iWahabieten. De Maasbode schrijft over ihen het volgende: De nu afgetreden koning van Hedjaz, (Hoessein Ibn Ali, een der afstammelingen van den grooten profeet, werd in 1856 te Constantinopel geboren en vertrok op ficht-jarigen leeftijd naar Mekka. Daar etudeerde hij de Moslemsche theologie, !hot recht en de geschiedenis, waarna hij secretaris" werd van drie van zijn ooms, die achtereenvolgens emir van Mekka wa ren. Het rehellenbloed zat hem in de aderen. In 1882 slaagde hij er in een emir van een anderen tak van zijn familie af te Kotten; een tweede dergelijke poging, in 1905 mislukte en hij werd naar Constan tinopel verbannen, waar hij onder het voortdurende toezicht van spionnen van den sultan moest leven. Hij wist echter de keizerlijke gunst te herwinnen, en toen dn 1908 de Turksche constitutie hersteld was, werd hij dadelijk tot emir van Mek ka benoemd. Hoessein begon zich in zijn nieuwe po sitie tegen de Ottomaniseerende politiek van de Jong-Turken te kanten en wierp rich op als leider van het Arabische na tionalisme. In den grooten oorlog koos hij ook niet de zijde van de Turken, maar •zocht steun bij de Engelschen, die niet on gaarne zagen, dat hij den 5den Juni 1916 Hedjaz van Turkije onafhankelijk ver klaarde. Zijn troepen namen den strijd tegen de Turken op en als belooning daar voor meende hij wel het recht te hebben zich tot koning van Arabië te proclamee- ren. De Engelsche regeering wilde hem ech- ïer slechts als koning van Hedjaz erken nen, ofschoon zij hem een niet-onbedui- dende subsidie gaf, voornamelijk waar schijnlijk, opdat hij de mahomedaansohe onderdanen van Engeland, die naar Mekka pelgrimeerden, niet al te zeer zou leeg plunderen. Op 7 Maart j.l. nam Hoessein den titel van khalief aan; hij werd als zoodanig openlijk te Shunek in Trans- Jordaniê gehuldigd en enkele dagen la ter door een enthousiaste menigte van Moslem-gedelegeerden uit zijn eigen ko ninkrijk, uit Syrië en Palestina en uit de dominions van zijn twee regeerende zo nen: Faisal, koning van Irak, en Abdulla, emir van Trans-Jordanië. Zijn glorie heeft echter niet lang geduurd; hij, die zich en kele maanden de hoogste heerscher van den Islam waande, is nu een gewoon bur ger, of liever nog minder: een uitgestoote- ne, een vluchteling, die door zijn tegen standers als vogelvrij verklaarde behan deld wordt. Door zijn houding in den oorlog heeft Hoessein langen tijd vele sympathieën in Engeland genoten; door zijn geweldige autocratische ideeën en zijn hardvochtig optreden jegens de pelgrims heeft hij éch ter al zijn aanzien bij de Britten verspeeld die hem nu met een zekere vreugde zien heengaan. De overwinnaar van Hoessein, de puri tein Ibn Saud, staat nu voor Mekka. Zal hij het gewelddadig binnenrukken1? De waarschijnlijkheid is niet heel groot. Meer kans bestaat, dat hij zal wachten, tot hij daarheen geroepen wordt, als de redder van het mahomedaansche volk. Voor de naties, 'die koloniale belangen in Azië hebben, zal het dan tijd zijn op haar hoede te zijn. Want Ïbn-Saud wil den modernen decadenten Islam van alle smetten zuiveren. En naar verluidt, zou zijn invloed aan de ontwikkeling der ge beurtenissen in Britscb-Idië niet vreemd zijn. Als bij de persoon is, die zijn vereer ders in hem zien, kan bij voor de rust in het midden en verdere Oosten een gevaar worden. Maar men noemt hem ook een groot staatsman en als zoodanig heeft hij j belang bij samenwerking met Engeland. Engeland zal hem bovendien, niettegen staande de officieele neutraliteit, gaarne steunen; bet beeft een invloedrijken bond genoot in de mahomedaansche wereld van noode. LIT EE 0HI6EVIIIB «y ALKEMADE l Gemeenteraad De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdagmiddag te 2 uur ten Raadhuize Tegenwoordig 10 van de 11 raadsleden. Afwezig zonder kennisgeving de beer Bouwmeester. Voorz. de Burgemeester. Na opening van de vergadering mei bet gebruikelijk gebed worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveran derd goedgekeurd. Aan de orde is de agenda. lo. Vaststelling gemeente-begrooting, dienst 1925. De Voorz. doet voorlezing van het door 'do Commissie tot onderzoek van de be grooting uitgebracht rapport. Spr. stelt voor de door de commissie gemaakte op merkingen-bij de posten afzonderlijk te be handelen. Daar niemand algemeene be schouwingen wenscht te houden, wordt overgegaan tot artikelsgewijze behande ling der begrooting. Allereerst wordt met de uitgaven begon nen. Bij volgnummer 12; jaarwedden wet houders, meent de commissie, dat eenige verlaging dier jaarwedden geboden was. Omtrent het juiste tijdstip van inwerking treding was in de commissie geen een stemmigheid. De heer de Vette acht de Jaarwedden Van de wethouders veel te hoog in verge lijking met de andere plattelandsgemeen- jïen. Spr. geloeoft dat er niet zooveel werk ftan het ambt verbonden zal zijn, dat hier door wekelijks f 14.^ moet betaald wor sen. De heer Los is het met den heer de Vet- le roerend eenfl. Spr. stelt voor de jaar wedde te brengen op f 500. De heer van Dooren zegt, dat verleden jjaar deze salariskwestie al ampel bespro ken is geworden, en uit de gegeven toe lichting van den Voorz. bleek, dat de hee- Kfei wethouders gerust deze jaarwedde mo- 1 üe meest ffew©e55-ge haasrf baal zbcüi ^©ssïipebct r»gjro9©os dekter-en, üsïör» «a© naak-ei» oppervlakte wéér» het ënzeepen éérst in la wrijven mei een weinig gen hebben. De burgemeester vergt van de beeren veel. Spr. gelooft niet dat er in die werkzaamheden wijziging is gekomen en de tijdsomstandigheden zijn niet veran derd. Spr. vindt het beter te wachten, totdat er een nieuwe wethouderskeuze moet plaats hebben. De heer Rotteveel vindt, dat verlaging der jaarwedde weinig resultaat zal ople veren, daar door Ged. Staten als maatstaf is genomen een zeker percentage van de jaarwedde van den burgemeester. De Voorz. zegt, dat niemand anders be ter over de prestaties van de wethouders kan oordeelen dan hij zelf. Er wordt min stens éénmaal per week vergaderd en bo vendien valt spr. de wethouders gedu rende de week nog meermalen lastig. Zij worden dikwijls uit bun werk gehaald in het belang der gemeente. Hierdoor wordt bet gemeentebelang steeds góed gediend en de zaken hebben in Alkemade steeds een vlot verloop. De -heer De Vette blijft evenwel voor verlaging, welk voorstel door den heer Los wordt ondersteund. Daar niemand van de andere beeren bet voorstel van den beer de Vette ondersteund kan dit geen punt van beraadslaging uitmaken, zoodat de jaarwedden van de wethouders op het uitgetrokken bedrag gehandhaafd blijven. Bij volgn. 61 werd door de commissie de wenschelijkheid besproken tot. aan schaffing van een motorbrandspuit. De beer van Dooren zegt dat juist op den dag van de beproeving van de spuit te Roelof aren ds veen de commissie heeft ver gaderd. Spr. vindt dat vooral in de Veen waar flinke en groote gebouwen zijn, de bandspuit onvoldoende is, betgeen bij die beproeving wel degelijk bleek. De beer de Vette zegt, dat men aan een beproeving der brandspuit niet. veel waarde moet heek ten, want bij brand kunnen de bandspui ten nog zeer goede diensten bewijzen. De Voorz. zegt wel iets voor een motor- spuit te voelen, temeer daar dan de Kaag, welk dorp geheel geen spuit heeft, de oude spuit uit de Veen kan krijgen. Spr. deelt mede, dat Leimuiden eenigen tijd geleden een motorbrandspuit heeft aange kocht. Zijn ambtegenoot zal hem tijdig waarschuwen, wanneer de spuit aldaar geprobeerd wordt, zoodat spr. de leden dan zal uifnoodigen om eens een kijkje te gaan nemen. Het zien verbindt nog tot niets. Hierna wordt-de post tot het uitge trokken bedrag gehandhaafd. Bij volgn. 64 klaagt de commissie over het hier en daar slecht furctioneeren der automatische ontstekers der straatver lichting en over onvoldoende verlichting in de maand Juli. De beer van Dooren zet zijn standpunt over die onvoldoende ver lichting in de maand Juli nog nader uit een. De beer de Vette doet zulks over de automatische ontstekers. De Voorz. zegt toe, met de wenschen van beide beeren zooveel mogelijk rekening te zullen hou den, want de straatverlichting gaat hem aan zijn beurt. De beer v. d. Geest vraagt, of de tijd nog niet gekomen is om alle woningen aan bet electrisch licht aan te sluiten. De Voorz. antwoordt, dat zulks voor een groot gedeelte wel had gekund, indien bet bestuur van den Veender- en Lijkerpol- der bad besloten om de beide molens elec trisch te bemalen. Een voorstel om tot electrische bemaling over te gaan werd evenwel verworpen. Spr. durft evenwel om de enorme kosten niet met een voorstel bij den Raad te komen. Had de polder beslo ten tot electriscbe bemaling, dan nog had de gemeente aan Leiden hebben moeten te betalen een bedrag ad f 35.000, van welk bedrag nimmer terugbetaling zal plaats vinden. Spr. wil evenwel met Leiden nog wel eens onderhandelen. Bij volgn. 167: subsidie aan het alge meen Burgerlijk Armbestuur, zegt de heer Rietbroek dat bet voorkomt dat per sonen bij het Burgerlijk Armbestuur aan kloppen om ondersteuning en dan worden weggestuurd met de boodschap, dat zij moeten wezen bij het kerkelijk armbestuur Spr. vindt dat dergelijke menscben toch geholpen moeten worden, vooral wanneer er werkelijk gebrek geleden wordt. Spr. wenscht dan ook deze post te verhoogen en te brengen op f 1000. De Voorz. zegt, dat dit een zeer gevaarlijk standpunt is van den heer Rie.tbroek. Spr. herinnert zich dat vroeger geen cent werd uitgege ven, alleen de laatste vier jaren neemt dit toe. Spr. vindt bet bovendien zeer ver keerd dat men ondersteuning geeft in geld, vooral van gemeentewege. Al laat men er nog zoo geringe arbeid voor doen dan beeft de ondersteuning toch nog een ander gevolg dan geld zonder meer te geven. Wanneer men weet, dat ,,er is", dan komt men o zoo gemakkelijk. Er kunnen zich natuurlijk gevallen voordoen dat ondersteuning dringend noodig is, maar dan kent spr. de leden genoeg, dat zij hieraan gehoor zullen geven. Spr. brengt lof aan de leden van bet algemeen burgerlijk armbestuur voor bun gevoerd zuinig beheer. De beer Los gelooft niet dat de leden van het Armbestuur de menschen afsche-* pen zooals de beer Rietbroek bedoelt. Men moet evenwel bij ondersteuning altijd uiterst voorzichtig zijn. Het Armbestuur Is naar zijne meening in bet leven geroe pen om allereerst ondersteuning te geven aan personen, die tot geen enkele gods dienstige gezindte behooren. De beer Bodewijk zegt, dat bij het ker kelijk Armbestuur de ondersteuning wel eens ophoudt, en wanneer dan mocht blij ken dat het gezin nog ondersteuning be hoeft, dan moet volgens spr. het Burger lijk Armbestuur dat gezin ondersteunen. Da heer Rietbroek ttrekt hferna zijn voorstel in. Hierna komen de ontvangsten' aan' 'de orde. Bij volgn. 87 stelt de beer v. d. Geest voor aan de gemeente Leiden te ver zoeken voortaan de verpachting van den tol van het Zijlhek publiek te doen ge schieden, daar bri van meening is dat dit veel meer zal opbrengen. De Voorz zegt zich met Leiden in ver binding te zullen stellen. De heer Rielbroek vraagt of deze tol niet zal kunnen worden opgeheven. De Voorz. antwoordt, dat dit zeer moeilijk zal zijn. Bij volgn. 180: opcenten vermogensbe lasting zegt de beer de Vette dat vooral personen, aangeslagen in de vermogens belasting naar een inkomen van f 30.000, bet zwaarste worden gedrukt. Spr. is der halve voor verlaging van de opcenten. De Voorz zegt, dat juist dezulke, die van dit inkomen geheel moeten leven wei nig belasting betalen. Zij betalen met drie kinderen al geen Rijksinkomstenbelasting ergo ook geen schoolgeld en zeer weinig Hoofd. Omslag. Bij volgn. 182 bespreekt de beer van Dooren bet. invoeren van hondenpennin gen. Spr. vindt dat er nog vele bonden in de gemeente rondloopen welker aanwezig- beid men liever niet zag. Bovendien is er een betere controle op. De Voorz. voelt hier niets voor. De controle geschiedt uitste kend. Êr zullen maar weinig honden zijn welke niet op het kohier voorkomen. De beer Rotteveel zou het beter vinden dat ieder raadslid een overzicht kreeg van het kohier ten einde beter controle uit te oefenen. De beer v. d. Geest wil de Hondenbelas ting maar afschaffen. De beer v. Doorn trekt zijn voorstel in. Hiermede is de begreoting afgehandeld Daar niemand stemming over de begroo ting verlangt, wordt deze z.h.s. aangeno men, sluitende in gewone ontvangsten en uitgaven met f 172 421.71. 2o. Vaststelling raadsbesluit tot defini tieve vaststelling van de vergoeding als bedoeld in art. 101, le lid der Lager On derwijswet over bet jaar 1923. Deze ver goeding wordt vastgesteld op f 9.16, welk bedrag over genoemd dienstjaar aan elk leerling van de bijzondere school moet uit gekeerd worden. 3o. Vaststelling raadsbesluit tot onbe woonbaarverklaring van de woningen ge merkt D 162, 163, 164 en 165, met advies van de Gezondheidscommissie. De Voorz. leest het schrijven van de ge zondheidscommissie met. advies, waarna z.h.s. wordt besloten genoemde woningen onbewoonbaar te verklaren. De termijn van ontruiming is gesteld op vijf maan den. 4o. Vaststelling Raadsbesluit tot ont trekking aan den openbaren dienst van de algemeene begraafplaats te Oude-Wete- rin. Z.h.st. wordt, hiertoe besloten. 5o. Wijziging van het Raadsbesluit tot overdracht in eigendom van de algemeene begraafplaats te Oude-Vetering in ver band met-een ing'ekomen schrijven van heeren Ged. Staten. De Voorz. zegt dat deze wijzigingen be treffen slechts zaken van administratieven aard, waarna z.h s. wordt besloten aan de gemaakte opmerkingen van Ged. Staten tegemoet te komen. 6o. Tot lid van liet algemeen Burgerlijk Armbestuur van Alkemade wordt herbe noemd de heer J, N. Los, raadslid, die zijne benoeming aanneemt. Tot lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur van Rijpwetering wordt benoemd de heer Chr. H. Krebbers, en tot lid van bet algemeen Burgerlijk Armbestuur van de Vrije en Lage Boekhorst wordt benoemd de heer T. Tersteeg van Oud-Ade. Voorts wordt nog goedgekeurd een wij ziging van de begrootiug, dienst 1924. De ingekomen stukken werden z.h.s. goedgekeurd. Een dankbetuiging van de wegwerkers C. J. van Haastrecht en R. J. de Jeu voor hunne benoeming tot wegwerker, wordt voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van G. van den Berg, vee arts te Oxide-Wetering, om toekenning van een standplaatstoelage als zoodanig met ingang van 1 Jan. 1925, wordt terugge zonden naar B. en W. om advies. Even zoo een adres van A. van Ruyn te Roelof- arendsveen om een tegemoetkoming, als bedoeld in art. 13 der L. O.wet voor zijn te Leiden op de O. L. school schoolgaand kind. Rondvraag. De beer Rietbroek vraagt of er tegenwoordig geen koeien meer'voor waardelijk worden goedgekeurd, daar in geen maanden meer een openbare afslag is gehouden. De Voorz zegt, dat dit gelukkig zoo is geweest. De heer Los brengt onder de aandacht van den Voorz. den slechten toestand van de brugleuning nabij bet stoomgemaal te Oude-Wè tering. De Voorz zegt met het betrokken polderbestuur in onderhandeling te zijn over het laten ver- vallen van dien brug. Gelukt dit dan zul len er ijzeren leuningen worden geplaatst, welke, de gemeente nog over heeft gehou den van de brug bij van den Haak. De beer Rotteveel brengt den Voorz. onder bet. oog het gevaar dat er bestaat bij bet ophalen van de brug des 's avonds De brugophalers hebben geen lantaarn ten teeken, dat de brug openligt. Gevaar is dus niet uitgesloten. De gemeente zou wel eens aansprakelijk kunnen gesteld wor den wanneer er een ongeluk zou gebeuren De Voorz. zegt deze aangelegenheid nader met de wethouders te zullen bespreken. Hierna sluiting. i -t BOSKOOP. Op hol. Donderdagmiddag kwam een voerman uit Hazerswoude met paard en wagen, waarop een lading aardappelen, in onze gemeente. Vanwege de drukte aan de Gouwebrug werd de voerman en daardoor ook het paard wat zenuwachtig, en sloeg het paard op bol. De wagen kwam in de Dorpstraat in aanraking met een hek, en zoo kwam het paard ook tot staan. Aan den wagen was' heel wat vernield, wat voor den voerman minder aangenaam was, temeer nog daar paard en wagen geleend waren. R.-K. Zangvereeniging. Alhier wor den pogingen in het werk gesteld om te komen tot oprichting eener R.-K. Dames- zangvereeniging voor loden van den R.-K. Vrouwenbond alhier. Naar wij vernemen hebben zich reeds een flink aantal dames opgegeven. HAZERSWOUDE. Geslaagd. -Voor het propaedeutisch- examen voor civiel-ingenieur slaagde aan de Technische Hoogeschool te Delft de beer J. N. Wesselingh, alhier. HILLEGOM. De waterleiding. De werkzaamheden voor de watervoorziening Hille.gomLisse 'Sassenheim-'Warmond vorderen lang zaam maar zeker. De groote watertoren txis- schen Hillegom e.n Lisse, welke een hoogte van 45 M. moet bereiken, is reeds op 30 M. gevorderd; me.n hoopt echter nog voor Ja nuari hiermede klaar te zijn. De kleine to ren tusschen Sassenheim en Warmond is reeds onde.r de kap, dus bijna gereed. Het leggen der hoofdbuizen en zinkers zal ook spoedig ten einde zijn. In Hillegom is men met het leggen der aansluitbuizen aan de Oostzijde der Hoofdstraat begonnen. Ook met de bouwwerken voor de machineka mer en machinistenwoning is een aanvang gemaakt. Een en ander zal met het oog op den komenden winter wel wat trager gaan dan men zou wonsohefi, doch wordt staat op gemaakt, dat binnen 1 jaar na heden de geheele zaak zal functioneeren. Een groote verbetering. Het gebouw van den R. K. Volksbond aan de Hoofd straat ondergaat een mooie en practische verbetering. Men is nl. begonnen met het aanbrengen eener sierlijke veranda, en wel aan de voorzijde. Niet alleen dat daardoor ruimte gewonnen wordt en een gezellig zitje wordt verkregen juist op bet drukste gedeelte van Hillegom, maar het aspect is Cr terdege mee verhoogd, terwijl de open ruimte daar een echte trekhoek en een Hoort toevluchtsoord voor daldoozen, alias werldoozen en straatjongens was. Het ziet er vroolijk en degelijk uit. KATWIJK. Aanbesteding. Vorige week werd aanbesteed de bouw van een Ziekenhuis. De gunning werd nog aangehouden. De aanbesteding had plaats in 5 perceelen. De werken zijn thans gegund als volgt, met sel-, timmer- smidswerk: Zwanenburg en v. d. Bent f 18700; stukadoorswerk H. D. G. Lucien te Leiden f 2300; lood-zink- sanitairwerk: T. v. Duivenbode f 2520; glas-verfwerk W. Schoneveld f 1412; elec- triciteit: J. R. v. Duyn f 210. Zonder plaatsvermelding zijn de inschrijvers te Katwijk woonachtig. KATWIJK AAN DEN RIJN. Schietwedstrijd. Op Zaterdag 25 Oct. zal da Burgerwacht een plaatselijken schietwedstrijd houden. Tuinbouw. Dank zij de vraag in bet buitenland naar onze groentenf brengen, deze den laatsten tijd goede prijzen op. Dit betreft vooral de bloemkool, wat hier een der hoofdproducten is. Gisteren b.v. werd hiervoor nog voor 1ste soort tot f 27.80 per 100 betaald. Ook de peen en uien gaan steeds in prijs de hoogte in. Uien gaan al tot f 6.70 per 100 K.G., ter wijl voor peen reeds, tot f 6.40 betaald wordt. Alleen de andere koolsoorten, gele en roode staan niet hoog in prijs. Ook hiervoor worden echter spoedig hoogere prijzen verwacht. NIEUWKOOP. Personalia. Door den Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Hol land zjn tot leden van. het College van Zet ters benoemd de beeren P. Pieterse en A. Lekkerkerk. NOORDWIJK. Personalia. De minister van finan ciën "heeft den beer F. K .0. 'Timmerhans van Abcoude, ontvanger der directe, be lastingen en accijnzen te Baarlo verplaatst naar het kantoor dier middelen alhier. Bij*. Vrijw. Landstorm. Gisterenavond kwamen in het bovenzaaltje van café ..De Zwaan" bijeen de leden van den Vrij willi gen Landstorm. De Voorz., de heer J. v. d. Weijden, opende deze bijeenkomst en sprak zijn vreugde over -de flinke opkomst uit en bracht allereerst in bespreking het kiezen van een nieuwe Voorz., daar spreker niet alleen Voorz. is, doch tevens ook leider van den Landstorm, en deze twee functies niet best met elkaar opgaan. De vergadering kon zich hiermede wel vereenigen, als de beer v. d. Weijden' evenals vroeger weder secr.-leider werd, welke toezegging met goedvinding van den huidigen secretaris, door hem werd gedaan. Zoo mogelijk zal nu een Voorz. worden gezocht buiten het lid maatschap om, waarover op de eerstvolgen de vergadering met meerdere gegevens op terug zal worden gekomen. Ingekomen is een schrijven van de Schiet ver eeniging Wil lem Teil, meldende dat de plaatselijke ver- eeniging geen prijs op de door ben uitge schreven wedstrijden beeft bekomen. Het wenschelijke van scherpschieten op de baan te Katwijk we.Td besproken, waar men wel wat voor voelde, mits er genoegzame deel name mocht blijken te zijnnaar de kosten zal worden geïnformeerd. Alsnog werd be sproken het aanschaffen van een zwaardere buks, wat aller goedkeuring kreeg. De sehietavonden zullen nu lederen Don derdag plaats hebben in het bovenzaaltje van „De Zwaa-n", 'hetwelk hiertoe uiterst ge schikt bleek te zijn. Uit het bestuur der Schietver., hetwelk bestaat uit de heeren W. Schelvis, J. v. d. Weijden, P. Versteeg en C. Alkemade. werd door de vergadering als Voorz. de heer J. v. d. Weijden aange wezen', die onder dank deze functie, aan vaardde. De Voorz. richtte nu nog een woord van dank tot het Doelenbestxxur e,n den Commissaris van Politie den heer H. Gooi, voor diens medewerking, hetwelk de- vergadering met applaus bekrachtigde. Óok bracht hij dank aan den heer 'P. Versteeg Fr.z. vóór de vele verdiensten aan de Vereen, bewezen als wapenmeester en overhandigde hem als klein blijk van waardeering een kistje sigaren. Tot slot werden de prijzen uitgereikt van de laatst gehouden schietetrienlng van den hijz. \rrr. willigen Landstorm, bestaande uit fraaie nikkelen en koperen voorwerpen e-n siga ren, waarna nog een tijdje met de buts werd geoefend. Personalia.. Te Den Haag slaagde ouza plaatsgenoot P. v. d. Weijden Mz. voor hefc examen Gymnastiek, acte J. NOORDWIJK-BINWEN. Personalia. Voor het examen vrije- en orde-oefeningen is te 's-Gravenhago ge- slaagd de heer P. M. J. v. d. Weijden al hier. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Er is dep, laatsten tijd meer vraag naar bloemen en de aan. voer is niet bovenmatig groot. Vandaar dat de gemaakte prijzen bevredigend kun nen genoemd worden. Dahlia's varieeren van f 1.50 tot f 3.20 per 100; Grysatithen van den kouden grond 14 tot 20 et. per bos. Uit de koude kassen van f 0.30 tot f 0.40 per bos. Pompon-Dahlia's gaan van f 0.50 tot f 0.80 per 100. Do laatste Gladiolussen brer>rie^ r,r» 1 qq 0p ROELCPAP.EiriiS Gezellenvereeniging. Donderdagavond trad in de Pancratiuszaal alhier als spre ker op de ZeerEerw. beer Rector van Adrichem, die door het bestuur van Pan- cratius was uitgenoodigd om te komen spreken over de St. Josephgezellenvereeni- ging. Nadat door den Kapelaan der pa rochie, den WelEerw. heer E. Mathot, de bijeenkomst met den Ghristelijken groet en een woord van welkom tot de aanwezigen, inzonderheid tot den spreker van dezen avond was gesproken, gaf spr. het woord aan Rector van Adrichem. Spr. begon met te vertellen dat bij zich zelf vergeleek bij een reiziger, die in een zeer kostbaar ar tikel reist, n.l. in gezellenvereenigingen en spr. mag met blijdschap constateeren dat zijn verkoopartikel, overal waar hij komt, groote aftrek vindt. Gedurende de laatste 5 jaren heeft bij de eer gehad 49 gezellen- ver een igingéri op te richten. Telkens kwa men ireuwe schreit van jongemannen de vreugde van het centraal verbond vergroo- ten. Het verheugt spr. bij het .zien van die groote schare congreganisten, welke hedenavond naar de zaal zijn gekomen om naa.r zijn woord to luisteren. Spr. consta teert dat een gezellenvereeniging eerst, aan haar doel beantwoord als de leden door drongen zijn van hun plicht en verant woordelijkheidsgevoel. Spr. zegt dat de gezellenvereenigang niet in het leven is geroepen om te gaan zitten of staan. De jongemannen komen bier om zich te wijden aan bet werk der vereeniging, want gij zijt geen kinderen meer. Gij moét bier zelf de vereeniging vormen, de jonge mannen moeten de kracht zijn van de vereeniging. Beantwoordt gij daar niet aan dan verzaakt gij uw pliclxt. Go mnet sym pathie hebben voor het werk en die sym pathie kimt ge rers+ kobben ']g go mei bet werk b i-n-gë^'órken ziri. Want bet spreekwee ri niet tevergeefs „Onbekend inbemiud'-'. Gijjongemannen zult dus allereerst moeten weten wat die ver eeniging is en hoe die vereeniging werkt. Na deze korte inleiding gaat ZijnEerw. de geschiedenis na over liet ontstaan der gezellenvereeniging. Stichter van die ver eeniging was Adolph Kolping, een priester uit Elberfeld. De gezellenvereeniging is derhalve van Duitschen oorsprong.. Stieli-. ter van de gezellenvereenigingen hier te lande was de Priester Jbi\ van Nispen tot Sevenaer. In Nederland bestaan op heden 70 gezellenvereenigingen. Vervolgens komt spr. tot de vraag wat is het doel der ge zellenvereenigingen? ZijnEerw. zegt aller eerst wat het doel niet is n.l. de gezellen vereeniging ..iag op de allereerste plaats niet zijn een Roomscbe kroeo, geen ver eeniging van louter amusement. De voor naamste taak is om de goede.geest in do gezellenvereeniging aan te kweeken en ie bewaren. De gezellenvereeniging moet het levsendoel k::u va*i den jongeman. Zijn levensdoel rijn van den jongeman. Zijn einddoel. Zij worden, in de vereeniging ge vormd tot zedeli jke en godsdienstige jonge mannen in de maafschanpij- De toekomst der jongemannen is voor' de meeste het maken tot goed huisvader en opvoe der. Zi.i moeten later zijn een voorbeeld, j van plichtsbetrachting voor bun gezin. Dit beoogt de gezellenvereeni gin w Bovendmn tracht de vereeniging te bevorderen de j godsdienstige kennis onder de jongeman- nen te verrijken. Zij geeft aan hoe gij Ja de wereld moet leven. Gij moet niet zijn, aldus spr.. z.g. Zondagskatholieken, noch kerkkatholicken, maar katholieken van den daad. Door onderrichtingen, conferen ties cn retraites moet gij uw godsdienstig leven op hooger peil weten te brengen. Spr. wijst er op dat aan het hoofd der vereeniging staat een priester, doch die priester is geen politieagent. De pneSter komt niet om de jongelui te b esp mime er en, maar hij komt als een vader. Hij vraagt slechts een ding n.l. dat de jongemannen J hun hart voor hem geven gelijk hij dit aan hen geeft. De jongelui moeten openhartig zijn. De gezellenvereeniging moet in de parochie zijn een keurbende, en de steun- J pilaren der maatschappij Ook op maat- j schappelijk gebied moeten de jongemannen zich beoefenen. "Vooral de spaarzaam he j wijst spr. aan als een middel tot kara.'-r tervorming. Een zieken-, en werklozen fonds kan in de vereeni ring zeer gW werken. De jongemannen moeten leei'M plichtsbesef te hebben. Spr. komt nu tot ti0| vraag of er dan in de vereeniging geen/ plaats is voor vermaak. En dan anlwooi'U bij ja. Er moet in de gezellenvereeni gin» blijheid zijn. En vermaak, bestaande rij spel. zang en tooneel, is zeer zeker ge loofd. Spr. wijst vervolgens op het ciev van de vereeniging n.l: godsdienst, jl1''3 J zaamheid, eensgezindheid en vroolijim1- En wanneer men volgens dit dev leeft clan kan de vereeniging eerst bloeien, nmijl slot bespreekt ZijnEerw. nog cle van de vereeniging, waaruit blijkt cm het hoofd van de vereeniging staa priester, die de geestelijke vader n van de jongemannen. De Paster - gaarne met liefdo aan zijn taak J deze liefde echter maar niet van n kant komt. Verder is er een raad v.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 12