gurger 72 p. 8.35 14 34; 11 C. P. Kok 72 g 35 7.34: 12 A. F. Bos 72 p. 5.35: 13 J. C. H. Jacobs 72 p. 3.35 4.34; 14 j W. Fransoo 72 p. 3.35 2.34; 15 M. Hannaart 72 p. 2.35; 16 R. G. Wolf 72 p. 1.34; 17 A. v. Pelt 72 p. 2.33; 18 W. Louck 71 p. 7.35: 19 A. v. Broek 71 p. 5 35 10.34; 20 J. P. y. Brussel 71 p. 5.35 8.34. Vaste baan Marga: 1 G. Bcrgshoef 143 p; 2 Ph. L. v. d. Drift 141 p.; 3 B. Lemkes 140 p.; 4 E. M. Herweijer 139 p.; 5 P. Borghouts 138 p.; 6 D. J. v. d. Helm 138 p.; 7 A. G. Hijs 135 p.; 8 F. W. Broekhuizen, 134 p.; 9 Th. H. v. Gijze 133 p.: 10 A. J. A. Genefaas 133 p. Kampioenbaan F. Looij 144 p. Dagkruis 12de dag Buks J. W. y. d. Elst. Dagkruis 12e dag Marga J. D. v. d. Burg. HECHTZfiKEK. HAARLEMSCHE RECHTBANK. BloeniboSlendiefsfal. Terecht stonden T. W. S. en A. v. d. A., heiden arbeiders te H i 11 e g o m, die daar uit een schuur van W. Blom, bloembollen hadden weggenomen, en A. v. d. Zw., die werkzaam was bij de firma B., die de deur had opengelaten, om de beide eerste beklaagden Ln den diefstal behulpzaam te zijn. Bekl. bekenden; de heer Blom doelde mede, dat het geslolene een waarde van f260 a f270 vertegenwoordigde. De po litie had de bollen in beslag genomen, zoo dat de heer Blom ze later weder had kun-, nen terug krijgen. De laatste bekl. was drie jaar bij den heer Blom in dienst geweest. Zijn pa troon was goed over hera tevreden en hij had een behoorlijk loon.. Het O. M. oordeelde, dat het gewenscht is in deze een strenge straf op te leggen. Het recpiireerde tegen ieder der beklaag den drie maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger, mr. A. A. Huizenga, be pleitte clementie. KAAGSCHE RECHTBANK.^ Arbeidsvrijheid. Voor den politierechter stond gistermor gen terecht J. W. H., grondwerker te Leiden, die een kameraad op diens ge zicht had geslagen, omdat de laatstg werkte onder het loon, door de vakvereeni ging vastgesteld. De officier eischte 1 maand gevangenisstraf. Hij wees er op,dat de arbeidsvrijheid door de grondwet voor ieder is gewaarborgd. Onder die grondwet leven we nog steeds, doch niet onder, het despotisme van vakvereenigingen. De die pere grondslag van de zeer ongepaste wijze van optreden van beklaagde was aanleiding voor den officier tot het eischen van gevangenisstraf. De politie rechter veroordeelde hem - tot 28. gulden boete, to vervangen door 4 weken hechte nis. Gesnenmic? Bepishtten De moderne verlichte (0 wereld. Een waarzeggerskantoor. Wat wellicht weinigen in den lande zul len weten, wat waarschijnlijk ook in de stad zijner inwonings 's-Gravenhage, aan de groote massa! onbekend zal zijn, is het feit, dat de residentie, een man herbergt van internationale bekendheid, een man wiens naam bij de Nederlandsche poste rijen een klank heeft, zoodanig dat alleen reeds de vermelding er van voldoende is, om iederen postconducteur te verwittigen, dat het vorstelijk 's-Gravenhage de stad is, waar de man in kwestie rijn penaten heeft opgeslagen, schrijft „De Grondwet". Wellicht denkt men dat wij hier op het oog hebben den directeur-generaal der pos terijen, of den minister van Waterstaat, misschien wel onze premier zelf.... niets echter van dit alles. Sinds eenigen t'jd is in Den Haag geves tigd, een zekere Roxroy, een man, die door het plaatsen van annonces in buitenland- sche bladen, door het verzenden van tien duizenden circulaires naar alle deelen van de wereld, zich aandient als helderziende, en tegen toezending van idem zooveel, het verliecleu, heden en de toekomst als een open hoek aan zijn cliënt per brief voor- legt. En het gevolg... aangeteekende zendin gen uit alle laden van dit ondermaaneche, uit Patagonië-, zoowel als uit Griekenland, van de kosten van den Stillen Oceaan zoo wel als uit de streken aan de IJszee gele gen, bereiken het Haagje. Roxroy Hollande, Roxroy La Have, het is allemaal gelijk: zoodat de sta pels „aangeteekenden" van een dezer adres sen voorzien, onze grenzen gepasseerd zijn, weten de postconducteurs reeds, dat deze stukken voor de Emmastraat, Den Haag, bestemd zijn. En op het hoofdkantoor in de residentie is een speciale beambte belast, den post te behandelen voor het kantoor Roxroy waar, zooals men vertelt, meer dan hon derd klerken en typisten werkzaam zijn, om de bijgeloovige massa te voorzien van de voorspellingen van den helderziende. Alleen Engeland en de Ver. Staten schij nen niet tot het operatie-terrein van den modernen waarzegger te behooren, ten minste van hieruit komen weinig of geen aangeteekende zendingen. Opmerkelijk is het, dat voor dezen man alleen meer aangeteekende stukken aankomen dan voor geheel 's-Gravenhage s— de ministers er buiten gelaten teza men. En het publiek uit geheel de wereld, het publiek dat aan clairvoyance, waarzegge rij enz. nog waarde hecht, zendt zijn aan geteekende naar het mondaine Haagje, Kaar ggg slimme vreemdeling een goed go- organisord en modern ingericht „waarzeg- gerskanloor" er op na houdt. De tijd van de waarzegster, met haar koffiedik en spinnenden zwarten kater be hoort lot het"verleden; bet menschdom met zijn verlichte idee?n laat zich niet meer beetnemen door een oude, tanige, af- tandsche juffrouw, het zoekt zijn hulp en troost voor verleden, heden en toekomst, via het waarzeggerskantoor, via den aan geteekenden brief. De moord in de Engelenburgerstraat te 's-Gravenhage. Gelijk reeds vroeger is medegedeeld was 't aan de politiS niettegenstaande ijverige naspeuringen nog niet gelukt de bijl op te sporen waarmede de moord op een be woonster van de Engelenburgerstraat is gepleegd. Thans is uit het water aan den ZuidwaJ een bijl opgedregd en vermoed wordt dat dit het voorwerp is waarmede de misdaad is begaan. Grond voor dit vermoeden bestaat onder meer in het feit dat de persoon, d e als verdacht den moord te hebben gepleegd is aangehouden en die zich nog steeds in voorloopige hechtenis ter observatie be vindt, kort nadat de misdaad is ontdekt, aan den Zuidwal nabij het Ziekenhuis is gezien. Maar zekerheid dat de gevonden bijl inderdaad het moordtu'g is, bestaat nog niet. De moordaanslag te Venlo. De 20-jarige electricien J. T. uit Ble- rick, werd gistermorgen naar de gevange nis te Roermond overgebracht wegens den moordaanslag op Margaretha M. te Venlo Verdronken. Te Bovenpekela (Gron.) is Donderdag de vrouw van den tuinbaas J. in het ka naal verdronken. Te Wageningen^ is de badmeester, oud-onderofficier bij de Marine, die on langs ziju zilveren ambtsjubileum vierde, in den Rijn verdronken. Nederlander aangehouden. Nabij de Middenstatie te Antwerpen is een Nederlandse ae Communist aangehou den. Hij was in het bezit van verboden wapens en propagandabrochures voor diens Iwcigering. De postdiefsial te Kerkrade. De „Msb." verneemt, dat de beide Duit'- schers, Sckortmann uit Aken en Hollander uit Herzogenralli, die gearresteerd werden in verband met den voor twee jaren ge- pleegden diefstal van f 37000 uit een post zak, een volledige bckenis hebben afgelegd. Zij zijn naar de gevangenis to Aken over gebracht. Diefstal van Rijwielplaatjes. Het is gebleken, dat J. Sdie verdacht wordt van diefstal uit tentjes bij Bloemen- aaal, zich ook heeft, schuldig gemaakt aafi diefstal van rijwielplaatjes te Haarlem. Deze plaatjes verkocht een caféhoudster te Haarlem aan bezoekers. Ook zij is aan gehouden, evenals verschillende koppers en een jongen, die met S. de diefstallen, pleegde. Tegenwoordigheid van geest. 't Is marktdag in een van onze provin cieplaatsen in Noord-Holland. Druk ge woel. Er tusschen door schreeuwen de „stand-werkers". Eén er van heeft een zeer huishoudelijk artikel te koop; kam men. Met bijzonder veel geestdrift prijs hij 't onmisbare klc'nood aan. Dit prijzen van zi.in waar eaat vergezeld van de onvergete lijke woorden:. Bureers, boeren en buitenlui. Ziehier, wat ik verkoopen ga... een kam... ijzer- sterk, kijk, wat je daar al mee doen kan,... schuren, zagen, buigen... Het ding zal niet barsten, (staat den kam te buigen van je welste, maar o wee, een klein barstje ver toont zich). Zie, burgers, boeren en buiten lui, dat is nog nooit vertoond! Buig maar zooveel jp w lt, de kam breekt niet.... Daar kan je alles mee doen «en... (plotseling breekt het voorwerp van zijn momenteele liefde).... zoo zien ze er van binnen uit. ('t Is historisch zegt het „Hbld."). Aardrijkskunde onvoldoende! Men schrijft aan de „Msb.": Op de nieuwe door do Ned. Posterijen uitgegeven buitenlandsche (geillusteerde) briefkaarten komen kijkjés voor van ver schillende plaatsen uit ons land. Op één dezer komt een afbeelding voor van Hat- tem (Overijsel)! In onzen schooltijd lag dat plaatsje in Gelderland. Herten vangen. In tegenwoordigheid v^n Z. K. H. Prins Hendrik wevden Woensdag en Donderdag in de omgeving van den „Hoogen Dui ver" een twaalftal herten gevangen, die naar Spanje zullen worden verzonden tpr veredeling- van hun rasgenooten in de bos- schen aldaar. Dit vangen ven de herten geschiedt met behulp van groote netton, welke op een lengte van ongeveer 100 M. langs de boomen worden gespannen. De herten worden in die netten gedreven. On geschikt bevonden exemplaren herkrijgen de vrijheid. Het ligt voor de hand, dat de dieren bij hun pogingen om zich uit de netten te be vrijden wel eens een poot, of nog erger, zooals Donderdag met een paar herten ge beurde, den nek breken. Hel beest had er genceg van. 't Is gebeurd in Vlaardinger-Ambacht. Een boerenknecht van 20 jaar zat ge moedelijk in de wei een koe te melken. Het beest was heelemaal niet lastig; ge dwee liet het den melker zijn gang gaan en de vette melk bruischte in de blank geschuurde emmer. - De jonge man verrichtte zijn werk, on bewust van het onheil dat boven zijn hoofd hing. Dat onheil kwam plotseling op hem af, log en zwaar, in den vorm van het koe beest zelf, dat van het melken blijkbaar genoeg had en zich Boven op den melken- den knecht liet neervallen. Was het beest door het vervelend ge- melk in slaap gevallen? Had het alcohol gebruikt en en kon het zicih daardoor niet meer staande houden? Hoe het zij, de onfortuinlijk knecht brak zijn been. Hij is in het ziekenhuis te Vlaardingen opgenomen. „Ctr." Onveilig strand. In de volg?nde week zal het strand tua- schen Seheveningen en Wassenaarsch© Slag onveilig zijn op Woensdag van 11 uur v.m. tot half drie n.m. wegens het schieten met gesehut en op Donderdag en Vrijdag van 9 v.m. tot half drie n.m. wegens het schieten met mitrailleurs. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand slechts dan weder voor het pu bliek toegankelijk is, wanneer de vlaggen, waardoor cle onveiligheid van het strand wordt aangeduid, zijn ingehaald. RADIQ-SPICNNAGE VIA ONS LAND? De Daily News komt met een sensatio neel verhaal: Via Nederland,, de Luister post van Europa, zou Duitschland per draadlooze de Engelsche coraimercieele markt bcspionnceren en daar dun gebruik van maken voor manipulaties ter beurze. Een speciale verslaggever van het blad is naar Rotterdam gegaan en geeft uitvoerig verslag van rijn bevindingen. Hij begint met te constateeren, dat ons land door zijn ligging een prachtig-cen- trum is voor het verzamelen van nieuws, zooals in den oorlog is gebleken, en dat het door zijn geografische gesteldheid een ideaal-land is voor de draadlooze. Van die voordeelcn wordt natuurlijk ruimschoots op wettige wijze gebruik ge maakt, b.v. door het persbureau Vaz Dias, het eerste draadlooze nieuwsagentschap ter wereld, dat in verschillende codes nieuws op ieder gebied aan zijn abonné's toezendt. Vooral in den tijd toen er nog 'geen tele fonische verbinding tusscbeu Engeland en Nederland bestond, hebben, volgens den correspondent, in de buitenwijken van Lon don verscheidene bezitters van een ont vanger reeds de draadlooze berichten, uit Nederland onderschept, waarin het finan- cieele nieuws uit Duitschland en Frankrijk werd opgenomen. En zij deden dat zelf als de berichten met een sneizender waren verzonden, daar deze toch met een speciaal apparaat kon den worden opgevangen, dat ze dan later langzaam teruggaf. En zelfs nu nog, nu de telefonische verbinding bestaat, worden volgens het blad deze methodes nog toege past, met medewerking vermoedelijk van dezelfde Nederlanders, die in oorlogstijd zoo ijverig voor Duitschland hebben ge- spionneerd De Daily News legt verband tusschen deze bevindingen en een andere kwestie. Een openbare draadlooze dienst bestaat al gerüimen tijd tusschen Engeland en ver scheidene Europeesche landen,1 echter niet met Duitschland. Er rijn. echter in bijzon dere gevallen schikkingen getroffen mét eenige draadlooze stations/In cle perste plaats dat van Northolt, om toch' handels- en andere berichten naar Duitschland te zenden. Het blad eischt, dat de Posterijen en de Regeering een ernstig onderzoek instellen naar deze feiten, want het vreest, dat En- getends concurrenten op die wijze worden bevoordeeld ten koste van Engeland en nog wel met medewerking van den Engelschen staat. Het komt ons voor dat de „Daily News" spoken ziet, schrijft het „Hbld.". Dat Brit- sche handel-:informatie Duitschland be reikt en wellicht bevoordeelt is niet alleen de fout van de radio. Zonder strenge cen suur kan onmogelijk worden belet dat be richtgeving per brief, telegraaf of telefoon (wederom via Nederland) plaats vindt. Dat Nederland voor al deze verbindingen tus schen Engeland en Duitschland ligt betee- kent echter nog niet, dat het daarom een tehuis voor Duitsche spionnen behoeft te worden. Bovendien, ook de „openbare" Brilsche draadlooze diensten met Frank rijk, Zwitserland, Oostenrijk en Spanje leverden potentieel gevaar op. Want wat draadloos de lucht ingaat voor een dezer landen, kan door elk die een particulier ont vangapparaat heeft, worden opgevangen, ook in Duitschland. De eenige bescherming ligt dan ook in het gebruik van code. Boos aardige Duitsche concurrenten behoeven zich dus niet speciaal van Hollandsche lus schenkomst te bedienen. Hun radio-sche ma kan evengoed over Parijs of Genève of Madrid loopen. De wijze waarop de „Daily News" Nederland en Nederlanders in deze zaak betrekt lijkt, ons daarom ongegrond. Al hegrijpen we desnoods dat het blad een enquête yraagt om na te gaaij wie pre cies de personen of ondernemingen zijn, die voor radio-broadcasting gebruik maken van de Britsche stations, en met welke doeleinden zij dit doen. Dat ook de Britsche postdienst, deze onze opvatting schijnt te deelen, blijkt uit een verklaring van een ambtenaar van dit departement, die, naar wij in de „Times" van hedenochtend lezen, naar aanleiding van de critiek van de „Daily News" op merkte, dat het onmogelijk is om te voor komen, dat draadlooze berichten in handen vallen van persongn, voor wie zij niet be stemd zijn. Verder zette hij uiteen, dat Engeland aan buitenlanders het gebruik zijner draadlooze stations bezwaarlijk kan ontzeggen, zonder gevaar te loopen, dat andere landen vergeldingsmaatregelen ne men. Guiten). Berichten Een Beursschandaal te Rome. Verscheidene arrestaties te wachten. Naar de „Giornale d'Italia" meldt, zou de politie een groot beursschandaal op het spoor zijn, waarbij vele vooraanstaande personen uit de financieele wereld Betrok ken zijn. Een bankdirecteur. Fontani, is gearresteerd, onder beschuldiging van het veroorzaken van valsche tendentieuze be richten. zooals omtrent een aanslag op Mussolini. Tegen een andere zeer bekende persoonlijkheid is een bevel tot arresta tie uitgvaardigd. Commendatore Limensa- ni, administrateur van een te Rome ver schijnend blad, dat door eenige bankieio gesteund wordt, is aan een langdurig ver hoor onderworpen, terwijl nog verdere ar restaties te wachten zijn. De besturen der diverse beurzen rijn door het bestuur der beurs te Rome tot een spoedvergade ring opgeroepen. Tv/ee Japansche sloepen gezonken. Verscheidene personen omgekomen. Uit Tokio wordt gemeld: Twee sloepen van het vlaggeschip „Nagato" kwamen in botsing en zonken ter hoogte van Yokosoe- ka, waaronder verscheidene personen ver dronken. Nader wordt bericht, dat bij het ongeval met de sloepen van de „Nagato", waar schijnlijk een twintigtal verlofgangers is omgekomen. De eerste vrouwe!ijke gouverneur In Amerika. Zal haar verkiezing ongeldig worden verklaard? Uit New York meldt men, dat te Austin in den staat Texas gerechtelijke stap pen worden gedaan om mevrouw Fergu son, die bij de voogloopige verkiezingen door de Democraten tot gouverneur van Texas werd gekozen, van de definitieve verkiezingen uit te sluiten. Men voert n.l. aan, dat zij. wanneer rij gekozen is, te veel onder den invloed van haar echtge noot zal staan, die, zooals men zich her innert, als gouverneur werd afgezet en wegens on kooperij-zaak in de gevangenis zit. Jagen met machinegeweren. De slroopers in de Oostelijke Pyreneeën hebben er een nieuw middel op gevonden om het wild af te maken. Zij maken jacht op gemzen met machinegeweren. De ja- gersvereeniging van de streek heeft de zaak reeds bij de overheid aanhangig ge maakt. Zij wijst er op, dat niet alleen het wild wordt uitgemoord, maar dat ook het vee op de weilanden gevaar loopt. De koe herders moesten hij een dier stroppartijen dekking zoeken om aan den kogelregen te ontkomen. De politie heeft reeds een onderzoek in gesteld. Hoe komen echter, vraagt de Fi garo zich af, die stroopers aan machine geweren. Knopt men die tegenwoordig soms net als een revolver hij een wapen hand cl aaT? De n-ogfrs en de Amerikaansche vakbeweging. De emancipatiebeweging der Ameri kaan scho nogers begint do vakbeweging in dit lend voor een moeilijk probleem te stel len. Tot op het oogenblik hebben de ver schillende vakvereenigingen geen kleurlin gen opgenomen, hetgeen door de negers als. een beleediging wordt opgevat. In een officieele verklaring van de Na tionale Verceniging voor dë Emancipatie der Kleurlingen wordt gewezen op het ge vaar, waaraan de blanke arbeiders zich blootstellen, wanneer zij hun gekleurde ka meraden uitsluiten. Indien een dergelijke toestand nog lang mocht aanhouden, zou het volgens de verklaring licht kunnen ge schil1'1 en, dat de negers zich.gaan organi seer, n in een hond, die tegenover de blan ke arbeiders zal komen te stacn. Reeds is de staking der metaalarbeiders met be hulp van gekleurde arbeidskrachten gebro ken en spoedig zullen deze in staat zijn, iedere staking onmogelijk te maken, wan neer zij niet in dé bestaande vakvereenT- gingen worden toegelaten. Een rassenprobleem heeft hier dus een typisch sociaal karakter gekregen. KERKftiaEUl&S GOUDEN PRIESTER-JUBILEUM VAN MGR. H. VAN DE WETERING. 9bk de tweede feestavond, welke Don derdag te Utrecht plaats had, straalde weer van hartelijk enthousiasme, blonk weer uil door hooge kunstgenieting en waardeereode huldigingen. In Mgr.'s onmiddellijk gevolg waren thans jhr. mr. Ruys de Beerenhrouck, mi nister-president; de feestredenaar Mgr. dr. Aph. Ariens, de leden van het uitvoerend comité en de leden van het Metropolitaan Kapittel, Mgr. B. A. de Wit, plebaan G. A. Starink, kanunik J. G. H. Jansen en Mgr. J. A. S. van Scliaik, alsmede de bur gemeester van Hilversum, mr. Paul J. Reijmer. Aan het einde van den avond sprak Mgr een dankwoord: Mijnheer Winnuhst, eerst dank ik u nog eens, dat u ons weer zóó ruimschoots he denavond liet genieten; ik bén u daar zeer dankbaar voor. Dank ook aan de solisten en de leden van het koor, en van het or kest, die allen zoo schitterend hebben ge werkt. Dank brengt spr. aan Minister Ruys voor diens tegenwoordigheid en den spre ker, Mgr. Ari-'ns, voor zijn mooie rede, al heeft hij mij ook al eens een klein Comité, die zóó goed voor alles zorgden, Comit', die zóó goed voor alles zorgden, aan allen, die hier wilden komen. Ook aan allen, die aan den optocht hebben deelge nomen. Ik heb twee avonden gewild, aldus spr., omdat ik ook de minder-gegoeden gelegen heid wilde geven mee met mij feest te vie ren. Ik wilde allen uit mijn groote huis bij mij hebben. Een afzonderlijk woord richtte spr. dan tot de arbeiders, wien hij verzekerde, dat hij, en de priesters in 't algemeen, hun grootsten vriend is en wil en moet zijn. Spr. zet in den breede uiteen dat de priesters altijd alles hebben willen en zul len blijven zijn voor de arbeiders, in na volging Yan den grooten Paus Leo XIII. "Wij, priesters, wijzen u niet a [Teen Ö§!F de plichten, maar ook op de rechten dei*t arbeiders. Spr. noemt in dit verband Dr. Schaapman en Mgr. dr. Ariöns. (Applaus).- De priester, arbeiders, is uw grootste? vriend: woest er van overtuigd, dat hij dat v altijd blijft uit liefde eu plichtbesef. denk, dat het heter leven zal zijn onder den kromstaf dan onder de zweep van Troelstra. Nog dankt spr. speciaal den burgemees- Ier van Hilversum voor zijn aanwezigheid, een hem zeer aangename en welgevallige attentie. Naar de Missie. De Weleenv. Pater J. van den Burg Fzn., uit Berkel, is naar de Missie in Noor/ wegen vertrokken. De kleederdracht der geestelijken. Naar de „Msbd." ter oore komt, zal op het a.s. Provinciaal Concilie o.m. ter spra ke worden gebracht het wandelcosluum voor de Eerw. heeren geestelijken.Hel blad. verneemt, dat de waarschijnlijkheid groot is, dat althans in een gedeelte der Neder- landsche kerkprovincie de kleedordraeht van den Duitschen clerus zal worden in- i gevoerd. Z. D. H. Mgr. J. Biermans, generaal van de Congregatie van St. Joseph (Mill- Hill, Londen N.W.) heeft benoemd tot procurator van het Missiehuis St. Joseph te Roosendaal (N.B.) den Zeereerw. Father Arnold Witlox, voorheen pastoor van de door hem opgerichte missiestatie van het H. Hart te Kakamega en sedert 1913 vre- desrechter van het district Nood-Kaviron- do in de provincie Victoria Nyanza (Ke-* nva Colony Oost-Afrika). Letteren en Knnsi Een niet-Katholiek óver de H. Mis. „Alle de schoonste dingen des levens be staan door hun herhaling, de mysticus her haalt en stamelt steeds dezelfde dingen tot zijn God. de minnaar wordt nooit moede hetzelfde te zeggen tot de vrouw die hij liefheeft, het zielsgelukkige huwelijk is één eindelooze hevhaling van gebaren, maar voor de ziel die het beleeft een grenzeloo^ rijke schakeling, een geschiedenis die overvuld van rijkdom is. Het is ten slotte alleen de Katholieke Kerk, die met heb drama van de Mia het geheim en de schcoil beid der rhytlimische herhaling tot op de zen tijd heeft weten te bewaren. Eeuw na, eeuw eu dag na dag heeft zich dit eendere drama herhaald, maar in duizendvoudige nuanceering werd het c'oor do waarachtig geloovigen beleefd en medegeleefd, en des te dieper en ie persoonlijker beleefd, naar mate de mensch diep was en persoonlijk die het in zichzelf onderging." Aldus Dirk Coster i i het maandsclt/ifb Do Stem, in een diepgaande verhandeling over het Groningsch Openlucht-spel. De ramen in de Nieuwe Kerk te Delft. De Delflsolie Grt. kan medëdeelén dat in de Nieuwe kerk aan de -zijde van de Bees-<. tenmarkt geplaatst zal worden het raam van glas in lood, geschonken door den Amerikaan van Nederlandsche afkomst, Edw. Bok, waarvoor een bedrag van f 30.000 beschikbaar is. Het raam zal een beeld geven van het Huis van Oranje en zal f 20.000 kosten. Men is bezig het t dichtgemetselde deel waar het raam zal komen, open te breken. De teekeiung voor dit ven-ster is bijna gereed. Aan de zijde van de Kerkstraat zal komen het gedenk raam voor Hugo d£ Groot, maar dit zal pas 28 Augustus 1925, op den sterfdag van Grolius (1C45), worden ger^1" a—ii ii EregesoeitSen Stsakkeii (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Blindeninstituut „Bartemeus" te Zeist. Zusterplein 4. Ingezetenen van Rijnsburg, Zooals de advertentie U mededeelt/ hoopt ondergeteekende in de week van 15 •September een inzameling te houden voor bovengenoemd doel. Zij, die zich op kunnen geven als contributant, zullen mij zeer wel kom zijn, maar bij hen. voor wie dit niet mogelijk is, zal ook een gift dankbaar wor den aanvaard. Ik hoop dus met een ge leidster zooveel mogelijk een ieder te be zoeken. Daar ik zelf bijna blind bon, en hulp zoo noodig is, hoop ik dat het daav-| aan te Rijnsburg ook niet zal ontbreken.' Bij Mej. H. Goemaat, zal men. zich als ge* leidster kunnen aanmelden. Het Blindeninstituut, waarover ik spreek'! is een zeer gezochte plaats voor vele onge-j lukkigen. Ten eerste ecn oeznllc^e omgeving^ en een gezellig tehuis. De WelEd. heer G.- Aldus, de directeur van het blinde-ninsh- tuut," doet steeds zijn best. de kinderen tel leeren, wat voor hen in het maatschappe-f lijk leven noodig zal zijn. Ook van ver-- schillende, kerkgenootschappen worden k.i-.' deren in dit instituut opgenomen. Het vrr-f heugt mij zeer, dat zelfs dg „Automaat" enk- over „Bartimeus" schrijft en ook over het; boek. getiteld „liet Lichtlooze land", waar-; in de directeur schrijft over den arbeid dee. blinden, wat voor een blvnde noodig is. etj' wat hij behoeft, opdat de zienden opge wekt worden om veel voor de blinden ttf doen, die zooveel moeten missen. "Wij hebben bijv. van 2 huisgezinnen- f bijna blinde kinderen (een dier huisge:an< nen heeft 4 bijna blinde meisjes). Wat eert voorrecht hebt gij ouders, die ziende hinde* ren hebt, die u met gelukstralende oogcn kunnen aanzien. Daar het 3 jaar geleden is dat ik te Rijnf burg ben geweest hoop ik des te meer oj>, uw offervaardigheid. U. geachte Redactie, dankend voor plaat^ sing van dit stuk, Hoogachtend, F. VAN DER WERF. 1 Willem Ba rond straat IC. Mcpp*jj4

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 11