©veral zijn mannetjes voor, doch in de dorpen moest alles door een paar men- gchen gedaan worden. In deze 12 Vo jaar hebben wij hem lee- xen kennen en waardeeren als een flink en onpartijdig burgemeester, steeds genegen om een ieder met woord en daad bij te staan. In de vereenigingen waarin hij zitting heeft, hetzij als voorzitter of secretaris, heerscht dan ook de aangenaamste verhou ding. Verschillende blijken van belangstelling mocht Miij reeds ondervinden-, zoowel vau builen als uit deze gemeente en prachtige bloemenmanden vergezelden de mondelinge en schriftelijke felicitaties. Moge het burgemeester Bos nog vele ja ren gegeven zijn aan het. hoofd dezer ge meente te staan. 20ETERW0UDE. Gemeenteraad. Gistermorgen te 9.15 uur vergaderde de Raad dezer gemeenete Voorzitter de heer P. Wap, burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer J. B. Wesselingh. De notulen worden door den secretaris voorgelezen en hierna onveranderd goed gekeurd. Voor kennisgeving worden aan genomen verschillende ingekomen stukken o.a. bericht van den Rijksontvanger dat in de gemeentekas is gestort f 10521.15. Van den penningmeester van het comité der gehouden Jubileumfeesten ten vorige ja- re, dat r een batig saldo is van f .34.68, welk bedrag in de gemeentekas is gestort. Van den Comm. der Koningin dat aan den burgemeester tot 1 September 1925 verlof is verleend om in Leiden te wonen. Verder een viertal goedgekeurde raadsbesluiten. Provinciale Bladen, nrs. 79 en 83 inzake wijziging en aanvulling bgrootingsvoor- schriften en wijziging procesverbaal van kasopname. Bericht van Ged. Staten dat de Rijksuitkeering ingevolge de Wet van '97 voor 1924 definitief is vastgesteld op f 11726.28}. Bericht als voren dat Ged. Staten geen vrijheid vinden het daarheen te leiden, dat de bewoners van den Vliet- weg kosteloos overgezet kunnen worden met de Provinciale pont. Omtrent de onge schiktheid der bestaande pont voor het overzetten van brikken alsmede over de bediening van het veer op Zondag is hun onderzoek nog niet beëindigd. Van den Rijksontvanger is voorts bericht ingeko men dat de gemeentelijke inkomstenbelas ting over 1923/'24 heeft opgebracht J 2S651.26 en de opcenten op de hoofd som der Rijksinkomstenbelasting heeft opgebracht f 15538.46; in totaal ongeveer f3000 meer als bij de begrooting geraamd. Het verslag van den Keuringsdienst van Waren over 1923 zal ter Secretarie voor de leden ter inzage nedergelegd worden. Daarna deelen B. en W. mede dat zij tot plaatsvervangend gemeente-secretaris heb ben aangewezen de heer L. A. N. van Dom melen, ambtenaar ter Secretarie. Deze ter vergadering aanwezig, legt de vereischte eeden af, waarna hij door den Voorzitter ■wordt toegesproken. Hij dankt voor de woorden tot hem gericht en voor het ver trouwen in hem gesteld. Overeenkomstig het voorstel van B en W, wordt besloten mei algemeene stemmen" om de woning op de Miening (vroegere secretariswoning) te verhuren aan L. A. N van Dommelen, met ingang van 1 October a.s., voor een som van f 400 's ja ars. Tegen overtreding van art. 17 der Alg. Politieverordening zal" voortaan een straf toegekend worden tot een geldboete van ten hoogste f 25. Eet voorstel van B. en W. om over te gaan tot vaststelling der voorwaarden en bestek van aanbesteding der Vlietbrug wordt na eenige discussie teruggenomen om eerst nog eens den gemeente-opzichter te hooren over de breedte van de brug (3 M) die naar de meening van enkele leden te smal, is. Ook wordt in overweging- gegeven om een brug te maken met een kelder. - Van A. H. Volleberg en A. van Beek, laatstgenoemde te Leiden, is een verzoek ingekomen om den groiid niet te verkoopen aan eerstgenoemde, doch aan beiden en verder om de bepaling dal de huur aan de goedkeuring van B. en W. is onderworpen slechts voor 3 jaren te doen gel-den (thans eeuwig durendNaar aanleiding van dit adres stellen B. en W. voor den grond aan beiden te verkoopen onder de volgende be palingen: 1. de woningen voltooid moeten zijn binnen vijf maanden na de goedkeuring van dit raadsbesluit. Bij overschrijding van dezen termijn zal een boete verschul digd zijn van f 25 per week of gedeelte daarvan; 2. de huizen moeten worden opgetrok ken van deugdelijk materiaal, door den gemeente-opzichter goed te keuren; 3. bet type der woningen moet worden onderworpen aan de goedkeuring van B. en W.; 4. de grond mag niet worden verkocht, zonder goedkeuring van den Raad, vóórdat daarop arbeiderswoningen gesticht zijn. Bij niet-naleving van deze bepaling wordt eene boete verbeurd van twee dui zend gulden (2000); 5. de te bedingen huurprijs is gedu rende vijf jaren onderworpen aan de goed keuring van B. en W. Bij verkoop der hui zen gaat deze bepaling over op den nieu wen eigenaar. Bij niet-naleving dezer bepaling wordt eene boete verbeurd van duizend gulden f 1000) 6. de woningen mogen niet verhuurd worden anders dan aan ingezetenen van Zoeterwoude, behoudens goedkeuring van B. en W. Bij niet naleving dezer bepaling wordt eene boete verbeurd van één duizend gul den (f 1000) Bij verkoop der huizen gaat deze bepa ling óver op den nieuwen eigenaar; 7. het bepaalde sub. 5 en 6 moet wor den opgenomen in elke akte van verdere overdracht. Bij niet naleving dezer bepaling wordt eene boete verbeurd van één duizend gul den "Cf 1000> Zonder hoofdelijke stemming wordt al dus besloten. Aan -de orde is dan vaststelling ge meentebegroting. Be desbetreffende commissie heeft de begrooting onderzocht en hare opmerkin gen neergelegd in een rapport. De ver warming van het Raadhuis kost veel; de .commissie zou dit bedrag verminderd wil len zien. B. en W. beamen dat het bedrag boog is, docb deelen mede dat het van den prijs der brandstoffen en van den duur van den winter afhangt ,of het volle bedrag moet worden uitgegeven of niet. De beer Stadhouder, lid der Commissie, zegt dat men uitging van liet punt bezui niging en de Commissie dacht dat hier iels te bereiken was. De heer Starrenburg is bet daarmede niet eens, want als er een ware winter komt kan er niet bezuinigd worden. Raamt men nu te laag dan komt men later te kort. De Voorz. zegt dat het vofig jaar f70 minder is uitgegeven voor brandstoffen als er geraamd was. De le den der commissie deelen hierna mede dat zij tegen handhaving van het geraamde bedrag geen bezwaar hebben. De Commissie stelt voor op de ambte naren 3 pensioensbijdragen' te verhalen. B. en W. verwijzen naar' bet- vroeger ge nomen raadsbesluit dat van de toen in dienst zijnde ambtenaren geen bijdragen zullen verhaald worden. Bovendien is de levensstandaard nu niet goedkooper als toen. het; besluit werd, genomen, want alles, stijgt zoo wat in prijs. Zij vinden dan ook geen aanleiding om met het voorstel der commissie mede te gaan. De heer Stadhouder zegt, dat, toen hij thuis kwam, bemerkte dat bij ten deze een vergissing begaan had, want toen pas ont dekte hij dat vroeger dat besluit genomen was. Hij komt er daarom van terug en wil alleen de nieuw aan te stellen ambte naren laten betalen voor pensioen. De heer G. van-Leeuwen, lid der com missie zegt dat -in verband met het be wuste art. 40 der Rijksambtenaren veel is geschreven en gewreven, doch bet gevolg is geweest dat ze de volle 8} moesten betalen. Daarom kan de Raad ook terugko men op zijn vroeger genomen besluit. De levensstandaard is voor allen duur op het oogenblik, ook de belastingen zijn hoog en nu is het toch niet meer dan billijk, dat de ambtenaren een offertje brengen. Ze staan dan toch nog boven de rijksambtenaren, die het volle pond moeten betalen. In dezen geest heeft de commissie ook overwogen. De heer Stadhouder zegt dat men die kleine offers moet laten varen, zoolang er nog bij ons zelf te bezuinigen is; doch hierover dadelijk. Hij kijkt echter naar het. salaris van den gemeente-ontvanger dat pas verlaagd is en nu weer eens vermin derd zal worden door pen;loenkorting. De ambtenaren moeten van het salaris kunnen bestaan en wanneer die 3 er afgaan kun nen ze dat niet. Hij is daarom tegen ver haal. De heer G. van Leeuwen begrijpt niet waarom de beer Stadhouder dat niet in de commissie-vergadering gezegd heeft, dan was dit voorstel misschien niet geko men. De heer Starrenburg zegt dat de le vensstandaard tegenwoordig niet mee valt: daarom kunnen de ambtenaren die 3 niet missen. Er kan echter bezuinigd wor den op de Burgerwacht, de sigaren en de koffie; dat. is eerlijke bezuiniging. Laat ons voortaan geen sigaren meer rooken en bet bedrag van de koffie verminderen. De Voorz. antwoordt dat de rijksambte naren wel verminderd zijn in hun salaris, doch niet in aantal. Hier echter zijn in plaats van 3 veldwachters er nog 2, van 3 boden eveneens 2, van 2 ambtenaren ter secretarie, nog 1. Die vermindering van personeel beteekent meer. werk voor de an deren. Daarbij is door aankoop van een drukmachine f200 bezuinigd-op de druk werken. Op de secretarie wordt thans drnkkersarbeid verricht. Alles te zamen genomen presteeren de ambtenaren meer doordat ze ook het werk verrichten van de ambtenaren die verdwenen zijn. De beer G van Leeuwen beaamt dat de redeneering steekhoudend is, doch dit neemt niet weg dat de ambtenaren een bevoorrechte posi tie hebben boven andere menschen, want ze hebben later nog pensioen ook en wie zorgt voor het onze? De Voorz. wenseht er nog op te wijzen dat de uitgaven wel zijn gestegen, doch dit komt door het onderwijs en moeten de ambtnaren dat nu betalen? Alles stijgt in prijs, de boter, kans, eieren, brood en ook de wol waardoor de prijzen der kleeren ook boog blijven. De heer De Graaf is het wel eens met den heer van Leeuwen, doch anderzijds vindt hij ook dat de levensstan daard te duur is om te. verminderen. De heer De Boer, weth., kan zich indenken dat de heer v. Leeuwen het standpunt der commissie verdedigt. Een beroep op de rijksambtenaren, gaat evenwel niet op; wij moeten kijken naar de onze en die heb ben later dan de rijksambtenaren een ver- hooging gekregen, dus beho'even ze toch niet direct met hun de verlaging te deelen. Het is nu geen tijd om te gaan verminde ren nu alles duurder is geworden; bet vol gend jaar kunnen we weer zien. De Voorz. sluit de discussies en brengt het voorstel van B. en W. om niets te ver halen in stemming. Dit voorstel wordt aan genomen met 8 tegen 2 stemmen (G. van Leeuwen en Stadhouder). (Wordt vervolgd). Ësementgïie BepEchtesi De jongste ramp op de Schelde, Als gevolg va-n den. oproep om bijdragen voor de nagelaten gezinnen van bij de Schelcleramip omgekomen visschers, destijds door het Nedeilandsche Roode Kruis in de pers geplaatst, in overleg met den burge meester van Vlisgingeu. kon gisteren door het. hoofdbestuur dier ve.reeniging ëen be drag van f 6866.78V< voor dat doel aan dien burgemeester, worden gezonden, Overreden. Te Vegihel is de ploegbaas v. D. onder de tram geraakt, waarbij hem een voet geheel en de andere gedeeltelijk werd afgereden. Kind verbrand. Van het echtpaar W. te Bredevoort is een driejarig meisje, dat bij haar groot moeder aan het spelen was. in een pot ko kende pap gevallen. Het kind werd zoo ernstig verbrand, dat het 's avond aan de bekomen wonden overleed. Onder de wielen. Onder Re ut veld reed een zandwagen naar de Haarlemmermeer. Een dertienjarige jon gen wilde op een trede van den wagen springen maar kwam onder de wielen te recht en werd gedood. Doodgevallen. Terwijl de ouders afwezig waren, is gis termiddag een zoontje van den eigenaar van het Poolsch Koffiehuis aan de Zuid- blaak te Rotterdam, den beer v. A., toen het, op het dak geklommen was, door een lantaarn gevallen.. Het jongetje bekwam f een schedelbreuk. Een geestelijke van de, Houttuinsehe kerk heeft het. no-g de H. Sacramenten der Stervenden toegediend. Kort daarna is het overledeni Aanrijding. Nabij Warns rs Maandagavond een mo torrijder in botsing •geweest met-een boe renwagen. De voerman, Visser, van Stavo ren, stond met. zijn paard terzijde van den weg. Het paard sloeg op hol, de wagen kwam in botsing met een motorrijwiel en tot groote ontsteltenis van den eigenaar kwam het dier met een gedeelte van het voertuig, zonder voerman te Stavoren aan. Bij onderzoek vond men den voerman onge deerd, doch de motorbestuurder en de duo berijder lagen aan den kant van.den weg. Een had een hersenschudding, de andere een beenbreuk. Zij waren te Warns woon achtig. Het motorrijwiel was zwaar be schadigd. Den dader op het spoor? De teekenaar C. van E.. die Zondagmid dag in de Krabbenbosachen onder Princen- hape ernstig mishandeld werd, heeft na het ondergaan van een zware operatie aan het hoofd, in het Diaconessenhuis te Breda, zijn spraakvermogen teruggekregen. Op eenigen afstand van de plaats, waar de aanslag plaats had, is het in elkaar ge frommeld plunje gevonden van een land- looper. Hetze schijnt, met de kleeren van zijn slachtoffer aan. de wijk genomen te hebben over de Belgische grens. De dief op den vlaggestok. Terwijl mevr. wed. S.. renteniers ter te Blerick, zich beneden in hl ar woning be vond, werd Dinsdagavond op de tweede verdieping van bet huis ingebroken. De dief kwam het huis langs den vlaggestok binnen en ontvreemde 1 diamanten hanger, 1 gouden horloge, 2 gouden armbanden. 1 gouden ketting en een gouden dasspeld. Het aanwezige geld werd door den dief niet. ge vonden. Een duur slaapje. Een bewoner van de Noordstraat te Den Haag had zich Dinsdagavond omstreeks half acht. te.'slapen gelegd in het Haagsche Bosch. Ziin ontwaken was niet erg prettig toen hij bemerkte dat. tijdens zijn slaap zijn gouden horloge was verdwenen. Een ingesteld onderzoek wees -uit dat een drie tal losse werklieden er meer van wisten. Twee van 'hein zijn aangehouden, de derde is voortvluchtig. Opleiding tot Sigarenmaker. Gisteren werd op het eiland Urk een aanvang gemaakt met het opleiden van jeugdige visscherlieden tot sigarenmaker Infre.vol.ge een overeenkomst, door de NV. .Indiana" alhier, aangegaan met het-Rijk en met de gemeente Urk. Doel is binnen een tijdverloop van drie jaren aan 1R0 jon ge eilanders bet bedrijf grondig te leeren, waardoor zij op het vasteland een bestaan rullen kunnen vinden bij het geleidelijk verlóóp en der visscherij. Doch tevens is hierii1) te zien de eerste vakschool Orr het" terrein der sigarenindustrie, daar tot he den van een eigenlijk^ opTeiding in dit "bedrijf nog geen sprake is geweest. De school, welke aanvangt met 60 leerlingen, die onderricht zullen ontvangen van tien instructeurs, onder controle van een direc teur. werd heden geopend in tegenwoor digheid van het Urker gemeentebestuur, de commissarissen van ..Indiana" en een aantal bëllangs'tëll enden. De nieuwste sport, We lezen in het- „Eindh. Dbl." over den volgenden wedstrijd in Tongelre gehouden: Twee personen haddeh een weddenschap gemaakt om 100 aardappels, die op 1 Meter afstand van elkaar gelegd waren, in een mand te brengen, dus een afstand van 100 Meter. De heer v. d. Heijden, door uien de strijd was ingezet, had zich een half uur duchtig geweerd, maar gaf den moed op; hij had toen 51 stuks in de mand gedeponeerd. Beter bracht F. Fransen Fzn het er af, die n'og jong in.de. s,portwereld, wel toont iets te kunnen presteeren. Bedoelde Fr. kwam van den wielerwedstrijd uit Geldrop en had daar een koppelwedstrijd gewon nen. terwijl hij hier de 100 stuks aardap pelen in 48 min. 36 sec. in de mand deed verhuizen. Het weer In Augustus. Aan het „Maand-0verzicht der weersga steldheid in Nederland1" van het Kon. Ned Meteor. Instituut ontleenen wij: In de eerste week strekte zich ten W. van Europa van de Azoren tot 50 gr. N.br. een gebied van booge drukking uit-, dat zich den 8 oostwaarts verplaatste en van 11 tot 13 boven Polen werd aangetroffen. Eer. nieuw belangrijker gebied verscheen den 9 bij de Azoren en bleef tot bet rinde de-, maand in die omgeving. Westelijk Europa zelf was steeds onder den invloed van. tal rijke depressies. H. t. 1. waren in de tweede en derde dekade Z.-lijke en ZW-lijke win den veel talrijker dan gewoonlijk. Gemiddeld o-ver de geheele maand waren de temperatuur overdag en het da gel ik. sche maximum „bijna 2 gr. het minimum I gr. beneden normaal; in de derde dekade waren voor eerstgenoemden de. afwijkingen zelfs 3 gr. Temperaturen beven 25 gr. kwa men nagenoeg niet voor. De regenval wa: bijzonder zwaar en bedroeg gemiddeld oven het geheele land 125 mm. tegen 80 mm. normaal in Limburg zelfs 160. en in Zuid en Noordiholland 150 man. De grootst» ma'andsommen hadden Texel met 214 e Schaesberg met 206 m m. Alleen op den 1 tot 12 was bet op de meeste plaatsen dror- ,weer. Uitgebreide on wed er s kwamen vpu op de 2 en 18"; daarna onweerde bet bijn dagelijks, waardoor in de derde dekacle d neerslag 't dubbel van de normaal was. E vijf hoofdstations hadden gemiddeld 1; yren met zonneschiin tegen 169 uren no maal; de drie dekaden telden resp 55, en 39 uren. De maand was dus wel kou' - en. natdoch werd o.af nog overtroffen do Augustus 1912, toen de regenval gemiddeh 153 mm. bedroeg, de temperatuur biina- gr. beneden normaal was en De Bilt slecL 105 uren met zonneschijn had. De afslag van de Koninginnelatiirïg. Toen vaststond dat H, M. op 19 Se tember ook -een baringafslag zou bijwonen», werd Donderdags uit de vier beschikbare ladingen bij loting als Nr. 1 aangeweze A. van der Eiidt, (schipper weger ziekte van J. Goedknegt) met eep vangs van 31 last haring van de „Doggevmaal schappij", dir. de heeren A. en I. J. Hoo- gendijk. en als Nr. 2 voor reserve H. var Teylingen met 26 last van de Alg. Reederij en Han d el-Maat schappij Om te voorkomen, dat de Reederij voor deel zou trekken van de „Koninginne-la- ding". was bepaald, dat iedere kopper voor het afmijnen met bet electrisch mijntoeslel telkens f 10 zou betalen en menigeen voor spelde. den reeder door dezen maatregel reeds een lageren prijs. Hoe geheel anders is het gegaan. De f 10 bleken niets te beteekenen. Onmid dellijk werd ingezet door de firma IJzer- mans en Co.. die hare rechten als een der oudste VIaaruingsehe firma's wenschte te handhaven, met f 32,10. Dat kon de hof leverancier Van Abshoven niet ongedaan laten en deze volgde, als tweede met "f 34,60. En zoo bleef de aanwezigheid van H. M. voortdurend de markt beheerschen. .De..afslag ig verdeeld in.drie rangen en-'j1 meent nu niet, dat alléén de eerste rang kocht; bij de koppers met tweede rangs-k plaatsen zijn er zelfs die twee- en drie- maal mijnden en buiten de 26 nummers, die successievelijk op het mijnbord vér- licht zichbaar werden, ziin er nog ten minste evenveel telaat met hun électïischa boodschap gekomen om ook aan H. M.'s tegenwoordigheid hun tol te betalen. Met. dit al wisten de bestuursleden van den Vlaarc'ingschen afslag geen raad met het geval. Er was alleen afgesproken dat de f 10, dus in dit geval f 260, voor een liefdadig, doel beschikbaar gesteld zouden worden, klaar de verkoopér van de. ,-Ko- ninginne-lacling de heer I. J. Hoogendijk, wist raad. Hij rekende even uit dat hij tegenover de marktwaarde van den vori- gen dag voor de „Koninginne-l a-ding'1 f 1438.95 te veel ontvangen had. Daar liet 'een officieel'e verkoop was en de beman ning 24 van de besomming ontvangt, moest hij over dit meerdere natuurlijk ook de 24 aan dé bemanning uitbetalen, zoodat deze aan het bezoek van H. M. een voordeeltje dankt van f 345,35 en het over schot. van f 1093.60 met de f-260 in totaal f 1353 60, door de Yereeniging ter Bevor dering van Visscherij, Handel en Nijver heid beschikbaar gehouden wordt voor een nader te bepalen liefdadig doel. FSU&LLëTON 16) D£ NIEUWE DOKTER Naar het Fransch van JULES PRAVIEUX. (Eenige geautoriseerde vertaling.) (Wordt vervolgd). -■ Welnu dokter, zei mevrouw Poncet, heelt u de opgravingen, van Nolay gezien? Hit is een bedevaart, die verplichtend -is .voor al degenen, die in deze streek komen. Ik heb ze bezocht, antwoordde de dokter, en ik ben er opgetogen van terug- gekomen, deze blootlegging van römeinsche yilla's zijn zeer eigenaardig en zeldzaam, j En bij begon te beschrijven wat hij ge zien had. Gaarne zou -mevrouw Ghanteau ■haar persoonlijk oordeel hierover hebben uitgesproken, maar zij was heelemaal van e treek; sedert de komst van dokter Bra- yières scheen hare gewone bespraaktheid .uitgeput, zij volstond met een alledaagsch gesprek. Francoise en ik, wij zijn naar Nolay geweest, en werkelijk, het Is de moeite yvaard, eens te gaan zien. Het meisje had van dit bezoek aan de Opgravingen van Nolay een zeer nauwkeu rige herinnering béwaard. Zij zou wel Rebben willen toonen, dat zij ook had we- :ten op te merken, te bewonderen, dat zij ilhare Roaneinsche - geschiedenis net zoo goed kende als de ander, maar de ontroe ring verlamde haar tong. Zoodra zij wilde Opreken, voelde zij zich blozen en de zin bleef achter in haar keel zitten, zooals de '1 op den bodem v>,n haar put. Om te laten zien, dat liet gesprek haar boeide, dat het van haar kant geen onwetendheid, geen verachting of onverschilligheid was dat zij zweeg, keurde zij met een hoofd knik alles goed wat er gezegd werd en onvermoeibaar glimlachte ze. Zij wist goed de beschroomdheid vol te houden, die me juffrouw Fftmpoise kenmerkte, en trou wens, die bedeesdheid stond haar goed. Mevrouw Poncet bleef zooveel mogelijk op den achtergrond. Zij vergenoegde zich dochter Bravières in het vuur van zijn rede aan te wakkeren. Op een bescheiden wijze gaf zij dan zijn verhaal een fijne tint van geleerdheid. Zijn oordeel was oppervlakkig genoeg, dat men het niet met schoolvosserij kon bestempelen; zijn bij- voegelijke naamwoorden waren met zooveel zorg gekozen, dat men hem niet kon ver denken, dat hij ze in de doos van afge zaagde uitdrukkingen gezocht had. Terwijl de dokter sprak, nam mevrouw Poncet de spelers op van het kleine tooneel dat in haar salon werd opgevoerd, en trachtte op liet gelaat van ieder hun in drukken te lezen. Moeder Chanteau is vol bewondering, dacht zij, en bet kleintje niet minder; en de dokter kan al sprekende de oogen niet afhouden van het kind; hij is eveneens vol bewondering. Het onderhoud kon niet eeuwig blijven duren over de opgravingen van Nolay. Heit oogenblik kwam, dat men wel van den regen moest spreken, die al veertien dagen zonder ophouden neerviel. De westen-' wind voerde geweldige watermassa's mede, die hij onverpoosd over het aardrijk ledig de; wanneer hij zijnen last had uitge goten, dan keerde hij terug naar de oevers van den Oceaan èn bracht andere versche ladingen mede, die hij neer deed storten. November kondigde zijn komst aan door een vroegtijdige koude. De zon weigerde beslist zich te vertoonen. In dezen regen- achtigen Herfst smaakte men zoo iets als een voorproefje van de winterdagen. Men zou gezegd - hebben, dat mevrouw Legros zich in de lucht had opgelost en in den vorm van wolken over Brenay zweefde. Met dit Jhema over het slechte weer was mevrouw Chanteau, voor wie de Römein sche geschiedenis slechts orakeltaal was en die boven dit geleerden-onderwerp een klein gesprok had verkozen over de beste methode om zilverwerk schoon te maken of parketvloeren te onderhouden, thans in haar nopjes. Breedvoerig jammerde ze over den tegenspoed van de ongelukkige landbouwers, die nu hunne landerijen niet konden bebouwen, noch hun koren zaaien... Toen dokter Bravières met Francoise en mevrouw Poncet zich had aangesloten hij deze klachten en verzuchtingen, stond hij op, terwijl hij zich verontschuldigde niet langer te kunnen blijven, daar hij bij een zieke verwacht werd. Opnieuw gToette hij mevrouw Poncet, boog voor de dames Chanteau, die met een klein hoofdknikje antwoordden, doch ditmaal minder stijf dan den eersten keer. Nadat de dokter het salon verlaten had, stelde mevrouw Poncet aan Francoise een sleutel ter hand en zei haar: Mijn lief kind, ik kom u een dienst vragen. Je bent goed met bet huis bekend niet waar, en ge weet waar zich mijn ka mer bevindt? Wees dus zoo goed in de lade van mijn kas/t het behangselpapier te halen dat ik u wilde toonen. Dit pakje is gewikkeld in geel papier met blauw touw er omheen .Ik zelf ben te zeer gekweld door de heupjicht met dit vochtig weer en het kost mij zeer veel moeite om de trap pen te beklimmen; mei de tegenwoordige bedienden durf ik het niet aan om mijn kamenier het recht te geven in mijne laden te gaan snuffelen. Dadelijk was Francoise bereid en ver klaarde in de wolken te zijn nu zij een vermoeienis aan mevrouw Poncet kon spa ren. Toen bet meisje de salon verlaten bad, naderde mevrouw Poncet hare vriendin cn zeide met een gebiedende stem, terwijl zij mevrouw Chanteau recht in de oogen keek: Verstaat u, dit huwelijk moet zoo spoedig mogelijk gesloten worden. Welk huwelijk? vroeg met verwonde ring mevrouw Chanteau. Wel, dat van Francoise en den kleinen dokter. Mevrouw Chanteau liet baar armen langs het lichaam vallen, terwijl baar oogen ontsteltenis uitdrukten; Wa-at, stamelde zij, Francoise Mijnheer Bravières't Is toch builen-, gewoon een zaak als dezeLuister eens, mevrouw Poncet, zeide zij, terwijl®ze zich van hare verbazing herstelde, ik zal u alles eens vertellen. Welnu, dit huwelijk is ook mijn idee Ah, ik denk eraan sinds-die jonge-man te Brenay is. Ten eerste is hij een lieve, bevallige verschijning. En dan te moeten zeggen, da<t mevrouw Legros en mevrouw Lozoir hem voor hare dochters zouden willen inpalmen: dat zou ik toch wel eens willen zien, want dat zou toch al te kras zijn. Wat moois. Maar hét is een char mante jonge man, ik zeg bet nog eens. En bovendien, dat huwelijk zal alles in orde maken. - Mevrouw Chanteau, ge zijt een engel, riep mevrouw Poncet, dol van vreugde, eer er twee maanden verloopen zijn, zult ge schoonmoeder wezen. O, wat loopt ge hard van stapel. Ge vergeet, dat er mijn man nog is en die heeft veel, ja alles in de melk te brok ken. Nooit zal hij toegeven, daar ken ik hem te goed voor. Wij zullen hem wel klein krijgen. AVij zullen de overwinning behalen, zei mè vrouw Poncet. De moeder van de jonge dokter heeft voor ons partij gekozen Dat is waar. En de jonge dochter zelve. Daar weet ge toch niets van. Toch wel, hernam mevrouw Poncet, ik heb het in hare oogen gelezen. En de jonge dokter hoort ons. Dat weet ge evenmin. Zeker, zeker, ik zeg van wel, beves tigde mevrouw Poncet. Ook in zijn oogen heb ik het gelezen. Maar leest ge dan alles in de oogen, riep mevrouw Chauleau uil. Ge hebt toeft niet weten te lezen dat ik het huwelijK van Francoise en den dokter wen-ebte Dat komt mijn waarde, omdat ge uw spel verbergt. Gij neemt van die onschul dige houdingen aan. Gij zijt zeker bang dat uw man u op heeterdaad zal betrap pen, terwijl go er aan denkt. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4