VOOR DE VROUWEN. Se mogelijkheid om de vormen zender schaduwen tot uitdrukking te brengen. Intusschen zijn de losstaande beelden al tijd voorgesteld als recht "voor zich uit ziende, onverschillig welke verder hunne houding zij, of zij zitten of gehurkt zijn, sielen of in rust zijn, dan wel eenige he vigheid verrichten. Bij siaande beelden is sedert de oud ste tijden de meest gewone houding die, waarbij bet linkerbeen een eindje vooruit voor het rechter is geplaatst, terwijl beide voeten met de zolen op den bodem staan. Ook komt echter wel voor, dat beide bee- nen naast elkander staan. Verder is eene stereotiepe houding die der zittende beelden: de beenen naast el kaar geplaatst, de handen op den schoot. Ze zijn echter wel mooi gemodelleerd. Een nog duidelijker bewijs dan boven reeds genoemd, dat de omslag bij begra fenissen gestadig afnam, is wel gelegen in het feit, dat doodkisten soms... twee maal werden gebruikt. De catalogus ver meldt er meerdere. Zoo werd in de kist -van den beer Mentnecht zijn naam «taat erop gevonden de mummie eener Trouw. Voorts werden kisten van Amon- priesters en hun vrouwen later weer ge bezigd voor andere dooden, wat de gevon den lijkheelden aanduiden. "Waar do eersla mummies dan bleven wordt niet vermeld. We zullen er 't beste maar van aanne men, doch min of moer zonderling blijft het. Zóó zuinig zijn wij zelfs ih den aller- benardsten oorlogstijd nergens opgetreden. Hier dient evenwel bijgevoegd, dat onze doodkisten ook eenigszins minder solide zijn dan die der Egyptenaren. In het mu seum s'aan er, die eenvoudig niet te til len zijn. Zeer modern doet aan de vermelding in den catalogus, dat een opschrift op het voetstuk cener sfinx. om. de vele fou ten onverstaanbaar is. Gelukkig: nu be hoeven we ons om hedendaagsche fouten minder te ergeren. Nu moet men zich niet verbeelden, bij een bezoek aan 't museum om die fouten eens te kunnen gaan meesmuilen, want 't. is hiëroglypkenschrift, dat voor de geleerden eeuwenlang onverstaanbaar is geweest. De sleutel tot de ontcijfering van het hiëroglyphenschrift werd gevonden door J. F. Champollion, met behulp van een gedenksteen, inhoudende een besluit van de priesterschap ter cere van Plolemaeus Epiphanes in 196 v. Ghr., welk besluit was gegrift in drie sclirijfmanieren: hiërogly- pbisch, demotisck (dateerend uit de 8ste eeuw vóór Christus) en Grieksch. Het uit gangspunt der ontcijfering gaven de door cartouches, d.w.z ovale ringen omsloten hiëroglypken, die koningsna.men inhiel den; blijkens den griekschen tekst op be doelden steen was het do naam Ptole- maeus. In 1819 wist Thomas Young eenige teekens daaruit vast te Stellen. Onafhan kelijk van hem werden zij juister door Champollion bepaald. Door voortgezette studie bleek het hem dat de Mëroglyphen geen symbolen van begrippen maar groo- tendeels "phouetiscke teekens waren. Ik heb zoo'n- idees dat de Egyptische jeugd er nog meer last mee zal gehad heb ben dan later de geleerden. AJO. DE VIJFDE DAMESKRONIEK-BEURS. Dit onderwerp is voor onze vrouwenru briek van deze week eens iets bijzonders, wijl tot heden de gelegenheid tot het be spreken van een of ander op tentoonstel- Jingsgebied zich nog niet voordeed. We willen heden in korte trekken eens fets schrijven over de vijfde beurs van de Dameskroniek, die van 514 September gehouden is in den Dierentuin te 'VGra- veiuhage. Met. een enkel woord reeds heb ben we vorige week deze Damesbeurs aan gekondigd, om thans in ons hoekje voor de vrouw eens iets te zeggen over betgeen «ulk een beurs alzoo te zien geeft. Men zal ons zeggen, maar wat hebben we daar nu aan! De tijd om een kijkje te gaan nemen is al voorbij! Dit moge waar zijn, maar het doet niets af aan het. feit, dat velen toch een -geheel verkeerd idee hebben van wat zulk een damesbeurs eigenlijk is. De oppervlakkige lezeres toch zal zeg gen: o. daar kunt ge zien. wat ons de mo de voor het a s. seizoen zal brengen! ifaar, dat kunnen we in onze modewin kels ook zien. Dat is juist, maar toch slechts ook ge deeltelijk juist. Want de directie van de Dameskroniek brengt op de door baar ge organiseerde beurzen lieel wat ineer dan enkel mode en wat daarmee annex is. Immers, in de zalen van den Dierentuin was niet alleen koningin mode met haar nieuwste snufjes op dit gebied, daar waren heel wat meer dingen, die ook van groot belang zijn voor de vrouw, zoo zij althans een degelijke huisvrouw is. Daar is terdege gezorgd voor de huis houding. In verschillende stands vindt men den langzamerhand onmisbaar ge worden stofzuiger. De Electrolux kwam hieT schitterend voor den dag, waar de zui gers omgétooverd waren tot bobs in een sneeuwlandschap. Men kon zich daar voor den a.s. winter voorzien van een uitste kenden kolenhaard in porcelein en emaille uitvoering, nieuwste snufjes op verwar- mingsgebied. - Ook verschillende andere verwarmingsapparaten waren daar aanwe zig om de kijk- en kooplustigen te bevre digen. Daar waren ontbijt- en eetserviezen in diverse fraaie uitvoering, huishoudelijke artikelen en keukengereedschappen. Om echter wat op tafel te brengen, moet men wat hebben. Geen nood, daar is op de damesbeurs ook voor gezorgd. Daar zijn de stands van de overbekende broodfa brieken CJarels en de Vereenigde Bakke rijen, de fijne vleeechwaren en Olba Soe pen en Yleeschconserven van de fa. R. Bakhuis «£n Zonen uit Olst. in welken laatsten stand wij onzen oud-stadgenoot, den heer J. Meeuws aantroffen die ons in een vluchtigen oogopslag al do heerlijk heden van de fijne conserven deed aan schouwen. Daar waren een poffertjes- en wafelbak kerij, een stand voor de welbekende Ran ja en Limonadesiropen, stands met bon bons en, koekjes en o, nog zooveel meer. Werkelijk, het een al smakelijker en aantrekkelijker dan het ander. Maar de vrouw doet goed behalve voor de gewone, dagelijksche huishouding ook voor een gezellig interieur te zorgen. En dat kan zij door de woning aan te klee- den. b.v. met een fraaie piano, waarvan diverse schitterende exemplaren aanwezig waren. Men vond er de New Edison, een. huismeubel voor de gezelligheid. Verder fraai wascbecht- handschilderwerk en ba tik, borduurwerken, damasten tafelgoede ren, Fransche en Hollandsche lingerieën, "enz. Zoo men ziet. uit- deze korte schetseen damesbeurs bevat niet alleen mode, doch is daarom ook temeer aantrekkelijk En bovendien is al het hierboven opge noemde geëxposeerd op een wijze, dat- men niet anders kan zeggen dan dat bet ia gedistingeerd, degelijk en toch chique, modern en practisch, delicieus en..~ niet duur. Mocht men dus in Leiden den een of anderen tijd eens de eer hebben kennis -te maken met een volgende beurs van de Dameskroniek, dan weet men reeds bij ïoorbaat wat /nen verwachten kan. Voor iets goeds en degelijks toch staat de direc tie van de Dameskroniek borg. DE VROUW IN DE KEUKEN! TJ hebt zeker gedacht, geachte lezeres sen, „die Mijnheer met zijn causerie over de keuken, heeft ons stiekem in den steek gelaten!" Maar. dames, dat de m's geraden 1 Drukke "werkzaamheden legden tot heden toe weliswaar' beslag op al mijn denken, maar vergeten heb ik u niet, en thans verheug ik mij, weer de gelegenheid te hebben, mij eenige oogenh'.ikken met u bezig te kunnen houden. Over de keuken komt men nooit uitgepraat. Immers altijd zijn ear»producten, die of over het hoofd gezien worden of door verkeerde toepas sing ongemotiveerd voor ongeschikt wor den aangezien en daarom maar zonder pardon uit. vele keukens velbannen wor den. Met het oog hierop wil ik uw aandacht eens een'ge «ogenblikken vragen, v oor on zen echten Hollandsc'hen ui. 0, foei! 0, foei! en nog eens: 0, foei! Ja, juist, da mes Enkel en alleen om uw onrechtvaardig 0, foei I-geroep wil ik u de waarde van den ui eens aantoonen, en tevens u ervan trachten te overtuigen hoe onrechtvaardig sommigen uwer hem' behandelen. Bij deze gelegenheid wil ik over den ui met u spre ken door het volgend aardige staaltje wat ik dezen zomer zelf ondervond m woord te brengen. Ik bad dezen zomer, als chef-de-cuisine, het beheer over.den keu ken van een der grootste hotels in Zuid- Limburg, alwaar jaarlijks de deftigste fa milies van Holland him vacantie komen doorbrengen. Op zekeren dag, terwijl ik in de prachti- gen tuin wandel, komen eenige dames naar mij toe met den uitroep: ..0, nrjnheer, wat kookt n toch heerlijk! Juist zoo naar ons idee, zoo zonder uien. want, o, foei! ,wij kunnen ze niet zien. U heeft zeker het een of ander geheim, om de 6pijzen zoo smakelijk te bereiden!" Punt! Dit was het eerste bedrijf. Het tweede kwam van den kant der directie, die de rekening kreeg van groenten en fruit. „Sapperloot, zeg! wat een verbazende Tekening van uien! Het lijkt hier wel een uienwinkel!", Ziedaar, dames, het geheim van de keuken. Den ui gebruiken, doch hem niet laten dcm'nee- ren, zoodat hij dn de spijzen vermengd .wordt zonder dat men er iets van proeft, dan alleen het straffe en pikante, en de heerlijke aroma die hij, bij een dusdanig gebruik, aan de ^verschillende spijizen geeft. En die dames, die baar )ro foei!" zoo te pas en te onpas over den ui uitgal- jmen, moeten eens bedenken, dat er geen /vrucht bestaat die zooveel voedingswaarde heeft. Weet u wel diames, dat een uit van matige groote meer voedingswaarde heeft dan tien (zegge 10) beste kleinaardappe- -len? 1 Op onzen zworen kleigrond wordt, de <ui bij duizendie Hectoliters geteeld. Maar jzooals het met meer onzer voortbrengse len gaat onze Engelsche en Duitse he buren profiteeien van ons o, foei-geroep itegen den ui. In het Duitse he e»n Engel- ische volksvoedsel viert de ui hoogtij. Doc-h idit kunnen wij noemen volkssmaak. De Polen en Honjgaren eten rauwe uien bij bun ontbijt. Daar kunnen wij over zeggen „ieder zijn meug". Doch dat staat vast, idat alle volken van Europa, ,en 'laten wij, maar zeggen: van heel het Westelijk en' Oostelijk halfrond de voedingswaarde van den ui meer waardeeren dan wij, Hol landers, die meer uien 'fceelen, dan alle [volken van Europa le zamen. Doch nu ter Zake. Tusschen ons o, foei-geroep over den ui en zijn evenwicht in de spijzen, ligt een middenweg, n.l. het gebruik er van, zonder dat zijn sterke geur boven komt, ja zelfs zonder dat men zijn tegenwoor digheid in de spijzen gewaar wordt. Met een paar voorbeelden wil ik u dit duidelijk snaken. Als men bouillon wil trekkm en men zet het vleesch op met enkel water, dan zal men niet zoo'n krachtige aroma aan de bouillon krijgen, als wanneer men bij het vleesch een ge sneden ui voegt met een wortel en selderij? Omdat de wortel en ook de selderij de eigenschap bezit, om den ui zijn sterken geur te ontnemen, ter wijl hij toch het pikante en voedzame dat hij bevat aan de bouillon mededeelt. Men moet een stukje vleesch braden of stoven, een stukje ui geeft aan het vleesch een aangenomen pikanten smaak als men het met hijvoeging van een even groot stuk wortel mede braadt of stooft. En als- men naderhand ui en wortel, door te zeeften, uit de jeu verwijdert, dan zal niemand bij bet gebruik van het vleesch kunnen zeggen dat u uien gebruikt hebt, maar wel zal men den aaneenamen smaak van het vleesch roemen. Als men een wit of bruin sausje moet maken, of een gebonden soep, fruit dan altijd eerst een uitje, fijngesne den, met bijvoeging van een wortel Ije in uw boter, voordat ge er de bloem bijvoegt om een papje te maken. Uw saus of soep zal aan smaak oneindig veel winnen. Savoye- en witte kool, mode kool, andijvie, worteltjes, dop erwten, snijboonen, prinsesseboonen, vra gen allen, zullen zij hun flauwen smaak verliezen, het bijvoegen van fijnge sneden uien, die men in de boter gaar fruit, en dan mot hotel* en al door de groente mengt en laat meestoveu, hoewel men zich hij de laatste groenten alleen maar van een uitje bedient heel in de doperwten of snij- en prinsesseboonen meegekookf met bijvoeging van een bundeltje piterse- jLie. A's u nu maar n iet zegt, dat i'k van mijn causerie over de keuken een uien winkel maak. Een volgende keer hoop iik u met iels anders te verrassen. L. G. BOL. NUTTIGE WENKEN. Peterselie kan men cenigfe dagen be waren door de steeltjes in watej te zetten. Bloemkool beware men in de bladen met de stronk naar boven. Worteltjes kan men lang frisch bon den door ze af te snijden, in een geëmail- leerden of steen/en kom te leggen, het lof te besprenkelen met water en het boven op de worteltjes te leggen. Uien en prei kan men lang bewaren, door ze in zand te steken. Kroppen sla besprenkelt, men met oen weinig water en legge ze omgekeerd iu een teil of emmer (niet stijf op elkaar.) Het. gereken met grammen in do keu ken brengt vaak verschillende bezwaren mede. We geven daarom ter vergemakke lijking onderstaand lijstje. Goed afgestre ken weegt: 1 eetlepel meel 10 gram.. 1 eetlepel süiker 12 gram. 1 eetlepel aardappelmeel 13 gram. 1 eetlepel boter 20 gram. 1 eetlepel zout 10 gram. 1 eetlepel gestampt brood 10 gram. Schilderwerk reinigen. Stof bet schilderwerk eerst goed af en gebruik daarbij een zachten borstel om het stof uit spleten en» hoeken te verwij deren. Neem vervolgens een warm sopje van gele zeep en een teiltje met schoon warm water. Met. een 'lapje zach flanel, in het zeep sop uitgewrongen, kan heb schilderwerk worden afgewreven; vervolgens wordt het nog eens nagewreven met een spons of een doekje, dat in het schoone water is uit gewrongen. Nadat het goed dro9g is ge maakt met een zachten doek, kan men het nog een laatste beurt geven, door het af to wrijven met "èen lapje of gemsleder. Vuile vlekken op witte verf verwijdert men gemakkelijk met een flanellen doekje met schoon water. Als de verf gevernist is, mag men alleen met lauw water af wrijven. Gebruikt nooit soda of scherpe zeep. vooral geen water dat te warm is. Maak niet een al te groote oppervlakte in één keer vochtig. Als het opdroogt, komen er strepen op de verf. De doeken moeten van zacht flanel zijn; het is verkeerd, pluizige stof te gebruiken voor drogen. Verversoht het water, zoodra het vuil begint te wor den, en'denk er aan dat verf Diet, be stand is tegen bard w rij ven- Reinigen van behangselpapier. Een reinigingsmiddel, dat bijna voor alle behangselpapieren met goed gevolg kan worden gebruikt, bereidt men op de volgende wijze: 30 de-e-len roggemeel, 00 deelen gezeefd zaagsel, 5 deelen tot poe der gemaakt stijfsel, 3.5 deel salicylzuur en 1.5 deel dubbelkoolzuur natron worden innig met elkaar vermengd en zoo noodig met eenige dropp'els bergamotolie geparfu meerd. De eerstgenoemde 30 deelen meel kunnen ook geheel of beter gedeeltelijk door fijngemalen! gebak of afval van be schuit vervangen worden. Hot poeder kan in een goed sluitende bus of flesch langen tijd bewaard worden. Voor bet gebruik knede men de noodigo hoeveelheid goed met een voldoende hoe veelheid water, totdat een stijf deeg ver kregen wordt, dat bij het drukken in de hand niet brokkelt en geen vocht opgeeft. Met dit deeg worden nu de te reinigen wanden afgewreven^ Geperste of plas tisch geornamenteerde papieren moeten wat voorzichtiger behandeld worden. jQe op de betere kwaliteiten gedrukte kristal- of brokaatkleuren zijn in den regel wel zoo goed gefixeerd, dat ze deze wrijvende reiniging zonder kleurverlies kunnen ver dragen. Echter van goecl vervaardigde bladmetaaldrukken vindt men thans nog slechts bij zeer oude leeren behangsels, want de kunst om goud bij behangseldruk te imiteeren verstaat- do tegenwoordige techniek uitstekend. De z.g. legeeringen bestaan uit een samensmelting van koper, zink en tin, eventueel ook andere metalen, die tot bladmetaal geslagen en bij 't druk ken van behangselpapieren evenals bij de coratieschilderwerk met succes worden* ge bruikt. Bij de beschreven reinigingsmetho de komt bet echter niet aan op de kwali teit der bronzen en bladmelalen, alleen dient men er op te letten, dat ze goed ge fixeerd zijn. Indien' dit het geval is kan do reiniging op krachtige wijze geschie den. Alle behangselpapieren', die bedekt zijn met een weefsellaag van Coll odium of Ohardonnetzijde, zooals b.v. Tekko, Salu- bra, enz. nemen niet spoedig vuil aan, maar na langeren tijd" zal een reiniging als de beschreiene goede diensten bewij zen, te meer waar bet gaat om de instand houding van kostbare stoffen. Maar ook alle overige behangselsoorten waarbij de kleuren met gummi, dextrine, lijm, enz., gefixeerd zijn, kunnen, met bet praeparaat gereinigd worden. Is de bekangselkleur gefixeerd met in water oplosbare stoffen, clan trachtte men het deeg zoo droog mo gelijk te houden. Het reinigings-praeparaat is behalve voor behangselpapier ook te .gebruiken voor geschilderde wanden, en plafonds, schilderijen, foto's, gravures en teekenin- g-en. want de werking heeft veel overeen komst met die van radeergummi. Men moet bij do bereiding van het praeparaat steeds er op letten, dat alle bestanddeelen goed fijn gewreven zijn, want ingekneede korrels zouden de oppervlakte beschadi gen, waarom het raadzaam is bet meng sel door een fijne zeef te gieten. Bij de zeer goedkcope papiëxen is het nutteloos deze reinigingsmethode toe te passen, aangezien daarop de kleuren meestal te slecht zijn gefixeerd. Voor middelmatige papieren is ze echter zeer goed toe te pas sen, .en z© kan misschien voor huiseige naren practisch nut hebben. Vetvlekken verwijder© men met een ia benzine ge doopte spons. KLIMPLANTEN. Als men zoo hier en daar rondkijkt, ziel mén, jammer genoeg, nog veel muren en schuttingen, dde dfrva-Hend leelijk zijn, 't zij door ouderdom, verveloosheid of an derszins. Jammer is dat, omdat zulke muren of schuttingen (of afrasteringen) in plaats \an opvallend leelijk in het oogloopend mooi kunnen gemaakt worden, louter door het aanplanten van eenige, meest heel goedkoope, planten of boomen; het is zelfs mogelijk sommige vlakken productief te maken, niet door ze te laten beschilderen met in het oog-loopende reclame, maar door er geleidde vruchtboomen tegen te planten, mits bet muren of schuttingen betreft, die genoeg zon opvangen. De planten, die zich leenen om tegen muren en schuttingen geplant te worden, kan men verdeelen in echte klimplanten, die zichzelf aan den muur of schutting vasthechten door middel van hecht wor tels of die zich om de een of andere „ge gons tand" heenslingeren en in hoornen, die langs latten, ijzerdraad of spijkers ge leid. moeten worden. Dit zijn dus geen eigenlijke, klimplanten maar meer lei boom en. die,ontstaan zijn door de snoei- kunst des kweekers. Van de echte klimplanten kan iedereen wel eenige soorten opnoemen, we behoe ven slechts te beginnen met de zeer ge liefde en betrekkelijk veel gebruikte, altijd groenblijvende klimop, die zich met zijn heobtwortekjes zoo vast hecht, dat men het er slechts met gewehl weer af krijgen kan. Klimpop heeft nog dit voor, dat de muren hekleed met klimop buitengewoon droog zijn en warm in den winter en koel in den zomer. De "wilde wijngaard is ook een oude be kende, waarvan men z.g. zelf hechtende heeft en ook soorten die zichzelf niet hech ten, de laatsten moet men dus met latten of ijzerdraad opbinden. Van de zelfhechtende wilde wijngaard (Ampelopsis is de potjes-Ia tij nsche naam) bestaat een heel mooie soort, die in het naiaar heel mooie brum-roode blaadjes krijgt, namelijk de wilde wijngaard, die door den Engelschen kweeker Veitch in den handel is gebracht, de Ampelopsis Veitchi. Overigens zijn er nog vele, in meer of mindere mate, afwijkende soorten van evenals men die beeft van de klimop. De windende klimplanten, dus die zon der hechtwortels, zijn vertegenwoordigd' door de zeer bekende, prachtig bloeiende blauwe regen ("Wistaria chinensis of Gly cine chinensis), die uit China afkomstig is zooals de naam zegt, de minder bekende maar niettemin mooie Aristolocbia Sipho of Duitsohe pijp. Jamtmer, dat deze plant, die prachtige bladeren heeft, in ons kli maat nooit of bijna nooit buiten bloeit en id den winter het blad laat vallen. Wil men een mum* in korten tijd be dekt hebben, dan kan men gebruik ma ken van de Polygonum Auberti of de Po lygonum baldschanicum, een. plant die in één jaar takken maakt von 10 Meter en die soms nog heel dicht bezet is met leuke, kleine, riekende, witachtige bloem pjes. Een paar oude bekenden zijn de cle matis en d.e kamperfoelie. Van do eerste heeft men vele soorten, maar die met schitterende blauwe bloemen van 8 c.M doorsnede, is wel bet meest bekend. De clematis houdt veel van een zonnige stand plaats. De kamperfoelie is ook door eenige soor ten vertegenwoordigd: ze staan allen bet liefst op een ietwat beschaduwde plaats. Tot de laatste groep, n.l. de klimplanten die niet klimmen, behoort eigenlijk alles wat lange slappe takken vormt, zooals we reeds zeiden zou men dan ook moeten spreken" van leirozen inplaata van klim rozen. Van de sierboomen of planten kan men voor muurbekleeding o.a. gebruik maken van: rozen, gouden regen, naakt bloeiende jasmijn (bloeit in Januari—Februari, met bonderde gele bloempjes). Prunus lauro- cerasus, coloneaster (laagblijvende in den winter mooie bessen), enz. Wil men fruitboomen tegen schuttin gen of muren hebben, dan kan men ge bruik maken van: peren, appels, morellen, witte druiven, vijgen, moerbeien, abri kozen, perziken, enz. De vijf laatst opgenoemde boomsoorten vragen heel veel zon, doch van de drie eerst opgenoemde beslaan wel soorten, die bet met wat minder zon ook nog wel doen zoodat er bijna geen muur of schutting is, die zoo slecht gelegen is, dat. er niets voor te vinden is om de naaktheid te bo-i dekken. V. H. TOMATEN. Er is geen vrucht- op te noemen, die iri enkele jaren in ons land zooveel opgang- gemaakt heeft als de tomaat (Solanum ly- copersicum, Lycopersicum esculentum, fam Solaneae). En geen wonder. In een geedo keuken is e.r van tomaten Zoo ongeveer van alles te maken. Hoewel de teelt van tomaten in 't groot in kassen uitgeoefend wordt is bet toch heel goed mogelijk ze buite.n te kweeken, mits men over een zonnig hoektje tegen een muur of schutting beschikt. Zelf3 in dezen zomer, waarin we toch heusch niet over te veel zon te klagen hadden (of heb ben), hebben we buiten nog mooie vruch ten gezien. De leek kan in Februari in een bakje of potje in de kamer zaaien e,n zoodra moge lijk verspenen (is verplanten) in voedzame lichte aarde. Zijn de plaatjes groot genoeg, dan zet men ze in heel kleine potjes, steeds nog in de kamex, of in een bakje. Steeds echter vorstvrij en zoo warnj, mogelijk. Zoodra men. ge-en nachtvorsten meer ver wacht. (half Mei) kan men ze buiten óp de meest beschutte warmste plaats uitplanten op'50 c.M. afstand; men zet er meteen een flinke stok bij of men spant 'n eindje ijzer draad om de plant, .{klimplant) aan vast to binden. Gieten behoeft men buiten in de meeste gevallen niet, d. w. z. als de grond niet te bcht en zeer voedzaam is. Men kweekt, de tomaat het! beste op één stengel, d- w. z. men haalt steeds de zij scheuten. die zich spoedig in de oksels der bladeren vertoonen, eruit, zoodat de plant slechts een kop heeft. Is de plant pl m. 1 M. hoog (dan zijn er 3 a- 5 bloemtrossen), dan haalt men er ook de laatste kop uit.. "De vruchten, die in het najaar, als het gaat vriezen, nog niet. rijp zijn, kan men op zolder na laten rijpen. Aangezien tomaten soms even duur of nog duurder zijn dan appels of peren (zoo als nu) lijkt het ons wel de moeite waard bet eens te probeeren. temeer nog, daar een tomatenplant op zichzelf al een sieraad voor den-tuin is, afge.zien nog van de prachtige roode vruchten. Leader" is een heel goede soort om bui/ ten te kweeken Y. H. VRAGENBUS. Vraag!' Begin Januari 1923 kreeg ild in ee.n pot- een mooie bloeiende Kerstroos. Uitgebloeid-zijnde plaatste ik haar in den vollen grond. Daar verloor ze al spoedig baar bladeren, doch vormde nieuwe knop pen, die mij deden verwachten, dat zich nieuwe bladeren zouden vormen en daarna bloemen. Het bleef echter bij knoppen etf omdat ze vermoedelijk in de kas was ge kweekt. bracht ik haar in een pot in blad-j aarde in de kamer. De knoppen deden ech ter niets. Ongeveer April 1924 heb ik de plant verpot en lichtere aarde gegeven en in den tuin geplaatst. Er hebben zich toen al spoedig tamelijk veel en goede bladeren ontwikkeld. Tot nu toe staat de plant' steqrls buiten. Mijn vraag is nu: wat zal ik verder doen! om ook bloemen te krijgen? Moet de plant buiten blijven of in huis komen? Moet ze buiten in of uit de zon of in-de Kamer in of uit de zon? Moet ze. ve.el water hebben, als ze in huis komt? Moet ze bemest wor den. zoo ja- welke mest (oude koemest, sier of kunstmest?) Als ze in pot moet blvven moe,t dan de pot bijzonder groot- ziin? T. te R. 'Antwoord: De plotselinge overgang tusschen kamertemperatuur en die van bui ten zal wellicht de oorzaak geweest van het bloedverlies in het voorjaar 1_9°3. Dat. TJ de plant in April 1924 buite.n b^bfc gezefc is heel goed, ze boort namelr1- hui. ten. liefs in den volle grond en in diffuus licht. In voedzame niet te zanderige grr"d (veen, lichte klei of zavel) gevoelt, ze zich het beste thuis. TJ kunt de plant in October in een koel vertrek zetten om er in de ka mer, tegen Kerstmis, van te profiteeren en' U kunt ze ook buiten (°en weinig beach ut)' laten staan om er dan in FebruariMaart, al naar de strengheid van den winter, in' den tuin bloemen van te hebben. De zui verste bloemen krijgt, u echter in de ka mer. De grond moet in den winter (in d© kamer) vochtig zijn. dus niet nat e*1 Ui kunt een waterig aftreksel van oude koe mest geven. Is de plant uitgebloeid en vriest, het dan niet, dan kunt u ze buiten op ee.n besehut. plekje in den vollen grond zetten. In October van het. volgend j; zet u de plant met een flinke kluit in eert niet te groote pot. en plaatst ze weer in de kamer enz. Wordt de. plant te groot dan kimt u ze in stukken scheuren en iedef stuk apart in goed bemesten grond (koe mest) uitplanten. Bij de beantwoording van uw vraag raai we van de veronderstelling uit, dat U ei gewone witte Kerstroos hebt (Ilelleborui niger (Nieskruid). Vraag: Ik heb een Clivia, ze blceit voor- en najaar. Verleden jaar toen ze ge bloeid bad bleef de. stengel staan met een groote, groene, glimmende knop er j Ze hebben me toen den raad gegeven den stengel af te snijden. Dit heb ik daan. maar toen kwam er uit de afgesne'. den stengel vocht, loopen en alle punten der bladeren werden geel. Nu heeft ze dit jaar weer gebloeid eri staat weer in denzelfden staat (Stengel m|f grooten knop eraan). Kunt. u mij ook zeggen wat ik daar azfl doen moet? v. d. W. te 18 Antwoord Het geel worden def bladpunten is niet zoozeer le wijten aart het afsnijden van de. bloemstengel dan lyel aan het feit, dat uwe Clivia t-wecmawj bloeit; dat is namelijk de gewoonte niet

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 8