15e Jaargang. DINSDAG 29 JUL! 1924 4207 ^ABONNEMENTSPRIJSbedraagt bi] vooruitbetaling foor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal gij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal franco per post I 2.95 per kwartaal pet Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver- ferijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cl, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zen- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TF.L. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 y POSTBUS No. II OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlentlën 33 cent pef regeS< Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. 3 Kleine advertentiënv van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ves* huur, koop en verkoop 10.50. pit nummer beslaat uit twee fliden. Liever Paapsch dan Turksch. In heb hoofdartikel van de „Chr. Amster dammer" wordt naar aanleiding van het Eucharistisch Congres ge-schreven: Wij willen niet blind zijn voor de deugden der roomsche kerk, waardee- ren zeffs wat deze kerk, ook in Neder land, doet, tot het tegengaan van de zedelijke verwildering de3 volks en tot bestrijding van het atheisme. Het doet weldadig aan, dat Rome, ook op dit congres, pleit voor een strenge moraal en kuischen wandel. En verder herinnerend aan het spreek woord: Liever Turksch dan Paapsch, zegt tel blad: Onze vaderen hadden' tot spreek woord: Liever Turksch dan Paapsch! En voor hun tijd was dit juist. Maar in onzen tijd zijn de verhoudingen veran derd. Het brute ongeloof verwerpt den Christus Gods en met Hem ook de Christelijke moraal. In de Roomsche Kerk kan ten minste de Christus nog gevonden wor den. Bij het pure, brutale ongeloof is niets als de, dood! De erkenning van de groote maatschap pelijke waarde der Katholieke leer is wel niet zoo heel warm en ex corde.en uit het harte, en het is wel een dwaasheid bijv. om te beweren, dat vroeger het: „Liever Turksch dan Paapsch" wèl op z'n plaats zou zijn geweest doch wij kun- dat en meer wel uit den Protestant- 8chen geestestoestand verklarenEn verder aan het slot lezen wij met volle instemming de opwekking tot de Protes- tantsche lezers: Laat ons, met niet minder ijVer en kracht dan Rome tentoonstelt, ons in spannen tob de taak van de verovering der wereld voor onzen Koning, ons 'heerlijk Hoofd in den hemel l Voor een dergelijke krachtsontplooiing nl. een positieve actie om de Christelijke beginselen te verspreiden, God te doen er kennen en de menschen godsdienstig te doen zijn zullen wij. Katholieken, groote waardeering hebben. Daarbij zullen de Protestanten dan inzien,^ dat de vroegere Proteslantsehe leuze moet worden omge keerd. nl.: „Liever Paapsch dan Turksch"! HSHTENLARSD Cc Londsnsche conferentie. De plenaire zitting. De u i t n 6 0 d i ,g i n g van Duitschland. Over het verloop van de gfster gehouden plenaire -zitting van de conferentie is een officieel verslag uitgegeven. De conferentie heeft besloten een com missie van juristen in te stellen om de pa ragrafen f. en li. van het vijfde hoofdstuk dc*r Fransch-Britsche nota van 9 Juli te besludeeren. De commissie zal worden samengesteld uit vertegenwoordigers van België, Engeland, Frankrijk, Italië, Japan en een vertegenwoordiger der Vereenigde Stalen, die echter slechts in de hoedanig heid van adviseur in de commissie zitting zal hebben. Het door de juridische experts sir Cecil Hurst en Fromage'ot ingediende rapport werd aanvaard. Zooals -men weet hebben deze juristen gerapporteerd-, dat het Dawes-plan op ver schillende punten het verdrag van Ver sailles overschrijdt, zoodat de C. v. H. en de Duitsche regeering dienen te worden uilgenoodigd. Vervolgens had een bespreking plaats over de uiLnoodiging aan Duitschland. Haar de conferentie nog niet met haar werk gereed is gekomen en -hiermede nog eenige dagen gemoeid zullen zijn, werd besloten de Duitsche delegatie niet terstond uit te noodigen, doch de leiders der dele gaties te machtigen de uitnoodiging te Verzenden zoodra zij den -tijd daarvoor go- komen achten. Men -hoopt dat dit Don derdag of Vrijdag het geval zal izijn. De conferentie heeft de leideris der dele gaties bovendien gemachtigd, stappen te doen tot uitnoodiging van de Commissie van Herstel. Daar de conferentie zich niet bevoegd achtte dit machtige lichaam zon der meer te verzoeken naar Londen te ko- wen, werd bepaald, dat iedere regeering, Y19 in, de Commissie van Herstel vertegen woordigd ia, haar vertegenwoordiger zal Opdragen het voorstel tot tijdelijke ver- Plaatsing van den zetel der Commissie van Parijs naar Londen, dat Barthou op ver zoek van de Fransche regeering zal indie nen, te ondersteunen. Gemengde Gcmmissie voer de leening. Voorstel van den Amerikaan se h e n toehoorder. Kolonel Logan, de Amerikaansche toe hoorder bij de C. v. H. heeft gistermor gen in de commissie, die de kwestie van een in gebreke blijven van Duitschland en de daarop te nemen sancties moet behan delen, voorgesteld aan de door de commis sie uitgewerkte regeling nog het volgende toe te voegen: De Duitsche regeering en de Commissie van Herstel zullen vertegenwoordigers aanwijzen, die in onderhandeling met de bankiers zullen treden ten einde-te komen tot een gemeen schappelijk accoord over de voorwaarden voor de leening van 800 mil- lioen goudmark. De Fransche experts hebben in beginsel dit voorstel aanvaard hetwelk in overeen stemming is met het vredesverdrag waar in aan de Commissie van Herstel het recht wordt gegeven haar bevoegdheden op an deren over te dragen en prioriteiten toe te staan. De Engelsche expert Snowden ver zette zich evenwel tegen dit voorstel. Duitschland. Communistische actie. Een algemeen e aanval op 4 A u g. liet „Hamburger Fremdenblat!" doet mededeelingen omtrent eenige orders van "de Berlijnsclie centrale der communisti sche partij, waarin een militaire gewapen de aanval op 4 Augustus wordt geseind. Het sein tot den aanval zou worden gege ven door een te Berlijn te plegen aanslag. Er zouden groote demonstraties gehouden worden met werkloozen, invaliden en voor al vele Vrouwen'en kinderen. De arbeiders zouden uit de fabrieken worden gehaald. De demonstraties zouden moeten verloopen in een strijd met de politie met korte plaatselijke gevechten. Daaruit zou zich dan een militaire strijd ontwikkelen. Het gevechtsterrein zou zooveel mogelijk naar de bourgeois-wijken moeten worden ver plaatst. Iedere ernstige vijand zou dade lijk neergeschoten moeten worden. Verder bevatten de orders ook aanwij zingen over het bezetten van gebouwen, het vermoorden van bestuurshoofden, het be zetten der stations, bankgebouwen, gas, water, en electrische centrales en de stil legging van spoor- en tramverkeer. Ook de bestrijding van de technische noodhulp, de rijksweer en de politie werd aangegeven alsmede de communistische vccktwijze in straten en huizen en de te volgen tactiek in den burgeroorlog. Het conflict met Rusland bijgelegd. Het Duilsch-Russische conflict, dat naar aanleiding van de huiszoeking in het ge bouw van de handelsafdceling der Sovjet- Russische legatie te Berlijn was ontstaan, is bijgelegd. Heden zou de inhoud van de overeenkomst tusschen de heide reg 'rin gen gepubliceerd worden. Frankrijk. De moord op Bcnservizi. Een politiek proces. Heden begint voor het Assisenhof te Parijs het proces tegen den Italiaanschen anarchist Bonomini, die den 20en Febru ari j.l. in een restaurant den leider van het fascisme in Frankrijk, Nicolas Bon- servizi, doodschoot. De beklaagde zal wor den verdedigd door mr. Henry Torrès, die destijds ook Germain© 'Berton als raads man heeft bijgestaan. D© verdediging heeft nie.t minder dan 49 getuigen opgegeven, waaronder Poincaré, Raiberti, de Peretti della Rocca, Léon Blum; de Italiaansche socialistische leiders Turatti en Modigliani, de Belgische Vandervelde en Picrard. Voorts de Spaan- sche radicale geleerd© Unamuno; verder Longuet, Mare Sangnier, kolonel Ricci- otti Garibaldi (inmiddels overleden). Een illuster gezelschap dus! Yougo-Slavië. Een complot ontdekt. Volgens de bladen is de politie te Bel grado op het spoor gekomen van een wijd vertakt complot tegen het leven van den koning en den premier. Roemenië. Bezorgdheid voor bolsjewistische actie. Verscherpte grensbewaking. De Roemeensche regeering heeft een ver scherpte grensbewaking ingesteld tegen het binnenkomen van bolsjewistische agenten. Aan de grens van het land is een bolsje wistisch complot ontdekt. Men maakt zich hier ongerust over de communistische agitatie. Alle communistische organisaties zijn ontbonden. Bulgarije. Moord op een journalist. De hoofdredacteur van het Russische vluchtelingendagblad, dat te Sofia ver schijnt. Kalin:kof, is vermoord. De motie ven zijn nog niet bekend. De daders zijn ontkomen. Raditsj f Aan Duitsche bladen wordt gemeld, dat de echtgenoote van Raditsj een brief uit Moskou heeft ontvangen, waarin het over lijden door hartverlamming van Raditsj gemeld wordt. Polen. Hongerstaking in de gevangen!» te Warschau. In de centrale gevangenis te "Warschau weigeren de politieke g«?/angen<?n s'nds twee dagen alle voedsel. Syrië. Politieke reorganisatie in Syrië. De «Fransche Hooge Commissaris voor Syrië, generaal Weygand, heeft onlangs, volgens „Information" te Beyroeth en Damascus eenige redevoeringen gehouden, waarin hij een uiteenzetting gaf van de voorstellen tot reorganisatie van Syrië. Volgens de te Parijs uitgewerkte plan nen zullen de staten van Damascus en Aleppo worden vereeenigd tot één staat, Syrië, Alawiva en Jebel zullen echter af zonderlijke staten blijven. Wanneer de toestand in den Libanon zoover is gdVorderd, dat de tegenwoordige gouverneur kan worden teruggeroepen, zal er een hoofd van den staat worden ge kozen door een raad van afgevaardigden, in overeenstemming met den Hoogen Com missaris. De hoofden der verschillende departementen zullen verantwoording schuldig zijn aan dezen raad van afge vaardigden. Op een dergelijke wijze zal ook het bestuur van Alawiva worden ge regeld. Syrië zal een parlement krijgen met. daaraan verantwoordelijke ministers. Da mascus zal de hoofdstad zijn. Deze reorga nisaties zijn uitgewerkt om tegemoet te komen aan de wenschen der bevolking. De bevolking van het thans vereenigd Syrië* bedraagt op het oogenhlik circa 1.715.000 zielen, die van Alawiya oneeveer 410.000 en die van den Libanon 710.000 Amerika. De opsfand in Brazilië. De strijd in Sao Paulo. Zondag heeft een hevig gevecht plaats gehad ten Zuiden van Sao Paulo. Nadat de regeeringstroepen de stad met zwaar geschut, hadden gebombardeerd deden de opstandelingen een heftigen uitval en dreven de regeeringstroepen op eenige punten terug. Sao Paulo's ontruiming officieel gemeld. Officieel wordt medegedeeld, dat de Braziliaanscho ambassade te Washington heeft doen weten dat de revolutionnaire troepen Sao Paulo hebben ontruimd, en de stad door de federale troepen is bezet. Ook uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de regeeringstroepen gisteren Sao Paulo genomen hebben. BlftN^NLAND De Bisschop van Osnabrück bezoekt het R.-K. Centr. Bureau v. Ond. en Opv. Gisteren voormiddag half twaalf bracht Z. D. H. Mgr. Dr. Wilhelm Berning, Bis schop van Osnabrück, vergezeld van den. Hoogeerw. heer H. H. Ganse forth, vicaris- generaal, en van den Zeereerw. heer Dr. Huismann, een bezoek aan het R.-K. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoe ding, te 's-Graveribage. Z. D. H. werd ontvangen door den Di recteur, Dr. Th. Verhoeven, en maakte vervolgens een rondgang door de verschil lende loka'en, waar het personeel aan den arbeid was In één dier lokalen deed Z. D. H. het geheele personeel aantreden, om bet vervolgens op allerhartelijkste wijze toe te spreken. Na afloop van het Eucha ristisch Congres wou Z. D. H. niet verzui men, naar den Haag te gaan, om het Bu- reau te bezoeken, waarin Spr. als oud- schoolman zeer groote belang stelde. Kwam Z. D. H. Holland danken voor de vele weldaden, door zijn Diocesanou ge noten, speciaal ook gold die dank, het Bu reau voor de diensten, die het. naar Spre kers persoonlike ervaring in den loop der jaren aan Duitschland had bewezen. Het Bureau was voortgekomen uit den glorievol geëindigden schoolstrijd. Dien strijd had Duitscklarid nog vóór zich, maar 'het hoopte hem te strijden met Hollands medewerking, met dezelfde middelen als Holland, en mocht God het geven met eenzelfde succes. Z. D. H. dankte den Directeur en diens personeel voor de har telijke medewerking en hoopte daarop ook in de toekomst te mogen rekenen. Ten slotte gaf Z. D. H. aan allen den Bisschoppelijken zegen. Het hooge Gezel schap gebruikte den lunch bij Dr. Verhoe ven en vertrok daarna weer naar Amster dam. De scholen voor verlofs-officieren. Overplaatsing van een der scholen naar Kampen? Men meldt uit Kampen aan de „Msb.": 'Wij vernemen, dat er veel kans bestaat, dat met 1 October a.s. één der beide scho len voor Verlofsofficieren naar Kampen zal worden overgeplaatst, niettegenstaande het betrekkelijk wetsontwerp in de Tweede Kamer is aangehouden. Naar men ons mededeelde, zou de Mi nister deze overplaatsing zonder mede werking der Kamers kunnen doen plaats hebben. De salarisverlagingen. Wij vernemen, dat de salarissen van de ministers, hoofden van departementen van algemeen bestuur, met ingang van 1 Januari 1925 op f 15.000 per jaar (vroe ger f 18.000) zullen worden gebracht. De salarissen der secretarissen-generaal der departementen zullen met ,f 500 worden verlaagd. De salarissen der ambtenaren met den rang van administrateur blijven ongewijzigd. „Hbld." Wijziging in kinderbijslag? De Centrale zegt uit goede bron te ver nemen, dat de regccring ernstig overweegt den kinderbijslag over 1925 op 4 pCt. te brengen. Wij plaatsen achter dit bericht een vraagteeken. Het nieuwe Rijksschooltoezicht. Met ingang van *1 Augustus a.s. zijn be noemd bij het rijksschooltoezicht lager on derwijs: Eerste hoofdinspectie:' hoofdinspecteur mr. P. Truyen; schoolopziener bewaar school ond er wijs mej. Op de Coul; inspec teurs: Breda, J. J. Verbeeten; Eindhoven, J. J. Beliën; Helmond, P. Coenen; 's-Her- togenbosch, baorn Van Voorst tot Voorst; Roosendaal, J. van Luijtelaar; Tilburg, Mej. F. Jansen; Veghel, G. Widdershoven; Heerlen, H. Hol; Maastricht. P. Mesker; Roe.rmpnd, J. Cals; Sittard, J. Mols; Venlo, A. van den Donk. Tweede 'hoofdinspectief hoofdinspecteur P. Wieleuga; schoolopziener bewaarschool- onderwijs Mej. Van Omme; inspecteurs: Apeldoorn, dr. Strootman; Arnhem, dr. De- sertïne; Doetinchem, W. Charbo; Ede, G. Putto; Nijmegen, W. Smits; Zutphen, A. van Disl'.oeck; Almelo, mr. Te.r KuileDe venter, J. Ladage; Enschedé, A. Omloo; Ommen, J. van Hartingsveldt; Zwolle, .D. Reinder3. Derde hoofdinspectie: hoofdinspecteur A. Rinks; inspecteur in algemeenen dienst F. Santman; schoolopziener bewaarsehoolon- derwijs mej. A. Houba; inspecteurs: Briclle A. van Ooij; Delft, G. van As; Dordrecht, J. J. k Hart; Gorinchem, P. van Nes; Gouda. H. de Blouw; 's-Gravenltage, J. Pat. tist; Leiden, J. Baak; Rotterdam. J. van Westendorp; Schiedam. J. Pas; Goes, J. Abeleven; Middelburg, S. Brandsma; schoolopzieners in de inspectie: 's-Graven- hage, P. van Duiin en E. Keuchenius; Rot terdam, J. den Hartog, H. Hijman en A. Smit. Vierde hoofdinspectie:' hoofdinspecteur K. Brants; schoolopziener bewaarschool- onderwijs Mej. Den Boer; inspecteurs: Alk maar. E. Rahder; Amsterdam, P. van Rovesteijn; Haarlem. G. Westink: Den Helder, G. Dun; Hilversum, F. Eringa; Hoorn. Westerouen van Meetere.nZaan dam, Tj. Sterringa;' Amersfoort, L. van Loon; Breukelen, mr. A. Fock; Utrecht, C. Tonder; schoolopzieners in de inspectie: Amsterdam. S. Anema, P. Hoogland, mej. O. Schönfeld. H. van de Weijer. Vijfde hoofdinspectie! hoofdinspecteur dr. Niihoff; schoolopziener bewaarschool- onderwijs mej. Keuning; inspecteurs: Dok- kum. K. van der Graaf; Franeker, A. Brons Heerenveen, J. Houwen; Leeuwarden, L. Welling; Snee-k, P. Dam; Appingedam. J. Hommes;' Groningen, Th. Boekholt; Win schoten. J. de Vries; Zuid'horn, D. Lever man; Assen, J. Valeton; Borger, dr. A. Kan; Emmen., W. Puister. Inspectie buitengewoon lager onderwijs: inspecteur dr. A. van. Voorthuijsen r Invoer van schoenwerk. Volgens het „Vakbl. van den Schoenma ker" heeft de invoer van schoenwerk in Juni 1924 bedragen 108.480 paar lederen schoenen ter waarde van f 371.000 en 15G.118 paar linnen schoenen ter waarde van f 198.000. De uitvoer in Juni 1924 beliep 12.853 paar lederen schoenen ter waarde van f -82.000 en 860 paar linnen schoenen ter waarde van f 3000. Sollicitaties bij de polit e In Zuid-Hollandsche gemeenten. De Commissaris der Koningin in dit HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De plenaire zitting van de Londenscb® conferentie heeft besloten de C. v. H. en Duitschland uit te noodigen, maar nog niet terstond. Communistische actie in Duitschland. Officieel wordt medegedeeld, dat Saa Paulo door de rebellen ontruimd is. BINNENLAND Na het Eucharistisch Congres Ver schillende berichten. (2e blad). Het nieuwe Rijksschooltoezicht Het ontslag bij het hoofdbestuur da P. T. T. LEIDEN Antwoord op vragen van het Kamerlid Bulten inzake het Rijksopvoedinggesticht, alhier. Wij geven op de vierde pagina (eerste blad) foto's van het Eucharistisch Congre9 gewest heeft aan B. en W. van de gemeen- .en dier provincie een circulaire gericht, waarbij hij hen uitnoodigt om net alleen de bezitters van het diploma van Ar- Ned. Politiebond, doch ook houders 0(I het diploma van den Ned. R.-K. Politie-* bond St. Mickaël bij de sollicitatie naar de betrekking van gemeente-veldwachter, de voorkeur te geven boven niet-gediplo- meerden. Mgr. Nolens naar Ierland. Naar het Huisgez. verneemt zal mgr. dr. Nolens de viering van het eerste lustrum van den Ierschen Vrijstaat bijwonen. Mr. dr. Kooien, voorzitter van de Twee de Kamer, heeft om huiselijke Tedenen voor de uitnoodiging moéten bedanken. Aanslag op een Nederlandsch Consulair ambtenaar. Havas meldt uit Nice d.d. 27 Juli; Een onbekende is in den loop van den nacht door het venster de woning van den kanselier van het Nederlandsohe consu laat, baron Van Spengler, binnengedrongen De baron poogde hem te vatten, doch werd door drie revolverschoten getroffen. De dader wist te ontkomen. Naar wij verder vernemen is de heer Van Spengler wel door drie revolverscho ten getroffen, maar niet gedood. De „Matin" deelt mede, dat de indringer een jonge man, een venster binnensloop van een appartement, waar jhr. Van Spen gler logeerde. De heer v. S. wierp zich op den indringer en een worsteling ontstond toen. De indringer schoot driemaal, zon 1 t evenwel te treffen. Tevens beet hij zi n tegenstander in de hand, zoodat deze ge-" noodzaakt was hem los te laten. Do in breker sprong daarop uit hot venster en verdween, zooalis reeds medegedeeld is. Hij zag er goed gekleed uit. Vragen van Kamerleden Het ontslag bij het Hoofdbestuur der P. T. T. Gelijk meif weet hebben wij eenigen tijd geleden gemeld, dat aan bet Hoofdbestuur van het Staatsibedrijf der Posterijen, Tele grafie en Telefonie te 's-Gravenhage, t r uitvoering der voorstellen van de comm.s- sie-van Roijen, aan ruim honderd mr 11 van het personeel ontslag is aangezegd, ingaande 1 October 1924. Het Kamerlid Van Braambeek stelde den Minister van Waterstaat de vraag of" dit juist was en voort vroeg hij nog liet volgende; Zijn bij deze ontslag-aanzeggingen de regelen gevolgd, waartoe de Centr; ,e Commisise voor Georganiseerd Over! g heeft geadviseerd en waarmede de regee- ring heeft verklaard, zich grootendeels te kunnen vereenigen? Indien het antwoord op de vraag betref fende het ontslag bevestigend luidt, is de Minister dan niet van oordeel, dat het wenschelijk geacht moet worden, dat, al vorens aan de voorstellen van boven e- noemde commissie uitvoering te geven, liet rapport betreffende haar onderzoek en haar voorstellen wordo gepubliceerd, teneinde zoowel het publiek als het be trokken personeel in de gelegenheid te stellen, hierover een oordeel uit te spre- ken? Is de Minister bereid, de verwezenlijking1 van de ontslagredenen te bevorderen-en in verband hiermede de verdere uitvoering van de voorstellen der commissie-Van Roijen op te schorten? De minister, de heer Van Swaay, deelt nu mede, dat het bericht omtrent het _ont- \slag van do 100 ambtenaren geheel juist was. De minister voegt hieraan toe, dat bet voorstel tot de personeelsvermindering, 1 door den directeur-generaal aan kem go-'

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1