I VOOR DE VROUWEN, j Dit is evenwel anders geweest. In dien -ouden tijd werd ik bij gelegenheid eeneor Kamer opening in Den Haag door een be vriend fotograaf eens uitgenoodigd, op het Binnenhof een kiek voor hem te maken. Als persman had ik daar toegang en ik vond het wel een aardig karweitje. Gewa pend met een flinke camera, heelcmaal voor me gereed gemaakt, zoodat ik maar op een knopje had te drukken om het ge- wenschte beeld te hebben, betrad ik het feestterrein, om het zoo eens t9 zeggen. Ik had toen voor liet eerst (en 't is ook voor lie4 kiatst geweest) zoo'n machten onder mijn berusting en dacht er wonderen mee te zullen doen. Nauwelijks echter had ik in het volle bewustzijn van mijn persveiligheid het Binnenhof betreden om er een goed plaatsje uit te zoeken, of daar trad een re chercheur op mij af. Ik mocht niet foto grafeeren, zei hij. en als ik het toch pro beerde (hij wist, dat hij mij niet weg kon sturen), nu, dan zou hij met zijn rug voor mijn lens gaan staan. Ook pleizierig! Moet jo voor het - eerst fotografische lauweren willen behalen! Aldus gesignaleerd, pakte ik mdjn bie zen en ging het Kamergebouw bin nen, waar ik een mooi plokje voor een raam zocht, mijn toestel op mijn gemak instelde en ruslig afdrukte toen de Ko ningin het bordes van de Ridderzaal be trad. Geen rechercheur was zóó lang dat zijn rug tot mijn lens reikte en daar bin nen had geen van hen wat te zeggen. Tegenwoordig zou het evenwel niet meer noodig wezen, zulk een krijgslist te ge bruiken, wat de fotografische pers is nu welkom als geen andere. Let maar eens op de foto's van vorstelijke personen; zij poseeren als 't ware voor de lenzen der camera's, welke thans geen politieruggen meer te zien krijgen, maar door allerlei politie-autoriteiten worden beschermd. Zelfs heel groote toestellen, zooals die voor de films, kunnen veilig overal worden op gesteld. Sinds dien ouden tijd is ook het ver zenden van berichten heel wat vergemak kelijkt. We dachten toen met de telegrafie al heele pieten te wezen, maar bij de vlootreveu op het Hollandsch Diep een onderdeel van het program der inhuldi gingsfeesten 4 liet die ons toch leelijk in den steek, vooral doordat het wat later werd dan gedacht was. Daar zaten de collega's met hun mooie beschrijvingen op een boot midden in de rivier zonder andere gelegenheid om die weg te krijgen dan het telegraafkanlóor te Willemstad, slechts per roeibootje hereik- haar, want het persvaartuig week niet van zijn route af. Natuurlijk werd het roei tochtje ondernomen door meerdere pers mannen, maar ondergeteekende liet hen rustig varen, wantik had postduiven meegenomen, wel twaalf, die heel den middag op de beurt met een velletje kopie door mij het luchtruim werden ingezonden. En ze brachten alles de blaadjes bond ik opgerold aan een der pooten netjes over, zoodat mijn blad des avonds een aan eengeschakeld verslag had van heel de re vue. Zou tegenwoordig ook al niet meer noodig wezen met die draadlooze telegrafie De wetenschap moet, echter maar niet al to Irotsch wezen op haar overwinningen, want. hoeveel ecuwen heeft zij niet noodig gehad om sinds Noachs duif dit trouwe dier naar de kroon te kunnen steken? Leiden heeft alle reden om de postduiven in cere te houden, want tijdens het beleg hebben zij ook goede diensten gedaan. De Lakenhal bewaart nog eenige briefjes, waarvan duiven de overbrengers zijn ge weest. Bij de ontzet-tentoonstelling zullen zo wel een eereplaats innemen. De draad- loozo telegrafie zou het hen nog niet ver beteren, want de antennes zijn nog altijd f kwetsbare punten, terwijl hot toch wel knappe schutters zouden moeten wezen, die alle postduiven uit hooger sfeeron neer haalden. Daarvoor zijn ze nu weer gassen en doodende stralen uit 't uitvinden. Brrr. Wat echter niet veranderd is: de zorg vuldige voorbereiding van vorstelijke be zoeken. Tot in bijzonderheden wordt alles van te voren bepaald, zoodat geen verras singen geducht behoeven te worden. Een deskundig hoveling (er zijn allerlei ge bruiken en vormen in acht te nemen) komt weken van te voren alles hespreken, opdat het gansche program van uur tot vaststaat Nu, dat lijkt me heel goed. Als wij op reis gaan weten we ook graag van te vo ren hoe we 't. zullen hebben. Het groote succes der „Reisvereenigingen" zit voor. een niet gering deel hierin, dat alle details van den tocht van te voren door deskundi gen netjes worden geregeld, zoodat de reizigers weten, dat alles van een leien dakje zal loopen. Licht dat de Koningin het bij Haar ambtelijke.reizen minstens even makkelijk heeft. Al die bezoeken moeten voor H. M. toch al. vermoeiend genoeg wezen. Waar is Zij den laatsten tijd al niet geweest! Week aankweek lazen we er van in de kranten en om dat allemaal zon der horten en stooten van stapel te laten loopen, wel, daar is heel wat voorberei ding voor noodig. We moeten hierbij ook dit niet vergeten: juist door die zorgvul dige voorbereiding weet hret publiek ook precies, hoe het gaan zal en kan ieder van te voren zijn feeslplannen daarnaar in richten. Zulks zou niet het geval wezen, als men maar op zien-komen speelde. Al de officieele en half-offieieele personen zijn toch al een beetje in de war bij zoo'n gelegenheid en ze zouden het stellig heele- maal worden als ze niet precies wisten, waaraan zich te houden. Alles kan nu als op rolletjes gaan. Bij de a.s. feesten kunnen we daar weer van profiteeren. De uren voor alle dingen, waarhij de koninklijke familie verschijnt, zijn nauwkeurig vastgesteld en we kunnen er zeker van wezen, dat ze even nauwkeu rig zullen worden gehandhaafd. 't Zal een drukte wezen. Er is nu al goo'n volle vaak om de versieringen en de mooie winkels te zien, maar dit zal een kleinigheid zijn, vergeleken hij den dag, dat de koningin hier is Reken maar! Moge 't weer meewerken, voor de rest zorgen dan de Leidenaars en hun tallooze gasten weL - AJO op, "en druk de randen op elkaar. Laat de bollen nog een kwartier bij het. warme for nuis rijzen en hak ze in heele frituur, zoo- als appel-beignet-s. Bestrooi ze voor het gebruik met poedersuiker. Dit moet ik u nog zeggen, dames; als gij vla hebt gemaakt, van een deeg zonder eieren, en ge wilt van het overgeschoten deeg Berlinerbollen maken, dan moeten er een of 2 eieren door dit overschot gemengd worden, anders blijven de bollen te plat, en soufleert het deeg niet. Ziedaar, dames, nu hebt ge de echte Lim- burgsche vla en nog wat toe, in den vorm van Berlinerbollen, welke beiden een voed zame snoeperij zijn vooral voor kinderen. Klaagt gê dat uwe kinderen zoo slecht eten, welnu bak dan vla, vooral rijstevïa, uwe kinderen zullen daar wel in happen. Ook voor onze, koffietafel is zij aan te be velen. want na ons 12-uurtje gaat er een stuk vla als toetje, veel makkelijker in als iets anders, en ongemerkt vult de vla on zen maag, zoodat men er weer een. paar uren tegen kan. Van hetzelfde vladeeg met eieren, dus kg. bloem, bijna een halve liter melk en 4 eieren, balct men ee.n fijne Limburgsche ro zijnen mik. Dezelfde bereiding als vladeeg, doch in plaats van 30 gram, neemt men 50 gram gist, 250 gram sultane rozijnen, en 250 gram krenten (afgéwassche.n). Laat het deeg in bak of pan een half uur rijzen, maak de mik op. door ze flink uit te kne den en geef ze den vorm van uw broodblik, laat ze, na het deeg in hei blik gedaan te hebben nog een half uur rijzen, en bak de mik in een lieete. oven drie kwartier. En nu dames, goed succes. L. G. BOL. Een gezellige woning. De vacaniies zijn ten einde de dagen korten al ziender oogen en de herfstkleu ren in het dunnend foover der hoornen waarschuwen ons dat de zomer van ons scheiden gaal. En met den zomer de genie tingen der natuur of van het buitenle ven. De avondkilte dwingt ons al vroeg naar binnen le gaan en onze vreugden te zoeken binnenshuis. Meer dan in de warme zomermaanden dringt nu'de noodzakelijkheid om onze wo ning zoo aangenaam en zoo gezellig moge lijk in te .richten. Ja, maar dat kost geld hoor ik mijn le zeressen al opmerken. Inderdaad, zonder geld doet men nu eenmaal niets en ik begrijp volkomen dat men in deze tijden van malaise en bezui niging geen schatten aan de verfraaiing van zijn huis kan besteden, maar ik zou hier- tegenover willen opmerken, dat er niet veel geld noodig is om een huis gezel lig te maken. Elke stand kan zijne woning zonder al te groote kosten zoodanig inrichten, dat het genoeglijk wordt er te vertoeven. De buitenbewoner," die over ruimte, ge noeg beschikt, bereikt met eenvoud en so berheid reeds egn zekere gezelligheid De haard, die jammer genoeg aan het ver dwijnen is, de versierde schouw, de platen voor het venster, het koper aan den wand» de oude, stevige meubelen geven een schil derachtig uiterlijk aan het binnenhuis ten plattelande. Weet de huisvrouw wat orde en reinheid eischen, dan is de plattelands woning de gezelligste van alle. Menig stedeling zou er' gedurende zijne vacantie gastvrijheid willen genieten. Voor den arbeider en den kleinen man in de sleden is het niet zoo gemakkelijk, zijne woning gezellig in te richten. Hij is meestal te klein behuisd. Hij heeft veel kinderen, die alles overeind zetten. En zijne vrouw wil er niet van afzien één ver trek, gewoonlijk het beste, voor pronkka mer te bestemmen. Die pronkkamer wordt bijna nooit gebruikt. Onordelijke huisvrou wen leggen er alles-neer, wat zij niet aan stonds kunnen opruimen. Wat doen toch vele eenvoudige menschen zich te kort door de inrichting eener pronkkamer! Hoe gezellig zouden zij daar kunnen huizen en leven, indien ijdelheid en pronkzucht geen woordje meepraatten. Het zal wei niet gemakkelijk zijn de ouderen onder ons tot andere gedachten ten aanzien van de z.g. pronkkamer of sa lon te brengen maar aan de aanstaande huismoeders zouden wij deze vraag wel ernstig in overweging willen geven: Is het niet veel heter de beste kamer van ons huis in te richten als huiskamer en daar ons geld en onze zorgen aan te besteden, dan aan een vertrek, dat men er alleen voor de fraaiheid of voor de min of meer schaarsc'he visites van anderen op na houdt? Laat ons toch breken met die ouder wet sche sleur en laat ons al onze zorgen wijden aan de inrichting onzer huiska mer waarin zich het grootste gedeelte van ons leven afspeelt en waarvan in de ko mende wintermaanden zóó groote aantrek kingskracht dient uit te gaan. dat zij man en kinderen binnen bare wanden vereenigd I houdt. „Volkskrant". derde gedeelte barer lengte, in kokend ffa. ter en laat m daarin staan, totdat het wa! ter is bekoeld. De vroeger zoo verwelk^ bloc-men zullen er dan weer frisch en f]tó rig uitzien. Ieder, die het wei-meent met zijn vader, land, zal zich verheugen, wanneer een o[ andere tak van land- of tuinbouw groots vorderingen maakt. Dat de Dahlia-Cultuur in ons land groote vorderingen maakt, heeft ieder be. zoeker van de tentoonstelling te Leiden verleden week kunnen constateeren. Dat die vorderingen ook indirect van belang zijn voor de welvaart van ons volk, zal echter wellicht slechts tot enkelen zijn doorgedrongen. Zij echter, die wel'eens in contact ko- men met export-kweekers, voelen wel. clat Holland (Holland is Nederland) sedert vele jaren e.n naam op dit gebied, te ver liezen heeft. „Bubbs" worden altijd in één adem genoemd met ..Holland", ever-1» „Solingen" met ..messen". Dat Dahlia, „knollen" plantkundig .gesproken geen ..bollen., zijn, doet in dit geval niets ter za ke. De groote aantrekkelijkheid van de Dahlia's is voor een niet gering gedeelte toe te schrijven aan het feit-, dat er zoo. veel kleurschakeeringen zijn en er zooveel bloemtypen van bestaan, dat er ongeveer voor ieder's smaak wat tussohen te vinden is. Zonder overdrijving kunnen we gerust zeggen, dat geen enkele andere bloem in zooveel vormen en kleuren voorkomt. Voor den oppervlakkigen toeschouwer (en voor hen niet alleen) is het één van de grootste geheimen hoe zulle een verscheidenheid van vorm in de bloemen is vea-kregen. Laten we de vormen even de revue laten passeeren, dan merken we op: lo. dp ge- vuld-bloemige (decoratieve); 2o. gedeelte, lijk gevulde (Pioen-dahlia's); 3o. gevuld mt pijpbloemen (cactus); 4o. pompoen- Dahlia's (Boere.u-Dahlia's): 5o. Liliput (ah voren maar heel kleine bloemen); 6o. Ane- moon-bloemige Dahlia's; 7o. Mignon Dah lia's (enkelbloemig en laag); 8o. Halskraag Dahlia's en misschien nog wel meer. Ongetwijfeld, is deze verscheidenh^d te danken aan het feit. dat verschillends g r o li d s ,o. o r t e n bij de hybridisatie (Kruisbestuiving) gebruikt zijn geworden. (Wat we te.genwoirdjg in dp winkels zien zijn variëteiten van die verschillende grond soorten. Een van de voorouders van de tegen, woordige Dahlia. (Dahlia Variabilis^ schiint in 1790 reeds uit Mexico ingevoerd te zijn Volgens het verhaal zijn ^eze eer ste Dahlia's echter niet. ingevoerd ah bloemplant maar om de knollen als voed sel te gebruiken (prosit). Deze soort is nog bekend genoeg bij de plantkundigen., heeft echter een betrekkelijk eenvo.uclij bloempje. Mooier is de rrrondsoort. waarvan de cactus-Dahlia's (volgens der geleerden mee rling) afokmstig zijn, n-L de Dahlia Juarezi. De. bloem heeft een aardigen vorm en dt kleur is licht wijnrood. De ..Dahlia cerventesii". die als de moe der van de en keiblo e mi se Dahlia's be schouwd wórdt, heeft rose tot roode. en kele bloemen met een geel open hart. Zooals men ziet, zim dat nu juist eeen bloemen om er biiv. de gebeele gehoorzaal' mede te vullen en te exposeeren. De vooruitgang van de. Dahlia-veredehng is dus eer een ré dan een evolutie te noe men (Dlialia TJuarezii is pas in ongeveer 1870 ingevoerd). De eischen. die nu aan een goede Dahlia gesteld worden hengen natuurlijk af van het doel, waarvoor men ze bezisen wil Voor snijbloem let men op: le kleur (gevraagde kleuren of modekleuren). houdbaarheid (bij regen en wind enz.): 3e de mate van bloeien (veel of weiaier blce-i men); 4e lengte en stevigste der sten eek (in verband met bouquetten enz.): 5c lf- i»d- baarhe.id (in water in de kamer): 6e ge vuldheid en het af of niet slap of te stuf zijn der aparte bloempjes en nog veel meer. Voor den tuin stelt men natnnrli'k hntil andere eischen; daar komen niet alleen bloemen in aanmerking, maar de geh'rla 'plant. Zoo heeft men enkele soorten c.a. Dahlia Lacfniala purpurea, waarvan <?e bladeren zoo mooi zijn, dat ze zonder bloe men al ee.n sieraad voor den tuin zijn Overigens is de voornaamste eisch. tb*® men aan een tuin-Dnhlia stelt, dat ze rijs; tot laat in den herfst bloeit. V. H DE ZUSTERS VAN LIEFDE. Der Congregatie van O. L. Vroriw Moeder van Barmhartigheid. De geschiedenis der Stichting, opkomst ten bloei vaui de Congregatie der Zusters (van Liefde, meer bekend als Congregaliie jvan Tilburg, is in een lijvig boekdeel be schreven. Voor ons, die zoo menige mach'tige vrouwelijke Congregatie in ons vaderland üion werken 'tot ver over de zee, ti® het 1 tijd belangwekkend bet begin te zien frao zulk een machtig stuk vrouwen-be weging. 't Is altijd weer merkwaardig le bedenken dat vóór honderd jaar on ge-s ■veer geen kloosterzuster sinds de refor matie ons land had betreden, dat er geen kloosterschool, geen ziekenhuis, geen Liefdegesticht onder 't beheer van Rooin- jSche nonnen bestond. De krachtige boomen van thans he- isch ouwend, is bet een plicht om vol be^ {wondering en dankbaarheid terug te zien inaar de eerste kiem. i In liet jaar 1827 'wilde Pastoor van jHooff, Norbertijn, te Engelen bij de:n Bosch, een onderwijs-imribhtiing in zijn idorp stibhlen en vroeg aan het groote Begijnhof van Hoogstraten in België een paar begijntjes. Op zijn verzoek kreeg hij echter niét gauw antwoord en daarom klopte hij aan bij Pater Wolff, diie in •1822 de „Congregatie van Amersfoort" bad gesticht. Van deze zusters, die wel 'kloostergeloften hadden gedaan, maar geen religieus kleed droegen, kwamen er .spoedig een paar in Engelen, waar dioor den tijd een huis van dieze Congregatie Hverd gestjicht. Maar toen deze Zusters /goed en wel meft 'het onderwi.jis 'waren begonnen, kwamen plotseling uit Hoog straten drib begijntjes! De pastoor wist er niet goe'cl raad mee ivoor 't onderwijs had hij ze niet noodig onaar ze werden belast met de zorg voor <-en Liefdebuis. Vijf jaar lang hebben de •begijntjes, die nog geen geloften hadden afgelegd, noch een bijzondere Congre gatie vormden, maar al'lieen onder de "ge hoorzaamheid stonden van Moeder Mi chael Leysen, de zieken in den omtrek •verpleegd. Toen riep Pastoor 'Zwysen haar naar Tilburg. De pastoor liad een isch ooi. noodiig voor zijn arme kinderen én al de drie begijntjes 'kwamen daarvoor .in ren hui'sje wonen op Het Heike, een huisje met. slechts één vertrek, een kelder tje en een kleine opkamer. - j Dat Was het arme, eenvoudige begin v Congregatie en noch den pastoor, noch Moeder Michael hadden eenig besef, da't zij de Idem hadden gelegd van een groote Mc o s 'er-st ichtim'g. t Volgend jaar. kwamen er reeds drife I he Zusfters hij en c-r werd een 'fatsoenlijke woning gehuurd in d'e Nieuw- landstraat en een paar maanden later twerden drie anderen aangenomen. Toen bouwde de pastoor een kloostertje op 't Heike, dat precies iPgericht werd voor 13 Zusters, méér zouden er niet mogen zijn Ze gaven onderricht aan de arme kinde ren in die Christelijke leer eai in handwer ken, daarbij gingen ze ook uit züekenver- jple'gen. Maar al li eel gauw konden de kinde ren nieft meer ito 't lokaal van klooster tje en er werd een School gebouwd, waar dn 1833 honderd vijftig kinderen saanen- jkwamen; d'ames uit de p'aTochïe stonden de Zusters in het onderwijs bij. Al spoedig stuitte men op de draco nische bepalingen van d'e Overheid lOnderwijs door religieusen was nog Staatsgevaarlijk en pas in 1834 eindigden de moeilijkheden. De Kroonprins, de' la tere Willem II had voor de toestemming den doorslag gegeven. De Prins bleef de jscjióol een goed' hart toedragen, bij hét kinderfeest tracteerde hij de 'kinderen en kwam zelf in hun midden aan de feest vreugde deelnemen. Kloosterlingen heston dén toen nog niet an ons land'; de leden der reeds ge'véstig-. ide Congregaties droegen, zoo als we reeds zeiden, geen kloostergewaad en lieten zich mejuffrouw noemen. Pastoor Zwij-sen wilde dat zij dadelijk den naam „Zuster" aannamen en het kleed hehiell- ,den, dat zij reeds in Hoogstraten hadden gedragen. Hij vroég ook Mgr. den Dub belden, Ap. Ad min is traitor, de Zusters ;omder zijn onmiddellijk gezag to nemen. M-gr. benoemde dien pastoor tolt zijn Commissaris. Speciaal en spoedig h'ad de gelofte:afleggi'ng plaats, de keuze van een Overste (dit werd weer Moeder Mi- Óhael) en het aannemen der reglementen. In 1837 kreeg de Congregatie - als (noodgedwongen z'n eerste succuvsaal* in Delft en Pasfoor Zwijsen, die alleen maar gedacht had 'aan 'n paar Zusters ivoor zijn parochie, moest de regel vast stellen voor de nieuwe orde die dioor Mgr. den Dubbelden werd goedgekeurd. Een verzoek |om de goedkeuring van Rome,- bleef lang onbeantwoord, maar ioi 1843 kwam de zoo vurig gewenschte 'goedkeuring. Pasfoor Zwijs'sen •was iintus- schen verheven tot coadjutor van Mgr. den ^Dubbelden. In 1838 kregen de Zusters een huis te Amsterdam, het eeerste klooster in de hoofdstad na de Reformatie, in hetzelfde Jjaar kwamen d,e Zusters te Oss en twee Jaar later gingen zij zich te Maeseyck, Beleië. wijden aan dè zorg voor de doof stommen. De eerste Overste, Moeder Michael voordo eten krachtig en wijs bestuur. Meer dan twintig jaar bleef zij overste. Zij was 'begonnen niet icKr'üei Zusters in het hutje op het Heikei, toen 'de tierde al- gemeene Overste het bestuur overnam, waren er meer dan 80 huizen in de Con gregatie, verspreid' over Nederland, Bel gië, Engeland en Amerika. Ook dn 't eigen land was helt moeilijke, mooie werk ondier de doofstommen te Crave begon nen, en was een kweekschool voor jonge meisjes opgericht, iels geheel nieuws, in de hoofdstad en in andere steden werd het werk in groote ziekenhuizen ondernomen. Naar alle zijden was het werk der Zusters van Liefde verbreid. In 1921 telde de Congregatie: 69 Bewaarscholen; 76 scholen voor lager onderwijs; 15 Mulo-scholen; 9 scholen voor her li alin gsondeirw ijs 2 kweekscholen; 2 Normaalsehoüien; 10 Kostscholen; 45 Naaischolen; 4 Kookcursussen, 7 huishoudscholen; 4 Haudelscursussen voor meisjes; 5 Cursussen voor hewaarschool'acte; 2 Cursussen voor hoofdacie; 1 Opleidingsschool tón onderwijzeres en leerares voor de Volk® huiéh ou disc hooi .daarenboven Patronaten, onderwijs in ide christelijke leering, onderwijs aan be keerlingen, Missie seh ooi voor Glv'ffvee scire Kinderen en een inrichting tot opvoeding van Britse h-Indische kinderen; 22 weeshuizen; 3 Voogdij ges tóch ten 61 Godshuizen voor ouden van dagen en hulpbehoevenden; 36 ziekenhuizen. God had het zaad gezegend: de boom bad haar takkeen wijd uitgespreid. „Centrum". 1) Door J. A. F Kronenburgh en Chr. Boomaars, C s.s.R. Zuid-Nederland- f sche Drukkerij, 's-Hertogenbos-eh. DE VROUW IN DE KEUKEN. Hcfc is. geachte lezeressen, toch niet makkelijk het. een ieder naar den zin te maken. Nauwelijks wisten de dames dat ik in Limburg was geweest, of er werd achter mijn rug gemopperd, omdat ik geen „Limburgsche vla" had meegebracht. Maar. sapperloot, dames! ik kan toch voor ieder geen vla meebrengen, dan had ik wel een wagonlading noodig. Nu weet ik wel, dat gij allen van die echte gezonde Limburgsche snoeperij houdt en daarom heb ik toch iets gevonden, om u allen ter wille te zijn. En weet u wat dat is? Maak ze zelf ..Makkelijker gezegd dan gedaan?" Nu. ja, maar zonder moeitc heeft men niets. En' wij hebben al zooveel samen bereid wat voor velen uwer nieuw was. En vla maken is toch maar een klein kunstje. Echte Lim burgsche vla. zooals rijste-, appelen-, prui men- en abrikozenvla, bereid men als volgt: De bakplaatjes voor vla zijn gewoonlijk ronde nlaatjes van dun plaatijzer 30 c.M. middellijn, met een opstaand randje van 1 c.M. Voor ee.n rijstevïa kookt men 200 gram carolinerijst in een liter melk. waarin men 100 gram suiker doet, en een stokje vanille tot ze stijf is. Roer ev twee eierdooiers door en laat de rijst koud worden. Voor appelenvla. kookt men 1 Kg. zure appelen lot moes. Wrijf ze door een zeef. doe er suiker naar smaak in. En voor pruimen- en abrikozen-vla kookt men een half Ke. prui- mendanten en ook een half Kg. gedroogde abrikozen gaar met suiker naar smaak. Deze beide gedroogde vruchten moet men daags te voren in de week zetten. Gaar zijnde, wriift men ze door pen zeef en laat ze eveneens koud worden. En nu het deeg. Men schudt 1 Kg. beste tarwebloem door een paardeharen ze.ef, in een mengbak, of pan, waarin men het deeg kan beslaan. Men roert 30 gram gist met wat lauwe melk fijn in een kopje, maakt een kuiltje aan den kant van de bloem, en g'e.f er de gist. in. die met. een weinig bloem bedekt, wordt. Men maakt-een halve liter melk hand warm en, als de gist opkomt, begint jpen aan den tegenovergesteklen kant, van de gist. de bloem met de halve liter melk. een theelepel zout. en 100 gram boter te bewer ken, zoodat men ten laatste de gist er door me.ngt. Men kneedt het deeg goed dooreen, net zoolang tot- ze elastisch is, be dekt. ze met. een doek en laat. ze een half uur stil staan, liefst dicht bij het fornuis om te laten rijzen. Daarna maakt men van bet deeg vier ballen van 550 gram. onge veer. die men op een werktafel uitkneedt juist- of men er brood van maken wil, zet de ballen op een plank met bloem be- stroid, en bedekt zo weer met een doek. en laat. ze nog een half uur rijzen dicht bij bet fornuis. Met een rolstok rolt men nu op een mef. bloem bestrooide tafel een voor een de deegballen uit tot een ronde plak van een halve c.M. dikte. Besmeer de bakplaat jes met boter of olie. en leg er de deegplak- ken op. fatsoeneer zes zoodat ze denzelfden vorm hebben als het bakplaatje, namelijk met opstaanden rand. Smeer nu met een tomber,mes, of platte houten spatel, de rijst e.n andere spijs, ieder afzonderlijk, op een vladeeg. zoodat. de spijs zoo dik er op ligt, dat ze gelijk met den bovenrand van hel bakplaatje komt; kan men nu maar twee visas tegelijk bakken, dan moet men ook maar twee vlaas tegelijk met spijs be dekken. want als de spijs of het deeg is uitgespreid, moet de vla direct den oven in die goed verhit moet zijn. Bak ze een half uur. 'Als men nu het deeg' zeer fijn wil maken, dan neemt men iets minder melk dan een halve liter, meng 4 eie.ven door bet deeg. Nu kan het in de meeste .gevallen gebeuren, dat men wat appelen, of pruimen, of abri kozen' spijs overhoudt en ook wat deeg. "Want als de dee.gplakken te groot zijn, moet men ze langs den rand van bet. bak plaatje afknijpen. Welnu, dames, dan is dat juist, geschikt, om Berlinerbollen tema ken. Men rolt plakjes deeg uit te.r grootte van een band en een halve c.M. dik. Doe in bet midden van een plakje dec.g, een le pel spijs, (appelen, pruimen of abrikozen). Bevochtig den rand van bet deegplakje met water (hetgeen men met den vinger kan doen) eu leg er eeji ander deegplakje Room. Room is voor velen een lekkernij. Goede room is op deze manier le bereiden: Neem 1 li Ier zoete melk en breng dit met een stokje vanille aan de kook. In dien tijd wordt een beslag gemaakt, bestaande uit 4 heele eieren en 2 dooiers, 2 ons wille suiker en 1 ons bloem. Dit beslag door de melk roeren en weer op het vuur zetten. Onder aanhoudend roeren even door laten koken. Goed roeren, want room zet spoe dig aan. Vooral in den zomer is bet ver keerd veel in voorraad te koken. Al be waart men ze nog zoo goed, gewoonlijk is ze den volgenden dag zuur. Verwelkende bloemen. Men! zét dó bloemen- in warm water, zoodat de kortste 'helft der stelen daar door bedekt wordt en laat ze daarin staan tot bet koud geworden is. Daarop snijdt men pl.m. 2 cM. van den steel af en zet de bloemen in koud water. Met alle plan ten gaat hel niet even goed, maar met ro zen gaat het uitstekend. Om een verwelk ten bloemruiker dadelijk weder frisch le maken, doet men als volgt: Men steekt de bloemen, nadat van onderen daarin een fikscbe snede is gemaakt, tot bijna een Ofó EEN EERELl^TJE. Van het stille dorpje was hij de vlijtig- hamerende smid. Breede schouders, stera» armen, die geweldig beuken en bonken konden, pilaren van beenen, had Frans van moeder natuur gekregen. Onder een breed voorhoofd, met rim1,0' len - doorgroefd, twee bruine oogen, vlammen bliksemden, als hij dicphi'geg op het hee.troode ijzer sloeg of als hij denkbeelden wilde opdringen aan het leu terende volk. dat bij ledige uren in zn® smidse den tijd met gekout over dorpsan®' gelegenheden kortte. Zijn werkkuisje, waarin. Frans de over tuigende woordvoerder en de hoogste toon gever was, werd niet ten onrechte ,d6 ,J>orpssenaat" genoemd. Wat bij zei, was zuivere waarheid, evangelie. Daar konden de menschen ?eKe van zijn. Hij kon liet weten en hii vast- bepaald. En die lui geloofden in z\m den, die konden dreunen als hamcrs-0-2ffi Hij bad heel wat geleerd. Men dcr. re e .niet min over. Eerst de lagere school een onderwijzer, van den goeden oU£e, stempel. Toen een paar jaar college

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 10