Vierde Blad, Zaterdag 20 September 1924 In de Wereldruimte. binnenland BCEÜECÜIEiJWS uit de RADIO Comslete TOESTELLEN en CNDEROEELET fi' t Deze week is op de Leidsche Sterren acht een nieuwe koepel in gebruik geno men, bestemd voor fotographische opna men van den sterrenhemel. Deze plechtig heid bracht ons in herinnering een bezoek, dat wij zelf 'n paar maanden geleden brachten aan de voor de meeste Leide- naars zoo geheimzinnige Sterrenwacht. Het was in den tijd, toen de Commissie Kunst en Wetenschap voor het Volk van den B.-K. Volksbond te Leiden deze zoo interessante reisjes naar het sterrenheilig dom organiseerde, welks dank zij de groote vriendelijkheid en hulpvaardigheid van den mechanicus van de Sterrenwacht uitnemend daagden. 't Was ook inderdaad een ver rassend gezicht, de maan door middel van een groot en kijker zoo dicht voor zich te hebben, dat de pokdalige putjes van het „maangeziclrt" zich openbaarden als reus achtige kraters. Verrassend was het ook planeet Saternus te zien omgeven door den befaamden ring, waarvan het bloote. oog niets hoegenaamd aanschouwt. Ver rasend de kleine maantjes of satellieten van Jupiter te zien zweven naast de geel glanzende groote planeet. Wat straalt zoo'n reusachtige dubbelster zooals Wega een licht uit als men hem in den kijker neemt en wat een leger van gouden stip pen trekt er door het kijkerveld wanneer men de telescoop langzaam langs den hemel laat gaan. Dat alles trok zeer de belangstelling, maar misschien nog meer de uitlegging van den mechanicus, die hoewel geen astronoom, toch verschillende aardige bijzonderheden wist te vertellen de immense ruimte van het heelal. Dan werd het stil in den koepel en staar den allen naar den zwijgenden nachthe mel omhoog vol ontzag voor de majesteit der sterren, vol eerbied voor den Maker en Schepper. In zulke oogenblikken ver staat men den aanroep van het Te Deura: „Pater immensae majestalis", Vader onmetelijke majesteit. Wanneer wij op een helderen avond naar hoven zien naar den sterrenhemel, staan wij verbaasd over het groote aantal hemellichten, dat daarboven zoo stil staat te twinkelen. Hoeveel zouden er wel zijn? Met het bloote oog zijn over den gehee- len sterrenhemel, d.w.z. zoowel aan Noor der- als Zuiderhalfrond, circa 7000 ster ren te zien. Maar omdat aan den horizont meeste sterren onzichtbaar zijn, ziet men ouder de meest gunstige omstandig heden slechts 2000 3000 sterren vanuit één plaats. In ons vaderland, met z'n dampige lucid»», verkeert de sterrenkijker als in een zeer ongunstige positie. Hier ziet men gewoonlijk niet meer dan ongeveer1100 sterren tegelijk. Dat is niet zoo heel veel, want in wer kelijkheid zijn er millioenen en millioenen sterren. Maar de meesten zijn niet zoo groot en stralen niet zooveel licht uit, dat ze met het ongewapend oog kunnen wor- gezien. Zooals men weet, wórden de sterren naar hun lichtsterkte, naar de hel derheid, waarmede zij zich aan ons oog vertoonen, ingedeeld in verschillende grootten. De helderste sterren zijn van de eerste grootte, iets minder heldere van de tweede grootte enz. tot ongeveer de twaalf grootte toe. Sterren van de zesde groot te kunnen juist nog even met het bloote gezien worden. Dat zijn dus heel klei ne nachtpitjes, welke bij een donkeren id (d.w.z. maanloozen avond) zich voordoen als speldeknopjes. In de grootste kijkers kan. men tegen woordig meer dan 100 maUioen sterren zien, terwijl langs fotographischen weg nog 6 maal meer sterren kunnen worcfen vastgelegd op de plaat. En wie weet hoe veel sterren later nog geteld zullen worden met betere en fijnere instrumenten dan wij nu bezitten. Bovendien is de waar schijnlijkheid groot dat er z.g. donkere ster ren bestaan, welke wij wellicht nooit zul- ien kunnen waarnemen, omdat zij geen licht meer uitstralen. Wanneer men goed toeziet, zal men misschien bemerken, dat niet alle sterren hetzelfde helderwitte licht uitstralen. Men heeft n.I. witte sterren, gele sterren en oranje sterren. Zeer goed zichtbaar is de roode gloed van Mars, do in de afgeloopen weken veel besproken planeet. Een pla neet is evenwel iets anders dan een ster, zooals wij elders zullen zien. pat het licht der sterren in kleur ver- ficnilt, kan mén duidelijk constateeren, wanneer men het licht door een prisma iaat vallen. Dan verkrijgt men het z.g. spectrum, een soort regenboog van alle Mogelijke kleuren. Vergelijkt men echter 10 j.vegenboogjes" van de diverse sterren, n. hlijkt, dat zij niert precies aan elkaar f .Ji z'jn- Naarmate de grootste lielder- j .c*ez9 .A'egenboogjes" meer in het gea of in het oranje ligt, kan men bepa len of een ster geel of oranje licht uit- straalt. Vanneer men een stuk ijzer in het vuur steekt en het flink heet laat worden, wit-gloeiend eruit komen. Spoe p* het geel en daarna rood worden en zoo zal het verder afkoelen, L 0. V(U'gelijking met de witte, gele en prani0 stenen, ligt voor de hand. De eene r *3 ueeter dan de ander, of meer we- l: de eene ster ver- Öftn cIq1 a d*1 s,tac^l'm van afkoeling ürituf11 becijferd, dat zoo'n holder s' er een warmte bij zich heeft van circa 11.000 tot 10.000 graden Celsius; een 1 cole ster van circa 7000 tot 4000 graden Celsius en een oranje ster van circa 3000 tot 2000 graden Celsius. Dat is meer dan kamertemperatuur 1 Als wij van binnen warmer worden dan 37 graden voelen wij ons al niet lekker meer. Men heeft zich natuurlijk afgevraagd, hoe die sterren tot zoo'n hitte gekomen zijn. De makkelijkste verklaring is, dat ze zoo heet uit de oven van O. L. Heer zijn gehaald, als verse he broodjes van den hakker. Maar deze verklaring voldoet de weten schap niet. Ongeloovigo' geleerden verwer pen elke schepping van God, maar ook vele geloovige Katholieke geleerden ne men aan, dat God de wereld niet zóó ge schapen heeft als deze tegenwoordig is. Maar dat Hij alles heeft geschapen in een laten we zeggen vroeger stadium, in oen primitiever toestand, waaruit zich langzamerhand de wereld heeft ontwik keld, zooals wij deze thans kennen. Een gematigde ontwikkelingsleer is niet in strijd met het Scheppingsverhaal uit den Bijbel. Dat precies uitleggen, kunnen wij op deze plaats niet. Dat behoort thuis hij onzen Zaterdagschen medewerker in zijn rubriek; „Ons Katholiek Geloof". Maar om op onze sterren terug te ko men eenzelfde ontwikkelingsleer wordt door velen ook aangenomen voor de ster ren. Men meent, dat er „aanvankelijk" (dat „aanvangs'-punt is vrij willekeurig) groo te nevelmassa's rondzwierven door d( ruimte, die op de een of andere manier in beweging geraakt waren. Deze reuzen- nevelbollen verdichtten zich tengevolge van de innerlijke aantrekkingskracht.^ Bij dit inkrimpingsproces werd energie omgezet in warmte, waardoor de zich sa mentrekkende nevel-ster hoe langer hoe heeter werd. Op het laatst werd zulk een graad van hitte en dichtheid bereikt, dat de warmte- uitstraling, welke noodzakelijkerwijs ging optreden, grooter-werd, dan de energie, welke de warmte leverde. De samentrek king ging niet meer zoo vlot, de warmte- voeding nam af en het warm te-verlies naar huiten nam toe. Gevolg: weder-afkoe- ling. - De nevelhol was dus eerst koud en niet lichtend. Daarna liep de bol alle stadia door tot aan de grootste hitte met wit licht, waarna de ster nu sterk inge krompen langzamerhand afkoelde tot geel licht en daarna oranje licht om ten slotte al minder te worden en uit te doo- ven. Aldus is de theeroie. Men vindt nu nog in de wereldruimte sterren, die beantwoorden aan de hoven- genoemde stadia. En daar het vrijwel vaststaat, dat de wereld duizenden, zelfs millioenen jaren reeds oud is, blijkt daar uit wel dat zoo'n ster er jaren en jaren over doet voordat hij de diverse stadia heeft doorloopen. VERKEERDE MILITAIRE BEZUINIGING. De Volkskrant schrijft: Nu door herhalingsoefeningen en groo te militaire manoeuvres, weer honderden gehuwde arbeiders voor een paar weken uit huu werk worden gehaald, mag er m.i wel eens meer gedacht worden aan de ge volgen daarvan. Verschillende arbeiders, die voor 14 da gen onder de wapenen geroepen zijn, heb ben. kostwinnersvergoeding aangevraagd, omdat daardoor hun gezin in dee periode kon worden onderhouden. Verschillende aanvragen worden afge wezen met de stereotiepe mededeeling, dat zij van te voren dit hebben kunnen weten, en er dus maan* op hadden moeten rekenen Dat klinkt wel heel aardig op papier. Maar als ge gehuwd zijt en een loon ont vangt van f 23 per week, dan zal er weinig overblijven om te sparen, ten einde daar van gedurende 14 dagen te kunnen teren. Te Nijmegen deed zich dezer dagen zoo'n geval voor, dat een dergelijk verzoek word afgewezen, terwijl de aanvrager, vlak voor het opkomen voor herhalingsoefenin gen vijf v/eken ziek was geweest, waarvan een doktersverklaring aanwezig was, en er dus van sparen geen sprake kon zijn bij een loon van f 23 per week. Daar komt nog bij, dat toen deze per soon uit den dienst terug kwam, hij zijn werkgever geeir'plaats meer was. Aan dit laatste kan 't rijk natuurlijk niets doen, maar we vragen: wat moeten dergelijke .personen in zulke omstandighe den gaan beginnen? En wat kweekt men voor een geest en- der de mannen, die onder zulke omstan digheden voor 14 dagen onder de wapenen moeten? Vooral nu het werk zoo scihaarsch is en de loonen zoo laag zijn. Drie weken geleden hebben we ons on danks de afwijzing tot den minister van Oorlog over dit geval gewend, doch antwoord is nog niet ontvangen. Het lijkt ons van belang, dat onze „ar- heiders'-Kamerleden hij de Oorlogsbe- grooting dit punt eens ter sprake brengen, en wel zoo, dat in het algemeen elke dienst püchtige, die voor 'n 14 dagen onder de wapenen moet, gedurende deze periode kostwinnersvergoeding ontvangt, vooral om dat de meesten gehuwd zijn en voor een gezin te zorgen hebben. Wij nemen dit artikeltje van „Do Volks krant" met volle instemming over alleen willen we onze bevreemding er over uiten, dat daarin de hoop wordt gevestigd niet op de Katholieke Kamerleden, maar spe ciaal op „onze „arbeiders"-Kamerledcn" terwijl het hier toch betreft een kwestie van rechtvaardigheid en billijkheidz VOORZITTERLIJK WOORD. Met een kort, maar veelzeggend en keu rig, speechje heeft mr. Kooien gisteren op nieuw het voorzitterschap der Tweede Ka mer aanvaard. Hij bracht daarin een opmerkelijke hulde aan de stille werkers in de Kamer, aan hen, van wier werkzaamheid weinig naar buiten blijkt, maar die desniettemin in hoo- ge mate nuttig en verdienstelijk zijn. „Degene, die uw arbeid zou afmeten naar wat hij in het openhaar waarneemt, zou zich wel eens schromelijk kunnen ver gissen", zeide de heer Kooien, en het is te hopen, dat dit veelbeteekende woord in wijden kring zal worden vernomen en ver staan. „Een pittig speechje", prijst de N.R.Crt. Het hield ook een duidelijke vingerwij zing in en een behartigenswaardigen wenk. „Gentrum", Koninklijk bezoek aan Vlaardingen en Maassluis. Gisteren 'heeft het voorgenomen bezoek van H. M. de Koningin an Vlaardingen plaats gehad. Nadat de burgemeester H. M. had wel kom geheeten, bood het dochtertje van den heer Pruis de Koningin een bouquet rozen aan. Luide toegejuicht door de talrijke toe schouwers, die zich langs den weg hadden geschaard, werd de tocht naar het stad huis aangevangen In de raadszaal hield de burgemeester een begroetingsrede en stelde hij de raads leden aan H. M. voor. Hare Majesteit beantwoordde deze rede met een korte toespraak. Vervolgens onderhield de Koningin zich eenigen tijd met de gemeenteraadsleden. Daarna verscheen H. M. op de bordes van het stadhuis tot het aanhooren eener aubade en het aanschauwen van het défilé der verschillende vereenigingen. Vervolgens werd "-©reden naar het Han delsgebouw, waarin is ondergebracht de vereeniging ter bevordering van visscherij, handel en nijverheid. Aan den ingang van het gebouw bood een dochtertje van wet houder Brouwer de Koningin bloemen aan. H. M. begaf zich naar den haringafslag, die zij gedeeltelijk bijwoonde, terwijl het bedrijf in vollen was. Nadat H. M. nog door den heer Toor door het gebouw was rondgeleid, begaf het gezelschan zich wederom naar huiten, waar de Koningin de zanehulde in ont vangst nam van 200 zangeressen onder leiding van mej. K. Torn, die de vorstin o.in. het „Wien Neerlands Bloed" toezon gen. Na een korte rijtoer door de stad ver trok H. M. Te 2.16 kwam H. M. te Maassluis aan. Aan het station was ter begroeting aan wezig de burgemeester do heer G. P. I. Domissie, die amhtscostuum droeg. Nadat de burgemeester H. M. had wel kom geheeten, bood Mej._ Joh. Domisse de Vorstin oen oranjébouquet aan. Op het oogenhlik dat de trein het station binnen- stoomde, begonnen de kerkklokken te lui den, totdat H. M. liet stadhuis had bereikt. Aan het begin van den Stationsweg st,onden pl.m. 20 plaatselijke vereenigingen De Mannenzangvereeniging „Crescendo zong de Koiïingin- „Domine Salvam" toe. In de raadszaal waren aanwezig de wet houders J. v. d. Spek en A. Luyendijk, de gemeentesecretaris de heer Nieuwenlmy- zen.en de leden van den gemeenteraad Burgemeester Domisse stelde de aanwe zigen, o.w. ook Mevr. D. G. DomisseGuil- laume, aan de Koningin voor. Daarop hield de burgemeester een toe spraak, welke door Hare Majesteit werd beantwoord. Na de redevoeringen begaf de Koningin zich naar een der nevengebouwen van het Raadhuis, waar zij zich op liet bovenste achterbalcon vertoonde, vergezeld van den burgemeester. Van af hun origineele standplaats op de heide schepen, juichten de leerlingen der hoogste klassen van alle scholen de Koningin bij haar verschijning hartelijk toe. De dirigent der aubade de lieer J. J. Adriaanse, hoofd vau de Groen van Prin- stererschool, had op een kleiner scheepje plaats genomen. Nadat het Wilhelmus was gezongen, werden op het kleine scheepje, waarop de heer Adriaansche had plaats genomen, een tweetal manden geopend, waaruit een groot aantal postduiven opzweiunden. Onmiddellijk na de aubade trok de vorstin zich in het Raadhuis terug, om zich enkele oogenblikken daarna te vertoo nen op het bordes van het stadhuis aan de Wip. De plaatselijke corporaties, die ook reeds aan het station aanwezig wa ren geweest, defileerden thans van af de Mamix Schans langs het Raadhuis. Omstreeks vijf uur werd de rondrit aan het station be':indigd en nam de Koningin afscheid van den haar uitgeleide doenden burgemeester. De sigaren-belasting. Een dankbetuiging en een verzoek. De Anti-Tahffks-Accijnshond. heeft den minister van financiën medegedeeld, dat het bestuur met groote voldoening heeft keunis genomen van het gewijzigd stand punt door den miniter ten aanzien van de voorgenomen verhooging van don accijns op sigaren ingenomen. Den miniser dank zeggende voor do daarmede reeds aan de wenschen der sigarengebuikers bewezen tegemoetkoming, vezocht de hond hem, in aansluiting aan het door den Ned. Bond van Sigarenwh.keiiers .in Nederland gerichte verzoek om zoo spoedig doenlijk maatregelen te willen doen nemen waar door het verkoopen van sigaren beneden den, op de banderolle vermelden prijs, wordt onmogelijk gemaakt. De Bond acht een dergelijk gevolg vau den accijns ook voor het publiek nadeelig, omdat de mogelijkheid van geknoei met de kwaliteit er ten zeerste door wordt ver groot, hetgeen niet is' in het belang van den bona fide verkooper van sigaren en zijn cliënten. De Bond wacht overigens belangstellend op de toegezegde wijziging van de geheele tabakswetgeving. Verpleegkasten van behoeftige krankzinnigen. Bijdrage van de provincie. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben bepaald, dat vanwege de provincie in de kosten van verpleging van behoeftige krankzinnigen en zwakzinnigen, zoolang die kosten ten laste van eed) gemeente komen, een bijdrage wordt verleend van een derde gedeelte van het bedrag dier kosten. De Archicfschool Voorloopige sluiting Het aantal beschikbare bevoegde arch iet ambtenaren le en 2e klasse overtreft te genwoordig het aantal vacatures, dat re delijkerwijze in den eersten tijd te ver wachten valt, in verband waarmede het aantal leerlingen, dat zich voor opleiding aan de Archiefschool aanmeldt, zeer is ge slonken. Onder de tegenwoordige omstandighe den acht de minister van Onderwijs het daarom gewenscht, do school tijdelijk te sluiten, zonder haar echter definitief op te heffen. De desbetreffende post op de begrooting voor Onderwijs, welke voor 1924 bedroeg f 50C0, is dientengevolge op de begrooting voor 1925 voor M-ru^ie uitgetrokken. Verzamelen en opstellen! Men zendt ons het volgende ter opnam": Morgen as. wordt de slag geleverd, en een vreedzame aanval gedaan ter verove ring van middelen om de drankbestrijding krachtig voort te zetten. Overal in den lande zal het signaal klin ken: verzamelen en opstellen! En het pro- pagandistenleger treedt aan in gezwinden pas, strijdlustig, begeerig naar grooten buit. Hoe is de uitrusting? 205 afdeelingen be stelden 147.195 bloempjes, terwijl onge twijfeld nog verschillende bestellingen het Centraal Bureau zullen bereiken. Omstan digheden hebben hier en daar een vroegere bestelling tegengehouden, maar op liet eer ste teeken wordt alles nog tijdig toegezon den. Van muren, schuttingen en aanplak zuilen roepen de aanplakbiljetten luide: „Koopt de Sobriëtasbloem". Besturen der R- K. Drankbestrijdersvor- eenigingen, houdt een korte wapenschouw, cverziet uw troepen, en dan-ten aanval. De Basiliek-Stichting. Het Bestuur van de Basiliek-Stichting te Nijmegen mocht de tijding ontvangen, dat cok Zijne Eminentie Kardinaal Van Ros- snm het streven tot stichting der interna tionale basiliek in Nederland met instem ming begroet, en dat Zijne Eminentie vol gaarne daaraan zijn zegen schenkt. Zijne Eminentie bood darrenboven een bvouteriedoosje aan al3 prijs voor de otoo- te verloting, voor welke verloting Z. H. Paus Pius XI vroeger reeds eene prachtige zilvergravure gaf. voorstellende de kruis afname naar Rubens, Z. D. H. Mgr. Avn. F. Diepen een mooi Byzantifnsch Maria-al- taartje met fijn geciseleerde beeldjes, ver schillende kloosters en particulieren fijne kantwerken en allerlei kunststukken van waarde. Behalve Z. D. H. Mgr. Arn. F. Diepen hebben o.a. de volgende personen het be schermheerschap aanvaard: Z. E. Kardi naal Piffl, Z. D H. Mot. Lud. Heijlen, Z. D. H. Mgr. Julius Glattfelder, Z. D. H. Mgr. John Pius Dowling O.P.. Z. D. H. Mgr Cornelius van de Ven en verschillende le den van de permanente commissie der in ternationale Eucharistische Congressen. H®t Rijnland op de Heilig-Land- Stichting. Sinds het grensverkeer gemakkelijker werd, bezochten duizenden nit het Rijn land de Heilig-Land-Stichling. Verschillende extra booten kwamen den Rijn af. Talrijke, bezoekers telde men van uit allerlei Rijnsteden. Deze week zag men e? de gezamenlijke Theologanten uit. Munster. Zondag 21 September komt we derom eene Oratorium-vereeniging uit Emmerich, 250 man sterk. De werklieden vereniging uit Emmerich kwam reeds mee 600 man. Er zijn dagen geweest, d^t hcc aantal Rijnlanders het aantal Ne '--1 -• '?.-j overtrof. Terug naar de missie De W.W. E E. H.H. Fr. Beei,.; En schedé) en W. van Rutten (Berkt Z -If.) van de Congregatie der Missie (Lazaris ten) vertrekken xesp. 2 en 4 October a.s. voor de tweede maal naar de misEes van Centraal-Afrika en Syrië. Prof. J. Kors, D.P. Naar wij vernemen, wordt Prof. .T Kors O.P., hoogleeraar van de R-K Universiteit te Nijmegen, op het oogenhlik te Amster dam in de Boerkaave-kliniek verpleegd. „Mesb." BOSKOOP. Inbraak. Vorigen nacht is er ingebro ken hij den schilder J. aan den. Zijdeweg alhier. J. is voor herhalingsoefeningen onder de wapenen en zijn vrouw vertoefde elders bij familie, van welken omstandig heid de inbreker(s) zeker op de hoogte wa ren. Voorbijgangers ontdekten 's morgens, vroeg dat do voordeur open stond, en waarschuwden de fam. van J. Achter aan het huis was een ruit uitgebroken, waar door de dief(ven) dus vermoedelijk is bin nengekomen. Alles was nagezocht, doch voor zoover men tot heden kon zeggen, wordt er niets vermist. Van de dader(s) geen spoor. Woningbouw. ^let het in OTde maken van het gemeentelijk bouwterrein aan de Zuidkade is de aannemer Vreeburg deze week aangevangen. De vaart voor het ter rein is voorloopig afgesloten, echter is het nog mogelijk achter het terrein om te va- DE RADIO-WEn*" Wat er vanavond te h^r- 4.20 uur 2LO (Lonlen) 365 M. TijJs. populaire mu2iek en voor* dracht. 4.50 Berlijn 500 M. Concert. 5.05 SFR ^Radio-Paris) 1730 M, Nieuws en concert. 5.20 Brussel 265 M. Concert. 8.20 2LO (Londen) 305 M. Con* eert en voordracht. 8.20 5IT (Birmingham) 475 M. zang piano en cornet. 8.20 5WA (Cardiff) 350 M. Popu* laire muziek. 8.20 2ZY (Manchester) 375 M. en 5SG (Glasgow) 420 M. Dansmu ziek. 8.20 5NO (Newcastle) 400 M. Zang en dansmuziek. 8.35 Brussel 265 M. Nieuws, ka mermuziek en voordracht 8.50 6BM (Bournemouth) 385 M. Zang cn concert. 8.50 2BD (Aberdeen) 495 M, Con cert en zang, o.a. Oud-Hol- landsclie liederen. 8.50 Berlijn 500 M Z.ang en grap-» pige verhalen uit Oost-Prui sen. 9.05 PTT (Postschool) Parijs 458 M. Concert. 9.20 SFR (Radio-Paris) 1780 M. Concert en operette. 9.50 6BM (Bournemouth) 385 M. Dansmuziek. 10 2LO (Londen) 365 M. en an dere BB C-stations: Dansmuziek van het Savoy Hotel. Voer Zondag. 1 1.05 uur SFR (Radio-Paris) 1780 M. Tzigane-OTkest. 3.20 PTT (Postschool, Parijs) 485 M. Concert. 3.20 2LO (Londen) 365 M. Tijdsein,. Orgelconcert. 5.05 SFR (Radio-Paris) 1780 M. Kinderconcert. 5.20 Brussel, 265 M. Concert. 8 00 NSF (Hilversum) 1050 M. Con-« eert te geven door het Hilver- sumsche Strijken, cmble voer violen, celle en piano en don heer G. H. Winter, bariton. De heer Winter zal zingen:Het Kindeke, Jan Oostveen; Mor genzang, H. Stokhuizcn; De Noordzee. E. Hullebrock: Van een smeder, Henry Zagwijn; Als de golven rijzen. Joh. Oost veen, Carmen (Toreadors lied), Bizet. 8.35 Brussel, 265 M. Concert. 8.50 2LO ("Londen) 365 M. Tijdsein van Big Ben. Godsdienstoefe ning. 9.05 PTT (Postschool, Parijs) 458 M Causerie en concert. 9.20 2I O (Londen") 365 M Concert. 9.20 SFR (Radio-Paris) 1780 M. Fragmenten uit „Lolvrnrrn" van Wagner. 10.20 SFR Dansmuziek. Zendvergunningen. Naar Radio-Expres weet rnee le d"clen zullen er in ons land binnenkort znlver gunningen worden gegeven voor amateurs. Zij zullen van 711 uur n m. mogen sei nen op golflengten heneden 200 Monge dempt met een energie van hoogstens 100 Watt. De vergunningen worden niet per soonlijk gegeven, doch aan afdeelingen van de Ned. Vereen, voor Ralio-telegrafisten. voer draadlooze teSegrafie-telefonie tegen ccr.curreerende prijzen. Zie onze étalages 6764 v.h. R. GEER A.ERT5-REE TER MARE 70 - TEL. 1118 - LEIDEN ren. Naar wij vernemen is men over den verkoop van eenige perceeltjes h u .l reeds in onderhandeling. HAZERSWCUDF Ziskenhuisverpleging. D: 1 1,1. hield de Vereeniging voor Z ekon urs- verpleiging in de gemeente Kazerswourie en Koudekerk hare eerste jaarvergadering Enkele leden en de beiden p'aat sol ijken doktoren Waren verh'nderd de vergader. 'ng bij te wonen en baddcni daarvan kennis gegeven. Onder de uitnemende loding van den Voorzitter, d n We'EdolAchfbnre heer J. van der Heulen, had d® vergade ring, gelijk ook de Bestuursvergaderin gen, een aa.ngenaam en ui-tomend ver loop. De Secretaris, don heer N. P. Sle.g- tenhorst, ga! een breedvoerig jaarvers -ag, waarin van voortreffelijke groei werd ge sproken en tal van mededee'ingen gedaan over zaken, welke in het eerste- Vereeni- gingsjaar waren gepasseerd, tervv jl de ePnnineimoester, don lieer P. F. Verkleij een kort maar zakélijk overzicht gaf over de staat der kas en de gedane uMk- eriu- gen. I Uit-.het verslag bleek, dat het 1 rle.n'al bestaat uit 3000 boven de 15 en 1800 be neden de 15 jaren, en wel nader op hot dlorp HazersWoude 450 e.zinnen, Rijndijk 270 gezinnon en Koudekerk 300 gezinnen, 'te zamen 1020. gezinnen. De ontvangsten bedroegen aan contribu-* 'f'ieën f 6852.10, aan rente f42 67 is f6894.77. De uitgaven waren aan Yer-t pleeggeld f2842.10 voor 67 personen, aan bodeloon f 785. 50, aan onkosten f 200.75 is f3828.35, zoodat do rekening fdoot met een batig saldo van f 3066.42. O.m. werd besloten, dat zoo het tweede Vcreenigingsjaar een soortgelijk batig Isaldo oplevert, tot verlaginlg der conlribu-» tie zal worden overgegaan. De accuratesse van de helden hod n, d® Ibeeren J. Brugman en H. de Wit werde» zeer geroemd. I

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3