Pijnen in Tanden en Kiezen werdpijft men door EWijnhardt's Sanapirin-Tabletten. man aan boord. 4chttaen passagiers en t leden der bemanning zijn in reddingsboo ten geland. De overigen worden als om gekomen beschouwjd. Het is nog niet be kend of de boot op een rote geloopen is of met een ander schip in aanvaring is gekomen. Een mijnramp in Amerika. 200 arbeiders bedolven. Uit Gatesville (Pennsylvanië), wordt ge meld Bij een ontploffing in de mijnen van de Coke-Company is een aantal arbeiders gedood. Tien lijken zijn reeds boven ge bracht. Het. totaal-aantal arbeiders, dat bij Ga tesville is bedolven bedraagt 200. Spoorwegongeval te Verviers. ,v Elf reizigers gewond."' Uit B rus el wordt geseind: Bij een spoor wegongeluk te Verviers zijn gisteren elf reizigers gewond. Een wagon was uit de rails geloopen, en daarna, gekanteld. De storm bij de Belgische kust. - Aanspoelen van 1 ij k e n. Langs bijna gansch de kust spoelen thans de lijken aan van visschers, die in den storm van 18 Juli zijn omgekomen. Te Ostende zijn tot nog toe reeds 0 lijken aan gespoeld. Te Duinbergen werd gisteren het lijk van een een Oostendsch visscher op de kust geworpen. In Den Haan werd hst lijk van een vrouw op het 6trand gevonden. SPORT VOETBAL. 1 Het N. V. B.-bestuur treedt af. De verworpen contribu.tfe- verhooging oorzaak. Naar de „Sportkroniek" meldt, heeft het bestuur van den Ned. Voetbalbond op de Zondag jL gehouden bestuursvergadering besloten (nadat de niet aanwezige bestuurs leden van e. e. a. op de hoogte zullen zijn gebracht), officieel bekend te maken, dat het zal aftreden. Deze beslissing is geno men naar aanleiding van het-jongste besluit der Algemeenc vergadering, waarbij het bestuursvoorstel tot verhooging der con tributie van f 0.60 tot f 1.werd verwor pen. De heeren C. A. W. Hirschman, L. F. Verwoerd en S. Coldewey woonden, deze bespreking niet bij. De heer E. M. "Wierse- ma had re-eds de vergadering verlaten, toen het besluit om af te treden met op één na algemeene stemmen werd genomen. LAWNTENNIS. Wedstrijden te Noordwijk aan Zee. De laatste dag dezer jubileumwedstrij den heeft nu eens een goed financieel suc ces voor den N. L. T. B. opgeleverd. Reeds in den morgen was het zeer druk op het terrein en tegeü dén middag wèfd het nog yojler. 1 i i 's Morgens was er een goede, tevens seh- satievolle parti, Van Lennep tegen Spenoe. Dei volledige uitslag was: 3 12—14 1—6 8—6 6—2. i- Bayley sloeg vervolgens van der Feen 6—3 6—4 8—6. v Het begin van' de double Timmer Bryan tegen Bayley—Willard beloofde wei nig succes voor Nederland op te levéren. Na lange rallies en lange games wint Au stralië den 4en set (8—6) en de match. Diemer Kool en Van Lennep hadden wei nig succes tegen WillardRaymond. Het eindo bracht een overwinning voor Zuid- Afrika (64 8—6 36 '46 6—8). Om het eindklassement van deze wed strijden, te geven heeft eigenlijk geen waar de. Zuid-Afrika moest verscheidene par tijen gewonnen geven, door uitvallen van Richardson", partijen, waarvan zij er zeker enkele gewonnen zouden hebben. SCHIETEN. „Willem Teil». De Leidsche Schietvereeniging „Willem Teil" zal ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan nationale schietwedstrijden hou den in de Graanbeurs te Leiden op 22, 23, 25, 26, 29 en 30 Augustus en op 1, 2 3, 6, 8, 9, 12 en 13 September. Er heeft zich voor deze wedstrijden, een eere-comité ge vormd, waarvan de burgemeester van Lei den Jhr. De Gijselaar het voorzitterschap heeft aanvaard. Onder de voor deze wed strijden geschonken medailles is er een van de Koningin en een van Prins Hendrik. SCHAKEN. r Kampioenschap van Nederland. Gisterenmiddag was de stand als volgt: SpeyerDe Haas. Speyer heeft de lei ding met goed spel. OllandDavidson. Een |ecompliceerde Caro-Kann opening nog in een beginsta dium, Zwart iets in het voordeel. KrooneFontein. Een Spanjaard met afruil op c6 en Damesruil op d4. Zwart heeft lang gerokeerd, en heeft 2 pionnen verlo ren voor de kwaliteit. LomanEuwe, Een geweigerd Damegam biet. Loman heeft lang gerokeerd; Loman is een pion vqor en 6taat beter. StraatKersten. Deze partij verkeert in een ingewikkeld middenspel. Loman maakt in tijdnood een fout en verliest. Olland verliest van Davidson. Nader meldt men: De uitslag voor de vierde ronde is als volgt Loman verliest aan Euwe. Olland verliest aan Davidson. Straat wint van Kersten. Kroone -Fcn- tein afgebroken* SpeyerDe Haas afgebro ken; PAARDENSPORT. Concours Hippique te Gouda. Wij hebben dê^er dagen reeds een en 1 ander medegedeeld over het Concours Hippique dat op Donderdag 81 Juli a.s. op het Sportterrein to Gouda wordt go- houden. Do inschrijvingen zijn thans gesloten en overtreft het aantal deelnemers en inge schreven paarden aller verwachting, zoo zeer zelfs dat voor een tweetal nummers verschillende inschrijvingen goweigerd moesten worden. Zelden of nooit zal er in ons land een dusdanig bezet concours ,zijn gehouden geworden. Het puikje van het puikje is ingeschre ven, de bekendste namen van paardeh-. liefhebbers en paarden vullen het uitge breide program. Het eerste nummer, concours éénspan nen voor landbouwers, geeft ons 18 in schrijvingen te zien, alle bekende paarden uit onze naaste omgeving en voorgebracht door den eigenaar zelf. No. II Ooncours éénspannen, Nieuwe- lingsklas^e, brengt 17 paarden in den ring. Hier treffen wij o.a. den heer van der Laak uit Tilburg en den heer H. F. Bult- man ui t_Haarlemmermeer. No. III Concours schoonste Jachtpaar den met 15 nummers waaronder enkele dames, brengt ons paarden die dit jaar minstens 0 jachten hebben geloopen. Hier zien wij „Erin Glory" van luitenant For bes Wels, een der bekendste concours- paarden „Balan" van Mevr. Warneke, ver der „Kildonan" en „Pimrose" van Mevr. C. Klatte, „Molly" van Mr. Karstens enz. terwijl ook de heer van Hoboken in den zadel zal zitten. No. IV. Eénspannen, open klasse, moest door de vele deelname gesplitst worden in A en B; In A krjgen wij de bekende paarden van den heer Spanhaak, Zwolle, Gebr. van der Haar, Zeist, J. F. Vos en Mevrouw Michiels van Verduijnen-Reigersberg, Den Haag. Hierin concurreeren ook onze stad- gonooten do heer Schilt en Verschuur. In B met 8 nummers. Mevrouw Doua- riére Drory de Perez. Voorts komt met hare bekende prijswinners en den heer van der Laak, Tilburg mei zijn „Danegilt" do heer Bultman met de bekende „Cape- nor"', „Victor" en „Visey Orphelia". De heer Schilt, Gouda zit in dit illustere ge zelschap met zijn „Patrine". No. V Stamboekmerries brengt ons de bekende paarden van den lieer Noordzij, Rotterdam, Bultman en C. van der Hee. Ook de heeren Schilt en van der Breggen doen hierin mede. No. VI Concours Tweespannen wordt een massieven strijd tusschen de concurrenten van der Laak, Spanhaak, Gebr. van der Haar en Bultman. Allen oud.q geroutineerde deelnemers. En tot slot slot het groole Spingconcours met zijn 10 zware hindernissen. 25 paarden zijn hiervoor ingeschreven. Henry" en „My darling'' van den heer J. J. Hiemstra: „Gamin" vart Luit. Labou- ohére, „Rolande" en „Electra" van Kapt. de Kruijff, „Kitty" van Luit. Heuff, „Gwendolien" van Luit. Groote, „Puiu ran Ridder Allievi, „Master Tom" Luit. Jhr. Gevaerts van Nulaud, hen»™, nog enkele buitenlandschö springers In totaal ruim 100 paarden. 'Als het u-eer een heetjo medewerkt «1 het Donderdag in Gouda een sporliC worden zooals zelden is aanschouwd en' kan het Sportterrein wel eens te klein blijken alle paanlen en toeschouwers in' kunnen bergen. Vllle OLYMPIADE. Wielrennen. In aansluiting en ter aanvulling van de reeds gegeven uitslagen laten we hier do volledige^uitslagen van Zond'ag volgen; Sprintwedstrijd. f Kwart-finales. De kwart-finales van de weds tri jden^oiri liet Olympisch kampioenschap over den' korten afstand zijn bepaald over 500 M, De winnaars komen in een repechage uit. waarvan de winnaars eveneens in de hal,' ve-beslissing uitkomen. Ie kwart-finale: 1. Meijer (Holland); 2. Fal'ck Hansen (Denemarken), (1% lengte)' 3. Kabloch (Tsjecho-Slowakië). Laatste 200 M. in 13 1/5 sec. 2e kwart-finale: 1. Michard (Frankrijk); 2. Guldager (Denemarken); 3. Owen (En* geland). Laatste 200 M. in 13 seconden. 3e kwart-finale: 1. Demsey (Australië)- 2. Peeters (Holalnd), 1lengte; 3. Grimm (Hongarije). Laatste 200 M. in 13 1/5 sec. 4e kwart-finale: 1. Cugnot (Frankrijk); 2. Fenn (Amerika), 1 wiel; 3. Debunnè (België). Laatste 200 M. in 13 sec. 5e kwart-finale: 1. DcTgrosse (Italië); 2. Mermillod (Zwitserland); 3. Symczyck (Polen). Laatste 200 M. in 13 3/5 sec.. 6o kwart-finale: 1. Fuller (Engeland); 2. Bossi (Italië); 3. Coppins (Australië), Laatste 200 M. in 13 seconden.- De Repechage s. De verliezers reden vervolgens de i$- pêchages, waarvan de winnaars zich nog in halve finales plaatsten. Ie rit: 1. Bossi (Italië), N. g. Peeters. (Holalnd), Hansen (Denemarken) en Ka bloch (Tsjecho-Slowakië). De Italiaan wint met 3/4 lengte. 2e ril: 1. Mermillod (Zwitserland). N. g. Debunne ("België) en Owen (Engeland). Laatste 200 M. in 13 seconden. 3e rit: 1. Guldager (Denemarken). N. g. Fenn (Amerika) en Coppin (Australië). Laatste 200 M. in 13 2/5 sec. De h a 1 v e f i n a 1 e s. Di? halve finales gingen over 1000 M. Ie halve finale: 1. Michard (Frankrijk). N. g. Fuller (Engeland) en Bossi (Italië). Laatste 200 M. in 12 1/5 scc. 2e halve finaPe: 1. Meijer (Heiland). Laatste 200 M. in 12 4/5 sec. N. g. Gulda ger (Denemarken) en Del Grosso (Italië), 3o halve finale: 1. Cugnot, (Frankrijk). N. g. Demsey (Australië) en Mermillod (Zwitserland). Laatste 200 M. in 12 1/5 sec. Laatste 200 M. in 12 1/5 sec. Laatsto 200 M. in 12 1/5 sec. De Franschmau won, met Vi wiel voorsprong. werd opnieuw geboeid. In forten tijd was het vuurtje in de cel met de aanwezige blusschingsmiddelen gedoofd,. Hoe Franko aan vuur heeft weten te komen, is nog niet opgehelderd. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Tegen een tandtechniker uit Groningen is door den hoofdinspecteur van politie te 'Assen proces-verbaal opgemaakt wegens het uitoefenen der tandheelkunde in een der hotels te Assen gepleegd. Ontrold. De heer S. te 's-Gravenhage heeft aan gifte gedaan, dat hem op het Stationsplein een portefeuille is ontrold, inhoudende twee kaarten voor den trein naar Amster dam. vier toegangskaarten voor het Sta dion en f 20. Diefstal. Uit een loods aan den Hoogte Kadijk te 'Amsterdam zijn de laatste twee maanden twaalf wherries, ter rezamenlijke waarde van f 10.000 ontvreemd. Terzake verdacht hiervan is een koetsier aangehouden. Een dure gemeente. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft, een bundel cijfers betreffende den belastingdruk in onze 10S4 gemeenten uit gegeven, eerste van den gemeentelijken be-" lastingdruk, daarna van den belastingdruk voor rijk en provincie. Een nuttig geduldwerk ter raadpleging, zeer aan te bevelen aan gepensionneerden of renteniers die eens willen nagaan, in welke gemeente zij het goedkoopst uit zijn bij den fiscus. Vermoedelijk zullen zij dan wel de gedachte om zich te Muntendam in Groningen te vestigen verre verwerpen, want. daar vraagt dc fiscus van een zuiver inkomen van f 2000 niet minder dan f 202.85 belasting, van f 3000 f 618.60 van f 4000 f 929. van f 5000 f 1030.10. De statistiek gaat niet verder, maar als ze in die richting voortwerkt, zal de Muntendamsche belas tinggaarder van een inkomen van f 20.000 zoo om en bij het dubbele of wel f 40.000 innen, misschien nog wat meer. Buitenl. Berichten De overstroomingen in Irtdië. Jongensschool ingestort. Uit Madras worct geseind: Ten gevolge van de overstroomingen is een jongensschool te Cheruthuruty inge stort. Een leeraar en 64 scholieren werden gedood en velen gewond. Japansch stoomschip vergaan Passagiers en bemanning grootcndeels omgekomen Het stoomschip „Tairai Maru" van de Noord-Japansche stoomvaartmaatschappij heeft, naar gtmeld weidt ter hoogte van Kaap Noto schipbreuk geleden. Het schip, had 138 passagiers en e>en equipage van 54 SM— Gemeubileerd wonen. 't Dof zwaar - geluid van de bel klonk als in de vestibule van een klooster. Er ligt iets gedistingeerds in dat geluid, ik kreeg den indruk, dat 't hier deftig moest zijp, streng deftig. Zouden de menschen zich vergist hebben, dacht ik, me herinne rend 't bezoek van daar straks. Maar da delijk gleed daarover de geruststellende gedachte, dat die mevrouw er imnnrs uit drukkelijk bijgeschreven had, dat ze 't niet om het geld deden. Ik liet m'n blik langs de gevel dwalen, hoe is 't mogelijk, dat zulke menschen zooiets in hun hoofd halen. Mijn oogen gleden langs den hard- steenen, versieringen, de massieve kozij nen der ramen, de zilverglanzen de spiegel ruiten, de mooie eikenhouten deur met zware koperversiering, 't Zag er bepaald rijk^uit. 't Is haast niet denkbaar zop iets, twijfelde ik weer. En wat laten ze je lang wachten, 't gaat hier alles even deftig, 'k Begon nieuwsgierig te worden hoe dat zou afloopen en juist was ik 't me- me- zelve eens, dat ik er 't mijne van hebben moest, al was 't zoo goed als zeker, dat ik hier niet klaar zou komen, toen de massief eikenhouten deur openging, langzaam, zwaar, voornaam vond ik haast, zooals 't van zoo'n deftige deur te wachten was. En onberispelijk gekleed dienstmeisje stond voor me. Als een blank sneeuw- laagje lag 't helderwitte kornetje op haar donkere haren, wedijverde in ongerepte blantte met zes a zeven centimeter stijf- gestreken linnen, dat vertikaalde om haar hals. En tusschen die blankheden bloosde roodfrisch een levenslustig gezicht met donkere oogen. De paars gestreepte ka toenen japon werd voor 't grootste deel bedekt door een wit schort, dat met een paar breede banden over de schouders was vastgemaakt. „Ben 'k hier bij mevrouw Bergens"? in formeerde ik uit gewoonte, want naast me tegen 't breede deurkozijn, zag ik 't adres op een koperen plaatje gegraveerd. „Jawel, wilt u maar binnenkomen. Wie moet ik zeggen dat er is?" ,k Gaf m'n kaartje. 't Meisje opende een deur. „"Wilt u hier maar even wachten." 'k Stond in een weelderig ingerichte spreekkamer, die van smaak en dui ten getuigde. „Verbeeld ja," zei ik bij mezelf, „dat je in zóóiets voor vijf en der tig kale guldentjes je ankertje uit kon leggen." Heel even aaide ik aanhalig over 't zachte donkergroene pluche van een crepeautje, dat in een hoek der kamer stond, 't Was of ik 't ding aanhalen wou, aan me leeren wennen, zooals men 't een hond doet, dien men pas gekregen heeft. 'k Keek de kamer eens rond. 't Was alles even rijk; terwijl ik zoo te wachten stond, begon ik 't dwaas te vinden, dat ik hier was: 't was me of ieder van die din gen, die hier stonden, als ik ze een voor een bekeek, me sarrig afvroeg, of ik me pu heusch verheeldde, dat ik in hun ge zelschap komen zou, ik met me vijf en dertig guldentjes voor kamers en pension. Hoe langer het duurde, hoe onbehaag lijker ik me tusschen al die weelde te voelen begon, hoe minder ik op m'n ge mak was. 't Leek me gekkenwerk 'te den ken dat menschen, die zich zulke weelde veroorlooven konden, iemand en pension zouden nemen, 'k Voelde grooten lust om weg te loopen er tusschen uit te trekken vóór ik die mevrouw gezien had, wat zou dat menseh wel van me denken. Zou ze niet vragen, of ik gek was; me niet door d'r bediende de deur uit laten zetten als een indringer, als eenmaar ze had me toch zelf geschrevenstom van me, dat ik dien brief niet bij me ge stoken had, dan had ik ze dadelijk kun nen overtuigen zwart op wit, dat ze me zelf geschreven had. Zou ik zeggen, dat me plotseling een dringende boodschap te binnen schoot, dat ik over een half uurtje terug zou komen en dan gauw even dien brief halen. 'k Wist zelf niet, wat ik doen zou, toen plots aan alle aarzeling een einde gemaakt werd door het opengaan van de deur. Bedaard kwam een bejaarde dame bin nen; ze was in 't zwart gekleed, waardoor nog sterker het mooi zilverwit van d'r haar uitkwam. Haar houding wa9 deftig en waardig zonder ook maar in 't minst aanstellerig te zijn. Ze imponeerde door haar verschijning zonder af te schrikken. Haar houding en manieren wekten een gevoel van vertrouwen en sympathie in je, dat ik 't eerste oogenblik zelf niet te ver klaren wist. „Meneerniet waar?" zei de oude dame, vluchtig m'n visite-kaartje raadple gend, dat ze in haar hand hield. „Om u te dienen, mevrouw", antwoord de ik, beleefd h ei ds-formuul-vast een leu gentje d'r uit flappend, want ik kwam niet om te dienen, maar om voor vijf en dertig pop in de maand gediend te worden. 'k Aarzelde wat, waar ik voor kwam was te veel in tegenspraak met deze wo ning, deze meubelen, deze eerbiedafdwin- gende oude dame zelf, ik kreeg 'n gevoel of 'k een indringer, een intrigant was, dat ze 't doel van m'n komst als een be- leediging zou opnemen. En ik begreep, dat ik 't haar zeggen moest, 't haar laten voelen, dadelijk, dat ze me zelf in deze si tuatie gebracht had. „Jawel mevrouw", begon ik, „u heeft mij een brief geschreven op een annonce van me in het „Nieuws"." D'r gleedt een trekje van even-zich-be- denken over 't gelaat der oude dame, toen plots zei ze: „o ja, 't is waar ook, meneer zoekt een kamer nietwaar?" „Juist mevrouw." 't Gesprek stokte wat. „Maar neem u even plaats menevr," zei de dame, schoof een steel bij en nam zelf ook aan tafel plaats. D'r mooie, blan ke, smalle band liet ze slank naar bene den hangen. „Ik Leb u geschreven, dat ik u wel een kamer zou willen verhuren, u wil dertig a vijf en dertig gulden betalen, als ik me goed herinner." „Juist, mevrouw1, m'n omstandigheden laten me momenteel geen hoogere uitgaaf toe." „Zou 'k ook mogen weten, wat uw be roep is?" „Journalist, mevrouw". Weer haperde 't gesprek, 't was of de dame 't met zichzelf niet eens was of ze spreken of zwijgen zou. Toen, zonder verder explicatie: „Wilt u de kamer eens zien?" „Heel graag, mevrouw." 'k Werd iets gewaar van verwondering, dat 't geval zöó'n loop nam, zou ik dus toclu Ze stond op. We gingen een trap op, met een mooie breede looper. Ze bracht me op een klein net kamertje, dat blijkbaar voor logeerkamer was in gericht. 't Zag er gezellig uit, was met smaak gemeubileerd. „Zou u zich hiermee willen behelpen?" vroeg ze. 'k Liet m'n oogen rondgaan, bekeek het kamertje, dat er aardig en frisch uitzag met twee openstaande ramen, die licht^ en lucht vrij binnenlieten. „U kunt beneden eten", zei ze, als nam ze mijn rondzien als een aarzeling op. D'r aandringen viel me op, d'r angst bijna, dat ik de kamer niet nemen zou. En weer rees in me de vraag, wat de reden mocht zijn, dat men mij de kamer aanbood. Alles, ook deze kamer maakte den indruk van welgesteldheid, van zou toch 't was haast niet aan te nemen, maar waarom wilde ze dan Vindt u het te veel?" onderbrak ze weer mijn speurende bepeinzing. „O pardon, mevrouw, volstrekt niet, maar ik dacht zoozou ik ook mogen vragenheeft u al meerheeren op kamers gehad? Vluchtig bevloog een blosje 't bleeke ge zicht der oude dame, die vraag verraste haar blijkbaar Zonder er direct antwoord op te geven, vroeg ze: „Waarom vraagt u dat zoo, meneer?" „Ja, ziet u, mevrouw, omdat de inrich ting van uw huis mij er aan deed twij felen, ik vind het „Er niet naar uitzien om gemeubileerde kamers te verhuren." „Juist mevrouw." „Schijn bedriegt soms," dan plots als om verdere behandeling van dit thema af te snijden: „u kunt hier dezelfde behan deling verwachten, die u elders gewoon waart. U moet zelf maar zeggen, hoe u het gewoon waart. U kunt ook de kamer be trekken wanneer u wilt". Ik kwam overeen, dat ik den eersten van do volgende maand de kamer betrekken zou. Berekende bij mezelf al, hoe lang dat nog duurde, want ik was nieuwsgierig naar de dingen, die komen zouden, naar de oplossing van de vraag, die al maar opdringeriger me in het hoofd speelde: „Waarom men hier gemeubileerde ka mers aanbood". 'k Wil onbesproken pas-:eercn de dagen, die me nog in m'n oude kwartier (c door leven overbleven Ik zou mot daarop in te gaan de verdenking beloopcn, dat ik het klachleriboek van een druk hotel tot mijn beschikking had en er met te groole jour nalistieke bescheidenheid van gebruik maakte tot het samenstellen van deze schets; 't zou trouwens ook nutteloos werk tot resultaat hebben, wijl losloopende hee ren 't allen aan den lijve ondervoeden hebben, en die 't niet ondervonden zich er toch geen denkbeeld van vormen kunnen en als overdrijving qualificeeien zouden, wat gruwelijk echte-waarheid wezën zou. Daarom passeer ik liever dit levens- hompjo van zoeken en niet vinden, sortee- ren en de wanorde grooter maken,inpakken en niet klaar komen, voorzichtig doen en ongelukken krijgen, allemaal kleinigheden meest, die onbenullig lijken als je ze hoort, te flauw om van te spreken, maar die je toch zoo echt terneer kunnen drukken, die even lastig blijken als muggen in een zo mernacht, even hinderlijk als vliegen op een broeiigen zomerdag, 't Is de tijd dan, dat men zijn alleenzaamheid dubbel voelt: nieuwe banden van eigenbelang binden nog niet en de oude trekken niet meer, zijn slap en futloos geworden als 't elas tiek van oude bottines, omdat de rek van 't eigenbelang er uit is. *k Had mijn nieuwe kwartier betrokken, m'n kamer, in het deftige huis, op de def tige gracht. Ik ging een nieuwe taak aan vaarden, bij mijn journalistenrij, een nieuw soort werkverschaffing, zou dc mo tor worden van twee door mij nog niet ge ziene jongedochters. Toen ik den eersten avond op mijn nieuwe kamer zat, begon ik me plots heel erg voor mijn nieuwen werkkring te interesseeren. Door -de druk te van 't pakken en verhuizen had ik hee- lemaal vergelen, waarom die mevrouw me eigenlijk de kamers verhuurd had. Zouden die meisjes al oud zijn, heel jong mis schien? Zouden ze mooi zijn of misschien vreeselijk leelijk. 'k Schrok een beetje, 'k had altijd een soort angst gehad voor heel leelijke vrouwen. Ik weet dat het niet rechtvaardig- van me is, dat de ondervin ding leert, dat het niet waar' is, maar ik heb altijd 'n idee dat leelijke vrouwen ook yalsch zijn. Zouden ze vroolijk zijn die meisjes, of neerslachtig; gezellig of verve lend; levenslustig of droog? 't Waren allemaal vragen, voor welks oplossing ik me nu werkelijk te interes seeren begon. Ik was nieuwsgierig, zeer nieuwsgierig naar den afloop van dit ge val, dat ik zoo ongemerkt tot een gewich tig avontuur in m'n verwachting begon aan te dikken, lummel, die ik toen nog was, onwetende van de ellende des levens, onbewuste van zorgen die niet door ande ren dadelijk gezien worden, was ik als een jong kalf dat in 't water springt, omdat het nog geen water kent. Een fijn opmer ker, een die z'n wereld gekend had, zou door z'n weten van de levensellende, door zijn kennis van de mors telingen van't men schelijk begrip over stand tegen den te genslag dadelijk 't ware van de zaak ge zien hebben, zou achter dien frappanten rijkdom heimelijk armoe gezien hebben, zou achter die ernstig deftige kalmte van de oude dame de onrust zien kriebelen heb hen van een mensch, die niet weet, hoo lx*j zijn leven rekken zal. Maar ik had van dat alles niets gezien, niets bemerkt, zag d'r in m'n kwajon gensachtige verbeelding al een grap van broeien, een lolletje, een avontuurtje, dat wie weet tot welke voor-lummels-van-mijn jaren-interessante verwikkelingen leiden zou. 'k Kan me 'er nu nog over schamen dat 'k toen zoo groen was, dat ik toen nog dacht, dat alleen rijke menschen in mooie huizen met mooie meubelen, alleen arme menschen in kleine huisjes woonden. Toen ik er vier maanden gewoond had, werd alles verkocht, 't mooie huis, de mooie meubeltjes, alles. Schreiend zag ik op een- morgen de oude mevrouw met haar dochters vertrekken. Een notaris deed haar uitgeleide, laatste bewijs van attentie, dat hij, een vroegere huisvriend, haar bewees Na dien tijd behoorden ze niet meer tot zijn kring. 't Was een geschiedenis zooals ze dage lijks in 't harde wreede leven voorvallen. Hij was een groot koopman, deed groote zaken. Toen plots was een bank-inrichting gesprongen, waarmee hij in rekening courant stond. Met dat feit was ook zijn vopnis geteekend. Geld weg, crediet weg, eer weg. Vier weken later verwisseldo hij het deftige huis op de deftige gracht met het krankzinnigengesticht. Nog vier jaar hadden zij en-'d'r doch-- ter, het in 't mooie huis uitgehouden. Huis en meubelen was 't eenigo wat zo overge houden hadden, ze hadden 't gerekt van den eenen dag in den ander tot het niet langer ging, ook dit laatsto voor schuld verkocht werd. „Schijn bedriegt soms", had Je oude mevrouw gezegd, 'k Heb ze nooit meer ge zien na dien. Van 't gezellige kamertje nor'rok i:: naar de weduwe van een kapitein, voor wier schrale pensioentje mijn assistenlio heel welkom en noodig was. Bij haar heb ik drie jaar gawoond. Toen^rouwde zo met oen vroegoren vriend van naar man, die ook kapitein was. Gemeubileerd wonen is een leven van verwisseling en van vele ervaringen, aan gename en treurige. 't Leven is leerzaam voor wio zijn lessen te benutten weet. EINDE.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4