VOLKENBOND EN VREDE. löe Jaargang. VRIJDAG 5 SFRTFIMIRIER 1824 No. 4555 9e Êeicbohe ©ou/tomf DeABONNEMENTSPRIJS bedraagt bt] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per weak 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per post I 2.95 per kwartaal (Bet Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonn^s ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad>9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux; RAPENBURG No. 10 -* LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 y POSTBUS No. II 'MM WIP DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT.' Gewone advertentldn 30 cent per ng«8 Voor Ingebonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. s Kleine adverlenllenv van ten hoogste 80 woorden, waaria betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en wk huur, koop en verkoop 10.50. 1 nummer bestaat uit twee bladen. V Retraite. vHet is een Roomsche instelling, de re- Ira:^. Ondecr leiding van geestelijke tucbt van èen priester trekt men zich een poos uit de wereld terug, om geestelijk weer •geheel op z'n verhaal te komen. De men- fcchen die iets meer behoeven dan een ge wone vacantie, maar nog verre van de (wachtkamer van den psychiater blijven, zij sijn het, die den klopper op de klooster poort laten vallen, om in de stilte en de re gelmaat van een geestelijke omgeving rust, vrede en evenwicht terug te vinden." Aldus vangt aan een artikeltje in de ru briek „Kerknieuws" van het vrijzinnig dag blad „Het Vaderland". Dit artikeltje, heeft ten doel, de Protestanten te waarschuwen, iC-m niet naar Roomsche retraiten voor an dersdenkenden te gaan, maar te trachten, eeli Protestantsche Retraiten te vormen. 't Sehijrt, dat vrees voor Rome hier spoor slag is, oin zelf iets positiefs te gaan doen waarnaar gevraagd wordt, waaraan be hoefte bestaat: „Dat zij (Protestanten) in de retraite bevrediging gezocht hebben {echter) is juist. Dat er bij velen behoefte aan een soort van zielebad bestaat, is ook waar", aldus de schrijver in bedoelde Kerknieuws-rubriek. En hij vervolgt dan: „Begrijpelijk is het daarom dat men van Protestantsche zijde op hetzelfde doel aan stuurt. Maar bij de eerste, wel aanlok kelijke, gedachte, blijkt tevens, hoe groot de bezwaren zijn juist voor Protestanten". 'En de bezwaren, welke de schrijver verder aanvoert, zijn. ook inderdaad nie,t te on derschatten!.... Waar-deeren w ij wel voldoende onze Katholieke retraitehuizen? Wij kennen ze toch ook zooveel beter 'dan die Protestantsche schrijver: wij we ten, dat wij er heel wat anders vinden dan een „gewone" of buitengewone „vacantie". HU1TEVILAE9D Duitschland. In het bezette gebied. De Fransche berichtendienst heeft gis teren de uitgaaf van haar blad gestaakt Tevens is bekend gemaakt dat de Fransche douanekantoren te Dusseldorp, Essen, Dortmund, Wittchen en. Recklinghausen gisteren voor goed werden gesloten. De nieuwe agent-generaal voor de betalingen. Zooals men weet heeft Owen Young slechts voorloopig de post van agent-ge neraal voor de betalingen aanvaard. Thans is oen nieuwen agent benoemd en wel de Amerikaan Seymour Gilbert. Deze invloedrijke functionaris is slechts 32 jaar oud. Toch heeft hij reeds verschil lende belangrijke regeringsfuncties in de Vereenigde Staten bekleed, o.a. van on der-secretaris van firianciqn voor fiscale aangelegenheden. Spanje. De strijd in Marokko. Een mededeeling van het directoire. Het Spaansche directoire publiceert een mededeeling, volgens welke do Spaansche -stellingen door de opstandige Mooren be dreigd worden. De burgers worden aange spoord, zich rustig te houden. Met stren ge straffen worden bedreigd degenen, die zich schuldig maken aan vergrijpen tegen de autoriteit van het directoire. Polen. Het bendewezen in Oost-Pelen. De overvallen aan de grens. In de Oostelijke gebieden van Polen is bet bendewezen weer toegenomen. Zoo overschreed in den nacht van 1 op 2 dezer een 40 man sterke, gewapende bende bij Moghiljany de Russisch-Poolsche grens, plunderde een boerderij, stak deze daar na in brand en vluchtte daarna op de ge stolen paarden de bosschen van Micha- lowo in. De strijd tusschen de te hulp go- snelde militaire politie en de bandieten duurt nog voort. Ook in Wolhynië zijn op verschillende plaatsen gewapende benden opgedoken. In verband met de overvallen arresteer de de politieke politie in Loetsk dertig jeugdige communisten. Afghanistan. De toestand rustig. Volgens een ontvangen bericht uit Ka boel is de Emir van Afghanistan den toe stand meester. Te Kaboel is alles rustig, zoodat geen roden tot bezorgdheid bestaat voor de veligheid en het leven der aldaar wonende buitenlanders. Mac Donalds rede* DUITSCHLAKDS TOELATING TOT DEN BOND* Ontwapening en arbitrage. De rede van Mac Donald in de vergade ring van den Volkenbond, welke met spanning werd verwacht, is een gebeur tenis geworden, zoo indrukwekkend als in nog geen vergadering van den Volkenbond is geweest. De rede 'heeft ontroering go- wekt en oplaaiend enthousiasme. Dit was het gevolg in de eerste plaats van wat de redenaar zeide en mede om de wijze waarop hij het zeide. Uit zijn geheele rede bleek de sterke wil om zijn idealen te verwezenlijken en 't geloof, dat die idea len ook verwezenlijkt zouden worden, zegt do „Tel.": Instemming van Hcrriot. Herrict luisterde bijzonder aandachtig* en nam herhaaldelijk deel aan de betui gingen van instemming toen MacDonald betoogde dat Ihet ontoelaatbaar is dat Duitschland buiten den Volkenbond blijft en ook toen hij wees op het groole belang van het garantie-probleem en verklaarde dat de doorvoering van den vrede op aar- do zoo gemakkelijk zou zijn als het zoo gemakkelijk aan te geven scheidsgereehts- idee algemeen erkend zou worden. Het garantieverdrag. Nadat Mac Donald over den oorlog had gesproken en ovêr de voornemens van En geland om dezen oorlog ook do laatste te doen zijn, kwam liij tot het moeilijke werk der ontwapening. De Engelsche regeering is verheugd .dat de Volkenhond ertoe gekomen is een plan tot algemeene ontwapening met een ga rantie-pact uit te werken. Zij is edhter van meening, dat dit ontwerp niet het laatste woord is. Maar door herstel van liet systeem van verbonden komen wij met zekerheid tot een toestand, wcllce in 1914 bestond. Onder een zoo onvolkomen ontwerp kon de Engelsche regeering haar handteekening niet zetten. Het garantie-pact zou eeniige volken sa menbrengen en daardoor andero van haar afscheiden. En de volken die buiten ihet pact in den Volkenbond zouden blijven, zouden zich eenzaam voelen en de belang stelling voor de ontwikkeling van den Bond verliezen. De geheele Volkenbond moet do plaats van het garantiepact innemen. Waarom zouden wij dat niet onmiddellijk kunnen doen. Ee.n ontwapenings-conferentie noodzakelijk. Als de groote en kleine naties het eens waren en een commissie zou worden in gesteld met de opdracht dat zij zich niet riiag laten uit het veld slaan door de hin dernissen die zich op haar weg bevinden, dan zou het succes verzekerd zijn en dan kan binnen een jaar de Volkenbond een conferentie bijeenroepen met een goed voorbereid program. Daartoe moeten twee voorwaarden zijn vervuld, n.l. ten eerste dat alle volken bij den Volkenbond zijn aangesloten en ten tweede dat deze conferentie in Europa zal worden gehouden. Alleen dan zouden wij voor het succes kunnen instaan, wanneer de voornaamste leiders van do regeerin gen aanwezig zouden zijn en de confe rentie moet daarom in dit werelddeel plaats vinden, omdat deze laatsten zich niet zoo langen tijd van de zaken van eigen land kunnen verwijderen. De Volkenbond universeel. Sprekende over de volken, die nog niet tot den bend zijn toegetreden, zeide Mac Donald: Wat Duitschland betreft, ook dat land kan onmogelijk buiten den Volken bond blijven. Wij kunnen ons eenvoudig niet veroorloven de luxe, om Duitsahland buiten den Volkenbond te laten. Wij behoeven hier deze kwesties niet verder te hespreken, als die ledige plaat sen in deze vergadering blijven bestaan. En boe zou Duitschland in zijn eigen be lang buiten den Volkenbond willen blij ven? 'Onderhandelingen met een geïsoleerd Berlijn kunnen niet tot een een goed re sultaat leiden. Ten aanzien van Sovjet-Rusland zeide spr. dat ook dit land reeds begonnen is verdragen te sluiten en diplomatieke me thodes te volgen. Men moet zich voorbereiden op den tijd, dat de invloed van den Volkenbond zich ook meer naar het Oosten gaat uit breiden. Arbitrage. De kwestie der ontwapening moeten wij aanpakken als politici van de werke lijkheid, niet als idealisten. Het eenige middel om het probleem te beheerschen, is de erkenning van het scheidsgerechtwezen, d.w.r. de instelling van een of meer scheidsgerechten. Er zijn toch immers slechts rechts- en politieke kwesties. Wat wij noodig 'hebben, is een volmaakt ingericht stelsel van het scheids geredhtwezen, met een waarnemer aan het hoofd,, dio zelfs de kleinste wolkjes aan den hemel ziet als een teeken om alarm te maken en die daarnaar zijn maatrege len neemt, geen militaire maatregelen, maar verstandige maatregelen. De ge schiedenis is een aaneenschakeling van verhalen van oorlogen en aanvallen. Daar bij hebben steeds allerlei verdragen be staan en aan militaire garanties heeft het niet ontbroken. Toch hoeft men nooit de veiligheid gevonden en wij zien steeds volken in oorlog of volken, die zich voor bereiden voor den oorlog, wat hetzelfde is REDE VAN v. KARNEBEEK. Geen enkel nieuw verdrag noodig Gebruik maken van het Haagse he Hof. In den middag voerden nog eenige ge delegeerden het woord, OXiaer wie de Ne- derlandsche minister van buitenlandsshe zaken, jhr. van Karnebeek. Hij wees op het gevaar, dat gelegen is in het wekken, van den indruk, als zou het Statuut van den Volkenbond, niet vol doende zijn om de vereischte voorwaar den te scheppen voor de oplossing van het ontwapeningvraagstuk. Van Karnebeek wees in zijn rede op Zwitserland, waar eeuwen geleden verschillende stammen een bond gesloten hebben, die thans nog be staat, omdat het pact waarop die bond ge baseerd is, wordt nagekomen. Wanneer wij de instemming van alle leden voor de obligatoire clausle van het Haagsche Hof kiïhnen vinden, dan zullen wij de menschheid nieuwe hoop gegeven hebben op het tot stand komen van de ontwapening volgens art. 8 van het Vol kenbondspact. Hoofdzaak is, dat allen op het psycho logisch moment hun plicht doen, anders zal de mogelijkheid van oorlog altijd blij ven bestaan. De rede van den Nederlandschen mi nister werd luide toegejuicht. Engeland en Frankrijk. Geen fundamenteel verschil. Hoewel de Fransche delegatie vóór Har riot's rede over Dac Donald's rede niet veel uitlaat, verheelt zij niet dat de rede niet het geringste pessimisme gewekt heeft bij geen der leden en dat geen fun damenteel contradictie tusschen beide de legaties bestaat. Ook 't denkbeeld Duitsch land uit te noodigen, schijnt geen be zwaar aan Fransche zijde te ontmoeten. Alloen bestaat twijfel, of er voldoende tijd voor aanvraag en toelating zal zijn. Amerika en de ontwapening te land. Het semi-officieele antwoord, dat de re geering der V. S. aan de Volkenbondscon ferentie heeft doen toekomen in zake de kwestie der ontwapening te land, komt volgens een bericht uit New-York hierop neer, dat de regeering der V. S. als haar. oordeel te kennen geeft, dat de ontwa pening te land een aangelegenheid is, die de verschillende Europeesche landen be treft, waarin Amerika niet kan ingrij pen. China. De burgeroorlog. Een ultimatum aan Peking. Een Japansch nieuws-agentschap publi ceert een telegram uit Peking, waarin wordt gemeld, dat Tsang Tso Lin aan de regeering een ultimatum heeft gezonden, waarin hij dreigt, dat, indien de regee ring den aanval tegen den militairen gou verneur van Tse Kiang niet stuit, hij met geweld tüsschcnbeide zal treden. In het fort Woesoeng bij Sjanghai, zijn machtige /*kanonen opgesteld, om voorbe reid te zijn tegen een aanval van de vloot van Tsjili, welke zich op het oogenblik te Ningpo bevindt. Talrijke buitenlandscho schepen bevinden zich te Woesoeng. Een verbitterde slag begonnen. Do commissaris voor do Verdediging, deelde mede, dat gistermorgen bij het aanbreken van den dag een verbitterde strijd begonnen is tusschen do militaire gouverneurs van Tse-Kiang en Kiangsoo. Het tooneel van den strijd is gelegen langs den spoorweg Sjanghai-Nanking op een ('.vaalilal mijlen van Sjanghai. X— BIÜÜEI&LAND INVORDERING DER RIJKSBELASTINGEN. De waarschuwing vervalt. Een wetsontwerp is ingediend tofc wijzi ging van de wet op de invordering van *s Rijks belastingen. Volgens do bestaande regeling ontvangt de belastingschuldige, die in gebreke blijft, het verschuldigde op den vervaldag te betalen, een waarschuwing, en, als hij daaraan geen gevolg geeft, nog een aanma ning om binnen drie dagen te betalen. Eerst daarna kan tot het uitvaardigen en betee- kenen van een dwangbevel worden overge gaan. Daar het om pract:3che redenen niet mo gelijk is, de vervolgingsstukken met een tijdsruimte van slechts drie dagen op elkander te doen volgen, is het voor vele belastingschuldigen loonend, met betalen te wachten tot de ontvangst van een aan maning, hetgeen renteverlies voor den Staat beteekent. Het aantal belastingschul digen, die ook aan de aanmaning geen ge volg geven en een dwangbevel afwachten, wordt evenwel steeds grooter. Op grond van het vorenstaande is do minister van oordeel, dat de waarschuwing behoort te worden afgeschaft. Voor de be lastingschuldigen zal die afschaffing geen bezwaar opleveren, indien, zooals wordt voorgesteld, do termijn vah drie dragen, in de aanmaning genoemd, tot tien dagen ver lengd wordt; voor de belastingadministra tie beteekent zij een belangrijke besparing van arbeid, die er toe zal bijdragen, dat de vervolgingen voortaan tijdig en regel matiger zullen kunnen plaats hebben. Ten slotte wordt bij administratief voor schrift den deurwaarder de bevoegdheid gegeven, om den persoon, tegen wien be slag is gedaan, ook zonder diens bewilli ging als bewaarder aan te stellen, alsmede om zich desverkiezend0 niet door getuigen of door slechts één getuige te doen bij staan. Voor den belastingschuldige levert de voorgestelde regeling, waardoor hem het loon van den bewaarder en van één of twee getuigen wordt bespaard, financieel voordeel op. BEVOEGDHEID UITOEFENING TANDHEELKUNST. Een overgangsbepaling. Ingediend is een wetsontwerp tol wijzi ging van de wet van 24 Juni 1876, houden de regeling van dé voorwaarden tot ver krijging der afzonderlijke bevoegdheid tot uitoefening der tandheelkunst en van de uitoefening dier kunst. Door do wijziging bij de wet van 28 April 1913 is uitdrukkelijk komen vast te staan, dab het nemen van afdrukken van den mond en het inzetten van kunsttanden, en kunstgebitten valt onder uitoefening der tandheelkunst. Voordien moge theoretisch het toepas sen der beperkte prothese onder uitoefe ning der tandheelkunde hebben behoord, practisch oefenden de zoogenaamde tand- techniei ongestoord hun beroep uit: de justitie liet hen ongemoeid; do publiek© opinie beschouwde he.n niet als wetsover treders. Genoemde wetswijziging bracht in dezen toestand verandering. Uitdrukkelijk werd in art. 7 de toepassing der tandpro these onder de bevoegdheden van den tand arts gerangschikt. Een overgangsbepaling ten behoeve van hen, die zich hun naar al gemeen besef geoorloofde broodwinning zagen ontnomen, werd echter niet vastge steld. Toch is een dergelijke overgangsbepaling gebruikelijk. Aanvankelijk deed het gemis van de overgangsbepaling zich niet gevoe len; do justitieele practijk bleef ongewij zigd. De laatste jaren, inzonderheid na het bekende arrest van den Hoogen Raad van 9 Februari 1920 (W. no. 10528) kwam hierin verandering; de tandtechnici worden streng vervolgd. Op billijkheidsoverweging meent de minister nu te moeten voorstel len de gebruikelijke overgangsbepaling thans alsnog in de wet op te nemen. Slechts de beperkte prothese wordt ge noemd; het ware te gevaarlijk het prepa- rceren van den mond over te laten aan tandtechnici, die, hoe bekwaam wellicht ook in de techniek, toch in het algemeen de pathologische verschijnselen, welke zich veelvuldig voordoen, niet kunnen onderken nen. Do voorgestelde ovexgangsbepaling geldt alleen voor hen, die voor 10 Juni 1913 ree'ds d6 beperkte tandprothese als beroep toepasten. Zij, die na dat tijdstip van de tandtechniek hun beroep gingen maken, hebben geen aanspraak op het genot van do gunstige bepaling, omdat zij handelen tegen de uitdrukkelijke woorden van de wet. Een gift voor de Amsterdamsche politie. Naar de „Tel." verneemt, heeft het be stuur van het locaal comité voor het Inter nationaal Eucharistisch Congres f 1000 ge- rehonken aan het fonds ten bate van het Amsterdamsche politiepersoneel, zulks voor c'e bewezen diensten tijdens het congres. HET VOORNAAMSTE NIEU^Sj BUITENLAND Mac Donalds rede in de Volkenbonds* vergadering. Hij dringt aan op toelating van Duitschland en aanvaarding van het principe van arbitrage. Hij stelt voor een commissie te benoemen om een a.s. ont wapeningsconferentie voor te bereiden. De Nederlandsche gedelegeerde, jhr. v. Karnebeek, wijst op het bestaande Hof ta Den Haag. In China is een verbitterde slag begon*, nen. BINNENLAND Een Provinciaal Concilie van het Neder- landsch Episcopaat (Kerknieuws, 2de bi.)' Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging *van de wet op de invordering van 's Rijks directe belastingen. De aanmaning vervalt. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de bevoegdheid tot uitoefening der, tandheelkunst. Het uitoefenen der beperk te tandprothese door technici die vóór 10 Juni 1913 deze reeds toepasten. LEIDEN Bolangrijke mededeelingen van B. en W inzake belasting-verlaging. Het Koninklijk Bezoek op 3 October. OMGEVING. De Fokvcedag te Alphen a. d. Rijn. (Land- en Tuinbouw, 2de blad). Onze Geïllustreerde Pagina Onze geïllustreerde pagina bevat van daag o.m.: Een mooi nummer van de zeil* wedstrijden, j.l. Zaterdag op do Zuiderzee gehouden. De president van het republi- keinsche Zuid—China, met echtgeaiootei Een nieuw type autobus te Amsterdam. Do hoofdgroep van den HLst. Optocht op Ko* ninginnedag te Hilversum. Twee kiekjes h^treffende het gebruik van de struisvogel Een bijzonder mooie zonnebloem. Drio oude zeehelden. HET RECLAME-STEMPEL BIJ DE POSTERIJEN Een protest van den Nederl. ZUivelbond Van verschillende zijden wordt er aan merking gemaakt op het nieuwe stempel voor onze poststukken, dat den volke ver kondigt, dat het Blue Band moet koopen. Er zijn aeshetische, commercieele, na tionalistische bezwaren. Inderdaad, fraai staat 't niet: onze postzegels, waar we ru juist wat meer zorg aan gaan besteden, worden er wel erg door verminkt en de combinatie van den Koninginnekop met den naam van een margarinemerk is wei nig elegant. Moet, zoo vraagt men. de Post op zoo'n wijze munt slaan uit do reclamezucht van onzen tijd? En gaat het niet wat te ver. zooals het te ver ging, toen Beecham op een kerkhof liet zetten, dat, wie zijn pillen gebruikte, daar nooit komen zou? Deze reclame is van een wat opdringerige soort en daarom niet svmna- thiek, zoo mecnen sommigen. En stellig is het. een hatelijke gedachte voor een of anderen margarinefabrikant. dat zijn brie ven nu bij zijn klanten reclame zullen ma ken ten bate van zijn concurrent. Ook nationalistische bezwaren ziin cr, zooals wij zeiden. En die gelden dan in hoofdzaak den Engelschen naam van het product. Het produet zelf is Hollandsch ge. no eg. Nu komt er nog een andere bezwaar te berde. Do Algemeene Nederlandsche Zui- \elbond (voorzitter de heer Posthuma, secr. de heer Geluk) protesteert in een adrca aan den Minister van Waterstaat tegen de toevoeging „Vcrsch gekarnd", waardoor da indruk zou worden gewek, dat hier bbler in plaats van margarine wordt aangepre zen, en de Bond zegt ten slotte: „Aangezien het niet de bedoeling der Nederlandsche Posterijen kan zijn, er toe mede te werken om de huismoeders bij hei» koopen van haar vetartikelen op e.en! dwaalspoor te brengen en het bovendien niet nan'gaat dat op de poststukken der boterbereiders tegen hun wil door een* overheidslichaam een reclame als deze wordt geplaatst, verzoeken wij Uwe Excel lentie beleefd, deze reclame uit het post stempel te doen verwijderen." Aan den Miniser van Binnenlandsché Zaken en Landbouw wordt adhaesie ge vraagd met dit verzoek aan zijn ambtge noot. Men zou er alleen tegen kunnen aanvoe ren,dat er wel geen enkele huismoeder zijn' zal, die nog in de meening verkeert, dat van den Bergh's Blue Band natuurboter is!' Daar beeft de reclame wel voor gezorgd. En dat een firma, die zoo het reclame» raalcen verstaat, de haar geboden gelegen' beid om op alle brieven haar product i aan te prijzen, niet zou laten voorbijgaan^

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1