Je leitt Courant" Vierde Blad. machthebbers met v .warde denkbeelden, onder roekelooze waaghalzen op sociaal- economisch gebied, of zelfs onder jpachte- wellustelingc Hebben is hebben, krijgen is de kunst' Je levenl Het leven van den Staat wordt bedreigd "door binnenlandscho stokebranden revolutie-maniakken, oproerlingen, die zich met den liefelijken naanti van ware volks- vriendenO?) betitelen en door buitenland- sche vijand en dit uit louter dankbaarheid en innige toegenegenheid ons vaderland in hartelijke omhelzingen zouden willen dooddrukken. Zoowel tegen de ontoelaatbare hande lingen van zijn oostandig kroost, als te^en de onrechtvaardige aanvallen zijner vij anden verdedigt de Staat zich met het leven of den arbeid zijner onderdanen. „Alle Nederlanders, daartoe in staat, zijn verplicht mede te werken tot hand having der onafhankelijkheid van het Rijk en tot verdediging van zijn grond gebied. „Ook aan ingezetenen, die geen Neder lander zijn, kan deze plicht worden op gelegd (art. 181)." Iedere Nederlander is dus op zijn manier verplicht mede te werken tot heil van het dierbaar Vaderland en zijn bezittingen. Nu vatte men echter het grondwettelijke voorschrift niet al te ernstig op. Want moeten man en arme vrouw en kinderen allen 'n schako opzetten, het geweer han- teeren, in de loopgraven kruipen? Geenszins, maar allen moeten hetzij door wapenen, het zij door andere diensten een handje meehelpen. Dus. als op een zekeren dag wat de goede God verhoede oorlog uitbrak, moet dan iedereen zich gaan melden bij de militaire autoriteiten? Ach, moedertje, blijf gerust bij de wasch, stuur uw dochters om boodschappen en breng uw kinderkens maar naar de school, als tenminste alle onderwijzers niet ge mobiliseerd zijn Wat bedoelt dan de grondwet met die verplichting van allo Nederlanders en ingezetenen, niot-Nederlanders incluis? ,Pe bedoeling dezer zinsnede is geen ander, dan om de autoriteiten in staat te stollen niet-dienstplichtige personen te dwingen tot. het schenken van geldelijke bijdragen, tot hulpverleening bij het maken van ver dedigingswerken, tot allerhande diensten Welk een steun kunnen b.v. ingenieurs of geneesheeren met hun wetenschap en er varing niet verleenen (vgl. art. 182)? Aan wie vragen wij ons af is dan het gewapend verdedigen van Altaar en Troon, Haard en Volk, Huis en goed toe- ventrouwd? Art. 182 der grondwet geeft ons het volgende antwoord: „Tot bescherming der belangen van den Staat is er een zee- en landmacht, bestaande uit vrijwillig- dienenden en uit dienstplichtigen. De wet regelt den verplichten krijgsdienst. Zij, regelt ook de verplichtingen, die aan hen, die niet tot de zee- of landmacht be- hooren, ten aanzien van 's Lands verde» diging opgelegd kunnen worden" Tot de vrijwillige rustbewaarders be- hooren vooreerst de zoogenaamde burger wachten, die als herleefde schutterijen, in (troebele tijden ontstaan, tot hoofddoel hebben de goede ordelijke en ordentelijke burgers te beschermen tegen ongure en ónrustige elementen Hoe meer de vrees voor oproer, revolutie en onrust afneemt, des te sneller zullen zij met naam en metter daad van het tooneel weder verdwijnen. Tot vrijwillige landsverdedigers kunnen zich aangeven mannen en vrouwen of liever jongens en meisjes, die minstens 16 lentes tellen en do vereischte geschiktheden bezitten. Zoolang haar- natuurlijk slechts kunnen verhinden tot wettige verdedigingsmiddelen zijn gepro- moveerd\ zal het vrouwelijk deel zich natuurlijk slechts kunnen verbnden tot ongewapenden dienst. De mannelijke vrij willigers daarentegen kunnen, voor zoover de minister niet anders bepaalt, kiezen. Do eigenlijke vrijwillige landstorm om vat twee groepen, n.I. landstormverbonden en verder de aan te wijzen korpsen met een bijzondere bestemming. In de land stormverbonden hebben oefeningen plaats voor het bewijs van voorgeoefendheid en de kaderopleiding. Als vrijwillige landstormers ziet men den laalsten tijd tot in de vreedzaamste dorpen dappere jongelui zich allerkranigst oefenen. Geen wonder, elk immers zoekt zijn profijt. Volgens welke bepalingen deze oefenin gen geschieden, willen wij om het belang der zaak nog wat nader uiteenzetten. Een jongen, die gewoon lager onderwijs ge noten 'heeft, kan zich n.l. op 16-jarigen leeftijd voor één jaar verbinden tot den vrijwilligen landstorm. In dat jaar moet hij elke week vier tot vijf uur oefenen (200 uur per jaar) totdat hij na afgelegd examen in het bezit komt van het diploma van geoefend man. Is hij met goed gevolg door zijn examen heengeworsteld dan moet hij nog 4 5 uur per maand zich oefenen totdat hij krachtens den uitslag der lorting in werkelijken dienst moet treden. Zijn diensttijd wordt echter verkort met 4 maan den, zoodat als de niet-voorgeoefenden bij voorbeeld 5Vi maand moeten dienen, hij er met 6 weken afkomt. Jongens echter, die meer dan lager, middelbaar of hooger onderwijs ontvangen, worden opgeleid voor het kader. Ook zij verbinden zich op 16-jarigen leeftijd, oefe nen zich 4 i 5 uur per week en moeten tijdens de zomervacantie drie weken naar de kazerne, waar zij echter afgezonderd bij elkaar blijven en door verdere maat regelen voor de gevaren van het soldaten leven behoed blijven, Zoo wordt hun geen avondpermissie, of zelfs de „24 uur" ge schonken, als hun ouders daartoe geen sc'hrijftelijke (toestemming geven. Ook met Kerst- en Paaschvacantie kunnen zij naar het oordeel van den inspecteur tot een verblijf van 4 dagen in de kazerne worden verplicht. Wanneer zij het diploma van geoefend man verkregen hebben, blijven zij dezelfde oefeningen doen, tot ze den rang van sergeant (buiten het leger) te pakken hebben. Voor hen, die anders tot het Verkrijgen van dien rang bijvoorbeeld 9Vk maand zouden moeten dienen, wordt de diensttijd met twee maal 4 maanden verkort. Aan ónze jongens kan een verbintenis bij den vrijwilligen landstorm gerust wor den aangeraden. Want behalve dat deze verbintenis geen b'jzondere kosten mee brengt, daar kleeding en uitrusting van Rijkswege worden verstrekt en de oefe ningen grootendeels geschieden in vrije uren, zijn nog tal van groote voordeelen eraan verbonden. De dienst in de kazerne wordt immers zeer beperkt, omdat de vooroefeningen zelf worden gehouden in eigen omgeving, onder toezicht van bekende personen en terwijl men anders bijna zeker wordt in gedeeld bij cavalerie of bereden artillerie, waar diensttijd nog aanmerkelijk langer duurt, wordt men dan bes'omd tot het wapen, waarvoor men geoefend heeft, de Infanterie Ons dunkt, dat, waar mogelijk, de katho lieke ouders een goed werk bevorderen, wanneer zij.hun zonen tot vooroefeningen gelegenheid geven Zelfs als hun kinderen mochten vrijlo'.en en dus de oefeningen in zeker opzicht vruchteloos zijn geweest, ook dan nog achten wij den tijd nuttiger besteed, als dat de jonge mannen in vrije uren en veel te lange vacanties loopen te lanterfanten langs de straat of besteden aan overdreven lichaamscultuur Eén soort vrijwilligers moeten wij ten slotte nog vermelden, al behoort dit wel feitelijk tot de oude tijden, toen we nog korpsen manschappen als bv. de Zwitser- sche regimenten, ter verdediging van land en volk konden huren Wij bedoelen het soort „vreemde troepen" Heel moeilijk is hert immers in te denken dat een neutrale mogendheid bij een eventueelen oorlog wat soldaatjes zou wil len afstaan. De internationale verhoudingen zijn op het oogenblik ook niet zoo liefelijk dat wij ze zelfs in vredestijd zouden kunnen leenen. Trouwens, of onze rust en onze vrijheid met vreemde huurtroepen zouden gebaat zijn? wij plaatsen een groot vraagteeken. Om welke redenen ook heel wijselijk in de Grondwet is bepaald: Vreemde troepen worden niet. dan krachtens een wet, in dienst genomen (art. 184). Fr. CUNIBERTUS SLOOTS O.F.M. Weert Buiten!. Weekoverzicht. gerust en stil te zitten, Aan te zien, in top gevoerd, Hoe het al zich rond mij roert Deze versregels van vader Vondel, die Rheumatiek, Gewrichtspijn, Verkoudheid. fo taal van rheumatiek bevrijd gebleven Pastoor J. Beelen. Geysteren (L.) bericht ons: wik schreef U verleden Jaar: Ik heb TogaL tabletten gebruikt, resultaat wezenlijk prachtig en verrassend. Ik was seder» Jaren Rheumatieklljder e& kon niet meer knielen of loopen. Ik voelde pijn en stramheid in de rechter knie en na het gebruik van eenl0e flacons Togal- tabletten was zonder de minste maagstoornis de pijn en stramheid geheel verdwenen. Ik werd leut» ger en soepeler in al mijn JPASTOoa j. beklem ledematen en kon gelijk vroeger weer knielen en uren In de bosschen wandelen. Nu is het geheele herfst, winter en voorjaars-seiioen voorbij en door doelmatig gebruik van Togal-tabletten ben Ik totaal van Rheumatiek bevrijd gebleven, waar door ik alle Rheumatieklijders met veel vertrouwen de Togal-tabletten kan aanbevelen." Dagelijks bereiken ons dergelijke dankbetuigingen, en alle bevestigen de goede en snelle resultaten van Tognl-tabletten bi) spierrheumatlek, zenuwrheu- matiek, gewrichtsrheumatlek. rheumatische knob bels/Jicht ischias, hoofd- en zenuwpijn, verkoud heid, influenza, griep en slapeloosheid. Genezing en onschadelijkheid gegarandeerd. Verkrljgb. bij elle Apothekers en Drogisten- f 0.80 en f2.— den Engelschen koning deze woorden laat spreken, zou een overzichtschrijver ook wel eens op zichzelf kunnen toepassen. Je zit gerust en stil achter je bureau, en te lefoon, draadlooze en telegrammen vertel len, hoe alles daarbuiten rondtolt en zich roert. Rivieren treen buiten hun oevers, stormen teisteren de kusten, opstandige generaals voeren staatsgrepen uit, politie ke partijen duiken op en verdwijnen. Langzaam verandert het aspect der inter nationale verhoudingen. Het is wel inte ressant, dat alles rond zich heen te zien wisselen en verschuiven als in een ka- leidoscoop. Deze week heeft ons evenwel niet zoo'n verandering gebracht als de vorige, toen de Engelsche verkiezingen zulk een te leurstelling bezorgden aan de Labours. Immers, het groote feit van deze week is de presidents-verkiezing in de Vereenigde Staten en het resultaat daarvan was een bestendiging van het bewind van Goolidge, waarop men ook gerekend had. Exit Labour. De Labour-regee- ring heeft haar ontslag bij den Engelschen koning ingediend en deze heeft natuurlijk dat ontslag aanvaard en aan den conser vatieven leider Stanley Baldwin do man met de pijp de vorming van een nieuw ministerie opgedragen, dat inmiddels is gereed gekomen. Het experiment met een arbeidersregee- ring heeft niet lang geduurd. Nog geen jaar. In dat tijdperk heeft de Labourregee- ring zich betoond een regeering als elke andore. Zij heeft te kampen gehad met vele en heftige stakingen zij die alleen het middel tegen stakingen meende te be zitten zij heeft vlootrevue's gehouden en oorlogsschepen laten aanmaken net als elke andere kapitalistische regeering. Mac Donald wilde geen vruchten plukken voor dat zij rijp waren en dat was heel ver standig van hem. Toen hij echter toch te veel toegaf aan den aandrang van de uiterste elementen in zijn partij en een verdrag afsloot met de bolsjewieken, toen was het mis. Dat is zijn val geweest. Op internationaal gebied echter heeft Mac Donald veel tot stand gebracht: den ken wij slechts aan de Londensche confe rentie (het Dawes-plan) en aan de verga dering van den Volkenbond te Genève. Door zijn samenwerking met Herriot heeft de Volkenbondsgedachte, de idee van arbi trage en ontwapening een bloei gekregen als een jaar te voren nauwelijks denkbaar scheen. Mac Donald is afgetreden en Baldwin volgt hem op. Hij zal geen experimenten nemen met protectionistische maatrege len, daar heeft hij genoeg *van. Ook zal hij geen verandering brengen in de lijnen langs welke de internationale politiek zich heeft ontwikkeld. De internationale poli tiek, wat betreft het Dawes-plan en den Volkenbond, stond trouwens boven den Zaterdag November 1924 In 's Lands dienst. LANDSVERDEDIGING Je geld of je leven' Niet kwalijk nemen Hebben is hebben Allen 'n schako op? 1Burgerwachten Vrijwilli ge Landstorm Voooroefenin- gen Tal van groote voordee len aan verbonden Vreemde troepen. Hier volgit do korte inhoud van een eensatieromannetje, aan welke prullen jong en oud kostbare centen en nog kost baarder tijd verspillen. Geheimzinnig ligt daar aan den rand Tan het schoone dorp een dichtbegroeid bosch. In die diepe donkerte van den stillen avond keert een eenvoudig land mail langs den eenzamen weg huiswaarts Blij gaan zijn gedachten naar de gezellige woning, waar vrouw en kinderen vader's terugkomst uit de stad met ongeduld afwachten en zeer tevreden is hij gestemd over den goeden afloop zijner zaken, die p.in zakken vulde mat kostbaar goed. Plots echter schittert en blinkt een vlammend staal door de duisternis; een vermomd roover komt te voorschijn en terwijl de schrik des doods het hart van den laten wandelaar bijna doet stilstaan, klinkt door de luchtruimte de akelige kreet: je geld of je leven! Je geld! Dien uitroep herhaalt ook de Staat telkenmale, wanneer hij in den vorm van belastingen onze penningen voor zich opeischt. Op hoevelerlei wijze hij zich van onze dierbare duiten tracht meester te maken, hebben wij in onze vorige artike len opgesomd. Men neme ons echter de vergelijking jan den Staart met den misdadiger zoo ver niet kwalijk. Het is slechts een ver gelijking en elke vergelijking gaat immers mank. Want, wanneer we den Slaat een roover, moordenaar en dief'zouden noemen, gingen wij zelf reoht in tegen den eerbied, aan de Overheid verschuldigd, en dien eerbied hebben we juist^jn ons opstel over „Het Vierde Gebod" aan onze lezers als hun plicht voorgehouden. Ja, we zou den des te verkeerder handelen, naarmate we meer voet zouden geven aan sputter- aars, spoken, stokers en ophitsers. Trouwens, de lectuur, die zelfs in som- nigo Roomsche uitgaven geboden wordt, ;aat o.i. menigmaal al b Ai ten de schreef in is in staat om bepaalde en zeer erdienstelijke groepen van ons katho- iek volk geestelijk te vergiftigen. Onzer- ijds zijn we heusch niet van plan, nu ieit en nooit, om dergelijke publication te leunen of goed te praten. Wat de Hors L'Ocuvre van .,De Maasbode" op 26 Oct. .1. immers als een grappigheid van ea vastzittend redenaar mededeelden ou helaas in het practisch leven dikwijls !s droeve waarheid -moeten gehuldigd rorden. „Mijne heeren, 't spijt mij dat ik et zeggen moet, maar met demoraal zelach) ik bedoel met de katholieke eoraal (nog luider gelach) sta ik niet op il 'o goeden voet!" Men blijve er toch ten stelligste van rertuigd, dat onze Christelijke Regeering [oen cent meer van haar onderdanen zal ragen, dan voor het algemeen belang oodzakelijk is. Men hoede zich voor een eheel onverdi enden onredelijke, onrecht vaardige, eenzijdige en ondanksbare actie, lok wanneer offers gevraagd worden, forlieze men plicht en nuchtere beschou wing niert uit liet oog. Wat zullen zich 'Ka tegenstanders verkneukelen, als zij iij him actie tegen de Regeering en do peculatie op de eWenl^at der massa zelfs 'an de onzen aan him zijde vinden. Ver den we niet, ook niet bij blijkbaar of hijnhaar gerechtvaardigde grieven, dat kb liet nooit beter hadden kunnen hebben lan onder het huidig krachtig en wel- neenend Bewind en dart we er in geen '"ral op zullen vooruitgaan, als we, gelijk ror-fkon:iren komen te staan onder FSUSLLET@?é IET OPSCHIETENDE KOREN door RENé BAZIN, Lid der Fransche Academie (Eenige geautoriseerde vertaling) 1) Geen domme dingen, zei Ravoux. Iet hout is ons brood. De vrienden van 'arijs zeggen u niet, dat gij moet plunde- eQ of brand stichten. Zij leggen alleen •adruk op het vreeenigingsleven. Daar zijn er, die hun kosten van ®t lidmaatschap niert betalen, schreeuw- Tournabien. 7 Baar zijn er, die niet mee willen doen 'wilde Lampière. En zijn slem beefde. Baar zijn ook verraders onder ons, lavoux. Je zegt? Waarover spreek je? Het was Supiat, die steken onder water 5l> en beweerde, dat er wolven in scha- vachten rondliepen, Ravoux richtte zich op en ging naar den enrijnwerker-houthakker, dien hij ver- ohtto. !7 Wensch je over mij te spreken? ken geroep onderbrak hem. ,*7 Neen, neen. Verklaar je, Supial. Andere groepen loerden en luisterden VGr/e- Supiat neep de oogen half hij grijnslachte en beet op zijn lip— •Qi als wilde hij Ravoux bijten. Jij bent heelemaal niet ingelicht, jij, als voorzitter, Ravoux. Ja, er zijn verra ders. Er zijn er, die heel alleen verbinte nissen aangaan en niets aan vrienden zeg gen om niet te moetep deelen. Al de mannen, die nog gezeten waren of uitgestrekt lagen, stonden te gelijk op. Supiat stond rechtop voor Ravoux; bij was een halve kop grooter dan Ravoux en hij trilde van genoegen over zijn ontsluierd geheim. 1Zoekt dan, wie hier ontbreekt. Tiën mencsken telden enhertelden en noemden de houthakker, die aanwezig wa ren. Twee zeiden tegelijk; 4 Gloquet, het is Cloquei 1 Hij is het. Waar is hij? Vraag het aan Lureux. Vier heethoofden, die erg opgewonden en steeds haantje de voorste waren, om singelden Lureux, grepen hem bij de schou ders en schudden hem. De schoonzoon van Gloquet had. 6chrik, maar trachtte te schertsen. Laat mij los. Ik trek er niet vandoor. He zal u zeggen, wat gij wenscht te weten. Waarom knijpt go zoo hard.Toe. laat los.Welnu gij moogt. allen weten, dat mijn vader vanaf dezen morgen links van het kasteel werkt. Ik heb hem gezien. Had hij zijn bijl bij zich? vroeg Ra voux. 1-4 Wel ja. Hij heeft zich alleen verhuurd. De verrader, huilde Tournablien. Kom, wij gaan hem van zijn werk afhalen. Wie gaat mee? Onmiddellijk waren er verscheidene ge reed om zich op weg te begeven. De houthakkers rondom Ravoux begonnen heftig te twisten en te kibbelen. Eenigen wilden mee, anderen niet. De voorzitter, krijtwit, wilde de driftkoppen Tourna bien, Supiat en Lampière tegenhouden. Hij kreeg vuistslagen. Hij hield den sterk ste van de heethoofden stevig vast en vocht met hem. Je zult naar mij luisteren, Tourna bien. Neen, ik ga er naar toe. Weg met de verraders. Gaat niet. Gilbert heeft het recht om te werken. Neen, niet alleen. Ja, geheel alleen, wijl hij door den eigenaar aangenomen werd. Dit wordt door iedereen erkend en aangenomen. 't Kan mij niet schelen. Naar het bosch van Fonteneilles, vrienden. Op jacht Tournabien rukte zich los. Een bende houthakkers, de een met een knuppel, de ander met een bijl, kwam aandraven Ze hieven niet staan om met Ravoux te twisten, noch om de uitleggingen van Tournabien te aanhooren. Er was een aan leiding om lawaai en kabaal te maken; dit was hun voldoende. Ze gingen er naar toe, nog anderen medeslepend. Een der hout hakkers. blies op een trompet. Zij ijlden weg en verdwenen in het hakhout. Ravoux was woedend en wèifelde of hij hun na zou loopen. Zijn lippen beefden. Hij vreesde zijn invloed te verliezen en zag ook op tegen den afstand. Zooveel te slechter, zei hij. Ik kan er niets aan doen. Hij raapte het papier op, waarvan hij had voorgelezen en dat bij het vechten op den grond gevallen was. Toen ging hij weder aan den arbeid. Doch na eenige bijl slagen luisterde hij. De mannen, die bij hem gebleven waren, en vooral Lureux, leenden ook een aandachtig oor. De wind was zachter. De twintig houthakkers, die op Cloquet losgingen, werden minder luidruchtig, naarmate zij het kasteel naderden. Gilbert had vanaf 's morgens gewerkt Hij was tegen half twaalf naar huis ge gaan om zijn eten te verwarmen. Dan was hij weer op het werk gekomen, dat hem zeer aanstond. Hij was er alleen voor veer tien dagen en daarbij behoefde hij alleen takkebosschen en wat meterhout te maken. 't Was een werk, dat zonder al te veel moeite spoedig kon gedaan worden. Hij had zijn jas op de eerste afgekapte takken gelegd en was fier op het aardig hoopje hout, dat hij reeds op den voor middag neergeveld had en hij toog weder aan het werk, dat hij op een vijftien me ter afstand van de weiden vanFonteneil- les begonnen was. Hij had lust in den arbeid; zonder veel moeite 6loeg hij met één slag hout van. twintig jaar neer; hij leefde en hij ver gat het leven. Nu en dan richtte hij zich op, hield de bijl In de linkerhand en veegde zich met de rechtermouw het zweet van zijn aangezicht af. Dan herademde hij diep terwijl hij glimlachte tegen den wind. Gedurende een van deze rustpoozen zag hij tusschen het uitgedund takhout Tour nabien en Lampière en een vijftiental ka meraden, die achter elkaar liepen als drij vers op de jacht. Hij begreep de reden van partijstrijd tijdens de verkiezing»» campagne. Maar toch komt er verandering! Ook' al zeggen ze allen, dat er niets veranderd zal worden. .Zal een conservatieve regoe* ring een zelfde soepelheid en idealisms toonen bij de a.s. ontwapeningsconferen tie van den Volkenhond als Mac Donald en zijn regeering? Zal Baldwin bij de practische uitwerking van het arbitrage- begrip niet veel „krachtiger" opkomen voor de specifiek Engelsche belangen dan van Mao Donald te verwachten was? Op haar beurt zal de Fransche regeering eveneens gaan verstijven en zioh minder „zwak" toonen bij internationale onder handelingen. Men zie het manifest van Millerand, dat uit naam van velen een krachtiger politiek propageert Men ver gelijke de positie van Herriots kabinet ten opzichte van den godsdienststrijd. Als de vrijmetselaar Herriot dien strijd smade lijk zou verliezen waar alle teekenen op wijzen zouden wij dat geenszins be* treuren, maar wel dat door zijn val tevens een internationale politiek zou terugkee- ren, welke wij onder Poincaré's bewind allesbehalve konden bewonderen. Men vergelijke ook de kwestie van de vlootbasis te Singapore, welke basis Mao Donald indertijd heeft laten schieten om de gemoederen van de landen rondom den Stillen Oceaan te kalmeeren. De nieu we Engelsche regeering zal hoogstwaar schijnlijk deze kwestie weer ter tafel bren gen en dat een oprakelen daarvan niet erg bevorderlijk kan zijn voor een a.s. ont wapeningsconferentie, is duidelijk. Zoo zien wij aan den politieleen horizont de aspecten langzaam verschuiven en het vergezicht in de toekomst wordt er niet mooier op. Debrief van Zinovjef Dat de Labourregeering niet onmiddellijk na den uitslag der verkiezingen aftrad, vond zijn oorzaak hierin, dat men eerst wilde on derzoeken of de brief van Zinovjef authen tiek was of niet. Iets wat men eigenlijk had moeten doen voordat de nota daar over aan Rusland werd verzonden. Maar dat is een vergissing geweest van de amb tenaren van het Foreign Office. Van dat onderzoek is evenwel niet zoo heel veel te rechtgekomen, waarschijnlijk omdat het onderzoek niet den gewenschten kant uit wees. De Labours zouden n.l. gaarne gezien hebben, dat de onderzoekingscommissie het document tot een misleidende manoeuvre van de conservatieven in de verkiezings dagen zou hebben verklaard. Nu kon de commissie slechts vaststel len, dat de echtheid niet is komen vast te staan, en dat het departement van buiten- landsche zaken het origineel niet in han den heeft gehad. Als het Labourkabinet op deze uitspraak heeft moeten wachten, had het evengoed onmiddellijk kunnen aftreden. Van Russische zijde is natuurlijk de echtheid van dezen propaganda-brief ("in een land, waarmode men zich zoo juist door een verdrag verbonden heeft, om geen propaganda te maken ten stelligste ontleend. De Russen stelden voor oen scheidsgerecht in te stellen. Waarvoor de Engelschen feestelijk bedankten, omdat zij liever dé bronnen en kanalen van hun tre- heimen spionnage-dienst niet door ande ren laten napluizen. Dat de Russen en met name: Zinovjef best tot het schrijven van den brief in staat zijn, daaraan twijfel niemand. Want -het gebeurt meer, dat de Russische regee ring verdragen sluit en de 3e Internatio nale die verdragen ijskoud schendt Zoo genaamd weet de rechterhand niet wat de linkerhand doet, doch liet zijn twee han den op één buik. Goolidge weer president. Ook in Amerika heeft de rechterzijde een succes behaald. De republikeinen (men ziet het, wat hier links is, kan ergens anders rechts zijn) hebben een kleine meerder heid behaald in Senaat en Huis van Af gevaardigden en de republikeinsche can- didaten Coolidge (de zittende president) en generaal Dawes (de bekende man van het Dawes-plan) zijn gekozen resp. als president en vice-president van de Veree^ nigde Slaton hun komst onmiddellijk, want ook hij had vroeger niet-georganiseerde werklieder verzocht niet verder te werken. Doen op dit oogenblik was de verhouding anders Wat doe je daar? vroeg Tournabien die aan den anderen kant van liet afge kapte hout bleef staan. Waarom heb je de vrienden losgelaat ten? zei Lampière, met zijn witten kne vel op een door het loopen rood opgebla zen gezicht. En hij bleef stilstaan een beetje links van Tournabien. Houthakkers klommen over het gekapt hout, dat hen hinderde in hun weg, en omringden Gilbert. Doch zij hielden zich op een afstand. Alleen Supiat ging recht naar den houthakker toe en zeide: Wij komen je van je werk halen, je begrijpt me. Gooi de bijl weg en ga mee. Dan komen we morgén allen hier naar toe, om samen dit we"rk af te maken. Dat zullen wij zien, antwoordde Gil bert, de hand een beetje lager op den steel van zijn werktuig leggend. Wie heeft je alleen aangenomen? Meximieu. Hij was er meester over. En ik om het aan te nemen. Je weet, zei Supiat, dat zulk een aan genomen hakwerk aan de gemeenschap behoort. Iedereen, die wil, kan en mag er aan deel nemen. Ja, als de houthandelaar het ge- kocht heeft. Doch als-de eigenaar meester blijft, dan doet hij, wat hij wil. Dat is al tijd zoo geweest. ("Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 11