Tweede Blad lig 'KOOp ichwi ids Donderdag 17 luli 1924 BaBÜÜEHiLABD INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES. (Officieel.) get Comité voor Godsdienstige Pleeh- tiglieden deelt mede, dat de plechtige Pon- tjfieale H. Mis voor de vrouwelijke ReJi- i op Donderdag 24 Juli in de St. $gnes. zal gecelebreerd worden door Z.E. Jjrdinaal Sincere, van Rome. {Als caere.moniarius bij de Pontificale Plechtigheden in het Stadion zal, naast Jfgr. E. Dante, pauselijk ceremoniemeester ^3U Rome, optreden de HoogEerw. heer I A. A. M. Westerwoudt, Kanunnik-Ple- (,jsn te Haarlem. Oc Rijwiclbelasting. Kaar de Staatscourant mededeelde, zul len te beginnen met 16 Juli de rijwiel- merken ad 3 gulden per stuk verkrijgbaar rolden gesteld aan de post-, hij- en hulp- postkantoren. Zooals men. weet, zullen de rijwielen voortbewogen door oen hulpmo tor in het vervolg niet meer betrokken morden in de personeele belasting onder do rubriek motorrijwielen, maar zal men kunnen volstaan met het jaarlijks aan schaffen van een rijwielmcrk van 3 gul- Onder deze rijwielen met hulpmotor dient men alleen t© verstaan de vervoer middelen, die het aanzien hebben van een gewoon rijwiel en die dus evengoed met zonder motor gebezigd kunnen worden zijn dus de gewone modellen rijwiel, welke een motor hebben naast het achter wiel, aan oen stang van het frame, aan het stuur of bij het izadel. Teneinde zekerheid to verkrijgen, hoe nu zal gaan met de belasting voor deze rijwielen met hulpmotor over het belasting jaar 1924, hebben we inlichtingen inge wonnen. Naar men mededeelde zal in geen geval roor dit jaar dubbole belasting betaald be hoeven ie worden. Slechts het bedrag van 3 gulden voor bet rijwielmerk szal ver schuldigd zijn. Deed men reeds aangifte ran het rijwiel voor de personeele belas ting, of kreeg men alreeds een aanslag biljet. waarop dit rijwiel staat uitgetrok ken, dan zal men tot de belastingadminis tratie (inspecteur) het verzoek moeten richten om ontheffing van het betreffende bedrag. Dit bedrag zal dan oninvorderbaar worden verklaard. Betaalde men reeds den aanslag personeel© belasting 1924, dan zal natuurlijk teruggave volgen van de be lasting van het rijwiel met hulpmotor, die indien aanslag is begrepen. „Hbld." De hoofdcommissaris van politie ta 's-Gravenhage en de pers. De Haagsche Journalistenvereeniging heeft in haar gisteravond gehouden leden vergadering aandacht gewijd aan het con flict tusschen den hoofdcommissaris van politie en enkele dagbladen. Vrij algemeen was men van oordeel, dat een bevredigend© oplossing niet zou mogen en ook niet zou. kunnen- uitblijven. Over de modes quo had oen uitvoerig© ge dachten wisseling plaats. Ten slotte was de meerderheid der aanwezigen van meening dat in dit stadium een uitspraak van de vereeniging als zoodanig aanbeveling ver diende. Zij nam de volgende motie aan: De Haagsche Journalistenvereeniging, ia algemeen© vergadering hijeen, betreurt het, dat do hoofdcommissaris van politie het contact met een drietal bladen heeft afgebroken, naar aanleiding van door de- p bladen geuite critiek op hot. brandweer- neleid; constateert, dat do vrijheid van critiek der pers moet vaststaan: spreekt het vertrouwen uit, dat de hoofdcommis- caris op deze uitsluiting zal terugkomen, en gaat over tot de orde van den dag. Gemengde Berichten* Aan de gevolgen overleden. Het vijfjarig zoontje van den landbou wer H. Clement-te Gassel onder Budel, dat bij den brand in den nacht van Maandag op Dinsdag ernstige brandwonden be kwam, is aan de gevolgen overleden. De marechaussee S., belioorend tot het Depot Kon. Marechaussee te Apeldoorn, die 1.1. Zaterdag met een collega in het Kanaal aan het zwemmen was, zonk plot seling in do diepte. Het gelukte zijn mak ker me.t behulp van een schipper hem na ongeveer 5 minuten zoeken» weer op het droge te brengen en door aanwending van de eerste hulp voor drenkelingen, de le vensgeesten weder op te wekken. Naar het Ziekenhuis overgebracht is S. daar Maandag middag aan de gevolgen overleden. In een kiezelkuil bedelven. Dinsdagavond waren de gebrs. van D. uit Leijenbroelc in een kiezelkuil in den Kollenberg te Sittard werkzaam, toen plotseling een massa grond kwam afzakken waaronder beiden werden bedolven. Een hunner, de jongste 15 jaar oud, ge raakte geheel onder de massa steen en grond, de ander slechts gedeeltelijk. Deze werd allereerst bevrijd waarna ook de tweede bewusteloos onder den grond werd vandaan gehaald. Het Heek dat de borstkas was inge drukt. Per poli tie-brancard is de ongeluk kige liuiswaants vervoerd. 21ijn toestand is levensgevaarlijk. Schip gekanteld. Te Zwarfcemeer (Dr.) is 'gisteren het schip van schipper K. Dol, groot lil ton, gekan teld, waarbij 23 lagen turf in de vaart te recht kwamen. Brand. Gisterenmiddag ongeveer 5 uur is te Apeldoorn ia een der houten noodwonin gen van een gemeentelijk noodwoningcom plex aan de Elisabethlaan (het z.g. Groene Dorp. ook wel planken dorp genoemd) brand uitgebroken, vermoedelijk door het vlam vatten van een der houten wanden waartegen een fornuispot was geplaatst, In een ommezien stond de dubbele woning in brand en het vuur deelde zich spoedig mede aan een tweede dubbele woniug. Ge vreesd wordt dat het heele comple-x van een paar honderd woningen in de vlammen zou opgaan, maar de wind was gunstig en juist een week geleden was de waterleiding in de weg gelegd, zoodat de brandweer met kracht kon optreden. Ze slaagde er in den brand te beperken tob de beide dubbele woningen, waarin gevestigd waren de ge zinnen van J. Denekamp, A, ten Hoven en C. Piek, terwijl in een daarvan ook geves tigd was de barmhartagheidspesb van bet Leger des Heile. De woningen brandden schoon op met in boedel en al. Ook kwamen 2 geiten eu een aantal kippen in de vlammen om. Geen der plankendorpbewoners had zijn inboe del verzekerd kunnen krijgen. Te Epe is een. perceel aan de Station straat totaal afgebrand. Het werd bewoond door twee dames, die door de vlammen plotseling verrast werdem. Een barer werd bewusteloos gevonden, maar kon nog bij tijds het huis1 worden uitgedragen Onvoorzichtig. Op de Boschstraat te Maastricht was de 6-jarige J. H. op een vrachtwagen geklom men. Vlak daarachter volgde een met twee tonnen wijn. beladen handkar. De jongen viel van den wagen en is door de handkar overreden. Zwaar inwendig gekneusd werd hij naar Calvariënberg gebracht, waar hij kort daarna is overleden. Modern verkeer. Zaterdagmiddag kwam de motorwagen uit Kampen, die om 5.46 aan het station Zwolle moest arriveeren met pl.m. een kwartier vertra-ging binnen. De bestuurder kon te Kampen de wagen niet- in beweging krijgen, waarna het geheel e Kampen dienst personeel werd opgeroepen om het voertuig eerst een eindje voort te duwen. Toen dit niet gelukte kwam men op het denkbeeld een bagagewagen in beweging te brengen en dezen op de motorwagen te laten in- ïooperi. Het logge voertuig kwam daardoor in beweging, en de motor deed het ver dere werk. Een relletje. In den omtrek van de Muiderpoort te Amsterdam as een schermutseling voorge vallen tusschen communisten, die hun pas uit het huis van bewaring te Hengelo ont slagen partijgenooten Brommert en Van 't Reve van het Centraal Station hadden afgehaald, en dc politie. De comnlunisten hadden van dat afhalen een straatbetoo- ging gemaakt, zonder vergunning van den burgemeester; daarom verbood de politie het zingen en had zij hen reeds eenmaal met getrokken sabel uiteengejaagd op het Muntplein. Bij het Jonas Daniël Meyer- plein zijn de betoogers weer bijeengeko men en al zingend verder getrokken in de richting Muiderpoort. Toen hier n' inspec teur met eenige agenten hen opnieuw som meerde het zingen te staken, antwoordden zij met steenworpen en namen zij een zeer dreigende houding aan. Drie agenten wer- der. door steenen licht gewond. Zij piaakten gebruik van de vuurwapenen, waarop de communisten de vlucht namen. Een hunner is gewond. Droeve ontdekking. In een weide onder Nijmegen nabij de Waal zijn Dinsdagmiddag gevondon een bruine vilten heerenhoed en een zwart- st-rooien dameshoed. Aan den dameshoed was een stukje papier bevestigd, waarop stond: .,Zij, welke deze hoeden vinden, worden beleefd verzocht dezen te deponee- ren bij de politie. Wij A. Z., Stortstraat Den Haag en S. W.B., Hannemanst-raat Den Haag, hebben ons vanaf deze plek verdronken", 'n Droeve ontdekking Bij telegrafische informatie bleek, dat de genoemde-n hier sinds 7 dezer wórden vermist. De man is 35 jaar oud en bakker, do vrouw 30 jaar oud. Do nagedachtenis aan de beiden, die deze misdaad bedreven, is wel zeer droe vig. Mislukte bedreiging. De heer Z. krc.eg een brief in zijn wo ning aan de Voorschoterlaan te Rotterdam waarin de 26-jarige emballeur F. W. hem met- den dood bedreigde, indien hij niet onmiddellijk f 1700 tot zijn beschikking stelde. Het goud moest met een roeiboot door den heer Z. persoonlijk naar het midden van den Kralingschen Plas worden gebrachtt. W. zou dan evenc-ens met- een roeiboot aanwezig zijn en het geld in ont vangst nemen. De heer Z. waarschuwde de politie en deze ried hem aan te doen alsof hij per roeiboot het geld bracht; In derdaad bevond W. zich op den afge sproken tijd in een roeiboot op de Kra- lingsche Plas. In een motorboot bevon den zich twee rechercheurs, die op het oogenblik, dat W. een pakket, waarin hij meende dat zich het geld bevond wilde aanpakken, tusschenbeida kwamen om hem te arresteeren. Doch W. bemerkte on raad en wist te ontkomen. Later in den avond is hij in zijn woning aan de Korte- kado toch nog gepakt. Hongerstaking in een gevangenis. De heer B. de Ligt. redacteur van het orgaan „De Wapens nees" do2b een heel griezelig verhaal, waarin hij o. m. mede deelt-:' Maandagavond jl. vervoegde zich de va der van een der veertig gevangen dienst weigeraars bij den secretaris van. het In ternationaal Ant-i-Militairistisch Bureau te De Bildt met een brief van zijn zoon, waar in deze schreef: „Ongeveer tien jongens weigeren té eten. Ik ee.t ook niet. Vandaag -is het de derde dag. Wij zijn het begonnen als protest dat onzo mede-makkers op cel zitten en wij op zaal. Tevens protesteeren wij tegen de behandeling die ons wordt aangedaan". Aangaande een zekeren P. Z. werd nog het volgende door een der gevangenen aan den heer De Ligt medegedeeld: „P. Z.kan niet tegen de cel. Als hij daar lang in moet zitten, wordt hij gek. Dit is niet overdre ven, maar zuiver de waarheid. Wanneer men hem tart-, wordt hij wild. Met het ge volg, dat hij in het cachot- an het dwang buis wordt geboeid. Hij heeft toen d en majoor der gevangenis gewaarschuwd, dat hij een moord beging, maar niets -hielp. Hij heeft toen de touwen op de muur doorge- sohuurd en met- zijn bloed op den muur geschilderdMoordNaderhand heeft hij een kruis in zijn borst gesneden en ook zijn hand beschadigd op dezelfde manier. Toen waren zijn geestvermogens geschokt en moest hij naar de ziekenzaal. Nu is hij bij ons op zaal." Naar aanleiding van dit relaas volgt hiel de lezing van den directeur van de bijzon dere strafgevangenis in Den Haag, zooal» de Haagsche redacte.ur van „Het Volk" die publiceert: De zaak is, volgens de lezing van den directeur, dat de dienstweigeraars bij bij zonder goed gedrag ontheven kunnen wor den van de wettelijk voorgeschreven cel straf. Om hun vrienden in de cel te helpen, hebben degenen, die zich in de zaal bevon den, voedsel geweigerd. Hiervan is in de practijk niet3 terecht gekomen. Men wei gerde middageten, doch voorzag zich in middels in de cantine van haring, brood, enz. Thans is deze „actie" geheel voorbij. Omtycnt het beweerde inzake den ge vangene P. Z., deelde de directeur ons mede, dat deze inderdaad eenige dagen niets heeft gegeten, doch slechts water dronk. De man bevond zich op een isolat-ieknmer, die voor ziejeen wordt gebruikt. Van een dwangbuis is geen sprake. Hij lag in zijn ondergoed op het bed. Omtrent het sensa- Door-:;. tieverhaal van het- op den celmuur met bloe.d geschreven „moord" en het kruis, dat P. Z. zich dn de borst zou hebben ge sneden, kan worden medegedeeld, dat de heeren De Ligt en Van Giesen hierover met- geen woord tegen den directeur heb ben gerept-. Deze geheele geschiedenis be rust op fantasie, aldus de directeur. De diefstal van den posttrommel. De mededader aan den diefstal van den posttrommel Tolmeyer, die Zondag bij de achtervolging over de daken wist te ont komen, is gisteren in den Jordaan te Am sterdam, ten huize van een zijner kamera den gearresteerd. Bij deze gelegenheid wist- de politie ook nog de hand te leggen op een rijfden me deplichtige. zekeren De Vries, die eveneens zijn deel in de buit heeft gehad. Een nieuwe oplichterstruc. Men schrijft uit Enschedé aan do Mab.: De Twentsch© hoofdstad wordt de laat ste dagen onveilig gemaakt door een aan tal jeugdige bedriegers, die een nieuw mid del hebben uitgevonden om aan geld te komen. Hoewel zij vermoedelijk reeds eenige malen hun slag geslagen zullen hebben is ■het iemand, die ook bijna he-t slachtoffer werd van de onderneming der jongelui, ge lukt, althans voorloopig een einde te ma ken aan deze nieuwe wijze van oplichten. Toen hij zich ail. dezer dagen naar het station -begaf, vond hij op het- stationsplein een gulden. Het- geldstuk wat- (nauwkeuriger belkij- kend, ontdekte hij dat het- valsch was. Het droeg het jaartal 1923; het randschrift ontbrak. De vinder stak den gulden in den zak en vervolgde zijn wetg. Even later werd hij ingehaald door een jongmensch. dat hem vroeg of hij soms een gulden ge vonden had. Direct begrijpende, dat- hij met een jeugdigen oplichter te doen had, trachtte de gelukkige' vinder den oplichter rast te grijpen om hem aan de politie over té leveren. Dat gelukte echter niet. Het jongmensch poetste de plaat, evenals zijn vrienden, die in de nabil held het resultaat afwachtten van -heb onderhoud. Naar alle waarschiinlijkheid was de val- sche gulden dus op den weg gedeponeerd om er een echten gulden voor terug te kriigen. Waar vermoed wordt- dat de jongelui nog meer guldens in hun bezit zullen hebbeen, stelt do politie te Enschedé een nauwkeu rig onderzoek in. Een lokkendief. Op de markt aan den Goudschensinge-1 te Rotterdam is van een 17-jarig meisje a E'. genaamd, dab op de Gedempte Slaak woont, de haarvlecht afgesneden. In verband hiermede werd de kleermaker J. v. d. B. aangehouden. wrr UIT DE RADIO-WERELD. T! Wat er vanavond te hooren is. 0-30 uur: FL (Eiffoltoren) 2600 M. Oon^ eert. 7.50 2BS (Chelmsford) 1600 M. Proeven. 8.20 2LO (Londen) 365 M. Conoert 8.20 5IT (Bipningham) 475 M. Ka mermuziek. 8.20 5WA (Cardiff) 350 M. Opvoe- ring van 2 tooneelstukjes. 8.20 5NO (Newcastle) 400 M. Opera* concert. 8.20 2ZIJ (Manchester) 375 M. OM English Vocal Music. 8.35 Brussel, 265 M. Conoert. 8.50 6BM (Bournemouth) 385 M, Concert van de Fusiliers. 8.50 2BD (Aberdeen) 495 M. Skan-. dinavische muziek. 8 50 SFR (Radio-Paris) 1780 M. Concert. 9.20 Berlijn, 430 en 500 M. Concert. Watergebrek. In verschillende plaatsen van, West- Brabant begint gebrek aan regenwater .46 komen wegens de droogte. Spreeuwenplaag te Franeker. Alen meldt uit Franeker: In de Voor straat, Waagstraat en het Noord alhier ko men des avonds groote zwermen spreeu wen in de boomen hun nachtverblijf op zoeken. Het gevolg is dat de omwonenden vooral bij warm weer op een ondragelijke*! stank getracteerA worden. Ten einde raad heeft men zijn toevlucht genomen tob schieten. Met bosjes tegelijk werden de rogels uit de boomen gepaft ett in een zak gestopt. De overlevenden van dit trommelvuur zochten zoo spoedig mo gelijk een veiliger schuilplaats. Postduiven per vliegtuig. Zaterdag a.s. zal te Rotterdam op het vliegveld Waalhaven uit Brussel aankomen een vliegtuig, behoorendei aan de Belgische Société Colombophile d© Transports Aé- riens, met 2000 postduiven aan boord, di$ den volgenden dag 's morgens vroeg zullen worden losgelaten terwijl het vliegtuig der geheelen 20sten Juli ter bezichtiging nog- op Waalhaven blijft. De duivensDort is in België zoo ontwik keld, dat de Belgische spoorwegen per jaat voor het vervoer van duivenmanden eenigs millioenen innen aan vracht. Dit is aanlei ding geweest tob heb stichten van een bij zondere maatschappii. die do duiven per vliegtuig vervoert. Het groote voordeeï hiervan is, dat de duiven korter onderweg en daardoor ook minder vermoeid zijn en dus ir. wedstrijden p°n trooler vermogen Buitenl. Berichten Bedwelmende middelen te New-York. Eon belangrijke inbeslag neming. Uit New York wordt gemeld, dafc^ie po litie aldaar beslag heeft gelogd op hot Italiaansche stoomschip „Duili-o". een schip van 22.000 ton, dat een groote hoe veelheid narcotische middelen aan boord' had, welke naar men aanneemt het land binnengesmokkeld zouden worden. Verklaard wordt, dat -de „onderwereld" der Vereenigde Staten reeds langen tijd voorzien werd van door dit Daiiaarsehe schip gesmokkelde narcotica. Naar ver* luidt, is de lading geconfiskeerd. Negen personen, onder wio de gezagvoerder, zijn gearresteerd. Geweldige regenval in China. Een regenval van veertien dagen veroor zaakte -grnstigc overstroomingen in geheel Noord-China. Het verkeer op de spoorlij nen PekingHankow en PekingSuaf Yuan is stopgezet. Een groot deel der stad Ivalgan staat onder water. De schade wordt tot nu toe geschat op een millioen dollar. De dijken in de omgeving van Tientsin loopen gevaar door te breken, waardoo» de Britsche, Fransche en Ja.par.sch© con cessiegebieden zouden worden over stroomd. FEUILLETON HET STERVENDE LAND. 87) Ik begrijp u goedU zoudt geen knecht meer willen huren, niet waar en ons terughebben in Sallertaine, Eleonora (en mij? "—Als je kunt, mijn goede Francois; ik heb niemand meer* Francois met een glimlachje van tevre denheid van juist geraden te hebben, ant woordde: Ziet toch wel, dat de ander vertrok ken is en dat er met boeren niet veel te Terdienen is. Je bedriegt je: hij is naar Amerika vertrokken om ginder den grond te be werken! Omdat hij jou niet meer zag, had hij bij ons een tegenzin gekregen. Ja, zei Francois, een stoel nemend en zich bij de tafel neerzettend: in Ame rika is het ook niet alles. Maar bij ons is het slecht. De hoer antwoordde op deze woorden tiet, die hem op andere tijden zouden be ledigd hebben. Welnu! ik zal je doen helpen. Ik heb fceen zoon meer, want je weet dat Mathu rin op een boerengedoe niet meetelt. Wol- tra zult je de meester zijn; de volgend© hwurpacht op jou naam komen en altoos 8d er een Lumineau op Fromentièr© zijn. "i'l je terugkomen? Frangois was gekweld en antwoordde toet. Je verdient niet veel volgens H zeg- van Eleonora? Neen, we worden maar'slecht betaald 1-4 En de herberg wordt maar matigjes bezocht. "Wij hebben de kroeg te duur betaald En wij zijn niet zeker over den goeden uitslag De zoon keerde zich naar de groote doch ter, die. sprakeloos weenend toeluisterde. Maar men sukkelt er zich doorheen, nietwaar Eleonora? Met den tijd zal ik verhoogen. De ondersta tie-overs t© heeft het mij gezegd. Dan zal ik op m'n gemak zijn.Ik vraag niets anders.Wij heb ben reeds vrienden in La Roche 's Zondags heb ik mijn halven dag. Je waart 's Zondags den ganschen dag vrij op Fromentieère. Ik zeg niet neen, doch wat u vraagt, vader, dat is niet mogelijk. Een man, dien men niet had zien bin nenkomen, riep vanuit de gelagkamer: Is niemand hier? Kan ik niet eten? Eleonora was tevreden over deze aflei ding, ging tusschen vader en broeder door en imen 'hoorde haar lachen om den klant te stillen. Frangois nam de soep en stak er den lepel in. U moei me niet ten kwade duiden, zei hij tot den boer, die steeds op dezelfde plaats gebleven was, dicht bij het ven stor, ik heb maar een kwartier meer, 't is ver van hier tot aan het slation. Als ik te laat kom, wordt ik beboet. En tusschen zijn soephappen, vroeg hij op kouden toon: U heeft me geen nieuws over Rou- sille gegeven? Gaat 't goed met haar? En Mathurin, heeft hij nog hoop op gene zing? Hij, die steeds het bevel op Fro- ïn'entière wilde voeren, heeft hij André niet kunnen weerhouden? Toussaint Lumineau stond op. En, zijn woede niet meer kunnende inhouden: Ge zijt werkelijk slechte kinderent zei hij luid. Blijft in uw stad! Hij ging de keuken uit, door het café voorbij den bleeken fabrieksarbeider en voor Eleonora, die orders afwachtte. Deze, geheel bevreesd, ging en zeide: Ik had je wel gezegd, arme vader, dat hij niet zou willen. Ik ken hem. Tot weer ziens, nochtans. Dan zich tot Frangois wendende, die volgde: Geleid hem tot aan het station? Hij schudde van neen. t—Ga dan medet Dit zou toch betamelij- ker zijn. Dan kan hij toch niet zeggen, dat wij slecht voor hem geweest zijn Do hoer trok de deur open: Ik zal u vergezellen, zoo gij wilt, zei be schaamd Frangois. Toussaint Lumineau zei toornig: i—Ik heb je niet gevraagd om mij te vergezellen, sléchte jongen; ik heb je ge vraagd ons allen te redden en jij hebt niet gowild. In de straat wandelde hij eerst rechtop; zijn witte haren schitterden in den grij zen regen. Do deur ging dicht. Niet gemakkelijk, de oude vader, zei de klant, die bezig was met eten. Spreek er mij niet over! zei Eleono ra. Ik ben er ziek van. Wat wilde hij dan? Frangois zei, al lachend, toen hij uit de keu keu kwam: Hij wilde dat ik weer den grond kwam beakkeren! De werkman schokschouderde en zei met een overtuiging: Kan dat wel? Dat is toch niet rede lijk, niet waar? XIV. De landverhuizer. Toen Toussaint Lumineau op Fromen- tière terugkwam, was de namiddag al vèr voorbij, 't Regende nog altoos. Op het haardvuur kookten de ketels aardappelen voor menschen en zwijnen. Voor het vuur zaten'Mathurin en de knecht zich te war men en wachtten op nieuwe. Den gan schen namiddag had de zieke, droef en op gewonden over het heengaan van André geen woordje gesproken. Men hoorde in de aangrenzende kamer Rousille het lijn waad opvouwen en plooien. De vader stapte de treden van de stoep op en opende de deur. Drie gedachten te gelijk vlogen naar hem toe en vroegen: „Wat hebben dio uit de stad gezegd? Zal men zo. terugzien? Hebben ze u zelfs zon der oen laten vertrekken?" Doch niemand durfde hem ondervragen Hij ging recht naar zijn slaapkamer en, na goeden dag gezegd te hebben, zweeg hij en begon zich te ontkleeden om zijn werkpak aan te trekken. Het antwoord moest slecht zijn. Een storende stilte droofde door de ka- mor. En naarmate de minuten voorbij traagden, steeg de woede van Mathurin, die zich beleedigd voelde, omdat de vader hem niet riep of hem teeken deed. Zijn slecht humeur brak los als de va der omgekleed terugkwam en beval: Rousille, ge gaat met mij en den knecht mede; wij zullen manden in de schuur vlechten. Jij, Mathurin, zult je zuster vervangen en op de ketels letten. Ik ben dus voor niets goed meer? zei de zieke. Doch, tegen zijn gewoonte in, die be stond' in het opgeven van redenen en zacht bevelen, verhief nu de boer zijn stem er antwoordde: 1 Ik beveel nu aan allen. KomRousille* Gevolgd door zijn knecht en zijn doch ter, ging hij de schuur in waarvan hij de tweevleugelige deur opende. Hier be vonden zich de wijnpers, het roode rijtuig balken en staken, en middenin een leeg4 ruimte waarin de hennen kwamen plod- deren en krabben. De boer zette zich neder op een balk, het gezicht naar de hoeve gekeerd, voor een kuip, waar een bundel wissen in ta weken gelegd werden. Rousille, tegen 'i licht geknield, dicht bij hem, begon een voor een de gele wissen uit te trekken ep ze te schillen. Dan gaf zij zé aan haar va der, die ze wrong en draaide rond de reeda half gereede manden. Iu een hoek verdeel de de knecht met een snoeimes de kastanje takken. Hot regende harder en 't werd. kouder. En de wind waaide feller. Op de nok van het dak piepten en sjirpten do ïnusschen. De eenden schaterden in Le Marais. In; de schuur werd geen woord gesproken. l (Wordt vervolgd)', i

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3