Zaterdag 19 Juli 1924 De Nederiandsche Staatsinrichting, 'JET VERBINDEN EN DE NUMMERING DER LIJSTEN. Een eenvoudige veronderstelling. Wat genoteerd dient te wor den. -- Hoe liet geschiedt. Niet noodig. Talloozé combinaties. Dat is de ware! In de Staats courant. .Wanneer twee dagen na de beslissing TaQ het Hoofdstenibureau gren beroep is ingesteld, of anderszins wanneer de Ge deputeerde Staten een eindbeslissing heb ben gegeven, deelt elk Hoofdslemburoau aan het Centraal Stembureau mede, welke geldige lijsten zijn ingediend. Onmiddel lijk nadat alle Hoofdstembureaux in deze hun plicht hebben gedaan, brengt liet Centraal Stembureau de ontvangen mede- deelingen in De Staatscourant ter open bare kennis. Vier dagen lang wordt thans de gelegenheid open gesteld om de lijsten tot een groep te verbinden. Oin goed te begrijpen, wat dat verdun den natuurlijk geen physische daad wil zeggen, zullen wij een eenvoudige ver onderstelling maken. Onze R.-K. Partij dient in alle 18 Kies kringen een lijst is. Nu kan zij al die 18 lijsten op zich zelf laten staan; zij kan ook als 't ware er één lijst (lijstengroep) van maken; of, zooals bij de verkiezingen 1922 met succes is gebeurd, van de 18- iijsten, verschillende groepen b.v. drie, vier, vijf vormen. Dat maken van verschil lijsten tot één of meer lijstengroepen noemt men nu verbinden. Hierbij dient ge noteerd te worden, dat lijsten, in een en denzelfden kieskring ingediend, niet kun- worden verbonden. Wanneer, om een voorbeeld te nemen, de R.-K. Partij in Kieskring XVIII (Limburg) twee lijsten indienen, dan blijven deze op zich zelf staan. Natuurlijk mag ook niet een en dezelfde lijst deel uitmaken van twee of meer groe pen, zoodat het ongeoorloofd is b.v. de ka tholieke lijst in Utrecht te verbinden met een groep Utrec-ht, Groningen, Drente en et een groep Utrecht, Zeeland, Limburg. Het verbinden geschiedt op de volgende wijze: Bij de candidaatstelling wijzen de onderteekenaars een zoogenaamden ge machtigde met w voor noodgevallen ??n plaatsvervanger aan. Als nu bijvoor beeld do gemachtigde van de R.-K. lijst in Kieskring XVIII (Limburg) en die van de R.-K. lijst in Kieskring XIH (Utrecht) een gemeenschappelijke verklaring schrif telijk bij het Centraal Stembureau inleve ren, dat zij die twee lijsten tot één groep willen maken, dan is het aldus genaamd verbinden van lijsten een feit geworden. Bij een soort van lijsten is echter die verklaring niet noodig. Zij worden van rechtswege als één groep, als één lijst be- êchouwd. Dat zijn namelijk de zooge naamde gelijkluidende lijsten, die, hoewel in verschillende Kieskringen ingediend, toch dezelfde candidaten, iq. gelijk-getal ?n in dezelfde volgorde bevatten. Wel wordt wederom de verklaring ge- oisclit, wanneer men de gelijkluidende lijs ten deel wil laten uitmaken van een groep, die ook nog niot-gelijkluidende lijsten be vat of uit andere gelijkluidende lijsten be slaat. Bijvoorbeeld: in Kieskring I (Noord- Brabant I) en in Kieskring II (Noord-Bra bant II) dient de R.-K. Partij een gelijk luidende lijst in, welke twee van rechts wege verbonden lijsten ze door de verkla ring van gemachtigden kan verbinden met ten heel andere lijst, welke zij b.v. inge diend heeft in Kieskring XV (Overijsel). Maar ook kan zij ze op deizelfde manier verbinden met twee anders-gelijkluidende lijsten, die b.v. ingeleverd werden in Kies- tóng ni (Gelderland I) en Kieskring IV* (Gelderland II). Hit dit voorbeeld bemerkt men. wel al reeds, dat tallooze combinaties te vormen rijn. Practisck komt men tot bet besluit, dat vier soorten lijsten of lijstengroepen mogelijk zijn en wel: k lijstengroepen, bestaande uit louter Kiel-gölijkluidende lijsten; 2. lijstengroepen, waarvan gel ij kl ui den- Se lijsten deel uitmaken; 3. gelijkluidende lijsten: I b op zich zelf staande lijsten. Nadat de tijd voor de liefhebbers lot Jmjinding is verstreken, gaat het Centraal Nemibureau in een voor de kiezers toe- I Zankelijke zitting loten. Elk der vier ge* toomde lijsten of lijstengroepen krijgt bar eigen, apart nummer. Eerst wordt fcn lotje genomen voor de lijstengroepen in de gelijkluidende lijsten (13). "Wan eer nu de R.-K. Partij al haar 18 lijsten. slechts één groep had verbonden, en "tóo groep trekt nummer 10, dan ontvangt p der lijsten in alle verschillende Kies- Bingen dat nummer. En van Noord tot pid, en van Oost tot West kan de strijd- j e; schallen: Stemt op lijst nominer 10, bl is de ware! jÏÏoeft daarentegen onze partij van haar lijsten meerdere groepen gevormd, dan p'JSt elke groep een ander numoner, de 'JStea echter steeds het nummer der jj'wp, waarvan zij deel uitmaken. Zuiver p'jkluidende lijsten hebben van zelf ook "p.?11 hetzelfde nummer. -J'i een tweede trekking ontvaugen op Ifstaande lijsten (4) een nog niet 0p?ekeud nummer. ,.a, het. vervullen van deze voorschriften lijsten eindelijk officieel klaar. On verwijld plaatst het Centraal Stembureau ze, naar de Kieskringen gerangschikt en met vermelding van haar nummers, in De Staatscourant. FR. CUNIBERTUS SLOOTS, Weert. O. F. M. Buiten). Weekoverzicht. Buiten op straat zijn een stel jongens aan 't spelen, of liever» ze moeten nog be ginnen. Er worden nog onderhandelingen gevoerd, zij zijn aan 't confereer en. En 't is merkwaardig zooals die kleine apen de groole en gewichtige menscben kunnen nadoen. Zooals ze daar aan 't kibbelen zijn, zou men zweren, dat ze de conferen ties der geallieerde mogendheden nabootsen. Er is d'r een ,,dio 'm mot weze" en daar toe wordt er afgeteld. Maar 't komt nooit uit, 't gaat altijd op do een of andere ma nier „valsch" en dan beginnen ze weer opnieuw. Zoo is het eveneens gegaan met alle na- oorlogsche conferenties. Altijd was er bet een of het ander, dat roet in het eten wierp en dan was de conferentie weer mislukt. Toch probeerde men het telkens weer op nieuw en de jongste poging is de conferen tie'te Londen. Optimisten zeggen, dat deze conferentie nu toch eindelijk resultaat zal hebben, want vooreerst zijn alle gede legeerden vol begeerte om den vrede te herstellen, die al zou lang aan de wereld is onthouden, en zijn zij bijeen onder pre sidium van Mac Donald, die al op de no minatie staat voor den Nobelprijs voor den vrede. En vervolgens moet de confe rentie slagen, omdat een mislukking de meest keillooze gevolgen na zich zou slee pen. Is men niet na eindeloos knoeien er toe gekomen een plan van deskimdigen te laten aanvaarden door alle regeeringen en nu het eenmaal zoover is, wie van de vertegenwoordigde landen zou bet aan durven dat met zooveel zorg gecons!rueer- de bouwwerk omver te stooten? De conferentie. Zoo slaan wij dan vol verwachting te staren over de zee naar Londen, waar de gedelegeerden van 10 geallieerden landen bijeen zitten. Mac Donald beeft liet presidium aan vaard en het is to hopen, dat het hem in dio kwaliteit ook gelukken mag te verwe zenlijken, dat de conferentie niet afdwaalt op zijwegen, maar zich uitsluitend en al leen bezig houdt met het deskundigenplan. Mac Donald heeft dat in zijn openings rede vooropgesteld als een onmisbare voor waarde voor het welslagen. Dat erbij slee pen van andere min of meer met de hoofd zaak verband houdende kwesties is de oorzaak geweest van het stranden van zoovele voorafgaande conferenties. Ook nu zouden do Fransche nationalisten gaarne de kwesties van de Fransche veiligheid en van de intergeallicerde schulden er bij betrokken hébben, om zoodoende in ruil voor een welwillende houding t.o.v. het deskimdigen plan concessies van de an dere geallieerden te verkrijgen wat die beide kwesties betreft. Maar Mac Donald wil er geen politiek in hebben, het moet „business" blijven, nuchtere zakelijkheid: hoe kan het mogelijk gemaakt worden dat Duitschland betaalt. Daarbij komen twee hoofdzaken naar voren: het herstel van de economische eenheid van Duitschland en waarborgen voor de Londensche en New- Yorkscho geldschieters, dat zij hun rente en aflossing behoorlijk ontvangen. Maar eilacie-' men behoeft heuscli niet tot bijzaken af te dalen om geharrewar te voorschijn te roepen. In deze twee hoofd zaken schuilen genoeg voetangels en klemmen om de confereerende gedelegeer den vast te grijpen. Hot herstel van Duitschlands economi sche eenheid! Frankrijk moet dus de Roer bezetting opheffen, alsmede de Regiespoor wegen laten loopen.d.w.z. voortaan laten loopen onder Duitsche regie. Maar het jvenscht deze productieve panden niet zoomaar te laten schieten en wil er iets anders voor in de plaats hebben, b.v. mili taire sancties. Maar daar komen de financiers met hun eischen: geen sancties dan onder goedkeuring van alle mogendheden en ver tegenwoordigers van ons, de geldschieters. Vervolgens willen zij een onpartijdig li chaam om overde eventueele tekortkomingen van Duitschland te oordeelen. Neen, zegt Frankrijk, daarover heeft alleen de Com missie van Herstel' te oordeelen en in de Commissie van Herstel hebben wij het meest te zeggen. Dank je wel, antwoorden de financiers weer, wij zorgen liever voof onze eigen belangen en kunnen dat beter doen dan de Franschen van die Commissie "Want het is wel heel pleizierig om oen boel geld te ontvangen, maar op do inter nationale geldmarkt heeft dat toch baken en oogen. Wanneer een land te veel geld krijgt, daalt de waarde van dat geld en iedere waardeverandering van 't geld heeft z'n eigenaardige storingen op de wissel markt en dan heet het oppassen voor de financiers. Het zij voldoende dit even aan te stip pen om onzen lezers een denkbeeld te geven van de tegenstrijdige belangen, wel ke de portemonnaies der Londensche en New-Yorksche geldschieters hebben en Herriot, die moet opkomen voor de Fran sche belangen. Wanneer allen stokstijf op hun stuk blijven slaan, is die kloof nooit te over bruggen: maar men is immers in Londen bijeen cm eens te praten en wederzijds wat toeschietelijk te zijn. Men heeft 3 commissies benoemd, die op hot oogenblik bezig zijn om die zaakjes te behandelen. De eerste comttnisie heeft tot taak, de vraag van de bevoegdheid tot hét vaststel-' len van Duitschlands in gebreke blijven op te lossen. Dat gaat dus over de macht van de Comtaissie van Herstel. De tweede commissie moet uitmaken op wat voor manier het beste het herstel van Duitsch land# economische eenheid zal plaats vin-: den. De derde commissie heeft de Duit- ech betaling te verdeelen. Zij zijn op 't oogenblik met lust en ijver aan den slag gegaan, wij zullen ze dus maar laten mod deren. Ook zijn er te Londen verscheidene nieuwsgierige menschen, die verklaren dat zij daar louter voor 'hun pleizier zijn. Zoo is er b.v. Mellon, de Amerikaansche mi nister van de schatkist, en Hughes, Ame- rikaansch minister van buitenlandsche zaken; dr. Schacht, de directeur der Duit sche Rijksbank en Oberregierungsrat Meyer. Al deze menschen nemen toevallig net in Londen hun vacantie. Het D a w e s-p I a n. Wanneer nu do Londensche conferentie slaagt en de tenuitvoerlegging van het deskundigen- plan is verzekerd, wat dan? Het lijkt ons niet ondienstig in dit ver band te wijzen op een artikel van prof. dr. C. A. Verrijn Stuart uit Utrecht. Deze 'hoogleeraar schrijft o.m. het. volgende in de N. R. Crt. naar aanleiding van een brief van den Berlijnschen correspondent van dat blad, waarin deze laatste spreekt over de in Duitschland thans zeer verbrei de opvatting, dat de aanvaarding van het deskundigen-rapport inzake de schade vergoeding aan het land onvervulbare ver plichtingen oplegt, maar dat dit feit aan do aanvaarding niet in den weg behoeft te staan, wijl de tijd thans, vóór Duitschland werkt, en men mag verwachten, dat met name Frankrijk, België en Engeland eer lang c-en geopend oog zullen krijgen voor de gevaren met welke de betaling door Duitschland ran de verlangde sommen het economisch leven dier landen bedreigt, izoodat vermoedelijk eerlang van de geal- lieerden zeiven voorstellen zouden komen tot herziening van de regeling in voor Duitschland gunstigen zin. Prof. Verrijn Stuart acht dit een ge vaarlijke opvatting, omdat hij het ondenk baar acht, dat Frankrijk mede het initia tief zoude nemen, om na enkele jaren op nieuw do op Duitschland drukkende lasten te verlichten. En toch is een andere, buiten Duitsch lands grenzen niet minder verbreide op vatting, naar rnjine meening, aldus prof. Verrijn, ten minste even gevaarlijk als de vorengenoemde, t.w. deze, dat Duitschland de uit het rapport Dawes voortvloeiende lasten inderdaad zou kunnen dragen. Ware dit 'het geval, dan zon men de uit do Londensche conferentie, zoo deze slaagt, resulteerende oplossing van 't pro bleem als een, althans voor geruimen tijd, definitieve mogen begroeten. Het in alle landen naar geleidelijk herstel snakkend bedrijfsleven zou, op dezen grondslag zich stellend, naar mijn vaste overtuiging dan echter een nieuwe ontgoocheling tegemoet gaan. De stemming tegenover Duitschland is, ondanks de in de gansche geschiedenis ongeëvenaardo betalingen die het ter uit voering van het verdrag van Versailles reeds deed, in zeer wijden kring, meen ik, nog altoos deze, dat het moedwillig in ge- bïeke blijft, en dat het, nu de gelegenheid geboden wordt om de fantastische last die het in 1921 te Londen werd opgelegd bin nen redelijke grenzen terug te brengen, deze mogelijkheid zonder veel pruttelen heeft te aanvaarden, zich verder koest heeft te houden en te betalen wat het nu schuldig wordt. De historische absurditeit van een weerloos Duitschland te midden van sterker dan ooit tevoren gewapende vijanden moet de Volkenbond dan maar te tzijnertijd tot een oplossing trachten te brengen. Deze opvatting iiu dunkt mij is gevaar lijk, wijl zij op een met de werkelijkheid niet rekenende illusie is gebouwd. De vraag waar het bovenal op aankomt is deze, kan het bedrijfsleven in het verarmde en ver minkte Duitschland to beginnen met 1929 jaarlijks 2,5 milliard goudmark voor de afbetaling der schadevergoeding opbren gen? En deze vraag meen ik, met alle be scheidenheid welke tegenover de deskun digen-commissie betaamt, maar toch met alle beslistheid ontkennend te moeten be antwoorden. Ieder is het er nu wel over eens, dat die betaling enkel denkbaar is in den vorm van een, saldo van Duitsche vorderingen op het buitenland (uit anderen hoofde dan de lieerden moet worden afgedragen. Dit be- teekent dus, dat de Duitsche schulden aan het buitenland (uit andere hoofde dan do schadevergoeding ontstaan) bij gelijkblij vende vorderingen van Duitschland op liet buitenland met 2,5 milliard vermin derd, of omgekeerd de vorderingen van Duitschland op het buitenland met dit be drag verhoogd moeten worden, of einde lijk, dat een vermindering der eerste met een verhooging der laatste moet gepaard gaan, beide dan tot zoodanig bedrag, dat er ten slotte een jaarlijksch excedent van vorderingen boven schulden ten beloope van het verdrag van 2,5 milliard ontstaat. Waar nu, volgens het Mc. Kenna-rapport, het Duitsche kapitaal in den vreemde be legd sedert 1914 van 28 tot 8 milliard is teruggeloopen, de rentevordering op het bujtenland dus even'redig is gedaald, tor- wijl het buitenland omgekeerd door beleg ging in Duitschland een belangrijke jaar- lijksohe vordering op Duitschland ver wierf; het goederenvervoer door Duit- schers voor buitenlandsche rekening onge twijfeld eveneens zeer belangrijk is ver minderd, en Duitschland cte baten uit bet vreemdelingenverkeer niet willekeurig kan opvoeren, is het duidelijk, dat het voor de schadevergoeding vereischte saldo enkel door verandering in de verhouding tus- schen den goederen in- en uitvoer kan worden gekweekt. Vóór den oorlog nu waren de cijfers van den in- en uitvoer in Duitschland als volgt (bij een bevolking van gemiddeld 65,3 millioen tegen ongevee* 64 thans); Gemiddeld 1909—'18 Invoer Uitvoer millioenen mark 1 .(kondstoffeg 4460.5 i 12,50.4 Voedings- en genot middelen 2601.0 Levende dieren 255.1 Halffabrikaten 1101t Fabrikaten L.-'isji Totaal 9725 8245.8 Het saldo-invoer was een vergoeding voor kapitaalverstrekking, transportdienst, vreemdelingenverkeer boven hetgeen Duitschland uit dezen hoofde aan het bui tenland te betalen had. Maar is het, vraag ik, nu inderdaad denkbaar, dat het tegenwoordig Duitsch land, dat maar 20 van zijn ijzerpro ductie van 1913 behield en van zijn kolen- productie maar 68 waarvan dan nog de verplichte leveringen moeten worden af getrokken; welks kapitaalgebrek nu wel voor ieder duidelijk werd; welks industri- cele productiviteit thans op niet meer dan 70 van hetgeen dezelfde fabrieken vóór den oorlog levrden worden gesteld,en wélks landbouwproductie aanzienlijk is terug gegaan, in de genoemde cijfers van zijn in- en uitvoer zoodanige wijziging zou ver mogen te brengen, dat het uit de vruchten van zijn arbeid de verhouding tusschen in- en uitvoer ten gunste van den laatsten met 2,5 milliard verhoogt? En zulks, niet tegenstaande de invoer die ter betaling van den bovengenoemden „onzichtbaren uitvoer" strekt zeer aanzienlijk moet zijn afgenomen? Indien het tegenwoordig Duitschland zijn uitvoer zou vermogen op te voeren tot het peil hetwelk voor de be taling van zijn schadevergoeding wordt gevorderd, waarom was dan, mag men vragen, de uitvoer in de voor-oorlogsjaren niet reeds op veel honger peil gebracht? Aan lust om den uitvoer te vergrooten heeft het destijds toch niet ontbroken? NuggeS gesn Jeuk. geen bulten Steekt Uw huid Akker' Isem verkoelt heerlijk e tfcn nacht. Probeer h« lult ge verbaasd staan Bovendien, gesteld, wat ik voor onmoge lijk houdt, dat het Duitsche exportbedrijf inderdaad zou kunnen presteeren hetgeen er thans van wordt verlangd, dan zóu het voor de overige wereld, die nu eenmaal voor niets meer bevreesd is dan voor goed- koopen invoer, een ware ramp wor den. Om zijn uitvoeren aanzienlijk te ver meerderen moet Duitschland door goed- koope offerten het buitenland tot koopen bewegen. Maar blijkens een medodeeling in lo Monde Economique van 24 Februari 1923, onlangs door Herirot in do Kamer bevestigd, heeft Frankrijk in 1922 de aan vaarding geweigerd van goederen op scha- dovergoedingsrekening te leveren tot een bedrad van 741 millioen goudmark, om dat zijn industriëlen do gevolgen van dien 'aanvoer vreesden! De klachten over de hiet-aanvaarding door Duitschland van den 8-uren-dag wijzen in dezelfde -rich ting. Natuurlijk kan Duitschland enkel dan goedkoop leveren, wanneer zijn pro ductiekosten laag zijn. En wanneer het Duitsche volk,'om zijn verplichtingen te kunnen voldoen, bereid is onder ongunsti ge arbeidsvoorwaarden te werken, dan verzetten zicli de arbeiders elders tegen dergelijke concurrentie. Hoe men het wendt of keert, het schadevergoedingspro bleem blijft ook na aanvaarding van het rapport-Dawes onopgelost. Het rapport wijst op liet feit, dat de in flatiewinsten landbouw en nijverheid heb ben in staat gesteld hun schulden af te doen en de industrieelo outillage uit te breiden en te verbeteren. Beide feiten staan vast. Maar de aflossing der in groo- te hoofdzaak binnenslands aangegane schulden betoekent enkel een gewijzigde verdeeling van volksrijkdom en volksinko- nien in het eigen land, terwijl het obligo, hetwelk het rapport voorstelt op deze be drijfstakken te leggen, een vordering van het buitenland wegens rente en aflossing beteekent, waaraan enkel door verhooging van hot bedrag van den uitvoer kan wor den voldaan En wat de verbeterde bedrijfs inrichting betreft, wat baat deze, indien het vlottend kapitaal ontbreekt om de be drijven in gang te houden, en er geen loo- nende afzet voor de producten te vinden is? Het fatale van den toosland os, dat aan Duitschland thans vermoedelijk niets an ders overblijft, dan zijn handteekening to plaatsen onder een document, hetwelk niet minder onuitvoerbaar is dan de regeling, die het vervangt. Tot zoover prof. Verrijn. Het „Vaderland", dat over dit artikel ook spreekt, voegt er aan toe: „Prof. Verrijn Stuart zegt o.i. volkomen terecht, dat Duitschland geen 2i milliard per jaar kan opbrengen, maar bij ziet over het hoofd dat de commissie van over dracht Duitschland zelfs van alle betalin gen ontslaan mag. Engelscbe en Ameri- kaansche. economisten hebben juist in dit instituut der commissie van overdracht de kern van 't lieelo plan-Dawes gezien en in Frankrijk zijn er ook reeds die meenen, dat het noodig is maatregelen te nemen tegen de actie der commissie van over dracht. De Temps schreef dezer dagen reeds: het is mogelijk, dat Duitschland niets betaalt en toch niet in gebreke isl Nauurlijk is bet zoo en hot is zeer geluk kig, dat dit zoo is. Wil men een andere regeling, dan zal men 't heele plan-Dawes moeten verwerpen, want zonder de com missie van overdracht is het plan zeker onuitvoerbaar". Zooals dezer dagen gemeld, heeft de Amerikaansche financieele deskundige, Owen Young, den post van agent-generaal voor de herstelbetalingen aanvaard. Hij wordt dus de leider van die commissie van overdracht. Bovendien heeft de Ameri kaansche regeering toegestaan dat een Amerikaan gekozen wordt in de Gomanis- sis yan Herstel. Door deze medewerking van Amerüu? worden de vooruitzichten voor het lot vaof het rapport op de Londen- nfi» zeer verbeterd. i Zag h loei Pa ff ja. He; dV.bf van eerste minister of president is gen ivoor- dig een. ongezonde bezigheid. Zoo pas is een aanslag gepleegd op dr. Seipel, na weer op den Egyptischen premier Zagh- loel Pasja. Gelukkig heeft Zaghloel het' voorbeeld van dr. Seipel gevolgd en zijn beiden alweer uit het ziekenhuis ontsla-- gen. Do aanvaller van Zaghloer was een' Egyptische jonge man, die in Berlijn stu deerde. Hij wilde, volgens zijn zeggen, do onderhandelingen met Engeland verhinde-' ren, omdat do extremistische volgelingen van Zaghloel dat beschouwen als een; zwakheid van den premier. Zooals men weet, strijdt Zaghloel voor algeheele on* afhankelijkheid van Egypte en voor inn lijving van Soedan, terwijl de Engelschen' hun bezettingen en protectoraat aldaar; niet willen opgeven. Brazilië. Toen do revolutie in Saa Paulo pas begon was do Braziliaanscka, regeering er als do kippen hij om to be-* richten dat de orde hersteld was en nog voortdurend bericht de regeering, dat ds robellenworden teruggedrongen.met 't gevolg dat thans Sao Paulo geheel in de macht der rebellen is en zij tot op zeer korten afstand van Santos zijn genaderd. Of ze daar mo menteel nog zijn en of do kansen voor de revolutionairen gunstig staan, is niet te zeggen. Daartoe zijn de berichten te onbe trouwbaar, maar uit het feit, dat aller- wege wordt toegegeven, dat de toestand ernstig is, blijkt, dat de opstandige bewe ging krachtiger is dan een aldaar gewoon muiierijtje. Vooreerst is Sao Paulo een belangrijke stad met 600.000 inwoners en het centrum van uitgebreide koffiecultures. En vervol gens ligt er vlakbij de havenstad Santost die ieder oogenblik in de handen der re bellen kan vallen. De actie schijnt uit te gaan van de militaire partij en gericht o.a. tegen liet financieel beheer der rc- VOETBAL. Om den Miss-Blanche-beker. Do wedstrijd RotterdamHamburg, dio aanvankelijk op 3 Augustus was vastge steld, zal thans op het terrein van Sparta gehouden worden op Zondag 17 Augustus. De wedstrijd ia Hamburg zal dit jaar niet gehouden worden. DE VIIISTE OLYMPIADE. Het zwemtournooi. Onzo landgenoot Hemsing (Y) is in da finale van het treinplin-springen voor hee- ren nummer 8 geworden, terwijl bij heb schoonspring'en voor dames mej. G. Klap wijk nummer G en moj. E. Ban te nummer 17 werd, in de series. Mej. Baron, die bij het Olympische zwem. lournooi in haar serie van het nummer 200 M. borstzwemmen voor dames won en een korteren tijd van allen maakte, doch ge diskwalificeerd werd, zal Zaterdag of Zon dag a.s. in het bassin van Tourelles een aanval doen op het wereldrecord 200 M. borstzwemmen voor dames. Het zwemmen vrm mej. Baron heeft zeef de aandacht der Amerikanen getrokken, die haar hebben uitgenoodigd, op hun kos ten naar Califomië te komen. De finale van hot waterpolc-tournopi is met 3—0 loor Frankrijk van België ge won- Roeien. Holland wint. Donderdag is voor het eerst een Holland- s5he ploeg er in geslaagd een eersten prijs •te winnen. Het was de La-ga-twee zonder stuurman, dei heeren Bossingh en Beynen, die hiervoor hebben gezorgd. De uitslagen luiden Twee 7, onder stuurman: 1 Hol land (Rossingh en Beynen, Laga), 6 min. 19 2/5 sec.; 2 Frankrijk 6 min. 21 sec. Dö Engelschen, die in den voorwedstrijd ge makkelijk door de "Fransche ploeg gesla gen waren, kwamen niet op. Yier met stuurman? l. Zwitser land, 7 min. 1G sec. 2 Frankrijk 7 min. 21 •sec.; 3 Amerika; 4 Italië; 5 Holland. Tot op 100 Meter afstand van de finish lag de Hollandsche ploeg nog tweede. Toen nog 50 Meter te roeien waren, staakten de Hol landers wegens vermoeidheid den strijd. kiff: 1 Engeland (Beresford) 7 min< 49 1/5 sec.; 2 Amerika (Gilmore), 7 min. 54 sec.; 3 Zwitserland (Schneider); 4 Australië (Buil) opgegeven. Vier zonder stuurman: 1 Enk geland, 7 min. 8 1/5 sec.; 2 Canada, 7 min* 13 sec'.; 3 Zwitserland, en 4 Frankrijk. Twee met s tuur man l Zwitser* land, 8 min. 39 sec.; 2 Italië 8 min. 39 1/10 sec.; 3 Amerika; 4 Frankrijk. Double Scull; 1 Amerika 7 min. 45 sec.; 2 Frankrijk 7 min. 54 4/5 sec.; 3Zwit* seriand, 4 Brazilië. Achtriemsgieke n! 1 Amerika, 0 min. 33 2/5 se,c.; 2 Canada, 6 min. 49 sec.)) 3 Italië; 4 Engeland. Het landenklassement Het landenklassement van het geheeld xoeitoumooi luidt: 1 Amerika, 33 punten; 2 Zwitserland, 35 punten; 3 Engeland. 27 punten; 4 Frank* rijk, 21 punten; 5 Holland, 12 punten; 0. Italië, 12 punten; 7 Canada, 10 punten; 5 Australië, 3 punten; 9 Brazilië, 3 punten*' Do overige deelnemende landen, t~ "w. Span! je, Hongarije, België, Argentinië en Pole® verkregen geen punten. ATHLETIEK. Het Olympisch programma. Op het te Parijs gehouden internationaal a till e tiek-c o ngr es is besloten de nummers

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 9