f.j der moderne mwl n. q^3*" gehoor is geheel ingericht op het 0]<ren der oude muziek en, als na een con- de dans der klanken in den tijd ver ie, hebben we een gevoel van be- endheid en vertrouwdheid; is onze ai el op hooger harmonie dan die van dagehjkseh leven. De groote kunstenaar ons een stemming bijgebracht waarin harmonie van zijn eigen ziel ons woTdt lerklankt. Kunisteauaars ziljn menschen, die naar westelijke gesteltenis en intensiteit van uitgaan 'boven de groote massa. zijn intuïtie ven, die. hoezeer portelen in hun eigen tijd, altijd meer dan hun tijd omvatten kan. Kunstenaars leven vooruit. Beethoven wist naar zijn eigen gelmlge- nj£e, dat zrijn muziek zou zijn voor „die Menschheit." „Beethoven", zegt onze Diepenhrock, „is een morgenschemering, een lente, een be gin. een voorspelling". In zijn ed'gen tijd niet voldoende gewaar werd. weet hij thans bijna' 100 jaren later dn volle belangstelling te trekken. In de gfoer van zijn muziek herkent, de men- grhenz'el zich zelf en vindt zij inspiratie y'rh aan 't tijdelijke te ontworstelen. Ons gehoor, onze ziel is georiënteerd op <fo klassieke en romantische muziek. Nog sterker! Muzikaal-gevoel'ge anders denkende®, die voor 't eerst een Katholie ke Kerk betreden en het Gregordaansch hooren, krijgen onmiddellijk een gevoel, elsof zij iet® heel ouds hooren. dat hen Biel absoluut vreemd is. Zou het nog een erfelijke zielkundige dispositie zijn, die deze herkenning te weeg brengt? Er is een soort moderne uiting, die tijd- genooten altijd voor kunst aanzien in elk tüdDerk der historie welke onmid dellijk bij haar ontstaan het menschel'!jk gemoed aanspreekt. Een kunst, als men ze. fcoo wil' noemen, die geheel drijG op de bovenste lagen van het leven des tijds; een kunst, die niet. uit de diepte der werke lijkheid ontspringt. Het ia een kunst, die onmiddellijk het gevoel en het begrip van 8e oppervlakkig levende menigte aan spreekt. en die, vooral wanneer ze handig is in haar technisch raffinement, zelfs die pe rc geesten nit *t spoor brengt. Leerzaam is in dit opz;cbt de lectuur van Schumann „Verspreide Geschriften". Zelfs d'eze f jne criticus vergist zich wel eens een enkele maal en geeft- dan een gunstig oordeel over eenen of anderen coirmonist, die zich niet heeft kunnen handhaven en dan ook reeds weer verge ten is. Maar nu komt er een persoonlijkheid in teen geweldige z:elekrachten worstelen, B:et beroerd door de oppervlakkige drif ten van het leven, maar door de diepe om- ders'roomangen, Een persoonlijkheid, die synthetisch heel het gebeuren Tan z:jn tijd doorleeft, die niet biij verleden en he den blijft staan, maar in z-'ich voeH het worstelen van de krachten der toekomst, ge-ijk Beethoven. Zoo'n persoonlijkheid schept melodieën, Öie niet altijd direct in het- gehoor der t-jdeenooten liggen, modulaties, die vreemd aandoen, harmonieën, die schril en vlijmend kinken. A'les in deze muziek is ongewoon, wijkt af van het tot dusverre gehoorde. Onze ooren gewend aan het oude. onze ziel' gewend aan een oude ver trouwde klanken- 'en stemraingssfeer, re- eomwrem niet sympathetisch mede. We weten er geen weg mee; we gevoelen onbe hagen in plaats van welbehagen. Wat te denken van deze muziek? Tn de eerste plaats vergete men niet. dat het groote publiek eenmaal even zoo vreemd en onaandoenlijk, om met te zeg gen afwijzend tegenover Beethoven's mu ziek gestaan heeft. Men herinneTO zich, d(t. César Franck hevige tegenkanting ▼end en dat in Frankrijk memand naar z!in Béatitudes wou luisteren. De grooten zijn hun tiid vooruit en eerst a'1ls het oor der menigte gewend is aan moderner klankassociaties en moderner siemming, dan eerst komt langzamerhaaid do» erkenning. De gTooten worden in hun eigen tijd al leen door gelijkgezinden begrepen, een zeer kleine minderhe:d. De publieke opi- ïlie wordt gevormd door de meerderheid, 8e middelmaat, en, hoe democrat" scher de wereld wordt, des te tricnnphaler is de heerschappij en de onderlinge lofprijzing 'der middelmaat, des te grooter moe'te kost het den waarlijk grooten er boven uit te komen. Vooral omdat ook de democratische middelmaat moderne allures aanneemt en inzake kunst zich te buiten gaat aan mo dern aandoende producten. Deze moderni teit komt niet uit die diepte van een hevig hmisend zielsproces, komt niet uit de die pere onderstroomingen van het leven; deze onmachtige moderniteit, vergenoegt z5ch Jnet verstandelijk bedachte buitenissighe den. Het is vooral dit would-be modern ge doe van allerlei' amechtige jongelingen: dili gestamel van menschen die nog niet fatsoenlijk kunnen praten; dit profeetje- ®pelen van lui, die als Mozes water uit de steenrots wilden slaan en ze kittelen met ®en grashalmpje in 'het zand. dat de mo derne kunst in haar al.gemeene waardee- linig schade doet. E-n ten slotte komt daar nog bij dat deze geforceerde modernelangen zich tegenover baarlijk grooten van vroegeren tijd de mentaliteit veroorlooven van een hondje hij de muren van een kathedraal. Voor het groote publiek is het zeer mood- jiik het wezen van den modernen geest, diie zijn muziek waarlijk iets te «eggen «teeft, en het modegedoe van menschen tonder diepte te onderscheiden, vooral hij •orste auditie van moderne muziek, omdat powel het betere als het minderwaardige luw even VT€em^ aandoen'. iMqn moet aan moderne tonaliteit, mo- d£rne harmonie, gewend zijn, men moet wi dusverre? omtewMie klankassociatiles alS gewoon, als in het gehoor liggend, gaan gevoelen, men moet ten slotte evengoed zielkundig als met het gehoor zich in de moderne sfeer £.umen oriëteeren, voor men direct het waardevolle geheel kan on derscheiden van het onechte. Bij schilder kunst beeldhouw- en houw kunst met hun zinnelijke vormen, die zich onmiddellijk oplossen in den tijd, is men uiteraard veel spoediger met een zuiver oordeel klaar dan met muziek. Wil men in staat zijn, moderne muziek waarlijk te genieten, voor zooverre ze ge nietbaar is, dan zal slechts het onbevan gen hooren van veel modem werk daartoe kunnen lle'ien, Men moet sich blanco, niet afwijzend, evenmin vooraf alles mooi en goed vindend, er tegenover stellen. Dat is moeilijk, want onbewust worden, we toch beïnvloed door een voorafgegane muzikale eruditie. Maar het kan. Het is onweersprekelijk, dat er onder de thans levende componisten mensc'hen zijn, die de stroomingen van hun tijd heel diep aanvoelen. In hun wreede chroma tiek, in hun weerbarstige harmonieën, in 'hun verbroken melodieën boort men de smarten der menschheid. Het is alles schrik sidderend van wanhoop en levens- vertwijfeling. Is dit echter het eenige, dat uit hun arbeid spreekt, komen ze niet uit hooger standpunt tot een synthese, dan wil het ons toeschijnen, dat ze te veel kind zijn van hun tijd en niet de dragers van de idea'en der toekomst, zooalis Beethoven in zijne dagen wel verstond te zijn. Van Katholieke toonkunstenaars kan men zich tenminste een dergelijke levens houding met goed voorstellen. Het Ka'lholiek geloof, dat de volle le venswerkelijkheid aanvaardt, verheft zich immers boven de duisternis, de verbroken- heid, de smarten der lagere werkelijkheid o>n te schov.weoi in de uiteindelijke zege praal van Christus' vrede niet alleen in het leven van den enkelen geloovigen rr.emseh, maar evanzeer ju het leven der volkeren. De Katholieke kunstenaar zal heftg in zijn ziel beleven de- ellenden der aarde, hij zal ze verklanken in zijn kunst, en hij zal dat doen misschien op voor ons gehoor nog onwelluidende wijze, maar boven de onwelluidendheid en de duistere broei seis van allerlei levensconflicten straalt ten s'otte toch weer in onvertroebelde klaar heid hem -lsch licht. Zoo zeldzaam schitterend vond ik deze echte Roomse he moderniteit dn het gewel dige „Stabat Maler" van D:epenhrock, dat zwaar ie van klacht en smart, maar <V; slotmaten van Fac ut anima, donetur Paradisi gloriau zien we mystiek oplichten fn een bovem- aardeche glans en reinheid. En zoo is ten slotte na al het voorgaan de dit onze slotsom: Modernekunst beantwoordt aan het mo dern levensgevoel der besten; willen we ddt verstaan, dan hebben we ons onbevooroor deeld over te geven; z:jn we eenmaal met Idie moderne toonkunst meer vertrouwd, dan zullen we weten te scheiden het goede van het vele slechte, het eerlijke en waar achtige van de zucht naar gewilde oor spronkelijkheid. Vooral voor Katholieken, op wie de ge weldigste cultuur taak der toekomst rust, ons voorgeschreven door ons Heilig Ge loof, ons voorgeschreven door de laatste vèr vooruitziende Plaatsbekleders van Christus, is het wearscheldjk, dat zij hun ooren en hun ziel wijd open stellen voor wat omgaat vooral onder Boomsche toon kunstenaars, hun ziel on-tvankel'jk stellen voor wat de nieuwe tijden brengen. Men spreekt veel over een nieuwe Room se he kunst, die moet komen; maar zij zal tru'et komen als zij niet opbloeit uit het in tens levend geloof en de heilige aspiraties van de heele Roomsche gemeenschap. N. J. H. S. UIT DE OHSGEVING SASSENHEIM. Gemeenteraad Aanwezig 9 leden. De heer Sixma Baron van Heemstra is met kennisgeving afwezig, terwijl wethouder Warnaar door ernstige ongesteldheid deze vergadering niet kan bijwonen; gelukkig is Weth. "Warnaar we derom aan den herstellenden kant en de Voorz. hoopt dat deze wethouder nog voor onze gemeente wat. behouden moge blijven. Verschillende goedkeuringen van raads besluiten door Ged. Staten worden voor kennisgeving aangenomen. Öp een schrijven door B. en W. aan den Minister van Arbeid tot verkrijging van voorschot voor he-t bouwen van wonin gen, met recht van huurkoop, was geant woord, dat door het rijk voor dit systeem 'bouw geen gelden als voorschot werden toegestaan. Een verzoek van den Gewestelijken Landstorm om een subsidie toe te kennen groot f 100. vond geen bijval bij het colle ge van B. en W. De heer van Breda vreest, dat als deze subsidie niet toegestaan wordt, men later het gevaar beloopt deze nuttige instelling te verliezen, daar de opleiding dan niet door zou gaan. De Voorz. zegt dat deze zaak geheel een opzet van Rijkswege is. en dus de kosten daarvan op het Rijk rusten. De heer Va® Zonneveld is bang. indien de gemeente niet bijdraagt, dat dan ook geen gelegenheid wordt gesteld, dat de ge meentenaren de. vooroefeningen kunnen volgen. De heer Bader jegt. dat het toch een Rijksverordening is; en waar het Rijk deze verordening heeft gegeven, moet ihet ook zorgen, dat er overal .gelegenheid is. Spreker deelt niet in deze vrees. De aanvrage wordt, aangehouden tot- na der onderzoek. Door den heer A. van Rijn is verzocht om verlenging huur eener schuur achter .park Rusthoff tot aan de afbraak dezer ■schuur; tevens deelt aanvrager mede dat het perceel bouwterrein per 1 Nov, iö out- Roomboter is niet meer te betalen. Van Roomboter niet te onderscheidon en de helft goedkooper is De Gruyter's hoogfijne Melange. Per p. slechts 85 ct. Plantenboter slechts 60 ct. per pond. Alléén In de Gruyter's winkels! 3---1U xuimd en ter beschikking is van den nieu wen pachter Batenburg. Aan B. en W. wordt machtiging ver leend naar eigen goeddunken te handelen. Een verzoek van de R. K. Voetbalveree- niging Teylingen om uitzondering te mo gen maken op art. l van het Sportterrein- reglement. t.w. te mogen beginnen met spe len op Zondag te half een en niet te twee uur, wordt verdaagd naar de volgende vergadering, aangezien dit verzoek in de vergadering van genoemde voetbalver, op S Oct. is genomen en thans pas is ingeko men. De Voorz. biedt daarna de Gemeentebe- grooting dienst 1925 aan. Een af- en overschrijving op de Gemeen- tebegrooting dienst 1924 wordt goedge keurd. Er is een aanvraag binnengekomen tot koop van een perceel bouwgrond aan de Rusthofflaan bekend Sectie A 3173 groot 0.06.30 H.A. B. en W. stellen voor dezen grond te verkoopen voor f 1.60 per M2., met- de voorwaarde, dat. de toekomstige eigenaar zelf de kosten van rioleering. dem ping sloot en behoorlijke afrastering draagt. Ook stellen B. cn W. voor hen te machti gen tot- ruiling van een schadelijken schui nen hoek aldaar met de Firma Slegtkamp en Lefeber. De heer Van Rijn is ervoor als het geld kost. dat dit dan eerst in den Raad kemt. De Voorz. zegt. dat als deze zaken veel geld kosten, B. en W. zeker eerst bij den Raad komen. Het voorstel B. en W. wordt daarna aangenomen. Aan B. en W. wordt machtiging verleend tot uitleening van overtollig kasgeld mits dit aan soliede gemeenten geschied of aan semi-gemeentelijke instellingen. Voorhands wordt aan de Woningbouw vereeniging Vooruitgang" een leening groot f 9500. toegestaan. Het voorstel B. en W. komt. in stemming en wordt verworpen, met voor de beeren Bader. Van der Geest. Speelman en Breda. Punt 6 der agenda wordt van de agenda afgevoerd tot behandeling in de volgende vergadering. Een verzoek van de Woningbouweereen. Vooruitgang" om een extra bijdrage in haar exploitatie-tekort. groot f 666.01, wénschen B. en W. aan het oordeel der ver gadering te onderwérpen. De heer Breda is van meening dat dit uit de reserve betaald worde; deze vereeni ging behoeft, in een jaar tijds geen f 4000. reserve te vormen. De heer Verkleij meent, dat een goede reserve voor deze yereéniging een waar borg is. De heer Bi&schops zegt, dat het best mo gelijk is dat het Rijk goed gezien heeft om de 25 pet. niet meer bij te dragen, aange zien de onderhoudskosten dezer vereeni ging werkelijk groot genomen zijn. De heer Speelman vreest, dat dan de huren omhoog zullen moeten. De heer Bader, als Voorz. der ver., zegt, dat de Woningbouw ver; over een tijdperk Van 10 jaren f 8000.reserve heeft ge vormd er kan ook wel eens een andere tijd komen dat. men verplicht is de huren te verlagen. Is er geen reserve, dan moeten wij toch bij de gemeente komen; het gaat niet aan een laat-maar-waaien-politiek te voeren, spr. noemt voorbeelden op. De heer Krom is van meening, dat voor- deelen den bewoners nooit ten goede ko-* men. daar spreker uit de besprekingen op maakt. dat de complexen afzonderlijk wor den beheerd en als de tijd komt. dat de woningen vrij komen, men wederom heeft gezorgd voor het. nageslacht en men nu daarvoor te groote offers moet brengen. De heer Van der Geest, zegt dat het nog bewezen moet worden, of, als men tien jaar in eene woning woont, er voor onder houd f 350.ten koste is gelegd. De Voorz. zegt. dat deze onderhouds- maatregel toch algemeen is. De heer Bisschops deelt niet de meening van den Voorz.; het onderhoud zal altijd door elkaar genomen moeten- worden; dat doet de particuliere ondernemer ook. Als er tekort mocht, komen, is er altijd noch tijd genoeg om bij de gemeente aan te kloppen. Bij Hoofdelijke stemming wordt deze aanvrage, verworpen, voor de heeren Speel man. Verkleij en Bader. Verzoek Woningbouwvereniging Voor uitgang" om bouwvoorschot voor 29 arbei derwoningen groot, f 36800.De teekenin- gen dezer woningen circuleeren bij de Raadsleden en ma-ken onderwerp van be spreking uit. De heer Speelman vraagt of de heeren nu goed deze teekening hebben gezien ondat critiek na, vaststelling achter wege 'blijve. De heer Van der Geest: Dit is op mij gemikt. Bij de besprekingen over de vorige woningen werden wij haast niet erkend als .raadslid; alles wa-s al volkomen klaar gemaakt. De heer Krom zegt. dat de leden geen deskundigen zijn. De heer Bisschops vindt het complex A het meest practische. terwijl de heer Breda het. complex B prachtischer vindt. De heer Breda zag gaarne voor A boven wat meer ruimte bijv. door het maken eencr topgevel, voor meerdere toevoer van licht, en lucht. De heer Van Zonneveld vraagt, of er reke ning wordt gehouden met de kazernebewo ners: hij wil door de gemeente op vier de zer woningen beslag zien gelegd. De heer Speelman vraagt hoe het college van B. en W. daar nu op antwoorden kan. De heer Zonneveld zegt-, dat men toch niet. verplicht is om de menschen die daar nu wonen goedkoop te laten wonen ten behoeve der gemeentekas. De 'heer Bader wil aannemen, dat de kazerne ontruimd wordt, dan staan de men schen op straat; dan moeten B. en W. ze ker maar zorgen dat deze onderdak ver krijgen. Neemt U de verantwoording op zich. De heer Bisschops had nog wel een goed kooper plan gewenscht, maar kan rich met deze bouwplannen vereenigen. De heer Speelman zegt. diat. het niet op den we^j ligt van onze woningbouwver. nog goedkoopere woningen te bouwen. De heer Van der Geest verneemt op «ijn vraag, dat deze woningen zich zelf moeten bedruipen zonder subsidie der gemeente. De heer Van Rhijn verneemt van den Voorz., dat ook hiermede het vraagstuk van eenige aanvragers aan B. en W. voor woningen wellicht met dezen bouw is opge lost. De heer Krom betoogt dat deze bouwver- eeniging niet is in dien zin a-la hij dit wenschte bijv. er zijn vereeniging en die woningen bouwen, waar na een tijdsbestek van 30 jaren de huurders eigenaar zijn. Dat de Min. geen bouwvoorschot geeft voor opkomenden middenstand begrijpt spreker volkomen; hij wijst naar Leiden waar deze mogelijkheid ten minste vroeger wel be staan heeft aan den Witte Singel aldaar. B. en W. geven in overweging deze zaak eens te onderzoeken en dan daarvan mede- deeling te doen. Met algemeene stemmen wordt beslo ten de aanvrage toe te staan. Een verzoek om subsidie van twee be waarscholen vormt een onderwerp van langdurige discussie. De Fröbelschool aan de Kerkelaan vraagt f 3C0.en de R.K. Bewaarschool f 10.per kind. zijnde pl.m. f 500.B. en W. adviseeren op beide aanvragen afwijzend te beschikken. Waar blijft het einde? De heer Zonneveld heeft met. verwonde ring kennisgenomen van deze adressen; hij dacht dat. er verleden jaar besloten was geeij subsidie- meer te verstrekken. De heer Breda is er sterk voor deze twee instellingen te steunen; het is een aan klacht tegen het particuliere initiatief, dat- zij tot de gemeente moeten komen om subsidie. De heer Krom zegt. dat met de gelijk stelling van het onderwijs wij het doel bereikt, hebben, met dien verstande dat nu de kleine luiden veel hooger schoolgeld moeten betalen en de vroegere be-ter-ge- 8itueerden. die toen offers brachten tot doorvoering zich nu min of meer terugtrek ken. Het is van groot belang voor de ge meente deze instelling te steunen, waar 't hier de kinderen van minder gegoeden betreft. Wat kan men nu van drie en twin tig honderd centen per week doen. De heer Verkleij gelooft niet dat een subsidie voor dat doel een overbodige weel de zal zijn. De heer Bisschops is er voor deze aan vragen beide, too te «taan, maar dan voor den laatsten keer. De heer v. d. Geest z-ou volkomen met het voorstel van B. en W- mede kunnen gaan maar ieder bezit nu geen dienstbode en een speelkamer voor de kinderen. B. en W. nemen het voorstel Bisschops over, hetgeen in stemming wordt gebracht, en met alg. stemmen wordt aangenomen: Op voorstel van B. en W. wordt de maximale vergoeding va-n het L. O. vol gens uitgaven der Openb. School vastge steld op voor 1922 ad f 21.36 en voor '20 ad f21.81 per leerling. Voor de M. U .L. O. stellen B. en W. voor. na onderzoek in gelijksoortige ge meenten als Sassenheim, deze vergoeding te bepalen ad f 35.42 per leerling. De verbreeding van den Rijksweg van af Vredestein tot Vredenoord vraagt ook een langdurige bespreking. Ten slotte besluit men volgens het voorstel van den Voorz. te werk gaan. Waar het. Rijk hier belangrijk bijdraagt en de Gemeente alleen ma-ar de rioleering voor zijn rekening krijgt kan deze zoo noodig door de gemeente inge voerd worden in de werkloozen periode als werkverschaffing. De kosten zijn beraamd met grondaankoop enz. op f 14478.61, waarvan voor gemeenterekening f 2700. komt. Het voorstel wordt, bij Hoofd. Stem ming met. alg. st. aangenomen. De Voorz. brengt buide aan degenen, die aldaar bun grond afstonden tegen een matigen prijs om zoodoende een al zoolang gekoesterden wen sell op te lossen. Bij de rondvraag wenscht. de heer Bis schops. dat, op de volgende agenda het punt. Zweminrichting ter sprake worde ge bracht. temeer daar er ingezetenen zijn die wel duizend gulden over hebben voor een dergelijke inrichting. Hij dacht bijv. bij de Ruine van Tey lingen. De Voorz. deelde een andere mee ning bijv. in den Floris Schoutenvrouwen polder op 'n stuk grond van den heer Mar- bus pl.m. 1000 R.R. groot- De heer Verkleij vindt dit heelema-al geen gemeentebelang. De heer Bisschops zegt, dat waar de ge meente verbod tot het zwemmen in het openbaar heeft ingevoerd, zij ook zorgen moet dat voor liefhebbers dan een inrich ting in het leven wordt geroepen. De heer Van Rhijn vraagt de aandacht- voor het verschrikkelijk woeste rijden door auto's, motoren, enz. vooral des Zondags bii het uitgaan der kerken. De Voorz.: We zullen den val weer eens openzetten. De heer Speelman is er tegen. In Alphen heeft men een bekeuring geforceerd en is men tot. de conclusie gekomen, dat bet niets geeft. Zie bijv. Amsterdam en Rotter dam daar is bet. veel drukker als bier. De verschillende leden komen tot de overtuiging, dat de hardrijders meestal jon gelui zijn. die er behagen in scheppen het dorp heen en weer te vliegen; deze zullen worden verbaliseerd. Nadat de Voorz. den beer van Zonne veld nog inlicht-, dat van de Tevlingerlaan omtrent, het uit den weg ruimen der daar bestaande kromming wellicht niets zal ko men. omdat Voorhout, maar 1/4 der kosten wenscht bii te dragen, gaat- de raad over in geheime zitting. Brandstoffencommissie. De brandstof- fencommissie ,.B. C. S." vergaderde Don derdag 11. in het K. S. A.-gebouw. De Voorz. doet mededeeling. dat. bet in het opvallend, dat verschillende leden, die den voortaan wederom aan. buis te innen, zulke naar keuze der leden. Er zijn nl. drie' soorten leden: zij die wekelijks sparen, zij die in grootere gedeelten storten en zij die ineens hun bedrag voldoen. Echter is ht opvallend, dafc verschillende leden, die vorig jaar betrokken, er niet meer van be trokken hebben. Dat vindt zijn oorzaak hierin dat er geen spaargelden opgehaald: zijn, ieder lid krijgt echter een circulaire en kan dan zelf zeggen hoe hij wenscht te sparen. Echter, wil men lid der commissie zijn, moet men voor 1 April 192o minstens f 2.50 in den kas der Commissie gestort heb ben; dit om een vaste vereeniging te vor men. Met alle ten dienste staande middelen, zal propaganda worden gevoerd om 't leden tal uit te breiden. Uit het verslag van den Penningmeester; den heer Krom, nemen we over dat is in gekocht en uitgeslagen 216 H.L. Anthraciet 20/30 f 3.-, 177 H.L. Anthraciet, f 3.15 maat 80/50, 115 H.L. geklopte cokes ft f 1.60, 13 H.L. eierkolen f 1.80, 4500 harde en 3550 Friesche turven, 200 Kg. sloffen tot een totaal 'bedrag van f 1518.23. Van dit bedrag werd nog een winst gevormd voor reserve van f 36.48. Als ka-snazieners wer den benoemd de heeren M. Beijk en J. Zwaan. Waar het bestuur in zijn geheel aftrad en de leden uitbreiding wenschten tot vijf bestuursleden werden gekozen de heeren N. van der Zwaan. A. Elfering, P. Burg- meijer, P. Berg en W. Krom, Na nog eenige besprekingen van huis- houdeliiken aard werd de vergadering ge sloten. Damavoud. Donderdag, 6 November, des avonds te half acht precies, wordt in de kleine zaal van het hotel „Het Bruine Paard" alhier een damsimultaan-séance gegeven door den heer W. H. WThijs. Ieder damliefhebber zal zeker niet verzui men zijn kraoht te komen meten. Er wordt dan ook veel belangstelling ver wacht. Verzocht wordt bord en schijven mede te brengen. De entree-prijs voor di verse onkosten bedraagt 25. ets. ALPHEN AAN DEN RIJN. Harmonie. De R. K. Harmonievereen. Leo XIII herdenkt 19 Nov. e.k. haar eer ste lustrum. Dit feit zal herdacht worden met een uitvoering uitsluitend voor dona teur s en donatrices, opgeluisterd door voordrachten van een humorist. Wij ho pen dat als deze week de donateurskaar- ten. zullen worden aangeboden, niemand deze zal afwijzen. De vereeniging heeft voorts besloten, te beginnen Zaterdag 8 Nov., een muzikale rondgang te houden door de gemeente, zulks ten bate der ka» en aankoop van nieuwe instrumenten. LANGERAAR. Voetbal. Zondagmiddag nad onder veel belangstelling en vriendschappelijk spel een voetbalwedstrijd plaats tusschen D. O. S. van Roelofarendsveen en S. D. O. alhier; met verlenging van den tijd eindig de het spel met 00. Oomda-t om een me daille werd gespeeld, zal het epel a.s. Zon dag worden voortgezet. Leesbiblotheek. Het plan bestaat, dat binnen enkele weken in onze parochie on der directie van den weleerw. Heer Kape laan van Houten en de Patronaatscommis sie een R. K. Leesbibliotheek zal worden geopend. Een schoon dóel om d'e komendt lange winteravonden nuttig door te bren gen. Schouw. De najaarsschouw over alle» slooten zal door het bestuur van den Noord-Eindsche en Geerpolder worden ge houden op Donderdag 6 November. In den Uit-Eindschen en Middelpob der zal de jaarlijksche najaarsschouw plaats hebben op Zaterdag 8 Nov. a.s. LISSE. Esperanto. AVoensdag 5 Nov. des avonds te 7 uur wordt vanwege de Espe- rantoclub ,,Sancto Augustino" een propa gandas vond gehouden in heb Bondsge- bouw waar als spreker zal optreden de» heer E. de Wolf nit Haarlem. Dammen. De heer J. van der Loo uit Hillegom zal a-.s. Donderdagavond te 8 uur in het Bondsgebouw een damsimul taanseance geven met vrije deelname. STOMPWIJK. Post- en telefoondenst. Het hulppost-,^ telegraaf- en telefoonkantoor alhier is ver vangen door een post-, telegraaf en tele-» foon.slation met telegrambestaUing. Voor den telefoondienst is het station in dienst gesteld op den voet van art. 3 sub. 3o, van het Rijkstelefoonreglemenit 1919. De postbestelling geschiedt van Leid- schendam uit. WOERDEN. Politie. Tot agent van politie alhier is benoemd H. van Woerkom, thans agent van politie te Harderwijk. Met deze be noeming is het getal R.-K. ambtenaren met één vermeerderd. Nog een nieuw ziekenhuis? Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen is in da' vorige week gehouden vergadering van de ziekenhuisvereen. Woerden" besloten tot oprichting van een ziekenhuis over te gaan. Niet alleen van R. K. zijde doch ook door vele andersdenkenden zal «lit besluit betreurd worden.. Door velen was gehoopt, dat het geld waarover deze ver. beschikt pl.m. f 20.000 óp practische w ijztf zou worden besteed. Immers een tweede' ziekenhuis is voor een kleine plaats als Woeidèn een overbodige luxe. Te nicef daar ons R. K. Ziekenhuis zoo tot ïedeT» genoegen werkt. De gemeente en de R.-K. Naar aa^ leiding van de opmerkingen der R.-K. Raadsleden Blom en Snii's »n de laatste Raadsvergadering betreffende het bijna; nimmer benoemen van R.-K. bij gemeente betrekkingen, is het wellicht voor onz» le* «ers van belang te wcteD hoe de R--K onze gemeente bedeeld zijn. Op vrij pe wijze weid door wethouder KwImk ontkend, dat naar religie gekeken werd MJ benoemingen en bij Katholieken zeT° geen geschikts personen geweest t'jn. teil illustratie willen we hierbij letsvermeWia Bij de voorlaatste polittebenoeming wa#

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5