Tweede Blad Woensdag 23 iuii 1924 Het Eucharistisch Congres. 'Amsterdam -was gisteren in jubel-stem- pjjug! In onze correspondentie op de eerste pagina van liet hoofdblad vinden ouzo lezers daarover nadere bijzonderhe den. Wij zullen natuurlijk dagelijks uit voerige verslagen geven in den vorm als iet nu geplaatste, zóó trachtend do leven dige belangstelling onzer lezers voor bet becrlijko gebeuren te bevredigen. Eu a.s. Vrijdag voegen wij een geïllustreerd con gres-nummer bij onze courant. Heerlijk en grooisch is het wat deze 'dagên in Nederlands hoofdstad gebeurt. En Amsterdam leeft mee. Nooit zal voor een vreemden vorst zulk. 'n belangstelling zijn getoond en zal deze zoo zijn toege juicht als gisteren Zijne Eminente de Kardinaal-Legaat bij zijn aankomst en tocht door de stad. Hier en daar can enkele zwakke wan klank van pamfletjes verspreidende papen haters, van enkele 11 ome-bestrijden de of God-looclicndo opschriften op schuttingen, maar dal deerde niet aan het groote als éénstemmige enthousiasme' Ook in de niet-Katholieke ochtendbla den hebben wij verslagen gelezen, getui gend van bewondering voor de schoon heid en waardigheid die gisteren doorliet Katholieke ceremonieel en de Katholieke liturgie is uitgespreid geworden Enkelo vcrborgeu-anti-Roomsche zoogc- Daamd-neulrale bladen zullen in bun ver- Tvatenbeid het wereld-congres wel min of meer willen negeeren of zich in hun povero armzaligheid niet gewaardigen een eenigs- zins beteekenend verslag er van op le ne men maar bet Nederlandsc-ho volk weet tóch wel, dad er in Amsterdam iets moois en grootseh plaats grijpt deze weekt BINNENLAND Hei Eucharistisch Congres en de Ziekenkamer. Dezer dagen zijn de oogen van heel do wereld op Amsterdam .gevestigd, dat zich gcreecl maakt om den jsugaaristischen Hei- tond een heerlijk Hosanna to bereiden. Gelukkig degenen, die persoonlijk aan' bet Congres kunnen deelnemen, dio Hem met palmen in de hand tegemoet gaan. Wel licht denkon zij gedurende do feestelijk heden weinig aan de arme zieken, dio in do dikwijls dompige kamers van Holland's hoofdstad op bun ziekbed uitgestrekt lig gen en slechts van verre.- Lot feestgejubel hooren. Maar de Kerk, de -u öds zorgzame Moeder, heeft ze niet vergelen, doch een uitweg gevonden om ook in de zieken kamer het Eucharistische Congres to doen 1 medevieren. Paus Pi us X do zoo diepziende Eucha ristische Paus heeft sedert het jaar 1905 aan de priesters van do Orde der Camil lianen hot buitengewone privilegie ver leend, do H. Mis op de ziekenkamer zelf te mogen lezen. Door de genadige toestem ming van Z. D. H. den Bisschop van Haar lem is aan de aan 't Congres deelnemende paters van de orde der Camillianen toe gestaan om gedurende hun verblijf te Am sterdam Ier wille van het Eucharistisch Congres in de Amstèrdamsche zieken kamers van dit privilegie gebruik to maken. Reeds zijn de gelukkige zieken, dio wellicht sedert jaren niet meer de H. Mis konden hooren, aangewezen om het geluk te mogen smaken in hun eigen geestelijk versierde kamer den Eucharistischen Hei land op de Mensa van het armelijk draag- altaar te zien nederdalen. - Toen de Heiland in triomph Jerusalem binnen trok, kon Zachaens Hem niet zien, daar zijn lichamelijke gestalte hem dit be lette. Maar de Heiland zag hem en zeido hem „Zachaeus ik moet heden in uw huis mijn intrek nemen". Menige zieke van Am sterdam zal in deze dagen wellicht iets van de vreugde voelen die Zachaeus bezielde, terwijl hij zijn huis voor den Heiland vct- sierde. N.B. Nog een woord over de orde der Camillianen, de bezitter van dit kostbaar privilegie. De orde werd gesticht door den H. Camillus de Bellis in het jaar 1591 en Wijdt zich ook heden ten dage nog met goed gevolg zoowel aan het verplegen van zieken, als aan andere charitalieven en priesterlijken arbeid. Hier zij gewezen op een misverstand over de orden dat zich be\indt in het overigens zoo voortreffelijke en ook in 't buitenland veel verspreide boek van don Jesuïet, pater Albers. (Hand boek der Algemeene Kerkgeschiedenis) Daarin wordt op bldz. 4-21 (2o uitgave 1908) de door ongelukkige tijdsomstandig heden veroorzaakte achteruitgang van de Orde vermeld, maar met den sedert de laat ste dertig jaar steeds toenemenden voor uitgang. Van de bloeiende Duitscbe pro vincie met zeven gfDoto kloosters en cliari- tatiev e inrichtingen wordt in 't geheel geen melding gemaakt. In Weenen berust de zielzorg van do zieken van alle ziekenhui- zeil bij do Camillianen. In Holland zijn er nu nog slechts twee Camillianenkloosters 'm Vaals (L.) Moge spoedig de tijd komen •lal do Hollandsclie leden van de Orde een zelfs I audi go provincie vormen om ook in ons vaderland do zegeningen van het bovengenoemde altaarprivilegie en van •ten cliarilaticven arbeid in overvloedige niato to verbreiden. Paler dr. BRINKMANN O. S. Cam. St, Gamillushuis Heuvel Vaals (L.) Herdenking derde lustrum van het R. K. Vakbureau. Het R. K. Vakbureau te Utrecht heeft Zaterdag de herdenking van zijn 15-jarig bestaan aangevangen met een H. Mis in St. Martinuskerkj opgedragen door den zeercerw. heer pastoor Van Schaik, geeste lijk adviseur van het R- K. Vakbureau. In het kerkgebouw waren o.a. aanwezig Z.Exc. minister Aalberse, alsmede de Ka merleden Kuiper. Bulten, Van Bijzewijk en H. Hermans en voorts o.a. prof. mr. Ver aart en wethouder Smulders van Utrecht. Na het Evangelie vield pastoor Van Schaik een korte toespraak. Na de H. MLb werd .geluncht in het Jaar beursgebouw, waar ook des middags do f eestvergadering plaats had. Behalve de reeds genoemden waren daar nog aanwezig Mgr. dr. Nolens, prof. Koels, dr. Bronkhorst, directeur van het sanato rium ,,Berg en Bosch", mr, Tepe, directeur der X. S. A., rector Jansen uit Amsterdam, en anderen. De heer J. van Bijzewijk, voorzitter van het K. K. Vakbureau gaf een overzicht van de werkzaamheden in de afgeloopen 13 jaar. Het ledental bedroe-g op 1 October 1909 9356, op 31 Dec. 1920 156.052. Thans, na het groote ledenverlies, zijn er nog ruim 100.000 leden over. Spreker memoreerde vervolgens den uitstekenden naam, dien Nederland in do wereld op RoCmsch v-creenigingsgebied heeft. Dit dankt men aan de uitnemende leiding van he.t Doorluchtig Episcopaat. Vervolgens voerde het woord Minister Aalbers-e, die herdacht hoe hij Tèeds 25 jaar met de B. K. vakorganisatie heeft meege leefd, gestreden en geleden. .Wij beleven, zeide spreker, economische verhoudingen, waarvan wij vroeger het bestaan niet eens mogelijk achtten* en daarom is het aeer begrijpelijk, dat niet alles, wat ik gedaan heb, hij u in goede -aardo is gevallen. Het vertrouwen echter weet spreker nooit ge schokt te hebben. Spr. wenschfe de organi satie alle. goeds, en kracht om ook wan neer zij niet populair zou worden door een noodzakelijke daad die daad te kunnen verrichten en zoodoende een zegen te wor den voor geheel Nederland. De zeereerw. heer pastoor Van Schaik deelde vervolgens mede, dat een telegram uit Bome is aangekomen, behelzend, dat aan den voorzitter, den heer Van Bijzewijk do orde van H. Sylvester is geschonken. (Langdurig applaus). Spreker overhandig de de orde aan dgn voorzitter, mededee- lende, dat de breve reeds onderweg is. De voorzitter zegde hartelijk dank voor de hooge onderscheiding en droeg het grootste deel van de verdiensten van dit huldeblijk over op het B. K. Vakbureau. Vervolgens werd voorlezing gedaan van tal van ingekomen gelukwenschcn o.a. van Mgr. H. van de Wetering. Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. dr. Ariëns en tal van organisaties. Dan hield rector J. G. Jansen de feest rede, die opmerkte. - aldus de Msb. dat het op sarcasme lijkt juist nu feest te vie ren. nu het eigen zelfstandig bestaan van de Vakcentrale is geëindigd en de goed keuring is gehecht aan het R. K. Werklie denverbond. Doch juist daarom acht spre ker vele redenen aanwezig om feest te vie ren, daar immers het Werkliedenverbond grooter krachtiger zal zijn dan de Cen- tralen. Spreker achtte het verder wel be droevend dat velen da gelederen hebben verlaten, dóch die vermindering is thans stop gezet en do gelederen zijn gezuiverd. De slappen zijn thans verdwenen. Over de. slapheid wilde spr. juist -spreken. "Wij moeten een ideaal hebben en onder d© leidende manueu der R. Iv. Vakorgani satie heeft spreker mannen met idealen, aangetroffen.' In verband hiermede zette spreker de noodzaak uiteen van he.t gees telijk element in de organisaties en toon de met. voorbeelden aan hoe spoedig men tot grof materialisme kan geraken en ander zijds hoe de menscli gedrongen wordt tot offereD. De Christelijke beroepsgedachte algemeeh te maken zij het ideaal, den ar- beidsadel te kweeken zij de taak van de mannen van het R. K. Werkliedenverbond. Met deze christelijke gedachte voor oogen zult ge, zeide spreker, blijven strij den voor uw© rechten, vcor een arbeidstijd, die niet sloopt, en tijd gunt het hoogere to genieten. Wo moeten laten groeien, maar niet afwachten tot het groeit. We moeten den groei bevorderen. Met een krachtige opwekking tot strijd voor het ideaal eindigde spreker, onder lui den bijval, zijn Tedc, Nadat de voorzitter den spreker had dank gezegd, hield de vroegere geestelijke, adviseur, pastoor Bult, een opwekkende rede, over het doel van het R. K. Werklie denverbond. •Vervolgens werd nog van vel© zijden van do gelegenheid gebruik gemaakt om het B. K. Vakbureau in zijn ouden en nieu wen; vorm geluk te wensclien. 'Achtereen volgens voerden nl. het woord prof. Ver aart, Dr. Bronkhorst, wethouder Smulders, Prof. Boels, de hc.eren W. Mooyman, voor zitter van den B. K. Fabrieksarbeiders- bond. W. v. d. Nieuwenhnvzen en Jcs. Loerakker lid der Tweede Kamer, waarna de heer Jos. van Zeggelen een huldegedieht voordroeg. Na een algemeen dankwoord van den voorzitter werd daarna de feestvergade-' ring gesloten. SPORT WATERSPORT. DE KAAGWEEK. Dinsdag. (Vervolg). Beginnen we met te vermelden, dat de tijd van de „Paul Jones" in de Vrijbui terklasse bedroeg 2.53.45. De „Dirk Duy- vel" was bijna een uur achter. Handicap voor overdekte Kiel- en M 1 dd en z wa ar d j a c h- ten, Klasse D. „Scyth" is het beste weg, maar onmiddellijk daarop volgt „Spray", gevolgd. door „Sa-y When" en Als do tweede rende begonnen wordt, is „Scyth" heelcmaal achter geraakt. „Spray' die het eerst de tweede ronde inging róndt ook liet eerst den boei op het Nor- 2*emeer. „Say When" en liggen iels achter, do oh de afstand tuseohea nummer één wordt op den terugweg nog weer ver groot. Uitslag: 1. „Spray", eig. en stuurm. A. Hiiber, Den Haag, gezeilde tijd 3.8.55, be rekende tijd 2.50.55; 2e eig. G. van den Bergh, Den Haag, sluirnian E. v. d. Mey, Leiden, gezeilde tijd 3.19.36, bere kende tijd 2.57.58; 3e „Say "When", eig. en stuurman ir. R. A. Hulschor,Diepenveen gez. lijd 3.21.45, Lor. tijd 2.59.52. 3 5 M2. Kruiserklasse: Met slechts éen seconde verschil startten beide deelnemers tegelijk na een kwart minuut. Spoedig weet de „Wat or rot" iets uit te loopen, om de leiding niet meer af te staan Uitslag: le. „Waterrot", eig. en stuur man. A. ten Cato. Sneok, in 3.39.59. Sclieldejollen: Vanwege de wind stilte wordt er voor deze klasse slechts -één baan gevaren. Er startten slechts zes van de twaalf ingeschrevenen. De „Jolier" startte te vroeg en moest opnieuw begin nen. „Gerdina" was liet carsto weg, ge volgd door „Wildzang" en „"Willy". Uitslag: le. „Wildzang", eig. en stuur man Jan J. A. Hin, Haarlem in 1.54.28; 2e. Willy", eig. en stuurm. J. de Vries Lênisch, Nieiiwendnin, in 2.13.50; 3e. „Watergeus", eig. J. van der Stadt Jr., Zaandam, .sUiurm. J. H. v. d. Stadt, in 2.23.0; 4e. „Gerdina", eig. Gebrs. Avond rood, Zaandam, stuurm. G. Avondrood in 2.23.14. Ronde- en Platbodemvaar- tuigen O. C. Er startten slechts twee deelnemers, die beiden de beginlijn iege lijk passeerden. Spoedig weet de „Alba tros" do leiding te nemen, die zij tot het cindo weet te behouden. Uitslag: 1. „Albatros", eig. en stuur man P. Bokma, Leeuwarden in 3.39.45. Ronde- en Platbodem va a r- tuigen OM. De „Kromwal" startte te vroeg en moest opnieuw beginnen. De „Aleida Anna" begon vandaag bijzonder goed, doch kon liet niet verder brengen dan de eerste ronde, daarna gaf zij op. „Sperwer" liep in de eerste ronde -goed in en begon de tweede ronde aLs eerste, als hoedanig zij ook eindigde. Uitslag: 1© „Sperwer", eig. G. C. J. En- gelbracht, Rotterdam, stuurman G. G. En gel brac hi Jzn., in 3.42.10. G Me t e r-kl a s s e; Vau de vier deel nemers ontbrak vandaag do Puzzle, ec-hter niet de eigenaar van bet fraaie jacht. De- zo vergastte de Kaagbewoners vo-or den laats ten dag op eon vliegdemons tratie. Zoo .spoedig de 6-Meter.s gestart waren kwam Fokker met. zijn vliegtuig aangesnord en du duizelingwekkende vaart scheerde 't langs het watervlak on langs de zich daarop be vindende booten. Aller aandacht werd voor een oogenblik van de zeilers afgeleid, men keek alleen naar de toeren van Fok ker, dio bezegeld werden met een fraaie „looping the loop". Koeren wij intussclien tot onze 6-Mc- ters terug. De „Gollywog" start het eerst, onmiddellijk gevolgd door de „Uilenspie gel" en de „Hollands Hope". Hoewel aan vankelijk derde weet do laatste toeb de leiding te nemen, zoodat bij bet eerst bij den boei op liet Zweiland is, terwijl de Belg de -tweede plaats heeft veroverd op de „Gollywog". Het onderling verschil tus schen de drie booten wordt, op het Norre- meer en het Dieperpocl steeds grooter. Bij den boei op liet Zweiland, bij den te rugweg. is het verschil tusschen de ..Hol lands Hope" en de „Uilenspiegel" 2 minu ten. Hier is de ..Gollywog" weer iets in- geloopen op den Belg. Uitslag: le „Hollands Hope" eig. K. N. Z. -en R. V., stuurman G. J. Hibnia, dn I.48.35; 2o „Uilenspiegel", eig. en stuur man Mr. Delmonte, Brussel, dn 1.52.3. 45 vierk. M. Kruiserklasse: Als liet sfartscliot valt was er juist weer een flinke regenbui losgebroken. „Loes" start het eerst, gevolgd door „Walta" en „Socka Angin". Bij het keerpunt voor de tweede ronde is „Loes" hiervan nog alleen over bij de vier eersten. Zij werd gepas? seerd door „Boekanier", „Violet" en „Kemphaan". De uitslag is: le. „Boekanier", eig. en stuurm. M. L. van Es, Rotterdam, stuurm, P. Schalkwijk in 2.3.47; 2e. „Violet", eig. W. Jocliems, Den Haag, stuurm. Z. v. d. Mey, Leiden, in 2.5.4; 3o „Kemphaan", eig. en stuurm. H. J. Pluygers, Warmond in 2.8.1; 4e. „Walta", eig. en stuurm. P. Bon CznAmsterdam in 2.14.7. 12-Vo e ts j o 11 cn A; 1. „Snapje", eig. en stuurm. A. J. H. Dokkum, Haar lem/in 1.23.16; 2. „Beatrijs III", eig. C. N. Hiu, Haarlem, in 1.27.0; 3e. „Cuidao", eig. en stuurm. ir. B. Bölger, Amsterdam, in 1.27.43; 4e. „Loodsje", eig. en stuurm. II. J. Pluygers, Warmond, in 1.28.14; 5e „Duimelot", eig. A H. Verkade, stuurm. Jac. Verkade, Zaandam, in 1.28.31 1 2-Voetsjo 1 len B: le. „Wilde bras", eig. en stuurm. C. Brouwer, Zaan dijk, in 1.37.9; 2e. ,,'t Krokodilletjc", eig. en stuurm. F. A. Schneider, Bussum, in 1.37.49; 3e „Pinodop", eig. en stuurm. jhr. P. A. Prins, in 1.38.8; 4e „Dread nought", eig. A. en stuurm. W. A Bak ker, Wannond, in 1.38 43;5e. „Woelwa tertje", eig. P. A, Wernink, Leiden; slunrm. C. G. Wernink, in 1.3926. Des middags werd nog een 12-voeLjol- len-wedstrijd gehouden voor schippers, waarvoor 10 deelnemers waren Prijswin naar w,erd schipper Piet Vlobbe, schipper van „De Distel". De prijswinnaars. Des avonds had in de feesttent do uit reiking der prijzen plaats. Van de vele prijswinnaars noemen we hier slechts do winnaars der hoofdprijzen: Regenboogklasse: le. „De Lee- de", eig. en stuurm. ir. L. Doedos, Den Haag, met 60 punten; 2e, „Lies", eig. eni stuurm. G. C. v. d. Giessen, Albiasser- dam, met 57 p. Vrijbuiterklasse: le. „Dirk Duyvel", eig. en sltturm. W. de Vries Lentsck, Nieuwcndam, en „Paul Jones", eig. en stuurm. A. J. Marx, Alphen a. d. Rijn, beiden met 36 punten. (Om den hoofdprijs moet dus geloot worden). Sc helde jollen: le „Wildzang", eig. C. N. Hin, Haarlem, met 47 punten; 2o „Willy", eig. J. de Vries Lentech Jzn., Nieuwendam, met 40 punten. Ronde- en Platbodemvaar tuigen, O F.; 1. 1. „Kromwal", eig. A. G. Jordaans en P. Veldhuizen, Rotter dam, met 23 punten. G-M eter klasse: le. „Hollands Ho pe", eig. K. N. Z. en R. V. met 23 punten. 12-Voets j ollen k lass e voor Dame s: le. „Pain", eig. en stuurvr. mej. C. E. de Vlieger, Voorschoten, aan tal punten niet bekend. ■4 5 M2. Kruis er klas s e: le. „Kemphaan", eig. en stuurm. H. J. Pluy gers, Warmond, met 44 punten; 2-e. „Wal ta", eig. P. Bon Czn., Amsterdam, met 42 punten. 1 2-Voets jollen, klasse A: le. „Beatrijs III'*, eig. C. N. Hin en „Anne ke II", eig. en stuurm. G. F. Bohré, R'dam met 67 p. (Moet geloot worden om len en 2deii prijs). 1 2-Voets jollen, klasse B: le. ,,'t Krokodilletje", eig. en stuurm. F. A. Schneider, Bussum, met 75 p.; 2e „Wilde bras", eig. en stuurm. C. Brouwer, Zaan dijk met 71 p. Aan het slot der Kaagweek, moet ons nog een kleine bemerking van het hart. De manier waarop „De Kaag" de per.smen- schen Ier wille was verschilt veel van die, waarop wij zulks van ander© vereenigin- gen gewoon zijn. Moge het een volgend jaar beter zijn. VOETBAL. AmsterdamRotterdam. Waarschijnlijk wordt reeds op 9 Aug. de wedstrijd AmsterdamRotterdam op het veld van Ajax te Amsterdam gehou den. Do datum is zoo vroeg gesteld op ver zoek van den Rotterdamschen Bond, die nog tegen Hamburg en eventueel tegen Den Haag spelen wil, en geen dezer wed strijden inag samenvallen met de Zilvrren- b al-wedstrijden. WATERPOLO. Competitie. De r.vdslrijd voor de 2e klasse A tus schen S. V. H. en H. Z. en P. Cl. is door las Is ig. noemde met 21 gewonnen. ATHLETIEK. Nieuwe Belgische records. De (e Gent gehouden inter nationale atliletlekwedsüïjden brachten twee nieuwe Belgische records, zooals uit onderstaande uitslagen blijkt: 100 M. hardloopen: 1. Cockuyt (België) in 10 9/10 sec.; 2. Clark (Amerika.) 200 M. hardloopen: 1. Cockuyt (België) in 22 3/10 sec. (nieuw Belgisch record); het oude record stond op naam van Brochard met 22 4/10 sec. 1000 M. hardlr-open: 1. Martin, (België) in 2 min. 33 4/JÖ sec.; 2. Fourneau (Bel gië) in 2 min. 40 2/10 sec. (oud record 2 min, 40 2/10 sec. De internationale atletiekwedstrijden voor dames, welke te Brussel gehouden werden brachten verschillende nieuwe wereld- en Belgische damesrecords. Zoo bracht Miss Edwards (Engeland) hef wereldrecord 250 M. hardloopen op 33 9/10 sec.: mej. Verscbueren verbeterde het Bel gische record kogelstooten met een afstand van 9.92 M. (oud record 8.99 M.) Het wereldrecord discuswerpen werd eveneens aan oen herziening onderworpen en door mej. Lisette Pet re gebracht op 28.325 M (oud record 27.89 M.) „Tel." DE Vlile OLYMPIADE. De Paardendressuur. Een schitterende Nederland sche overwinning. Do paar den van de Nederland sche of ficieren. Colenbrander, Paliud de Mon- lagne, Van der Voort van Zijn en De Kruijff, werden achtereenvolgens 1, 2, 3, 4, met 177, 174. 174 en 170 punten. Daar na volgden de 38 andere deelnemers, al dus meldt de „Msbd." Zeilwedstrijden. De „Willem Six" stelt teleur. Maandag namen de Olympische zeilwed strijden in de 6- en 6 M. klasse een. aan vang. - De uitslagen van den eersten dag luiden: Zesmeterklasse (parcours 10 Mvl) 1 Bonzo (Denemarken) in 2 uur 13 min. 45 sec.; 2 Willem Six (Holland) in 2 uur 15 min. 21 sec.; 3 Elisabeth (Noorwegen) in 2 uur 16 min. 45 sec. De tweeede dag der Olympische zeilwed strijden te Havre leverde do .navolgende resultaten op: Zesmeter-klasse:" 1 Elisabeth, Noorwegen in 4 uur 34 min. 50 sec.; 2 Bonzo. Denemar ken, 4 uur 35 min. 53 sec.; 3 Sandra, Frank rijk, 4 uur 36 min. 50 sec.; 4 Aloha II, Zwe den. 4 uur 40 min. 35 sec.; 5 Mcbi, Italië, 6 Amolgavar, Spanje; 7 Ciss, België; 8 Hatney. Cuba. De „Willem Six" (Holland) gaf in deze race den strijd op. Heisaessjgii© lles3acïBten De ramp der Visschers. Nader vernemen wij, dat H. M. de Ko ningin een belangrijke bijdrage beeft doen toezenden aan den Commissaris der Koningin te Middelburg tot leniging van den eersten nood der gezinnen van do gar- nalenvissehers die het leven lieten bij den storm op de Schelde. Behalve dat de Koningin-Moeder den burgemeester van Vlissingen opdroeg aan de nagelaten betrekkingen van do slacht offers van den visschers ramp op do Schel de Haar me,est innige deelneming over te brengen zond II. M. tevens aan den bur gemeester een belangrijko gift voor de achtergebleven weduwen en weezen. Belgische deelnoming. Da Belgische senaat heeft besloten zijn UIT DE RADIO WERELD. Wat er vanavond te hooren is. 6.30 uur: FL (Eiffettoren) 2600 1£. Con cert 8.00 PA5 (Amsterdam) 1050 M. Concert met welwillende mode- working van mevh. Mi a v. d. Eijndonv. Embden (concert zangeres) e-n den hoor Johan v. Emden piano). 8.15 PCGG (dn Haag) 1100 M. of hoogor) Solïslenconcert ia het Kurhaas te Scheveningen. Jacques Tliiiaud (viool). 8 20 2LO (Londen) 365 M. Daosmu- ziek. 8.20 5IT (Birmingham) 475 M. Eeu •operette. 8.20 5NO (Newcastle) 400 M. Ope- rette-muziek cn volksliederen. 8.35 Brussel 265 M. Fragmenten uit *Si j'étais roi". 9.20 5WA (Cardiff) 350M. „Tho master wavfarer". 9.20 SFR (Rad o-Paris) 1780 M. Concert. 9.35 PTT (Po.s'.school, Parijs) 450 M. Causerie en concert. 9.40 6BM (Bournemouth) 385 M. Twee dialogen. 30.35 2L0 (Londen) 365 M. The Savoy Bands. leedwezen te betuigen bij de Nederland- sehs ergecring over de ramp. welke do vis- schersbevolking van Ylissingen en Arne- muiden tref. Hagelstorm. Gisterenavond omstreeks 7 uur is Jjover Tilburg onweer losgebroken, gepaard met c.en geweldige hagelbui. Van taj van ge bouwen werden de ruiten vernield. Ook uit Kruin inge n krijgen we bp richt over hevige hagelbuien. Er is groote schade toegebracht aan uien, bieten en fruit. Het in de Zuiderzee gezonken vaartuig. De juiste naam van den schipper, die met zijn gezin, bestaande uit man. vrouw en 4 kinderen, waarvan de oudste 15 jaar was. Vrijdagmiddag, jl. op de Zuiderzee ia verdronken, is Roeland Tielemans. Het tjalkschip is de „Onrust* uit Den Bommel. De cenige overgebleven zoon van dit ge zin, die niet aan boord was, de 16-jarigo Marinus Tielemans, redde te Lemmer gis terenmorgen met levensgevaar een meisja van G jaar, dat in de diepe zeesluis was gevallen, door van den h^of-en sluismuur in da diepe sluis te sprint au. Dooclgere'len. Gisterenmorgen is te Eemncs ©en 7-;ar»ej- meisje door een auto uit Amsterdam dood gereden. Gedood. Maandag is in een kamer van de Oranje- Nassau-kazerne te Amsterdam gevonden het lijk van een sergeant-majoor. Hij bleek door een revolverschot gedood. De militaire politie, die oen. onderzoek instelde, meent te kunnen vaststellen, dat bij bet schoon maken vaa een revolver het schot is afge gaan. Misdaad is in elk geval buitengeslo ten. Door een. auto gegrepen. Op den rijksstraatweg Amsterdam— Banrn is gisterenmorgen wederom een on geluk gebeurd. Op hef gedeelte tusschen Eemnes en Baarn liep een zevenjarig meis je, Elisabeth Cozijnse genaamd, achter een hooiwagen. Teen zij den weg wilde overste ken, werd zij door een auto, die geen ruim te meer had om uit te wijken gegreper. Dc kleine overleed kort daarna. Ernstig ongsiuk. Maandagmiddag is in de rijwielwerk plaats van den heer C. L. Breemau U Ooltgensplaat een benzine-lamp uit elkaar- gesprongen. Onmiddellijk stond de geheeld zaak in volle vlam. Een jongen liep bran dend de -straat op. Door hém over dea grond te rollen wist men de vlammen te blusscken. De heer Breeman zelf liep oolc ernstige brandwonden op. Van het gebouw en den inboedel is niets overgebleven; ter wijl de belendende gebouwen groote scha de hebben gekregen. Het slachtoffer van den brand te Laren. Maandagmorgen vond te Laren de ter aardebestelling van het deerlijk vermink te stoffelijk overschot, van den bij den noodlottigen brand van Donderdag op Vrijdagnacht om hot leven gekomen 18- jurigen Clemens Majoor op het St. Jans kerkhof plaats. 'Honderden menschen waren bij de plech tigheid aanwezig. Voor den stoet schre den een tiental Larenscho jongelingen, bloemstukken en kransen dragende. Na de plechtige uitvaart in de B. K. kerk aan den Brink trok de schare bet verbrande huis, waarin de ramp had plaats gevonden, voorbij. Aan het graf werd niet gesproken. Vechtpartij. J. P., A. P.. A. M.. W. van T. en L'. kwamen uit Duitsehland te Zwartcv.oud. If. P. was zwaar beschenken. Toen het vijftal bij de barak van dc. militaire politie gekomen was, liep hij 't straatje naar da barak op. In de barak waren aanwezig d© commandant sergeant C. M. en de sol daat E. S. Dezen, ziende, dat S, P. zwaar beschonken was, wilden hem in arrest steb len, doch dat wilden de anderen, beletten. Van T. ging de barak binnen en gaf t© kennen, dat hij J. P. meo wilde hebben, daar hij hem naar huis wilde brengen. Toen. hij dit niet gedaap kreeg, vertrok hii, om direct daarna met zijn drie kameraden te rug to komen. L. greep S. beet. doch deze gaf hem con klap met zijn gummistok, on derwijl was men buiten de barak gekomen., Van T. trok daarop het- mes. M. gel.afrtio hem tweemaal dit te laten vallen. In pkais daarvan, stak van T. tweemaal met het mes naar M. Deze greep toen zijn kle wang en gaf hem een paar klappen oyef den linkerarm en schouder. Daarna ginj Van T. er van door. Nu greep L, het- rnesu

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5