- Tweede Blad" De Raad der gemeente Valkenswaard, gehoord de beschuldiging tegen de beide wethouders in zijn vergadering van Don derdag 7 Aug. jl; gezien de uitvoerige rapporten en con clusies van de Commissie van onderzoek in deze aangelegenheid, overwegende dat op ondubbelzinnige wijze is komen vast te staan dat de heeren Gijrath en Kanen op hoogst bedenkelijke wijze met de bo langen der gemeente omspringen; Besluit: het vertrouwen in de beide ge noemde wethouders voor goed op te zeg gen; zoolang genoemde heeren zitting hebben geen gelden meer te voteeren voor welke uitgave ook; voorts den wethouders in overweging te geven met geen enkel voorstel hunnerzijds meer voor den dag te komen; en hen te plaatsen voor wat betreft hun financieel beheer onder een voortdurend scherp toezicht. Al de stukken en bescheiden op de on derhavige kwesties betrekking hebbende in handen van Ged. Staten van N.-Bra bant te stellen met verzoek, zoodanige maatregelen te treffen als zij noodig ach ten, tenzij de wethouders binnen acht da gen na heden uit zichzelf hun zetels be schikbaar stellen. De Personeelraad bij de Spocrv<regen. Naar wij vernemen, zijn de hoofdbe sturen van de vijf samenwerkende spoor wegorganisaties inzake Jiet ontwerp-Per- soneelraad niet tot overeenstemming kun nen komen. Het hoofdbestuur van de Ne derlandsche Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel zal thans zijn eigen ontwerp bij de directie der Nederlandsche Spoorwegen indienen, welk ontwerp ook steun vindt bij het hoofdbestuur van den R.-K. bond van spoor- en tramwegperso neel „St. Raphael". De hoofdbesturen van den Bond van ambtenaren en den Neutra len bond van spoorwegpersoneel, welke zich met den inhoud, van dat ontwerp niet kunnen vereenigen, zullen gezamenlijk of ieder afzonderlijk een ontwerp bij de di rectie indie»en. De samenwerking op dit punt tusschen dè vijf hoofdbesturen is dus als verbro ken te beschouwen. Een tweede telefoonkabel Enge'aruJ— Nederland. Wegens het drukke telefoonverkeer tus schen Engeland en Nederland is er reeds lang behoefte aan een tweeden kabel Er zal nu, als het weer daarvoor gunstig is, boden, (Vrijdag) worden begonnen met het leggen van dezen tweeden kabel van Domburg naar Engeland. De eerste kabel is van Engeland naar Domburg, doch men heeft het thans beter gevonden, te Dom burg to beginnen. De kabel bevindt zich aan boord van het Engelsche stoomschip Fareway. De onthulling van het standbeeld van Koning Willem II. Naar gemeld wordt, heeft de Koningin i onthulling van het standbeeld van Ko ng Willem II -thans definitief vastge steld op Dinsdag 16 September. nEmrzmEUu KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor openbare zitting komen op de rol voor 00 zaken, voor niet openbaar 3 za ken. Th. W. v. N., broodbakker té W a r- m o n d, is ten laste gelegd dat hij de ar beidswet heeft overtreden, en wel door op Zondag 20 Juli bakkersarbeid te verrich ten, en te doen verrichten, bet laatste door zijn dertienjarig zoontje. Bekl. voert aan dat het de Zondag was van de Kaagweek, en Zaterdags al het brood was uitverkocht, zoodat hij, om aaD de vraag naar brood te voldoen er noode was toe overgegaan. Dus met een liefdadig doel, merkt de kantonrechter op. De Ambtenaar, van het O. M. wil met het aangevoerde rekening houden, doch held. is al eens eerder veroordeelt. Spr. keurde het bruut optreden van bekl. bij het eonstateeren van het feit door den vcrbaliseerenden ambtenaar ten sterkste af, en eischt 2 geldboeten van f 6. Bekl.'s rechtskundige raadsman, Mr. Nord Thomson, kan zeker de eisch zeer humaan noemen, doch voert aan, dat bekl. twee feitén ten laste gelegd zijn. Wat hemzelf betreft heeft zijn cliënt bekend, doch het doen verrichten van bakkersar beid acht pleiter onjuist, zeker althans, de omschrijving van dien arbeid, zooals de ze in de dagvaarding voorkomt. Ten op zichte van dit jongmensch zou dan ook een vrijspraak moeten volgen: De kantonrechter zegt daarop niet veel hoop te geven. Wat bekl. zelf betreft meent pleiter een zeer bijzonder geval hier te hebben; er waren veel menschen en geen brood. Een bijzonder geval. „Had hij niet gebakken, dan zouden de menschen doodhongeren 1" vult de kantonrechter aan Ja! en dan zou hij voor misdrijf te recht moeten staan, antwoordde pleiter, zoodat z.i. er alle reden voor bestaat om gebruik te maken van het recht bekl. niet te straffen, wat pleiter een vonnis zou noemen dat het rechtsgevoel zou bevredi gen. In de aangehouden leerplichtzaak van W. v. R., te Leiden, werd nu als ge tuige gehoord het schoolhoofd A. Herf- kens, waarna f4 of 4 dagen werd ge- eischfc. In een zelfde zaak van G. de R. te L e i- d e n wordt de schoolinspecleur J. Baak als getuige gehoord. Deze heeft wel ver lof gegeven aan de ouders om het kind thuis te houden, doch niet zoolang als zulks geschied is. Getuige behoefde over 't geval geen inlichtingen van het Kanton gerecht, want hij had reeds gelezen, dat hij als de groote meneer aangeduid was. Eisch f 3 of 3 de.gen. A. M. tapper te Leiden, heeft aan een jongen beneden 16 jaren een dubbel- maatje verkocht in een fleschje, wat hij niet mocht deen. Bekl.'s vader kwam nog al eens een bittertje halen, en stuurde toen het jon getje. Vader was niet best in orde en wil de wat kruidenbitter. Maar waarom gaf je dan jongen dan zooveel, vraagt de kantonrechter. Bekl. zegt, omdat hij een gulden bij zich had, dacht ik; ik zal maar voor 80 oenten geven. En waarom duwde gij dan de jongen met bet fleschje de trap op toen de politie kwam. Ja! ik wist, dat ik het niet doen mocht, want ik had eerst nog gekeken of ik po litie zag. Bekl.'s openhartige bekentenissen, brach ten blijkbaar de ambtenaar tot den ma tigen eisch van f 10 of 10 dagen, waar de goedmoedige bekl. ook al weer niets op tegen verklaarde te hebben. H. G. Kr., koopman te Aalsmeer, heeft varkens aar.gevoerd te Leiden met vlekziekte. Bekl. voert aan dat deze varkens van den vorigen avond 9 uur onderweg zijn geweest, en het in dien tijd kan opgeko men zijn, wat getuige Sperma Weiland be Hij had de dieren al verkocht toen het pas opgemerkt werd door den kooper, waarna het dier naar het slachthuis is ge bracht en nog goedgekeurd. Eisch f 10 of 10 dagen, wat bekl., onwe tend de overtreding begaan hebbend, nogal veel oordeelt. W. v. R., veedrijver te Leiden, is ten laste gelegd, een zwart-bonte stier ver voerd te hebben, lijdend aan mondzeer. Bekl. zegt niet te weten wie van drieën, (elk had een dier) de bewuste stier ge dreven had. Maar je hebt er toch wel verstand van, zegt de kantonrechter. Dan was ik geen veedrijver, antwoordt bekl. De volgende week zal de portier van het slachthuis gehoord worden. W. H. v. d. L. bedrijfsleider aan een zandsteenfahriek te Leiden is beklaagd te lang te hebben laten werken, en wel door 5 personen. Bekl. heeft er nu verlof voor, doch heeft het gedaan op verzoek der werklie den, die door overwerken de feestdagen van begin October willen inhalen. Dit bevestigt getuige H. v. Duijl. Zij wilden graag op 3 October weg, doch kun nen het loon daardoor niet derven. Eisch vijf geldboeten van f2. UIT DE RADIO-WERELD. Wal er vanavond te hooren is. 5.05 uur: SFR (Radio-Paris) 1780 M. Fragment uit „Figaro's Hoch- zeit". 5.20 5JVA (Cardiff) 350 M. Vocaal en instrumentaal concert. 5.20 Brussel, 265 M. Concert 5.50 Berlijn, 430 en 500 M.' Con- cert. 6.30 FL (Eiffeltoren) 2600 M. Cou- eert. 7.55 5SC (Glasgow) 420 M. Voor dracht over Mars, waarna concert. 8.20 2LO (Londen) 365 M. Concert en zang. 8.20 5IT (Birmingham) 475 M concert. 8.20 5WA (Cardiff) 350 M. Con- cert. 8.20 5NO (Newcastle) 400 II Con cert. 8.20 2ZIJ (Manchester) 375 M Concert, o.a. fragmenten uK de werken van Tckaikowski. 8.35 Brussel, 265 M. Nieuws ec. concert. 8.50 6BM (Bournemouth) 385 M. Toonecluitvoering. 8.50 2BD (Aberdeen) 495 M. Co- leridge-Taylor-avond; concert en zang. 9.20 SFR (Radio-Paris) 1780 M. Concert, o.a. Agnus Dei (We ber), Sanctus (Beethoven), Ave verum (Mozart) 9.20 Berlijn, 430 en 500 M Con cert en voordracht.' 10.20 SFR (Radio-Paris) 1780 M. Dansmuziek. C. W. Sr., veehouder te N o o r d w ij k, heeft in do bereidplaats van boter een vaatje margarine voorhanden gehad van 10 kilogram. Bekl. bekent, doch wist niet, dat het niet mocht. Zijn zoon grossiert in boteren had het voor aflevering in voorraad. Het was niet open. Nu hij het weet, wil hij het nooit meer op het erf hebben. De Rijkszuivelinspecteur A. Geelhoed, te Amsterdam, heeft het geconstateerd. Het was echter niet naar aanleiding van klachten oi.d. Eisch f 10 of 5 dagen. C. L., voeger te Leiden, heeft gewei gerd aan den Ambtenaar van den R. v. A. te Leiden inlichtingen te geven, bij wien hij arbeid had verricht Bekl. zegt, dat voeger een eigenaardig vak is en voegers eigenaardige menschen zijn. Als ze werk hebben zijn ze werkgevers en geen werknemers. Hij haalt hew ijs-mate riaal voor den dag, waaruit blijkt, dat hij zelf voor materiaal zorgt, en zelf voor an deren plakt. De Raad van Arbeid met 7 Ambtena ren, met een gezamenlijk salaris van f 12.500, hebben nog nooit een onderzoek insteld dan nu, nu hij protesteert. Maar je had getuige Hoekstra toch wel inlichtingen kunnen geven, zegt de kan tonrechter. Dat behoef ik niet, zégt bekl. De rechterlijke ambtenaren wil ik ze ge ven, maar goen ambtenaren van den R. v Arbeid. Eisch f 10 of 10 dagen. Dat accepteer ik absoluut niet, zegt bekl. W. Fr. O., een jeugdig koopman te Leiden, heeft bij de Haarlemmer-tract een paar meisjes baldadig beet gepakt. Volgens het 16-jarige meisje P Gulde- mond had bekl. gezegd „meid hoore's", maar zij moest er niets van hebben, en teen had bij haar gegrepen en haar man tel gescheurd, wat de 14-jarige H. J. Rui tenbroek. als getuige gehoord, kon beves tigen. Eisch f 5 boete. Als hij weer roept, zog* de Kanfcnrcoh ter, vertel hem dan maar dat zooiets f 5 kost. F. H. Kuiper te K a t w ij k heeft to lang laten werken, wat get. Langmuur en Ouwehand, die deze arbeid verricht heb ben, kunnen bevestigen. Eisch 20 boeten van f2. Dat lange werken in de kuiperij was blijkbaar usance te Katwijk, want achter eenvolgens kwamen P. de B; J Pr. en KI. KI. voor hetzelfde feit naar voren. Eisch tèeon de eerste 10 X f 2 of 10 X 1 dag. J. Pr. betrof het zijn niet in het vak zijnde r.jons, oie de werkplaats op- Vrijdag 22 Augustus 1924 EEN PAAR DAGEN IN BELGENLAND. 't Is er druk in al de aardige plaatsjes der Ardennen en in de meeste hotels hoort men slechts Nederlandsch spreken. Men begint in 't Fransch, maar, zoodra men kan, gaat men weder tot zijn moedertaal ever. Lindemans reisbureau zorgde voor een uitstapje en overal kwamen zijn bons goed te pas. Waar de hotels overvol zijn boorden wij aan medereizigers dikwijls zeggen ,,geen plaats" en als wij dan onze tickets lieten zien was 't direct Kamer No. 4 of 17 of zoo iets. Van Namen naar Dinant gingen wij per boot, een prachtige reis op de Maas, ze venmaal in een sluis en dus telkenmale gelegenheid om rond te zien. Bergen en bosschen en landhuizen; eilandjes in de Maas, om zoo mede naar buis te nemen, met aardige landhuizen er op die elk in een klein paradijs liggen; 't is in een woord schitterend mooi. In Dinant is bij na geen spoor meer te zien van de ver woesting en tegenover de beroemde kerk is een „Hotel des Postes" pas klaargeko men, dat alle moderne comfort biedt.. In het stadje is veel .,Dinanderie" (ko perwerk) te koop en veel „Coucq", een soorfc taai taai, waar duizenden kilo's van gemaakt worden. De citadel waar men langs 408 treden op moet klauteren beeft uitgebreide kerkhoven, waar vriend en vijand, bijeenliggen, en daar alleen nog is de berinnering aan de groote ellende van den oorlog levendig. Ook de brug die ieder wel van photo's kent, is pas aan een begin van herstel. Maar voor de rest ne men honderden nieuwe buizen de plaats der ouden in. Van de 1400 waren er 1200 verwoest en een priester vertelde ons, dat de kerk, niettegenstaande verschillende pogingen» niet heeft willen branden, be halve het dak boven de gewelven dat na- .tuurlijk weder hersteld is. Een zeer groot gekleurd venster beeft slechts ©en enkele kogelgaatje gekregen en voor de rest is 't ©en oud kerkgebouw. Nu naar Rochefort en daar naar de bercem.de grotten van Rochefort en Han Sur Less©. Om daar goed wat van te zien en „we der uit te rusteru beeft men ©en dag noo dig, want uren lang maar klimmen en da len, en als een kudde door de gidsen voortgedreven te worden is voor plezier, maar heusch 't is werken. Dan kan men te Rochefort nog vrij rondwandelen door de gangen en bomvrije kamers van het fort en de reusachtige stukken beton beklimmen die uit en over elkaar zijn gcvrorj.en en afdalen in het gat, dat geslagen is door de ontploffing der munitie-bergplaats waardooreen. ge heel samenstel van ijzer en beton is opge nomen en geworpen op ©en paar gangen 30 Meter verder, er onder begravend© al len die daaf leefden. Alleen de comman dant Victor Naessens, die het fort 19 da gen lang verdedigde met ©en klein aantal dapperen, is daaraan ontkomen. Gaat men even terzijde dan staat men voor een pi'achtige hardsteenen gedenknaald, waar op 2 meer dan levensgroot©, soldatenfigu- ren, die, beiden ©en krans houdende, wee moedig nederzien op de overblijfselen van het fort. Die pose is prachtig en alles bij elkaar is daar een eenvoudig aangrijpend monument dat de verschrikkingen van den oorlog geheel tot zijn recht laat ko men. Daar, waarvan ieder Hollander destijds gelezen heeft, van die eerste episode in den oorlog, vergete men bij een bezoek aan Luik niet een bezoek te brengen aan bet beroemde fort Loncin. Ziedaar je echte o o rlogsa andenke n. 15 Augustus gaat over een paar dagen in heel België gevierd worden met parade eni demonstratie en ook aa-n Loncin zullen vele bezoeken worden gebracht. Vanaf het plein St Lambert te Luik is bet een half uurtje trammen door „Ans"" en Lon cin en dan nog een half uurtje klimmen en ziedaar het fort Loncin. Gelegen te mid- FEUILLETON HET GEHEID VAN DE LIFT naar L. Grou. Eenige geautoriseerde bewerking door dr. BOONEN, Leuven. 23) Voorzeker had hij het mooie meisje met do groote, zachte oogen en het kleine mondje van gansclier harte lief.Ter wijl hij evenzeer vreesde de blonde dame weer te zien, ze trok hem aan en schrikte hem terzelfder tijd af: hij was razend boos op haar, omdat ze hem' aldus in de war bracht. Toen hij aan het adres van Lucette vier groote bladzijden had zwartgekrabbeld en haar twintig maal, op twintig verschillen de manieren had herhaald, dat hij ze tee- der beminde en er trotsc'h op zou zijn, haar zijn naam te schenken, voelde hij zich sterker en kalmer, glimlachte min achtend om zijn ingebeelde afgunst we gens het bezoek der blonde dame aan Gras cuit, nam zich vast voor deze voorbijgang- eter te vergeten, waarvan hem ten slotte aan het bestaan weinig gelegen was en Wijdde zich uitsluitend aan zijn toebereid selen voor de reis. Maar toen hij zijn valies had toegegespt, reisgids nagezien, en bemerkt dat er yóór den volgenden morgen geen trein ïneer ging, mompelde hij; Eigenlijk gezogd, met het behendig aan te leggen bad ik misschien door Gras- cuit kunnen vernemen hoe „ze" heet. den van uitgestrekt© korenvelden waar de maai machines met 3 en 4 paarden er voor, ratelen, verderop een kring van bos schen is dit punt van machtige bekoring. Hier tusschen in een paar gangen, naar beneden en men komt in de overblijfselen van bet beroemde fort Loncin. Aan den ingang een bord waarop „Deze grond is heilig" en naamplaten, waarop de namen der 300 gesneuvelden, die hier hun graf vonden en onder de overblijfselen der ge weldig© beton en ijzerconstructies verplet terd liggen. BINNENLAND DE AARTSBISSCHOP EN DE KATHOLIEKE PERS. De heer J. B. Vesters, voorzitter van de R.-K. Journalistenvereeniging schrijft in „Het Huisgezin"; Gisteren is de Aartsbisschop door en namens geheel Katholiek Nederland ge huldigd. Er is geen corporatie of vereeniging, geen goed of nuttig werk, geen stichting of cougregatiea geen instelling of actie, of zij heeft den Aaartsbisschop dank te weten. Ook de Nederlandsche R.-K. Journalis tenvereeniging maakte haar opwachting. Maar toen zij kwam, werden de rollen verwisseld. Tijd tot dank en huldiging werd haar nauwelijks gelaten. Do Aartsbisschop dankte en huldigde haar, d.w.z. de katholieke pers. Wat de Primaat van Nederland zei, was niet maar een hoffelijkheidsformule, liet was woord-uit-het-hart van een man, die van de hoogte de dingen beziet, die meer dan een menschenleeftijd klaar de zaken beschouwt, die aan de ervaring van den levenswijze het gezag verbindt van den hoogstgeplaatste; die beter dan wie ook uit de feiten conclusies trekt en kan waardeeren: die gewoon is al het aard- sche en menschelijke le beschouwen sub specie aeternitatis. Ik schat de katholieke pers hoog, zei de Aartsbisschop, en ik wenschte wel, dat al len haar beteekenis begrepen en beseften Van wat gedurende mijn bestuur tot stand kwam, is het grootste deel te danken aan de Katholieke pers. Meer nog dan de woorden zeiden de toon, de blik, bet gebaar, de hartelijkheid en de warmte, waarmee de Aartsbisschop, hetgeen hij sprak, benadrukte. De Primaat der Nederlandsche Kerk provincie heeft geen heiligverklaring van de katholieke pers uitgesproken noch be doeld. Mara hij heeft wel heel duidelijk en on omwonden aan do pers de plaats aange wezen, die haar in de orde der geestelij ke, meer nog dan der stoffelijke dingen toekomt, en van haar getuigd dat zij die plaats met eere vervult. Hoevelen zijn er nog onder ons, overi gens voortreffelijk katholieken, die in onz© katholieke gemeenschap veel en juist weten te waardeeren: den arbeid van den priester, het belang van 't katholiek onderwijs, de beteekenis van 't vereeni- gingsleven, maar die de waarde van de pers ganschelijk onderschatten. Haar werk van dag tot dag, haar voor lichting, baar strijd tot afweer en op bouw, haar katholieke beschavings- en ontwikkelingsarbeid. Zonder de katholieke pers zou het woord van den priester en do vrucht van het katholiek onderwijs ver-ijlen en ver vliegen. Ze-ker, de kathodieke pers doet niets meer dan haar plicht en vervult haar roeping, zooals de priester en de katho lieke onderwijzer den hunne doen, maar de katholieke gemeenschap moge uit het woord van den Aartsbisschop leeren, dat zij. uit laksheid en onnadenkendheid vaak te kort schiet en dat zij, aan de katholie ke pers steun onthoudend, een barer bes te en sterkste geestelijke wapenen onge bruikt laat Het bestuur der gemeente Valkenswaard. Motie van wantrouwen tegen twee wethouders. Gistermiddag heeft de gemeenteraad van Valkenswaard met algemeen© stem men de volgende motie aangenomen: XIII. Derde verschijning en ontknooping! Lekkertjes gezeten in een eersle-klasse- coupé, doorlas Tortor an de dagbladen. Met een zeer gegrondeh trots, glimlachte hij bij bet lezen der zinnen van zijn collega's, zooals de volgende: „Mijnheer Alfred Tor- toran, de jonge en schitterende reporter, is van meening dat.De zaak van den geheimzinnigen lift had hem bepaald on der de vooraanstaande persoonlijkheden der perswereld gerangschikt. Hij vergeleek zijn tegenwoordigen toe stand bij het kommervol bestaan, zonder hoop op toekomst, dat hij vóór eenige da gen sleet. De hoofdzaak was den weg te vinden, dacht hij, en nu geloof ik er toe gekomen t9 zijn' Daar 'hij een dwaas noch een ondank bare was, liet hij het toeval recht weder varen, dat gemaakt had, dat Lucette 'heel nauw ahn de geheimzinnige zaak was ver bonden, en het jonge meisje zelf, dat hem spontaan allea had medegedeeld wat ze wist. Zonder dien samenloop van omstandig heden, ware hij voorzeker vanaf het begin mislukt en had hij nooit de gaven, die hij in werkelijkheid bezat en van hem een uit muntend reporter maakten, kunnen aan wenden. Daarom voegde zich bij zijn liefde voor Lucette, een aandeel erkentelijkheid. —Lieve kleine, zeide hij teeder, Mar ben ik alles verschuldigd! Dan, moe van het lezen, keek hij door het portier. 1 Het landschap wekte heelemaal geen be wondering in hem op. Daarna nam hij zijn reisgezellen in oogenschouw: een vrouw van gezetten ouderdom, die zachtjes dom melde; een uiterst elegant jongmensch, die zeer bekommerd scheen de smettelooze vouw van zijn broek niet in opspraak te brengen; twee officieren der Cavalerie, die met elkaar spraken over dienst, paarden en bevordering Tegenover Tortoran was een plaats ledig Een bordje, dat aan het net was vast ge haakt, duidde aan dat zo vanaf Chalons voorbehouden was. Werktuigelijk las de jongeling don naam van den reiziger, die er opgeschreven was: „Mevrouw Olga Ba ranoff *En hij vermaakte zich bij voorbaat te radeu wio deze dame Olga Baranoff zou zijn. Dat was een spelletje waaraan hij zich graag overleverde, wanneer hij iemand voor de eerste maal moest zien. Hij stelde ze zichzelf vóór onder de ge daante van een zwaarlijvige en kortade mige veertigjarige, verschrikkelijk gegri meerd, hevig geparfumeerd eu met juwee- len overladen. Ze zou gevolgd worden door een knecht, die eerbiedig een valiesje uit kostbaar le der draagt. Misschien beeft ze in haar mof een klein wit hondje met lachende oogjes en een zwart snuitje. Zo zou graag een gesprek aanknoopen en met een vreemden tongval spreken, ter wijl zo de woorden koddig misvormt en him zin soms verdraait. Ze zou geurige si garetten rooken en een roman van Tolstoï lezen. Na voor zichzelf dat grillig portret ver zonnen te hebben, dacht Tortoran: En laten we nu maar wachten Er 1 blijft me niets meer dan vast te stellen, dat ik me eens te meer heb vergist, wan neer ik bij voorbeeld een oude uitgemer gelde dame in de rouw zal zieu opstappen Ondertusschen stopt© de trein. De beambten liepen met wilde gebaren langs den trein heen en weer terwijl ze uit al hun macht riepen: „Chatons!Cha- tonslalsof ze er zich over verheug den aan do reizigers te kimnen toonen, dat ze iets te doen hadden. Tortoran bespiedde door het portier de komst van mevrouw Baranoff. Plotseling werd hem de keel van angst toegeknepen. De „blonde dame" bevond zich vóór hem •blijmoedig en glimlachend. In de band hield ze een valiesje. Een beambte, aan wien ze een bewijsbriefje had getoond, had haar de coupé van Tortoran aangewezen. Op de treeplank gestegen, beproefde ze de kruk om te draaien, en haar fijn en kat achtig gelaa/t was slechts eenige centime ters van dat van den jongeling verwijderd De eerste beweging van dezen» was zich achteyuit te werpen. De tweede, die beter hij de grondbeginselen ^van een goede op voeding paste, was de reizigster te helpen bet portier te openen en in bet rijtuig te stappen. Hij rilde, toen bet kleine met een hand schoen bedekte knuistje zich tusschen zijn vingers legde en een zeer zachte stem, die den spottenden blik matigde, hem lieflijk bedankte. i Maar de nieuwaangekomene keerde hem plotseling den rug toe om het opschrift na te zien dat haar plaats aanduidde en haar valies in het net neer te leggon. En Alfred Tortoran bleef verstomd door deze onverwachte gebeurtenis, terwijl hij Olga Baranoff met de „blonde dame" ver gel eek? Eindelijk zette de jonge vrouw zich neer Uit haar reistasch had ze een boek geno men, dat zo onoplettend doorbladerde. Werktuiglijk bekeek Alfred den titel, en toen hij zag, dat het Anna Karénin© war, kon hij een lach niet onderdrukken en dacht: Precies! slecht- wat Tolstoï aangaat had ik me niet vergist 1 Deze vroolijkheid ontging Olga niet, die op haar beurt lachte, terwijl ze haar ver blindende kleine puntige tanden liet zien, tanden die gemaakt waren om le bijten en te verscheuren, maar waarvan Alfred slechts de wonderlijke witheid zag. Dan, terwijl ze haar boek nevens haar legde, sprak de blonde dame: Erken, mijnheer, dat we geboren wer den om elkaar te ontmoeten! —Wees er van overtuigd, mevrouw, ant woordde Alfred levendig, dat ik me er zeer gelukkig om acht Een korte pauze volgde op deze weder-» zijdsche begroeting. Alfred voelde dat hij zich belachelijk zou aanstellen met deze stilte te laten aan houden en van den anderen kant, indien hij niet dadelijk van de gelegenheid ge bruik maakte zou het moeilijk zijn het ge sprek met zijn reisgezellin later te herne men.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3