[Tweede Bladl Maandag 18 Augustus 1924 BB^SSENLAND De Congresfilm „Adoro Te" Een schrijven van Z. Em. Kardinaal van Rossuxn aan de artistieke en liturgische ontwerpers. De artistieke en liturgische ontwerpers van de film „Adoro Te", de heer Dorus Hermsen en Pater Hyacinth Hermans, ontvingen van Z.Em. Kardinaal van Ros- cum het volgende éigenhandig schrijven: „Onze hooge voldoening uitsprekend over de film „Adoro Te", prijzen Wij voor al de waardige wijze, waarop het groot- «che gebeuren is vastgelegd en hopen Wij, dat allen, zoowel degenen, die het schitte rend Eucharistisch Congres niet konden bijwonen, als zij,- die het geluk hadden die onvergetelijke dagen te Amsterdam mede to vieren, door deze film al de weldadige indrukken mogen ondervinden of weer op nieuw genieten, welke zoo machtig en overweldigend van het onvergetelijke con gres van Amsterdam zijn uitgegaan. Wittem, 13 Augustus 1924. i f i (w.g.) M. KARD. VAN ROSSUM. Naar de „Msbd." verneemt is door den lieer Dorus Hermsen aan Z. D. H. den Bisschop van 's-Hertogenbosch op Diens verzoek het vertooningsrecht der film „Adoro-Te" afgestaan voor al de plaatsen binnen het diocees 's-Hertogenbosch. De Congresfilm in Don Bos c'h. Vrijdagavond draaide de Congresfilm in bet klooster der Zusters van deOrde J. M. J., aan de Choorstr. in Den Bosch, voor de geestelijkheid en de pers. Ook de Zusters ten getale van ongeveer 300 woonden deze voorstelling bij. Z. D. H. Mgr. Diepen die tijdens de voorstelling verscheen, on derhield zich verschillende malen met den beer Dorus Hermsen en bracht aan het slot zijn gelukwensch in tegenwoordigheid van alle geestelijken voor dit werk ttit, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de film nan het doel steun voor de arme kerken van het bisdom mocht beantwoorden. Bondsdag van „St. Raphael". Ten Eindhoven hield de R.-K. bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Ra phael" Vrijdag zijn jaarlijkschen bonds dag, waaraan niet minder dan 3000 leden deelnamen. Om kwart voor twaalf 's middags werd in de parochiekerk „St. Paulus", waarvan de oud-adviseur de heer Verberne pastoor is, ter opening van dezen dag een dienst gehouden. De honds-adviseur, mgr. Muts- aerds, uit Deu Bosch, sprak de aanwezigen toe. Spr. zeide, dat hij om gezondheidsre denen het bondsadviseurschap binnenkort zal neerleggen, doch desondanks de orga nisatie een warm hart zal blijven toedra gen. Na deze plechtigheid ging men in op tocht naar het gebouw van den R.-K. Volksbond, alwaar, een aardige ecrepoort was opgericht, met bovenop een veilig 6taand signaal: „Veilig in St. Raphael". Voor het standbeeld van het IT. Hart was ccn bloemenmand van St. Raphael ge plaatst. De vlag woei in hot mooie gebouw in top. De groote zaal, die alleu niet kan bevatten, was schitterend met groen, bloe men en drapeaux versierd. Te kwart voor twee opende de bondsvoor zitter, de heer J. Hellemons, uit Boxtel, dc vergadering. Allereerst stelde hij voor volgend telegram te verzenden: „St Raphael, steeds trouw aan het Door luchtig Episcopaat, ten getale van 3000 in jaarvergadering in Eindhoven hij een, brengt oprechte hulde aan den Aartsbis schop van Utrecht op diens gouden pries terfeest". •Onder applaus eter vergaderden w$d hiertoe besloten. Voortgaande constateerde spr. een ach teruitgang van hot ledental. Spr. wees op den ernst des tijds, die ook „St. Raphael" heeft te doorstaan. Hij deed een krachtig beroep op de afdeelingen om te ijveren voor de toegezegde pensioenregeling. Hij meende, dat er hij de vele „verslechterin gen" toch nog-wel lichtpunten vielen te bespeuren. Daarna werd het woord gegeven aan prof. Veraart om een rede te houden over de groote beteekenis van de katholieke vak organisatie, die zich eerst thans gaat ont wikkelen en over de komende wijzigingen in de economische maatschappijconstruc tie. Vervolgens voerde het woord Pater Harm, die met donderend applaus werd begroet.~Spr. vraagt: Zijn er in uwe ver eenig ing geen fouten? Met prijzen wordt dikwijls te veel kwaad gesticht. St. Raphael is een Roomsche bond. Dat eischt dat ieder lid Katholiek is. De een kan dit meer, de ander minder zijn, want verschillend zijn de genadega ven, maar allen moeten in het hart over tuigde Katholieken zijn. Een der fouten is de geest van verkeer de critiek, bedilzucht. Overal zijn fouten en gebreken. We moeten hier niet zoeken de aardsche volmaaktheid, die i3 er niet. Wij moeten aankweeken den geest van liefde, de onderlinge samenwerking en niet altijd direct tegen eiken maatregel stelling nemen. Er is dikwijls te weinig liefde voor de afdeeling; de ontwikkelingsvergaderin gen zijn dikwijls zoo slecht bezocht, maar 't is hard noodzakelijk op peil te blijven. Met de half-ontwikkelden heeft men in de organisatie het meeste moeite. Spr. komt dan op het retraitewerk. Dit werk treft men gelukkig aan in eiken kring der maatschappij. Door de retraiten krij gen we flinke karakters. Om een karakter te worden, moeten we onszelf kennen. Ken nen we onszelf,-dan leeren we ook het le ven kennen en God. Dan zullen we wel eischen stellen, maar geen onredelijke eischen. Door het retraitewerk krijgen we een hechte kern in onze afdeelingen. Het ver- eenigingsleven kan zeer moeilijk zijn. Be stuurslid achter de groene tafel, lijkt wel aardig, maar 't brenigt groote offers mee._ Hetzelfde geldt ook voor de ijverige leden, maar dezulken vinden we uit bij de re traiten. Spr. brengt dan buide aan de vrouwen van de St. PapKie'-manncn, die zooveel invloed uitoefenen. Mogen ook die vrou wen kar ikters zijn, die offers weten te brengen en hare mannen tot offers weten te bewegen. Zoodconde zullen ee afdeelin gen en zal daardoor de'bond sterk worden Weert den geest van baat, van afgunst, van liefdeloosheid. Moge Gods engelen n dan geleiden en moge bewaardheid worden het woord, dat bovenaan in uw vakblad staat: „Proceda- mus in pace in nomine Christi". Laat ons voortgaan in vrede in den naam van Christus. (Langdurig gejuich). Daarna sprak het Tweede Kamerlid, de heer J. van Rijzewijk, namens do R.-K. Vakcentrale. De R.-K. Vakcentrale is er trotsch op in haar midden te mogen bezit ten een zoo sterken bond als St. Raphaël is. Met de meeste belangstelling volgen wij uw actie en steeds doen wij voor uw bond, wat mogelijk is. Het is een eer lid van St. Raphaël te wezen, want ook de tegenstan der erkent, dat St. Raphaël een der groot ste, sterkste en modern-bestuurde vakor ganisaties is. Moge op den volgenden Bondsdag het ledenverloop tot staan zijn gekomen, neen, moge 't ledental dan weer stijgende zijn, dit is, wat spr. namens bet R.-K. Vakbureau allen toewenscht. Daarna sprak mgr. Mutsaers, alg. ad viseur van den Bond, die wees op do tot stand gekomen ééner centrale voor de R.-K arbeidersbeweging. Daarnaar is altijd ver langd, maar St. Raphaël was altijd de zondebok, die niets voor een centrale zou gevoelen. Spr. had dan St. Raphaël te ver dedigen, maar hij hoorde altijd: „Die van jou, dat zijn altijd de lastigste". Spr. zal nu spoedig zijn ontslag krijgen als advi seur van de Federatie, maar hij hoopt, dat St. Raphaël de nieuwe regeling met lieide en eerlijk en trouw zal naleven. Er is wel veel handgeklap en geestdrift, maar hand geklap kan hij op de markt- ook krijgen. 1 Daaraan heeft spr. niets. Er moet gewérkt worden. Dat heeft hij altijd gezegd en ook nu zegt hij 't weer wegens de groote liefde die spr. voor St. Raphaël altijd heeft ge voeld, en diie veel grooter is, dan hij zeg gen kan. De voorzitter sprak daarop het slot woord. i De 15e Rechlerszetel te 's-Gra ven ha ge. De rechtbank te 's-Gravenhage telt, met den president en de vice-presidenten me de, 14 rechtres, van wie één R.-K. is, ter wijl het arrondissement 's-Gravenhage voor ruim 1/3 R.-K. is. De Rsb. die hierop wijst, verklaart gegronde hoop te hebben gehad, dat aan den wensch der R.-Kath. en aan hun rechtmatige aanspraken zou worden tegemoet gekomen, toen de recht bank met één rechter zou worden uitge breid, terwijl er één vacature was, zoodat twee nieuwe rechters moesten worden aan gewezen. Ook de rechtbank deelde het gevoelen, dat er een tweede R.-Katholiek benoemd moest worden en zette een R.-Kath., n.l. mr. Fick, rechter te Breda, op de voor dracht voor den 15den rechter, terwijl in de beslaande vacatur^ een voordracht van drie niet R.-Kath. rechters werd inge diend. Algemeen was dan volgens het blad ook do verwachting, dat de Minister als nieu wen rechter den R.-Kath. candidaat zou benoemen, te meer waar van invloedrijke zijde bij den Minister deze benoeming was bepleit. Toen zijn twee liberale rechters benoemd. Want van de voordracht, waarop mr. Fick stond, werd benoemd mr. Schol ten, die pas zijn ontslag genomen had als redacteur van het liberale Hbl. en zijn sporen in de rechterlijke macht nog moest verdienen. Het blad wil de verdiensten van mr. Scholten allerminst ontkennen Hij is een hoogstaand man en een knap jurist, maar zijn weinig sympathie voor de R.-Katho lieken heeft hij vroeger nooit onder stoe len of banken gestoken en het aarzelt niet deze benoeming door den Minister van Justitie als een voor de R.-Kath. zeer pijnlijke te noemen. Want bier is als het ware met opzet de R.-K. candidaat, die n.b. bovendien een voorsprong had, wijl hij reeds jaren rechter was, gepasseerd. Een R.-K. NederlandschTsjechoslo- wakijsch Comité. Opgericht is een R.-K. Nederlandsch Tsjechoslowakijsch Comité, dat zich ten doel stelt, wederzijdsche betrekkingen aan te kweeken en in stand te houden tusschen do georganiseerde Rocmsch-Katholieken in Nederland en Tsjechoslowakije. Het Comité zal trachten dit doel te be reiken door het publiceeren van mededee- lingen omtrent werkwijze en vorderingen der Roomsch-Katholieke organisaties in Nederland en in Tsjechoslowakije, vervol gens door de Roomsch-Katholieke organi saties in beide landen met elkaar in con tact te brengen en voorts door jongelui, die in een bepaald vak hun opleiding heb ben genoten, gelegenheid te verschaffen eenigen tijd in het andere land te verblij ven om daar nadere kennis- omtrent hun vak op te doen en zich op de hoogte te stellen van het intelleefueele, sociale en economische leven in dat land. Het Comité is gevestigd te 's-Gravenha ge en bestaat uit de hoeren: dr. L. Deckers, lid van de Tweede Kamervoorzitter; rec tor J. B. W. M. Möller; Henri Hermans, lid van de Tweede Kamer; dr. L. G. Kor- tenhorst; mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar; dr. J. M. Kuc-era, te Praag, en C. A. Leijen, secretaris, Stephensonstraat 70, Den Haag. Bezoek van den Kroonprins van Roemenië Zaterdagmorgen heeft do kroonprins van Roemenië, die het hoofd is van de luchtvaart-af deeling van zijn land en thans ons land bezoekt, een bezoek ge bracht aan de N V. Nationale Vliegtuig- Industrie in Den Haag, waar hij de Kool hoven-vliegtuigen heeft bezichtigd. Zeer veel belang stelde hij in de constructie de zer vliegtuigen, waarvan hij gisteren de vliegproeven op het vliegterrein Waalha ven bijwoonde. De prins is gisteren per extra K. L. M.- vliegluig naar LWden vertrokken. Iïa het bezoek aan Den Haag vertrok kroonprins Karei naar Amsterdam. FSUILLETCft HET GEHEIM VAN DE LIFT naar L. Grou. Eeoige geautoriseerde bewerking door dr. BOONEN, Leuven. 19) Hij bracht heimelijk den brief aan zijn lippen en onderzocht daarna nauwkeurig de beide dccumen.en die het jonge meisje er aan .toegevoegd had. De afdrukkc-n kwamen geheel met elkaar oxereen. De bezoeker dio eenige dagen te voren de woning van Gardenois had door- zocht, was dus dezelfde persoon, als de gene, die door ongeteekendo brieven Lu- cette poogde schrik aan te jagen. Alfred werd uit de overpeinzigen, die hem deze overeenkomsten ingaf, gerukt door de slem van Marteau, die bits zijn „kopy" verlangde. Hij haastte zich zijn artikel te eindigen, waarin hij gloedvol de huiszoeking van den voormiddag beschreef en opzettelijk verzuimde over Mac Durand en Miche- liue ie spreken, om niet de andere dag bladen op dit spoor te brengen, zonder vooreerst zelf hel grootste profijt daaruit getrokken te hebben. Hij besloot met het volgende: „Er bestaat geen mogelijke verklaring i>ver dezo geheimzinnige gebeurtenis. Wij self hebben den lift van zeer nabij nauw keurig onderzocht en bevestigen op ons woord van eer dat hij niet vervalscht is en dat bet onmogelijk is er anders dan ■door de portaaldeur uit ie komen. Maar ËU zijn de getuigenissen talrijk en over eenstemmend, volgens dewelke Gardenois goed en wel, op het gelijkvloers plaats heeft genomen in den lift, terwijl de kast leeg was, toen ze op de eerste verdieping aankwam. Daar in dit opzicht geen be drog mogelijk is, geraken we heclemaal in het domein der reine hekserij verzeild. Als vervolg op dit reportersartikel, maakte de Gazette de Paris het interview van een groot geleerde bekend, die voor namelijk de theorie van de eenheid der stof en het atomisehe treden uit scheikun dige binding had bestudeerd. In dit inter view werd gezinspeeld op den „regen van rozenknoppen" die door de zolderingen heen dringen en verklaard wordt door de veronderstelling van het treden uit schei kundige binding. Alhoewel deze vergelij king van den dikken en eerlijken kassier met rozenknoppen tamelijk grappig scheen werd de veronderstelling van Gélesiin Gardenois die zich in een menigte atomen ontbond om door een vaste stof te dringen en zich dadelijk daarop weer samen te stellen, op den voorgrond, geschoven tenzij zich de wand had ontbonden om Gardenois door ie laten 1 In werkelijkheid bleef de wijze waarop ontbinding en weder-samenstelling had kunnen geschieden, tamelijk duister, maar de geleerde beschouwde deze schijnbaar ongerijmde en znderlinge verklaring als de eenig aanneembare. Een tamelijk scherpe woordenwisseling ontspon zich over dit onderwerp vanaf den volgenden dag tusschen^ de leden van een hooggeleerde Academie, waarvan de eenen, in meerderheid, deze thesis duchtig aan viel, terwijl de anderen ze met dezelfde kracht verdedigden. _d_, Ëemengde Berichten Er werd geschermd met derwischen, fa kirs, en duistere geheimen van Afrika en ludië. „Nieuwe wetenschap op het onmetelijke veld", jubelden de eenen. „Belachelijke goochelaarstreken", riepen de anderen. En de loden van het eerbiedwaardige gezelschap daagden elkaar uit en bestre den eikaar in een geharrewar zonder ein de, waarin men da woorden hoorde van: „idioten die van geen vooruitgang willen weten" en „kwakzalvers die zich door hun eigen praatjes in het nauw brengen" liet was een zé-er nare zitting. XI. Hei „rond-en-platta voorwerp". Tortoran had de schouders opgehaald bij het lezen van het interview waarin deze theorie, die hij als ongekookt betitelde, uiteengezet werd. Zonder zich voor een knap man to willen doen doorgaan, zocht hij voor ieder vraagstuk de eenvoudigste en natuurlijkste oplossing. Dat bewijst voldoende dat hij die, welke op 't treden uit scheikundige bmding' gegrond was, verwierp. Overigens had hij zichzelf een andere gedragslijn voorgeschreven. Hij redeneerde aldus: „Als ik zal weten waarom Gardenois verdwenen is, zal het me wel niet moeilijk vallen ook te ontdek ken hoè het gebeurde. Laten we dus voor eerst het waaróm opzoeken, vooraleer ons af te vragen hoè". In dien zin had hij daags te voren Mi- cheline ondervraagd. Ernstig Motorongeluk. a N Een man' doodgeroden. Omstreeks 1 uur Vrijdagmiddag heeft op den Leidschen Straatweg ter hoogte van Marlot een aanrijding plaats gehad tusschen een motorrijder en een fietser. De. fietser, de 34-jarige A. A. B., uit Den Haag> werd in het gelaat gewond doch bleef bewusteloos liggen. De geneeskundi ge dienst nam hem ter observatie mee naar den centralen post en daar bleek zijn toestand ernstig te zijn, daar hij ook in wendig gekneusd wa3. De man werd naar het Ziekenhuis gebracht, waar hij in den nacht is overleden. De motorrijder, de achttienjarige melk- bandelaar A. P. B., verklaarde aan de po litie, dat de wielrijder schuld hebben moest. De man toch was plotseling den straatweg overgestoken. Wat echter een leelijk ding voor de.n mo torrijder worden kan, is, dat de deskundi ge van de gemeente constateerde, dat de remmen van het motorrijwiel geheel ver sleten waren, De motor is dan ook in be slag genomen. In verband met dit ongeluk verzoekt de Commissaris van politie der afd. C., Alexanderplein, een ieder, die getuige is geweest van het gebeurde, zich aan zijn bureau te melden. In het. bijzonder roept hii den voerman op. die het rijwiel naar huis gebracht heeft. Overreden. Donderdagavond is het zen 7 com je van N. PK Brabander te Beigsir.onhoek van een sleepersvagen gevallen, met het noodlottig gevolg, dat het kind me» het hoofd onder het achterwiel g'rnak.c en gedood werd. Zijn vrouw vermoord. Gisternacht te kwart voor twe.e kwam een nachtwaker op het bureau Paauwen- steeg te Rotterdam aangifte doen, dat aan den Wolfshoek een vrouw vermoord was. Onmiddellijk ging men op onderzoek uit. Voor het pand Wolfshoek 18b, alwaar een logement, is gevestigd, vond men de 43-jarige vrouw Cntharina Smitde Groot, badende in haar bloed, op de straat lig gen. Zij had twee diepe steekwonden aan de linkerborst en was buite.n kennis. Een lid van Eerste Hulp bij Ongelukken letrde een noodverband, waarna liet slachtoffer per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het. Ziekenïuis-CooKin gel werd ver voerd. Nadat zij bij kennis was gekomen kon zij neg »ven verhoord worden. Zij wees haar 43-iarige man A. S. Schipper, wonende Vasteland, als de dade-r aan. Drie kwartier nadat ziï in het. Ziekenhuis was aangekomen, is zij aan de bekomen verwondingen bezweken. Uit bet. onderzoek- is. naar de „Crt." meldt, het volgende nog gebleken. De vrouw was 15 jaar gehuwd en had drie kinderen. Voortdurend leefde zij in or-min met haar echtge.noot. Deze mishandelde haar op grove wijze. Een half jaar geleden besloot zij daarom van hem af te gaan. Zij nam met. de kinderen haar intrek in het. logement Wolfshoek 10b. Voortdurend vroeg de man haar weer thuis te komen, doch zij weigerde standvastig het vroe gere leven te hervatten. Ook bedreigingen hielpen niet. Op dien Zaterdag had hij haar nog toegevoegd: „het is je laatste dag vandaag". De vrouw had werk gevonden in café „Tivoli" aan den Coolsingel. Toen zij in den nacht van Zaterdag op Zondag te 1 uur na de sluiting het café verliet, stond de man haar weer op te wachten. Volgens getuigen 'had er weer een woordenwisse ling plaats. Wat er verder gebeurd is. weet men niet. De moordenaar kwam te gen 2 uur in den nacht, weer op de plek van het misdrijf. Hij is toen terstond ge grepen en naar het bureau Pauwensteeg overgebracht. Daar gekomen, ontkende hii alles. Hij gaf alleen toe haar een klap te hebben gegeven. Echter staat zijn dader schap door de getuigenverklaringen vasL Er werden bloedsporen aan ziin vinger toppen gevonden. En een getuige heeft hem te half twee met- de vrouw voor het bewuste pand gezien. Het mes is niet ge- UIT DE RADIO-WERELD Wat er vanavond te hooren is 5.05 uur. SFR (Radio-Paris) 1780 M. Concert, o.a. trio voor pianoy viool en violoncel (RubinsleinJ 5.20 uur. 5 WA (Cardiff) 350 M< Concert. 5.20 uur. Brtissel, 265 M. Concert 1 5.50 uur. Berlijn, 430 en 500 M. Com 6.35 uur. FL (Eiffeltoren) 2600 M.' Concert. 8.20 uur. 2 LO (Londen) 365 M. eni alle andere Engelsche stations Symphonie-orkest. (Chelms* ford 1600 M.) 8.35 uur. Brussel, 265 M. Nieuws en Concert. 9.20 uur. SFR (Radio-Paris) 1780 M. Concert. 9.20 uur. Berlijn, 430 en 500 M. Opera* Concert. 10.50 uur. 2 LO (Londen) 365 M. en an* dere B.B.C.-stations. Dans-» muziek van het Savoy Hotel vonden. Men vermoedt dat hij dit in het water heeft geworpen. De verdachte staat bekend als een bruut, van wien de vermoorde vrouw ja ren lang de meest geraffineerde mishande lingen moest verduren. Hij zal ter beschikking der justitie wor den gesteld. 1 De dubbel? moord te Culemborg. De correspondent van ,.De Tijd" schrijft uit Culembore: d.d. 14 Aug.: Bij de rondvraag in den Baad van he denavond interpelleerde de heer J. A. Collé derf voorzitter met betrekking tot den dubbelen moord over de verschillende artikelen, die*er in de laatste weken ge regeld staan in ,De Arbeid". Zooals reeds bekend, drong dit blad er op aan, dat Haverman binnen acht dagen zou gevangen worden genomen, daar er anders een opzienbarend artikel zou ver schijnen. H. werd werkelijk binnen dien tijd in hechtenis genomen en wij weten met welk gevolg. Commissaris van politie Blok is door H. het spoor totaal kwijtg eraakt, terwijl aan de woorden van het publiek, dat H. de moordenar was, door den commissaris geen acht. werd geslagen, ja zelfs door dien ambtenaar niet al te vriendelijk werd te gengesproken. Geen wonder dat het pu bliek er genoeg van kreeg, inlichtingen te verstrekken. In het nummer van j.l. Za terdag zegt „De Arbeid", dat de vriend schap tusschen den heer Blok en Haver man vanaf dat oogenblij sterker werd en welke redenen 'had de heer B., om aan een door wangedrag weggejaagden re chercheur inlichtingen te vragen, hoe, door wie en op welke wijze die mnord zou kunnen zijn gepleegd? En juist door het laten loopen en vooral door de dikke ndschap van en met H., heeft de commissaris op zijn geweten, dat het pu bliek zoo driest tegen H. is o-pgetreden. En al*komt de onderste steen boven, zegt het blad, en al stoppen ze ons in de kast, wij zullen niet rusten, voor en aleer volledige klaarheid is verkregen. Moeten wij een kostbaar politiecorps er on na- honden alleen om. parade te m°ken? Een politiecorps dat, onz.e gemeente ieder jaar ^er over de f33000 kost, heeft toch ze ker nog wel anders te doen, dan te zor gen, om vooraf bepaalde uren door do straat te wandelen. De heer Collé vraagt tevens inlichtingen, hoe ver het waarheid is omtrent de on veiligheid van Culemborg. De voorziter wensch te hierop geen in lichtingen te verschaffen, daar dit niet noodig is, zulks aan raadsleden te doen. De moord is in handen van de justitie, die het wel zal uitwegken. De heer Klei vraagt, of dergelijke stuk ken niet- verboden kunnen worden, waar op werd geantwoord, dat de justitie wel zal ingrijpen, indien het noodig is. De antwoorden van den voorzitter wa ren voor de raadsleden zeer onbevredi gend. Een snijpartij. Zaterdagavond circa. 7 uur bevond do beruchte Tinus van Aarle zich in het c"fa van Gaïijard aan de Varkensmarkt te Til burg. Nadat hij twist gezocht had. greep In denzelfden zin zal hij ook René Lam bert ondervragen. Deze laatste had tot nu toe wel gewei gerd zich met de journalisten in te l^ten en ze zelfs te ontvangen, maar Tortoran, aangemoedigd door de wijze waarop hem de vorige dagen alles was meegevallen, be roemde er zich op gelukkiger te zijn dan zijn collega's. In plaats van door het magazijn te gaan, kiom hij rechtstreeks langs den trap die zijn beginpunt onder het ingangsge welf had. Na een tamelijk langen gang gevolgd te hebben, bevond hij zich in de voorkamer dio hij daags te voren had gezien en waar op de geheimzinnige lift uitkwam. Daar aangekomen, werd Alfred Torto ran door den groom verzocht zijn naam, zijn titel en het doel van zijn bezoek op een briefje te schrijven. In plaats van zijn beroep te vermelden, schreef hij eenvou dig: „Namens mejuffrouw Micheline". Een minuut later, kwam de groom, die zich met het briefje verwijderd had, terug en verklaarde: Er is bezoek bij mijnheer Lambert; maar hij verzoekt u in het salonnetje op hem te wachten. Over eenige oogenblikken is hij .tot uw dienst. En hij bracht Tortoran in het vertrek, dat hij „salonnetje" doopte, binnen. In werkelijkheid was bet zooiets als een spreekkamer. Een lange tafel met een groen tapijt overdekt, zorgvuldig langs de muren gerangschikte leeren stoelen, en twee eiken boekenkasten, maakten het heele meubilair uit. Ma ar wat Alfred oprecht verraste, was tusschen die „ernstige" .meubelen, een voorwerp te vinden waarvan de „ernst" eenigszins kon betwist worden. Op een rond hoektafeltje, stond een prachtige gra- mophoon, voorzien met een grooten spreek buis. Hij vroeg zich niet zonder bedekte spot af: „Vermaakt zich de lieer des huizes mot concerten voor zichzelf te geven, of ont haalt hij de klanten, die hem komen bezo« ken, op een liedje? Dan, zonder zich langer bij deze vraag op te houden, naderde hij een der boeken kasten die half-open was blijven staan en bekeek werktuigelijk de boeken die er zich in bevonden. Alfred Tortoran was een groot liefheb-» ber van oude boeken en één van die, welke hij hier vóór zich zag, scheen het door bladeren waard. Op mijn woord, mompelde hij, ter wijl hij het vastnam, ik geloof dat dit een eerste uitgave is der ,;Essais" van Men* taigueHoe kan men zulke schallen m 't bereik der hand van den eersten dcu beste laten liggen!.... Na het van naderbij bekeken te hennen, hernam bij: Neebet is veel moderner aan ik dacbtIk wou reed3 zeggen Zool een photo Een portret van bet postkaar Ion-tor* maat was inderdaad in het boek acnKrge* laten. De eerste gedachte van Tortoran was het beeld van do mooie Micheline la vinden. j V.'ordb vervolgt.)

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3