nog meer schrik aan te jagen (en terecht) is er ouder het op schrift nog een gevaarlijke zigzaglijn hij geteekend, die flink in het oog loopt Deze waarschuwing is ten hoogste noo- dig, wijl iemand, de onvoorzichtig genoeg zoo'n huisje binnenliep, en als leek 't een of ander aanraakte, den dood zou kunnen vnden door de geweldige kracht van een 20.000 hooge volt spanning. Maar waar meer om gedacht moest wor den is, dait ook de gewone huisleiding van 220 volt u dooden kan in zeer slechte om standigheden. Kort geleden bezocht ik met nog enkele collega's het Veiligheidsmuseum te Am sterdam aan de Hobbemastraait. De directeur van het museum leidde ons rond tusschen de zoemende hout- en ijzer- bowerkingmachines en liet ons zien de verschillende beveiligingen van deze ma chines b.v. een kapje over een schaaf beitel of slijpsteen, voor het beveiligen van de vingers en verder een kaatje, waar in de schakelaar en meter zich bevonden voor de electrische motoren, dat de eigen schap had, dat bij het openen van het deurtje de stroom automatisch werd ver broken, zoodat de werkman, die in dat kastje wat te doen had, steeds kon wer ken zonder kans te beloop en een schok op .te doen Na een massa dingen bezien te hebben, die werkelijk van belang zijn, vooral voor patroons, kwamen we op de afdeeling electrische looplampjes en kamerlampen Wij keken elkaar eens aan, toen de directeur vertelde, dat die verschillende lampen, die daar zoo vredig aan een touw tje ophingen, elk een mensch gedood had den. Met 220 vol.'? vroegen wij. Ja zeker, zeide hij. en hij vervolgde: Wij zien zoo dikwijls de woorden: Hoogspanning. Le- vensgevaarljk, maar er mochten wel eens horden aangebracht worden hier en daar: Levensgevaarlijk. Laagspanning, want zei hij hij, van de twintig doodelijke onge vallen, die in Nederland gemiddeld per jaar voorkomen door electrischen stroom, zijn de meeste door laagspanning veroor zaakt. Hij lieit ons nu een lampje zien. waarin de vingerafdruk nog in geëtst stond van den ongelukkige, die aan het ketelbikken was, niet genoeg licht had. even -liet lampje wat dichterbij haalde en op slag dood was. Toen 't lampje onderzocht werd, bleek, dat er een klein schroefje was los ge raakt in de fitting, dit schroefje bracht den stroom naar den buitensten koperrand en veroorzaakte, wijl de man zeer goed met de aarde in contact was, „geaard" noemen de vakmenschen dat, den dood. De directeur vertelde van een werkman, die een goed met hout geisolecrde loop- te Fillenges (Haute Savoye) bij Annemas- aan het meer van Genève. Ingesondsn Stukken [Biaten TCTaptwoordelijkheid der Redactie) Leiden, 7 Nov Mijnheer de Redacteur, Vergun mij een klein plaatsje in Uw veel gelezen en toch nog te weinig gelezen Ka* tholieke dagblad. M. de R., het is n.l. over de muziek. Kort geleden ontmoette ik op de straat een muziekkorps met zoowat 6 of 7 tain* boers er voor, wat zeer zeker een goe den indruk gaf. Nu rijst bij mij de vraag, terwijl ook wij een mooi Kath. Muziek korps hebben en wel „Perosi", zou dan dit muziekkorps niet eens een marsch door de stad kunnen maken met 6 a 7 tam boers er voor, of mag dit niet, of kun< nen zij dit niet, doordat zij niet of geen tamboers hebben. Als dit laatste het geval is, M. de R., n.l. dat er geen tamboers zijn, nu dan is er wel gelegenheid voor oin daarvoor t© leeren. Katholieke jon'golin, gen boven de 15 jaar, helpt uwe muziek korps „Perosi" groot maken door u op te geven om de kleine trom te leeren slaan, zoodat „Perosi" b.v. bij een volgende EiW cycliekmeeting met verscheidene jcugdi- ge tamboers kan mee-marekeeren. Zij die daarvoor in aanmerking wenschen ie komen, kunnen zich opgeven bij den vöori der muziek, den heer J. Kok, Uiterste- gracht No. 14 en bij W. H. A. Hartman, Atjehslraat 59a en Donderdagavond hal! negen aan de St.-Jozefszaal, Rapenburg U, M. de R., beleefd dankzeggende vooil do verleende plaatsruimte zoo feeken il t een muziekliefhebber. W. H. A. H Land» en Tuinbou» Kostbare Barnevelders. Man meldt, uit Barneveld aan de „Msb,1 Tijdens de te Barneveld gehoudei Pluimveetentoonstelling werd een zeer drukke handel in raskippen gedreven Vooral de bekroond© dieren waren zoor 0 gezocht en trokken zelfs buibenlandschl 'it koopers. Zoo kocht een Engelsche fckkeij speciaal voor dit doel naar hier gekomen van de hoeve ,,den Akker" een toom (1—f) Barnevelders" voor f 140. Voorts werd K deze fokker eigenaar van tal van jongt f! hennen en hanen, voor prijzen van f tot f 40 per stuk, wat zeker als een b wijs mag worden beschouwd, hoezeer onj hoen ook in het buitenland is gezocht. VC7T- WEDEROM OVERAL VERKRIJGBAAR. Eenige Importeurs N.V. Algnm. HoilandscheHandel- en trriusirie-klaatschapp (Af-a1. }5Veast Vsie") - DERKS.WEG C40 - §5£:Fiï r de leden kan worden terugbetaald. Uit deze cijfers blijkt dus. dat de vereeniging dit jaar wederom gunstige resultaten heeft opgeleverd. Een luid applaus ging hierna dan ook in de vergadering op, wel een be wijs dat" de leden hiermede ten zeerste wa ren bevredigd. Daar het bestuur geen ver dere mededeelingen had te doen en ook de rondvraag niets belangrijks opleverde, sloot hierna de Voorzitter onder een woord van dank aan de leden voor de opkomst de ver gadering met den Christelijken groet. TER AAR. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt a.s. Maandag des namiddags 3 uur in vergadering bijeen. Statuten. De St.crt. no. 217 bevat de Koninklijk goedgekeurde statuten van de N.V. Zuivelfabriek „Aardam", alhier. WASSENAAR Statuten. De St.crt. no. 217 bevat de Koninklijk goedgekeurd© gewijzigde statu ten van de Mij. tot exploitatie van onroe rende goederen en renbanen „Duindigt", alhier. WOERDEN „Willen is Kunnen" De vele vrien dinnen en vrienden van deze vereeniging zullen met blijdschap in een vorig nummer hebben gelezen, dat de eerste uitvoering in dit seizoen Woensdag 12 en Vrijdag 14 November zal plaats hebben. Het doet ons groot genoegen thans te kunnen mel den dat voor dezen winter êen zoo mooi programma is samengesteld. Was het an dere jaren gewoonte ter afwisseling zang en tooneel te geven, ditmaal is hiermede gebroken en is de eerste avond gewijd aan zang en muziek. Wij twijfelen er niet aan of deze vergadering zal bij velen worden gewaardeerd. Het programma van deze week bevat een groote verscheiden heid. Door het koor zullen eenige zeer ccboone liederen worden uitgevoerd. Naast enkele klassieke nummers prijken ook eenige boertige, zooals Vlaamsche ker mis van Wiertz, op 't repertoire. Als solisten zullen optreden de hoeren Thgo Smit. di recteur der vereeniging en de heer Henk Doesburg, solozanger te Utrecht. Ook het instrumentale gedeelte is niet vergeten. Het strijkkwartet Joh. de Jager te Utrecht zal het geheel opluisteren. De heer Kooy geeft eenige cellonummers en do heer de Jager enkele vioolsolo's. Tot slot van deze avonden zal er een gezellig samenzijn plaats hebben, waar nog tal van verrassingen wachten. Het geheel belooft dus weer een echter schoone en gezellige avond te worden, zooals we dat van Wil len is Kunnen gewoon zijn. Teneinde ook de liefhebbers van tooneel tevreden te stellen wordt door de tooneelafdeeling een grappig blijspel in studie genomen, geti teld: „Gebroeders Kalkoen**. Dit dolver makelijke stuk zal in den vastenavond worden opgevoerd. Zij die dus nog geen donateur of donatrice ziji\ moeten dit overstrooming een groot aantal kleine boeren totaal van bun broodwinning zijn beroofd. Het gemeentebestuur van Keulen heeft ter vermindering van den ontstanen nood een groot bedrag ter beschikking gesteld Ook de rijks- staatsautoriteiten zetten een steunactie op touw. Te Berlijn heeft op het betreffende de partement een beraadslaging plaats gevon den tot het nemen van de noodige maatre gelen. Het hooge wafer heeft zooals gemeld ook in het midden-Rijngebied groote schade aangericht. Tal van huizen zullen voor afzienbaren tijd niet bewoonbaar zijn Te Bendorf zijn verschillende fabrieken overstroomd. Het RijnMarne kanaal versperd. Ten gevolge van den hevigen regenval heeft bij Bar-ta-duc een aardverschuiving plaats gehad, waarbij een massa van meer dan 1000 M3. aarde in het Rijn-Marne-ka- naal is gestort. Het scheepvaartverkeer is daardoor geheel gestremd. Ontploffing van een benzoltank. 9 arbeiders te Dortmund gewond. In de cokesfabriek van de mijn „Mont Cenis" te Dortmund is door ontploffing van een benzoltank een ernstig© brand ontstaan. Door de explosie werden negen arbeiders gewond. Menschenlevens zijn evenwel niet te betreuren, daar de, meeste arbeiders juist aan het schaften waren. De schade is aanzienlijk. Een jeugdige bandiet. 14-jarige jongen plundert een juwelierswinkel. Uit New-Tork wordt gemeld, dat een 14- jarige jongen met een revolver in de hand een juwelierswinkel aan den Broadway bin nenstapte, de doodelijk beangste bedienden met zijn wapen in bedwang hield, en ten slotte met een aanzienlijke hoeveelheid kostbaarheden wist te ontkomen. De poli tie heeft nog zelfs geen spoor van dezen jeugdigen bandiet gevonden. De aanklacht tegen Haarmann. Beschuldigd van 27 moorden De door het O.M. opgestelde aanklacht tegen den massa-moordenaar Haarmann, :b bij het Landesgericht ingediend. Aan Haarmann wordt moord in 27 gevallen ten last© gelegd. De behandeling van het pro ces vangt begin December voor de recht bank van gezworenen aan. Roovers in Oost-Po!en Bij Zdolbunow in het oostelijk deel van Polen is een bende van 50 of 60 personen een kasteel binnengedrongen. Zij staten de bewoners op, plunderden het geheele kas teel, dat zij daarop in brand staken. Ten slotte gelukte het aan soldalen en politie de bewoners te redden, doch de bandieten ontkwamen. Middellerwijl had. de familie van der B-, daar haar* rijke kennis zoo'n liefhebster van de watersport bleek te zijn, een mooie boot met aanbangmotor voor haar aange schaft en men amuseerde zich kostelijk op vaartochtjes op de Kralingsehe en Bergsehe Plassen. Daar het nogal lang duurde vóór de po litie den voortvluchtigen griffier in han den had, besloot de familie V. niet langer in de woonschuit te blijven wonen en te verhuizen naar Overschie. Daar zou mej. V. een naaischool oprichten, om in de kos ten van het onderhoud van het gezin te voorzien. Te dien einde kocht zij twee naaimachines welke, zooals later bleek direct naar een pandjeshuis verhuisden en deelde de familie Van der B. mede, dat zij het door hen voorgeschoten geld (tot een bedrag van ongeveer f 300) spoedig zou betalen. Maar de naaischool te Overschie bleek geen levensvatbaarheid te hebben, zoodat do familie v. d. B. op een goeden dag voorstelde, dat hun rijke kennissen maar zoolang bij hen zouden komen inwonen, tot de zaak geregeld was met het geld. (Wat mej. V. niet aan haar weldoeners vertelde, was. dat zij in Overschie ook tal van personen had opgelicht met de zelfde verhalen.) Na ongeveer vier weken van de gastvrij heid der familie v. d. B. te hebben ge bruik gemaakt, bleken de vrienden op een goeden dag te zijn verdwenen, zonder iets van zich te laten hooren. De man, die tot. dien tijd nog steeds de verbalen, van zijn vrouw geloofde, blijkt daarop met haar te zijn rondgetrokken naar Dordrecht, Gou da, Den Haag en andere plaatsen. Daar er spoedig een eind kwam aan de finan ciën. moesten zij dikwerf in hooibergen bij de boeren buiten overnachten. De familie v. d. B., die eindelijk had be grepen, de dupe te zijn geworden van een geraffineerde oplichtster, gaf de zaak in handen der politie, die haar deed signa - leercn in het Algemeen Politieblad, waar op spoedig haar aanhouding te Gouda volgde. Bij haar aanhouding bleek tevens, dat zij nog door de Haagsche Rechtbank veroordeeld was wegens een daar gepleeg- den diefstal en dat zij deswege neg 14 da gen gevangenisstraf moest ondergaan. In verband met het door de Rotterdam- sche politie ingesteld© onderzoek zal zij thans, als verdacht van oplichting en ver duistering. vervolgd wórden en is zij be reids naar het Huis van Bewaring overge bracht. Haar kinderen zijn door de zorgen der politie ondergebracht bij particulieren en bij het Leger des Heils. „Laag"-spanning gevaarlijk Men schrijft aan de „Rolt.'*: Iedere leek op het gebied van electro- techniek zal wel eens gezien hebben, op de iizeren den* v?v d« overal verriizende lamp bad, me'. bajonetfitting en dat deze de goede lamp ging veranderen in een schroeffitting, daar hij voor een bajonet lampje naar het magazijn moest, wijl hij een schroeffittinglampje voor liet grijpen had, bij 't breken van zoo'n lampje den dood vond. Op zekeren dag grijpt hij, als anders, zijn looplamp, raakt de schroef draad van 't lampje en sterk, geaard zijnde slaat hij dood. Zoo, zegt de directeur, zou ik voort kunnen gaan. In 't buitenland ge beurde het een?; dat een dame. in oen bad kuip zittend, een lampje naar zich toe haalde, ze raakte het koperen gedeelte van de lamp en was onmiddellijk dood. Ze was sterk geaard, wijl ze in het water zich bevond, toen de stroom haar doodde. De directeur waarschuwde dus. dringend, om hij het inschroeven van een lampje in de woonkamer s-teeds eerst de stroom af te sluiten bij 't knopje. Immers het zichtbare koperen randje schroefdraad van het lampje, waar de lettertjes of cijfertjes 220 V 25 kaar sen enz. op staan, staat onder stroom als de lamp brandt. Ook goed toezien dat het porseleinen ringetje, dat daar om heen zit, steeds in orde is en niet stuk. Verder verdien.» het aanbeveling nooit met een lampje gelijktijdig een waterlei dingkraan of muur of gasleiding aan te raken, wijl dit zeer „geaard" is. Gewoon op een drogen houten vloer staande, met schoenen aan, zal men van een huisleiding niet zoo gauw een doodelijk ongeluk krij gen, maar je kunt nat zijn, of op een steenen vloer staan, met doornatte schoe nen. Men kan niet te voorzichtig zijn. Ten laatste wees de directeur er nog op. om bij een ongeluk onmiddellijk met kunst matige ademhaling te beginnen en des noods 3 uur volhouden; en verder bij het gebruik van electrische artikelen steeds goede waar te koopen Meit een zucht van verlichting stapten we naar buiten, 't Is daarbinnen zoo „ijzig", maar we beloofden ons zelf: Pas op voor de laagspanning. KESIKIIIEUWS Fr. Dr. P. H. S. Verberne O.S.B. Op den feestdag van St. Martinus, 11 November a.s., zal in de St. Paulus-abdij te Oosterhout fr. P. H. S. Verberne zijn plechtige geloften afleggen in de orde der Benedictijnen. Dr. Verberne was vóór hij in het kloos ter trad officier van gezondheid, in welke hoedanigheid hij tot de oprichters behoor de van do R. K. Artsenvereeniging. Letteren en Kunst Mr. Frans Erens, thans nog wonend© op heb kasteel Heihof bij Heerlen, gaat ons land metterwoon verlaten en zich vestigen ALLERZIELEN TE PARIJS. De laaisle blaren vallen De herfsthor men, dahlia's, begonia's, asters bloe ■helle kleuren hun hartstochtelijk zomer verlangen uit. De dagen korten en de staj overdag wat triestig in het nevel-kil jaarsweer, leeft in do vroege avonduren tc h des te intenser gezelligheid op. Vüle Lumieove, nog altijd. too;t zij zich als donkert met ware licht-diadëemen en I' is geen overdrijving te ze,g :en, dal op h; groote boulevards werkelijk de nacht een dag is verkeerd Al was het alleen maar cm het in tem verkeers-leven. dat zich hier afspce' Auto's en taxi's harricadeëren in lara rijen den rijweg. Wie wil_ove;steken, r wachten, lot er in die rij eens oen oog blik een gaping ontslaat. Op de trottoir) langs de nog altijd druk bezette' oafe-ta'l tjes-birten, langs de helverlichte ramen winkel-paleizen dringt zich zonder opli den een dichte menschenslroom voor'. Is het. deze dagen, in de s'ad d v den drukker dan ooit, ook de doodenslod van Parijs zijn tot een kortstondig intens leven ontwaakt. Als ik hier t doodensteden spreek, denk dan niet ai een HoUandsch kerkhof, dat met zijn lanj zerkenn jen altijd een vrij oen'.enigen druk maakt. Het gevoel voor. het incolei met de afgestorven schijnt bij het Fras sche volk sterker, dan hij ons. De kffl hoven zijn hier waarlijk doodenstedfl waarin iedere familie, die het maar doen kan, haar eigen doodenhui.s In een kleine kapel, waarin ook een b'd.-lo niet ontbreekt, is boven haast eik graf ;.i bouwd. Dat deze toewijding aan de doodenj maar een vorm is. een eenmaal aange men conventie, waaraan ieder i fatsoen deelnemen moet, kan men op Al zielen, den dooden-gedenkdag, gcmakl waarnemen. Do kerkhoven worden door honderdduizenden bezooh neemt bloemen mee, vele graven worden letterlijk onder bedolven en al naakt, vergelen graf tusschen die men-gezegende staat, dan ;'S er wel medelijdende hand, die tusschen de tr deur van de kleine kapel loeh een kleine bloemenkinders steekt Zoo zag ik ze. op het mooie, tegen heuvel aangebouwde kerkhof Pore chaise, in het Westen der stad. de vele bloem-versierde graven en daavbn duizenden: de treurenden, de hiddeiidcc bijna in ieder kapelletje iemand die bad met vroome handen de btaemen s:erde' de dooden van zijn huis Ook de gedenkleekenen van dc oor dooden waren met bloemen over# door de autoriteiten, de officieelc lichar maar ook door de vaders en moeder? echtgenooten en kinderen van de oh# kige oorlogsslachtoffers de oorlo wonden zijn nog niet geheeld Er is, in dezo sterke liefde voor de den, waarvan men overal de kontePh ziet, iets onzegbaar-ontroer r>ds. b'

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4