f Tweede Bladl Donderdag 7 Augustus 1924 Pel!?, elegi GEMEENTERAAD. De Raad der Gemeente zal a~s. Maan dag lo 2 uur vergaderen-ter behandeling yan de volgende punten: lo. Benoeming van een Stadsgenees heer voor het tijdvak 15 Augustus 1924— Augustus 1925. 2o. Benoeming van een Amanuensis le fclassc bij liet onderwijs in de natuur- en gcbcikunde aan de Hoogere Burgerscbool toor Meisjes. - 3o. Idem als voren aan het Gymna- tiurn. lo. Praeadvies op het verzoek van Prof. Dr. J. Huizinga om ontslag als lid der Commissie van Toezicht op bet Middelbaar pderwijs. 5o. Idem als voren van Mej. C. M. W. os, om eervol ontslag uit liaro betrek king van onderwijzeres aan de Meisjes-; ichool voor U. L. O. aan de Breestraat. 6o. Voorstel tot overplaatsing van boof- I den van scholen en van verder onderwij zend personeel bij het'openbaar lager on- jderwijs. 7o. Rekening, dienst 1923, van de Plaat selijke Schoolcommissie. 8o. Rekening, dienst 1923, van de Ge zondheidscommissie. 9o. Balans en Verlies- en Win§tereke- liing, dienst 1923, van den Reinigings- en Pntsmettingsdienst. lOo. Balansen en Verlies- en Winstre keningen, dienst 1923, van do Stedelijke (Fabrieken van Gas en Electriciteit. lip. Balans en Verlies- en Winstreke- üing, dienst 1923, van het Vlëesch- en yisobbedrijf. 12o. Praeadvies op liet verzoek van de leidsche Duinwater Maatschappij om en kele wijzigingen te mogen aanbrengen in de machinale installatie van haar bedrijf onder de gemeenten Katwijk en Wasse naar. 13o. Voorstel tot liet geven van namen aan een tweetal nieuwe straten. 14o. Voorstel: a. t-ot verkoop aan de Woningbouw ver- eeniging „Ons Belang" van een terrein ge logen ten Zuiden van den Haagweg, Sec tie O, Nis. 914, 915, 916 en 1103; b. tot het aanvragen en aanvaarden van oen voorschot uit 's Rijks leas in verband met de uitvoering van een plan der sub a genoemde vereeni'ging tot den bouw van 6 eengezinswoningen en 24 beeneden- en 24 bovenwoningen; c. tot het verstrekken aan de sub a ge noemde vereenigiu'g van het voorschot sub b bedoeld; d. tot vaststelling van den desbetreffeA- jten liegrootingsstaat. '15o. Voorstel tot verkoop aan de Ne- derlandsche Spoorwegen van eenige per ceelen weg, water en weiland aan den Stationsweg, den Rijnsburgerweg, de Pest- jhuislaan en den Ragen Morscliweg in ver band met de uitbreiding van het Stations- emplacement te Leiden van den spoorweg AmsterdamRotterdam. 16o. Praeadvies op het verzoek van W. Carreo inzake ruiling en aankoop van strookjes grond aan en nabij de Korevaar- itraat. 17o. Verordening, tot heffing van Schoolgeld voor het Buitengewoon Lager Onderwijs in do gemeente Leiden. 20o. Verordening, op de invordering *an schoolgeld voor liet Buitengewoon La- jer Onderwijs in de gemeente Leiden. _21o. Interpellatie van den heer van ptralen, in zake de pressie door het Bur gerlijk Armbestuur uitgeoefend op een der Vroegere ondersteunden tot aanvaarding -an werk beneden het normale loon. De rejjeling van het cpenbaar lager onderwijs. 1 D e a. s. o n t s I a g o n. Tn verband met do opheffing van de O. i. Scholen aan het Plantsoen A en B en je inkrimping van de Leerschool aan de 3udo Vest tot een 6-klassige school, waar toe door den Raad op den 21en Juli j.l. Vcrd besloten, kunnen twee hoofden van scholen, tien onderwijzers of onderwijze ressen, benevens het wegens de vorming ïan parallel-klassen of wegens het niet hervullen van vactures -thans nog in dienst zijnde tijdelijke personeel worden gemist. Alvorens nu een voorstel tot het verleenen van eervol ontslag bij den Raad aanhangig to maken, schijnt het B. en W, gewenscht de hoofden, onderwijzers en onderwijzeressen, aan wie naar hun mcening eervol ontslag zal moeten wor den verleend, over te plaatsen naar de op te heffen scholen aan het Plantsoen on den Raad tegelijkertijd voor tè stellen de verder noodig gebleken overplaatsingen tot stand te brengen. Indien de Raad zich hiermede ver- eenigt, zullen B. en W. daarna een voor stel tot ontslag van twee hoofden en tien onderwijzers (essen) (dat zijn 4 onder wijzeressen), die verzocht hebben op wachtgeld te worden gesteld, vijf gehuw de onderwijzeressen en één onderwijze res, die thans werkzaam is aan een der op te heffen scholen, n.l. mej. M. Th. J. Reu- ser) bij den Raad indienen. Ter toelichting van een overplaatsing van twee leerkrachten der Centrale school voor bet 7de leerjaar naar andere scholen, deelen B. en W. nog mede, dat het hun niet twijfelachtig voorkomt, dat het aantal leerlingen dier school tegen 1 September a.s. in die mate terug zal loo- pen, dat het personeel der school met twee vasto leerkrachten en een tijdelijke onderwijzeres kan worden verminderd. B. en W. geven in overweging: a. den heer A. Wisse, thans hoofd der Opleidingsschool voor Gymnasium en Hoogere Burgerschool, te stellen aan het hoofd der O. L. school aan het Plant soen A; b. den heer P. G. Hoeks, thans hoofd der O. L. School aan den Zuidsingel B, te stellen aan het hoofd der O. L. School aan het Plantsoen B; c. den heer W. A. Kriest, thans hoofd der O. L. School aan de Paul Kruger- straat A, te stellen aan het hoofd der Op leidingsschool voor Gymnasium en Hoo gere Burgerschool; d. den heer F. A. Schilthuizen Sr., thans hoofd der O. L. school aan het Plantsoen A, te stellen aan het hoofd der O. L. School aan den Zuidsingel B; e. den heer M. W. Karstens, thans hoofd der O. L. School aan het Plantsoen B, te stellen aan het hoofd der O. L. School aan do Paul Krugerstraat A. En verder een aantal overplaatsingen. De Leidsche Duinwater Maatschappij. Een uitbreiding van f3200 0. De Leidsche Duinwater Maatschappij verzoekt den Raad enkele wijzigingen te mogen., aanbrengen in de machinale in stallatie van haar bedrijf onder de ge meenten Katwijk en Wassenaar. Het ligt in do bedoeling van de Maatschappij om, nu de aanwezige accumulatorenbat terij vernieuwing zou moeten ondergaan, de benoodigdo electrische energie te be trokken van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, alhier, welke energie tevens gebruikt kan worden voor het aan drijven van enkele pompwerktuigen; dezo laatste zullen daartoe ten deele moe ten worden vernieuwd. Voorts zal een klei ne lucktcompressor, bestemd voor het aandrijven van de ma nmio u t hp o mp en door een grooteren worden vervangen. De aanwezige stoomketels worden intact ge laten, waardoor men van eventueele sto ringen in het electrisch bedrijf onafhanke lijk zal blijven. De kosten van een en ander worden, met inbegrip van alle bijkomende werken, geraamd op rond f 32000. Aangezien noch bij B. en W., noch bij de Commissie van Fabricage, noch ook •bij den Commissaris der gemeente bij de Leidsche Duinwater Maatschappij, tegen inwilliging van het onderhavige verzoek bezwaren bestaan, geven B. 'en W. den Raad in overweging, het plan goed le keuren. Woningbouwvercen. „Ons Belang". Bouw van 5 4 woningen aan den Haagweg. !B. en W. doen den Raad een voorstel, strekkende om de Woningbouwvereen. „Ons Belang" in de gelegenheid te stellen 24 beneden- en 24 bovenwoningen te bouwen op een terrein aan den Haagweg, waarvan de gemiddelde huurprijs f 5.46 zal bedragen. B. en W. stellen n.l. den Raad voor: I. aan de Woningbouwvereen. .„Ons Belang" voor het sub II genoemde doel to verkoopen een terrein ter oppervlakte van 3072 M2., deel uitmakende van de kadastrale perceelen der gemeente Lel den, Sectie O, Nis 914, 916, 916 en 1103, gelegen ten Zuiden van den Haagweg, te gen den prijs van f 8.56 per M2; II. hun College te machtigen aan te vra gen en te aanvaarden uit 's Rijks kas een voorschot groot f177.031,, of zooveel min der als in verband met de kosten van het door de te Leiden gevestigde woningbouw vereen. „Ons Belang" uit te voeren, nader omschreven bouwplan en den aankoop van den daarvoor benoodigden grond, zal noodig blijken, ten behoeve van do verstrekking aan do vereeniging van een evengroot voorschot, een en ander tegen een overeenkomstig art. 17 van het Woningbesluit ,te bepalen rente en ^flossing in 75 gelijke annuïtei ten, voor zooveel betreft een bedrag van ten hoogste 142.031, bestemd voor den aankoop van den grond en den straataan log c.a., en in 50 gelijke annuïteiten, voor zooveel betreft een bedrag van ten hoog ste f 135.000, bestemd voor den woning bouw; en verder volgens de gebruikelijke voorwaarden De Schoolgeld-heffing. Eenigoformcelewijzigin ge n. Aangezien de door den Raad den 30en Juli 1923 vastgestelde verordeningen tot heffing en invordering van schoolgeld voor lager-, uitgebreid lager- en buiten gewoon lager onderwijs door de. Kroon slechts tot 1 September a.s. zijn goedge keurd, is bet noodig die verordeningen opnieuw vast të stellen en ter goedkeuring in te zenden. Hoewel B. en W. van mee ning zijn, dat, nu dezo verordeningen nog geen jaar hebben gegolden, er geen aan leiding bestaat om verandering in het schoolgoldtaricf te overwegen, kan toch ook niet alleen worden volstaan met bet opnieuw vaststellen van de tegenwoordige verordeningen. Immers, do schoolgeldbe palingen der Lager-onderwijswet 1920 zijn niet meer van toepassing op bet bui tengewoon lager onderwijs; thans gel den ten'deze de voorschriften der Ge meentewet. Hieruit volgt o.m., dat de schoolgeldkohieren voor dit1 onderwijs niet door Burg. en Weth. executoir wor den verklaard, maar zij door den Raad worden vastgesteld. Om die reden ver dient het h.i. aanbeveling het schoolgeld voor het lager onderwijs niet langer bij ééne verordening, maar bij twee (n.l. een voor het lager- en uitgebreid lager onder wijs en een voor het buitengewoon lager onderwijs) te regelen. Ontslag. B. en W. stellen voor aan den heer Prof. Dr. J. Huizinga op diens verzoek eervol ontslag te verleenen uit zijne func-« tio van lid der Commissie van Toezicht op liet Middelbaar Onderwijs, onder dank betuiging voor de door hem in die func tie bewezen diensten. Evenzoo stellen zij voor aan mej. C. M. W. Bos op haar verzoek eervol ont slag te verleenen uit haro betrekking van onderwijzeres aan de Meisjesschool voor U. L. O. aan de Bresstraat Benoemingen. ïn verband met de mededeeling in de raadsvergadering van 14 Juli j.l. en on der verwijzing naar do in do Leeskamer ter inzage gelegde missives van het Col lege vau Curatoren van het Gymnasium en de Commissie van Toezicht op het middelbaar onderwijs, bieden B. en W. den Raad do volgende nicuwo aanbevelin gen aan voor do benoeming lot amanuen sis 1ste klasse bij het onderwijs in de na tuur- en scheikunde en natuurlijke his torie: a. aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes: le. den heer Th. H. M. Pleij, amanu ensis aan het R.-K. Lyceum voor meisjes te 's-Gravenhage, wonende alhier; 2e. den lieer F. J. W. Mug ge, sinds 1 Maart 1924 lijdelijk werkzaam als ama nuensis aan do H. B. S. voor Meisjes al hier. b. aan het Gymnasium: le. den heer S. W. Van Leeuwen, werkzaam aan het Natuurkundig labora- orium der Rijksuniversiteit alhier; 2e. den heer Th. H. M. Pleij, amanuen^ sis aaq, het R.-K. Lyceum voor meisjes te 's-Gravenhage, wonende alhier. Verkoop van grond. B. en W. geven den Raad in overwe ging, een aanbod van de Directie der Ne- derlandsche Spoorwegen aan te nemen ën le besluiten, ten behoeve van de uitbrei ding van het stations-emplacement alhier van den spoorweg Amsterdam—Rotter dam, aan de Nederlandohe Spoorwegen te verkoopen eenige perceelen weg, water en weiland aan den Stationsweg, den Rijnsburgerweg, de Pesthuislaan en den - 1 Lagen Morschwcg alhier, voor do som van f 7350; onder voorwaarde dat, voor zooveel deze perceelen zijn openbare weg en water, het recht van publieken weg op 'het verkochte zal worden gevestigd en dat de gemeente het recht behoudt do in die perceelen aanwezige buizen, leidingen en anderszins te behouden en te onderhouden en dat allo kosten op dezen verkoop val lende, zoomede de schadeloosstelling ten gevolge van dezen verkoop uit loopende huren voortvloeiende, door de -koopster zullen worden gedragen Straatnamen. Twee straten, welke in verband met de bebouwing ter plaatse, tusscken den Hoo- gon Morscliweg en den Rijn' (Galgewater) worden aangelegd, dienen thans van na men te worden voorzien. Aan den langs het Galgewater loopenden weg, stellen B. en W. voor, den naam van „Morsehkade" te geven; voor de dwarsstraat tusschen deze kade en den Iloogen Morscliweg komt, in aansluiting op de andere in dit stadsgedeelte reeds bestaande namen, ont leend aan de geschiedenis van Zuid-Afri- ka, de naam „Bathastraat" hun het meest in aanmerking. Ruiling grond. De heer W. Carree verzoekt de Raad ruiling van een aangegeven gedeelte van liet toebchoorende perceel Hooge- woerd No. 9, tegen de gedeelte van liet aangrenzende perceel Hoogc-woerd No. 7, waarvan de gemeente Lelden eigenares is. Eerstgenoemd stukje grond, dat even over de rooilijn van de Korevaarstraat heenreikt, is groot pl.rn. A. vierk. M.; het bij Hoogewoerd No. 7 bekoorende terrein- tje, dat in het naburige erf, Hoogewoerd 9, inspringt, is groot pl.m. 1 vierk. M. Aangezien laatstgenoemde grond, voor de gemeente van weinig waarde is, bestaat er legen do totstandkoming van de ge vraagde ruiling noch bij B. en W., noch bij de Commissie van Fabricage bezwaar. In de tweede plaats vraagt de heer Carree, hem èen ge.deelte van het perceel Hoogewoerd No. 7 te willen verkoopen, opdat hij daardoor oen uitgang van zijn perceel Hoogewoerd 9 naar de Kore vaarstraat kan verkrijgen. Tegen inwilliging van dit verzoek nu waren bij het gemeentebestuur verschil lende bezwaren. Tusschen de belanghebbenden en B. en W. is nu overeenstemming verkregen over een oplossing, waarbij de gemeente aan de firma Molkenboer een stukje grond groot pl.m. 2vierk. M. afstaat, onder voor waarde, dat deze laatste zich verbindt aan den eigenaar van perceel Hoogewoerd No. 9 vrijen uitgang over dezen grond naar do Korevaarstraat te geven en ge noemd terreintje van die straat af te scheiden door een muur met poort to ma ken ten genoegen van B. en W. Dezo muur en poort zullen architectonisch moe ten aansluiten bij het door de firma Mol kenboer langs de Korevaarstraat te bou wen perceel, zoodat voor ontsiering van het stadsbeeld geen vrees behoeft te be staan. Do koopprijs van het strookje grond ware in dit bijzonder geval te stellen op f 1. Ë.ömeïsgsSe Berichten Verdronken. Gisterenmiddag hebben bij de herstel lingswerken aan de Willemsbrug te Rot terdam twee ongevallen plaats gevonden, waarvan ef één met doodelijken afloop. Te ongeveer éen uur kwam de 27-jarige arbeider P. van R., uit de Slotboomstraat, van het schaften terug om zijn werk te hervatten. Toen hij een werktuig wilde grijpen gleed hij op heb gladde ijzer uit, verloor het evenwicht, en stortte, in do ri vier, waarin een sterken stroom stond. Of schoon er verschillende roeibooten zich in de omgeving ophielden, slaagde men er nie,t in den drenkeling, die in een oogwenk ongeveer 50 Meter was medegesleept, te edden. Hij verdween voor de oogen zijner kameraden in de diepte. De rivierpolitie is direct aan het dreggen gegaan, tot dusverre zonder resultaat. Een kwartier later overkwam een ander werkman daar tor plaatse hetzelfde onge val. Men slaagde er nu echter in, de man te redden. Hij werd door do politie van droge kleeren voorzien. Te Rotterdam is gister verdronken een vijfjarig kind van den schipper B. aan de Steenplaat. Gisteren is het 6-jarig zoontje van v. W. al spelende in de Waal te Nijmegen ge raakt en verdronken. UIT DE RADIOWERELD. Wat er vanavond te hooren is: uur FL (Eiffel to ren) 2600 M. Concert uur 2ZY (Manchester) 375 M. Zang. uur 2LO (Londen) 365 M. Uitvoering van Les Petits Reins van Mozart uur Brussel 265 M. Nieuws, waarna concert. uur SFR (Radio Paris) 1780 M. Con cert. uur Berlijn 430 M. en 500 M. Concert uur SFR (Radio Paris) 1780 M. Dans muziek. uur Berlijn 430 M. en 500 M. Dans muziek. Te Harlingen is aan don Noorderzee dijk voorbij den Coöperatieven Vischhan- del het lijk gevonden van een omstreeks 18-jarig meisje. Te Nw. Dordrecht is het 2-jarig zoon tje van J. Muskce in ee.n kuil met water verdronken. Ongelukken. Naar 'het Binnengasthuis tq Amsterdam is vervoerd een 57-jarige bootwerker, die in een ruim van het s.s. „Zeelandia" ten gevolge van het uit elkaar vallen van een hijsch papier door gedeelten hiervan was getroffen. De man is inmiddels overleden* Bij de Maaswe.rken te Belfcld'(L.) is een werkman bij storten van beton*. ge troffen. De dood trad spoedig in. Te Balkbrug (Dedemsvaart) is dc J0- jarige B. de Y. wonende te Dordrecht van heb balcon van heb hotel, waarin hij met zijn ouders èn broertjes logeerde, gevallen. Het knaapje is overleden. Gisterenmorgen had de vier-jarige H. J. van B., die me.t eenige vriendjes op de Fijnjekade te 's-Gravenhage speelde, liet ongeluk onder een stapel hout te geraken, waardoor hij ernstig aan het hoofd werd gewond. Door den G. G. D. we.rd dc jongen naar het Gem. Ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd, waar hij kort daarna over leed. Dinsdagmorgen is op de gasfabriek to Utrecht een ernstig ongeluk gebeurd. In verband met den bouw op de terreinen stagd aan het water een havenkraan, die een grijper draagt, welke is opgehangen aan twee snaren. Toen nu dit toestel bezig was kolen uit een schip op den wal te laden, braken plotseling, bij het ledig naat beneden gaan van den grijper, de twee snaren. Het zware gevaarte stortte naar beneden, kwam op den.rand van het schip terecht en kantelde vandaar het ruira in. In het schip waren twee werklieden aan den, arbeid, die niet tijdig het ongeluk zagen aankomen. Eén van heb werd door den vallenden grijper getroffen en gevaarlijk aan heb hoofd verwond. De hoestand van den getroffene is zor gelijk. „U. D." In de Pijperstraab te Rotterdam, heeft W. V., wonende Wa-tergeusstraat, een kist öp het hoofd gekregen, tengevolge waar van hij een schedelbreuk bekwam en zijn kaak op drie plaatsen brak. De man werd naar -het ziekenhuis aan den Bergweg ver eerd. Daar is hij aan de gevolgen over leden. Autobus in een sloot. Dinsdagavond is de. Stichtsch-Geldersche autobus, tengevolge van éen botsing met een passeexende auto, nabij Terschuur in de sloot gereden. Alle passagiers, een 10 k 12-tal, bekwamen min of meer verwondin gen, terwijl de autobus zeer ernstig be schadigd werd. Naar wij vernemen, treft den. chauffeur der bus geen schuld. Goed afgeloopen. Dinsdagavond, terwijl eenige kinderen in de zandbulten bij Doetinchem aan heb spelen waren, kwam een groote zandklomp f in beweging, waardoor een vijfjarig jon- J getje geheel bedolven werd. Een. vierjarig kamraadje snelde direct naar de fabriek van zijn vader, waarop men terstond met' zes "man aan heb graven ging. De inmiddels geroepen geneesheer slaagde er na veel j moeite in. de bijna geweken levensgeesten wee.r op te wekken. Branden. j Te Ehze is de boerderij van P. Ooster- dijk afgebrand. Ook kwamen een zeug en 8 biggen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Te de Pol (Steenwijkerwold), is de wo ning van P. Raggers door brand vernield. Er kon niets worden gered. Slechts gedeel telijk wordt de schade door verzekering gedekt. Door onbekende oorzaak ontstond gis teravond brand in een boerenhuis, bewoond' door Brouwer en Fisia en staande aan dert DE M!SSA PAPAE MARCELLI. n. Een uitvoerige uiteenzetting, hoe de èfissa Papae Marcelli gebouwd is, Zou u fciet interesseeren. Ge moét ze hooren en, .nu zo toch eenmaal in studie is, mogen toe hopen, dat de uitvoering er van niet tot éénmaal' blijve beperkt. Het zou jammer «fijn van de velo uren van studie er aan 5ewijd, jammer voor den muzikalen zin, jammer voor de Godsvrucht der geloovigen hls het hij ééne uitvoering bleef. Men lette in de eerste plaats, op het spel 3cr melodische 'lijnen, waarbij men in 't geheel niet opmerkt dat een orgelpartij af wezig is. De a cappe-lla-sti.il wan Pa- üestrina is in zichzelf volmaakt. Men heeft hr later, om practischo redenen soms een •orgelpartij onder geschreven, maar bij een bede vocale (uitvoering doet deze meer :waad dan goed. Do menschelijke stem is 't allerschoonste fcuziekinslriiment: onmiddellijk big het nart, onmiddellijk in staat door 'de gering de vibralio de aandoeningen van dat hart «o vertolken. Geen instrument kan dit zóó Volmaakt. Soms knnnon instrumenten do flowogonheid van het hart cloor de stem Iers terken, nader illustreer en. 1 Palestrina was de grootste kenner der Memmoge! jjldi eden en -quali teilen. Hij iwist hoe hij de stem en de stemmen be handelen meest, om daarmee de volko- menste uitdrukking te verkrijgen van -smeeken, jubelen, belijde'j, vertrouwen. 'Een kunstwerk, dat in zich zelf volmaakt •is, kan men niet verbeterc-n door er iets anders aan toe te veegen. Een orgelipartij hindert bij do Missa Papae Marcelli wan neer deze goed wordt uitgevoerd even goed als gezang 'zou hinderen bij een orgelfuga wan Bach. - i De mis vangt aa.n met een statigen roep 'Kyrie door ide eerste tenoren ingezet op 'C, onmiddellijk door de sopranen een oc taaf booger overgenomen. Achtereenvolgens vai'len ook de 1ste bas sen en alten in en weldra ritten we mid den in het zil'verdradig weefsel der melo dieën. En nu is dit het eigenaardige: men moet om cz'oo te zeggen' horizontaal 'luiste ren, niet verticaal. Men moet niet in do eerste plaats luisteren naar de accoorden, naar de harmonieën. Samenklank is er 'altijd en altijd even puur. Men moot letten op de inzetten, do lei dende stemmen volgen; luisteren; hoe tel kens de motieven overgenomen worden en voortdurend wisselen. Men moet beluiste ren, hoe van alle zijden de stemmen ko men met hun roep Kyrie, hoe ieder op eigen wijze het eleison smeekt. Niet zesstemmig, Iwintigstemmig lijkt •het Weefsel. Op de meest volmaakte wijze suggereert Paleslrina ons, hoe de geheele meusc-hheid op de knieën ligt en zijn Ky rie, Ghriste eleison smeekt. In ietwat: vlugger tempo breekt het Glo ria los als een .grandiose jubel. Hier in •treft ons een enkele maal het -gelijk inzet ten van 't zesstemmig koor in breede har monieën, b.v. bij Gratias agimus en Do- mine Fili. Men lette op de wi'j'ze waarop •Palestrina het Jesu Ghriste laat zingen, telkens tweemaal en hoe hij ons dwingt bij de majesteit van Christus in deemoedigen eerbied het 'hoofd te buigen. Een overwel digend amen sluit dit gedeelte af. Het Credo, bij vele componisten van vroeger en later tijd een struikelblok, werd bij Palestrina een massieve eenheid, een rotsvaste 'belijdenis van geloof. De gedach ten-inhoud van den tekst is hier op de meest volmaakte wijze muzikaal tot uiting gekomen. i 1 Al de verschillende onder deelen van ons Credo 'hebben bun aparte kleur, maar het •geheel is een indrukwekkende eymphonie. Ik denk alleen maar aan 'het zachte ge-= nitum non factum on daar fortissimo het breed uitgemeten per quem omnia •facta sunt. Men lette op do fraaie welving van descendit de coelis.Hier wordt de com ponist een point d'jrgue. En dan volgt het hemel'sch - sohoone Et incarnatus est. De laatste maal hoorde ik ke't geheele Credo van Cuypers koor Schola Cantorum in de groote Willebrord buiten de Vest te Am sterdam. De kerk was vergaderzaal; hét Allerheiligste was verwijderd. Herhaalde lijk daverden de gewelVen van een storm van toejuichingen, hetzij voor den kardi naal-legaat, hetzij voor een spreker. Gees't- drift bézielde den stamp vollen tempel. Toen zong Cuypers koor heit Credo." Hét Was doodstil en zóo machtig geraakte de menigte onder den indruk, dat alles bid dend op de knieën zonk bi'j Et incarnatus esL Als of het nu geen vergadering meer was, maar het H. Misoffer werd opgedra gen. Een huivering van eerbied gaat door ons heen bij deze passage; hier wordt 'het groote mysterie van Golds menschwor- Üing bezongen zee subliem als dat men- 'SchéEjkerwigze mogelijk is. „Crucifixus" zingen vervolgens na een kleine rust vier van de zes stemmen en in een aandoenlijk klankeribeeld wordt het kruis opgericht en we zien voor oris den lijdenden Verlosser. Stuk voor stuk krij gen wo verder die groote myysteries van 'ons geloof voor ons, en we Woelen boe alles ■onverbrekelijk samenhangt. 1 Ten sftotto komt aanbruiseri de jubel van •Et vitam venturi saeculi, besloten met een fortissimo zich ontwikkelend Amen, een majestueuze pracht van aandrommemLe klanken eindigend als een massief orgel-' •dreunen. 1 Het Sanctus met zijn voortdurende figu raties, zijn ieder oogenblik wisselende tempi is in den beginne weer lieflijk a's 'een engelenzang en 'zet dan weer machtig uit om Gods Glorie te prijzen. 1 Hemelsch rein is hot Bcnediclus, alleeni 'door d bovenstemmen gezongen. 1 Juist door het zwijgen van de baspartij én het zweven in meditatieve schouwing krijgt het Benedictus dat verheven mijme rend karakter. Hier is Palestrina boven de' aarde, bier verwijlt zijn ziel in hemel scha', Vegionen. Wie dit eenmaal goed gehoord 'heeft, vergeet het nooit weer. i Het Agnus Dei dat de compositie besluit 'is in op'zet gelijk aan 'hét Kyrie, maar ini 'de slotuit'.vorking ariders. 1 Ja de vreugde van het Hosanna smeeken 'we van het Lam Gods den VTede af. En nu hopen we van ganscher harte dat de uitvoering van 'deze beroemde nua hier te Leiden in alle' opzichten slagen moge, zoowel om het feest van onzen Hoogeer-, waarden Deken als om de verdieping van ons godsdienstig leven. h J. 11 I

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3