BERICHT. 15e Jaargang. MAANDAG 11 AUGUSTUS 1924 No. 4533 3e£cldóohe Sou/tornt ftleABONNEMENTSPRUSbedraagt tri] voorultbeteüng JtToor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, franco per post I 2.95 per kwartaal. Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné*s ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cL, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. i II 11nu i i Dit biad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 035 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewono advertentlSn CO oenl per regel; Voor Ingezonden Mededeelingen wordt h— a dubbela van het tarief berekend. s Kleine adverientiën, van ten hoogste 80 woorden, waariq betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en vej* huur, koop en verkoop 10.50. Dit nummer bestaat uit isee bladen. Vrijdag a.s., Feestdag van lïlaria Hemelvaart, zal De Leidsche Courant niet verschijnen. H.H. Adverteerders worden be leefd verzocht hunne advertentiën voor het nummer van Donderdag, tijdig te willen afgeven. ImÏÏtenland De Londensche conferentie. Herriot te Parijs. Zijn voorstellen aanvaard. Naar uit Parijs gemeld wordt, heeft Herriot in den Ministerraad, die van 10 uur Zaterdagavond af, onder leiding van den president der republiek, Doumergue, gehouden is,tot 2 uur 's nachts,niet slechts volmacht verkregen om het accoord be treffende de toepassing van het Dawes- plan te parafeeren, maar ook te Londen het vraagstuk van de Roerontruiming te behandelen. Dit vraagstuk is het voor naamste onderwerp der discussie geweest bij hetwelk de president verscheidene ma len tusschenbeide kwam. Vóór de ministerraad een aanvang nam, heeft Herriot een onderhoud gehad met maarschalk Poch. Deze heeft het plan dat Herriot hem voorlegde, goedgekeurd, evenals alle ministers, o.w. ook generaal Noliet. Het schijnt thans, dat ten aanzien van het vraagstuk van de militaire ontruiming van de Roer de Fransche stelling en het Belgische gezichtspunt veel nader tot el kaar zijn gekomen. De Belgen waren van oordeel, zooals men weet, dat een snelle militaire ontruiming moest plaats hebben, zoodra Duitschland loyaal met de uitvoe ring van het plan-Dawes aanvangen zou. Het tijdvak van 2 jaar, hetwelk Frankrijk wenschte, zal dus niet gehandhaafd wor den. Ook in Frankrijk wint de meening veld, dat een entente met Engeland te verkiezen is boven een militaire bezetting yan de Roer. Een nieuwe' conferentie. In het exposé omtrent den tegenwoor- 'digen staat van de onderhandelingen te Londen, hetwelk li uur duurde, heeft Herriot aan den president der Republiek cn aan zijn collega's nauwkeurige inlich tingen verstrekt, omtrent de bedoelingen en de goede gezindheid van Mac Donald jegens Frankrijk. De leider der Britsche politiek heeft daarvan bewijs gegeven, •toen hij verklaarde, dat het reparatie- vraagstuk en dat der intergeallieerde echulden voorlaan verbonden zijn en nog slechts een enkel geheel'vormen. De „Information" noemt dat zeer ver heugend, daar in 5 jaar Engeland niets van deze stelling heeft willen weten. Mac Donald ondersteunde haar nu. Daarom ook heeft de minister van Fi nanciën, Glémentel, zijn collega's^ kunnen inededeelen, dat een conferentie, die de reparatie-kwestie en die der schulden be handelen zal, waarschijnlijk eind Novem ber zal plaats hebben De terugreis. Om 8.45 gisteravond, is Herriot weeT naar Londen vertrokken, vergezeld van generaal Noliet, minister van Oorlog, Glé mentel, de minister van Financiën, die te gen een nachtreis opzag, was reeds in den middag naar Engeland vertrokken. De militaire ontruiming. Twee belangrijke besluiten. De medewerker van het Hhld., Nijpels, seint: Kort voor het vertrek van Herriot naar Parijs heeft deze met Mac Donald nog twee gewichtige hesluiten genomen. Het eerste betreft de hoofd-kwestie der confe rentie: de militaire ontruiming van de Boer. De Franschen, die eerst nog twee jaar daar blijven wilden, stelden hier te tonden voor, het eerder vertrek der Fran écho troepen door de 'Duitschers te laten afkoopen, indien dezen, geleidelijk of in eens, de obligaties van de spoorwegen en industrieën tegen pari zouden overnemen. Hiervoor gevoelden de Duitschers niets: !ten eerste omdat het een te groot finan cieel offer van het land zou vergen en 'ten tweede omdat die 5 obligaties niet pari-waardig zijn. Het voorstel der Fransche delegatie Iwierp overigens een vreemd licht op de Fransche bewering, dat de militaire be zetting van de Roer nauw verband hield met-de Fransche veiligheid, want hoe zou Frankrijks veiligheid verbeteren, wanneer Duitschland in staat was de obligaties der spoorwegen en industrieën te koopen? Frankrijk is dan ook thans teruggekomen tot de oude stelling, dat de Roer-bezetting voorloopig nog noodig is voor Frankrijks veiligheid. Maar technisch is deze bezet ting niet mogelijk als de Engelschen uit de Keulsche zone vertrekken, daar 'n be zetting dezer zone door de Franschen en Belgen, indien de Engelschen op 10 Ja nuari zouden weggaan, politiek ongunstig zou werken. Deze voor Herriot zoo belangrijke kwes tie werd aldus voorloopig opgelost, dat Mac Donald Zaterdagmorgen aan Herriot beloofde, dat de Keulsche zone niet door do Engelschen zal worden ontruimd, alvo rens de intergeallieerde militaire con trole op de ontwapening van Duitschland zóó deugdelijk heeft plaats gehad, dat deze zonder gevaar verder aan den Volkenhond kan worden overgelaten. Het tweede belangrijke besluit van Za terdagmorgen is, dat onmiddellijk na deze conferentie een andere over de regeling der intergeallieerde schulden zal worden ge houden, welke conferentie men, om Ame rika duidelijk te toonen, dat men deze niet met die over de nieuwe repartitie der Duit- sche betalingen wil doen samensmelten, waarschijnlijk niet in Parijs maar in Lon den zal doen plaats hebben. Duitschland en de Commissie van Herstel. Zaterdagavond is tusschen de commissie van herstel en de Duitsche rogeering een overeenkomst geteekend inzake de vraag stukken, die uit de uitvoering van het Da- wes-plan voortvloeien en binnen de com petentie liggen van do commissie van her stel. De overeenkomst is voorwaardelijk in dien zin, dat ze als niet gesloten wordt beschouwd, wanneer tusschen de geallieer de regeeringen geen overeenstemming wordt bereikt. De commissie van herstel heeft besloten onmiddellijk naar Parijs terug te keeren. De tekst der overeenkomst zal heden (Maandag) gepubliceerd worden. Duitschland. Een complot tegen Matthes? Te Dusseldorf zijn een aantal personen gearresteerd, die verdacht worden, een moordaanslag op den separatistischen lei der Matthes te hebben voorbereid. Hongarije Generaal Denikin tuinbouwer De „Prager Presse" verneemt uit Boe dapest dat de bekende „Witte" Russische generaal Denikin zich in Hongarije nabij de Plattensee heeft gevestigd en zich on ledig houdt met tuinbouw. Zijn dochters en een andere Russische generaal en een kolcmel helpen hem daarbij. De producten van hun aibeid zenden zij naar Boedap-jjf ter markt. In zijn vrije uren werkt Denikin aan zijn memoires en de geschiedenis van de Russische contra-revolutie. De „Times" zal een en ander publiceeren. Roemenië. Een beschuldiging - Naar de Pester Lloyd uit Boecbarest verneemt, heeft daar een open brief van den secretaris van het Amerikaansche con sulaat te Coustanza, Markowitsj genaamd, groot opzien gewekt, omdat deze den Ame- rikaanschen consul-generaal Haven be schuldigt omkoopgelden te hebben aange nomen. Het Amerikaansche gezantschap heeft een streng onderzoek ingesteld. Roovers in de Boekowina Een brutaal stukje Dezer dagen meldde zich een twaalftal officieren bij een klooster in de Boekowina en verzochten, daar zij op een kaderoefe ning waren, onderdak. De prior toonde zich zeer vereerd met het bezoek eh ont ving de heeren met groote hartelijkheid, 's Middags werd een feestmaal aangericht, waaraan verschillende kloosterlingen mede aanzaten. Maar plotseling werd de gezel ligheid verstoord: de gasten stonden op, trokken hun revolvers en eischten van hun gastheer afgifte van alle kostbaarheden en gelden, in het klooster aanwezig. Tot dank werden de laatsten daarna aan handen en voeten gebonden in hun cellen opgesloten, waarna eenige wagens voorreden, de buit werd opgeladen en de roovers verdwenen. Bulgarije. De Grieksch-Bulgaarsche conflicten In Bulgarije komen dagelijks honderden vluchtelingen uit Griekenland aan, die me- dedeelen, dat geheel© Bulgaarsche dorpen door geregelde Grieksche troepen verwoest en de bewoners eruit verdreven worden. Turkije. Nieuwe huwelijkswetgeving. Veelwijverij opgeheven Uit Constantinonel wordt gemeld, dat de Turksclie regeering aan een commissie heeft opgedragen een nieuwe huwelijks wet te ontwerpen. De veelwijverij zal wor den opgeheven en het nieuwe huwelijks recht zal slechts één echtgenoote kennen, evenals in West-Europa. Amerika. De strijd in Brazilië De terugtocht der iebeUea Officieel wordt gemeld, dat de federale troepen Porto Felix en Itu ten Noord- Westen van Sao Paulo hebben bezet, ter wijl de rebellen Cutis ontruimden, evenals de stad Botucatu en de toegangen daar heen, waarom drie dagen lang was gestre den. De rebellen lieten belangrijke voorra den achter, die in handen der federalen vielen. DE CONGRESFILM. (Officieel. Volgens een mededee ing van den voor zitter van het Comité voos Pers en Propa ganda is de offic:eeV rvöngresfilm „Adore Te*' onder leiding v°n den heer Dorus Hermson en pater Hyacinth Hermans O. P. door den- heer Willy Mullens en diens assistenten opgenomen tijdens het XXCIIe Internationaal Euch. Congres te Amsterdam, thans gereed. Vrijdagavond werd de film vertoond voor de leden van het Locaal Comité in het residentietheater te 's-Gravenhage. De opname bleek een meesterstuk van fi'mkunst. De blijde, grootsche ontvangst van den Kardinaal- Legaat op Holland's wateren, de stichten de, ontroerende Kmdercommunie, de Pon tificale H. Mis van den Pauselijken Legaat en de onvergetelijke Sacraments-procossie welke zelfs vanuit ecu vliegtuig werd op genomen vormen de steeds steigende hoofdmomenten ven de Congresweek, waarvan het beleven .door de filmkunst aan duizenden blijde ontroering zal geven. Namens het Locaal-Gomité zegde deken Stroomer den ontwerpers dank Voor hun toewijdende zorgen, waardoor een zeer waardige weergave is verkregen. Het ligt niet in de bedoeling de film in mondaine gelegenheden te ver toonen doch in meer passende omgeving. Dinsdag zal te Wit- tem voor Zijne Eminentie Kardinadl van Rossum de film worden vertoond ongeveer terzelfder tijd als waarop te Amsterdam voor genoodigden in het gebouw Carré een voorstelling zal plaats hebben. Woensdag zal een zoodanige vertooning te 's-Gra venhage worden gehouden. Te Rotterdam geschiedt ze in de groote zaal der Gezellen- vereenig; ng. De film zal' ook voor Z. H. den Paus worden vertoond. Z.Em. Kardinaal van Rossum te Rolduc. Donderdag in den laten namiddag bracht Z. Em. W. Kardinaal Van Rossum, ver gezeld van zijn secretaris, dr. Drehmanns, en van den r ector der Redemptoristen, .pater v. d. Kar, een bezoek aan Rolduc. Z.Em. werd ontvangen door den provisor secretaris, professoren en leerlingen zijn met vacautie die den hoogen gast naar de z.g. bisschopskamer bracht. Daar voegde •zich nog bij het hooge gezelschap prof. v. d. Mühlen. Ruim een half uur werd in de bisschops kamer vertoefd, waarna Z.Em. de oude abdijkerk bezichtigde, na er eenigen tijd te hebben gebeden. Hierna vertrok Z.Em. weder. De arbeiderswoningbouw^ Hypotheek verleenen. Najr „Het Volk" meldt, zal' binnen en kele dagen in de Staatscourant verschijnen een ministerieele beschikking in zake het verleenen van tweede hypotheken voor arbeiderswoningbouw. Verstrekt zal kun nen worden een tweede hypotheek tot 20 pCt. van de verkoopwaarde van de woning met dien verstande, dat eerste en tweede hypotheek tezamen niet meer dan 85 pCt. van die waarde zullen mogen be dragen. De hypotheek zal voor Amsterdam ver strekt worden tot een maximum van f 550 per woning op erfpachtsterrein voor wo ningen op eigen terrein is dit bedrag f 600 De tweede hypotheek zal verstrekt wor den gedurende den looptijd van de eerste .hypotheek, maar ten langste voor 10 jaar. De a.flosisng voor de eerste en tweede hypotheek moet totaal 2 pCt. per jaar zijn van de verkoopwaarde der perceelen. De rente zal 6 pCt. bedragen, terwijl de gemeente die met het rijk het risico draagt hier 1 pCt. op mag loggen. De inhoud der woningen mag bedragen: vóór Amsterdam 200 M3.; voor buiten) 260 M3. voor alleenstaande woningen en 225 M3. voor verdiêtiingswoningen. De Staatsbegrooting voor 1925. Naar wij vernemen heeft de Staatsbe- grooting voor het dienstjaar 1925 het de- i parlement van financiën verlaten. De nieuwe Ziekte- en Ongevallenwet. De Hooge Raad van Arbeid zal op Za terdag 20 September a.s. vergaderen ter vaststelling van zijn advies over het voor ontwerp van een nifeuwe Ziekte- en Onge vallenwet. Het ontwerp-Tarlefwet. De R. K. Werkgeversver., de R. K. Ver. van Werkgevers in de Metaalnijverheid en het Couvenant vaü Ijzergieterijen en nog vele andere vereenigingen richten uitvoer- adressen aan de regeering inzake het ont- werp-Tariefwet. De saförleering van regeerings- commissarissen. Bij de salarisvermindering zullen de regeeringscommissarissen, met het oog op hun positie' tegenover de regeer ing en ten opzichte van de instellingen waarbij zijhun opdracht vervullen, niet als in ambtelijk dienstverhand worden beschouwd. Echter zal de minister, hoofd van het departe ment waaronder zij ressorteeren, op hun medewerking een beroep doen om in een vermindering van hun belooning met 10 pCt. toe te stemmen. De Rijwielplaatjes. Naar aanleiding van de vele klachten over de belastingplaatjes voor rijwielen hebben wij ons tot het ministerie van financiën gewend met de vraag, of voor 1925 welicht een andere wijze van be taling van deze belasting of een bruikbaar der soort bel'aslingplaatjes overwogen werd. Men deelde ons echter op die vraag mede, dat men voorloopig nog geen aan leiding vond, het thans gevolgde stelsel en model van het plaatje prijs te geven. Eerst wilde men eens afwachten, tot het publiek aan de plaatjes gewend was. De bevestig:ng van de plaatjes zou, naar men verwachtte, in de toekomst geen bezwaar meer op leveren, aangezien er nu reeds verschil lende goede methodes daartoe in den han del waren gebracht. Om deze redenen bestond er voorloópig voor het departement geen aanleiding, tot verandering over te gaan en zou er dus ook geen opdracht worden gegeven, de plaatjes te wijzigen. „Haagsche Crt." Vakraad R:-K. Middenstandsbond. Donderdag j 1. heeft de eerste, tevens in- sta'latie-vergadering, plaats gehad van den Vakraad van den Ned. R.-K. Midden standshond, dio wordt gevormd door voor zitters en secretarisen der nationale vak honden, aangesloten bij den Neder]R -K. Middenstandsbond,. en staat onder leiding van een eigen bestuur, gekozen uit en door den Vakraad. Deze raad beoogt te zijn, de centrale van de R.-K. Middenstandsvakhe- weging, autonoom op het terrein der vak organisatie, mits niet in strijd komende met wat de standsorganisatie de belangen der standsorganisatie oordeelt en als zoo danig niet zelfstandig naar huiten op tredende. De vergadering heeft zich o.m. bezig ge houden en vereenigd rnet een voorstel der commisie van overleg uit. de drie midden standsbonden, te bevoegder plaatse aan te dringen op verruiming van den arbeids tijd, in dien zin, dat bij de wet de moge lijkheid wordt geopend dat de arbeidsduur voor een bepaald bedrijf wordt vastgesteld door de organisaties van werkgevers en werknemers, in onderling overleg, binnen de grenzen: door de wet te stellen van b.v. 10 uur per dag en 55 uur per week. Centraal Bureau der K. S. A. Het succes der boeken- inzameling. Het Centraal Bumau voor de K. S. A., Steenschuur 17, alhie,r, zal dezer dagen zijn 28ste kist boeken zenden aan de in wor ding zijnde groote bibliotheek van de R. K. Universiteit te Nijmegen. Het betuigt zijn bijzonderen dank aan allen,.die deze kist hebben helpen vullen, en houdt zich bij voortduring aanbevolen voor boeken en groote tijdschriften van allerlei aard en richting en in elke taal. De namen der schenkers worden te Nijmegen door mid del van etiketten in de boeken geplaatst. Moge weldra de 29ste kist kunnen vol gen 1 Al wat inkomt en niet voor de Nij- meegsche bibliotheek noodig is wordt door de afdeeling lectuur-bemiddeling van het Bureau doelmatig verdeeld over andere katholieke bibliotheken. Men vreeze dus niet te spoedig iets te zullen sturen, wat niet welkom is. Internationale Bakkerijten<oonstel!ing te Brussel. Gisteren ia in de groote hal van 'het Cin- cpiantenaire-palei3 te Brussel de interna tionale bakkerijten toonstelling geopend, welke 12 Augustus door het internationaal congres van het bakkersbedrijf gevolgd wordt. Behalve België zijn verscheidene landen vertegenwoordigd. Vooral de Neder- landsche deelneming van ruim veertig fir ma's, is zeer belangrijk. De openingsplech tigheid werd voorgezeten door wethouder Brassinne. Baron Ruzette, minis'er van HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND De voorstellen van Herriot zijn te Farijs aanvaard. Spoedige ontruiming van het Roergebied. Na de Londensche conferentie zal een nieuwe conferentie plaats hebben over de kwestie der intergeallieerde schulden. De Duitsche regeering heeft met de Com missie van Herstel een overeenkomst ge sloten. Nieuwe huwelijkswetgeving In Turkije. BINNENLAND Het Rijk zal tweede hypotheek voor ar beiderswoningbouw verschaffen. De a.s. internationale postzegeltentoon stelling te 's-Gravenhage. Offirieele medcdeeling omtrent de film van het Intern. Eucharistisch Congres. landbouw, sprak een rede uit en heette da deelnemers welkom. De aanstaande internationale postzegel tentoonstelling te 's-Gravenhage. Diegenen onder onze lezers, welke zeil postzegelverzamelaars zijn, weten stelilg reeds van de internationale tentoonstelling die van 617 September te 's-Gravenhage zal gehouden worden. Wij hebben er trou- wens reeds eerder een bericht over gehad. Wij willen nog de volgende b'jzondene heden ontleenen aan de „N. R. Crt De tentoonstelling «bel ooft een philatelis- tisch evenement van de eerste grootte te worden, waaraan de liefhebbers het hart zullen kunnen ophalen. Het voorbereidings comité heeft reeds toezegging van zeer be langrijke, men mag wel'zeggen over de beele wereld bekende verzamelingen, en wat op zichzelf al een bijzonder feit is, in tegenstelling met de in Mei te Brussel gehouden postzcgeltentronstelb'ng zal deze tentoonstelling van de Nederlandsche Ver- eeniging van Postzegelverzamelaars zij wordt gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der vereeniging zoowel de landen van de entente als de centralen omvatten. Duitschland en Oosten rijk, die te Brusel ontbraken, zullen te 's-Gravenhage vertegenwoordigd wezen en met hoogst belangrijke inzendingen, van welke wij op 't oogenblik alleen die van het Rijkspostmuseum te Berlijn noemen. Dit is sedert 1914- niet meer voorgekomen. De inzendingen dragen geen officieel ka rakter maar dat doet er ten slotte weinig toe: de hoofdzaal: is dat zij er zijn. Het Nederlandsche voorbereidingscomité is samengesteld uit de heeren: G. V. van der Schoove (voorzitter van de Nederland sche Vereeniging), Arnhem, mr. E. Bon (secretaris van liet comité), J. F. van tri jen (penningmeester), G. D TresMng, G. G. Degeler, P. Jorissen, S. Keizer, Th. H. Klinkhamer en jhr. L. de Stuers. Zooals mocht verwacht worden, bestaat er bij onze postautoritaiten groote belang stelling officieel te openen, maar het heeft de minister van waterstaat, onder wiens departement de pest behoort, zich bereid verklaard als voorzitter van het eere-comité op te treden en de tentoon stelling officieel te openen, maar het hoofdbestuur van de Posterjen en Tele grafie zal'ter gelegenheid van de tentoon stelling ook een kleine serie speci ale zegels van een nieuw, dopt d r. J a n Veth ontworpen type, uitgeven. De serie zal van gewoon formaat wezen en uit 3 zegels bestaan, n.l. een 10 ets. zegel (groen), een 15 ets. zegel (grijs-zwart) en een 35 ets. zegel (oranje-rood). Deze zegels •maken wel deel uit van een nieuwe serie zegels, die op 15 dezer zal worden uitge geven, maar zij zullen niet verkrijgbaar gesteld worden vor 6 September en uitslu'- tend op de tentoonstelling in Den Haag, met dien verstande, dat 1000 stellen ervan worden gereserveerd voor de 1000 deel nemers in het waarborgfonds, en de ove rige 50.000 stellen (want er wordt slechts een beperkte oplage van gedrukt) uitslui tend voor de bezoekers van de tentoonstel ling verkrijgbaar zullen wezen. Door de beperktheid van de oplage' is het te ver wachten, dat zij e n „snufje" voor verzamelaars zullen worden Het is dan ook waarschijnlijk, dat de speculatie erop uit zou zijn het grootste gedeelte er van in te palmen, om later van de prijs stijging die steliltg spoedig zal intreden en door het vasthouden van de stellen nog zou worden bevorderd te profitecren. Maar het voorbereidings-comité heeft hierop gerekend en zoodanige voorzorgen genomen, dat masa-opkoop van stellen uit gesloten is en iedere bezoeker van do ten toonstelling er van op aan kan, dat er voor hem een tweetal stellen beschikbaar blijft, die hij op vertoon van z'jn toegangs-i kaart en natuurlijk tegen betaling van de waarde kan betrekken Het aantal inzendingen, da' bij hel voor-* bereidings-comité is ingeschreven is zee*

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1