15e Jaargang. MAMDAG 21 JUL! 1924 No. 4515 DeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bl] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaaL Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- fcrijgbaar tegen betaling vaD 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon* en Feestdagen I. Eureaux: RAPENBURG No. 10 LEIDEN TEL, INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 v POSTBUS No. II ^"'-r^qsaiig ii i i uiin qagjaggm, n in iiaassggBsm1-hmhm DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlenllön 30 eenl per regeh Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het* tarief berekend. a Kleine adverlenliën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver. buur, koop en verkoop fO.SO. uit nummer Bestaat uit twee bladen. De minister van Arbeid. Iedereen tevreden stellen dat te berei ken. zal de Minister van Arbeid zich na tuurlijk nie.t voorstellen. Met den eenen' maatregel zal hij 'n deel van de werkgevers afstooten, met een anderen een deel van de werknemers in verzet brengen. Maar het gebeurt ook. dat hij bij. het nemen van een besluit, bij 't treffen van 'n regeling in beide klassen, zoowel in die der werkgevers ajs in die der werknemers tegenstand aantreft. Zoo is tegen de ministe.rieele beschikking dat in de bouwbedrijven van 1 Mei tot 1 October 1924 gedurende 10 uur per dag of 55 uur in de week mag worden gewerkt uit arbeiderskringen verzet gerezen. Maar niet alléén in arbeiderskringen. Verleden week heeft de R. K. Bond van Bouwpa- troons vergaderd. En op die vergadering heeft de voorzitter, de bekende heer Fran- zen, het een en ander gezegd over den door den Minister van Arbeid hierboven ge noemden maatregel inzake den werktijd in'het' bouwbedrijf. Wij ontleenen aan een „Het verzoek daartoe is van de.n "Neu tralen Patroonsbond uitgegaan, doch het advies daarover, dat gevraagd werd. aan de andere werkgevers, be nevens aan die der werknemers, luidde algemeen ongunstig. De maatregel is niettemin doorge voerd. Wij zijn van meening, dat hij niet noodig was, omdat er geen tekort is aan werkkrachten eh de maatregel ook niet gewenscht is, omdat hij he.t. col lectieve contract, dat met zooveel moeite is tot stand gekomen, in ge vaar zou kunnen brengen. De oorzaak van deze verlenging van den arbeidstijd is naar mijn meening dan ook te zoeken in de hooge loonen. Indien dit werkelijk de oorzaak is, dan moet toch opgemerkt, dat deze maat regel, om tot loonsverlaging te komen, oiiet de juiste kan worden genoemd. Wij zijn tegen het liberale systeem van loonbepaling, hetwelk vraag en aanbod als de eenige factor erkent." Ziedaar! Als er misschien onder onze lezers zijn. die gemakkelijk den minister van Arbeid bij he.t nemen van maatrege len den arbeidsduur betreffende e.d. be- eritiseeren dan kunnen 7-ij uit het bo venstaande hun voordeel 'doen ter ver- slandige inperking van hun critische.n zin, die al te veel is gericht op 'n afkeuren, en wel liefst in zeer beslisten vorm! Zou de minister de besproken werktijd- Terleneine niet hebben gegeven ru moer in we.vkgerverskringen tegen den mi nister. die ons land arm doet worden, doordat hii de menschen verbiedt te wer ken en zoo ook het maatschappelijk ka- pifanl maar aldoor doet slinken! Nu heeft de minister die wkerktijd-verlen- ve.rh?endoppositie eveneens rkge xinge: Zonals gezegd,* moet dat wel tot na denken stemmen. b.v. de praters aan de bittertafels In de heeren-societeit, van wie. ?ls mot ze hoort oreeren, wel negen tien- den. nis zii maar in de gelegenheid waren het 'm beter zouden lappen', dan de ml- rlsier van Arbeid het met zijn ministe ricele beschikkingen enz. doet! ËIHTEIBLAWB De Lor.densclie conferentie. Met werk dsr commissies Een accoord bereikt Do eerste en de tweede commissie van do intergeallieerde conferentie zijn Za terdagmorgen bijeengekomen. De derde commissie heeft, zooals gemeld, hare werkzaamheden voltooid, wat betreft de voorgestelde regeling inzake de over- drach[kwestie. Definitief kan worden ver klaard, dat bemoedigende vorderingen zijn gemaakt door alle commissies en. de ple naire zitting van. de conferentie zal waar schijnlijk begin. ncle week plaats heb ben. De eerste commissie, die de kwestie van de Commissie van Herstel bestudeert, "beeft overeenstemming bereikt ten opzich te van de eerste helft van het rapport der commissie. Dit aangenomen gedeelte behelst de sa menstelling van de Commissie van Her stel in geval het in gebreke blijven van Duitschland ooit door haar zou moeten worden vastgesteld en de kwestie van de door de geallieerden te ondernomen actie, indien zulk een in gebreke blijven wordt vastgesteld door dit lichaam. Naar verluidt zou den geallieerden wor den aanbevolen onder zulke omstandighe den onmiddellijk te confereeren over de te ondernemen actie een procedure, wel ke, vergeleken hij de in verschillende krin gen naar voren gebrachte voorstellen, strekkende lot handhaving van de bedrei ging met definitieve strafmaatregelen, al gemeen wordt beschouwd als het bewijs van een bemoedigende erkenning van den geest van het plan-Dawes en de psycho logische factoren van den toestand. De derde commissie zal naar men meent, verklaren, dat zij de Commissie van Herstel beschouwt als het beste agent schap om op te treden als clearinghouse, door middel waarvan de verschillende ge allieerde landen overleg kunnen plegen ton aanzien van de beste fnothode van ab sorbeering van de Duitsche leveringen in nat ara. Men houde ovenwei bij deze successen in het oog, dat slechts de plenaire verga deringen definitieve besluiten neemt. De kwestie der sancties Na langdurige onderhandelingen is ook 'overeenstemming bereikt tusschen de En- gelsche en Fransche voorstellen, inzake de zekerheid, die aan de inschrijvers op de internationale leening voor Duitschland zal worden gegeven. Amerika en de herstel-Ie en 5 ng. Uit Washington wordt gemeld, dat men in regeeringskringen aldaar zeer tevreden is over het verloop der Londensche Con ferentie. Ook de benoeming van Owen Young tot commissaris voor de schadever goedingsverplichtingen is met genoegen gezien. In internationale hankkringen verklaart men, dat de herstelleening ten behoeve van Duitschland onaannemelijk zal zijn voor de V.S., indien zij niet den, voorrang krijgt boven de andere verplichtingen. Berlijn ook tevreden. Terwijl de Duitsch-nationale partij in een communiqué aan de pers haar veront waardiging uitspreekt over het uitblijven van de uilnoodiging aan de Duitsche re geering om ter Londensche conferentie te verschijnen, is. men in Berlijnsche offici- eele kringen in het geheel niet ontevreden over het verloop van de besprekingen in de Engelsche hoofdstad. Men ziet met groote tevredenheid de actieve rol die Amerika op de conferentie speelt. De be langen der geldschieters voor de interna tionale leerling loopen geheel parallel met die van do Duitsche regeering en iedere "garantie die zij eischen is tegcljlc een ga- ranto voor Duitschland. Dat de Duitsche regeering een dezer dagen ter conferentie zal worden uitgenoodigd staat natuurlijk vast. In Berlijnsche offlcieele kringen meent men dat de besprekingen te Londen uiterlijk in de eerste week van Augustus geëindigd zullen zijn. VOLKENBOND. De wsderkeerige bijstand Het E n g e 1 s ch e standpunt In een brief aan den secretaris-generaal van den Volkenbond zet MacDonald het Britsche standpunt ten opzichte van* den wederkeerigen hijstand uiteen. Hij verklaart daarin oa.: Zoodra de gelegenheid gunstig is, zullen de regeeringen der geheele wereld met in begrip dergenen, die nog geen lid- zijn van den Volkenhond, bijeenkomen voor de uit werking van een voorstel of voorstellen tot beperking der bewapening. Op het oogen- hlik kan de Engelsche regeering zich slechts verbinden, overeenkomsten te be vorderen, welke een aanzienlijke beperking der bewapening ten doel hebben. v Teleurstelling van Frankrjik Het „Journal des Débats" zegt, dat het Britsfihe antwoord aan den Volkenbond in zake het garantieverdrag "blijkt, dat Enge land thans iedere verplichting tot het ver- leenen van hulp afwijst en zich de volko men vrijheid van handelen voorbehoudt. Dit is, zoo zegt het blad, zeer zeker een eigenaardig voorbeeld op het moment, dat de conferentie te Londen bijeen is. Argentinië keert terug Naar uit Genève gemeld wordt, heeft Argentinië, dat zich in 1920 van de Vol kenbondsvergadering terug trok, thans of ficieel medegedeeld, dat het weer deel zal nemen aan de besprekingen van den Bond. Het heeft een bedrag van 2.300.000 Francs overgemaakt voor achterstallige bijdragen. België. Baren Coppce vrijgesproken. Het proces-Goppée, dat op 19 Mei voor het Assizenhof van Brabant is be gonnen, is Zaterdagavond geëindigd met de vrijspraak van beklaagde. Het Hof zal zich Woensdag uitspreken over den eisch tot schadevergoeding, door den Staat in gediend. i Frankrijk. De godsdienstvervolging. Demoraliseeriag der marine. De minister van marine, Dumesnil, heeft als eerste daad van zijn beleid satisfactie gegeven aan de vrijmetselarij. De kapel voor de marine-etablissementen van Toulon, waarvan Millerand in Augus tus van het vorig jaar den eersten steen heeft gelegd, wordt thans aan haar be stemming onttrokken. Voortaan is het den marine-* utoriteiten verboden, zonder toe stemming van den minister, de marine te doen deelnemen aan plechtigheden met een religieus karakter. De aalmoezeniers, Katholieke, protes- tantsche of joodsche, mogen voortaan niet meer in de hospitalen komen, dan op uit drukkelijk verzoek van een zieke en zij mogen zich bij een dergelijk bezoek in geen geval met anderen onderhouden. Alle dien sten. gebeden, of welke godsdienstige ver richtingen ook zijn streng verboden in de zalen en établissementen van den staat. Nauwelijks heeft de loge weer de leid«- sels in handen gekregen en daarmee de ge legenheid om onder den dwang der revolu- tionnairen discipline, zedelijkheid en gods dienst te gaan uilroeien, of de openljke malthusianistische propaganda neemt weer haar oude proporties aan. Den officieren van het bezettingsleger durft men zelfs allerhande vieze literatuur, toe te zenden, met verzoek ze onder de mi litairen te verspreiden. Men begrijpt, dat deze alles behalve gevleid zijn, zóó laag te worden aangeslagen en het regent dan ook protesten. I Engeland. De Engelsch-Russische Conferentie. Handelsverdrag tot stand gekomen. Rakowsky heeft aan de „Evening Stan dard" medegedeeld, dat het handelsverdrag tusschen Rusland en Engeland tot stand is gekomen.. De bedoeling jwüdit Jifindals- verdrag eerst te ondertekenen, nadat een algemeen verdrag is gesloten, doch indien het algemeene verdrag niet tot stand komt, zal het handelsverdrag afzonderlijk wor den onderteekend. Spanje: Dc Spanjaarden in Marokko. Een republiek der Riffs? Da „Matin" bevat zeer merkwaardige onthullingen van Henry de Korab. Deze mededeelingen komen hierop neer, dat de Riffbewoners sinds lang een republiek zou den hebben gevormd, waar Abd-el-Krim do president van zou zijn. Na gewezen te hebben op het geheimzin nig karakter, dat het Riff gebied heeft kun nen behouden, zegt hij, dat. uit de tegen strijdige berichten toch duidelijk blijkt, 'dat het Spaansche leger niet vecht tegen een samenraapsel uit opstandige stammen. Hij verneemt, dat de streek achted de on toegankelijke rotsenkust een staat in wor ding bergt, met parlement en regeering en een president, welke functie dan' door Abd- el-Krim hekleed wordt. Griekenland. Gevechten in de Kamer. Ontslag der regeering. Woeste tooneelen hebben zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de Grieksche Kamer van Afgevaardigden voorgedaan. Het was zóó erg, dat sommige afgevaardigden elkander met de vuisten bewerkten, terwijl voorts ook wandelstok ken er aan te pas kwamen. Op een gegeven moment zag men zelfs twee oud-ministers even huiten den ingang van de zaal op den stoffigen marmeren vloer van den wandel gang worstelend over den bodem rollen en met de vuisten hevig op elkaar losbeuken. Deze woelige zitting, die Vrijdagavond zeven uur aanving, duurde voort tot den volgenden morgen acht uur. Na middernacht vielen eenige aanhan gers van Kafandaris de tegenwoordige re geering heftig aan. Een der afgevaardig den bezigde beleedigende woorden tegen Venizelos en verwekte daardoor een onbe schrijfelijk lawaai. Kort daarop ontstond een hevige ruzie tusschen den oud-minister Hadjikiriakos, minister van Marine in het kabinet-Ven-i- zelos en admiraal Kakoelodis. Eerstge noemde had zich geürgerd aan persoonlijke opmerkingen van den admiraal en eischte van hem voldoening. Een heftige woorden wisseling tusschen heiden was het gevolg. Plotseling gaf de admiraal zijn tegenstan der eenige vuistslagen. Al vechtende gin gen zij de zaal uit en men zag hen over den vloer van den gang rollen. Ildajikiriakos kwam er het slechtst af. Hij verscheen later weer met gescheurde kleeren en doodsbleek in de zaal. Hij is voornemens zijn tegenslapder tot een duel uit te dagen. De zitting werd tot 's avonds verdaagd. In deze avondzitting zou heslist worden over liet lot van de regeering van Papa- nastasioe. Eet resultaat was. dat een motie van vertrouwen in de regeering werd ver worpen met 158 tegen 131 stemmen waar op de regeering haar ontslag indiende. Perzië. Amerikaansche consul vermoord. De staat van beleg afgekondigd De Amerikaansche consul te Teheran is door het gepeupel vermoord. In verband met deze moord is de staat van beleg afgekondigd. De teraardebestel ling had gisteren reeds plants met groote militaire eer. Amerika. De opstand in Brazilië De revolutie mislukt? De Amerikaansche regeering verneemt uit Santos, dat de revolutionaire beweging te Sao Paulo mislukt is en de positie van de federale Tegeering aanzienlijk verbetert Een ander bericht zegt dat de opstande lingen in Sao Paulo in een wanhopige conditie verkeeren. De pogingen om ook de andere staten tot den opstand over te halen zijn geheel mislukt. De regeeringstroepen wier aantal vijfmaal zoo sterk is als dat der opstandelingen beletten iedere hulp verleening aan de ingeslotenen. "Verder trachten zij de opstandelingen huiten de "stad te lokken ten einde beschadiging van de sfad zelf te voorkomen. Uitvoering der Warenwet. Het meelbesluit. In Stsbld. 313 is opgenomen het K. B van 20 Juni tot toepassing van de artt. 14 en 15 der Warenwet op meel. In dit besluit wordt onder Art. 1 aan gegeven, welke producten aangeduid mogen en moeten worden met den naam óngébuild meel of volmeet; b. Gries meel, waarhij dient opgemerkt, dat griesmeel van boekweit, haver en gerst, ook mag worden aangeduid met den naam grutten of gort; c. Bloem of gebuild meel (rijstebloem mag ook als rijstemeel, boek weitbloem als boekweilmeel worden aan geduid); d. Vlokken (vlokken van haver mogen ook worden aangeduid met den naam: havermout, die van gerst, met den naam: gort mout); 2. Gemengd meel, onderscheiden!: jk ge mengd griesmeel, gemengde bloem en ge mengd o vlokken 3. Binnenlandsch rneel en bloem, meel en bloem, gemalen uitsluitend van inland- sclie tarwe of rogge: voor zoover het water gehalte hooger is dan 16.5 pCt. Deze aan duiding moet op of aan de verpakkin,. zijn aangebracht. Sago valt eveneens onder het Meelbe sluit. Bepaald is om.: Producten, die in uiterlijk voorkomen op sago gelijken en ten doel zouden kunnen hebben dit te vervangen, moeten worden aangeduid met dm naam van de grond stof, waaruit zij 2;m verkregen, gevolgd door het woord sago, bijvoorbeeld tapioca- sago, aardappelsago. Een soortgelijke bepaling is ook vastge steld ten opzichte van tapioca. Ook ten aanzien van puddingpoeder, pa neermeel, bakmeel of zelfrijzend bakmeel, macaroni en vermecelli is in dit besluit uitvoerig omschreven, wat daaronder ver staan wordt. Van belang voor den consument is ook Art. 9 van dit besluit, luidende: De toevoeging van het woord „eier" aan den naam van eenige waar, in dit besluit bedoeld, mag alleen geschieden wanneer per kilogram dezer waar ten minste 55 gram inhoud van eieren of ten minste 55 gram dooiers van eieren aanwezig zijn, met dien verstande, dat ook een daaraan evenredige hoeveelheid gedroogd eierpoe- der of eidooierpoeder mag worden ge bruikt. Waren, die in eigenschappen of uiterlijk voorkomen gelijken op een der waren bier- voren genoemd en ten doel zouden kunnen hebben die te vervangen, mogen niet dan met toestemming van den minister of on der dooï hem te stellen voorwaarden wor den aangeduid met namen, waaruit de aard en de samenstelling niet of niet vol doende blijken. Dit besluit treedt eerst in werking den 17den Januari 1925. Jan van Rijzewijk. Ridder St. Sylveste r-o r d e. Ter feest vergadering van, bet R.-K. Vak bureau, Zaterdag bij gelegenheid van zijn derde lustrum te Utrecht gehouden, werd door den geestelijken adviseur, pastoor J. G. van Sehaik mededeeling gedaan van een uit Rome ontvangen telegram, waar uit blijkt, dat aan het lid der Tweede Kamer den. heer J. van Rijzewijk (Til burg), die gedurende 15 jaar onafgebro ken het voorzitterschap van het Bureau van de R.-K. Vakorganisatie vervulde, benoemd was tot ridder in de orde van den E. Sylvester-Paus. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. In de commissies der Londensche confe rentie is op eenige voorname punten over eenstemming bereikt. Amerika en Duitsch land zeer tevreden. Baron Coppée vrijgesproken Engelsch-Russisfch handelsverdrag ge sloten. Hevige gevechten in de Grieksche Ka mer. De regeering neemt haar omslag. De opstand in Brazilië schijnt te ver loop en. BINNENLAND Uitvoering der Warenwet. Melkbe- sluit. Ernstig autc-onge!uk' tg Amsterdam. 1 Twe9 dccden en gewenden. (Gemengde be richten 2e blad). Pastoor Van Sehaik da versierselen de zer orde overreikend, kweet zich van zijn taak om namens Mgr. A. Diepen den Bos- schen-diocesaan Van Rijzewijk geluk te wenschen met deze hooge onderscheiding door Z. II. den Paus verleend. De opvolger van het Kamerlid Hugenholtz. Zooals red3 dadelijk na het overlij den van het Tweede Kamerlid ds. Hu genholtz werd medegedeeld, zou na ds. v. d. Heaven, die het Kamerlidmaatschap niet ambieerde, ook de heer P. Moltma- ke>r, die daarop volgde, de benoeming niet aanvaarden. Thans heeft de heer Molt- maker van zijn niet-aanvaarding van den zetel bericht gezonden aan den voorzittei van het Centraal Stembureau. Aan de beurt is nu de heer J. Reijnders lid van den Utrcchtschen gemeenteraad en. de Provinciale Staten. Deze zal dan al leen den zetel aanvaarden, indien hij voor dit zittingsjaar non-activiteitsverlof van de. directie der Ned. Spoorwegen kan krijgen. Ce Stichteres ter Eucharistische Cuiieressen. Nederland en hel eerste Eucharistische Congres De Euchar'sti&cCr Congressen danken hun oorsprong een vrouw, Emilie Tamisier, in 1835 geboren en in den ouder dom van 76 jaar te Tours overleden. Van haar prille jeugd af had zij gov. bijzondere Js- rucht tot het H. Sacra ment des j. .aars, die nog toenam, toen /ij op twa-AEarigon leeftijd intrad in een pensionaat der Dames du Sacré Coeur. Haar verlangen .-m later in een klooster te treden Wtrrd niet vervuld, elke poging daartoe misluk'e. Een ontmoeting met den Eerbiedwaar- aigen Pater Eymard, stichter van de Con- gm»aiie der Priesters van het H. Sacra- men, en met mijnheer Dupoht, den heili gen man van Tours, verlevendigde haai verlangen om zich geheel aan het H. Sa crament dienstbaar te maken. Ondertusschen beproefde God haar door lijden en kruisen, om haar voor 'e bereiden op de groo'e taak, die haar wachtte. In de jaren 1873—1874 ijverde zij voor bedevaarten Daar steden, waar een Euci' i- ristisch wonder had plaats gehad. Zij kwam in die jaren in verbinding met v !o hoogstaande priesters en lecken, die ijver den voor do uitbreiding van de gods vrucht tot het Allerheiligste, o.a. met den: hekenden M;v- de Ségur, die, ondanks ja renlange blindheid, door woord en ge-< schrift machtig veel wist te arbeiden om het geloof in Frankrijk te behouden. Bij een bodevaart in 1874 naar Domy in Fransch Vlaanderen, had als vrucht dier edele samenwerking het eerste Fran sche nationale Eucharistische Congr 3 plaats. Hier rijpte in den geest van Emilia Tamisier het plan om deze congressen in ternationaal te maken, alle volken sac.m te doen komen om eer en lof aan Jezus n het H. Sacrament te brengen. Mgr. da Ségur en anderen werden hiervoor, gewon nen. Frankrijk scheen echter wegens de in die dagen uitgebroken kerkvervolging niet het aangewezen land om de Katholieken van allo landen te vergaderen. Een vurig katholiek, M. de Pélerin, wees haar daar om op België als op het land, waar liet feest van het H. Sacrament zijn oorsprong had gevonden en dat dus bij uitstek ge schikt scheen om ook de bakermat te we zen van de internationale Eucharistische congressen. Mgr. de Ségur was onmiddel lijk voor dit voorstel gewonnen en gaf haar een aanbeveling mee voor de bis schoppen, schreef zelf aan den Aarlshis-* schop van Mechflen, Zijn Eminentie Kar dinaal Dechamps C.ss R. en stelde een smeekschrift op aan den Paus. Mejuffrouw Tamisier begaf zich naa{

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1