SPORT i VOETBAL Leitisch XI—Haariemsch VF Naar wij vernemen zal nog voor den aanvang der competities te Leiden een wedstrijd worden gespeeld tusschen de elftallen van den Leidschen en van den fiaarlemschen Voetbalbond. In verband daarmede speelt bet Leidsche elftal Zon dag a.s. op bet U. V. S.-terrein een oefen wedstrijd tegen U. V. S. ATHLETIEK. De Leidsche Athletiek-Kring In verband met de mislukking der com petitie en de houding van bet bestuur te dien aanzien is door de vereenigingen A.SC., L.F.C., D.L.V., SD.O, Brunhilde en Donar, alle leden van den Leidschen Athletiek-kring, een algemeene vergade ring van dien kring aangevraagd, welke uiterlijk na vier weken moet worden be legd. Het is zeer waarschijnlijk, dat het op die vergadering tot een bestunr^risis zal komen. Wedloop door Leider. Naar wij vernemen zal de vroeger rt.c's eerder aangekondigde wedloop door Lei den op Zaterdag 20 September gehouden worden. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT TE LEIDEN. De Kantonrechter te Leiden heeft ver oordeeld: Wegens dronkenschap: J. W.; H. B. Den Haag, ieder tot f 5 of 5 dagen hechtenis; wegens loopen op verboden grond: M. R. Noordwijk aan Zee f 15 of 5 dagen hechte nis: B. C. de N.;' C. G.; H. S.; H. M.; J O.E. H. K.; W. B.; B. J. van der B.; P K ieder tot f 2 of 1 maand tuchtschool; Ch. de L; I. J. P. R.; J. de V.; J. M. ieder tot f 2 of 2 dagen hechtenis; wegens het vervoer doen plaats hebben op noodelooa pijnlijke wijze: H. van P. Katwijk aan den Pijn f 10 of 5 dagen hechtenis; wegens overtreding der inv. wet: A. L. wed. L. Zoe terwoude 52 maal f 1 of 52 maal 1 dag hechtenis; P. G. Lisse f 10 of AO dagen hechtenis; wegens overtreding der Jacht wet: J. de V. Amsterdam f 3 of S dagen hechtenis; wegens overtreding der Vissehe- t ij vet: J. S. f 1 of 1 dag hechtenis; O. O. B Haarlem f 0.50 of 1 dag hechtenis; we gens overtreding der spoorwegwet: C. van H. Rijnsburg f l of 1 dag hechtenis; P. H. Rijnsburg f 2 of 2 -dagen hechtenis; H. de N. f 1 of 1 dag hechtenis; wegens varen zonder vergunning: Th. W. Hillegom f 3 of 8 dagen hechtenis; wegens rijden met een rijwiel zonder bel: A. B. Stompwijk f 2 of 2 dagen hechtenis; P. L. Warmond f 0.50 of 1 maand tuchtschool; wegens rijden met een rijwiel zonder licht: L. F. D. f 2 of t dag hechtenis; J. D. f 3 of 3 dagen hechtenis; J. J. N. f 2 of 1 maand tucht school: wegens overtreding der Politiever ordening der gem. Leiden: J. J. N. f 2 of 1 maand tuchtschool; P. A. van der P.; M. J. C. J. van N. ieder f 1 of 1 maand tucht school; W. K. F. B.W. D. ieder f 1 of 1 dag hechtenis; D. B.; F. K.B, L. L. de B. ieder tot f 0,50 of 1 maand tuchtschool: Th. T. f 1 of 1 dag hechtenis: W. van N. Wat- mond; J. de V.; W. F. K.W. N; A. van L., ieder tot f 1 of 1 dag hechtenis; H. P. V. f 5 of 5 dagen hechtenis; N. S. (op de keuring van waren) f 30 of 30 dagen hechte nis; I. de V. Amsterdam f 10 of 10 dagen hechtenis; wegens overtreding der Politie verordening der gem. Noordwijk: M. B. f of 2 dacren hechtenis; wegens dronken schap: G. L.; H. C. N.; D. H. de J.; W W.S. R. R. van W. Gorinchem; A. L. M. L. Riipwetering; J. E. Halfweg; A. H. zwervende; dezelfde, ieder tot f 5 of 5 da gen hechtenis: wegens loopen op verboden grond: J. H. V. Voorburg; L. van D. Rijns burg; M. D. Katwijk aan den Rijn; ieder tot f 3 of 3 dagen hechtenis: wegens over treding der Arbeidswet: P. F. A. van N. 2 ro'el f2 of 2 maal 2 dagen hechtenis; J M. Z. huisvrouw N. van R. f 1 of 1 dag hechtenis; J. J. Wormerveer f 1 of 1 dag hechtenis; met vrijspraak van het meer der ten laste gelegde: G. C. van der G. Warmond 8 maal f 1 of 8 maal 1 dag hech tenis: K. C. L. Voorschoten f 3 of 3 da gen hechtenis; J. van R. Yzn.; Noordwijk aan Zee 2 maal f 1 of 2 maal 1 dag hech tenis; wegens overtreding der Vleeschkeu- rineswet: J. van O. f 2 of 2 dagen hechte nis J. V f 3 of 3 dagen bechte-nis; wegens overtreding der TJkwet: G. H. f 0.50 of 1 dag hechtenis; wegens overtreding der Visscberijwet: -T. H.f.T. van der T.; G. P.: J J. van der B.: F. H. D. F., allen te Den Haag. ieder tot f 1 of 1 dag hechtenis; we gens overtreding der Motor, en Rijwielwet: J J. H T. f 3 of 3 dagen hechtenis; L. Ch. H. K. 8. Den Haag f 5 of 5 dage*#hechter nis: wegers overtreding van het Prov. Re glement on de wateren: C. van Z. Zoeter- mcar; A. R. Zaandam; G. E. C. P. Den HiQg. ieder tot f 3 of 3 dagen hechtenis: O. A. van der A. Den Haag f 2 of 2 dagen hechtenis: wegens overtreding van het mo tor. en Rïjwielretrlement: J. G. geen straf toegepast: A, C. R. Noordwijkerhout. f lof 1 dog hechtenis; N. W. F. Sassenheim f 5 of 5 dage.n hechtenis: J. H.J. v. d. B.; J. C 7.: J. LN. de B.; H. van E. Noord- wijk-Binnen; N. 8. Noord wijkerhout; J. B. V. Stompwijk. ieder tot f 3 of 3 dagen hechtenis: W. B. M. van der Z. Wassenaar f 1 of 1 maand tuchtschool; wegens over treding der Pol. Verord der gem. Leiden D P.; C. P. F.; D. de P.; J. van W.; J. W P.; A. J. B.; J. 8.; J. van P. ieder tot f 1 of 1 dag hechtenis; H. D.; M. W. ieder tot f 2 of 2 dage-n hechtenis; A. B.; J. A. B. ieder tot f 0.50 of 1 dag hechtenis; M. C. L.; J. L. geen straf toegepast; wegens overtreding der Pol. Verord. der gemeente Katwijk: B. V., D. van D. beiden Katwijk san Zee, ieder tot f 2 of 2 dagen hechtenis; fW. L. G. Katwijk aan Zee geen straf toe gepast; wegens dronkenschap: Ch. W. f 3 of 3 dagen hechtenis; J. W. W. zwervende; dezelfde f 5 of 5 dagen hechtenis; wegens loopen op verboden grond: T. B. Katwijk aan Zee f 1 of 1 dag hechtenis; W. F. S. Den Haag f 3 of 3 dagen hechtenis; D. H, Den Haag f 1 of 1 maand tuchtschool; we gens strooperij: C. V.; J. S. ieder tot f 2 of 1 dag hechtenis; wegens overtreding der Inv. wet: Th. M. van der T. Veur f 2 of 2 dagen hechtenis; L. van D. Nieuwkoop f 3 of 3 dagen hechtenis; G. O. Leiderdorp f 2 of 2 dagen hechtenis; wegens overtre ding der Arbeidswet: J. van D. Katwijk aan Zee f 1 of 1 dag hechtenis; wegens overtreding der Motor, en Rijwielwet: J. T Sassenheim, f 1 of 1 maand tuchtschool: wegens overtreding der Jachtwet: H. de M. Huis van Bewaring den Haag f 1 of 1 dag hechtenis; wegens overtreding der Vis- scherijwet: J. B. O.; L. G. T.; J, C. van der W.; C. P. J. K.; J. H. E. T.; F H J R.: G. L. V.; J. J.; A. C. J.; Th H allen le Den Haag, ieder tot f 1 of 1 dag hech tenis; J. J. Den Haag f 0,50 of 1 dag hech tenis; wegens overtreding van bet Motor en Rijwielreglement: M. G.; J. J. R. ieder tot f 0,50 of 1 maand tuchtschool; N. L.; A. J. de J.; J. T. ieder tot f 1 of 1 maand tuchtschool; D. van E. f 2 of 2 dagen hech tenis; G. C.; M. L.; J. K.; C. de B Leder- dorp; A. van der E. Katwijk aan den Rijn. A. van der B. Sassenheim; P. P. Rijnsburg ieder tot f 3 of 3 dagen hechtenis; wegens overtreding der Politieverordening gem. Leiden: P. D. S.; C. L. de G.; H. B W- F. H.: A. T. S.; W. C. R J. O Wasse naar; W. S.; A. A. van Z.; J. T. ieder tot f 1 of 1 dag hechtenis; C. 8.; M van Z.; H. J. V.; J. H. L.; J E C Den Haag ieder tot f 0,50 of 1 dag hechtenis J. J. Z. f 0.50 of 1 maand tuchtschool; G. de L. f 1 of 1 maand tuchtschool; H. G. huisvrouw J. van der V. geen straf toegepast; W. C. R. f 2 of 1 dag hechtenis; P. van L.P. K. W. J. V.; M. van D. ieder tot f 2 of 2 da gen hechtenis; H J. van Z. Apeldoorn f 10 of 5 dagen hechtenis; J. van V. f 5 of 5 da. gen hechtenis; wegens overtreding der Pol. Verordening der gcm. Zoeterwoude: 0. H. V. f 5 of 5 dagen hechtenis; wegens ove.rtr. der Pol. Verordening der gem. Katwijk: J. C. Z.; M. Th. L.; D van D allen te Katwijk ieder tot f 10 of 5 dagen hechtenis; J. C. K. f 0.50 of 1 dag hechtenis; P. D. f 1 of 1 dag hechtenis; wegens Dronkenschap: G. S.; H. K.; A. K. Apeldoorn; A. H. zwer vende ieder tot f 5 of 5 dagen hechtenis; A. van der W. Oegstgeest; O. H. Rijnsburg H. B. Voorburg; H. K. zwervende ieder tot f 3 of 3 dagen hechtenis; wegens loo pen op verboden grond: P. B. Voorschoten f 2 of 1 dag hechtenis; W. W. aldaar f 2 of 1 maand tuchtschool; A. D. Jzn. Noord wij- kerhout f 5 of 5 dagen hechtenis; P. J. S f 3 of 3 dagen hechtenis; wegens vee laten loopen op grond die beplant is: D. de B. Voorschoten f 1 of 1 dag hechtenis; wegens overtreding der Arbeidswet: P. H. van U 8 maal f 1 of 3 maal 1 dag hechtenisJ. van der B. f 2 of2 dagen hechtenis; B. F. K. 2 maal f 2 of 2 maal 2 dagen hechtenis: B. A. W. 3 maal f 2 of 3 maal 2 dagen hechte nis; J. van R. huisvrouw A. V. Voorscho ten; L. V. Voorschoten ieder tot f 2 of 2 dagen hochtenis; wegens overtreding der Veiligheidswet: K. O. K. Oegstgeest 2 maal f 20 of 2 maal 10 dagen hechtenis: wegens overtreding der inv.wet: A. V. Al phen aan den Rijn f 2 of 2 dagen hechte nis; wegens overtr. der Boterwet: H. S. Katwijk aan Zee f 10 of 5 dagen he^hten-'s: wegens overtr. der SpoorwegwetH. F. f 1 of 1 dag hechtenis; wegens overtreding der Motor en Rijwielwet: A. S. Amsterdam f5 of 5 dagen hechtenis: M. A. V. Noordwijk aan Zee f 3 of 3 dagen hechtenis; wegens varen zonder vergunning: J. van T. Am sterdam f 5 of 5 dagen hechtenis: wegens overtreding van het Motor- en Rijwielregl.: J. van der M. f 2 of 2 dag^n hechtenis; C. T. Oegstgeest; H. P. K. Warmend ieder tot f 2 of 2 dagen hechtenis: F. P. TJ.; P. van E.; A. R. van O. Noordwijk; J. van D. Noordwijk-Binnen; P. R. Katwiik aan Zee; M. T. Sassenheim; W. A. van L. Voor schoten ieder tot f 3 of 3 d3gen hechtenis; wegens overtreding der Politieverordening der aem. Leiden: .t. N.A. P. J. M T.; J. de S.: R. B. A. D.; J. H A. B. Rotter dam; J K Vriezekoop; J B aldaar; W. N. ieder tot f 1 of 1 dag hechtenis A. van R. Wassenaar f 3 of 3 das-en hechtenis; C. R.; P. van der V.; W. S.; H. J. S.; H J IC Bilt hoven; J. Th. K ieder tot f 2 of 2 dagen hechtenis; H. de N.J. P. G. ieder tot f 0 50 of 1 dag hechtenis; W. F. L. Den Haag: J. C. de B. aldaar; C. C. van der G. aldaar; P. M. van V. van S.; J. C. J. Ter-Aar ieder tot f 5 of 5 dagen hechtenis A. A. 8. zwervende; W. H. S. ieder tut f 10 of 10 dagen hechtenis; A. 8. (onge keurd vleesch in voorraad, hebben) f 5 of 5 dag hechtenis; wegens overtreding der Politieverordening der gem. Katwijk: J. F. Katwijk aan Zee; J. van D. aldaar; A. H. van L. aldaar, ieder tot f 1 of 1 dag hech tenis; A. L. geen straf toegepast; wegens overtreding der politieverordening der ge meente Noordwijk: C. J. de G. Noordwijk; H. M. van B. aldaar; Th. C. aldaar, ipder tot f 2 of 2 dagen hechtenis; H. K. (op de keuring van waren) f 50 of 50 dagen hechtenis; met vrijspraak van het meerder ten laste geleerde, wegens opgeven val- sriien naam: W. N. f 6 of 6 dagen hechte nis. Waar geen woonplaats vermeld is deze Leiden. NEGEN EEUWEN CHRISTENDOM. Een bijzondere corr. van de „Msb." schrijft: Noorwegen viert in deze dagen een dubbel en zeldzaam jubileum, 's Is name lijk 900 jaar geleden, dat de heilige Olav het Christendom en het eerste Christen- recht invoerde in Noorwegen. Over het Christenrecht zeide Olav gelf en schreef het in zijn grondwet; „Dit is de oorsprong onzer wet, dat wij ons naar liet Oosten huiten en tot den Heiligen Christus bidden om vrede en een goed jaar, dat wij ons land zelfstandig bewaren en onzen koning gelukkig maken; hij zij onzen en wij zijn vriend, maar God zij ens aller vriend". Hiermede begon voor Noorwegen een geheel nieuw tijdperk en een gelukkig tijdperk. De Noorsche geschiedschrijver Munoh geeft er in zijn boek „De geschie denis van het Noorsche volk" o. .a vol gende zeer lezenswaardige en leerrijke bijzonderheden over: Het Christendom dat tot nog toe slechts schuchter en voorzichtig durfde te voor schijn treden in Noorwegen, stond nu op in al zijn kracht en gesteund door konings macht streed het zijn laatsten strijd met het heidendom, dat overwonnen werd, om nooit meer het hoofd op te steken. Het Christendom was ten tijde van den heilige Olav al een paar honderd jaar den bewoners van het Noorden hekend. Toen onze voorvaderen in de tweede helft der 8ste eeuw hun „viking"-tochten begonnen, bevonden zij, dat overal hijt Christendom heersclite. Do Azavereerders waren in tusschen zoo gewoon aan politiieistischo voorstellingen, dat men er niet aan kon denken, deze dadelijk te kunnen uitroeien. jHun bekee ring bestond gewoonlijk in niets anders dan het doopsel en het aanleeren van de geloofsartikelen en het Onze Vader in bet Latijn. En ook moet men niet meenen dat den nieuwbekeerden, omdat ze het Chris tendom aannamen, ook ophielden met te gelooven aan de tegenwoordigheid der heidensche afgoden. Daaraan twijfelen ternauwernood, de geestelijken zelf, zegt Munch. De meeste lezers herinnrn zich zker, hoe Olav Trygvason moest strijden, om de Nordn te bewegen het Christendom aan te nemen. En na hem kwam en streed de heilige Olav, wien hot zou gelukken het geheel land christelijk te. maken. Dit ge beurde in 1024, toen Olav en Bisschop Grimkell het eerste christenrecht, d.w.z. de eerste christelijke wetgeving, uitvaar digden. De meeste wetgevingen begonnen met de bepaling, dat allen en ©en ieder Christenen zouden zijn en het heidendom zoudne afzweren. Heidensche offers en alle andere heidensche gebruiken waren streng verboden. Het vieren van Zon- en Feestdagen was een strenge plicht. De feestdagen, die 'als Zondagen gevierd moesten worden, waren o.a. Jonsmesse (messe is mis) 24 Juni, Petersmesse '29 Juni, Laurentiusmosse 10 Auga., Maria- messe 15 AugsBartholomeusmes.se 24 Augs., Mattheusmesse 21 Sept., Michaelis- messe 29 Sent., Simon en .3miasm©-se 2S Oct., Allerheiligenmes.se 1 Nov., Andreas- mease 30 Nov. en Thomasmes.se 21 Dec. Daarbij kwam later nog St. Olavs- mesce 29 Juli. lederen Vrijdag en de lange vasten voor Paschen moest men z-'ch van vleesch- spijzen onthouden. De heiligendagen moesten door iederen priester in zijn dis trict bekend gemaakt worden. Dit ge schiedde door een kruisje met datum van huis tot huis door te 'sturen. Voor het huwelijk waren nauwkeurige bepalingen vastgezet Een man mocht slechtséén vrouw huwen. Het huwelijk met naaste verwanten was verboden en daartoe hoorde ook geestelijke verwant schap van peter en meter met het betref fende petekind. Alle doodeh met uitzindering van groote zondaars en zelfmoordenaars kregen een kerkelijke begrafenis. Het kekrhof was ingedeeld in bepaalde afdeelingen. Zoo was er bijv. een bijzondere plaats bestemd voor de lijken, die de zee op bet strand wierp. Oude kerkhoven en oud'» eerwaardige kerken door hen heiligen Olav zelf ge bouwd vindt men nog hier en daar in het land, helaas, nu alle in handen der pro testanten. De protestanten, het moet tot hun eer gezegd, al hebben ze voor een groot deel met de chrilsenleer van Olav den heilige gebrokeun, Olav's christenrecht hebben ze altijd geëerbiedigd en gehandhaafd, en de christelijke overtuiging van andersdenken den wordt in het algemeen geëerbiedigd. Geen menscli zal er aan denken, ons katholieken te hinderen, als wij, zooals de wet het toelaat, openbare processies hou den en de opnieuw ondernomen jaarlijk- sche bedevaarten naar Sïiklertad, waar de heilige Olav viel als martelaar, wordt ook door protestanten meegemaakt. Maar een bijzonder bewijs dat het Christenrecht van Olav nog geldt is het vieren van Zon- en Feestdagen. Het is door de streng verboden, op Zon- en Feestdagen te werken en alle winkels zijn gesloten. Bij de feesten, die in deze dagen op vele plaatsen des lands gevierd werden bij gelegenheid van het 900-jarig jubilé van het invoeren des Christendoms, heeft men die Zondagswet nog weer eens inge scherpt door een voorbeeld uit het leven van Olav den heilige. Het gebeurde op een Zondag, dat de heilige Olav met zijn hof aan taofel zat en hij viel in diepe ge dachten,. zoodat hij tijd en plaats vergat. Hij had een mes in de hand en sneed in gedachte eenige spaanders van de tafel. Een dienaar stond bij hem. Hij zag wat de koning deed „op oen Zondag" en be greep dat zijne gedachten elders waren. Toen zei hij: „Morgen is het Maandag, Majesteit". De koning zag op en besefte 'wat hij gedaan had. Toen beval 'hij, dat men een brandende kaars zou brengen. Hij raapte do spaanders samen, stak ze aan en liet ze in zijn hand verbranden. Zoo handhaafde Olav, de Heilige, het eerste Christenrecht. En als de tegen woordige Noren dit nog steeds handhaven en den Katholieken heiligen Olav nog steeds eeren als den Patroon van Noor wegen en navolgen als hun voorbeeld in een der gewichtige geboden des Christen- doms, dan zal dit toch zeker bun terug keer tot de kerk van Olav den heilige ver gemakkelijken, als eenmaal het uur van Gods genade slaat. Het wordt ook door alle geloovige protestanten erkend en in deze jubilé- dagen nog eens in herinnering gebracht, dat Noorwegen op Olav's Christenrecht zijn hooge cultuur heeft opgebouwd, en meer, dat dat Christenrecht Noorwegen heeft egmaakt tot een der grootste naties in de middeleeuwen. Het zal de vele vrienden, die Noor wegen telt in Holland sedert Mgr. Smit de leiding der Noorsche missie op zich nam, aangenaam zijn te hooTen, dat het Noor sche volk, misschien onbewust, zoodoende blijk geeft zijn schreden te richten naar de Moederkerk. Vele stemmen gaan op, om den feestdag van den heiligen Olav, den 29sten Juli, Wederom tot een nalio- nalen feestdag te maken, zooals dat was in de middeleeuwen, toen bedevaart gangers van bijna alle Europeesche lan den optrokken naar Nidaros, bet tegen woordige Trondhjom, om daar te bidden bij het reliekschrijn, dat bet lichaam van Olav den heilige bevatte en dat in proces sie werd rondgedragen. WsteaaseifosspBJeSijke Bei'lcSefceai l-er vuurpijl naar ds maan K o s t p r ij s f 300.000 per persoon Er is al eenigen tijd sprake van om een van de fantasieën van Jules Verne, de reis naar de maan, in werkelijkheid om te zetten. Men is de zaak eens gaan narekenen en een Duitscher, Hermann Ober tb, heeft reeds ©en boek geschreven „Die Rakete zu den Planetenraumen", waarin hij alle noodige gegevons heeft verwerkt en het heele reisplan uitstippelt. Het denkbeeld zat in de lucht, want er zijn reeds twee geleerden onafhankelijk van elkaar to*t. de conclusie gekomen, dat men een projectiel naar d9 maan kan schieten. Maar zoowel prof. Goddaard, van Clark University in Ame rika, als de heer Obert erkennen, dat men daarvoor geen gewone kogels moet ne men, zooals Jules Verne deed. De aan- vangssnolheid van dit projectiel moet niet door één explosie zoo hoog worden opge dreven, dat het de grens van de aan trekkingskracht der aarde bereikt; tegen deze voorwaarde is de techniek nog niet opgewassen. Gemakkelijker gaat het met een vuurpijl. Men schiet dit toestel met kleinere snelheid af en na zekeren tijd splitst het uit zich zelf een nieuwen raket af, die met nieuwe energie de reis voort zet. En zoo vervolgens Volgens de beschouwingen van Gberth moet het, geheel volgens Verne, mogelijk zijn nienschen mee te nemen. De aan- vangssnelheid behoeft, hoogstens 11 kilo meter per seconde te bedragen. Als brand stof wordt vloedbare zuurstof en een mengsel van water en alcohol gebruikt. Obertli gaat zelfs na, of de inzittenden in het projectiel voldoende zuurstof kunnen meenomen om het op de atmosfeerlooze maan eenigen tijd uit te houden en een nieuw vuurpijl-apparaat te bouwen om zich weer terug te schieten. De kosten zijn evenwel nog ,to hoog om spoedig een proef te verwachten. Een vuurpijl met plaats voor twee personen weegt 400 ton, heeft 25 ton alcohol en 4 ton vloeibare zuurstof noodig en kost 60Ó.Q00 gulden (vóór-oorlogsprijsl). Een drijvende bar. Volgens een bericht van de New York- Herald and Tribune" ligt een oceaan- stocmer, die de Britsche. vlag voert, gean kerd op 15 mijl van de Amerikaansche kust Het schip dient sis reusachtig drijvende bar voor degenen, die met hun jachten of andere schepen langs komen. Volgens de beschrijving is het vaartuig geheel inge richt als eabaretschip, met. een ouderwet- sche Amerikaansche barf een danszaal met jazz-band en optredende artisten. Het ligt buiten de drankverbodsgrens voor anker met tal van particuliere jachten in de na bijheid en er wurdt drank verkocht voor den prijs van een tot twee en een halven dollar per glas, benevens vijf dollar ,.om de kosten te dekken". De autoriteiten hech ten niet alle geloof aan het verhaal, doch Merrick, de directeur van heit drankver bod, is geneigd 'het voor waar aan te ne men. De kustwacht verklaart, dat zij het. schip moest gezien hebben al3 het gere geld daar lag. De drankverbods-autoriteiten vragen ziclq als het verhaal juist is. af.of e.r inter nationale rechten bij betrokken zijn. Be toogd wordt, dat ieder, die uit New York brandstof of andere benoodigdheden aan bet schip verstrekt, aansprakelijk zou kun nen worden gesteld, en dat de V. S. de bevoegdheid 'hebben te voorkomen, dat personen zich aan boord begeven zonder uitklaringspapieren. Het onlangs tusschen Groot-Brittannië en de V. S. gesloten verdrag staat de in beslagneming toe van een schip binnen een uur varen van de kust, zoodat met een snellen jager een schip op 15 mijl van de kust daartegen niet gevrijwaard zou zijn. Geluiddempende wegbedekking. In het dorp de Bilt zijn op den Bilt- schen straatweg twee proefvakken aan gelegd met een nieuw praeparaat voor wegbedekking, uitgevonden door den heer R. van Haagen te De Bilt. Het eerste vak bevindt zich voor diens woning, de villa Vredehof in de nabijheid van de brug naar bet Kloosterpark en ligt al gerui- men tijd; het tweede een 140 meter lang stuk ligt voor het gemeentebuis van De Bilt en is eerst dezer dagen daar aangebracht in opdracht van bet gemeen tebestuur ter plaatse. Deze wegbedekking met als hoofdbe standdeel voornamelijk rubber en verder asphalt, is in hooge mate geluiddempend en, hoewel de laag slechts enkele milli meters dik is, voldoet zij blijkens de tot nu opgedane ervaring met 't eerstaange- legde stuk midden op een straatweg met een enorm verkeer, zeer goed. De heer van Haagen, die reeds in En geland voor dit praeparaat octrooi beeft verkregen, en dit nu ook voor Nederland heeft aangevraagd, is met verschillende belanghebbenden bij een goede bestrating voor een proefneming in onderhand^!;ng, o.a. met gemeentewerken van Amsterdam BURGERLIJKE STiliiD LEIDEN. Ondertrouwd: J. BuijB© jm 28 jaar en H. 0. Nieuwenhuis jd 20 jaar N. Kriek jm. 28 jaar en M. B. J. Mastenbroek jd 26 jaar P. Raar jm 25 jaar en R. va a/ Leeuwen jd 23 jaar D. v. d. Lelie jm 24 jaar en M. Korswagen jd 24 jaar J. W. J. aan der Wilk jm 27 jaar e.n A. H. Miere- met jd 26 jaar J. A. van 't Zelfde jm. 23 jaar en E. van Niehoff jd 23 jaar I, Beurze jm 23 jaar en S. V. van der Hoeven 20 jaar G. Schenk jm 24 jaar on J. Mas- saar jd 25 jaar H. Schouten jm 2-1 jaar en M. A. van der Steen jd 17 jaar. ALKEMADE. Geboren: Nicolaas Jan Willem z. valt H. van Ypei'on en A. van Yperen Cat ha» rina Johanna Maria d. van Th. van der Meer en J. Th. Bakker Sophia Gerarda d. van D. Zoetemelk en C. H. Maarschalk Theodoras Johannes z. van W. Oom en en G. van 't Hart Cornelia Theodoras z. van J. Th. Juffermans en A. M. Heems kerk. Ondertrouwd: Gerardus Hendrikus Roos en Cornelia Piasmeijer. ALPHEN AAN DEN RIJN. Geboren: dochter vanM, Koers gebo ren Westmaas zoon van L. J. Hulscher geboren Schouten dochter van A. van Dolder geboren Bader dochter va.n C. Verhocff geboren Kromhout zoon van F. de Groot geboren Offerman dochter van N. van Gog geboren Groenheiden zoon van G. Spe.rij geboren Jongenburger zoon van W. de Jonge geboren MeerveM wonende te 's-Gravenhage zoon van Chr, Booij geboren Van Dam zoon van G. O. Voordouw geboren Jongeneol dochter van W. van Beusekem geboren Hoogteiji- ling.- Ove.rleden F. P. Klomp echtgenoot© van P. Bateiaan 37 jaar B. C, Schouten, wedn. van J. Meurs. 81 jaar. Ingekomen: Klaartje de Kramer, winkeljuffrouw, v. Boetselaarstr. 2a. van Nieuw Helvoet Willem Jong, veehou- dersknecht, Woubr.-weg 82 van Ter Aar Jan Boele, brookbakkersknecht v. Man- dersloestr. 38 van Bodegraven M. M. van der Nagel Woubr.-weg 25 van Wou- brugge Jan de Voogd v. Boetselaarstr. 41 van Zwammerdam Arie Snel tuin man Hoorn 162 van Nieuw veen Johan nes de Meij He-da straat 22 van Diepen- heim Geurt van de Haar schilders- knecht Aarkade 14 h van Benkimi. Vertrokken: Angus te Pöhn, dienst bode Nieuwe Sloot 9 naar Goldenstachb (Duitschland) Roelof Knol rijwielher steller, Burg. Bloêrustr. 11 naar Chatchi- naux (België) A. T. van der Krogt Meer maker. Hooftstraat 56 naar Wijchen - Everdina v«,n de Pol Steekterweg 61 naar Utrecht Dirk blom Prinsenlaan 15 naar Heerlen Jannetje van Wely, dienstbode Julianastr. 68 naar Mijdrecht Johanna van der Velde, dienstbode Hooftstraat K-C naar de Bilt Elizabeth van Deuren Corn, d© Vlamingstr. 17 naar Leiden Aart de Bidder Hooftstraat 197 naar Den Ha-a-£ Gijsbert Groemenberg, weesvader Oudshoornscho weg 106 naar Dordrecht Jan Rijlcsen, arbeider Verl. A-arkado 6 naar Ni'more". BOSKOOP. Geboren Marianne Alida, dochter aan J. Hamburger en A. Frijbits Johan nes Pie ter, zoon van A. C. P. Spa en A. J. Smith Martinus Theodoras, zoon van J. J. Wessenaorp en E. M. van der Woude N Alida Johanna, dochter van C. Kompeer en A. Zuiderwijk. Ondertrouwd: G. Griffioen en O'. Bakhuizen. Overleden: J. Ha ge. 63 jaar. HAZERSW0UDE. Geboren: z. van B. W. StaringBou- maii z. van H. M. van Wettenvan Hees d. van A. MeijerGroen in 't Woud. Gehuwd: P van Amsterdam jm. 29 j. en A. van der Meer jd. 28 j. Overleden: S. Windhorst 2 j.f z. vau J. Windhorst. HILLEGOM. Geboren: z. van M. VerstratenSi- meone z. van R. C. Visser—Hof z. van C. BakkerLommerse. Ondertrouwd: J. van der Beek en J. C. Ballegooij. Getrouwd: P. Lommerse en C. J. van der Paal. Overleden: P. Braakman m. 29 j. SASSENHEIM. Geboren: Neeltje d. van G. M. Over- vliet en G. Oudshoorn Cornells Petrus z. van G. van Diest en C. C van der Meer. Overleden: Jacobus Huiberb Tukker 2 j., z. van H. Tukker en M. Vis. Gevestigd: Mej. A. M. Waasdorp hoofdstraat 80 f uit Amersfoort Mej Ga A. Rotteveel TeijÜngerlaan 47 uit Zwam- merdam Mej. C. C. van Hoek Zuster straat 1 uit Noordwijkerbout P. K. va u de Kamp Teijlingerlaan 41 uit Oudciv bosch H. Voors Jac. van Beierenkan 5 uit Slee B. Bax Vartkade 3 d uit Ai- kemade. Vertrokken: Mej. A. Zijerveld van Hoofdstraat 51 naar Leiden C. van u Nagel en gezin van Hoekstraat 9 naar Kat wijk C! P. L. Rotteveel van Teijlmger- laan 47 naar Oss Mej. J. M. van Mlui steren van Burebtstraat 2 naar Rotterdam. WASSENAAR. Geboren: Bernardus Adrianus z. va n C. A. Voorham en H. B. van "Yenreoij Elisabeth Maria d. van Th. Parleyliet cn C. Nannes Dirkje d. van C. Hilgematt en A. H. van der Leede Cornelis^ Ga briel z. van C. van Vlaanderen en E. J. de Waard Emilie Lucia d. van O. F, Weise en L. A. Pluijgers. Ondertrouwd: J. F. Paul; er. M O. Boef J. W. C oenen en A. M. P. Wol ff G. Sonberg en M. Kabn A. Sogers e» 31. P. van Diepenbeek.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6