A. WAALS, Haarlemmerstraat 54 Telefoon 2405 DE EKE STILTE Wij zqn er in geslaagd, op twee der grootste panden van Leiden beslag te leggen, om onze zaken, tijdens de nieuwbouw van onze huize Haarlemmerstraat 132-134-136, te kunnen voortzetten. Eerstens het kapitaal huis aan de Breestraat, meer bekend als het Notarishuis GGEBERGH. Hierin zal onze Manufacturenzaak tijdelijk worden voortgeze De opening van dit hulpgebouw zal nader worden aangekondigd. Verder zal onze Bedden- en Tapijizaak worden voortgezet in het voormalige Venduhuis „HET CENTRUM", aan de Haarlemmerstraat. Dit reuzengebouw is door ons grondig op nieuw ingericht en buitengewoon geschikt U een idee te geven van de enorme voorraden en sorteering wij U zullen voorleggen. Groote zalen zitten volgepropt met de schitterendste Artikelen. Voorraden Bedden, Matrassen, Wollen Dekens, Katoenen Dekens Vitrages, Karpetten, Vloerzeilen, SSaapkamermeubelen, kortom alles wat tot het Bedden- en Tapijtvak behoort, vindt U in hoeveelheden sorteering als U nog nooit ergens heeft aangetrotten. Nu is nieuwbouw met groote voorraden altijd zeer lastig, maar als de voorraden zoo belangrijk zijn als bij ons, moet er bepaald geducht wordi opgeruimd. Dus beginnen wij Morgen Woensdagavond om 6 uur, onze groote Verbouwings-Uitverkoop. Voor de prijzen verzoeken wij U ons Hulpgebouw Haarlemmerstraat 54 persoonlijk te bezoeken. Om het ieder gemakkelijk te maken zich op de hoogte te stellen, hebben wij vrij entree gesteld. Dit is waarlijk een gelegenheid zooals zich slechts hoogst zelden voordoet om zich voordeelig te insfalleeren. Door de verbazend lage prijzen, waarvoor wij alles van de hand doen, zal menigeen zich nu bij ons dingen kunnen aanschaffen waar anders ni aan gedacht kan worden. Zie onze annonce van morgenavond, illlilül! Mag ik mijn Katholiekeeen ge- o a,e zich juist regelt! gebruik gemankt. Verder vermeld- I w. cntrzfcn juist ten doel stelt ons Heilig, Schoon Geloof heler te doen kennen onder de niet-Eatho- lieken. Voor f 5.per jaar ontvangt men naast het lidmaatschap het maandblad „Het Schild", uitgegeven door ^Petrus Cani- «ius"; hoofdredacteur van dat blad is Prof. Verhaar, maar men kan ook voor een klein bedrag lid worden van Petrus Canisius en zóó dus deze goede zaak steu nen. Volgaarne zal ik mij heiasten om de namen van hen, die wenschen lid te wor den, op te geven aan het Hogfdbestuur. Dr. W. T. M. WEEBERS Hooigracht 31 - Leiden Leiden, October 1924. Jongenspatronaat St. Petrusparochie. In het gebouw der St. J ozef gezel leaver, had gisteravond de jaarvergadering plaats van genoemd patronaat. Toen om half negen talrijke ouders en jongens in de groote zaal hadden plaats genomen en do weleerw. directeur, Kap. Kemperman en commissieleden achter de greene tafel gezeten waren, spralc de eerw. directeur ouders en jongens een har telijk en beteekenisvol welkomstwoord toe 'Als dit geëindigd was, opende zich de blij de jongensmonden om het patronaatslied •te zingen. Vervolgens had de installatie plaats van drie nieuwe commissieleden t.w. de heeren Doove, Vrins en Bisschop, waarna een serie lichtbeelden vertoond werd, betrekking hebbende op de H. Eucharistie, met toelichting door een der beoren van de patronaatscommissie. Na dat deze vertooning met luid applaus be groet was, hield de eerw. directeur een toespraak. Spr. vestigde vooral de aan dacht op den grondslag en het doel van het patronaatswerk, waarbij als eerste en voornaamste vooral geldt de vorming van den wil bij de jongens. In verband hier mede wijst spr. op den jongeling uit het H. Evangelie, tot wien de Goddelijke Za ligmaker zekle: ,,Ga, en verkoop alles wat gij bezit', hetgeen in het werk der wilsvorming wil zeggen: doe afstand van alles, wat den mensch omlaag trekt. De patronaatsjongen moet leeren een man te zijn, die heersehen kan over zichzelven en bij een trouw patronaatbezoeker moet die invloed ten goe:'e reeds thans merkbaar zijn in h^t huisgezin. Dat het ook een voorname factor in het pa-tronaatswezen is. dat patronaatscommissie en ouders el kander goed begrijpen inzake de karakter vorming der jongens, maakt spr. duidelijk, wanneer hij spreekt over het belang en den goeden invloed van oudersavonden. Met als antwoord op Christus' verlangen, om de jongenszielen vcor Hem te bewa ren. do woorden van het insigne: .,Jon- g r.spatronaten, aan Christus trouw!" be- e rnligt spr. zijn toes-praak en verzoekt den secretaris, den heer Vreeburg, het jaarverslag voor to lezen. Uit dit verslag tdeck dat. Let aantal patronaats jongens ;eld gebruik gemaakt. Verder vermeld de het Jaarverslag de voornaamste ge beurtenissen uit. hot verstreken jaar als retraite, tooneeluitvoering, filmavond enz. en eindigde het met een woord van dank aan den eerw. directeur, die echter dezen dank wenschte ove-r te brengen op de com missieleden,, die hem steeds trouw terzijde stenden. Hierna werden vele nuttige prijzen uit gereikt aan de jongens, die door hun spe len in 't afgeloopen jaar daarvoor in aan merking waren gekomen. Na deze prijs- uitdeeling werd nog een serie lichtbeelden vertoond over den Zuidpool, waarna de eerw. directeur met eenige welgemeende woorden dezen alleszins gezelligen avond sloot. Daar was wai moois ts zien. Het gebeurde op den 20sten October In den jare 1924. 't Ware werkelijk niet te wenschen, dat in de archieven der gemeen te L'tiden onder d:e woorden zou ver eeuwigd worden de geschiedenis van den hypeTmodern,en grootvorst uit het spo- kenrijk der hongerlijders, van wiens on eervol vertoef genoemde en helaas onze stad gedurende veertien dagen en even zooveel nachten de geenszins te be nijden eer heeft mogen genieten Met recht, dat ware niet te wenschen, want het zouden worden zwarte bladzijden in de geschiedenis onzer vaderstad. Toen immers in dat jaar, in dien tijd, waarin men zoo groot ging op zijn sterk ontwikkeld cultuurleven, op zijn hooge be schaving, toen -heeft zich in genoemde stad een drama afgespeeld, dat zoo het was betiteld, ongetwijfeld zou hebben moe ten heefen: „De immoraliteit onzer eeuw" en dat drama werd gespeeld met Wolly, den naam van mensch-onwaardigen hon- gerkoning in den hoofdrol. Doch wanneer het zou geschieden, dat die sombere gebeurtenis met de pen zou worden vereeuwigd, dan zou de schrijver moeten afdalen tot op de onderste treden van de ladder der beschavimrstrappen. ja wellicht zou hij moeten treden tot daar, waar van beschaving geen sprake meeT kan zijn. En met nadruk durven wij dit neerschrijven, overtuigd dat over het al gemeen mensehen met verstand, die het gebeuren in de kleine stadszaal van de laa'ste veertien dagen en vooral dat van gisteravond gevolgd hebben, walgen van hef el'end'g bedrijf, dot aldaar heeft plaats gevonden (al z\jn er óók enkele verstandi ge mensch endie het niet. zoo erg vinden). Want. afgezien nog van hef bedriege- lijke of niet bedrieeelijke van Wol'y's verhongerin esproef. is het menschel ijk eergevoel "in deze met voelen getreden door een dergelijk gespeculeer op sensa tie, om dan nog maar mot te spreken van d" leugenachtige sen sa li ongele verhalen tijdens den boneerproof omtrent Wolly's lichaamsverwaar'oo z :n g, zoowel als aan gaande het aantal toeschouwers, .gedaan door 7>ii de zaak betrokken personen. Dat dat gedoe een pure geldklopporij is, 1 Ontdekkingstocht der Zuidpool. Plaatsen voor de Kindervoorstelling Woensdagmiddag half twee zijn uit verkocht. Voor de Kindervoorstelling van 4 uur plaatsen beschikDaar vanaf Wosusclagittsdsfsg 3 uur>. 515S bleek wel, toen gisteravond de opening van het menschen-aquarium van kwartier tot kwartier werd uitgesteld, om nog maar steeds meer toeschouwers hun lieve centen te doen neerleggen voor een entreebewijs (waarvan men de prijs ten einde raad maar van f 1.50 op f 0.35 reduceerde). Maar hoe dit alles cok zij, onze verwon dering, maar tegelijk ook onze ergernis steeg ten top, toen een lid der controle commissie, een zekere mijnheer H. J. Mathhëus (stud.) het durfde bestaan om uit naam van Leiden's burgerij den hon- gerkoning, die 't moet gezegd worden vooral nu uitstekend in zijn rol bleef, hulde te brengen voor wat hij ja, wij verstonden 't toch goed gepresteerd had. Ach, dat mijnheer Matthëus toch eerst eens wat beter de publieke opinie ge hoord had, hij ware zeker bij die woorden in zijn redevoering blijven steken, uit vrees voor protest van de zeide van het pu bliek, dat echter den nerveuzem redenaar maar kalm liet praten. Op zoo'n oogenblik is het ook maar beter de onwijzen te ver dragen, omdat men zelf wijs is. Voör het record, dat hij geslagen ha.d, mocht de hongerkampioen vervolgens uit eenige gouden ringen er een uitzoeken, ter herinnering aan dit vorstelijk bezoek, daarlia verfrischte hij zich met Eau de Cologne en maakte zich gereed voor den U'ttocht. Tot hiertoe speelde 't stuk in de vitrine. En dan, als de zijwand is weggenomen, dan nadert het slot van de tragische ko medie een oogenblik zwijgen de stem men, naar wij hopen, geenszins uit eer- hied, doch uit gepaste verontwaardiging, en een doodeliijk getroffene kon geen betere verzorg'rag verlangen aan bei de zijden gesteund verlaat de hongervorst' zijn glazen paleis om zich te laten scheren in een zijkamer van de zaal. Even daarna verscheen de vorst weer op hef podium om het publiek in korte woorden (hij was immers ook zoo nerveifs) toe te spreken. Toen reed de vorstelijke auto voor om den koning weg te voeren uit onze stad, ■waaru't hij, naa,r wij hopen, voorgoed als hongervorst verbannen is. Vóór den ingang der Stadszna.1, verdrong zich een dichte menigte om het vorstelijk aangezicht te mogpn aanschouwen. Aldus geschiedde 't in den jare 1924, "De LeIclscIie^frfu{tw®lf.aa®luIsL- nen jjeu Deyl en Haagsche Schouw, welke traject in 1918 wend verbreed, zal binnenkort een asphaltverharding krijgen, daar de beslaande bestrating onvoldoende blijkt. Hoewel asphalt op den slappen bodem als men hier aantreft, lang niet volmaakt is, blijft het voorloopig toch nog de best geschikt© straaLbedekking. Het wegvlak BoschhekDen Deyl, met welks verbreeding reeds een aanvang is gemaakt bij het eindpunt van den Be- noordénhoutschen weg, zal op een breedte van ongeveer 21 M. worden gebracht. Voorloopig blijven» de boomenrijen be houden, maar wanneer het verkeer dit vordert, zullen zij moeten verdwijnen, al dus lezen we in de H. Ort. De aanleg van rijwielpaden, zoodat deze thans gereed zijn gekomen op het ge deelte BoschhekViaduct, wordt voort gezet, voorloopig tot Den Deyl. Aan de tegenovergestelde zijde van den weg wordt het bestaande wandelpad in goeden staat gebracht en zoo noodig verhard. Aangevangen is mef de opruiming der tuintjes aan de Noordzijde van den Morsehweg ter uitvoering van het reeds eenigen tijd geleden genomen raadsbesluit Nu de sloot nog voor het voormalig Hospitaal en het bruggetje verbroeden! Dan is de geweldige S-bocht ook uit den weg. Dr. E. A. D. E. Oarp. toegelaten als privaat-docent bij de faculteit der genees kunde, om onderwijs te geven in de klini sche psychiatrie, stelt zichvoor zijn werkzaamheden aan te vragen/ met liet houden eener openbare les op Vrijdag, 24 October a.s., des namiddags te klokke AH uur in het Klein-Auditorium van het Universal ei ts-gebouw. Gisteravond 'had de officieele opening plaats van het nieuwe dans-instituut van den dansleeraar, den heer W. F. van Wijk Het oude gebouw van den heer v. Wijk was hem sinds lang onvoldoende geble ken en na lang zoeken heeft hij op eert geschikt pand weten beslag te leggen, n.L Eoogewoerd 87. Vroeger had daar de heer B. van Kleef zijn woonhuis en schilderswerkplaats, maar de thans achter in het perceel ver rezen zaal zou men daar zeker niet zoeken Een gedeelte kamer, een werkplaats en een flinke tuin zijn nu tot danszaal omge bouwd en het is er een die zeker met de beste uit den lande kan wedijveren. 't Wa-s er gisteravond echt gezellig bij de opening. De met licht paars omkleede lampen maken evenals de gekleurde lichtjes een aangenomen indruk. De zaal is gebouwd onder leiding van den heer Vorst, die daarmee een mooi stuk werk heeft tot stand gebracht. De Gebrs. Beu kering zorgden voor het metselwerk, de heer de Jong voor het schilderwerk, dat uitnemend is verzorgd. In volkomen over eenstemming daarmee is de wandbeklee- teesreeessteBSj&e fëarakon GEMEENTELIJKE VISCHVE Aan den Gemeentelijken Vü Vischmarkt 18, Telef. .1225, DAG verkrijgbaar SCHELVISCH f0.34, SCHOL a f0.17—fO.: JAUW a f 0 40f 0.45 (gch. Ka' f0.33), TARBOT (bii aanvoer) a pond en NIEUWE HARING a stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Leiden, 21 October 1924. B. en W. van Leiden, brengen meene kennis, dat door hen aan Din new et en J. Korfenoeven krijgenden vergunning is verlees richting van een bewaarplaats zine op het perceel Haagwej Sectie O, no. 704. KCaihoiüeke Age LEIDEN. Dinsdag. „Vriendenkring ter een H. Sacrament". St.-Josefc Dinsdag. Kleermakersvereeniging, bouw, te 8 uur. Donderdag. E. K. Graf. Studied gebouw, te 8 uur. Donderdag. Jongensbond, oré Kruisverbond, St. Pam tronaat, te 7 uur afd. A, afd. B. Donderdag. Liefdadigheidsuitvoei „Onze Tooneelclub", ten St. Elisabethver., Graan! ALGEMEE^E AGEI LEIDEN. Dinsdag. Haarlemsche Orkest-V' Stadszaal, te 8 uur. Vrijdag 17 Oct. tot en met 23^ trys", Luxor Theater, te 8 uur. Vrijdag. Raoul von Koczalski, Sd te 8 uur. Burgemeester en Wethouders den brengen ter algemeen e keni fa. M. J. Weyl een verzoek beeft ter bekoming van verlof voor de van alcoholvrijen drank voor P plaatse van verkoop in perceel K ding en stoffeering van den bee Do banken langs do wanden e" tal boxen in de zaal zijn uitg^ oen ontwerp van den heer "Was heer Schotel tenslotte zorgde vo« trische verlichting, die zooals g* gezelligen indruk maakt. Een groot aantal genoodiJF gisteravond de officieele openW dat de muziek eenige nummerljt te had gegeven, heette de heer

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2