Tweede Blad Zaterdag 13 September 1924 BBKNESaLAND f HET 4e ONDERWIJSJAARBOEK. Htet R.-K. Centraal Bureau voor Ou derwijs en Opvoeding bezorgde het 4de jaarboek. Het is alweer zwaarder dan zijn .voorganger. Met gerechten trots wijst de directeur in de inleiding op de kath. universiteit, die in het verslagjaar 1923 tot stand kwam. Was op 1 Jan. 1923 het aantal kath. scholen L.O. 1597 met 130.255 jon gens en 163.254 meisjes, op 1 Jan. 1924 iwaren die cijfers 1699 met 140.088 jon gens en 170.529 meisjes. Een prachtige vooruitgang 1 Het aantal leerlingen over schreed voor het eerst de 300.000. Be „Spieghel Historiael" geeft weer een goed overzicht van wat er in 1923 aan 't bureau gebeurde, waarna de heer Chr. L. Wesseling Mzn. verslag geeft van de [Woensche „Schulsonntag". De geschiedenis van het algemeen vor mend lager onderwijs wordt uitvoerig ver haald door dr. Cassianus Hentzen O.F. M., terwijl rector Möller de historie schrijft over het nijverheidsonderwijs. Mr. dr. Beuns S.J. behandelt het voor bereidend hooger en middelbaar onder- wijs, terwijl rector De Groot de R.-K." jeugdorganisatie bespreekt. Voor het eerst geeft 't jaarb --n uit voerig overzicht over het ho «i ver- si tair onderwijs. „St. Raphael". Wij ontvingen het verslag over het jaar 1923 van den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St Raphael". In dit versie een boekdeel vormend van 160 pagina's lezen wij, dat het spoor- en tramwegpersoneel om meer dan 'één reden 1923 niet tot zijn beste jaren zal rekenen, wat verder nader wordt uitgezet. Hoofdoorzaak de malaise in het industrie- Cu zakenleven, waarvan het vervoer op de spoorwegen den terugslag ondervond met gevolg mindere ontvangsten en groote te korten Het ledental daalde van 13719 op 1 Jan. 1923 tot 12588 op 1 Jan. 1924. Gedurende 1923 dus eene vermindering van 1131 le iden of 8.2 pet. Het grootste verlies had plaats in Limburg, Noord-Brabant en Gel- i üerland, wat zijn oorzaak vindt in het groote getal verplaatsingen uit de provin- .cies naar andere stanlplaatsen. Nieuwe afdeeligen werden opgericht te Baexem, Halfweg en Heerenveen; opge heven werd de afdeeling Hoeven. De 'winst- en verliesrekening sluit met "ten" bedrag" van f 107.045.27; de balans per 31 Dec. 1923 met een bedrag van f 127.963.54^. Het verslag bevat voorts een uitvoerig «Overzicht van de 't vorig jaar gevoerde acties. f Bend van Nederlandsche Schilders patroons. t ïn de te Apeldoorn voortgezette verga dering van den Bond van Nederlandsche Schilders-patroons is in behandeling ge- komen een voorstel-Kotterdam, om aan het hoofdbestuur op te dragen, te juister t. tijd en op de meest geschikte wijze door geheel Nederland een campagne te begin- nen, teneinde het Nederlandsche publiek er van te overtuigen, dat tijdig en goed schilderen in het belang is van het pu bliek zelf en het beste middel tot bestrij ding van de werkloosheid. Besloten werd de proef te nemen, over- I eenkomstig het plan van den heer De t Groot, uitgaande van den Bond van Ned. Schilderspatroons, de R. K. en Chr. Zus- tervereenigingen, om een 50.000 broohu- i ros te verspreiden. i Aangenomen werd een voorstel van de afd. Bussum, waai bij bet hoofdbestuur Werd verzocht de zoozeer gewaardeerde j materialen-prijsiij.'jten voortaan op te snaken in overleg met de hoofdbesturen Van do R.-K. en Chr. zusterorganisaties. De afd. Helder heeft op haar eerste Voorstelj het hoofdbestuur op te dragen liet daarheen te leiden, dat bespreking van een nieuw landelijk collectiefcontact voor 1925 mogelijk zij, een zoodanige toé-' zegging van het hoofdbestuur ontvangen. Met het verlangen van deze afdeeling, in het contract maatregelen vast te leggen,wel ke het werken van de gezellen bij een an deren patroon doeltreffend tegengaan, zal bij de vernieuwing van het contract reke ning worden gehouden. Wat betreft een voorstel van de afd. Schiedam, luidend: Het hoofdbestuur stel le ernstige pogingen in het werk om in bestekken van Rijk, gemeente of particu liere architecten bepalingen- te doen op nemen, waarbij onderaannemers of lever anciers gewaarborgd wordt betaling voor de door hen gedane werkzaam/heden of leverantiën, nam de vergadering genoe gen met een uiteenzetting en de mededee- ling van den bondssecretaris, dat ook deze kwestie door het Rijk zal worden gere geld. Het posfmuseum. Hel nieuw op te richten postmuseum gevestigd worden in het gebouw van het hoofdbestuur der Posterijen en Telegra fie, op de Ivortenaerkade te 's-Gravenha- ge, en wel op de bovenverdieping yan dat gebouw. Aanstonds na afloop van de post- 2ëgellentoonstelling in Den Haag zal meh beginnen met do collectie-Waller ,die voor het museum is geschonken en er den grondslag van vormt, daarheen over te bréngen en te installeeren. Met de leiding van het museum wordt belast de heer G. D. Tresling, ambtenaar bij hef hoofdbestuur. Onze Molens. De vereeniging tot Behoud van Molens in Nederland „De Hollandsche Molen", heeft een dringend verzoek gericht tot den minister in het belang van onze molens. Het is in den laatsten tijd herhaaldelijk voorgekomen, dat molens afgebroken wer den, zonder dat van dit voornemen iets be kend werd en zonder dat de vereeniging in staat was stappen te doen om de sloo ping te voorkomen. De vereeniging heeft zich thans tot den minister gewend om hem te vragen of het niet mogelijk is den burgemeesters van alle Nederlandsche gemeenten op te dra gen, van voorgenomen sloopingen van of -veranderingen aan windmolens in hun ge meente terstond kennis te geven en te ver zoeken, eerst na een maand tot de voorge nomen slooping of verandering over te gaan, in "welken tijd met 's Rijks Monu menten-commissie en de vereeniging over leg zal kunnen worden gepleegd omtrent de vraag, of voorkomen der slooping of verandering mogelijk en wenschelijk is. De vereeniging zou gaarne zien, dat deze opdracht voor alle windmolens geldend werd gemaakt, omdat het de vereeniging gevaarlijk voorkomt aan de burgemeesters ter beoordeeling over te laten, of een mo len aT of niet merkwaardig moet worden geacht. Geen Guinea-concessie. Aneta seint uit Weltevreden: De regeering deelde aan den heer Hclf- ferich, optredend namens den hertog van Mecklenburg, mede dat er overwegende be zwaren zijn tot verleening van een con cessie-in Noord- en West-Guinea onder omschreven voorwaarden. De overwegin gen van de weigering der Nieuw-Guinea- concessie zijn, dat de regeering het ongé- wenscht acht, een maatschappij geduren de 75 jaar in geheel Noord en West Gui nea het recht te verleenen tot winning van bosch- en steenproducten, wijl de grootte van het gebied dadelijke exploitatie be lemmert en het evenmin wenschelijk is de bevolking toe te laten tot de werk-over- eenkorasten, die poenaal gesanctioneerd zijn, wijl een natuurvolk niet rijp is voor de begrippen van contractueele concessie- rechten. Tevens kunnen de belangen van den be- staanden handel ernstig worden geschaad. Overigens verzwaren inwendige onu standigheden in Guinea een behoorlijke bestuurscontrole, waardoor vrijwaring van molest niet kan worden gewaarborgd. I. A. F. Kcenders f. Te Utrecht is na een langdurige onge steldheid op 37-jarigen leeftijd overleden de heer A- F. Koenders, voorzitter van den Ned. R.-K. Bond van Handelsreizi gers „St. Christoffel". 31 Augustus j.l. werd hij begiftigd met de ridderorde van Oranje Nassau. Do heer Koenders was o.m. lid van den Spóorwegraad.-' Heden heeft te Utrecht op de R.-K. Begraafplaats de teraardebestelling plaats gehad. ÜBT DE ©ÜSEWIISB ALKEMADE. Personalia. De heer A. Akerboom, weg werker en brugophaler in dienst der ge meente Alkemade is wegens lichaamsgebre ken als zoodanig afgekeurd. Genoemde heer heeft inmiddels reeds eervol ontslag verkre gen wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Collecte. De dezer dagen gehouden col lecte ten bate van het Instituut voor Blinden te Wolfkeze heef opgebracht de som van f 45.47'. ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Den 15en September zal de heer G. Beins, directeur van het Post en Teiegra af kantoor alhier, den dienst ver laten. De aangename en prettige samen werking, welke met hem plaats vond, heeft het personeel aanleiding gegeven, dien dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Het heeft den scheidenden directeur, als blijk van groote waardeering, een fraai ge schenk aangeboden, hetwelk met een toe passelijk woord werd overhandigd. Schietwedstrijd. Op de national,, schiet wedstrijden, .uitgeschreven door de Kón. Vereeniging van Ned. Scherpschutters, werd door verschillende plaatsgenooten een prijs behaald. De Alphehsehe Burger wacht veroverde den eersten prijs in de afd. Korpswedstrijd Marga me.t geweer en karabijn en den, 6den prijs geweer en ka rabijn 200 M. Verder werden nog behaald: een 1© prijs in de afd. B (vaste baan Marga) door G. Bergshoef, in dezelfde afd. een 2e prijs door A. C. Mijs, een 3e prijs door L. Jongenburger, 4e prijs door W. B. Kroon. Op de vrije baan behaalde H. C. Mijs den len prijs, G. Bergshoef den 2en prijs, terwijl laatstgenoemde in den eere-wed- strijd zich no. 3 plaatste. In den korpswedstrijd op de buks was de Alphensche Burgerwacht no. 5 terwijl de heer Mijs zich een flink revolverschutter toonde door zich no. 8 van de 102 deelne mers te plaatsen. Diefstal. Tegen mej. J. v. d. S. alhier werd proces-verbaal opgemaakt wegens het ontvreemden van een belastingplaatj? van een rijwiel. Inbraak. In den afgeloopon nacht hebben ongenoode gasten door verbreking eener ruit zich toegang weten te verschaf fen in den stal van den landbouwer K. aan de Gouwsluiscke weg, waaruit zij vier kazen medenamen. Bloemendag. Wat is Santos? Een in- steiling welke beoogt steun te verleenen aan onbemiddelde R.-K. Middenstanders, welke door de ziekte der tubreculose zijn aangetast. Tot dit doe wordt bier Zondag en Maandag a.s. een bloemendag gehouden welke wl] gaarne met vrarmtè aanbevelen, wij verwijzen verder naar een adverten tie in dit nummer. Auto-ongeluk. Langs de Steekterweg was gisteren de groentenhandelaar H. W bezig zijn wagen, waarvoor de hit reeds stond aangespannen, met groenten te la den. Eensklaps naderde van uit de rich ting Alphen een auto, die recht op de hit aanreed, de gevolgen bleven niet uit. Het dier werd door de auto gegrepen en kwam op de motor-bedekking en een zijscherm terecht, terwijl de boomen der groentenwa- gen door de ruit der auto drongen. De hit werd vrij ernstig aan de borst en pooten verwond, wonder genoeg bekwamen IT. W. evenmin als de chauffeur eenig letsel. De auto, die eveneens bschadigd werd, was genummerd G 23086. De bestuurder H. A. v. D. kwam uit Haórlem. Door de politie werd procesverbaal opgemaakt. Excursie. Gisteren maakten ruim honderd gemeente-ambtenaren uit ver schillende gemeenten des lands, deel uit makende van de Ned. Bond van gemeente ambtenaren na afloop van de vergadering gehouden te Scheveningen, een excursie naar Alp hen aan den Rijn, teneinde een bezoek te brengen aan de fabriek van de bekende uitgevers-firma, Samson. De hee- ren vertrokken per tram naar Leiden, van waar zij in eenige auto's naar Alphen werden afgehaald. Bij hun aankomst aan de fabriek werd het groote gezelschap bin nen geleid in de monsterkamer der inrich ting, waar zij werden verwelkomd door den burg. der gemeente en den oudsten firmant, den heer J. B. Samson. Hierna maakten de heeren een rondgang door de fabriek, waar zii de werkzaamheden in de d-iUonde afdeelingen bezichtigden. Na afloop hiervan werd door de firma aap allo excursistcn een foto der fabriek uitge reikt, waarna zij zich veroériig'den aan een lunch, hun door de firmanten aange boden. BOSKOOP Rijktuirlbouwschool. Bij het gehouden toelatiiigexamen aan de Rijkstuinbouw school alhier slaagden: N. v. d. Kraats, Boskoop, J. van Ext er. Hazèrswoudë, A. H. Kof man, Gouda, P. Bouwmeester, Bus sum, J. Kok, Bussum. F. Loonstein. Bus sum, S. J. Hoogerzeil, Naarden, J. J. Ab- spoel, Leiden, Mej. R, van Dam, Rotter dam, A, W. Hensen, Rotterdam, F. Im- mink Rotterdam, A. B. Sclïnijder, Rotter dam, J, J, Bollee, 's-Gravenhage, H. Haff- mans, 's-Gravenhage, Th de Roo, 's-Gra venhage, J. L. de .Rijke, 's-Gravenhage, H. do Bruyn, Schoonhoven, J. W. Le Gom- te, Haarlem, H. J. Lu verge, Amsterdam, B Tideman, Terwinselen, Afgewezen 2. HILLEGOM Priesterwijding^ Op Zaterdag "20 dezer zal onze plaatsgenoot, de WclEerw. Heer Johannes Pijpers in het Missiehuis St. Jo seph te Helden-Panningep het H. Priester schap ontvangen. Wij twijfelen niet, of alle parochianen der beide Kerken zullen in de zen tijd van voorbereiding den jeugdigen a.s. Missionaris in hunne gebeden geden ken. Naar ons van bevriende zijde werji medegedeeld, zal Pater Pijpers eers.t een jaar na zijn wijding ih zijn parochiekerk zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Balalaika-Ccncert Woensdag- en Don derdagavond trad het Balalaika-Concert onder leiding van den dirigent Sascha Wolgin alhier op in do Goncertzaali van den heer Sisternians. De opkomst was beide avonden slechts zeer middelmatig, hetgeen, gezien wat gebeden werd, alles zins te betreuren was. Dat neemt niet weg, dat de aanwezigen uitstekend genoten heb ben van wat door het gezelschap op veler lei gebied werd geboden. De recenties zijn dan ook overal schitterend. De oorzaak der geringe belangstelling schuilt o.i. in de alhier op handen zijnde feesten. Aangekocht. Wij kunnen thans defini tief mededeelen, dat het gebouw der Han- zebank door het Kerkbestuur van Sint Martinus is aangekocht voor Patronaats gebouw. KATWIJK AAN DEN RIJN R. K. Kiesyereeniging. De R. K.-Kies- vereeniging „Plicht en Eens-gezindheid" vergaderde Vrijdag 12 September in de zaal Vreeburg. De Voorzitter opende de vergadering met den Ohr. groet en zet uiteen waarom in hoofdzaak deze vergadering gehouden moest worden, nl. om. te behandelen het concept-reglement der R.-K. Kamer-Cen trale Leiden. Hij brengt een woord van dank aan de R. K. Propagandaclub voor de ijver, dien zij na de#vorige vergadering aan den dag-gelegd heeft vooral door het aanwerven van nieuwe leden. Dan leest de secretaris de notulen, die zonder aanmerkingen worden goedgekeurd. Dan komt in bespreking genoemd concept-re glement hetwelk wordt voorgelezen. Er ble ken meerdere leden te zijn, die niet ge heel instemden met het systeem van ver kiezing voor bestuursleden der Kamer- Centrale. Een voorstel werd er echter niet van gemaakt. De noodige inlichtingen wer den verstrekt waar noodig. De afgevaar digde kreeg vrij mandaat. Deze vergade-" ring zal gehouden worden te Leiden op 24 September a.s. Volgt rondvraag. De heer Schrama vraagt inlichtingen over de zaak, onlangs genoemd in een ingezonden stuk in de Leidsche Courant door het be stuur. De Voorz. zegt dat dit betrof een groote onachtzaamheid bij den secretaris der Sta ten-Kieskring, den heer G. Bulten te Voorhout. Een tweetal brieven van het bestuur aan genoemden secretaris bleven onbeantwoord, de gevraagde inlichtingen en eventueel te verstrekken bescheiden bleven onbeantwoord oï achterwege. In een vergadering van bet bestuur 'der Statenkicskring heeft spr. persoonlijk de zaak ter sprake gebracht. De toezegging werd gegeven dat aan de verzoeken zou voldaan worden. Tot heden is nog geen en kel schrijven beantwoord, aan geen ver zoek voldaan. De heer Schrama zegt te wenschen, dat de afgevaardigden in de eerstvolgende vergadering z.i. maar op on dubbelzinnige wijze moeten kenbaar maken dat de tijd van gaan voor zoo'n secretaris zeker gekomen is. De afgevaardigde zegt van bet gesprokene goede nota te hebben genomen en de eaak ter sprake te zullen brengen. De beer Schrama bespreekt nog de verordening betreffende Zondag-winkel sluiting en de verordening, waarin verbo den wordt de tentjes op het strand op Zondag geopend te hebben, waarop het raadslid, de heer Grimbergen antwoord. Dan dankt de voorz. de aanwezige dames en heeren en sluit de vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna verloting van elf prijzen plaats heeft. NOORDEN Personalia. Tot tijdelijk onderwijzer aan de R. K. School alhier is benoemd de heer M. A. Geldermans te Amsterdam. ROELOFARENDSVEEN. Prijs behaald. Het muziekcorps -Lief, de voor HarmoniQ" heeft deelgenomen aan het concours te Poeldijk en behaalde in de 4e afdeeling den derden prijs. RIJPWETERING. Fanfareccrps. Ons fanfarecorps heeft Woensdag j.l. weer een schoon succes kun nen boeken. Bij gelegenheid n.l. van het nationaal concours van harmoniecorpsen, uitgeschreven door de jubileerende vereeni ging „Pius X" te Poeldijk, behaalde het Rijpweteringsche corps den 2den prijs in do 2de afdeeling. Voorwaar een schitteren de praestatie, gezien vooral den korten tijd, waarin de uit te voeren nummers* moesten worden ingestudeerd, een ware voldoening voor den ijverigen en bekwa men directeur, den heer Bolderdijk, van Leiden, en een aansporing vooral voor de ingezetenen van Rijpwetering, om door milde donatie's zorg le dragen, dat dit kra nige corps in stand kan blijven. Kcninginnefeest. Donderdag hóeft Rijpwetering feest gevierd, al scheen het reeds, dat er dit jaar van feestvieren niets zou kunnen komen. Reeds om ongeveer 9 uur 'sfnorgens werd het feest ingezet met een wandeling der schoolkinderen door bet dorp, opge luisterd door de vroolijke muziek van ons fanfarecorps. Heeft een optoert van met oranje-getooide kinderen altijd iets aan trekkelijks/vooral hier zag de stoet er bijzonder aantrekkelijk uit, door de Van. afstand tot afstand meegedragen bloemver sieringen, door een fweetal ingezetenen geheel belangloos voor dit doel vervaar digd. Na afloop der wandeling werden de kinderen in het schoolgebouw onthaald op alles wat een kindermond kan streelen en wel op een wijze, dat met recht gezegd kan worden, dat allen, te ongeveer 12 uur hoogst voldaan huiswaarts keerden. Onderwijl was op het terrein bij het café Zoetemelk de ringrijderij gehouden, waarbij de prijzen, bestaande uit fraaie kunstvoorwerpen, werden gewonnen door de dames 1. M. Borst Gd., 2. M. Bakker en 3. J. Borst Jd., allen alhier, en de heeren 1. Joh. v. d. Meer, 2. W. Verkleij en 3. A. Borst. Na den.middag onthoofdden weLandru, die echter van zijn vreedzame beulen, al zeer weinig te lijden bad. Met. muziek werd de schuldige uit de. cel gebaald en in triompf naar de strafplaats gevoerd.. Jam mer, dat het weer niet erg meewerkte, want aan grappige tooneelen ontbrak het bij de onthoofding van den vrouwenmoor denaar niet. Slechts aan vijf van de 132 heulen gelukte het, den gehaten moórde- te onthalzen en den daarvoor uitgeloofden prijs te winnen. Toen de onthoofde misdadiger van het terrein was weggevoerd vingen op verschil lende plaatsen tegelijk de diverse kinder spelen aan, waarbij de belangstelling van het publiek slechts matig was, wijl een aanhoudende motregen het verblijf bui tenshuis verre van aangenaam maakte. Bij café Daleman zagen we aardappel- loopen voor jongens van 13 tot 16 jaar, waarbij de prijzen gewonnen werden door 1. A. Bisschop, 2. B. Strijk, en 3. A. Bak ker, alsook turfrapen voor meisjes van den zelfden leeftijd. De prijzen werden hier gewonnen door 1. C. Helleman, 2. J. v. Zijl en 3. C. Daleman. Tegelijkertijd werden bij „Rustoord" de wedstrijden gehouden voor de schooljeugd verdeeld in zes groepen. Jongens 5de en 6de klas, hardloopen met hindernissen. Prijswinners 1. D. Hogendorp, 2. J. Zoete melk, 3. G. Ganzevles. Meisjes 5de en 6de klas: fdnrollen. Prijswinsters 1. A. Go-zijn, 2. R. Ganzevles, 3. S. Helleman. Jongens 3de en 4de klas: tonrollen. Prijswinners: 1. J. Bisschop, 2. G. v. d. Zon, 3. C; v. Emmerik. Meisjes 3de en 4de klas: boutjes rapen. Prijswinsters: 1. G. v. Diemen, 2. C. Jan sen, 3. J. Lens. Jongens 1ste en 2de -klas:' hardloopen. Prijswinners: 1. S. Strijk, 2. T. de Graaf, 3. S. Oudshoorn. Meisjes 1ste en 2de klas: baldragen. Prijswinsters: 1. S. v. d. Poel, 2. C. Rotte veel, 3. A. v. Benten. Des avonds te acht uur werden in het café „Rustoord" de prijzen der ringrijde rij uitgereikt, waarna men nog geruimen tijd in gezellige feestvreugde bijeenhleef. Inderdaad, do bevolking van Rijpwete ring kan met voldoening terugzien op de zen jaarlijkschen feestdag, waarbij geen enkele wanklank de feestvreugde heeft ver stoord en die nog langen tijd een blijde herinnering zal achterlaten. Land- en Tuinbouw Veiling te Lis se op 12 September, on der Directie van de veilingskring „Lisse" van het H. G. B. E.Y.T. La Remarquable f 3,50; E.V.T. Proserpine f 8,50; E.V.T. Witte Valk f 4?10 E.V.T. Herman Schlegel f 2,80; E.V.T. Mon Tresor I 5,50; E.V.T. Prins van Oos tenrijk f 5.—; E.V.T. Van der Neer f 2,50; E.V.T. La Reine f 2,50; E.V.T. Lady Boreel f 4,70; E,V.T. Witte Due Max f 2,10; D.T. Cour, d'Or f 4,— D.T. Murillo f 2,70; D.T. Vuurbaak f 6,70; E.N. Emperor f 7,10. Aanvoer belangrijk minder. Goede koop lust. 4.50 5.20 5.20 5.20 7.50 8.20 8.20 8.20 8.20 8.20 8.20 8 35 8.50 8.50 9.20 9.20 10.50 10.20 UIT DE RADIO-WERELD. Wat er van ayond te hoors.n is. 0 uur: 2LO (Londen) 365 Popu'aiï! muziek en damesuurtje. Berlijn 500 M. Concert. 5WA (Card:ff) 350 M. Con-, cert. Brussel. 265 M. Kamermu-» ziek. M. SFR (Radio-Paris) 178' Concert. 5WA (Cardiff) 350 M. Con cert pn voordracht. 2LO (Londen) 365 M. Wag- ner-Tchaikowsky-avond. 5IT (Birmingham) 475 M. Zang, puano, voordracht. 2ZY (Manchester) 375 M. Mannenkoor en dansmuziek. 5NO (Newcast'e) 400 M. Zang en dansmuziek. 2BD (Aberdeen) 495 M. Voor< dracht en concert. 5SC (Glasgow) 420 M. Dans-» muziek. Brpssel 265 M. Nieuws en concert. 6BM (Bournemouth) 385 M. Populaire ouvertures en bal laden. Berlijn. 500 M. Concert. PTT (Pos'school, Pa.rij's) 450 M. Uitvoer:n.g van Hamlet. SFR (Rad:o-Paris) 1780 M. Concert. 2LO en ardere BBC -sta tions: Dansmuz'ek van het Savoy-hotel te Londen. Voor Zondag. uur .SFR (R-d- T>aris) J730 M. Tzieane-orkesf PfylG (Den Haa<r) .1050 M. Kurhausconcert van Schevenin gen, 2LO (Londen) 365 M. Tijdsein en concert 5IT (R:mvnghnn) 475 M. Pia no-quintet. 5SC (G'aseowl 420 M. Concert. SFR 'Radio-Paris). 1730 M. Kinderconeert." Bmcsrl ?.r Córmm-t. NSF (Hilversum) 1050 M. Con cert nut medewerking van mr». Betsy Hirsch (sopraan) mej. Riek Dieperink (piariot en den heer Frans le Coultre (vioolL 2LO (Londen) 365 M. Gods dienstoefening. 5IT (Birmingham) 475 M. Con cert. Brussel 265 M. Concert 5WA (Cardiff) 350 M. Concert 6BM (Bournemouth) 385 M. „Hymne of praise" van Men delssohn. SFR (Radio-Paris) 1780 M. Fragment uit „Rigoletto" (Ver di) 2LO (Londen) 365 M. Concert. 5NO (Newcastle) 400 M. Con cert; SFR Pm-muzirk. De Nederlandsche Radio-Industrie. In liquidatie. Wij lezen in Radio-Expres: Naar men ons meldt, is de N.V. Neder landsche Radio-Industrie in liquidatie cm redenen van internen aard. In verband hiermede en in verband met het feit, dat de Kurhausconcerten 15 Sep tember afioopen, denkt de. directie derXed. Radio-Industrie de uitzendingen van P O G G na dien datum te staken. Wat betreft de nog onderhanden zijnde opdrachten zooals het weerbe.richten-sta- tion te De Bilt en andere bestellingen, deze worden normaal uitgevoerd en afgewerkt. Deze berichten zullen velen treffen door de omstandigheid, dat hiermede de oudste radio-zaak in Nederland zou heen gaan en de eerste omroepzender. die zich sedert November 1919 gereceld liet hooren, tot zwiigen zou worden gebracht. De N. R. I. vertegenwoordigt een stukie Nederlandsche radio-geseliiedenis. Dp N.V. werd in 1918 opgericht als voortze,fi"g van de zaken van Technisch Bure-ui Wweless, den amateurs uit. het kristallen tiidnek sinds 1914 welbekend. Over hetgeen ui+ <^e werkplaatsen der N. R. Tv fê voorscbi i kwam. hebben wij nooit anders hooren spre. ken dan in dezen zin. dat kwaliteit en af werking waren te roemen. Tn h«ar labora torium is origineel en degelijk, in dp prac- tijk bruikbaar werk verricht. De tces^eltv- .pen voor ontvanest dragen het sfomnelvnn vindingrijke zelfstandigheid. Op Omroepg^- bied en ten aanzien van telefoniezender in het algemeen, werd hier pioniersarbeid ver richt. In al die opzichten zou het verdwi'men der N. R. I. gevoeld moeten worden als een stukje afbraak van de Nederlandsche nij verheid. Tntusschen vernemen wi? thans tevens, dat een nieuwe combinatie de zaken der N. R. I. en bloc wil overnemen en dal indien zich daarbii geen onoverkomelijke moeiliikheden voordoen ook na de reor ganisatie ven het bedrijf warraan hard wordt gewerkt, een hervet tins van den cm« roen van P C G G mogelijk is. Het zou zeker te he.trenréu zün indien deze n:ftionalp onderneming on Radioge- bied moest verdwijnen en met den we.nsch. dat de noodige steun gevonden zal worden om de plannen van de nieuwe combinati3 le doen slagen, zal wel algemeen worden ingestemd. RADIOs EnoMt TlESmifl n DUBBELE» voor draadJooze telegrafie-telefonie teqen concurreerênde prijzen. Zie onze étalage! fiJRPNIJK II LU G?64 v.h. R. GEERAERÏ3-REUT R MARE 70 - TEL. 1118 - L-13EM

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3