PUROL 30' Tweede Blad Donderdag 6 November 1924 K. HUISVESTINGS COMITÉ Een gedenkboek Het R. K. Huisvestingcomité heeft ter relegenhcid van zijn tienjarig bestaan "Gedenkboek uitgegeven, samengesteld ónder toezicht van het comité door den Brabantschen journalist J. Pastoor uit Dan Bosch. Achtereenvolgens worden in dit boek beschreven, de stichting van het ité, de hulp aan de Belgische, Duit- Oostenrijksche, Hongaarsche en Ne- flerlandsche kinderen. Een financieel© staat is er aan toegevoegd, waaruit blijkt, dat voor die hulp gedurende de afgeloopen 10 jaar is besteed een totaal bedrag van ruim f22 millioen. Zoo werd o.m, besteed yoor de Belgische kinderen f 2.556.291, froor Duitschland f 5.347.447, voor Oos- f 10.120.856, voor Hongarije f2.989.767, voor Nederlandsche 'kinderen den vreemde f 781.891, en voor hulp i zwakke Nederlandsche kinderen Reeds deze cijfers geven een indruk van t groote werk van het comiité, dat zich piet uitsluitend tot katholieke noodlijden- maar ook tot Protestanten en Joden Uitstrekte, hetgeen trouwens van den be- af de bedoeling van de stichters ge feest is. Zoo ook was het de bedoeling der stichters, dat het comité zoo neutraal mogelijk zou optreden en zich niet alleen zou beperken tot Belgische kinderen, maar, als de nood aan den man kwam, ook kin deren van andere nationaliteit in zijn lief dewerk zou opnemen. Zooala uit het ver dag blijkt, heeft deze laatste stelregel na derhand tot moelijkheden geleid met de Belgische leden van het bestuur en heefit hulp, die het comité naderhand ook aan Dnitsche kinderen meende te moeten ver kenen, zelfs het uittreden van de Belgen tengevolge gehad. Met de grootste energie heeft de voorzitter van hot comité, bis schop A. F. Diepen, dat standpunt verde digd en doorgevoerd. Uit het verslag der werkzaamheden ;roor de Belgische kinderen blijkt, dait het comité zich mocht verheugen in de bij zondere sympathie van Paus Benedictus en kardinaal Mercier, terwijl de Ko ning der Belgen in een brief uit Havre, aan den directeur gericht, dezen dankite verzocht de groeten des konings en der koningin aan „al onze kleine landgenooten en hunne beschermers over te brengen' comité heeft 4080 Belgische kinderen geholpen in 3.108.460 verpleegdagen. De dezer kinderen waren op een 30-tal reizen door België, door den heer Kelle- naers en zijne vertegenwoordigers en medewerkers, dr. Verviers, mevrouw Kei- lenaers, mevrouw de la Faille, mevrouw E. de Villers e.a., uit de meest beproefde streken van België gehaald. Aan het slot der Beflgische afdeel0 irordt warme hulde bracht aan den eer- directeur van het mooie werk, den heer Kellenaers. en voort aan dr. Verviers mede-stiehter, en aan den yoorzitter, bisschop Diepen. Enorm is voorts het werk geweest der tedere afdeelingen. Uit de Duitsche afdge- üng blijkt, dat 33.639 kinderen werden Tèrpleegd in 3.451.718 verpleegdagen. De Oostenrjksche afdeeling had 28.5223 kin- fleren in 8.743.525 verpleegdagen, de Hon gaarsche 10.578 kinderen in 2.976.321 verpleegdagen. Verder had het comité on- ier zijn hoede 1573 Nederlandsche kin ieren uit Duitschland in 800.000 verpleeg- Wgen en 3262 zwakke Ned. kinderen in 132.501 verpleegdagen. In 1917 werd de fierste directeur opgevolgd door den 1 van Macklenbergh in Den Bosch, aan wiens doortastend en energiek optre den mede het groote succes van dit mooie liefdewerk te danken Is. den Gesprongen Handen Huwe, Schraie Huid Springende Lippen Huidwondje© 8087 Bij Apoth. en Drogisten. Land- an Tuinbouw DE ZETEL VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR Waarom niet In Hillegom? Men schrijft uit Hillegom: De critiek op heit Hillegomsche voorstel is losgekomen. Het Was te verwachten. Eerst had Hillegom te beleven, dat zijn aanbod van destijds f 50.000 van de ge meente en f50.000 van de Hillegommers, Lissera en Sassenhqimers ten baite van een gebouw te Hillegom, officieel werd verge ten. Het heette namelijk, dat Heemstede, alleen een voorstal had gedaan. Een herin nering van hier uit bracht den secretaris- penningmeester der Algemeene vereeniging tot de erkenning, dat er inderdaad nog zoo iets als een aanbod van f 100.000 voor Hil legom bestond. Nu de gemeente liaar schenking van een halve ton gestand doet en bovendien nog een gunstig gelegen terrein voor de stich ting van het gebouw aanbiedt, begint men aan de andere zijde (vermoedelijk in do Noord) te begrijpen da,t het in de Zuid ernst is. Er wordt den Hillegommers chauvinis tisch dorpisme verweten. Dit verwijt kwam met van iemand, die op de hoogte is, want de drang tot het stichten van het Centrale gebouw te Hille gom is iu zijn oorsprong herkomstig uit Sassenheim; de heer Koning der firma Baartman en Koning nam hot initiatief voor Hillegom. Niet alleen Hillegom pleit voor zich zelf, maar ook Lisse en Sassen heim en de geheelo Zuid (alles wat bezui den Haarlem ligt en tot het bloembollen- district behoort, uitgezonderd in dit ge* val Heemstede*) erkennen dat Hillegom de oudste brieven heeft. Dit zijn de woorden van den heer Grullemans, te Lisse. De kwalificatie van „chauvinistisch dorpisme" is geheel onjuist. N et éón doi*p maar een geheels streek verkies! Hillegom. De zaak komt hierop neer, dat Hille gom de grootste afdeeling der Vereeniging is; dat Hillegom het centrum van handel en export is; en dak het toch te dwaas is om los te loopen dat honderden Hillegom mers, Lissers en Sassenheimers, enz. naar Haarlem of naar Heemstede gaan (zonder handel en cultuur) om daar zaken te doen met die zelfde Hillegommers, Lissers, Sas senheimers, enz. Bloemisten en kweekers zijn te practisch en materialistisch aange legd om niet met hand en tand te vech ten voor het wegnemen van deze verspil ling van tijd en geld. Zij wenschen in hun eigen, door de natuur aangewezen cen- itTfim zaken te doen, en hun verschillende organisaties te beheeren en te adminis- treeren. Hierin ligt de bracht van den eisoh: Hillegom als centrum worde de zetel der organisaties. Men weet dait de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur vol strekt niet de eenige organisatie in het vak is. De groote van de toegezegde bedragen, de f 50.000 en het terrein van de gemeente Hillegom, plus de f 50.000 circa en wet er nog bij kan komen van de belangheb bende particulieren en firma's, wordt slechte in de laatste plaats aangevoerd als motief voor Hillegom. hoewel de centen kwestie zeer dikwijls den doorslag geefit. De handel concentreerde zich al sinds lang in en om Hillegom; de cultuur ver plaatst zich ook naar het Zuiden. Heem stede ziet zijn gronden herschapen wor den in bouwterreinen en villaparken. De Heemsteedsche firma Nelis zocht en vond bloembollenland in l^illegom, omdat zij in Heemstede bare tuinen aldoor zag inkrim pen. Zoo'n geval is teekenend. Ook teeke nend is, maar in een ander opzicht, dat ten tweede male het aanbod van Hillegom officieel is vergeten. Op den Krelage-dag te Haarlem sprak de voorzitter der Alge meene Vereeniging wel van een schitte rend aanbod van Heemstede, maar niet van de f 100.000 en een terrein voor bet gebouw te Hillegom. STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. De Raad dezer Gemeente zal a s. Maan- ig des nam. te 2 uur vergaderen, ter be handeling van de volgende punten: lo. Onderzoek van dén geloofsbrief van het nieuw-benoemd raadslid, den heer P. P. Deumer. Praeadvies op het verzoek van E. van der Wall, om ontslag als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 3o. Praeadvies op het verzoek van Dr. C S. Lechner, om ontslag als lid der Com missie van toezicht op het Middelbaar On derwijs. 4o. Praeadvies op het verzoek van Dr. G. G. Kloeke, om eervol ontslag als lceraar aan bet Gymnasium. 5o. Praeadvies op bet verzoek van I. J. Huygens, om eervol ontslag als concierge van de Hoogere Burgerschool voor Meis jes. 6o. Benoeming van twee leden der Com missie van toezicht op het Middelbaar On derwijs. 7o. Benoeming van twee leden van het Burgerlijk Armbestuur. 8o. Benoeming van een Directeur van het Bouw- en Woningtoezicht. 9o. Rekening, dienst 1923, van het Leidsch Muziekcorps. lOo. Suppletoir© begroeting, dienst 1923, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Ito. Rekening, dienst 123, van het Ge ref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. 12o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 12 October 4905 (Gem.blad No. 25), op het Bouwen en 13o. Voorstel tot het aangaan van eene overeenkomst betreffende de levering van electriciteit in de gemeente Zoeterwoude, door de Stedelijke Electriciteitsfabriek te Leiden. 14o. Voorstel lot bet aangaan van eene overeenkomst betreffende de levering van electriciteit in de gemeente Leiderdorp, door de Stedelijke Electriciteifcsfabriek te Leiden. 15o. Voorstel tot wijziging van de op 14/18 April 1910 met de gemeente Leider dorp gesloten overeenkomst, regelende de levering van gas in de gemeente Leider dorp door de Stedelijke Gasfabriek te Lei den. 16o. Voorstel tot vaststelling van de ver goeding, bedoeld bij art. 101 der La-eer On derwijswet 1920, over het jaar 1922 uit te keeren aan de besturen van bijzondere scholen. 17o. Voorstel tot vaststelling van het voorschot op de vergoed mg voor 1924. be doeld bij art. 101 deT Lager Onderwijswet 1920, uit te keeoren aan de besturen van bijzondere scholen. 185. Verordemim?, tot w'jriging van de verordening van 13 Juni 1918 (Gem.Wad No. 20), houdende regtement voor de schoolvergaderingen aan de openbare la gere scholen te Leiden. 19o. Praeadvies op het verzoek van het Genootschap van Leeraren aan Nederland sche Gym nasi ên, om de bevordering ven de leerlingen van het Gvmnasium door de leeraren te doen geschieden. 20o. Voorstel in zake de verbetering van den 'RJnsburgerweg. 21o. Voorstel in zake het aangaan van eene overeenkomst met de vereeniging „Zomers Buiten", betreffende de huur van een 4-tal huisjes te Katwijk, voor de hum vesting van zwakke gezmnen, 22o Praeadvies op het verzoek van den Centralen Bond van Transportarbei ders, om den straatverkoop van melk op Zondag bij verordening te verbieden. De straatverkoop van melk op Zondag. B. en W. willen geen verbod voors tellen. De „Centrale Bond van Transportarbei ders" heeft verzocht een regeling te tref fen, waardoor de straatverkoop van melk op Zondag wordt verboden. Adressant be- beroept zich ter motivering van dit ver zoek in de eerste plaats op sociale bezwa ren en beveelt voorts een dergelijk verbod ook op hygiënische gronden aan. B. en W zijn echter noch door de overweging van den inhoud van het request, noch ook na de kennisneming van in andere gemeenten op dit -punt geldende veordeningen, over tuigd geworden, dat het invoeren hier ter stede van een verbod, als door adressant gevraagd, wenschelijk zou zijn. Zooals zij reeds in hun prae-advies van 5 October 1923, betreffende een soortgelijk verzoek, hebben uiteengezet, levert de straatverkoop van melk op Zondag een overtreding op van de wet van 1 Maart 1815, houdende voorschriften ter viering der dagen aan den openbaren Ghxistelij- ken godsdienst toegewijd (Zondagswet). Immers artikel 2 dier wet bepaalt onder meer „dat op deze dagen (o.a. de Zonda gen), met uitzondering van geringe eetwa ren, geen koopwaren hoegenaamd op markten, straten of openbare plaatsen, zullen mogen worden uitgestald of ver kocht". Aangezien, volgens het arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden van 28 Mei 1923 (W. 11088), de détailverkoop van melk niet valt onder 'bet verkoop en van „geringe eetwaren", hetwelk in ge noemd artikel des Zondag» bij uitzonde ring is toegelaten, maakt hij, die des Zon dags op straat melk uitstalt of verkoopt, zich aan een strafbaarfeit schuldig. Het is duidelijk zoo schrijven zij destijds reeds dat er daarnaast geen plaats is voor een gemeentelijke verordening, om dat die zou strekken om te verbieden, en strafbaar te stellen, hetgeen bij de wet reeds verboden en strafbaar gesteld is. Er blijft dus alleen de vraag over, of het ge~ wenscht is, om ook het afleveren van de dagelijks door de ingezetenen benoodigde hoeveelheid melk op Zondag te verbieden. Adressant dringt met een beroep op socia le voordeden op zulk een verbod aan. B. en W., vooropstellende, dat het thuisbezor gen van melk aan de vaste klanten, h.L niet onder „straatverkoop" is te brengen, meent de bovengestelde vraag niet anders dan ontkennend te kunnen beantwoorden. Het „sociale bezwaar", dat bij de niet- invoermg van een verbod, als hier be doeld, een „beteekenende groep arbeiders weer van hun Zondagsrust afstand moet doen, met al de nodeelige moreele gevol gen daarvan", mag h.i. niet 4 e zwaar wor den opgevat. Zij zullen hier niet in be schouwingen treden over de vraag, of het gebruik, dat tegenwoordig zeer velen van den Zondag maken, wel als Zondagrust, in den eigenlijken zin des woords, mag wor den aangemerkt, doch wijzen er alleen op, dat er, tegenover een eventueel sociaal bezwaar hetwelk bij handhaving van den huidigen toestand door een bepaalde groep van arbeiders zou kunnen worden ge voeld, een oneindig veel groot er nadeel voor het overgroote deel der burgerij zou ontstaan, indien het rondbrengen van melk des Zondags verboden werd. Melk is voor de meeste gezinnen als een eerste levensbehoefte te beschouwen en een artikel, dat niet alleen velen ongaarne op Zondag zouden missen, maar dat met name voor zieken, zwakken en zuigelingen ook des Zondags eenvoudig onmisbaar is. Het kan daarbij, zonder te bederven, een groot gedeelte van het jaar niet of moei lijk bewaard blijven en moet dus versch worden ontvangen en verbruikt. B. en W. achten zich er van ontslagen hier nog ver der aan te tooncn, welk een grooten over last men aan tal van ingezetenen zou be rokkenen door het afleveren van melk op Zondag onmogelijk te maken. Weegt men de verschillende bezwaren tegen elkaar af, dan kan er h. i. geen twijfel aan be staan, of juist uit een sociaal oogpunt is het invoeren van een verbod, als adres sant voorstaat, ontoelaatbaar. Wat de hygiënische zijde van de zaak betreft, volstaan wij met er op te wijzen, dat bet gebruik van melk, die een dag, of langer (en niet immer in een koelen kel der) heeft „overgestaan" den smaak van de molk nu nog daargelaten veelal minder bevorderlijk aan de volksgezond heid zal zijn, dan dat van versch afgele verde melk, die trouwens ook als zij voor den Zondag is bestemd, aan de wettelijk gestelde hygiënische eischen moet vol doen. Men zou ons, aldus B. en W., tegen kun nen werpen, dat het niet de bedoeling is het afleveren van melk op Zondag alge heel te verbieden, maar de mogelijkheid daarvan, bij wijze van dispensatie voor bijzondere gevallen, open te laten. Inder daad zou de mogelijkheid van dispensatie uitdrukkelijk moeten worden vastgelegd. UIT DE RADIO-WERELD. Wal er vanavond t» hooren ia. 5.05 uur Radio-Paris 1780 M. Concert 5.20 Brussel 265 M. Concert. 6.20 ff Eiffeltoren 2600 M. Concert. 7.20 Alle Engelsche stations: TiJcL sein Big Ben en nieu,ws. 7.20 Hamburg 392 M. Concert. 7.50 n Londen 365 M., Chelmsford 1600 M. en andere Engelsche stations: Uitvoering van La Cigale, opera in 3 bedrijven. 7.50 Manchester 375 M. Zang en voordracht. 7.50 Berlijn 500 M. Tschaikowskl- avond. 8.35 Brussel 265 M. Concert. 9.20 Radio-Paria 1780 M. Concert Duitsche station». Wij vestigen de aandacht van onze „draadlooze" lezers op de verschillende stations, waarvan sommige thans zeer goed zijn. De meesten kan men 's avond# omstreeks 8 uur vindon. Munster in Westf. 407 M Stnttgart 437 M. Leipzig 450 M. Frankfort 400 M. Muncfaen 485 M. Breslau 415 M. Doch dit vormt, naar de meening van B. en W. in het onderhavige geval juist een ern stig bezwaar tegen de dooT adressant ge- wemschte regeling. De kennisneming van de melkverordening van andere gemeen ten heeft hen in die meening slechts ver sterkt. Voor tal van inrichtingen toch zou de verbodsbepaling niet toegepast kunnen worden. Men denke aan de ziekenhuizen, aan allerlti gestichten, aan bakkerijen, hotels, café's, restaurants, lunchrooms, eto Voorts zou rekening gehouden moeten worden met bjizondere omstandigheden, waarin bepaalde personen of gezinnen kunnen verkeeren. Vervolgens kan, en zal, het dikwijls ge beuren, dat er op Zaterdag onvoldoende aanvoer van melk blijkt te zijn, in welk ge val de nood tot het op zijde zetten van de verbodsbepaling dwingt De verordening, welke de gemeente Haarlem op dit punt heeft vastgesteld en waarnaar in het adres verwezen wordt, houdt dan ook onder 'meer de bevoegdheid in van Burgemeester en Wethouders, om ontheffing van het afleveringsverbpd te verleenen, indien de meücaanvoer onvoldoende is wegens „groo ten sneeuwval, strenge vorst, zwaren storm of andere buitengewone niet te voor ziene omstandigheden". Welke regeling zou er verder voor war me dagen,als wanneer melk spoedig pleegt te bederven, getroffen moeten worden? In Nijmegen is te dezen opzichte b°paald, dat het verbod om des Zondags melk rond te brengen niet geldt voor het tijdvak van 15 Mei tot 15 September. Een dergelijke bepaling zou ook bjer bezwaarlijk kunnen worden gemist Wat blijft er dan ten slot te eigenlijk van het verbod andeTs over, dan een gebrekkige regeling, die nauwe lijks, den naam van regeling verdient, vra gen B. en W B. en W. stellen voor afwijzend op het verzoek te V-schikken. De bevordering aan het gymnasium B. en W. wenschen deze te laten bij Curatoren Het bestuur van het Genootschap vnn Leeraren aan Nederlandsche Gymnasten heelt verzocht de bevordering der leerl n- gen van het Gymnasium alhier door de leeraren, als de meest tot oordeden be voegden. te doen eeschieden Tot nu toe woTdt alhier de bevorder:ng van leerlingen -door Curatoren van hel Gymnasium, op voorstel van rector en leer aren, beslist. Curatoren nu zijn. hli'kons hun ter inzage gelegd advies van meenrng, dat er geen aanleiding bestaat om daarin verandering aan te brengen Zij achten de deskundigheid hier niet in geding, geene zins toch kan naar hunne meening worden gezegd, dat zij als examencommissie fun- gceren veeleer is het recht om over de bevordering te besl'ssen een uitvloeisel van hunne taak. n.l het houden van toezicht op- en het dragen van zoTg voor de zaken van het Gvmnasium He» behoeft h i. FEUILLETON HET OPSCHIETENDE KOREN door RENé BAZIN, Lid der Fransche Academie (Eenige geautoriseerde vertaling) 6) Hij Ret zijn dochter trouwen, omdat hij te zwak was, zich tegen haar töl te verzetten, hoewel zij met haar ver bogen en zijn spaarcenten een veel be- *®e keuze had kunnen doen. Doch de lief de is blind. Gilbert Gloquet gaf zijn la a tot. en cent tteg om voor Maria en Lureux een pracht oof „De droomenhoeve" geheetten, van tva&lf hectaren te kunnen huren. Behal- *9 de vier duizend frank van Gilbert boest Lureux nog een groote som leenen °m akkergerief, koeien en paard te koo- Doch hij meende, dat hij binnen de i zijn heele schuld zou terug be- ald hebben. Ook Gilbert had nieuwe _.oop op het leven. Als moeder Justamond, Ja buurvrouw, 'hem waarschuwde om 111 e* uit te k'leeden voor zijn dood, bitwoordde hij: Moeder, ik heb gewerkt voor mijn 0uw zij is gestorven. Ik heb gewerkt L? .rn'jn hameraden enzij laten mij ion! "^U moe* vrienHschap be ton van mijn dochter en mijn schoon- 10011laat mij maar doen. er* dien waien zeven jaren verloo- pen en vele dingen rondom Gilbert ver anderden. De boeren van Nievre en omliggende plaatsen hadden de meeste linnner akkers in groote, onafzienbare weilanden omge legd. Hier graasden prachtige koeden, vaarzen en ossen. Van heinde en verre kwamen de veekooplui naar hier. Doch do werklieden klaagden, omdat daar niet veel meer te ploegen of te maaien viel. Ook hoorde men den dorschvlegel niet meer ploffen in de schuren. Overal waren dorschmachines, zaai- en maai-, ploeg- en egmachines. De boeren deden al het mo gelijke machinaal en hadden den handen arbeid tot een minimum teruggebracht. Ook in de bosschen viel er niet zooveel werk meer te verrichten. En ook van an dere plaatsen hadden de houthandelaars werkvolk doen komen, dat gewilliger en tegen matiger prijzen arbeidde. De tijd om zijn eigen wil op te dringen was voorbij. Gilbert leed geweldig onder de onzeker heid van zijn bestaan. Ondanks zijn twee- en-vijftig jaar genoot hij nog een bloeien de gezondheid. Hij had nog krachtige ar men aan 't lijf, die niet bang waren om hak, h on weel, zeis of bijl te hanteeren. Zijn baard was nog blond. Slechts van heel dichtbij bemerkte men eenige grijze spieren. Als hij Zondags zindelijk gekleed over den weg stapte, dan zou men hem zijn leeftijd niet gegeven hebben. Inderdaad, het was nog een kranige, flinke man. Doch zelden kwam er een lach op zijn helder en open gelaat, want zijn vrienden hadden hem verlaten, hoewel zij achting voor hem gevoelden en Maria boerde op de Droomenhoef dagelijks achteruit. De beloften van Lureux waren maar ij dele praatjes geweest. Hij werkte zonder lust, zonder overleg. Daar werd veel. verspild, verkwist en verdronken. En het ging met de jaren slechter, hoewel zij voor kinderen te zorgen hadden. Zij bleven achter met de pacht en den interest van het geleende geld. Eerst had Maria steeds de schuld geloochend, doch eindeljk kon zij de waarheid niet langer verzwijgen. Alle we ken kwam zij geld leenen bij haar vader, die niet weigeren kon. Hij wilde op de hoeve komen om mede te werken en een oog in 't zeil te houden, doch zijn kinde ren hielden niet van zijn waakzame oogen en hij kwam er dan ook maar heel zelden alleen als hij uitgenoodigd werd. Dit alles belette Gilbert Cloquet te slapen op dezen avond in Maart, toen Michel de Mexi- mieu op zijn beurt droomde bij het ven ster. De houthakker dacht over dingen van vroeger tijd. Ook was hij van plan den volgenden dag heel vroeg naar Maria te gaan, om haar de helft van het voor schotje te geven, wat hij gisterenavond ge vraagd had. Wat zou zij tevreden zijn. En wie weet. in. Oproep uit Parijs. Om een bezoek aan zijn dochter te brengen, behoefde Gilbert Gloquet geen groote reis te maken. Zij woonde maar op een uur afstand van daar, op den uithoek van het dorp. Het was vroeg in den morgen en vinnig koud. Nu en dan verlegde hij zijn bijl van den eenen schouder op den anderen. In de weide, die begon aan den rand van het bosch en die door een lïiein beekje doorspoeld werd, bleef hij staan om de koeien te tellen: op het akkerland zag hij naar het opschietende koren en de be werking van andere stukken en toen hij aan den hof kwam, vond hij Maria bij den put. Zij had een emmer water opgehaald Haar vader ziende, zette zij haar emmer neder langs den put en liep hem tegemoet hem ab altoos omhelzende. Gaat het goed? vroeg Maria. Waar gaat gij toch heen met uw bijl? Lureux heeft dezen avond eerst gedaan, zooals hij mij gezegd heeft. Ik heb mijne werkplaats verlaten, wijl ik gedaan had.En nu heb ik andetr werk, i:k ga waar ik het vinden kan. Zooveel te beter als u werk kunt vin den. Iedereen is zoo ge.lukkig niet. Ach, Maria, hoe kun je nog klagen? Had ik een mooie hoeve gehad als gij, ik zou er nooit uitgegaan zijn. Ik zou ze met hart en lijf bewerkt en verzorgd heb ben. Waarom gaat je man naar het bosch? Is dat de plaats voor een pachter? Drie of vier dagen dan hier en dan daaT been. Is dat een misdaad? .Wij heb ben betalingen te doen, vader. En het is ons onmogelijk den heer te betalen. Waarlijk is deze niet betaald? En de wijnleverancier zeker niet? *-« Neen. En do radmaker, die den nieuwen ge len wagen gemaakt heeft? Neen ook niet en vele andere evenmin 'k Behoef het u niet langer te verbergen. Lureux loog dus, toen bij zeide, dat hij bijna geen schulden meer had; dat als ik hem hielp, hij alles zou kunnen betalen. Zij draaide het hoofd om, alsof zij leven hoorde aan den anderen kant van het huis, doch het was alleen te doen om geen antwoord te behoeven te geven. Gilbert legde zijn bijl op den grond met den steel in de lucht. Dan gaat ge er onder, Maria, Gij tweeën en ik mede. Mischien wel, of gij moest ons nog eens flink bijstaan, beter dan ge tot nu toe gedaan hebt. De groote houthakker maakte een be weging als wilde bij haar een slag geven. Och, zonder hart, zei Maria. En de vrouw sprong verschrikt achler- uit. Zonder hart. Ziedaar je clan<c. is heb voor jou al mijn spaargeld geofferd. Dagelijks heb ik mijn geest met je ge kweld. En nooit is hot genoeg. Maar werkt dan, luierikken dat ge zijt. Schaamt je daarvoor niet. Schaamde zich mijn moeder- Zeg het eens. Werkte zij? Niet zooveel als ik Zij kamde zich tenminste alvorens haar huiswerk te beginnen. Dan u, vader. Zij bad zorgen; zij had eergevoel. r— Nogmaals mijn dank En Zondags ging zij niet pronken met fijne kanten eu stadskleedereu. Is men niet zoo goed als audereii? Waarom dan? (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3