Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN 16e Jaargsr WO7MSOAG 5 NOVEMBER 1924- No. 4785 Sfc £eidózh& Sou/tcml' fa ABONNEMENTSPRIJSbadraagl bij vooruitbetaling Voor teidea 19 cent per week 12.50 per kwartaal, Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, franco per poet I 2.95 per kwartaal, flot Gefflnstreenl Zondagsblad la voor de Abonnffi ver krijgbaar tegen betaling van 50 et. per kwartaal, by voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd fondagablad 9 dt. «aasmmmam bi m a—i OR blad verschijnt eiken dag afgezonderd Zon* en Feestdagen i o TIL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT l Gewone advortenlISn 30 cent per regel tVoce Ingezonden Mededeelingen wordt tel c dubbele van het tarief berekend. 2 Kldlnn adverlentiën, van ten hoogste 90 woorden, waaift betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hoor en tv huur, koop en verkoop f0.50« 1 jit nummer bestaat uit tv SS De actie van „St.-Michaël". _«t dagblad „De Gelderlander" schrijft '"tiaar aanleiding van de actie van ihel Do- iocratisch Verbond „St. Miöhiël", dat el jammer is. dat een minderheid in de artij zich laat organiseeren. Het is te betreuren, dat zij bet ge vaar, door bet nieuwe kiesreglement in potentie gebracht, dadelijk acuut en vi rulent acuut hebben gemaakt. Dat zij dit gevaar niet hebben ont weken. Zich niet bepaald tot eenige sa menwerking, welke bet wezen on zer eenheid zou hebben ontzien. Geen partij in de partij bad men mo* gen vormen. Het onkruid der scheuring niet mo gen uitzaaien. Maar dat zij er is, deze minderheid, en straks haar eandidaten in de Kamer zal brengen, is haar recht. Haar eenige fout is bare aparte en als b 1 ij vend bedoelde organisatie. Wij hebben in dit citaat zelf eenige jllatingen gespatieerd. Daarin wordt te kennen gegeven, dat u r geen bezwaar bestaat tegen een samen- ,0'® rerking v n leden in den Bond, indien samenwerking zich bepaalt tot een vorm, dat „het wezen onzer ealieid" daarbij wordt ontzien. En verder, dat niet te veroordeelen is o^Ten organisatie in de organisatie, in- ion die organisatie maar niet een iparte en blijvend bedoelde organisa- ni ie" is. v Wij willen er bier aan berinneren, dat le hoofdredacteur van „De Gelderlander", e beer v. d. Kallen, een dergenen was, ie zich indertijd ter Bondsvergadering iet warmte hebben verzet tegen bet lijs- ai-stelsel, ontworpen in bet rapport- large; en dat er toe is gevormd een nieu- ;elj ?e commissie, waarin ook de beer v. d. zitting bad, die een ander stelsel, met en soort van evenredige vertegenwoordi- ;ing in de partij, zou ontwerpen, z 0 n- ler bet. lijsten-systeem. Tegen - lat lijs ten-systeem toch bad de meerder- ïeid dier Bondsvergadering overwegend! iczwaar, omdat bet een gevaar inhield roor het vormen van organisaties in de ttganisatie. Inderdaad, bet bestaan van zulk een Jevaar kon niet worden ontkend. En er is, door de commissie-Bongaerts, sen ander stelsel ontworpen en ton slotte loor de Bondsvergadering aanvaard, aar nu we staan voor de practijkvaa kiesstelsel zonder het lijsten-systeem, mag wel 'ns worden gevraagd, of nu niet gevaar voor organisaties in le organiatie dreigend is. Ongetwijfeld, het lij sten-stelsel, als zoo- lanig, riep voor den geesfr op een onder scheiding in de partij van verschillende poepen, bevatte een splitsing der partij in potentie, die vrij gemakkelijk reëel zou tannen worden. Het nu vigeerende stelsel echter, zonder bet lijsten-systeem n.L, dringt die onderscheiding en de mogelij k- van splitsing meer naar achteren. Men zal ons bier tegenwerpenen nu beeft men al het Democratisch Verbond. Dat Democratisch. Verbond zou echter, naar onze besliste overtuiging, bij alle moge lijke kiesstelsels in den een of anderen jorm zijn opgedoken I Maar men kan de beide aangeduide ook van een anderen kant be- Wij kunnen er n.l. op wijzen, dat let bij bet lijstenstelsel mogelijk was, dat fcroepen van personen ovor verschillende (j[ kiesstelsels verspreid, eandidaten indien den, zonder vooraf voeling met el- 'jj kaar te houden, later de lijsten verbon den, en dan bij de stemming succes zou- Hden hebben. En dat nu is bij bet nu vigee- ïendc stelsel veel minder goed mogelijk I Een der ontwerpers daarvan, de hoofd redacteur van „De Gelderlander", schijnt ;let biermede met ons eens te zijn, blij kens de door ons gespatieerde uitlatingen zijn geciteerd artikel, t Wij willen degenen, die de actie van >>St. Michael'' -bestrijden, waarschuwen, dat zij niet te veel willen bewijzen daardoor niets bewijzen i Tc veel wil bij bewijzen, die gaat aan tonen, dat een groep personen, die het ®iet met de candidaatstelling, belichaamd 111 het Politiek Advies, eens zouden zijn, wnvoudig maar, ieder hunner in den eigen kieskring, een anderen candidaat, die ge steld is en hun wel in den geest valt, zouden kunnen stemmen. Bij zulk een on georganiseerde stemming toch i3 succes PyDa zeker uitgesloten; omdat er in het aangenomen kiesstelsel geen lijsten 21jn' zoodat alleen stemmen, op eenzelfden jjaani uitgebracht, bij elkaar kunnen wor- flon opgeteld. "Wanneer dus b.v. twee can taten van een zelfde soort, b.v. „demo- riten'in een zelfden kieskring zijn inge diend, kan daardoor juist de kans op ver kiezing van één bimner mislukken. Voor ben, die bet met het Politiek Advies niet eens zouden zijn, is dus, over de grenzen der afzonderlijke kieskringen been, een zekere organisatie in de actie voor een andere candidaatstelling vereischt, willen zij daarbij eenige ernstige kans op succes hebben. 1 1 1 Maarwij zeggen voor ben, die het met bet Politiek Advies niet eens zouden z ij n.Er schijnt aan 'her innerd te moeten worden, dat er in de Katholieke Staatspartij met veel zorg is samengesteld een Adviseerend College, dat na ernstige overweging een Politiek Ad vies zal uitbrengen. En voordat van dat Politiek Advies iets bekend is, kan men toch niet al gaan doec, alsof men bet er niet mede eens is BUITENLAÜD Frankrijk. Conflict tussehen Mgr. Cerretti en de regeering. Een domme rede van Albert. Zondag j.l. beeft de Franscbe minister van Onderwijs, Frangois Albert, een rede voering gehouden, waarbij tegen de ka tholieken werd te velde getrokken op de laatdunkende en leugenachtige wijze, die alleen van vrijmetselaars is te verwachten Vooral de Jezuieien moesten bet ontgelden enook de pauselijke nuntius mgr. Cerretti ontkwam niet aan den aanval. Mgr. Cerretti beeft zich gis (eren naar den minister van buitenlandsche zaken, Herriot, begeven, om te protesteeren tegen dat .gedeelte der redevoering, dat op hem betrekking bad. De pauselijke nuntius beeft, vóórdat hij zich naar bet Elysee begaf, de verschillen de te Parijs aanwezige gezanten geraad pleegd en tegenover Herriot zich er ovecr beklaagd, dat de persoonlijke aanval van Albert naar de opvatting der diplo maten een aanvdl is van een lid dér re geering op de prerogatieven van 'het corps diplomatiue. 1 1 Bijgevolg heeft de nuntius aan den Franscnen premier uitleg gevraagd en het uitspreken van leedwezen gevorderd. Ingeval aldus beeft Mgr. Cerretti Her riot aangekondigd 'hij geen voldoening krijgt, zal er onmiddellijk een vergadering plaats hebben van bet corps diplomati que, aan welke vergadering Mgr. Cerretti de zaak zal voorleggen. In Fransche diplomatieke en politieke kringen beeft de stap van den nuntius een gr00ten indruk gemaakt. Na de onhandige redevoering van Al- bert kan men zich over dezen stap moei lijk verwonderen. Men voegt dan ook deze zaak bij de vele diplomatieke onhandigheden, die bet ka binet reeds op zijn rekening beeft. Het verder verloop wordt met groote be langstelling afgewacht. Gaat Herriot heen? De Parijscbe correspondent van de (Brusselsche „Soir" beeft uit „volstrekt ernstige bron" vernomen, dat Herriot niet voornemens zou zijn den politieken strijd voort te zetten. Het échec van Mac Do nald zou hem er toe hebben doen besluiten het plan, hetwelk hij reeds lang koestert, ten uitvoer te brengen, n.l.: bet maken van een langdurige reis naar bet Verre Oosten. Hij zou twaalf maanden wegblij ven. Herriot zou zich niet ten val laten bren gen, maar door zijn vrienden een mach natie op touw doen zetten, die hem een roemrijke aftocht mogelijk zou maken. naar de echtheid van den brief van Zinov- jef, vond bet, na de betrokken departe menten te nebben geboord en na beoordee -ling van het baar overgelegde getuigen- materiaal, onmogelijk omtrent deze zaak tot een definitieve conclusie te komen. De oorspronkelijke brief werd niet gezonden aan of gezien door eenig regeeringsdepar- tement, en de actie, door bet Foreign Of fice dienaangaande gevoerd, was (geba seerd op een copie van dezen brief. "Wte- g-ens den geringen tijd ter beschikking van de commissie, was het baar onmogelijk verder licht op de zaak te werpen. Italië De fascistische opmarsch. Een vroolijke viering. De feestelijkheden ter herdenking van den fascistiscben opmarsch naar Rome heb ben met de gebruikelijke plechtigheden plaats gehad. In den namiddag hebben de feesten geleid tot eenige heftige botsingen tussehen fascisten en leden van de vereeni ging Vrij Italië, die na den moord op Mat- teoiti werd opgericht. Toen de leden dezer verceniging onder leiding van generaal Bettino Garibaldi in een stoet wilden op trekken, werden zij door met revolvers en knuppels gewapende fascisten aangeval-* len, waarbij acht personen werden ge wond. Een en ander bad een groote ver warring in den stoet ten gevolge. Onder kleine incidenten trok de stoet over de Corso naar de Piazza Vénezia, waar het opnieuw tot een botsing kwam, waarin ook leden van de groep van oud-strijders werden gemengd. De fascisten scholden ben uit voor verraders. De groep der oud- strijders sloot het hekwerk van het natio naal gedenkteeken, zoodat de door de fas cisten op touw gezette hulde moest ver vallen. Een groep fascisten trachtte met geweld bet vereenigingslokaal van den bond van oorlogs-invalieden binnen te dringen, doch werd door de politie daarin ver binder di. Te Palermo beeft de politie bij verras sing het vakvereenigingslokaal bezet en daar 138 personen gearresteerd. Zij wor den beschuldigd tot opstand te hebben aan •gezet. f, Spanje. De regeeringsvorm Directoire en parlement Een dor jongste nummers van de „A. B.C." bevat een merkwaardig antikei be treffende den huidigen politieken toestand. Het blad wijst er op, dat alle leden van bet generaals-directoire het erover eens zijn. dat de tegenwoordige stand van zaken dient te. verdwijnen en weer een kabinet van burgers moet optreden. Ook is bet volgens de „A.B.G." van es sentieel belang, dat, teneinde een terug keer van de toestanden, die voor de direc toire-periode bestonden te vermijden, het toekomstige parlementmiet door algemeen stemrecht maar door een vertegenwoordi gingssysteem wordt gekozen, waarbij aan alle sociale klassen in billijke mate ver tegenwoordiging zal geschonken worden. De strijd in Marokko Do Spaansche troepen hebben Zot el K ham is, een belangrijke post in de streek van Beni Aros, ontruimd. Zij worden thans verzameld te Tastof, 12 K.M van Alkazar, voor een opmarsch naar Mexera, do basisplaats van vele vooruitgeschoven posten, die reeds langen tijd geisoleerd zijn ;n u Engeland. HET LA30UR-KABIMET AFEETREDEN Baldwin kabinetsformateur. Mac Donald bij den koning. De Labour-regeering is gister na een be staan van 10 maanden heengegaan. Kort na den gistermiddag gehouden kabinets raad reed Mac Donald naar Buckingham Palace, bood den koning zijn ontslag aan en bleef omstreeks een uur in onderhoud met Z. M. Baldwin, de conservatieve lei der, was volgens gebruik te voren door Mac Donald verwittigd van het besluit der Labour-regeering om af te treden. Hij kwam derhalve naar Londen, werd des avonds 7 uur, toen Mac Donald het paleis had verlaten, per telefoon daarheen ont boden en ontving opdracht van den koning een nieuw ministerie samen te stellen. Binnen een jaar na den val van Bald win's eerste kabinet staat bij dus voor de tweede maal aan bet hoofd van de re geering. Debrief van Zinovjef. De commissie, belast met liet onderzoek China. De nederlaag van Woe Pei Foe Feng to Tientsin Feng Yu Sjiang, die op bet oogenblik de macht te Peking in handen beeft, is Tient sin binnengerukt. De trgepen van Woe-Pei-Foe, die zich ten Noorden van Tientsin bevinden, heb ben zich na een kortstondig verweer over gegeven aan de veel sterkere troepenmacht van Feng-Yu-Sjiang, waarna Woo zich Oostwaarts trok. Hij beeft ziju overgeble ven troepen per spoor op Lutai geconcen treerd, waar zij thans bedreigd worden vanuit het Westen door Feng. Als verster kingen uit liet Zuiden uitblijven, moet elke verdere tegenstand van Woe als hopeloos worden beschouwd. Gemeld wordt, dat Woe zich op een Chineescben kruiser heeft ingescheept en dat hij tracht het overschot van zijn leger macht over zee naar do Zuidelijke provin cies ite vervoeren. De gouverneur van Mantsjoerije, Tsjang Tso Liu heeft het voornemen te kennen ge geven om deel te nemen aan de confe rentie, welke Feng heeft bijeengeroepen, en men wacht met grbote belangstelling af of hij zich met zijn troepen bij Feng zal voegen ter bezetting van de hoofdstad. Feng en Tsjang zijn thans de twee voor naamste militaire figuren in China en de toekomst hangt of van hun vriendschappe lijke samenwerking. Amerika. C00L1DGE PRESIDENT Generaal-Dawes vice-president De meerderheid in hot kiescollege Naar 'hedenmorgen uit Washington draadloos wordt geseind, is de verkiezing van Coolidge tot president van de Veree- nigde Staten thans reeds zeker. Heden morgen te 3 uur stond zijn meerderheid in het kiescollege vast. Hij heeft de vcr- eischte meerderheid-van 266 stemmen (het kiescollege bestaat uit 531 leden) reeds belangrijk overschreden. Eenige uitslagen zijn nog niet bekend, maar deze kunnen geen verandering meer in den toestand brengen. Generaal Dawes: de republikeinsche can didaat is tot vice-president van de Vereen. Staten gekozen. Hef Amerikaansche kiessysteem Het systeem, dat gevolgd wordt, is dat der z.g. getrapte verkiezingen. De presi dent wordt namelijk niet rechtstreeks door 'het volk gekozen. Gisteren viel de beslis sing wie de kiesmannen, de electoren, zou den zijn, die op him beunt, op den twee den Maandag in Januari van het volgend jaar, de definitieve keuze van den presi dent vaststellen. Deze kiesmannen zijn 531 in getal; elke staat kiest er zooveel, als bij vertegenwoordigers in de beide buizen van hat congres beeft. Op den dag der eigenlijke presidents- keuze komen de electoren samen om, met eenvoudige meerderheid, den president en den vice-president te kiezen. Bij deze ver- kiezng brengen alle vertegenwoordigers van denzelfden staat al hun stemmen op denzelfden candidaat uit. Kiest bijv. de staat New York 23 republikeinen en 22 democraten tot zijn electoren, dan vereeni gen zich alle 45 stemmen op den republi- 'keinschen candidaat. Daar nu de verte genwoordiging in bet congres en dienten gevolge in 'het kiescollege niet met het be volkingscijfer der verschillende staten over eenstemfc, kunnen de vierkiezingen ook geenszins als een beeld van de politieke richting der meerderheid van het Ameri kaansche volk beschouwd worden. De eandidaten De eandidaten -voor den presidentnelen en den vice-presidentiëelen zetel waren: Voor de republikeinen: President Calvin Coolidge en Vice-President Generaal Da- ÏS- Voor de demoeraten: President John W. Davis en Vice-President Chffrles W. Bryan Voor de progressisten: President Sena tor La Follette en Vice-President Senator Burton K. Wheeler. TWEEDE KAMER Overzicht De Tariefwet is afgehandeld. De eindstemming zal nu op 12 Nov ber plaats hebben. Een tegenvoorstel-Wijnkoop om hiermo- 1 te wachten tot na de behandeling van j interpellatie-Gerhard over de ambte naarssalarissen werd niet voldoende steund en kon dus niet in behandeling ko men. Blijkbaar is de communist do mee ning toegedaan dat uit deze interpellatie een kabinetscrisis kan voortvloeien; een meening, die niet door vele anderen wordt gedeeld. Met de behandeling van het wetsontwerp tot verhooging van den tabaksaccijns is- een begin gemaakt. HET CHRISTELIJK GETUIGENIS DER CATACOMBEN. Men schrijft ons uit Katwijk 1 den R ij n r Het Willibrordus-College had^ Zaterdag 1 November de groote voldoening Pater Hendrichs met zijn lezing, bekend onder boveastaanden titel, te ontvangen. De le zing ging voor de hoogste klassen (Groo tenburg) en werd in ademlooze stilte ge volgd. Inderdaad komt bet groot en overweldi gend getuigenis der Catacomben onweer staanbaar'tot den geest door de klare en logische systematiseering yan Pater Hen drichs. .- De stecnen spreken. Zij zeggen, met doordringenden ernst en onafwijsbaren aandrang dat de eerste Christenen hun eeuwigheidsverwachting aan zeer bepaalde cn duidelijk te herken nen geloofswaardigheden hebben verbon den. De ouderen van onze scholen moeten deze lezing hooren en deze prachtige lichtbeel den zien. Zij vullen den Catechismus niet alleen aan, neen, zij komen me.t hun spon- tane en levendige en tot de oogen spreken- HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND Een conflict tussehen de Fransche re geering en den Pauselijken nuntius mgr. Cerretti. Het Labour-kabinet is afgetreden. Bald win opnieuw kabinetsformateur. In China Is Feng Tientsin binnengerukt Coolidge tot president van de Vereenigde Staten gekozen. Dawes word! vice-presi dent. Groote overstrcomingen In Duitschiand (Buitenl. Berichten). BINNENLAND. De Tariefwet Is afgehandeld. M Begon nen is met het wetsvoorstel tot verhooging van den tabaksaccijns. De Minister van Justitie heeft aan de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg In ambtenaarszaken een ontwerp besluit tot reorganisatie van het G. 0. ditc advies toegezonden. In een te Utrecht gehouden vergadering van de hoofdbesturen der 5 erkende spoort wepgersoneelvereenigingen kwam men in beginsel tot overeenstemming omtrent het richten van een schrijven aan de directie om een duurtebijslag te verstrekken. de argumenten veel gemakkelijker tot de ziel dan de soms moeilijke argumenten der boeken. Het zien,gaat voor het zeggen. Er ligt een opvoedkundige kracht in deze. 135 kunstbeelden uit de eerste Christen tijden, zooals Pater Hendrichs ze toelicht en met het gezag der beste kenners der Christelijke oudheid staaft. De R. K. Filmonderneming „Immaculat" te Rotterdam heeft het eigendomsrecht op deze reeks, doch zal stellig gemakkelijk zijn om voor hoogere klassen van scholen deze lezing te laten geven. Er ligt een zoo klare en sprekende getuigenis nopens heb geloof der eerste Christeneeuwen in dit machtig en prachtig geheel, dat men wen- schen mocht, dat geen jongen of meisje onze Middelbare of Gymnasiale scholen verliet, zonder dit getuigenis te hebben ver staan. Het Spoorwegpersoneel. Actie voor duurt e-b ij s 1 a g. Men meldt uit Utrecht d.d. 4 Nov Hedenavond werd alhier een gecombi neerde vergadering gehouden van da hoofdbesturen der vijf erkende spoorweg- personeelvereenigingen over de maatrege len, die bekooren te worden genomen met het oog op de duurte. Medegedeeld werd dat de hoofdbesturen zich alle tot lninnu centrales hebben gewend om deze to ver zoeken zich tot de regeering te richten om maatregelen tegen de prijsverhoogingen der levensmiddelep «te treffen. Voorts kwam men in beginsel tot over eenstemming omtrent het stellen van een eiséh aan do directie om een duurtebijslag le verstrekken. Ten einde daaraan kracht bij ito zetten zullen er voorloopig in hot land eenige vergaderingen worden gehou den cn daarna zal er een besturencongres te Den Haag worden uitgeschreven ton einde de eischen daar te laten aannemen. Dinsdag 11 dezer zullen de hoofdbesturen weer samenkomen. Gemeld kan nog worden dal op dezo bijeenkomst werd beslaten een gemeen schappelijk antwoord te geven omtrent hot verzoek van de directie om advies in zake een nieuwe pensioenregeling. Het Georganiseerd Ovzrleg. De officieele voorstellen. De Minister van Justitie heeft aan da Centrale Commissie voor georganiseerd overleg in ambtcnaarszaken een ontwerp* besluit tot reorganisatie van het georgani seerd overleg om advies toegezonden. Ter toelichting zegt. de regeering daarin 0. ra,, dat kennisneming van den inhoud van heb concept zal doen blijken, dat ook de TCgee.- ring een nauwer contact tussehen haar en de organisatie wenscht. De opzet van het ontwerp i3 dan ook, dab de organisaties in verbinding zullen worden gebracht met enkele door de regee ring aangewezen ambtenaren.^ Uit den aard der zaak blijft-die beslis sing bij de regeering. Vruchtbare besprekingen schijnen daar< bij te zullen worden gedaan, indien dai. omvang der commissie zoo beperkt .m0Se" lijk wordt gehouden. Vandaar, dat in he.tt concept is aangenomen, dat elke organisa- tio slechts één vertegenwoordiger zaï heb ben. Med© uit dien hoofdo is het mshtuutt van door de regeering aangewezen leden, hetwelk trouwens in de aangegeven opzeB minder past, vervallen. Voprts zal ook heö voorzitterschap der commissie van karak ter veranderen en brengt het aangenomen stelsel welhaast als onvermijdelijke conse^ quentie mee, dat de vergaderingen wordeni

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1