PROF. P. G. GROENEN; Professor Dessens werd in 1901 als loogleeraar in de H. Schrift aan het Groot Seminarie te Warmond opgevolgd door prof. Kabel. En toen laatstgenoemde in 1907 pastoor te Bennebroek was geworden, werd de Hagevel&q'che 1 eeraar Groenen. Idiens opvolger. Professor Groenen is een man van 2^Tü- xame werkkracht. Met hart en ziel doceert hij op liet Groot-Seminarie de H. Schrift. Als resultaat zijner wetenschap zijn o.m. ver schenen enkele jaren geleden: „Het Lijden en sterven van O. H. Jezus Christus" en „.Alqemeene Inleiding lot de H. Schrift". En buiten zijn professoraat geeft hij als algemeen moderator van de R.K. Stu dentenbeweging en plaatselijk moderator van „St. Augustinus" te Leiden een arbeid, die voor menig ander al meer dan genoeg zou zijn, om z'n dagen en avonden nuttig, te vullen! Welke Roomsche student of „afgestu deerde" in Nederland kent prof. Groenen niet of heeft ooit een beroep gedaan op diens vaderlijken raad of vrienden-dienst? Professor Groenen leeft voor zijn taak als studenten-vader en studenten-vriend mei een toewijding, alsof hij geen anderen arbeid te vervullen heeft! Er is geen wetenschappelijke bijeenkomst van studen ten, van eenige beteekenis, of prof. Groe nen is er tegenwoordig en er is haast geen studenten-feest, of prof. Groenen is er bij tot het einde toe! Hieronder wordt dit nader toegelicht in een artikel van den prae^es van „St. Augustinnus", defc heer* De Bie. En op het Groot-Seminarie vervult prof. Groenen zijn professoraat met een ambitie, alsof hij buiten de muren van het Semi narie geen enkele andere bezigheid heeft, die hem roept! En dan bedenke men nog, dat ook nog ander wetenschappelijk en apologetisch werk op den tijd van den hoogleeraar be slas legt. Een dergelijke werkkracht kan niet an ders dan tot bron hebben een al door dringenden priesterlijken zielenijver! Bij de honderden ja, we mogen wel zeggen bij de duizenden, die morgen har telijk prof. Groenen gelukwenschen, wil len ook wij ons gaarne aansluiten! LIJ PHGF. GRGENEN'S 25-JARIG PRIESTERFEEST. Graag neem ik de vriendelijke uitnoodi- ging van de Redactie aan, om bij dit Priester-feest van den Moderator der Leidsche R.-K. Shidenten-Vereeniging „St Augustinus" een enkel woord over hem te schrijven. Want al is het aan de velen van Lei den's bewoners, die St. Aug. binnen den kring hunner belangstelling betrekken, zeer wel bekend, dat Prof. Groenen de trouwe sympathie van alle leden van St. Aug. heeft om het onwaardeerbare werk, dat hij voor onze Vcreeniging doet, toch past het, dat op dezen feestdag het tot buiten onzen Studentenkring doorklinke, hoe deze Warmondsche boogleeraar nu al 16 jaren lang noch lijd noch moeite ont ziet, om leiding te geven en hulp te ver kenen aan het leven der Katholieke Leid sche Studenten-wereld in haar geheelen omvang. Men zal niet van mij verwachten, dat ik biervan in een kort bestek een goed beeld ga geven, zelfs niet aan den betrekkelijk buitenstaander. Want, wanneer ik U zeg. dat hij als Moderator bij alle twee- wekelijksche Leden- en Bestuursvergade ringen tegenwoordig is, dat hij Directeur is van twee Congregaties, dal hij de men tor is van drie debating-clubs wier ver gaderingen hij steeds bijwoont, dat een bijbelkringj en andere onderafdeelingen. hem meermalen te gast hebben, dat hij iedere week een avond reserveert om le den van St. Aug. op Warmond te ont vangen wanneer ik U dit opsom, dan duid ik LI hiermee alleen nog maar aan de ontelbare avonden, die hij in ons mid den doorbrengt. En toch ligt nog zoo'n groot deel van zijn werkzaamheid hier builen. Wie durft de tallooze, van zijn typische handteekening voorziene, brie ven lellen, die jaarlijks het Warmondsch Seminarie verlaten: aan Bestuur van Vcr eeniging of Onderafdeelingen, aan onze leden pjarticulier? Zelfs het deel hiervan, dat ik zelf ontving, durf ik niet bij be nadering op te geven. En hij dit alles spreek ik nog niet van zijn Moderatorschap van de Unie van R.- K. Stud. Vereen, in Nederland. Ook haar Bestuur de Raad van Afgevaardigden vergadert nimmer zonder hem, terwijl bij ook van haar Dagelijks Bestuur het Onmisbare lid is. De vergaderingen van 'do geheele Unio kosten hem wel slechts 4 a 5 dagen per jaar, maar hierbij valt miet te, vergeten, dat hij op feesten en bijeenkomsten van onze 7 Zuster-Ver- jfcenigingen een veel-genoode en graag- geziene gast is. Ook hier omvat mijne op- Somming alleen den tijd, dien hij gezanten &jk met ons doorbrengt, terwijl de vele uren, die hij daarenboven in ziin ruime Warmondsche kamer besteedt door voor ons te werken, weer aan een benadering ontsnappen. Moet ik bier lenslolte een einde maken aan de beschrijving van deze ontzaglijke werkzaamheid, dan is dit met een dubbele vrees. Eenerzijds zullen sommigen mijnor lezers bet er misschien voor hóuden, dat ik omwille der gelegenheid niet al te ka rig ben geweest met het aanleggen dei- maten; anderzijds weet ik zeker wel, dat onze jubilaris behalve wat ik vermeldde, nog zóóveel doet, wat zich niet voor cpiantitatieve waardeering leent en dat bovendien meestal ook niet verder bekend wordt dan strikt noodig is. Ja, soms ko men wij zelf niet eens te weten wat bij allemaal voor ons doet, tenzij dan ach teraf toevallig blijkt hoeveel er gewerkt is en gereisd, hoeveel besprekingen ge voerd en brieven geschreven -zijn, vóór dat wij hem bijua terloops hooren zeggen dat dit of dat „in orde" is. En waar ligt dan de bron van al deze werkkracht, al deze energie, dat „in-het- werk-zijn" met liart en ziel? zult gij wel licht vragen. O, vandaag op zijn 25-jarig Priester-feest valt dit gemakkelijk te zeg gen. Even herinner ik U aan den 2den December 1908. Op dien dag was Prof. Groenen voor de eerste maal als Modera tor op de vergadering van St. Augustinus aanwezig, en, daar het woord voerend, zeide hij, dat hij tenslotte over alle be zwaren is heengestapt en het Moderator schap heeft aanvaard, om zijn liefde voor de Katholieke Stud. En vast is deze liefde geworteld in zijn hart en zij leeft daar uit de kracht van zijn Priesterschap, groot en sterk. Daarom jubelt ook vandaag onze innige dankbaarheid jegens onzen Priester vriend het uit: en gaarne hen ik daarvan op deze plaats komen getuigen, wetend dat velen buiten onzen onmiddellijken kring deelen in onze waardeering voor dit leven van onverdroten werkzaamheid, voor een groot deel besteed-aan het Leid sche „Sanctus Augustinus", welks leden hem dan ook begroeten met den sponta- nen cere-titel: „Onze Groenen". C. J. J. M. DE BTE, h. L Si. Augi. Praeses. RECTOR A. E. C. HUF. Er zijn in ons openbare Katholieke leven inrichtingen, wier sociale werking uitsteekt hoven de nuttigheid van andere toch ook heel nuttige instellingen maar die tegelijkertijd als in bescheidenheid verdoken liggen achter veel wat op het terrein van het maatschappelijke leven maar naar voren dringt. Wij bedoelen de retraite-huizen! Wie zaPde waarde van een retraite-huis overschatten? Wie zal kunnen bena deren, hoeveel goeds er is uitgegaan, goeds van bl ij ven-de waarde, b.v. uit het retraitehuis te Noordwijkerhout. Gelijk het retraitehuis te Noordwijker hout in bescheidenheid zijn zoo gezegend werk verricht, zoo is ook de zoo nuttige arbeid van den rector, den weleerw. heer Huf, verborgen voor het oog van den bui tenstaander. Maar voor ho.evelen heeft de zilveren jubilaris de handen met het re traitehuis versterkt en verinnigd, zoodat hun gang daarheen gemakkelijker werd, zoodat zij als 't ware werden gedrongen om terug te keeren. Alle oud-retraitanten zijn vol dankbare waardeering voor rector Huf's toewijding en een duidelijk-sprekend bewijs van al deze sympathie is wel, dat zich oen commissie heeft gevormd om den jubila ris heden een huldeblijk aan te bieden, welke commissie van zoo vele oud-retrai tanten hartelijke teekenen van instem ming met dit. doel heeft mogen ontvangen. Rector Huf was na zijn priesterwijding kapelaan te Nootdorp en Weesp en gedurende 5 jaren te L i s s e. Toen heeft Zijneerw. 4 jaar om gezondheidsredenen rust moeten nemen, waarna hij lot kape laan is benoemd achtereenvolgens te Scheveningen en Sloten. Den 30sten Maart 1916 kwam zijn benoeming tot rec tor van het St. Clemenslein te Noordwij kerhout waar hij is de zoowel door inwoners als retrailanlen vereerde en be minde priester-leider! i_--° .v »- BINNENLAND HENRI HERMANS De heer Henri Hermans, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de Fede ratie van R. K. Volks- en Werkliedenbon den, herdenkt heden zijn öOsten verjaar- dag. Deze dag bekroont niet 'n werkzaam leven in den dienst van de katholieke zaak, allereerst van de volksklasse, maar is toch een mijlpaal op zijn levensweg. En evenals de" heer Hermans bij het voorstaan en behartigen der arbeidersbe langen nooit zich lot eenzijdigheid liet ver leiden, maar de katholieke gemeenschap in haar geheel in het oog hield, zoo zul len morgen ook velen builen don arbeiders stand den harden werker huldigen, die vóór alles een karakter is. Het bovenstaande lezen we in „Het Huisgezin" en wij sluiten er ons van gan- scher harte bij aan. De heer Hermans is inderdaad een van de figuren in onze sociale-en politieke actie, die op aller hoogachting en waar deering aanspraak maken. De Adoro Do voorstelling aan Z.Em. Kard. van R o s s u m i n h e t klooster te Witte m. Dinsdagavond hebben de heeren Dorus Hermsen en Pater Hyacinth Hermans op hoogvereerend verzoek in het klooster der paters Redemptoristen, tè Wittem de film „Adoro Te" voorgesteld aan Z.Em. Kar dinaal van Ronsum. In do prachtige bibliotheek van het klooster had de voorstelling plaats in te genwoordigheid van a.le kloosterbewo ners en vele genoodigden. De Kardinaal deed bij herhaling van Zijn hooge instemming blijken en gaf meer malen het sein tot een algemeen applaus bij de meest treffende gedeelten der zeer schoone film. Aan het slot der voorsteling sprak de Kardinaal beide heeren toe en wenschtc hun geluk met het voortreffelijk welslagen van deze film en hoopte, dat deze tot een groot en verdiend succes zou .worden. Naar wij vernemen zijn er onderhande lingen geopend om die film in de maand October te Leiden te vertoonen. De Postcheque- en Girodienst Gedeeltelijke heropening op 16 S ep t emb e r Naar men aan de „Tel." mededeelt is de directie van den Girodienst voornemens, den dienst op 16 September a.s. gedeelte lijk te heropenen. Dan zal begonnen wor den met den dienst in te. stellen op de eer ste tienduizend rekeninghouders, waartoe o.m. alle rijksontvangers belmoren De dienst blijft gecentraliseerd, doch zal meer naar de oude werkwijze (dus niet mei behulp van ingewikkelde machines) wor den uitgevoerd. Geleidelijk zullen de an dere rekeningshouders in den denst wor- dien opgenomen. Dadeljk na den terugkeer van de Stu diecommissie uit België zijn de proefne mingen naar het Belgische systeem be gonnen. Zeer bevredigende resultaten wer den hiermede verkregen. Uit de inmiddels aan de postkantoren verstrekte voorschriften blijkt, dat hij de heropening van den dienst volledige n- vnlling van de stortings- en girobiljetten, zooals vóór de centralisatie: weer gebrui kelijk zal worden gesteld. Tot de 'reke ninghouders, die in het bezit zijn van girobiljelten en chè.queforinuli'eren van de laatste uitgave, waarop alleen ruimte is overgelaten'voor invulling van het nummer van den rekeninghouder (dus zonder diens naam) en van het geldbedrag in cijfers (dus niet in letters) wordt een hoofdelijk aanschrijven gericht om do boekjes ten posfkantore in te leveren. Het voor deze boekjes betaalde bedrag wordt op het te goed hunner postrekening ingeschreven. Het Rijks Reclame Bureau. Oppositie tegen de Staats- concurrentie. De Bond van besturen van vereenigin- gen, hehoorende tot den handeldrijvenden en indusirieelen middenstand, 's-Graven- hage, heeft den minister van Financiën te kennen gegeven, dat, naar het oordeel van den Bond, de oprichting van het Rijks Reclame Bureau, waartoe blijkens berich ten in de bladen is besloten, voor den breeden middenstand in handel en be drijf een stap is, die zi. ervan getuigt, dat de regeering te dezen aanzien geen beginselen huldigt, die leiden tot verster king van de basis, waarop particulieren op eerlijke wijze den strijd om het be staan kunnen voeren. Het rijk onlhoude zich van reclame. De Bond zal gaarne aan de landelijke middenstandsvereenigingen en den handel de verdere principieele bestrijding van deze nieuwe Staatsconcurrentie overla ten, doch verwijst ten deze naar zijn strijd tegen het Rijk-In koop-Bureau, waartegen inmiddels (al van Kamers van Koophandel evenzeer zijn opgekomen om dat ook deze Staatsbemoeiing te ver gaat. Het feit dat nog dezer dagen gemeld werd, dat meubelen voor het nieuwe tele graafkantoor te Rotterdam in gevangenis sen zijn gemaakt, doet den Bond vragen of de regeering hij al deze maatregelen niet handelt in het nadeel van bonafide indus trieën, die b.v. te 's-Gravenhage, voldoende arbeidskrachten Ier beschikking hebben, indien men elders niet terecht kan. De salarisregeling van het Postpersouecl. Naar de „Tel." verneemt, zijn de in ons land gepubliceerde salarisèijfers vöor het administratief personeel in 's rijks dienst niet van toepassing op het postpersoneel. Men grondt deze mededeeling op het feit, dat de minister van Marine- die, zoo als bekend, voor de regeering de salaris herziening voorbereidt, aan de samenwer kende postale organisaties een schrijven deed toekomen waarin wordt gezegd: ,,dat de nieuwe salarisregeling van het personeel der P. T. T. uiteraard nauw verband zal moeten houden met do personeelsorganisaties van het staatsbedrijf.'Zoolang nog geen be slissing is genomen inzake de reorga nisatie. die naar ons bekend een punt van onderzoek uitmaakt, acht ik het verstandig besprekingen over die salarisherziening uit te stellen." Aangezien de reorganisatiecommissie (do eommissie-Nolting) nog geen rapport heeft uitgebracht, zijn de salarisbesprekingen met het P. T. T.-personeel dan ook nog niet aangevangen. Uit het bovenstaande volgt tevens, dat het in andere dagbladen gelanceerde be richt, dat de brievenbestellers onder de salarisregeling van de rijkswerklieden, zijn gebracht, Voorbarig is te noemen. Salarisregeling administratieve en technische ambtenaren. In aansluiting op een vorig bericht over de salarisregeling voor onderwijzers en administratieve ambtenaren, wordt ge meld: Ambtenaren directe belastingen, invoer rechten en accijnzen: adjunct-commies f HOC—f2600; verificateur f2400—f3800: ontvanger 3e klasse f3200f4000; ont vanger le klasse f 52005800; controleur grondbelasting f 3000f 5000; accountant f30005500; inspecteur f3600f5800 Amb!enaren technische dienst Rijkswa terstaat: 'ambtenaar in algemeenen dienst f M00f2900; bureelambfenaar le klasse fllOOf2700; opzichter 2e klasse f1600 f3000; opzichter le klasse f2800 f 3800; technisch ambtenaar f 1800 f 4000; ingenieur f 4200f 5400. Ambtenaren rijkstoezicht op de spoor wegen: teekenaar, nieuw ingevoerd ambt, f 1000—f 1800; opzichter f J 800—f 4000; technisch ambtenaar 2e klasse f 1800— f 3400; technisch ambtenaar le klasse f 320(4f 4400; rijksinspecteur f 4200 f5400; rijksingenieur f4200f5400. Technische functies, lagere technici f1600f 3000; tot deze categorie kunnen worden gerekend de ambtenaren die ver antwoordelijkheid dragen voor den arbeid van vakarbeiders. Middelbare technici f 1800f 4000; tot deze categorie zijn te rekenen de ambte naren die de kennis bezitten noodig voor het venverven van het eind-diploma eener middelbare technische school; technische ambtenaren die leiding geven f4000 f4800 (waaronder vier 2-jnarlijksche ver hoogingen van f200); hoogere techn'ci f 2400—f 5400, waaronder te rekenen zijn de technici met universitaire of daarmede gelijk te stellen opleiding. KERKNIEUWS Mcr. Biermans. Men meldt uit Mill-Hill (Engeland) d.d. 12 dezer aan de „Msbd.": Op 4 Augustus werd te Mill-Hill, Lon den N.W., de eerste zitting geopend van het Algemeen Kanittel der ook in Neder land welbekende St. Josephs Congregatie van Mill-Hill. welke onder hare leden on geveer 200 Nederlandsche Priestermis- sionarissen heeft. Met zoo goed als alge- meene stemmen werd, zooals in 't kort is gemeld, Z. D. Hoogwaardigheid Mgr. Bier mans tot Algemeen Overste gekozen. Hierdoor is de zoo sympathieke Missiebis schop van de Boven-Nijl in het Oeganda Protectoraat, de eerste Nederlandsche Ge il eraal-0vers te vair een der jongere Mis siecongregaties der Kerk. Zich bewust van de groote verantwoordelijkheid, die eene groote Missiecongregatie met 9 uitgestrekte arbeidsvelden in Afrika, Engelsch-Indië, Borneo, Philippimen en Nieuw-Zeeland, haren leider op de schouders legt, aarzel de Mgr. Biermans den 'uitslag der keuze te aanvaarden en verzocht een bedenktijd om Z. Ex. Kardinaal van Rossüm le Wit tem en Z. E Kardinaal Bourne te West minster persoonliik te raadplegen. Eerst nadat beide Kardinalen Mgr. Biermans hadden aangemoedigd en hadden aange drongen, om de benoeming te aanvaarden, werd de uitslag der verkiezing naar Ro me opgezonden en heden telegraphisch de bekrachtiging van uit Rome ontvangen. Mgr. Biermans, 25 Juli 1896 priester gewijd te Mill-Hill, werd in September 1912 verheven tot Apostolisch Vicaris van den Boven-Nijl en Bisschop van Gargara, thans na 28 jaren van moeizaam missio narisleven, Algemeen Overste der St. Jo sephs Congregatie van -Mill-Hill. Met een bede van dank aan Gods Va derlijke Voorzienigheid, met een woord van diepgevoelde erkentelijkheid jegens den Hoogeerwaarden Father Henry, die 20 jaren lang de Congregatie bestuurde en haar tot hoogen bloei heeft opgevoerd, uiten wij den wensch, dat in vervulling mogen gaan de woorden door Z. E. Kardi naal Bourne met zooveel overtuiging en uit heeler harte gesproken, hij gelegenheid van het Eucharistisch Congres te Amster dam, dat Nederland, dat zijn Geloof te danken heeft aan den onbaatzuchtigen geloofsijver der eerste Engelsche Missio narissen thans door een gevoel van dank baarheid gedreven, dat zelfde missievuur den Engelschen Katholieken moge instor ten door Missiecongregatie van Mill-Hill, opdat door de nauw verecnigde, brandende missieliefde van Nederlanders en Engel schen te Mill-Hill het Licht des Geloofs moge uitstralen over de werelddeelen tot aan de uileinden der aarde. Merkwaardige genezing te Lourdes De zeereervv. heer Pastoor Offermans seint ons d.d. 13 dezer uit Coutérets: Heden, juist een jaar geleden, dat het vreeselijk auto-ongeluk Ie Luz plaats had, heb ik aldaar voor de slachtoffers van het ongeluk de H. Mis opgedragen. Tijdens de II. Sacramentsprocessie, welke Zondag te Lourdes plaals had, heb ik een 33-jarig meisje, welke langen tijd aan ruggegraatsziekte'leed, van haar bran card zien opstaan. Het bureau tot onder zoek conslateerde, dat hier een buitenge wone genezing had plaals gehad. UIT DE PERS HET GEORGANISEERD OVERLEG. Hierover schrijft Do Residentie bode: De mededeelingen, die men gisteren in ons blad heeft kunnen lezen over de gun stige resultaten van liet georganiseerd overleg tasschon de Regeering en de com missie-De Wilde, zijn in meer dan één op zicht verheugend. Allereerst om de ongetwijfeld belang* rijke resultaten, jvelke hier voor de rijks werklieden zijn verkregen, maar ook om* dat hier gebleken ns, .dat do Regeering voor billijke wenschen van 't georgani seerd overleg wel toegankelijk is cn dat met dit instituut, dat in de laatste maan den zooveel critiek heeft uitgelokt, toch wel resulaten voor beide partijen te ver krijgen zijn. De vraag doet zich lfier echter voor, waarom bij de commissie-De Wilde een zoo gunstig effect verkregen werd, terwijl hij de Centrale Commissie voor georgani seerd overleg tot nu toe iedere bespreking vastliep en als 't ware tot een conflict met de Regeering leidde. Een antwoord op deze vraag is voor een buitenstaander niet gemakkelijk, wijl de besprekingen dezer commissie niet open haar zijn. Bezien we echter de samenstelling van de Centrale Commissie (De Vries) en die van de commissie-De Wilde, dan is een verschil tusschen beide duidelijk merk baar. Op een enkele uitzondering na zijn de personen in de heide commissies niet de zelfden en zien we in de commissie-De Vries de politiek kopstukken der diverso partijen, terwijl in de commissie-De Wilde, voor het lagere personeel, die vakvereeni- gingsleiders zitten die niet zoozeer op den voorgrond treden. En nu vreezen we, dat de samenstelling van hel eerste college te veel een politiek karakter heeft, dat de beraadslagingen daar te veel een politieke atmosfeer ade men en dat men in de commissie-De Vries meer zit om eikader vliegen af te vangen dan om in gemeenschappelijk overleg, in vertrouwelijke besprekingen met de Re geering van gedachten te wisselen over de vraag, hoe een compromis kan worden be reikt. In de commissie-De Vries zitten orga- nisaHeleiders, die reeds vóór ze in de com missievergadering kortien, in openbare ver gaderingen of in politieke- en vakbladen de Regeering fel te lijf gaan en dan natuur lijk later, in georganiseerd overleg, reeds aan hun standpunt vastzitten, nog vóór de Regeering gesproken heeft. Het blad treedt- dan in een enkele bij zonderheid en vervolgt: Erger nog, er zijn zelfs vergaderingen gehouden, waarin aan de vertegenwoordi gers in dit georganiseerd overleg de op dracht werd gegeven, geen enkele tege moetkoming aan de Regeering le doen. We vragen ons in gemoede af: wat ver staan deze menschen onder hel begrip: „georganiseerd overleg"? En hoe kan in deze omstandigheid iets verwacht worden van het geerganiseero overleg? Wanneer de leden van dit overleg tij dens cn vóór de besprekingen van de com missie een verzet tegen de voorstellen aan wakkeren of uitlokken, dan sturen zij daardoor opzettelijk op een mislukking van dit overleg aan. Dat het niet de onwil der Regeering is die dit overleg doet milsukken, heeft het werk van de commissie-De Wilde bewezen. Maar dat de samenstelling van de com missie-De Vries en de zucht daar om par- lementje te spelen niet de groote schuldige is voor het voortdurend mislukken der onderhandelingen in die commissie, staat voor ons lang niet vast. En liet ergste is, besluit De Res, dot het rijkspersoneel hiervan de dupe wordt Buiten!. BerSciinten Van Zionist tot Katholiek. Volgens een bericht uit Weenen aan de Duische bladen is Hans Herzl, de zoon van den stichter van het Zionisme, te Wee nen Katholiek geworden. Aanslag door een Marokkaan. De ..Frankf. Zeit.' maakt melding van een overval te .Töchst van een arbeider door een Marokkansch soldaat, die hem met geweld zijn horloge wilde afnemen. Eenige voorbijgangei s kwamen tusschen- beide, maar de Marokkaan kon ontkomen. Een kind opgehangen. Te Kisjinef heeft, naar de Russische bla den melden, een 8-jarig jongetje een krd van anderhalf jaar opgehangen. Bij rijn ondervraging verklaarde hij, dat bij kori te voren een opgehangen soldaat had ge zien en dat. hij een proef had willen nemen, hoe iemand zich gedraagt als hij opgehan gen wordt. Auto-ongelukken. In Frankrijk, waar veel auto-ge re dm wordt, gebeuren ook veel auto-ongeluk ken. In de ..Temps" van gisteravond al leen vinden wij melding gemaakt van zes ongelukken, waarbij drie menschen op slag zijn gedood, verscheidene gekwetst, sommige zwaar. Gevaarlijke klimtocht. De bestijging van de Grepon, een van de moeilijkste bestijgingen van de spitsen in de Montblanc-groep, beeft Maandag aan drie Italiaansehe Alpinisten bijna het leven gekost. Zij klommen zonder gids en op den terugweg is er op een plek, die de Kap genoemd wordt, een ongeluk gebeurd, dat ten gevolgo had, dat do rie Alpinisten, gebonden aan het touw, boven den afgrond kwamen to hangen. Vijf uur lang zijn zij aldus blijven hangen, elk oogenblik verwachtend, dat z:i op de.a Nantillons-glctscher te pletter zouden val len. Gidsen uit Chnmonix hebben hea echter gered. Een der toeristen heeft zij tl been gebroken, de beide andere zijn mob schrammen ovordekt en van al'-e drie 7-^n de zenuwen zwaar gschokt. a

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3