Tweede Blad Het Internationaal Eucharistisch Congres te Amsterdam. F! KOOP dag 047— emeesl ntia librordj 'fordj-i, zicb net e )en e r Eiti uil di »to ïji k tag i üouden, maar de medewerking van de riuinïi kei OOgCB d. Jieia 61 igelad at b ;i)oi de je sld li;! lijnlilï ju. g us baandag 28 Juli 1924 h.-k. kamercentrale leiden. Aan de Besturen der tot den Kamer- iieskring Leiden behoorende locale R.-K. Kiosvercenigingen beeft de R.-K. Kamer centrale Leiden de volgende circulaire verzonden. Met de toezending van deze circulaire vangen aan de voorbereidings-werkzaam- beden voor de Tweede Kamerverkiezingen, ja bet jaar 1925 te houden. Het lijkt ons overbodig U de belangrijkheid dier ver kiezingen te schetsen en U op te wekken Hoi uiterste activiteit. Dat deze werkzaamheden reeds zoo tij dig moeten beginnen, spruit voort uit bet nieuwe Bondsreglement, op grond waarvan het Bondsbestuur vóór 1 Octo ber a.s., de voordrachten inwacht, waar uit het de personen moet kiezen, die met dit bestuur het Adviseerend College zullen Tormen. Het Bondsreglement .geeft aan de Kring besturen de bevoegdheid, die voordracht op Ie maken. Gezien de belangrijkheid van het Advi seerend College wenscht Uw bestuur deze bevoegdheid echter niet geheel aan zich te Kringvergadering in te roepen bij menstelling van de voordracht. Met het oog hierop stellen wij ons voor, ia den loop der maand September een Kringvergadering te houden, waarin aan ie orde zullen zijn: le. Aanpassing van het Kringreglement bij het Bondsreglement; 2e. Opmaken van de voordracht voor een lid van het Adviseerend College; Bespreking der inzichten van den kies kring ten aanzien der komende verkiezin gen. De voorstellen inzake deze reglements wijziging zullen U tijdig worden toegezon den, doch ten aanzien van hetgeen Uw be stuur zich voorstelt met betrekking tot punt 2, moge reeds het volgende worden medegedeeld. De voordracht, bij bet Bondsbestuur in ie dienen, moet 3 personen aanwijzen," waarvan genoemd bestuur er één kiest tot lid van bet Adviseerend Colege, zulks in overeenstemming met het feit, dat Leiden ook één lid aanwijst voor het Bondsbe- stuur. Nu hebben wji ons den loop van zaken aldus gedacht: Het Kringbestuur maakt een voordracht op van 6 personen, waaruit de Kringver gadering er 3 zal kiezen. Teneinde oven- wel ook de locale vereenigingen in staat te stellen mede te werkn aan de samenstel ling der voordracht, zal worden voorge steld, dat elk 5-tal kiesvereonigingen het recht heeft iemand candidaat te stellen voor de op te maken voordracht. De naam van dezen candidaat moet schriftelijk wor den ingediend vóór 1 September a.s. aan het Secretariaat: Karnemelksloot 58 te Gouda. Dit laatste is noodzakelijk, wil bet Kring bestuur bij bet opmaken van het 6-tal, re kening kunnen houden met wat door de locale vereenigingen wordt ge wenscht, ter wijl heel deze ontworpen loop van zaken ten doel heeft: de verkiezing vali net defi nitieve 3-tal zoo ernstig mogelijk voor te bereiden. Deze verkiezing te laten afhan gen van de willekeurige omstandigheden en inzichten ter Kringvergadering, zou niet in overeenstemming zijn met het groote belang der zaak. Vertrouwende, dat Uwe vereeniging met deze zienswijze wel accoord zal kunnen gaan. verzoeken wij U dringend in boven staan-den. geest Je willen handelen. Hieraan moge nog dit verzoek worden toegevoegd: volle aandacht te willen wij den aan de van ons uitgaande circulaires en zich inzake toezending van bescheiden of opgaven, strikt te houden aan de termij nen van inzending. Vaak moeten wij op onze beurt die bescheiden en opgaven door zenden c-n daarbij evenzeer voldoen aan de gestelde data's daarvoor. Uitdrukkelijk willen wij er dus bij het ingaan van de nieuwe verkiezingscampagne op wijzen, dat na den gestelden tijd binnengekomen bescheiden en opgaven door ons ter zijde zullen moeten worden gelegd. Voor ben, die belast zijn met de vervulling van bet Secretariaat en die meenen zulks niet naar beboeren te kunnen waarnemen, is het thans beter voor him functie -te bedan ken, dan door stoffigheid bet goed func- tioneeren van hot raderwerk der verkie zingen te belemmeren. Van bet Bondsreglement zijn exempla ren te verkrijgen tegen betaling van 5 cent per stuk. Beleefd verzoeken wij U aan het Secretariaat: Karnemelksloot 58 te Gouda, vóór 6 Augustus op te geven hoe veel exemplaren U wenscht te ontvangen. De toezending van het opgegeven aautal geschiedt dan later onder rembours door den heer mr. F. Teulings, te 's-Hertogen- bosch. DE ONSCHULD AAN DEN KOMMUNIEBANK. EVEN IN HET RIJKSMUSEUM. NAAR DE NEDERLANDSCHE SEKTIE. EEN MACHTIGE SLOTVERGADERING. AMSTERDAM, Zaterdagavond 26 Juli 1924. Zooals ik reeds hedenmorgen telegra feerde, was do algemeene Kinderkommu- cie in het Stadion indrukwekkend en on- Yorgetelijk. Die stille Mis van Mgr. Gallier, omgeven door een staf van wel 20 pries- s, onder de witte overhuiving der tent, die devote Kommunie van al die duizenden schuldelooze kinderen, de volle tribunes, dio reeks van bisschoppen, het stille, zach- weer, slechts even gestoord door een ircinigje stofregen, maar op 't laatst ver- gloried door een zoet zonneschijntje, was een ontroerend en subliem schouwspel. En het door alle kinderen uit volle borst ge zongen: „Kniel, Gbristenschaar", was Üaarvan een waardige bekroning. Er gingen 8000 kinderen te Kommunie; a 16 priesters reikten de H. Kommunie uit Om half 10 hadden in 6 kerken Pontifi- Missen plaats en wel in de kerk van Sint Dominicus door Mgr. Laminne, titu lair bisschop van 'Usula, wijbisschop van luik, in den Posthoorn door -Kardinaal ikig y Casanova, aartsbisschop van To ledo. in de Vondelkerk door Mgr. Schrij.r ion, bisschop van Roermond, in de H. 3 door Mgr. Berning, bisschop van Osaabrück, in de St. Willibrord binnen de Veste door Kardinaal Piffl, aartsbis schop van Weenen, in de kerk van Sint 'Aiigiistinus door Kardinaal Luigi Sincero. In deze laatste kerk werd, zooals ik reeds meldde, de prachtige Missa In die festo ïaa Diepeubrock onder direktie van Al- |ï>bons Vrancken gezongen. Aan het orgel &t Willy Francois, Tenor-solist was Vin cent van Bers. In Amsterdam bestaat nog zoo iets van eea Rijksmuseum en in dat Museum haugt 7.00 iets van een beroemd schilder stuk van onzen Rembrandt, dat men „De h'acktwacht" noemt, ofschoon het voor- 'het korporaalschap van kapitein Frans Banning Cocq, heer van Purmer- knd en Ilpendam en luitenant Willem van Rotenberg, heer van Vlaanderen, met hunne kompagnie uittrekkende om te gaan schieten. Waarom noemen de Hollanders, Ije tea spreekwoord hebben, dat men het hnd bij zijn naam moet noemen, dit mees bewerk toch altijd „De Nachtwacht"? Ik mocht geen volle week in Amsterdam toe ren, zonder nog eens even een bezoek te weugen aan dit schilderij van Hollands frootsten schilder. En zittende op een tank ertegenover in de halflichte zaal, heb vanmiddag het Kongras voor een Ogenblik vergeten, om weg te droomen 11 een visioen van couleuren en me afgo- ^tangd, hoe het, oh mon Dieu, in uw nam mogelijk was, dat iemand met le- ^nlooze middelen op dood doek zulk een •tad van leven kon tooveren. Was intuseohen tijd geworden, om nar de Stadhouderskade te gaan, waar 't het gebouw der Sint Josephgezellen uur vergadering der Nedéxlandsche Sektie zou zijn. Voorzitter was hier prof. van Meel van het Bisdom Breda en spre kers waren pastoor Th. M. Beukers uit Leiden, pater W. van Dijk van Amster dam en de Vlaming pater A. van Glé van de orde van Prlmonstreit. Pastoor Beukers hield oen rede over: •„De H. Kommrunio onder den invloed der liturgie" en ontwikkelde daarin dit thema: -de liturgie leert ons, hoe wij over de H. Eucharistie moeten denken en hoe wij eT mee moeten omgaan. Wat het eersto be treft, betoogdo spreker heel duidelijk, dat do Misliturgie ons leert, hoe wij in de H. Kommunie den mensch-geworden Zoon van God ontvangen, en hoe Christus zich daarin geeft ón als zielespijs én als Of ferspijs. Wat het tweede betreft, gaf spre ker ons eenige praktische raadgevingen in betrekking tot het Allerheiligste Sakra- rnent, raadgevingen, waarin hij sprak over den eerbied in het kerkgebouw, over den eerbied gedurende het H. Misoffer en over den meest genwenschten tijd voor de H. Kommunie, n.l. bij de Kommunie van den priester, pastoor Beukers eindigde met zijn gehoor aan te sporen zich toe te leg gen op de kennis der "Liturgie, op de on derhouding der liturgische voorschrifeen en op het aktief deelnomen aan de litur gische plechtigheden. De tweede spreker was pater van Dijk, O.E.S.A., cn sekretaris van het lokaalko- mité, dio ons op zijn bekende vurige wij ze een lijd lang onderhield over het In stituut van do religieusea der eeuwig durende aanbidding, waarvan in Holland slechts één huis bestaat (Rotterdam). Spr. vertelde, waarin de werkzaamheden van dit Instituut bestaan en eindigde met priesters, en geloovigen aan te sporen, deze sympathieke instelling krachtig te steunen Do laatste spreker was pater van Clé, ord. praem. een Vlaming, die sprak over liturgisch medeleven. Pater van Glé had het eerst over den stand van het liturgisch leven in Vlaanderen en behandelde daarna in het algemeen oen aantal rake punten, dio goed aankwameh, doch mijus inziens vruchtbaarder in een prieslervergadering besproken konden worden. Na oen dankwoord van Prof. van Meel, den voorzitter, en hot zingen van het Kon- greslied, ging de vergadering uiteen. Op 't zelfde uur kwamen de belangstellers in den O os terse hen ritus bijeen in het gebouw der Sint Josephgezellen in de Plantage Mldd'ellaan. We hadden doze vergadering graag bijgewoond, omdat daar gesproken werd door den archimandriet Mgr. Da- bitch, over: „Hoe ik er toe gekomen ben, tot de Roomsch-Katholioke Kerk over te gaan". Op twee plaatsen te gelijk zijn echter is een gave, dio slechts aan zeer weinigen vergund 'wordt. Ook' de Belgen, Franschen, Duitscliers (Oostenrijkers), Amerikanen, Italianen, Spanjaarden, Po len, Engelschen en Ieren hielden gelijktij dig sektievergaderingen. Maar om 7 uur kwamen we weer allemaal bijeen In het weidsche Stadion, om daar de slotverga- dering van het Kongres te houden. In de tribune merkten we op Mgr. Van de We tering, Mgr. Diepen, Mgr. Schrijnen, Mgr. Hopmans en vele andere buitenlandsche bisschoppon en prelaten. Om 7 uur kwam do Pauselijke Legaat het Stadiou biunen met heel zijn gevolg, vijf Kardinalen, Mgr Callier, Mgr. Heylen en zestien Maltezer ridders. Do voorzitter opende de vergade ring met den groet: „Geloofd zij Jezus Christus in het Allerh. Sakrament des Al taars", waarop wij antwoordden: Amen. Mgr. Heylen las daarna het antwoord-tele- gram van H.M. de Koningin voor, dat met donderend applaus werd hegroet. Van Z. II. den Paus was nog geen antwoord ingekomen. Daarna werd voorlezing ge daan van eenige andere ingekomen tele grammen, o.a. van Kardinaal Ramuzzi de Bianchi, Kardinaal Laurenti, do Kathe draal-kapittels van Toledo en Montvideo. Mgr. Heylen zeide vervolgens, dat het aantal in de sekties aangenomen resolu ties te groot was, om ze voor te lezen, maar dat zo gezamenlijk zouden worden ge drukt en uitgegeven. De Schola Gan forum van Hub. Cuypers zong nu heel fijn den Gregóriaanschen Veni sancte Spiritus en een deel van Psahn 150, getoonzet door J. P. Swee- linck, waarna voor korten tijd het woord gegeven werd aan vertegenwoordigers van verschillende vreeipdo landen, die geen re denaar op -het Kongres hadden en bij de officieelle opening daarvan op Woensdag avond 1.1. geen begroeting hadden uitge bracht. Wo kregen nu achtereenvolgens personen te hooren, die spraken namens de Duitscliers, namens de Tsechoslowaken (in 't Fransch), namens de republiek Argen tinië (in 't Spaansc-h), namens den admi- nistrator-apostolicus van de stad Dantzig en namens de Polen. Deze laatste sprak ons eerst in 't Poolsch toe en daarna, al hoewel een Pool zijnde, in vrij goed Ne- derlandsch, wat een donderend applaus verwekte. Het koor van Hub. Cuypers zong nu het Tenebrae factae sunt van M. A. Iagegneri, waarna Mgr. Heylen, voorzitter van het permanent Komité der Intern, euch. Kon- gressen, recht stond, om door de luidspre ker de volgende rede te houden: Rede Mgr. Heylen. Hoogeerwaarde Kardinaal-Legaat, Emi nenties, Doorluchtige Kerkvoogden, Hoog geëerde Verzameling, Te Deum Laudamusl Dit is de kreet die uit onze harten moet opstijgen hij het sluiten van dit onvergetelijk Gon- gTes. Lof en dank aan God, die ons werk gezegend heeft en die ons de genade heeft verleend iets hij te dragen tot meerdere verheerlijking van het Allerh. Sacrament. Dank aan Zijne Eminentie, den Kardi naal-Legaat, dio ons geleid heeft en ons door voorbeeld en woord beeft aangespoord tot grondige kennis en vurige liefde voor Jezus in het Mysterie Zijner liefde. Dank aan allen, die met zooveel ijver en zelfopoffering deelgenomen hebben aan de plechtigheden en vergaderingen van dit Congres. Grootsche plechtigheden wachten ons nog morgen: de pontificale Mis, de luis terrijke processie. Zij zullen ons eene nieuwe gelegenheid geven, om Onzen Heer en God openbaar hulde te brengen, Hem uit volle host toe te juichen en Hem uit te roepen als Koning, niet alleen van •ieder in bet bijzonder, maar van iedere familie, van ieder land, van de gansche wereld. Hij is de Koning in het Allerh. Sacra ment, Koning door Zijne natuur, Koning door recht van overwinning. Koning door onzen vrijen keus, Hij is Koning en aan dezen Koning moeten wij geven al wat eenen koning toe-komt. Een koning moet zijn paleis en zijn troon hebben. Het paleis van onzen Koning is onze Kerk, zij.n troon is ons altaar. Wij zullen hem beloven, dat overal, en Kerk en Altaar Hem waardig zullen zijn, zui ver, schoon, vol getrouwe dienaars. Een koning moet zijn ministers hebben. Die minister zijn wij, bisschoppen en. priesters. Wij zullen Hem heioven getrou we ministers te zijn, altijd te gedenken dat wij bisschoppen en priesters zijn voor rijne H. Eucharistie. Voor deze zullöh wij werken, leven, strijden, overwinnen. Een koning moet zijn vertrouwensman nen hebben. Die zijt gij, leden der broe derschappen van het H. Sacrament, der Eucharistische honden, der andere god vruchtige vereenigingen. Gij zult Hem be loven Zijn vertrouwen waardig te zijn, uwe vergaderingen ijverig bij te wonen, dienaars en apostelen te rijn van de H. Eucharistie. Een koning moet zijn leger bobben. De •soldaten van dit leger zijt gij, jongelingen zoo dierbaar aan Jezus' Hart. Gij zult Hem beloven dappere soldalen lo zijn, U fier te toonen over Uwen Koning, Zijne belangen te verdedigen, zelfs ten koste van alles wat U dierbaar is. Een koning moet zijne e'delknapcn heb ben. De edelknapen zijt gij, geliefde kinde ren. Gij zult Hem beloven, het sieraad uwer onschuld te bewaren, dagelijks in Zijn tegenwoordigheid te verschijnen, Zij ne bijeenkomsten bij te wonen, aan zijne tafel neer te zitten, bet goddelijk voedsel uit Zijne handen to ontvangen. Een koning moet zijn volk hebben, dat 'getrouw zijne wetten onderhoudt, dit volk zijn wij allen. Wij zullen Hem beloven niet met naam alleen, maar met de daad Zijn volk te zijn, Zijne gel)oden te onderhou den, Zijne eer hoog le houden. Een koning moet zijne instellingen heb ben, noodig voor.het welzijn van zijn rijk. De inistellingen van onzen Koning zijn on ze kloosters, onze hospitalen, onze buzien voor sociale werken en andere. Wij zullen Hem beloven, dezo instellingen to stichten en te bevorderen, den waren religieuzen geest overal te doen heerscben, in do Eucharistie het leven en <den voorspoed te zoeken. Een koning moet zijn feesten bobben. De feesten van onzen Koning zijn onze aan biddingen, onze Missen, onze communiteit, onze congressen. Wij zullen Hem beloven, ^eze plechtigheden vurig, geestdriftig, hei lig te maken, tot Zijne eer en tot heil voor Zijn volk. Dat zijn de beloften, die wij morgen on zen Koning zullen aanbieden. Deze beloften, Eminentie, leggen wij vandaag in uwe. handen, en wij hidden, U- dezelve Zijne Heiligheid aan te bieden, opdat bij ze zegenen en ons de genaden bekomen, ze altijd getrouw te vervullen. Doen we dat, dan zal dit Congres van Amsterdam rijke vTuchlen gedragen heb ben en wij zuil en het geluk hebben lo zien, dat Jezus in Zijne Eucharistie, als Ko ning zegeviert, iheerscht, gebiedt. Christus vincit, Christus regnat, Chris tus imperat. Deze mooie rede werd vaak onderbroken door toejuichingen en vooral op 't einde ontving Mgr. Heijlen een geestdriftige ovatie. Na het zingen van het „Tu es Petrus" van Palestrina, nam de Kardinaal-Legaat Z. Em. Wilhelmus van Ross urn het woord tot het uitspreken van de volgende slot rede: SLUITINGSREDE KARDINAAL-LEGAAT Geloafd zij Jezus Christus in het Aller heiligste Sacrament des Altaars. De schone dagen van het Eucharistisch Congres zijn ten einde. Eerder dan wij dachten, staan wij voor liet slot van deze heilige, waarlijk vreedzame.samenkomst. Ohze feesten zijn ten einde en wij zijn op het punt zo te besluiten met onze groote Katholieke lofzang: Te Deum Taudamus; te Dominum confitemur: U o God loven wij, U o Heer belijden wij. Wij hebben Jezus gehuldigd in Zijn Sa crament, gehuldigd door ons belijden en de- openbare betuiging van ons eeuwig, trouw geloof. Ja, eeuwig willen wij trouw zijn aan ons geloof in de waarachtige te genwoordigheid van Jezus in het H. A1-" taarsacrament, en eerder bloed en leven geven dan die groote waarheid van ons H. Geloof verloochenen. Wij hebben Jezu3 gehuldigd door in onze vergaderingen do oneindige onbeseffelijke liefdegave van Zijn Eucharistisch Hart te beschouwen, te overwegen, te bestudeeren, te bewonderen, te beminnen. Wij hebben Jezus gehuldigd door .de versiering onzer kerken en altaren, door ons diep en eerbiedig neerknielen voor het Allerh. Sacrament, onze gebeden, onze dank- en lofliederen; onze aanbiddingen bij de openbare uitstelling van het Aller heiligste in deze dagen. Wij hebben Jezus gehuldigd door zoo vele plechtige offeranden, opgedragen aan God met al den luister van onzen H. Gods dienst, omringd van al de praal, die ons geloovig en dankbaar hart ikon uitdenken om aan God oer en glorie te geven. Wij hebben 'Jezus gehuldigd door zoo vele H. Communiën, waardoor wij trach ten te beantwoorden aan het grootste ziels verlangen van Jezus1 Eucharistisch Hart: Eén te zijn met ons gelijk Hij één is met den Vader en ons en alle volkeren der aarde te verbroederen en te vêreemgen in Zijne liefde. Gehuldigd hebben wij Jezus door die zoo schoone. ontroerende generale Commu nie der kinderen, die met zooveel treffen de godsvrucht tot de H. Tafel naderden, Jezus den grooten Kindervriend, vreugde bereidend in hun onschuldig hart, ons blij de hoop gevend voor een schoone toekomst. Gehuldigd hebben: wij Jezus ook door ons uitwendig eerbetoon, door onze bloe menhulde. door onze festoenen en guirlan- den, door onze versieringen en onze lich ten, door alles wat wij konden bedenken om ons geloof-in de H. Eucharistie te be tuigen en Jezus eerherstel te geven, door onze lofzangen ook en door ons jubelen om voor het Allerh. Sacrament; hulde wil len wij Hem nog brengen door morgen ge- zamelijk het hoogpleclitig offer te bren gen van eerherstel voor alle oneerbiedighe den en miskenningen Hem door geloovigen en niet-geloovigen in het Geheim Zijner onmeteb'jke Liefde aangedaan. Hulde ook door het H. Sacrament in vreugde en glo rie rond te dragen en met allen luister te omgeven, betreurend slechts, dat wij onzen Heer en Koning en God niet nog meer apenbare hulde kunnen brengen. En met alle recht hebben wij dit alles gedaan en zullen wij dit alles doen. Als de H. Ko ning David jubelde van blijdschap voor de 'A'rke Gods, waarin slechts een weinig van het Manna werd bewaard, Waarmede God Zijn uitverkoren volk in de woestijn had gevoed, zouden wij dan niet zingen en ju belen voor het Allerh. Sacrament, dat l.'et Lichaam en Bloed van O. H. J. C. bevat, bet Heanelsche Manna, dat ons voedt en sterkt in do woestijn des levens? Gij vraagt mij: ,.Is Jezus tevreden over ons?" Luistert! 't Gebeurde tijdens Zijn sterfelijk loven, dat Maria Magdalena tot Hem naderde en Zijne H. voeten balsem de. Een der aanwezigen zeide: „Maar waartoe die kostbare balsem aldus verlo ren! Men had hem kunnen vorkoopon en de opbrengst 'aan de armen geven!" En wat zeide Jezus? „Neen, val haar niet las tig, zo heeft goed gedaan; armen zult ge altijd bij U hebben om hun goed te doen; Mij echter zult ge niet val tijd bij U hebben. Wat wij den armen doen, zal weliswaar aangerekend worden als aan Jezus zei ven gedaan; en toch schijnt het uit deze op merkingen van Jezus te blijken, dat het Hem persoonlijk aangedane boven het an dere gaat. Goed dus hebt ge gedaan en Jezus is te vreden en uit Zijn H. Sacrament stort Hij een overvloed van genaden over U allem. uit, geneden van barmhartigheid cn vor- geving, van liefde cn zegening U strek kend tot heil en geluk voor dit leven en voor de eeuwigheid. Wat voelen wij ons thans gesterkt en •bevestigd in ör.s H. Geloof, gelukkig in he't bezit van onzen -heiligen cenigen waren goddelijken godsdienst, zeker van den weg der eeuwige zaligheid! Wij ziju niet aan ons zolven overgelaten, overgeleverd aan de willekeur en de feilbare leiding van an deren; neen, ledematen zijn wij van dia 'ééne, heilige, katholieke, apostolische, eeuwige kerk door J. Chr. op aarde ge sticht; broeders en zusters van zoovele mill ioenen van alle landen der wereld, dischgenooten van denzelfden maaltijd, UIT DE RADIO-WERELD. Waf er vanavond te hooren 0.30 uur; FL (Eiffeltoran) 2600 M. Con*> eert. 7.00 NSF (Hilversum) 1050 M. ToeH spraak' van den heer Lucas Koopman, voorzitter van hefj huldigingscomité, tot de heereri Dubois, Vogt en Wight, dio mei}, den Omroep van Hilversum,1 hun 1-jarig „jubileum" vieren'1; 7.15 NSF Kinderuurtje door mevr;* Antoinette van Dijk. i 8.10 5WA (Cardiff) 350 M. Concert van het Royal Tank Corps 8.20 2LO (Londen) 365 M. Dana-» muziek. 8.20 2ZY (Manchester) 375 M. EnV gelsche muziek. f 8.30 PCGG (Den Haag) 1050 M; Concert van de „Batavieren". 9.20 2LO (Londen) 365 M. Muzieij van moderne Britsche compo< nis ten. 9.20 PTT (Postschool, Parijs) 450 M. Concert. i 9.20 SFR (Radio-Paris) 1780 M, Concert. i 10.50 2LO (Londen) 305 M. The Savoy Bands. door het liefdevolle Eucharistische Harfe van Jezus ons hier op aarde aangerichtl Neen, waarlijk er is geen volk op aarde, dat zijn God zoo nabij heefi als bet u:U verkoren volk' Gods des nieuwen Yerbonds, het katholieke volk, non est alia natio tam grandis quae habeat Deos appropinquan-? tos S'bi sicut Deus noster adest nobis, God1 is mei ons door de onfeilbare leiding van 'der. onfeilbaren opvolger vau Petrus, op wien Jezus Zijn onvergankelijke Kerk heeft gebouwd; God is met ons door de H. Eucharistie, waar Jezus is ons Offër onzf speize, onze Levensgezel tot het einde der eeuwen. i O, hoe zullen wij dan onzen dank voor, zoovele onuitsprekelijk groote gaven aan God uitdrukken? Hoe Hem danken voor do/ weldaden dezer eucharistische dagen? Laat ons dat doen door de vruchten van dit schoone congres, de geestelijke vruch-» ten van ons samenz:jn lo plukken en inl ons te bewaren. Wij priesters op do eerste plaats he-* voorrecht door Jezus en deelgenoot ge-i maakt aan Zijn Goddelijk Priesterschap, laten wij de eersten zijn in de devotie en' vereerittg van het Allerh. Sacrament. Voor ■ons is do H. Eucharistie de rijk" bron; van genade, van.licht en van deu- Voor ons is zij de heerlijkste zon van ons pres-j. tarieven van verkwikking en kracht. Jezus Eucharisticus leert ons de zachtmoedig heid en de nederigheid, de gehoorzaam heid, de liefde en barmhartigheid, het ïd en de ingetogenheid en alle priestelijke deugden. Sanctua, i n<i nocens, impolluctus, segran tas a p e c c a t o r i b u s. ïn de H. Eucharistie vinden wij overvloedig al wat wij behoeven om de offers te brengen en de ontbeeringen te dragen, die oen heilig priesterleven van ons vorderen; daar alle ;enaden; om ons dagelijks hoog verheven te houden boven alle3 wat on9 in de om-» geving der wereld omlaag trekt; daar de lichtende vlam, die het hooge ideaal van onze priesterlijke roepmg zal voeden en hooger doen stijgen. Daè.r ook vinden wij het licht om do zielen te leiden op den weg des hemels en der deugd; daè,r den troost om zooveel menschenlijden te verzachten, den balsum om zooveel zielewonden te hee- len; daar de middelen om den zondaar een! barmhartige en tevèns krachtige genees-» heer te zijn, den zwakken een steun en be-» moediging, den goeden ren hulp, een raad, een aansporing. Laat ons nooit overslaan als het ons m<v jelijk is, iederen dag het Hoogheilig sac crificio der Mis op te dragen, en dat mof levendig geloof en daaruit voortkomend* godsvrucht en diepen eerbied, en aan Je^ zus in Zijn H. Sacrament een bezoék te brengen. En gij, beminde geloovigen, vereert meer dan voorheen nog Jezus in Zijn Allerh. Sacrament. De H. Eucharistie zij het nvd-» delpunt van heel Uw christelijk leven. Ver zuimt daarom nooit, waar het U mogelijk 's morgens het H. Sacrificie der Mis bij te wonen. Gezegend de dagelijkscke arbeid< het dagelijksche ondernemen, dat met he* godvruchtig bijwonen der H. Mis is aan-» gevangen. Nadert dikwijls, zoo mogelijk dage-» lijks, tot de tafel des Heeren, oan u daar te sterken in den voortdurenden strijd des levens. Zorgt dat uwe kinderen, zoo God! er u heeft geschonken, zoodra mogelijk Jezus in de H. Communie ontvangen, zijn H. Vleeseh en Bloed dikwijls nuttigen om zoo als het ware op te groeien aan het hart van Jezus, God ter eere en u zeiven tot troost en geluk. Sluit den dag niet zonder neer te knielen als het mogelijk is voot het Allerh. Sacra-» ment en Jezus' te ontvangen. Jezus in de Eucharistie zij het lichtende blijde, ver sterkende middelpunt van heel uw christe lijk leven. Waar het duister mocht worden in uwe ziel, donker in uw gemoed, waar ge rond mocht tasten, niet wetend waarheen uw schreden te richten, knielt daar neder voor het H. Sacrament, Jezus is het licht der wereld. Ego cum lux muhdi. Waar go gedrukt wordt door beproevin-» gen en lijden en bitterheden en teleurstel-» lingen den) moed doen zinken, en verlaten^ beid en vertwijfeling u benauwen, knielt daar neder voor het H. Sacrament vooi Jezus, Die gezegd heeft: Komt allen lot. Mij, die belast en beladen zijt, en Ik zal u verkwikken. Waar uw ziel misschien ge-» wond werd door den brie schenden leeuw, die rondlqopt, zoekende wien: hij kan ver^ slinden, waar ge het leven dor genade hebt erloren, waar go verdoold zijt geraakt op het pad der zonde, waar de angst voor uw| •ziel en uw zaligheid u benauwt, kniel daac neder voor het H. Sacrament, Jezus is dö barmhartige Samaritaan, die de wondeiy heelt, de goede vader die den veriorerf zoon aan zijn liarte drukt. iWaar ge in uw ziel 'de behoefte gevoelt.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3