15e Jaargang. 21 AUGUSTUS 1324 No. 4542 eSeidóeti^Sou^cmt DeABONNEMENTSPRIJSbedraagtblj vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TIL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 u POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlenlISn 30 cent per rage» Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het t tarief berekend. dubbele van het I Kleine adverlentlën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver» huur, koop en verkoop 10.50. OW nummer bestaat uit twee bladen. BUiTEHLAMP VOLKENBOND. Het Ontwerp-Garantie-verdrag. Het Noorsche antwoord a f w ij z e n d. In liet antwoord der Noorsche regee ring op de vraag van den Volkenbond naar Ncorwegcns meening omtrent het verdrag van wederkeerigen bijstand (Ga- rautiepact), beeft de premier verklaard, dat bet voorgestelde ontwerp het recht van landen om zelf te beslissen of zij aan militaire operaties willen deelnemen illu soir zou maken. Deswege wijst Noorwe gen het verdrag van de hand. Zooals men zich herinneren zal, heeft ook Engeland het ontwerp-garantiever drag verworpen. Ook Spanje verwerpt het. Volgens een bericht uit Genève heeft ook Spanje het door den Volkenbondsraad aanbevolen algemeene garantieverdag ver worpen. De a.s. vergadering. MacDonald's vertrek naar Genève vervroegd. Mac Donald, die zijn vacantie in Schot land heeft moeten uitstellen in veibdnd met den langen duur der Lóndenscho con ferentie, zal zijn thans begonnen verlof ook weer moeten bekorten, om vroeger 'dan aanvankelijk de bedoeling was; naar Genève te kunnen gaan. Hij zal 26 Augus tus vertrekken om zich voor den aanvang der Volkenbondsvergadering van de pro cedure op de hoogte te kunnen stellen. Zooals bekend, zal deze vergadering 1 September beginnen. De Volkenboudsraad komt 29 dezer bijeen. Duitschland. De Londensche overeenkomst. s De houditg der D.-nationalen. De Duitsch-nationalen deelen mede, dat hun houding ten aanzien van de overeen komst van Londen eerst in de fractiever gadering van heden zou wordeq. worden bepaald. Ongetwijfeld bestaat er een ster- •ko stroomiug in de D.-nat. partij, om de overeenkomst onvoorwaardelijk te verwer pen en in de kringen van* het partijbe stuur maakt men zich bezorgd, dat inge val de overeenkomst wordt aangenomen, ca. 50 leden van de fractie naar de Völki- schen zullen overloopen. De geleidelijke ontruiming. De Fran ^c! he douan e-g r e n s v e i d w ij n t. De chef van den Franschen douane dienst te Wiesbaden heeft aan de Indus trie- und Handels Kamer aldaar de vol gende mededeeling gedaan: „De waarschijnlijk aanslaande ophef fing van den intergealllieerden douane dienst geeft mij aanleiding terstond maat regelen te nemen ten aanzien van de in beslag genomen goederen". „Zooals hekend, werden deze goederen hij de inbeslagneming op welken grond deze ook geschiedde, eigendom van de douane commissie. Ter tegemoetkoming werden zij, die de verorderingen hadden overtreden, in de meeste gevallen gerech tigd een vergelijk te treffen en tot nu toe werden dergelijke aanbiedingen tot een vergelijk nog lang na de inbeslagneming .toegelaten". „U zult mij echter ten zeerste verplich ten, indien u den onder u ressorteerenden kringen wilt mededeelen, dat in mijn dis trict na 1 September a.s. geen. vergclijk- aanbiedfngeiv meer toegelaten worden. Van dien datum af zullen de goederen, welke nog niet afgehaald zijn, naar Mainz worden gebracht waar zij na 48 uur ton bate van den douane-dienst zullen worden verkocht". Uit deze mededeelingen blijkt duidelijk, dat de opheffing van dezen dienst index-? daad zeer aanstaande is. De moordenaars van Erzbergen Uitlevering geëisc'ht ZooaJs gemeld heeft men in Hongarije 8 Duitschers gearresteerd, van wie men dacht, dat zij de moordenaars van Era- berger waren. Do Duitsche regeering heeft haar ge zant te Boedapest opgedragen voor het geval een der Duitschers, zich noemende Förster, met Tillesen wordt geïdentifi ceerd, diens onmiddellijk© uitlevering te .ei sc hen. De correspondent van de „Koln. Z." te Boedapest meldt nog, dat de drie Duit schers zich bevonden in het landhuis van den bekenden rechtsradicalen leider Görn- bös. Zij noemen zich Maier, Schneider en Förster en zouden eigenlijk König, Schulz en Tillessen heeten. Maier en Schneider moeten afdoende bewezen heb ben, dat zij aan de Kapp-Putsch hebben delgenomen en daarom uit Duitschland gevlucht zijn, waarna zij vrijgelaten wer den. Op Förster slaat volkomen de persoons beschrijving van Tillessen, wien een stuk je van een oor ontbreekt. Hij verklaart, dat ook hij betrokken is geweest bij de Kapp-Putsch. De minister van binnenland sche zaken acht den toestand zeer inge wikkeld; de premier heeft zijn verlof on derbroken en heeft overleg gepleegd'met den Reichsverweser, na met den Duit- schen gezant geconfereerd te hebben. Deze laatste heeft nu, naar uit Berlijn gemeld wordt, opdracht gekregen de on middellijke uitlevering te eischen van Förster, indien deze Tillessen blijkt te zijn Engeland. Conflict op de groentemarkt. Londensche huismoeders in de knel. Naar verluidt is alle vervoer van groen ten en fruit over het Kauaal naar Londen stopgezet, daar de werkgevers van Co- vent Garden hebben geweigerd een onder houd te hebben met den minister van Ar beid. Zij verklaren, dat hun weigering, om zich te verstaan met het ministerie van Arbeid niet beteekent, dat zij zullen blij ven weigeren vertegenwoordigers van ge noemd ministerie of- van de arbeiders te ontmoeten, doch dat zij van meening zijn, dat besprekingen met do arbeiders op het oogenblik gc-en nut zouden hebben orndat niets er op lijkt, dat de vakbond zijn hard nekkige houding .zal laten varen. Er zijn uitgebreide maatregelen geno men om de klanten direct van het be- noodigde te voorzien. Mac Donald en Sncwden. Ernstige meeningsverschillen De politieke medewerker van de V/est- minster Gazette verneemt, dat er een splitsing in het kabinet ontstaan is en wel tengevolge van ernstige meeningsverschil len tusschen Ramsav Mac Donald en Snowden, den kanselier van de schatkist. Tijdens de onderhandelingen met de Sovjet-gedelegeerden kwam Snowden met kracht op tegen de Russische leening, waarbij hij den steun had van heel het departement van de schatkist. Ook zou Snowden voorzien hebben, dat de regeering door het Russische avon tuur veel van haar prestige zou verliezen en daarvoor zou hij de collega's ook heb ben gewaarschuwd. Op de intergeallieerde conferentie wilde Snowden strikt vasthouden aan de opvat ting dér bankiers betreffende de zeker heid voor een leening van 40 millicen pond voor Duitschland. Alleen in geval van een onmiddellijke ontruiming van het Roergebied had hij zich voor het toestaan van een leening kunnen verklaren. Snow den had uit alle kracht voor een militaire ontruiming willen opkomen. Hij stond op de conferentie' voortdurend fel tegenover Frankrijk en herhaaldelijk zijn er scher pe woorden tusschen hem en de Fransche gedelegeerden gewisseld. Volgens do „Westminster Gazette" zou hij gedurende de laatste' dagen der confe rentie door Ramsay Mac Donald, die het principieel ongetwijfeld met hem eens was, doch begreep, dat de conferentie mis lukken zou, indien Frankrijk met betrek king lot het Roergebied geen concessies kreeg, .op den achtergrond zijn gedron gen, zoodat men ten slotte weinig meer van hem merkte. Snowden is van oordeel, dat de Russi sche leening en misschien ook het nieuwe verdrag tusschen de geallieerden en Duitschland een bedreiging oplevert voor zijn eerstvolgende begrooting, hetgeen wil zeggen, dat hij vreest zijn budget niet zoo populair te kunnen maken als het vorige. Daar de begrooting een der voornaam ste mdidelen is voor het maken van pro paganda voor de regeeringspartij' onder de kiezers zouden de fouten, welke vol gens Snowden begaan zijn, ook 'n ernsti- gen politieleen terugslag voor de regeo- ring kunnen hebben. In een interview dat Snowden eergisteren door de „Manches ter Guardian" liet publiceeren, gaf hij zijn oordeel te kennen over net resultaat der conferentie, dat geheel strookt met do mededeelingen van de „Westminster Gazette". Ook bet feit, dat Ramsay Mac Donald nog «een brief aan Herirot heeft gericht, waarin op een spoedige ontruiming van het Roergebied wordt aangedrongen, wordt daardoor verklaarbaar. De „Temps" begrijpt niet waarom Ramsay Mac Donald hot noodig heeft gevonden nogmaals liet Engelsche staud- punt, dat een ioder kent, uit een te zetten en het blad vermoedt dat de brief geschre ven is, om een einde te maken aan zekere verwijten van Mac Donald's vrienden. Men heeft alle reden om aan te nemen, dat de brief een kleine concessie was aan Snow den en diens medestanders in de partij. Roemenië. De toestand in Bessarabië Gedurende de laatste dagen komt een groot aantal vluchtelingen uit Bessarabië naar de Oekraine, zoo wordt uit Moskou gemeld. Generaal Budeanu, de commandant van de Roemeensche troepen in Bessarabië, heeft te Boekarest verzocht, de militaire maatregelen tegen de Russische elementen to mogen versterken. De Roemeensche ministerraad heeft be sloten de bevoegdheden van den militairen commandant in Bessajrabië uit te breiden. De garnizoens worden versterkt en deta chementen worden naar de dorpen gezon den, waar men oproer onder de boeren vreest. De Russische pers in Bessarabië staat onder strenge censuur. Verscheidene politieke personen in Bessarabië, die ver dacht worden van te sympathiseeren met de unie van sovjet-republieken, hebben van den Roemeenschen commandant be vel ontvangen, Bessarabië binnen 48 uur te verlaten. Brltsch-lndië De godsdienstonlusten Nadere b ij zonderheden De „Daily Telegraph" publiceert thans nadere gegevens omtrent de gevechten tusschen de Hindoes en Muzelmannen te Goelbarga in den staat Hyderabad, welke een beeld geven van de eigenlijke oorzaak van de ongeregeldheden. De Hindoes te Goelbarga bezitten n.l. den heiligsten tem pel in de Nizaru dominions en de traditie heeft vastgelegd, dat iederen Maandag van de maand Augustus een heilig beeld uit- den tempel wordt gehaald en in een pa lankijn. met tweo beeldjes van heilige stieren in_ processie en muziekbegeleiding wordt rondgedrag^Bit jaar nu viel Maandag j.l. to zamen met het Mohamme- daansche feest van Mohurram in ver band, waarmede de processie der Hindoes door de Mohammedanen onmogelijk werd gemaakt. Den daarop volgenden Dinsdag', den grooten dag van het Mohurramfeest, drong een aantal Mohammedanen den Hindoe-tempel binnen, ging de Hindoe priesters te lijf en vernielde afbeeldingen en een beeldje van den heiligen stier. De Hindoes beweren, datj, hol?wel een po4 litiemacht aanwezig was, deze niets heeft gedaan om de ontwijding van den tempel tegen te gaan. Donderdag daarop ging het gerucht, dat Hindoes een moskee hadden beschadigd. Dit deed de Mohammedanen in woede ontbranden: zij bestormden alle Hindoe tempels, ten getale van vijftien, en ver nielden de idolen. Zoo fanatiek was luin optreden, dat de politie zich genoodzaakt zag van do vuurwapens gebruik te ma ken. Bij het gevecht, dat daarbij oiSfc stond, werden drie Mohammedanen, onder wie Mokamed Azizulla, een brigadier van politie, gedood en een twaalftal gewond. De Hindoes durfden hun huizen niet ver laten om hun tempels te redden. Den vol genden dag waren de straten weer in han den van de Mohammedaausche bevolking, doch door de komst van troepen en po- litieversterkingen werd do orde weldra hersteld. Do wrijving wordt algemeen toegeschre ven aan het bekeeringswerek van Mohant- medaansehe zendelingen ep de regeering van den Nizam heeft in verhand hiermede een commissie van onderzoek benoemd. De Hindoes beweren, dat, hoewel de be volking van het begied van den Nizam voor 87 pet. uit Hindoes bestaat, de aan vallen door de Mohammedanen zóó veel vuldig voorkomen, dat de Hindoes be vreesd zijn voor bun leven en bezittingen, terwijl bekeeringen op grooto schaal plaats vinden. Zij doen derhalve een beroep op den onder-koning van den Nizam, den staatssecretaris en den koning van Enge land, om de noodigo stappen te doen ten einde hen gerust te stellen. Amerika. De opstand in Brazilië •Een transportschip der rebellen tot zinken gebracht Braziliaansche regeeringstroepen hebben op de rivier de Parana een schip, waarop rebellentroepen vervoerd werden tot zin ken gebracht. Officieel wordt gemeld, dat het schip na een hevig vuurgevecht is ge zonken en verschillende rebellen verdron ken. BflüHSMLAIBP Pauselijke onderscheiding. Naar wij vernemen i3 de heer J. W. 'A'. Beijnes te Haarlem door Z. H. den Paus benoemd tot Commandeur in de Orde van den H. Gregorius den Grooten. De Vuurwapenwet. De Minister van Justitie heeft, naar de „Tel." verneemt, aan de Oommissarissen der Koningin verzocht, aan de burgemees ters mee te deelen, dat tal van houders van bijzondere machtigingen volgens de vuurwapenwet in de meening verkeeren, dat deze machtigingen ook bij verhuizing naar een andere gemeente blijven gelden. Dit is onjuist zoo wordt geschreven, aan gezien een dergelijke machtiging slechts van kracht is, indien zij is afgegeven door het hoofd van politie der woonplaats van belanghebbende. De machtigingen gelden in andere gemeenten en provinciën in dien zin, dat men, indien men zich met zijn vuurwapen in een andere gemeente of pro vincie bevindt een bijzondere machtiging, afgegeven door 't hoofd van politie ter plaatse, alwaar men zich bevindt, niet noodig heeft, aangezien immers het voor handen hebben van een vuurwapen gedekt moet zijn en ook alléén gedekt behoeft te zijn door een machtiging, afgegeven door het hoofd van de plaatselijke politie ter woonplaats van den belanghebbende. De nieuwe tarievert voor de Vrijwillige Ouderdomsverzekering. Op de vragen van den heer Duys betref fende de resultaten der sedert 1 Februari 1923 ingevoerde nieuwe tarieven voor de vrijwillige ouderdomsverzekering en be treffende. herziening van de belooningsnor- men der bij voormeld bedrijf werkzame agenten, heeft de heer Aalberse, Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het vol gende geantwoord:' Ter voldoening aan de vraag om mede te deelen, welke resultaten, sedert de invoe ring op 1 Februari 1923, met de nieuwe tarieven voor de vrijwillige Ouderdomsver zekering zijn bereikt (waarbij dus buiten beschouwing blijven de rond 74.000 op dien datum loopende verzekeringen, krachtens artikel 10 der ongewijzigde Ouderdomswet gesloten), volgt hieronder een overzicht van den stand op 1 Juli 1924 van de vrij willige verzekeringen gesloten krachtens artikel 10 der Ouderdomswet 1919. Staat A geeft een overzicht van de krach te.ns artikel 10 j. art. 18, 1ste lid, onder a, der Ouderdomswet 1919 tusschen 1 Febr- 1923 en 1 September 1923 gesloten verze keringen, welke voor hen, wier inkomen de bij de wet 'bepaalde grens niet t-e boven ging, tot een bedrag van f6 per week vrij van administratiekosten waren; Staat B geeft een overzicht van de krachtens art. LO dier wet gesloten verzekeringen, waar bij de premiën ten volle de kosten der verzekeringen moeten dekken. Staat, A'. Rente op 65 jaar. Aant. Totaal verz. rentebedr. Gesloten 14.452 f 57.301 Geëindigd 1.175 t, 4.506 Loopend Ï3.277 52.795 Staat B. 1 Rente op 55 jaar. Aant. Totaal verz. rentebed Gesloten 1501 f 11.507 Geëindigd 1 177 „.1.158 Loopend 1324 10.349 Rente op 60 jaar. Aant. Totaal verz. rentebed Ge-sloten 1630 f 11.133 Geëindigd 147 798 Loopend 1483 10.335 Rente op 65 jaar. Aant. Totaal verz. rentebedr. Gesloten 5718 f25.290 Geëindigd 330 1.751 Loopend 5338 „23.539 Een niet onbelangrijk aantal personen heeft zich dus verzekerd. Niettemin ble ven de cijfers beneden de verwachting. Naar het oordeel ook van de bij de uit voering der onderhavige verzekering be trokken organen is van dit laatste de al gemeene en langdurige malaise wel de voornaamste oorzaak. Daarnevens komen de mede-oorzaken in aanmerking enkele gebreken, welke in de oogen van het pu bliek aan de verzekering kleven en deze daarom minder begeerlijk maken.In he.t bijzonder blijkt van beteekenis het be zwaar, dat bij overlijden van den verze kerde voor bet bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd van de betaalde premiën niets wordt terugbetaald. Onder geteekende overweegt in hoeverre, door liet nemen van maatregelen, met behoud van het karakter van pensioenverzekering, een meer bevredigende aanwas der verze kering kan worden verkregen. De agenten, werkzaam ten behoeve van de vrijwillige ouderdomsverzekering. kun nen naar het oordeel van ondergeteekende zelf het best beoordeelcoi of hun belang medebrengt, zich niet verder aan deze ver zekering te binden. Verhooging van de belooningsnormen der agenten is van ondergeteekende niet te verwachten. Die normen geven, over het geheel beschouwd, den agenten een rede lijke belooning voor hun arbeid, waarbij HET VOORNAAMSTE NIEUWS, BUITENLAND De Fransche douane-dienst In het be-> zette gebied wordt binnenkort opgeheven. Het garantieverdrag van den Volken bond is nu ook door Noorwegen en Spanjo verworpen. Ernstige meeningsverschillen in het En-*, gelsche kabinet. Bijzonderheden omtrent de onlusten in Brifsch-lndië. BINNENLAND Gs$n sluitende Staatsbegrcoting voor 1925. Resultaten van de nieuwe tarieven vooi* de Vrijwillige Oudtrdcmsverzekering. De visschersStaking te IJmuiden. Het 28ste Internationaal Eucharistisch Congres te Chicago (Kerknieuws). LEIDEN De Kamer van Koophandel en de her ziening der Tariefwet. OMGEVING. Groote harddraverijen te Stempwijk, (Sport). bovendien in aanmerking genomen moet- worden, dat voor de groote meerderheid der agenten de inkomsten uit de vrijwillig ge ouderdomsverzekering een bijverdien ste vormen. De Postcheque- en Girodienst. Do directeur van den postcheque- on girodienst maakt bekend, dat de stortings formulieren van de laatste uitgaaf, n.l. die, waarop geen ruimte is gelaten vin. naast het nummer van den rekeninghou der ook diens "naam en naast- het bedrag in cijfers ook dat in letters to vermelden, tegen terugbetaling van het daarvoor ver schuldigde bedrag aan de post-, bij- en hulpkantoren kunnen worden ingeleverd. De stortingsformulieren van vorige uit gaven blijven, evenals dit met de giro- en cheque-formulieren en de modellen G 15b (kennisgevingen van beschrijving van verzamelgiro's) het geval is, bij heropening van den dienst geldig. De lijsten G 15a, groot en klein model, voor verzamelgiro's blijven van aite uitga ven geldig. De modellen G 39a, en G 72 en de mach tiging zullen na heropening voorloopig niet gebruikt worden. De bestemming, wel ke daaraan is gegeven, zal later worden! bekend gemaakt. Aan de rekeninghouders, wier rekening volgens de hun door het oentmal girokan toor verstrekte opgaven nog in debet staat en die zich met die opgaven hebb:n' accoord verklaard, worden dringend ver zocht thans ten spoedigste tot aanzuive ring van hun tekort over te gaan. Zij, die verklaard hebben van meening te zijn, dat er tusschen liun boekhouding en die van het girokantoor nog eenig verschil aanwe zig is, worden mede verzocht ten spoedig ste aan te zuiveren, voorloopig tot dat ge deelte van heb bedrag, waaromtrent ge n verschil meer aanwezig is. Den rekeninghouders, die sedert do stui ting van den dienst op 4 October 1923 z.ju verhuisd en daarvan nog geen bericht u- zonden wordt verzocht daarvan ten spoe digste kennis te geven aan het centraal girokantoor, afdeeling „Algemeene Zaken." De Invaliditeits- en Ouderdomswet. Op 1 Augustus jl. werden 3636 weduwen- renten en 5801 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens art. 373 dier wet 37.383 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering ver kregen ouderdomsrente van drie gulden, per week; voovts genoten 6436 personen een invaliditeitsreate als bedoeld dn art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering wa ren op voreugenoen* Jen datum 80.973 per sonen in'het genot van een als vrucht hun« ner verzekering verkregen ouderdomsrente van 3 gulden per week. De kostelooze rijwielbelastingplaatjes. Op vragen, van den heer Ebels betreffen de liet nemen! van maatregelen, tot afwij king van eeni der voorschriften ter beko ming van eenl kosteloos rijwielmerk téni behoeve van arbeiders ten plattelands, antwoordde de Minister van Financiën, dat van den riscb. dat men ter bekoming van een kosteloos rijwielmerk zich in per poon aan het kantoor van den ontvanger- moet vervoegen, moeilijk kan worden af geweken. liet. gebruik van het bedoelde merk tocli is persoonlijk, en nu is bet voor de uitoe.o* iiing van de controle op het gebruik on-

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1