LeidsÉ Courant" Abdijsiroop Stop dien hoest... Tweede Blad U Zaterdag 20Septemberl924 UIT DE PERS een moderne predikant over het katholicisme Kaar aanleiding van de ook door ons jesproken anti-Roornscke rede van Ds. jevelen, schrijft De Tijd: Ds. Van Krevelen is een loyaal man: [jj wenscht „polemiek van nobelen in- loud". Prachtig 1 En daarvoor is noodig: ;Goed gewapend zijn". Inderdaad. Maar an moet de predikant geen inlichtingen aan zoeken bij den om zijn modernisme eschorsten priester Heijler. „Der Katho- izismus" is een dik boek en er staat veel n, maai' een massa ignobels naast een nassa onjuistheden. Ds. Van Krevelen is laar bet slachtoffer van geworden. Koe kan hij in 's hemels naam bewe en, dat bet brengen van offers beidenscb >n Roomscli is? Tellen de Joden niet beer mee? En „alle andere volken", aarvan Tiele sprak? Alles „beidenscb"? Sn Rome's „primitieve volksreligie". Zou l'e heer Van Krevelen eens willen ver laren, boe die „primitieve volksreligie" ich maar bét „geweldigst religieus sys- eein" bouwde? En „de kleine sublieme lystiek" schonk? Hoe kon die slechte op- oedster, die de Kerk is, toch mannen Dortbrengen als Paulus en Johannes en ugustinus en Franciscus cn Xaverius? n vrouwen als Tberesia, Catharina van iena, Joanna van Chantal, Jeanne 'Arc? Of waren die wellicht ook „mo- eru"? Wat nu „het voor zich laten bidden" itreftheeft ds. Van Krevelen niet in ijper's laatste boek gelezen, boe de eer- e Christenen daarover dachten? „Kaar Roomsche opvatting legde Pe- us de fundamenten der Roomsche Kerk. e Kerkvaders weten hier nog niets van. erst later ontdekte men een legitimatie an het pausdom in den bekenden tekst". Ieder dezer drie zinnen bergt een on- listheid: niet naar Roomsche, maar naar islorische opvatting legde Petrus de indanienten der Roomsche Kerk. Als de ferent daaraan twijfelt, moet hij Har- ick eens nalezen of Battifal of Pijper. Wisten de Kerkvaders er niets van? b geachte spreker beeft bedoeld, dat ilgens zijn meening do Kerkvaders ar niets van wisten. "Want als bij ooit i Vaders en zelfs de oudste kerkelijke hrijvers als Irenaeus, Ignatius en Ter- I lianus bad gelezen, moest bij gemerkt ibben, dat zij er wel degelijk van wisten! - En wat „den bekenden tekst" bedoeld Mattheus XVI:18 aangaat, zie, als i referent nu eens nobel wilde zijn en ;oed gewapend", laat bij dan eens lezen t boekje van pastoor dr. D. Sloot: leeft Jezus het Pausschap niet ge- ielit?" En laat bij bedenken, dat deze istoor zich ten allen tijde bereid beeft erklaard zakelijk over dezen tekst in bet t itholieke maandschrift „Het Schild" te scussieeren. Is dat nu geen prachtig oorstel? En wanneer bet den beer v. Krevelen eenens is met zijn actie, ware het dan ms geen zaak op die uitdaging in te lan? Het zal beusch beter zijn, dan „fanatiek igen Rome in te gaan", zooals ds. Boer- ima scheen te wenscben. „Hoe kan er elenschap bestaan in deze starre om- eving? Een Jezuiet mist alle vrijheid van nderzoek?" Wetenschap: proficiat! Daar komt een iredikant uit Noord-Nederland in 't krijt egen een orde, die meer geleerden telt, lan er dominees zijn in Nederland. Och, aat Ds. Boersema toch eens lezen wat 'rof. Pijper in zijn boek „De Kloosters" ver den wetonscbappelijken arbeid der I ezuieten zegt. Laat bij 't eens wagen de erken in te zien der Bollandisten, de erboeken door Jezuïeten geschreven, lat hij zich oen rond laten leiden op FEUILLETON DE NIEUWE DOKTER Naar het Fransoh van JULES PRAVIEUX. (Benige geautoriseerde vertaling.) 2) Maar, riep zij uit, daar heb ik al an gedacht. Ook ik verlang naar dat bu- elijk. En bet zal plaats hebben. Ik oorzie weliswaar geen moeilijkbeden, naar als u mijn medeplichtige wilt zijn Uw medewerker, verbeterde de eer- faarde Heer Tliarot. Ja, mijn medewerker dan, .hernam ncvrouw Poncet, dan zijn wij van bet lucces verzekerd. Wij zullen slagen. Mijn ïollü aandacht zal ik er aan wijden. 'Ongelukkig genoeg, voorzie ik tal van Merpalen. Wij zullen ze overwinnen, zei me- rouw Poncet met geestdrift. Ik heb al an plan in petto. Zooals u weet, lijd k aan heupjicht. Een pijnlijke kwaal, beaamde de tstoor meewarrig. Welnu, ging mevrouw Poncet voort, eze week, morgen zullen wij zeggen, zal een crisis moeten doorstaan. Ik zal ïchter Bravières laten balen en op be- ondige wijze, heel voorzichtig, de zaak forbereiden en zoo bet terrein vereffenen, Nat hij Frangoi&e Chanteau zal gaan 'MinnenKijk, mij dunkt, ik voel nu aus steken in mijn linkerbeen, go zult al- zien, wanneer men sterk naar iets pangtEn bovendien op een mooien o> zonder te waarschuwen zal ik de oen sterrenforen door Pater dr. Steyn; of in een natuurkundig museum door Pater dr. Wassmann, of in een psycho-technisck laboratorium door Pater dr. v Ginneken. Heusch, er valt nog wat te lecren bij deze onvrije paters. Ze loopen er niet mee te koop; ze zijn zelfs meestal gegeneerd als men hen noemt. Maar het beeft toch zoo nu en dan zijn nut het te doen. Zooals bet misschien ook zijn nut kan hebben den heer v. Krevelen te wijzen op Dom dr. G. Rabro, een be nedictijner-monnik en zoöloog, dio dezer dagen aan bet natuurkundige proeven ne men is in he.t Leidsche laboratorium; op Pater dr. W. Schmidt en de Paters dr. Koppers en Gusinde en Royen, o. f. m., die op het internationale Amerikanisten- co ng res over onderwerpen spraken, die zelfs ds. v. Krevelen even versteld zouden doen staan over zulk een respectabele kennis bij zulke onvrije menschen. Wanneer zal men toch eens wijzer wor den en een weinig bescheidener tegenover mannen van geloovige zijde? Spreken do onzen zóó laatdunkend over den we- tenschappelijken arbeid van andersden kenden? En werd bet nu geen tijd, dat de meer bevoegden van de overzijde, ds. v. Krevelen eens op de vingers tikten voor zijn overijld en alle gemis-aan-weten- verraden d-pr at en? Want de „modernen" schijnen waarlijk oud te worden en niet meer bij! De domi nees althans. Buiten!. Weekoverzicht. Wanneer iemand uit de couranten al leen de verslagen van do Volkenbondsyer- gadering zou lezen, hij zou.subiet in slaap vallen (vanwege de vreedzame wer king die er van uit gaat) en in zijn droom de engeltjes boven het meer van Genève hooren zingen van vrede op aarde. De Volkenbondsgedelegeerden kwinke- leeren zoo aandoenlijk over arbitrage en ontwapening, dat men zou gaan dénken: Er'is nog nooit zoo'n vreedzame tijd op aarde geweest. Toch vechten de Bulgaren tegen de Ma- cedoniörs, dat bét een aard beeft. De staat van beleg is over bet geheele land afge kondigd. Vijftig a honderd communisti sche leiders zijn vermoord. Toch slaan de zonen van bet Hemelscbe Rijk, bet geweldig groole China, mekaar met Europeesche moordtuigen op hun van Cbineescbe staarten voorziene koppen. Tocli zijn de roode troepen in Georgië bezig met bet systeem van executie en gros den opstand in den Kaukasus te onder drukken. Toch jagen de Mooren in Marokko de Spanjaarden op een eenigszins hardhan dige manier uit bet Riffgebied. Toch hakken do Wahabieten in Arabië frisch en vroolijk in bp de troepen van koning-kalief Hoessein, die in de heilige stad Mekka zoo goed de beurzen weet te vinden van de vrome pelgrims. Toch rukken de troepen der rebellen in Ecuador op naar de hoofdstad om aan de regeering met klem te zeggen, dat ze maar liever eens moest opstaan en been gaan. Toch pikken opstandelingen in Brazilië maar weer een paar sleden in en helpen eenige regimenten regeeringstroepen naar betere gewesten. Egypte ligt overhoop met Engeland en Italië. Men neemlt in Italiaanscb Tripolis, dat grenst aan Egypte, verdachte troepen bewegingen waar. Er wordt gezegd, dat deze niets om 't lijf hebben. Vandaag of morgen duikt weer eens een bericht op, dat de opstand in Afghanistan nog niet heelemaal dood is. In Ierland zitten de Vrijstraat en de Ulster- regeering elkaar in bet baar. Beiden staan zeer hardnekkig op hun stand punt en de stemming wordt geschetst als eenigszins oorlogszuchtig. In Indië hebben do Swarajisten (voor vechters voor zelfbestuur van Britsch-In- dië) een „meeningsverscbil" met bet Brit- sche bestuur. Uit Portugal komen zoo nu en dan be richten, dat er weer een staatsgreep op het laatste nippertje verijdeld is, terwijl men in Griekenland om de veertien dagen een paad generaals moet „einsperren" om dat zij leger en vloot opruien tegen bet staatsgezag.- dames Chanteau bij mij op theo vragen. Als bij toeval zal de kleine dokter bier been komen. En dan? vroeg de eerwaarde beer Tharot, die niet zonder onrust mevrouw Poncet bar plan boorde ontwikkelen. Bij die gelegenheid, vervolgde zij, zullen onze jongelui elkander zien, elkan der leerenkennen, elkander beminnen, 't Is de jeugd. Ze hebben een gevoelig hart, dat niet anders verlangt dan te beminnen. Vol bewondering zag mevrouw Poncet den pastoor aan en sprak: Terwijl ik u beden in mijn buis zie, denk ik aan al die goede pastoors, aan die uitmuntende, voortreffelijke priesters, die zooveel charme geven aan sommige ro mans, waarvan ik houd, aan den eerwaar den beer Constant in, van Ludivic Halévy, aan den zeereerwaarden heer Renaud van Feuillet, aan den eerwaarden beer Far- ^eas, van Lafargue, aan den eerwaarden heer ik weet niet boe bij beet, van Jean de la Brète, aan den eerwaarden heer. Met een kort gebaar sneed de pastoor den woorden-vloed van mevrouw Poncet af. Deze litanie van priester, uit romans pijnigde hem. Het stond hem volstrekt niet aan om door de gedienstige verbeelding van mevrouw Poncet in een romanheld te worden omgetooverd en ten einde aan de kwelling te ontkomen besloot hij het on derhoud af te breken. 1Mevrouw, zei bij, terwijl bij o'pstond, indien ik heb toegezegd mij met dit huwe lijk te bemoeien, dan is bet, omdat er zeer ernstige belangen op bet spel staan, belan gen, die mij niet onverschillig kunnen la ten. Geloof mij vrij, het is mij niet te doen,' om aan dien onnoozelen zot van een Bovendien kan men lancfen als b.v. Mexico of Rusland niet bepaald, rekenen tot de rustigste en vredelievends te mogend- beden. Grieken cn Turken jagen eikaars onderdanen wederkeerig uit bet land. Vrede, vriendschap, vertrouwen, arbi trage en ontwapening! 't Zijn toch wel mooie woorden. 9 O De Volkenbond. Er behoort wel moed toe, om in deze wereld van herrie en onrust op te komen voor een ideaal, zooals de ontwapening der volkeren. En er be hoort een groot geloof toe, om niet te twij felen aan de resultaten. Maar van den an deren kant weet men, dat dikwijls idealen verwezenlijkt worden onder omstandighe den, welke de meesten aan een goeden uit slag deden wanhopen. En wie zal beweren, dat de omstandigheden, waaronder do Volkenbondsgedelegeerden thans werken, hopeloos zijn? Aan het begin van deze week is de al- gemeene ontwapeningsconferentie weer een stapje nader gekomen door bet berei ken van een accoord tusschen Engeland en Frankrijk inzake arbitrage en veilig heid. Onder leiding van Benesj, den mi nister van Tsjecbo-Slowakije, is een voor- loopige regeling tot stand gekomen, waar in de hoofdlijnen zijn aangegeven waar langs de verdere onderhandelingen zich hebben te bewegen. Hef zijn nog maax „hoofdlijnen", welke bovendien nog slechts „voorloopig" zijn, maar nu dit eenmaal bereikt is, mag men vertrouwen, dat de rest wel volgen zal. "Waar een wil is daar is een weg. Een der Geneefscbe couranten kwam dezer dagen aan met bet onbwerp-proto- kol van Benesj, lat in overeenstemming met deze hoofdlijnen zou zijn opgesteld en waarover nu nog onderhandeld, wordt. Men heeft hier dus nog geen definitieve besluiten, zelfs nog geen vastomlijnde voor stellen. Maar toch is het wel interessant ervan kennis te nemen, omdat er waar schijnlijk wel niet al te zeer van zal wor den afgeweken. Een kort overzicht heb ben wij gisteren reeds gegeven. Wij kun nen du9 volstaan met er naar te verwij zen. Als het protokol nii maar door de mogendheden wordt aanvaard, dan kan men overgaan tot het bijeenroepen van een ontwapeningsconferentie. Maarwat moet er nu gebeuren zoo lang r.och Duitscbland, noch Rusland, noch Amerika lid van den Bond zijn? Wat er gebeuren zal, toont op bet oogen blik Rusland, dat zooals men gisteren heeft kunnen lezen alleen reeds bij bet vernemen van bet voorstel, om den Volkenbond tusschen beide te laten ko men in het conflict van Rusland met bet opstandige Georgië, al z'n landen laat zien en een groote bek op zet.. Duitscbland is niets happig om toela ting tot den Bond aan te vragen. Het denkt: Nu hebben ze mij noodig! Nog eventjes wachten, dan vragen ze niet meer, dan smeek en ze. Maar om met fatsoen de bedekte uit- noodigingen om toelating aan te vragen te 1 kunnen afwijzen, worden tegenwoordig wel rare middelen gebruikt. Stresemann beweert, dat Duitschland niets geen waarborgen heeft, dat hot bij een eventueelen aanvraag netjes zal be handeld worden, omdat nog niemand er met de Dultsche regeering over Leeft go- sproken. Lord Parmoor vatte daar dade lijk vuur op en verzekerde, dat bij .als En- gelsch gedelegerde tijdens de Londenscflie conferentie met Stresemann zelf bad ge sproken. 't Is nietes, antwoordde Strese mann, er is met niemand gesproken, 't Is welles, repliceerde lord Parmoor, ik heb met Stresemann, Marx en dGn Duitschen gezant een half uur lang deze kwestie be praat. Waarop Stresemann, Marx en Lu ther geantwoord hebben, dat bun er niets van bekend is. Wie staat hier nu te liegen? 't Is beter dat maar niet uit te maken, doch deze kwestie versterkt bet onderling vertrouwen niet. Die andere ongelukkige zet inzake de kwestie van de schuld aan den oorlog is voorloopig weer iets verschoven. Men beeft Stresemann „verkeerd begrepen," het beeft nog geen baast. Naar bericht wordt zal liet Rijkskabi net Dinsdag a.s. bijeenkomen om stelling te nemen inzake het publiceeren van de eerwaarden beer Constantin en de eerw. heeren van eenzelfde gehalte de plaats te betwisten, die zij in de achting van de ro mans lezeressen hebben ingenomen en ik heb geen lust bun deze plaats te benijden, Mevrouw, alvorens afscheid te nemen, acht ik liet mij tot een plicht u hartelijk to be danken voor de edelmoedige hulp, die u mij wel hebt willen verleenen om net plan te verwezenlijken dat mij aan het hart ligt Mevrouw Poncet geleidde den pastoor tot aan bet hek van de villa en zei, terwijl zij hem verliet: Zij zullen elkander beminnen, mijn beer en alles zal goed gaan. Liefde, liefde. Alleen de liefde kan in dit geval redding brengen. Liefde, liefde, herbaalde bij zicbzel- ven de eerw. beer Tharot, toen bij alleen was op den weg, te midden van het boscb; ik kan doen wat ik wil; maar die madame kan ik onmogelijk uitstaan. Men zou haast zeggen, dat men zich niet met een huwelijk kan bezig houden en tegelijkertijd over ernstige dingen kan praten. Liefde. Mijn kapelaan, een man met een gezond ver stand, die niet in hersenschimmen gelooft, schijnt toch te denken, dat zoo iets bestaat. Enfin, we zullen zien. Toen hij in de pastorie was terugge keerd, vernam de eerw. heer Tharot, dat mevrouw Legros er was geweest om hem (e spreken; zij had zelfs gezegd, dat zij in den loop van den namiddag t^rug zou ko- meen. - Ta, ta, ta, riep hij uit. Met dit zal bet wel een ander liedje ziju. En inderdaad bet was zoo. Meester Lozier, notaris van Brenay-sur- Andargc, noemde mevrouw Legros schert- nota en eveneens inzake liet (oetreoen van Duitscbland tot den Volkenbond. De opstand in Georgië. Het schijnt thans wel zeker, dat de opstand in den Kaukasus door de roode troepen der Sovjets is onderdrukt. Behalve in bet Oostelijk bergland, waarheen veto opstan delingen gevlucht zijn en waar zij nog langen tijd een guerilla-oorlog kunnen voeren, is de „gehoorzaamheid" aan Mos kou in de geheele streek teruggekeerd. De Sovjets hadden er alles opgezet, dat Geor gië hun behouden bleef, want Georgië en Azerbeidsjan beboeren tot do rijkste stre ken van Rusland. Wanneer de sovjetrepu bliek niet langer zou kunnen beschikken over de petroleum vap Bakoe en over de rijke steden Batoem, Tiflis enz. dan zou Rusland's economisch herstel Oneindig veel moeilijker worden. Het is voor Mos kou een kwestie van leven of dood dat er rust beerscht in die streken, 't Heeft dan ook niets ontzien om alle anti-bolsjewistische actie voortaan onmogelijk te maken. Vol gens een telegram uit Trebizonde hébben de oproerlingen trouwens ook reeds alle leden der Tsjeka, die hun in handen ge vallen zijn, gedood en worden er door geen van beide partijen, gevangenen gemaakt; wie in de handen van den vijand valt wordt opgehangen. Hadden de Georgiërs cn de inwoners der naburige autonome sovjetrepublieken, redenen om tot zulk een wauhoplgen op stand over te gaan? voordat Uw verkoudheid ontaardt in een ernstige en moeilijk te genezen borstaandoening. Neem de kle/ne oorzaken weg en voorkom al dus de groote gevolgen met de vcï» zachtende en genezende Akker's Men zegt, dat bet volk spontaan in op stand is gekomen tegen de wreede onder drukking door de Sovjelmannen, vooral na de executie van een 50-tal'socialisti sche leiders. In deze voorstelling van za ken kan veel waarheid schuilen, maar de beweging as toöh niet zoo spontaan ge weest of zij werd voorbereid en georgani seerd door een stelletje mensjewiki (Ke- rensky-mannen), dat in Parijs zit. Van daar de berichtgeving van de „Georgische legatie to Parijs", wat den traditioneelen scherpzinnigen lezer wellicht zal zijn op gevallen. Voordat Georgië zich (vrijwillig of onvrijwillig?) bij den bond van Sovjet republieken aansloot, waren deze mannen van de Tweede Internationale de leiders in bet land en zo zouden er gaarne terug- keeren als zoodanig. Helaas, de kans is nu voorlcopi'g verke ken. De Wahabi's. *-» Men leest de laat ste dagen weer veel van de Wahabi's, die uit do binnenlanden van Arabië naar de Westkusitstreek getrokken zijn en Mekka bedreigen. Velen zullen zich hebben afge vraagd: Wat zijn dat voor lui? send „den westenwind". De waarheid was dat mevrouw Legros, wanneer ze ergens verscheen de triestigheid van een regen- achtïgen dag met zich medebracht. Zij jammerde al hare woorden uit, die uit haren mond schoten als stralen water van een dakgoot. Als men haar gelooven wilde, was zij de ongelukkigste vrouw, die ooit sedert het begin van alle eeuwen bad be staan en nooit hadden zoovele lichamelijke kwalen, zooveel moreele smarten samen gespannen om een arm menschelijk schep sel te pijnigen. Zeven ziekten, het aantal der zeven hoofdzonden, kwelden haar en bovendien was een dochter, dio scheel zag, haar tot last. Nergens vond zij een dokter, die haar zeven ziekten ernstig opnam noch een schoonzoon, die zich oyoi* haar dochter Laura wilde ontfermen. Al bare kwalen bleven voor hare rekening. Er zijn er onder do vrouwen, die slechts mager zijn in schijn en zoo zijn er ook, die slechts zachtaardig zijn in 't oog; van dit laatste kaliber was mevrouw Legros. Hare bittere en droefgeestige ziel bezat een val- sche zachtaardigheid. De inwoners van Brenay, die haar vreesden als een nacht vorst, geneerden zich niet om te zeggen, dat zij door hare heerschzucht en stuurscb beid van karakter, door de onophoudelijke twisten, die zij met wellust steeds aanwak kerde, baren man, een grondeigenaar van de beste soort, naar de andere wereld had geholpen. In liet Boek der Spreuken staat geschreven: „Beter is bet ccn hoekje van het dak te bewonen dan mot een kijvende vrouw een lieel huis te deeleiv'. Do man van mevrouw Legros, die zeker dacht, dat die raad. iets goed bevatte, vond, in plaats van zijn heil te gaan zoeken op een boekje 1 De Wahabi's zijn zeer orthodoxe M;<m hammedanen, de puriteinen van den Isw lam. Hun sekte vormde zich reeds togen het einde der 18de eeuw. Zij verzetten zich tegen de slappere godsdienstige opv vattingen die allengs onder de Moham!me« danen in zwang kwamen. Hun aanhang gers groeiden in aantal en de beweging dio aanvankelijk religieus was, eindigde ten-< slotte met de stichting van een koninkrijk in Centraal Arabië, met inbegrip van Mekka en Medina. Na 1812 kwam dit rijk onder Turksch beheer en eerst in 1914 schudden de "Wahabi's onder hun sultan Abdoel Aziz bét Turksche juk weer af. Engeland, in zijn streven om den Tur ken afbreuk te doen, nam inlusséhen de parjij op van Hoessein en zijn zonen Fai- soel en Abdoellab en erkende hem als kö-- ning van Hedjaz. Britscb goud vloeide ia groote boeveelheden naar West-Arabië. De Wahabi's, die nu onder leiding ston den van Ibn Saud, zagen dit met leede oogen aan, maar werden zoet gehouden' mét een Britsche subsidie van 5000 pond per maand. In October 1923 hield deze subsidie evenwel plotseling op, afgesnoeid door de bezuinigingscommissie van Sir Eric Geddes. Ibn Saud hernam zijn vrij heid van handelen en weldra begonnen dé fanatieksten onder do Wahabi's, de Akh- wans, de westelijke grenzen van Irak te bestoken. Een maand geleden hervatten de Waha bi's bun aanvallen in Palestina, thans hebben zij Taief veroverd ten Oosten van Mekka. Doch het schijnt dat zij niet veel verder zijn gekomen. SPORT DIOC. HAARL. BOND. Het nieuwe seizoen. Alhoewel do cempetitie-indeeling alleen nog maar voor de eerste klasse bekend is, zijn er toch voor deze klasse al competitie wedstrijden vastgesteld, betgeen we een gelukkig verschijnsel mogen noemen, wijl daaruit geconcludeerd mag worden, dab we allengs met het begin van den herfst de nieuwe competitie kunnen aanvangen. Door de wedstrijden om den Bisschops beker worden er nog verschillende vcreeni- gingen gedurende de eerstkomende Zonda gen buiten do competitie gehouden, doch we hopen, dat ook deze wedstrijden eer. goe.d en spoedig .verloop mogen hebben, opdat weldra de competitie in haar geheel moge beginnen. Voor morgen zin voor de eerste klasse B. twee wedstrijden vastgesteld, nl. H. B. O. IIR. K. V. Z. I en Santpoort ICon cordia I. Van voorspellingen kunnen we ons gevoegelijk onthouden. Wedstrijdprogramwa voor a.s. Zondag. Competitie. Eerste Klasse B. Heemstede: H. B. C. JI-R. K. V. Z. I Santpoort: Santpoort IConcordia I Om den Bisschopbeker. Eerste ronde. 2.30 uur:' Leiden I—De Meer I Leiden komt met do volgende opstelling uit: H. Goddijn A. Meershoek B. Bekkering De Haas P. Koppes De Keuning_ Gijbeis A. Goddijn J. Bekkering Krom P. Zandvliet Vriendschapp e 1 v 1- Leiden, 12.30 uur: Leiden II—Te^llrgon (Sassenheim) Noordwijkerliout. 2.30 uur: E. M. S. II Leiden III Adspiranten. Noordwijkerhout, 12.30 uur: E. M. S. II Leiden II Wedstrijden te Noordv/ïjk. Men schrijft ons uit Noord wijk: Ter herdenking van het 4-jarig bestaan, der Voetbalvereen. S. J. C., onderafdeelirg van het Patronaat, heeft het Bestuur ge meend, dezen dag niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan, mede in verband met het behaalde kampioenschap van het le elftal. Zondagmorgen in de H. Mis van 7 uur zal er voor de leden een algemeeno van het dak, waar bij zeker niet gevrij waard zou zijn gebleven voor de plagerijen en de achtervolgingen van zijne wederhelft, geen betere oplossing om zich voor de kwellingen van zijn vrouw te vrijwaren dan door zich te gaan verbergen zes voe ten onder de aarde in liet uiterste hoekje van het kerkhof. Helaas, ook hierin had hij het geliel en al mis, want tot in zijuo laatste rustplaats kwam zij hem sloren; geen enkele dag ging voorbij zonder dat zij op zijn graf kwam weeklagen en hem verwijtingen doen; zij kon het haren man niet vergeven dat zich had laten sterven". Neen, zeiden do lui van Brenay, zij zal hem niet met rust laten". Mevrouw Legros had het in baar hersens gekregen baar Laura uit te huwelijken en wel met dokter Bravières. Zoodoende im mers kon zij haren levensdroom in vervul ling zien gaan, namelijk bij haar thuis onder het beroik van baro band een dok ter als schoonzoon te bezitten, aan wien zij baro dochter en hare zeven ziekten ter bewaking kon toevertrouwen^ dit zou voor haar een hcele verlichting zijn, verzekerde zij herhaaldelijk. Z:j wiide den oerwaar den heer Tharot deelgenoot maken van haar voornemen cn hem gunstig voor haar plannen stemmen. Do pastoor was vol strekt niet onkundig van dit voornemen van mevrouw Legros en kende hot baat- zuclitigo doel van haar bezoek. Daarom, in afwachting van liet bezoek van mevrouw Legro?, bereidde hij i'cods het antwoord op baar voorstellen voor. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 7