Je [cite Cenrant" Tweede Blad7 Dinsdag 29 Juli 1924 Na het Congres. OE MODERNE TECHNIEK EN HET CONGRES. Bij dit Katholieke wereldcongres zijn de modernste hulpmiddelen der techniek benut aldus schrijft „De Tijd" ten einde behalve de 45.000 personen, die de Stadion terreinen vulden en do duizenden die langs den weg stonden geschaard om den Kardiaal-Legaat in zijn luistervollen stoet geestdriftig te begroeten, tienduizen den in heel 't land en gansch do wereld te doen meeleven met dit Congres. Het Pers en Pröpaganda-Comité had gezorgd, dat onze eerste filmoperateur, de heer Mullens niet zijn vele medehelpers onder hoofdlei ding van den heer Dorus Hermsen, alle belangrijke momlemten te zamon vatte in oen officieele congresfilm, welke o.a. ook voor Z. H. den Paus zal worden vertoond. Zelfs cirkelden hiervoor vliegmachines bo ven het Stadion. v Do Kardinaal-Legaat verleende zoodanig ziju medewerking, dat hij Zondagmiddag na afloop met alle Kardinalen, Bisschop pen en Prelaten nog eens afzonderlijk wil de poseeren. VooTts heeft het Comité voor zalen eniz. gezórgd voor den: loudspeaker, welke voor 't eerst in Nederland toege past, een reusachtig succes bleek te zijn. Overal waren kleine opvangers van de stom aangebracht, zoodat zoowel hij het spreken op 't podium als tijdens de H. Mis op 't altaar als elders bij den. troon van den Kardinaal-Legaat elk woord werd opgevangen en verder gebracht door do groote klankwerpers, die heel architec tonisch in den bovenbouw van het mid denpodium waren ingebouwd door arohi- tect Cuypers. Ook een spreker met zeer zwak geluid werd tot in de uiterste hoe ken en zelfs buiten het Stadion uitmun tend verstaan, terwijl de stem niets leed aan duidelijkheid, maar onmiddellijk iede re stem dadelijk te herkennen was. Ook had het Locaal 'Comité nog voor radio-aansluiting getzorgd, zoodat op het zelfde moment, dat b.v. de Kardinaal zijn toespraak 'hield, honderdduizenden over heel de wereld die toespraak konden vol gen. Treffend' is het volgend telegram, da| Zijne Eminentie de Kardinaal-Legaat gis terenmorgen ontving: „De leden van het Moederhuis van de religieuzen penitenten der Derde Orde van den Heiligen Vader Franciscus, gevestigd in het klooster „St. Lucia", te Bennebroek, per radio de. indrukwekkende plechtigheid in het Stadion volgend, vol ontroering Uwe slem gehoord hebbende, danken U eerbie dig voor Uw treffende woorden, brengen U hulde, bevelen zich in Uwe hooge bescher ming aan en verzoeken nederig hare ge voelens van liefde, aanhankelijkheid en kinderlijke onderwerping te willen aanbie den aan Zijne Heiligheid den Paus. De Algemeen Overste". DE KARDINAAL-LEGAAT. Zijne Eminentie, Kardnfial v. Rossum, is reeds gistermorgen te tien uur naar het klooster der eerwaarde Paters Redempto risten aan de Keizersgracht vertrokken, waar Zijne Eminentie heel den dag te mid den (zijner medebroeders toeft. Het „Hsg." verneemt, dat Z.Em. Kardi naal van Rossum Woensdagmorgen per auto van Amsterdam naar Den Bosch komt en tot Vrijdagmorgen daar ter stede zal vertoeven. Z.Em. zal zijn intrek nemen in het kloos ter der E.E. P.P; Redemptoristen. Z.Em. zal hoogstwaarschijnlijk Vrijdag een bezoek brengen aan zijn zuster, de cerw. Moeder Gerulpha, die ernstig ziek ligt te Tilburg. Vérder zal Z.Em. cenige dagen te Bus- süm en Utrecht incognito vertoeven. FEyfLkETON HET GEHEIM VAN DEN LIFT naar E. Grou. Eenige geautoriseerde bewerking door dr. BOONEN, Leuven. 8) De minuut duurde een groot half uur, tijdens hetwelk de geèstdrift van den be ginneling een beetje verkoelde. Hij had op een spoediger ontvangst gerekend. Na dat half uur nochthans, riep een Seschel den kantoorjongen, dio weer ver dween, maar ditmaal zeide, toen hij terug ïwarn: Het is voor uU moogt binnen komen. Eu Alfred Tortoran trad in het heilig dom binnen. Hot heiligdom was in dit geval een ta melijk armzalig gemeubileerd kantoor, waarin een man van gezet ten ouderdom eoor een met papierrommel overdekte ta fel zat en haastig gele omslagen met het Opschrift: „Agence Havas" openmaakte. ÏJit ieder en omslag haalde hij een gedrukt -lad, dat hij met een groote schaar b^Jjien- dig ih klcinore deelen knipte. Op ieder deel krabbelde hij iets met een blauw pot- feod; daarna maakte hij hoopjes papier *>P zijn lessenadr. Hij scheen de aanwezigheid van Alfred hoegenaamd niet te bemerken die, verle den om deze onverschilligheid, beurtelings op den oenen dan op den anderen voet lustte. k Eindelijk, toen de man zijn he el en po- Een dankbetuiging van den Kardinaal-Legaat. Kardinaal Van Rossum heeft, na het einde van het Euharistish congres de vol gende dankbetuiging gepubliceerd: „Bij het sluiten van het internationale Eucharistisch Congres voelen wij den drang aan allen die hebben bijgedragen om hot zoo schitterend le doen slagen on zen warmen dank te betuigen. Gaat deze dank op de eerste plaats naar dd verschil lende comité's, wier verdiensten niet hoog genoeg kunnen geschat worden, naar de pers en al dogenen, die op .zoo uitmunten- do wijze overal de orde wisten: te handha ven, en naar de goede katholieken van Amsterdam; zoo is toch ook de wijze, 'waarop schier heel de bevolking heeft medegewerkt tot deze grootsclie manifesta tie, voor ons een ware reden om dankbaar le zijn. Alle onze verwachtingen, hoe hoog ze ook gespannen waren, zijn zeer verre overtroffen, gelijk er dan ook onder land* genooten en vreemden slechts een roep is over het wonderbaar allesoverlreffend wel slagen van het Congres. Herhaaldelijk dachten wij: O kón de H. Vader zelf eens zien wat er omgaat binnen' Amsterdam! Mogen de indrukken blijvende vruchten voortbrengen!" Audiëntie bij Z.Em. den Kardinaal-Legaat Gisteravond zjin de leden van het Plaat selijk Comité en de Regelingscommissio in afsckeidsaudiëntie ontvangen bij Z.Em. Kardinaal van Rossum, die zijn hooge te>- vredenheid uitte over de regeling van het Congres en van de ontvangst, welke Zijne Eminentie zeer had getroffen. Vooral de inhuldiging te water had Z.Em. sterk ont roerd. De leden van do Regelingscommissie werden aan het einde der audiëntie begif tigd met een eigenhandig onderteekend portret van Zjne Eminentie. Z.Em. Kardinaal Schulte en Mgr. Heylen te Haarlem. Gistermorgen brachten Z.Em. C. J. Kar dinaal Schulte, aartsbisschop van Keulen en Z. D. H. Mgr. Tb. L. Heylen, voorzitter van het- Perm. Comité voor Intern. Con gressen, vergezeld door hunne secretaris sen, een bezoek aan de kathedrale kerk „St. Bavo" te Haarlem. Mgr. Heylen wa per auto gearriveerd. Tegen half één kwam Kardinaal Schulte onder klokgelui aan de pastorie van de kathedraal aan. Bijna onmiddellijk daarna begaf het hooge gezelschap, waarbij ook aanwezig waren de Hoogeerw. lieer Mgr. M. P. J. jVföllmann, vicaris-generaal, en de Hoog eerw. heer plebaan Westerwoudt, zich naar de kerk. Daar zong het koor eenige Latijnsche gezangen. Vervolgens hield Mgr. Heylen van den preekstoel af een toespraak lot de talrijke aanwezigen. De kerk was geheel met geloovigenge vuld. Na de toespraak van Mgr. Heylen gaf Kardinaal Schulte den zegen aan de aan wezigen. Alsdan werd de kathedraal bezichtigd, waarbij Z.Em. werd begeleid door den Hoogeerw. plebaan en Mgr. Heylen door den vicaris-generaal. Z.Em. Kardinaal Piffl te Arnhem en Nijmegen. 9 Gistermorgen bracht Z.Em. dr. G. Kar dinaal Piffl, Vorst-Aartsbisschop van Weenen, vergezeld van zijn secretaris en zijn Amsterdamschen gastheer, den heer Vroom, een kort bezoek aan Arnhem. Z.Em. arriveerde te half elf per auto na bij de Zijpsche Poort, waar ter verwelko ming aanwezig waren het Comité Arnhem [Weenen en een groot aantal vereenigin- gen met vaandels en banieren. De hooge gasten stapten" over in rijtui gen, waarna naar de St. Walburgiskerk werd gereden. Langs den. weg was een groote belangstelling; op verscheidene plaatsen werden geestdriftig bloemen in de rijtuigen geworpen. Volgens liet „Pontificale Romanum" werd de Kardinaal de Kerk binnengeleid, Nadat Z.Em. onder een baldakijn had plaats genomen, hield, do doken van Arn hem, de zeereerw. heer F. L. Stockmann, een toespraak. De Kardinaal bracht in (zijn antwoord pierrommel had geknipt, sloeg hij de oogen op: Zoozeide hij, u is het diePar don I Het geschel van de telephoon had hem onderbroken. Hij greep den hoorn vast en wisselde eenige raadselachtige woorden met zijn onzichtbaren toehoorder: Ja.... in acht.... Nee toch, dat is voor nummer twee.Het opschrift?. Wiacht.Nee, ik schrijf het op de proef neer Daar het onderhoud geëiudigd was, kwam hij tot Tortoran terug U is het, hernam hij, die komt om Lacroix te vervangen? Hij is vervelend, Lacroix, met zijn voortdurend wegblijven, en de baas is woedend op hem.Nu! -kq zullen zien of we u kunnen gebruiken. Heeft Lacroix u gezegd wat u to doen zoudt hebben? Hij heeft alleen maar gezegd, beken de Alfred met een deerniswekkend gezicht, dat het geen toovenaarswerk was en dat met u wel op te schieten was Dezo ongekunstelde openhartigheid maakte Michaux opgeruimder, die glim lachend antwoordde: Dat is Lacroix heelemaal, zooiets! Ik vorwed dat u van de journalistiek geen jota kent... Neen, protesteer niet, we wil len beproeven u toch ergens voor to ge bruiken. Voor dezen avond helpt u me „de keuken" samen te stellen en morgen zul len we zien. En Tortoran, die niet wist dat men in de journalistentaal „keuken" noemt de rectificatie dór spoedberichten en der in lichtingen die van alle zijden binnenstroo- Katholiek Arnhem hartelijk dank voor de betoonde groote milddadigheid. Verder sprak Z.Em. over hét Int. Euch. Congres, waarop de geloofsijver van Katholiek Hol land hem ten zeerste heeft getrokken. Alsdan volgde een korte receptie, waar op ook het gemeentebestuur vertegenwoor digd was. Na een lunch en een korten auto-rit door de stad, vertrok Z.Ern. Kardinaal met zijn gezelschap naar Nijmegen. Over het bezoek aan Nijmegen meldt men: Aan het veer de kardinaal kwam per auto werd hij door een deputatie van het R.-K. Huisvestingscomité verwelkomd en boden twee Weensche meisjes met wel komstwoorden bloemen aan. Na een kort bezoek ten huize van den beer Dreesmann (Oranjesingel) waar de heer Nijst namens het comtié een toespraak hield, waarop de Kardinaal antwoordde begaf Z. Em. zich naar de St. Augustinuskerk. Hier wa ren de geestelijken van de stad ter verwel koming en onder de schare een groot aan tal dergenen, die kinderen uit Weenen 'hadden verpleegd. De Kardinaal hield er een toespraak waarin hij erkentelijkheid betuigde voor al de zorgen welke te Nijme gen aan het Weensche kind waren besteed Van Nijmegen vertrok de Kardinaal naar. Beek, om den pastoor aldaar, tevens voor zitter van het priésterccxmitê tot steun van Ooslenrijksche geestelijken, dank te (zeggen voor de aan de arme priesters geboden steun. Van Beek ging ,de tocht naar 's-Bosch. Buitenlandsche belangstelling. „De Tijd" verneemt nog, dat bij de plechtigheden in het Stadion aanwezig waren verscheidene gezanten, zaakgelas tigden, consuls en hoogwaarddgheidsbe- kleeders van Tsjecho-Slowakije, Polen, Duitschland, Vereenigde Staten, Argenti-' nië, België, Brazilië, Spanje, Frankrijk, Italië, Portugal, Zwitserland, Venezuela, Oostenrijk, Columbia, Cuba, Hongarije, Mexico en Griekenland. Pauselijke onderscheiding. Door een misverstand is een geheel on juist bericht opgenomen omtrent eene on derscheiding verleend, door den H. Vader aan mijnheer en mevrouw W. Dreesmann (die hun woning aan den Kardinaal-Le gaat gdeurende het Congreshebben afge staan). Dit bericht moet in dezen zin gewijzigd worden, dat mevr. A. DreesmannPeek benoemd is tot Matrone der le klas van de Orde v. h. Graf welke onderscheiding over eenkomt met het Grootkruis in de manne lijke afdeeling der Orde. Het politietoezicht in het Stadion. De politie-dienst, welke Zondag in fiet Stadion is verricht werd vervuld door een groot aantal leden van den R.-K. Bond van Hooger Politie-personeel en den R.- K. Politiebond St. Michael, afd. Amster dam, die daarvoor hun vrijen tijd beschik baar stelden, te De drukte in Amsterdam. Naar de „Msbd." verneemt, heoft de ge meentetram Zondag bij gelegenheid van het Internationaal Eucharistnsch Congres 380.000 passagiers vervoerd, hetgeen om streeks 100.000 meer is dan den vorigen Zondag. 1 1 Een persstem. In een verslag in de „Nieuwe Roti. Crt." leizen we: „Schoonheid lag er in de massale uiting van een diepgewortelde geloofsovertuiging, bij een mensclienonassa van tienduizenden Soms was in die ontelbare menschenmas- sa de eerbiedige stilte zóó volstrekt, dat men niets hoorde dan de verwijderde ge ruchten uit de groote stad. Dat op zichzelf was van een treffende schoonheid". Een aanklacht tegen Kardinaal v. Rossum De befaamde anti-Katholieke advocaat mr. P. Tideman te Haarlem, wil zich weer eens belachelijk maken. Men leze het vol gende bericht, dat hij heeft opgezonden naar „Het Volk". Door mr. P. Tideman, advocaat te Haar lean, is de aandacht van den minister van Justitie, van den procureur-generaal bij men, vroeg izich met ontsteltenis af, of men hem de rubriek der menus zou toe vertrouwen Nochthans, door zijn nieuwen baas op de hoogte gebracht, leerde hij papiersnip pertjes onder elkaar plakken en de op schriften boven de spoedberichten zetten, waarvan hij den telegraficshen stijl had verbeterd. Dat was wel niet wat bij zich voorge steld had, maar bij kreeg er niettemin de gewaarwording van, wanneer hij bij voor beeld schreef: „Een drama te Grenoble", of „Een drievoudige zelfmoord te Saint- Germain", dat honderdduizenden, men- schen deze in (zijn hoofd ontstane op schriften zouden lezen, en dat deed zijn hoogmoed aangenaam aan. Bovendien wan hooplo hij niet dat zich eens een gelegen heid zou voordoen om op een meer per soonlijke wijze uit te blinken. Nu werd detze gelegenheid geschonken door de komst van een nieuw personage, die in het kantoor binnenviel zonder voor eerst aangediend, te worden. Dit personage, ongeveer veertig jaar oud, had zonderling in de war gemaakt haar, boven een breed voorhoofd, eengroo- ten beweegbaren en snuffelendcn neus. Op 't oogcnblik scheen hij*zeer overspannen en riep bij 't binnenrleden, zonder veel complimenten: Plaats, Michaux, plaats moet ik heb ben!. Twee kolommen, drio kolommen, een heele bladzijde! Ik heb een reusachtige zaak, een onbegrijpelijke zaak, een heele maal buitengewone zaak. Tortoran vroeg zich met belangstelling af, of de man met de ronde glanzen den vermaarden brief waardoor mevrouw de don Hoógen Raad der Nederlanden, van don procureur-generaal bij Ihet gerechts hof te Amsterdam, waarnemend directeur van politie aldaar en van den officier van justitie bij de arrondissements-reclitbank te Amsterdam gevestigd op de opruiende rede(!) door den te Amsterdam vertoe vende Kardinaal-Legaat der Roomsch- Katkolieke Kerk, Kardinaal W. van Ros sum, op 23 Juli j.l. (o Amsterdam voor een groote menigte in hoofdlzaak bestaan de uit ingezetenen van Nederland en van Amsterdam in het openbaar gehouden, waarin bij an aansluiting aan en in ver volg op de aldaar voor diezelfde menigte geschiede voorlezing eeruer Breve van den R.-K. Paus Pi us XI, waarin het herstel van de hier te lande afgeschafte volledige vrijheid van Roomsche processio werd opgeëischt, aan de bevolking van Neder land en van Amsterdam den o p s t a n d( beeft gepredikt, hetgeen in dit verband niet anders kan beduiden dan de opstand tegen de bestaande rechtsorde of tegen wet en overheid, als misdrijf tegen de open bare orde strafbaar gesteld bij ai»t. 131 W. v. Sir., met opmerking, dat bij vervol ging ook de verantwoordelijke uitgevers der officieele Roomsche dagbladen en van het half Roomsche dagblad,, „De Tele graaf aldus. mr. Tideman in zoover zij de op schrift gestélde Breve van den genoemden Paus, en in verband daar mede de in schrift gestelde rede van ge noemden heer W. van Rossum in druk heb ben verspreid met het oogmerk om de ruchtbaarheid daarvan te vermeerderen, voor vervolging op grond van art. 132 W. v. Str. in aanmerking komen. Welke ,,opruiende"(!) passage(s( uit de rede van den Kardinaal-Legaat men bedoelt, weten wij niet en 't kan ons ook. eigenlijk niet interesseeren. Wij ge ven het bericht niet om de belangrijkheid van het daarin medegedeelde feit, n.l. de aanklacht, die al even dwaas is, als de be wering, dat een blad als do „Telegraaf". half Roomsch zou zijn, nota bene een van de bladen,die een Katholiek zeker uit zijn huis behoort te houden. Gsmesigdle Berichten Overleden. Uit Hilversum meldt men, dat de motor rijder B., die Zaterdag in volle vaart tegen een autobus is opgereden, gisteronochtend overleden is. Overreden. De 20-jarige J. B. is Zondagmiddag bij het jachthuis in de Zijp te Arnhem overre den door een auto. Bij aankomst in het dia- conessenhuis was zij Teeds overleden. Verdronk©ni. Een 6-jarig jongetje heeft verklaard dat zijn vierjarig broertje aan de De Ruyter kade te Ahisterdam te water gevallen en verdronken is. Dreggen heeft geen resul taat gehad. In het Nooi'dzeekanaal is een 10- jarige jongen bij het zwemmen verdron ken. Zijn 11-jarig broertje heeft e,en schip per, met behulp van zijn vlet, gered. Dreg gen naar den vermiste heeft geen resul taat gehad. a Gisterenmiddag te 3 uur is aan het Stille vStrand te Scheveningen het lijk aan gespoeld van den 27-jarigen V. A. uit Bot terdam, die eenige uren geleden was gaan zwemmen en zich blijkbaar te ver in zee heeft gewaagd. n^l Te Bergen aan Zee is Zondagmorgen half twaalf een 18-jarig Duitsch dienstmeis je, dat met de kinderen aan het vrije strand was gaan baden, door de Noord- 'Wester storm in zee medegesleugd, met het noodlottig gevolg, dat het meisje pas een half uur later door den heer Molenaar uit Alkmaar aan het strand kon worden gebracht. De dadelijk door den heer Dulens en vier geneesheeren aangewende pogingen om de levensgeesten weder op te wekken, had den helaas geen resultaat. Het meisje, dat kon zwemmen, had zioh te ver in zee gewaagd, en heeft blijkbaar de kracht gemist om tegen den sterken stroom in te komen. De vereeniging Het Vrije Strand is ter plaatse steeds met reddingsmateriaal aan wezig. Door het minder gunstige weer was Sévignó het huweiljk van Lauzun aan haar dochter meedeelt, wou hor halen, maar de secretaris der redactie had deze serie van bijvoeglijke naamwoorden kort onderbroken met te zeggen: Waarover gaat het? Spoed u, vriend, ik heb haast Over de. zaak in de rue d'Hauteville! riep de andere uit. Ahzoode man die in den lift verdwenen is.interessant.Leg uit! Wat nieuws brengt u me daarover mee? Nog niets, maar we vervolgen de Izaak, die voorzeker groote afmetingen zal aannemen. Iets is zeker, namelijk dat de kassier van het huis Lambert, dio gisteren avond .op een zoo zonderlinge wijze werd weggemoffeld, zich in zijn woning nog niet vertoond heeft. i Tortoran was geheel en' al oor. Hij her innerde zich dat gemend-nieuws dat hij denzelfden morgen had gelezen en dat hem zoo hevig, alhoewel voor een kort oogen* blik, had aangegrepen. Nu boeide het hem. Dit wonderlijk per sonage, dat -het middel had gevonden tus- sclien het gelijkvloers en de eerste verdie ping te verdwijnen zonder spoor achter te laten, wekte in den geest van den leerling journalist, de dolste veronderstellingen op Deze zonderlinge naast-elkaar-plaatsing van een wegtnoffelen dat aan toovorij grenst, met een zoo modern toestel als een lift, trok hem omweerstaanbaar aan. Hij wensebte uit ganscher hart met het onder zoek in „de zaak der rue d'Hauteville" be last te worden, maar ergerde zich bij de gedachte dat hij voor deze groote taak, elechts een heel klein persoontje was. UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren is. 6.30 uur FL (Eiffeltoren) 2600 M. Cob. cert. S.20 21-0 (Londen) 365 M. Concert ea voordrachten. 8.20 ,f 2NO (Newcastle) 400 M. Liedo- reravond. 8.50 fiBM (Bournemouth) 385 M. Con* cert. 9.40 SFR (Radio-Paria) 1780 M. LeU terkundige voordrachten. Frag menten uit Cyrano de Bergerac. 10.40 SFR. Dansmuziek. 10.50 h 2LO (Londen) 366 M. Bariton liederen. De draadlooze op de Hertogskamp. Het "draadloos-station op de Hertogs* kamp in Opper Beieren, waaraan reeds 2 jaar gewerkt wordt, zal volgens de ,Moa tagmorgen" spoedig voltooid zijn. Diti station zal tegelijk het hoogste en het machtigste der aarde zijn en verbinding kunnen onderhouden melt alle punten ter wereld. men ditmaal echter niet vroeg gekomen. Het ongeval bracht op het strand heel wak consternatie, wat nog verhoogd werd door het feit, dat de familie uit Den Haag waar liet meisje diende en welke familie op een 200 M. afstand een villa tijdelijk in huut heeft, verzekerde voor het lijk van het meisje in huis geen kamer te kunnen inrui men, waardoor het lijk pas drie uur late» naar het Jijkenhuisje te Bergen werd ge bracht. (Alkm. Crt.J I Aangespoelde lijken. Een Harderwijksche botter heeft giste renmorgen te Elburg aangebracht twe* kinderlijken, van welke het eene in zee en het andere nabij de haven drijvende zijn gevonden. Men vermoedt dat de lijken af komstig zijn van het schip dat boven Hare derwijk tijdens den storm van de lSdei* vergaan is. Het te Oostkapelle aangespoelde lijk^ het tiende van de visschersramp, is her kend als dat van den 23-jarigen matroos Willem Vogel uit Vlissingen. Onvoorzichtigheid. Uit Isselburg (Geld.) wordt gemeld: Een 7-jarig zoontje van een boerenarbeider heeft spelenderwijs een geweer afgeschoten op zijn broertje van 5 jaar. De halsslagv ader werd geraakt en de dood trad spoe dig in door verbloeding. De 36-jarige postbode W. Bolijn tfe Ouwerkerk (D.) is Zaterdagmiddag, door dat hij zich tijdens een schietoefening achter de schijf waagde, door een kogel in de borst getroffen. Hij werd onmiddellijk per ziekenauto van het Roode Kruis naaf het ziekenhuis te Noordgouwe vervoerd; kort na aankomst is hij overleden. 'Hij laat een vrouw en v'er kinderen ha. Gestoken. Gisterenmiddag om twee uur heeft op het Stationsplein te Haarlem de 38-jarige J. P. van A. ziju 39-jarige vrouw met eeni mes in hand en hals gestoken. Doordat de vrouw met de hand haar hals beschermde, was de halswond niet ernstig. En daar ii» de buurt zijnde verkeersagent kwam tus- schenbeide met het gevolg dat de man een! slag met de sabel op het hoofd kreeg. De vrouw werd naar het St. Elisabeths gasthuis vervoerd, maar kon, na verbonderi te zijn, naar huis worden gebracht. De man is door de politie verbonden en in ver zekerde bewaring gesteld. Poging lot brandstichting In zijn cel. De beruchte Eranke, een der verdachten van den moord, gepleegd op den nachtwa ker Van Ommen te Goor, heeft gisteren een poging gedaan zijn cel in brand te stee ken. Het is n.l. gebleken, dat hij gedurende eenigeh tijd de hem verstrekte boter had opgespaard. Hiermede had hij den vloer van zijn cel besmeerd, om na brand stichting het vuur voedsel te geven, 's Morgens om ze«s uur werd de brand door do controle ontdekt. Franke had zijn' boeien weten lós te werken en was er in geslaagd een ruit to verbrijzelen. De poli-» tie werd oogenblikkolijk gewaarschuwd. Da arrestant was spoedig overmeesterd en Ook zuchtte'hij, toen do verteller aldus besloot: Ik bel) Pepin weggezonden oni een ernstig onderzoek in het buis Lambert in te stellen. Ik zocht naar Lacroix om hem te vragen de familie van den kassier ta gaan bezoeken, maar het schijnt dat mijn-* heer Lacroix zich weer op eenige dagen verlof heeft onthaald' Hij sprak deze laatste woorden met ze* kere bitterheid uit. Lacroix heeft zich door een vriend laten vervangen, wedervoer Michaux. Hier is hij. En eindelijk werden do twee mannen aan elkaar voorgesteld. Mijnheer Alfred Tortoran, mijnheer Marteau, hoofd der inlichtingen bij da Gazette do Paris. *-•" Wolnu'- dat is heelemaal in ordo,- mompelde Marteau. Mijnheer zal er zich' mee belasten do familie le interviewen »- 1 Met genoegenriep Tortoran uit, diö izijn hoed vastgreep en naar do deur liep, terwijl hij in zijn haast vergat nadere in« lichtingen te vragen. Maar Michaux riep hem tot de werk®* lijkheid terug. i Waar loopt u heen? vroeg hij droog* weg. Maarnaar den kassier. U kent zijn naam, noch zijn adres. Alfred Tortoran sloeg de oogen neer. Waarachtig! mompelde Marleatf kwaadwillig, dat is altijd zoo met d< plaatsvervrrs van mijnhoeT Lacroix. (W rit verve!;.].)

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3