Tweede Blad Woensdag 13 Juli 1924 gT&PSgaiEUffiS UIT DE LEIDSCHE VROEDSCHAP. Geen „boom" over boomen De nieuwe Zweminrichting. De Zoe- terwoudsche weg. Benoemingen. Hoogere pensioensaftrek Werkloozenuiikeering. Waar er Maandag zooveel is „geboomd", j bet des te vreemder, dat or geen jnkel woord is gezegd over bet voorstel no B. en "NV., om de beide in het Van der Werfpark aan den waterkant staande treurwilgen niet te doen rooien en dus af te wijken van een verzoek van do afd. Leiden en Omstr. van de Kon. Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plant- kunde, waaraan van verschillende zijden adbacsie was betuigd. pp lieeren waren zeker niet de Raadsleden .rondgegaan" als men dat doet heeft jen meer kans op succes. Zoo althans villen wij het verklaren, waarom er slechts leden van den Raad waren voor het voorstel van B. en W. inzake de exploitatio ran de nieuwe zweminrichting aan de Zijl. B. en W. wilden het beheer en onder- boud voor 1924 geven aan de Leidsche Zwemcliib; do Raad echter besloot daar aan te wijzen „Do Zijl." Er was in het 'college van B. en W. een minderheid meerderheid: en do burgemeester, die hel standpunt der meerderheid verdedigde, .3 ditmaal niet erg sterk in rijn argu menten en het viel ons tegen, dat hij niet *rif wilde erkennen, dat ..De Zijl" een Raad van Toezicht heeft, waa in zeer emi nente en hoog3t deskundige mannen. De Terdediging van den Voorzitter zal mis schien zelfs nog wel bij een enkel Raadslid tegenovergestelde hebben bereikt van. wat zij bedoelde! Een ridderlijke erkenning legde de Voorzitter af namens B. en W., n.l. dat zij eenigen tijd geleden bij hun voorstel inzake beschikbaarstelling van gelden ïoor de verbetering van den Zoeterwoud- tclien weg hadden gedwaald. Het voor stel was toen op aandrang vanuit de Raad ingetrokken en het was daarna gebleken,, dat het verkeer op genoemden weg oen «•breeding inderdaad niet noodzakelijk, maakt. B. en W. stonden daarom nu af wijzend tegenover eenzelfde voorstel van bet Raadslid v. Stralen, waarbij het na tuurlijk heel verklaarbaar was, dat dit Raadslid zich beriep op de vroegere uit spraak van B. en W. De Voorzitter, dio (in do plaats van den daarbij betrokken wet houder Mulder) dit voorstel krachtig be- 'Ireed, kon daarbij wijzen op het feit, dat êr zeer spoedig „werkverschaffing" zal door do eindelijk verbetering van den Rijnsburgerweg; den vorderen bouw van het ziekenhuis. De Raad ver wierp dan ook met groote meerderheid bet voorstel-v. Stralen. Alvorens de over twee andere voorstel len gevoerde discussie hier te belichten, willen we eerst even terugkeeren naar do benoemingen. Onder oppositie van de linkerzijde (bij 'de stemming blijkbaar versterkt door eeni- leden van rechts) die een vrouw wilde benoemd zien. i3 mr. Briët benoemd ge worden tot Curator van liet gymnasium; in de Commissie voor de gestichten is weer een Katholiek benoemd (vacature-Pera); na meerdere stemmingen is do heer Zui- ïema, opvolger van den heer Pera, in de vacature-Pera eekozen als lid der Com missie van het Georganiseerd Overleg. De voordracht voor het Coïlcgo van zetters voor 's Rijks, directe belastingen kan dit maal niet in 'ééns geschieden; er moest, op wensch van den heer v. Eek zes maal^ wor den gestemd, 't Bleek, dat de S.. D. 'A. P. a's candidaten had eerst de lieer Veylbr^f, daarna de heer Marks, die echter tel lens in de minderheid bleven. Aan de heer R. Nijk is, wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leef tijd, eervol ontslag verleend als Directeur van het Bouw- en Woningtoezicht. Na de zitting met gesloten deuren heeft de Raad met meerderheid van stemmen zonder een woord te spreken (er was dus naar het s"hijnt al „binnenskamers" over gepraat) besloten een nieuwen functionaris op te loeoen tecen een verhoogd salaris, n.l. f47005500. Wij kunnen, gezien het feit, dat van deze tak van dienst steeds meer wordt geëischt. deze royaliteit van den Ro.nl heel cnod billijken en oordeelen dit besluit gelukkig; wij hadden bet zelfs niet zoo sleqlit gevonden, nis men nog een stap je verder was gegaan. En dan liet onverwachte van deze Raadszitting: Aangenomen i.s liet voorstel van B. en W. inzake verhaal van bijdrage voor weduwe- en weezenpeusioen n.l. 5 pet. yerkooging der bijdra een voor nieuw avn te stellen en nieuw te promoveeren «onieenteporsoreel. Wij hadden voor de Raadziftin? enkele leden van de verschil lend? Rechfsche fracties gesproken, die tiuaniem waren in hun besliste voorspel ling, dat het voorstel zou worden ver- wornen! En aangenomen is het met bijj^i peél de rechterzijde voor. Wat van die zwenking de reden kan zijn? Wij meenen, dat de, later weer ingetrokken. motie-Zui- doma. waarin werd tresproken van een verhoocden pensioen af trek voor héél het gïsoneel, vele Raadsleden ten slotte m'n of meer heeft doen terugschrikken voor een ®ogelijke consequentie van het afstemmen jvau dit voorstelNu is ten minste prac- hsch uitgesloten, dat er bij de volgende proofing van B. en W. een vqorstel tot loonsverlaging oP hoogeren pensioeusaf- 'ro^ zal komen. Na de gister herhna'de Orklaring van den voorzitter' is zulks o°r B en W- moreel onmogelijk. Veeï beroering is Maandagavond in 'clo Raadszitting gewekt door' ccn.voorstel cn een motie van den heer v. Stralen inzake do werkloozenzorg. De discussie gaf meer malen aanleiding tot een min of meer hef tige verontwaardiging van den burge meester. Het voorstel-v. Stralen bedoelde, om legen het uitdrukkelijk voorschrift van den minister in do steunuitkecring voor de werkloozcn niet met 0.50 cents per week to verminderen ook al zou de gemeente daardoor de Rijkssubsidie verliezen; zelfs al zou hot besluit door do Kroon worden vernietigd, zei de heer Knuttel. Maar dan moeten B. en W. het persoonlijk betaleiT. antwoordde do burgemeester en hij voegdo er heel leuk aan toe: als u den wethouder was. dan zou u uw villa te Noordwijk niet meer kunnen betrekken. (Do communistisch© heer Knuttel bewoont 's zomers te Noordwijk heel kapitalistisch een villa.) Het Katholiek Raadslid Heemskerk noemde het voorstel-v. Stralen rondweg „arbeidersbedrog" De motie-v. Stralen beoogde, om in het reglement van do wcrkloozcn-steun een tweetal bepalingen te doen vervallen daarin aangebracht eveneens krachtens ministeriecle bepaling. Wat, natuurlijk, ook niet mogelijk is. Wel echter zal moge lijk zijn een zoo mild mogelijke toepassing der bedoelde bepalingen, ieder geval individueel beoordeelend. Dat zal de taak zijn vooral van de C h r i s t c- 1 ij k c leden der steuncommissie, die bin nen het kader van wat werkelijk mogelijk is gehéél los van politiek en propa ganda! - voor de goed willende werk- loozen moeten trachten te bereiken alles wat bereikt worden kan Zij do christe lijke afgevaardigden, staan in deze lijn recht tegenover bet vrijzinnig kapitalismol Intusschen was het bij al dio besprekin gen Maandagavond half twaalf geworden. Er waren al enkele agenda-punten afge voerd; en daar wachtte nog hot belang rijke punt der onderwijs-herzicning. De Voorzitter zeide, dat bet zou worden uit gesteld tot de volgende week. Gisteren is do voorzitter voor een maand met vacantïe naar Engeland gegaan. UIT DE OMGEVING KATWIJK. Gemeenteraad. De Raad. dezer gemeente vergaderde gisteren. Voorzitter was burgemeester J. H. de Waal-Malefijt. Afwezig met kennis geving de beeren A. J. v. Walsem, W. Wouda en Houwaard. Ingekomen is het bericht van kasopna me bij den gemeenteontvanger. Do kas en bescheiden waren geheel in orde. Bericht van Ged. Staten dat de gemeente onoct meebetalen aan den keuringsdienst van warm aan de gemeente Leiden f 1669. Van den Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, dat aan de gemeente voor de huurcommissie terugbetaald wordt f108.71 Van Gëd. Staten dat de geaneenlo Kat wijk recht heeft op een uitkeering van f26172.66. Van Ged. Staten dat dit Col lege aan Prov. Staten geadviseerd heeft subsidie toe te keuuen ab genoemd in vo rige raadszitting voor de verbetering van den Wassenaarsclien weg. Van den Com missaris der Koningin in Zuid-Holland dat do heer J. Hueting te Katwijk aan den Rijn in deze commissie, zetelend te Kat wijk, as benoemd tot secretaris. Het ver slag van den Directeur van dén keurings dienst van waren te Leiden. Dit zal Ier visie voor de leden worden gelegd. Van den heer Dubbolaar dat hij zijn benoeming .tot lid der Commissie van Toezicht op bet Plaatselijk Lager Onderwijs aanneemt. Van de familie Modderman te Naaldwijk een schrijven van dank voor de attentio bewezen aan wijlen burgemeester de Rid der, hun 'vader en schoonvader, door het nieuwe plantsoen bij de tol „Burgemees ter do Ridder-plantsoen" te noemen. De Raad keurde goed oen wijziging in vori ge vergadering ger.omen besluit te bren gen, waardoor den werkman bij den Vleeschkeuringsdienst, B. Aan Vliet, in- plaats van met 1 Jan. 1925 op 1 Aug. a.s. ontslag te verleenen. Volgt voorstel van B. en "W. inzake aan leg huurleiding waterleiding. Aangezien 1 Jan. 1925 alle woningen moeten voorzien zijn van waterleiding, stellen Bi en "W. voor do aanleg to vc-rgemaske* jken door de gelegenheid te openen huurioidingen te nomen. De Raid gaat hiermede aecoord. De verordening wordt in handen gegeven eener commissie, bestaande uit de neeren J. van Duin, C. v. Leeuwen en H. Parle- vïiet. Do rekening der bedrijven was ter controle in banden cener commissie, be staande uit de hoeren v., Walsem en W. v. Boelen. Deze commissie adviseerde tot goedkeuring. AVinst Gasbcdrijg f4535, id. Water f1543, id. Electriciteit f8577. Ook de rekening, van het grondbedrijf wordt na een opmerking van den heer v. Boelen Wz. goedgekeurd. Punt 5. Vast stelling verordening vcrkcop bevroren vleesch. Het voornaamste uit deze veror dening is, dat voortaan bij verkoop van bevroren vleesch duidelijk zichtbaar op de ruiten moet staan:- „Bevroren vleesch". Ditzelfde opschrift moet ook staan op pa pier, waarin verpakt is bevroren vleesch. Punt 6. Missive Ged. Stalen betreffende toepassing van art. 18 le lid der Drank wet. De zaak is dat alles blijft zooais bet op heden is wat betreft de bestaande ver gunningen. Voorstel sluiten geldleening Voor de Christelijke school, hoofd do heer Raadsveld, is door aankoop, verbouw, leer middelen, meubelen enz., na aftrek van de 15 pet. welke bet schoolbestuur geeft voor garantie, noodig f 26350. Voor de Her vormde school III aan de Jan Toorop- straat idem f38250, totaal f64600, af to lossen in 40 jaar. Met de Bank van Ned. Gemeenten is een regeling getroffen dat, indien "mogelijk, meer afgelost mag wor den dan aangegeven. Goedgekeurd. De heer J. Sonff heeft van de gemeente 'ii huur een schuur eii 1400 vlerk. Af. grond waarvan de huur eindïgt 1925. De heer Senff die het bedrijf aan anderen heeft overgedaan wil do huur per 30 Sept. doen eindigen. Hij zal bijbetalen wat de gemeente liierdoor minder zou ontvangen. Wordt goedgekeurd cn besloton dit perceel in liet openbaar te vorkuren voor 5 jaar, eindigende 30 Sept. 1929. Voorstel ver huur grond langs het P.H. Kanaal. Beslo ten wordt aan Nic. Parlovliet, op diens verzoek, te verhuren een strook grond langs hot P. H. Kanaal breed 10 AI., diep 15 M. voor f 20 per jaar. Rondvraag. Verschillende leden geven zich hiervoor op. De voorzitter meent te mogen opmerken dat de rondvraag is een gelegenheid om vragen te doen betreffen de belangrijke zaken en niet voor allerlei onbenulligheden. Of de hoeren hiermede rekening willen houden. De heer Grim bergen vraagt of de scliool van don lieer Raadsveld na den verbouw op tijd is afge leverd waarop de voorzitter ontkennend antwoord De aannemer wacht nog boete. De heer J. v. Duyn zegt dat boewei in vorige raadszittingen besloten was de be lastingplichtigen eerst te waarschuwen al vorens beslag zou worden gelegd, do deur waarder tocSi doorgegaan is met beslag- leggen. Do voorzitter zegt dat de deur waarder bij do beslaglegging het bericht nog niet had ontvangen. De betrokken per sonen zullen geen schadelijke gevolgen on dervinden van clezo beslagleggingen. De heer H. Parlevliet zou betera verlichting wensclicn op de hoofdwegen. Zal aan dacht aan worden geschonken, zegt de j Voorz. De heer W. v. Beelen We. vestigt do aandacht van B. en W. op de verkeers- j belemmering door de standplaats van de I autobussen. Ook dit zal de aandacht van i B. en W. niet ontsnappen. Daarna sluiting der vergadering op de gebruikelijk© wijze. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloembollcrieslt. Morgen zal do vei- lingvcreen. „Bloembollenteelt" een leden vergadering houden in „De Roskam". Het voornaamste punt der agenda is wel j bespreking veilingaangelegenhden, datum vaststellen aanvang veilen. Opkomst is dringend noodig. Bloembollencultuur. De afd. Katwijk der Alg. Ver. v. Blocinb. cultuur" le Haar- i lem zal Vrijdag een ledenvergadering hou- j den. Dit is hoofdzaak ter bespreking ver- schillende aangelegenheden, de groote ten- toonstelling in 1925 betreffende. NIEUWKOOP. Gemeenteraad. (Vervolg.) De lieer Zwart zegt dat hierbij in een be hoefte voorzien wordt en hoopt, dat de Raad liet verzoek zal inwilligen. De heer Wildenburg is eveneens voor in- j williging, doch zou onder de voorwaarden willen toegevoegd zien. dat de Burgemees ter steeds vooraf in kennis gesteld wordt van betgeen er te doen is. De heer Van Leeuwen stemt hiermede in, zoodanig dat B. en W. voor elke gebruik making van de school hun goedkeuring hier op vcrleeuen. De heer Zwart zegt, dat van „Volkson derwijs" geen opruiing of iets dergelijks ooit is uitgegaan. De beer Van Leeuwen gelooft dit graag, doch meent dat met het oog op de toe komst- een dergelijke reserve niet van be lang ontbloot kon zijn. Wth. Augustinus meent dat alleen bij vergaderingen met openbaar debat ie.ts dergelijks mogelijk zou zijn. doch beeft overigens tegen deze reserve geen bezwaar. Ten slotte wordt op voorstel van Weth. Mourits met algemecne stemmen besloten het verzoek in te willigen onder de voor waarden, door B. en W. gesteld met toe voeging van de clausule, dat de agenda van de te houden bijeenkomst drie dagen voor af aan het oordeel van B- en W. wordt on derworpen. De Voorz. deelt- mede, dat de heer F. J- van den Burg zijn benoeming tot raadslid in de vacature, wegens bedanken van den heer Van der Vaart, niet heeft aangeno men. Op Vrijdag. 4 dezer, is de heer I. J. Koole benoemd, die 8 dezer bericht- zond de benoeming aan te nemen en intusschen zijn geloofsbrieven inzond. Op voorstel van den Voorz. worden deze onderzocht en goedgekeurd. De Voorzrlegt aan den Raad: eon request over, voorzien van tal van handtceke-nin- gen, om weder-invoering van do kermis. Goedgevonden wordt de beslissing hier over aan te houden tot een volgende ver gadering. Bij de rondvraag dringt de heer Bvoedijk er op aan, dat de vernieuwing van een ge deelte der dorpsstraat spoedig gereedkomt. De heer Stam vraagt of op het verzoek aan Gedeputeerde Staten om verlaging van de jaarwedden der gemeente-ambtena ren antwoord c- :v.?n is, waarop de voor zitter ontkennend antwoordt-. Weth. Alourits deelt mede, dafc de motor spuit op auto-tractie oor gebruik gereed is en alleen op den schilder nog wacht-. Verbolgens gaat de Raad in 'besloten zit ting ter behandeling van een 4-tal verzoe ken om ontheffing van schoolgeld wegens onvermogen. Hierna sluitiag. KERKNIEUWS De Mariaherk van Kcvslaer tot Basiliek verheven. Mon schrijft aan de „Res.": Toen enkele weken gelodën onze R. K. dagbladen melding maakten van bovenge noemd feit. vervoegden verschillende Ma- riavcreerders zicli bij het Bestuur der 's-Gravcnhaagsche Processiö naar Kove- laer met de vraag: ..Zouden we dit jaar weer onze jaarlijksche rqis naar Kevelaer kunnen maken?" Het bestuur meende goed te doen bij de plechtige viering van do verheffing lot Ba siliek een blijk te geven van het medeleven met het wel en wee van ons zoo dierbaar Kevelaer, en besloot een tweetal bestuurs leden af te vaardigen oui bij de plechtig heden onze Processie le vertegenwoordigen cn tevens een onderzoek ia te stellen be treffende de mogelijkheid onze pelgrims een veilig verblijf te kunnen verzekeren. De hoeren A. J. Th. Duijnstee en P. J. AI. yreebnrg waren Zondag 29 Juni daar ter plaatse. Geheel Kevelaer prijkte in feestdos, de straten keurig versierd mét guirlandes en vlaggen. De Alariakirche was prachtig versierd mei vlaggen en trophoeën. Z. D. II. de Bisschop van Munster eele- bi^erde de Pontificale Mis, welke plech tigheid werd opgeluisterd door een koor van 130 zangers en knapen met begelei ding van oen orkest van 30 man. Na afloop van de H. Alis werd op zeer verdienste lijke wijze het beroemde „Alleluja" van Handel uitgevoerd. 's Avonds 9 uur was er godsdienstoefe ning op het plein vóór do Genadekapel, welke prijkte in een fee van licht. Langs alle lijnen waren clectrische lichtjes aan gebracht. Geheel Kevelaer was daar tegenwoordig en de ovatie, welke daar Onze Goede Moe der gebracht werd door zooveel duizenden was indrukwekkend. Gebed en gezang wis- •fden elkaar af, en noode kon men schei den van het Kapelletje, 't Was toch HAAR feestdag en iedereen wilde deelen in die feestvreugde. A M keksevea U niet Is hinderen. D gÖ> 53 98 er v.-at Akkers Kloosterbuur. S5£5Ê3edsn U dadelijk de pijn weg. Zuiv vsyij cngeneest U'A open au:dmiia nac Stond het bestuur, onzer Processie liet vorig jaar voor een massa moeilijkheden en durfde het niet do verantwoordelijkheid op z'ch nemen de pelgrims derwaarts te geleiden, thans is het bestuur overtuigd, dat er dit jaar in geen enkel opzicht be zwaren kunnen bestaan. Het onderzoek door genoemde boeren ingesteld luidt in alle opzichten bevredi gend. De Ne der! and so he Spoorwegen hebben bc-reids aangenomen, ons te brengen tot Kevelaer. hetgeen het vorige jaar niet het geval was. De stemming aldaar is ook geheel an ders. Geheel Kevelaer stelt alles in het erk ons van 19 tot en met 21 Aug. te ont vangen en ons verblijf aldaar aangenaam te doen zijn. De hotelhouders hebben zich verstaan met de Geestelijkheid ter plaatse en on- derl'ng de prijzen geregeld. TTit de met zorg verzamelde gegevens blijkt, dat do kosten van het verblijf aldaar voor logies, ontbijt, diner, souper in de grootste ho tels bedraagt van f 11 tot en met f 13. in de kleinere van f 8.50 tot cn met f 10.50 en bij verschillende particulieren nog gele genheid bestaat in prijzen van f5.50 tot en met f8 voor het totaalVerblijf in die dagen. De beeren hebben ondervonden, dat de maaltiiden niets te wenscnen overlieten. Ofschoon het leven in Duitschland op het oogenblik lang niet goedkoop mag hce- ten, is het bestuur verheugd erin geslaagd le zijn onze reis dit jaar mogelijk te ma ken. Alleen zijn er nog enkele moeilijkheden met de regoünc van het grensverkeer, doch daarvoor zorgt het Bestuur. Onze pelgrims kunnen dus onbezorgd op 19 Augustus de reis naar het-Genadeoord aanvaarden. Onze Lieve Afoeder wacht ons in grooten getale op de door Haar bevoorrechte p'aats. Laten vrij gehoor geven aan Hare roep stem. Wij kunnen Haar onze behoeften voorleggen, orze ncoden openbaren, onze behangen aanbevelen. Laten wij optrekken naar Kevelaer en de „Consolatrix" Afft-ctorum" zal ons op beuren in jdeze moeilijke tijden. ïTeerliik zal het ons zijn een paar dagen bij die Goede Aioeder te mogen doorbrengen en getroost en gesterkt zal ieder onzer weer huiswaarts keeren met gevoelens van dankbaarheid en hemelsch geluk. Wij nemen liet bovenstaande over, om dat het dienen kan als oen opwekking om deel te nemen aan de Leidsche Pro cessie naar Kevelaer! (Zie advertentie in dit'nummer). Gessiengsle Berichfên. UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren ls. 6.30 uur FL (Eiffeltoren) 2600 Ar. Goa-? eert. 8.20 5IT (Birmingham) 475 AI. Ope-i ret te en operamuziek. 820 2ZY (Alanchester) 375 AL, Light French Suites. 8.20 5SG (Glasgow) 420 AI. Con< cerl van de Royal Air Force. 8.20 5WA (Cardiff) 350 AI. Reus naar Indië. 8 35 Brussel 265 Ar. Concort. 8.50 2BD (Aberdeen) 495 AI. Dans* muziek. 8.50 6BAI (Bournemouth) 335 M. Kamermuziekavond. 9.20 SFR (Radio-Paris) 1780 Af. „Knock", opgevoerd, iu do Go- médie des Champs Elysées. 9.30 5NO (Newcastle) 400 Af. Op-< voering van „Tho marriage wifi' not take place" en „Two in r. trap". 9.35 PTT (Postschool. Parijs) 450 AI. Causerie en concert. 10.55 2LO f Londen) 365 AI. The Sa voy Bands. 3ij het zwemmen verdronken. Bij het zwemmen in „de kom" voor do Suikerfabriek te Halfweg verdronk de 16-jarige J. Assman. i Verdronken. Gistermiddag is te Hellevoetsluis bij het zwemmen het 13-jarig eenig zoontje van -den heer Knop verdronken. Hoewel men den geheclen namiddag op do plaats ■des onheils heeft gedregd en gedoken, was gisteravond het lijkje nog niet gevonden. Ernstig ongeluk. Maandagmorgen wilde een circa 20-jarig jongmeisje dat op de fiets in de Zeestraat te Zand'voort reed, den lioek omslaan naar de Haltestraat. Daar lie,t rijwiel tengevolge van het sterke hellen der Zeestraat zeer groote vaart had gekregen, was bet meisje niet in staat genoemde bocht to nemen met het gevolg, dat zij in de Haltestraat het trottoir opreed en met het hoofd door de spiegelruit van de banketbakkerij Schnatager viel. Met gespleten lip en tal van ernstige wonden in het gelaat werd het slachtoffer opgenomen, en, na voorloopig verbonden te zijn, naar het ziekenhuis vervoerd. Vergiftigd snoepgoed. Maandag werden vier kinderen uit een arbeidersgezin in de Zandstraat to Vee- nendaal plotseling onwel. De kinderen, resp. 3, 5, 8 en 10 jaar oud, w,erden tegen den avond zoo hard ziek, dat opname in een ziekenhuis noodig was. Do geneesheer constateerde, dat de kinderen ondeugde lijk snoepgoed hadden gegeten. In een winkeltje in de Gortsteeg is doof de politie e.en voorraad snoepgoed in be slag genomen. Gevaarlijk spelletje. Te Maastricht is de achtjarige Jan Hoescn van een sleeperskar gevallen en door een daarachter komende handkar over de borst gereden en gedood. Een schietpartij in den Jordaan. Ruim 2 jaar geloden woonde in do Lau rierstraat 220 te Amsterdam op de eerste verdieping het echtpaar de V. De man, die zijn vrouw dikwijls mishandelde, werd later opgezonden naar het krankzinnigen gesticht Den Dokier. Eenigen tijd geleden werd hij-daar ontslagen en zocht daarna herhaaldelijk zijn vrouw op, die thans iu.' de vroegere woning bij een familie binnens huis woont. De twisten van vroeger herhaalden zich telkenmale bij deze bezoeken, waarbij do buren zich aan den kant der vrouw scha ren. Gisterennacht omstreeks 1 uur ver- oegde de man zich wederom voor de wtv ning, trapte de voordeur in en slaagde er in het huis binnen te dringen. Zijn vrouw luchtte reeds me.t haar kindje op het bal- con, waarna de buren tiachtten den man het huis uit te werken, en daarvoor o. a». eenige emmers water gereed hadden staan. Plotseling viel een schot, dat in de trapleu ning drong. Neg een tweede schot werd Jgevuurd, dat een jongen aan den arm erwondde. Inmiddels was de politie, door de buren gewaarschuwd, aan de. wouing gekomen, waar men den man in arrest nam. Bij fouillecriug werd een kleine revolver op hem bevonden. De man verklaarde ge schoten te hebben. Hij is ter beschikking der Justitie gesteld. Verkeersongeval Op den Oostsingel tc Delit is gisteren nacht omstreeks 12 uur een auto wan dett heer Veder, uit Rotterdam, tegen een groo ten verhuiswagen van de firma Van Burer. gereden, welke van de brug kwam. Dc aute van den h?c.r V. liep daarop tegen een woon huis aan den Singel. Door den schok werd nevrouw V. uit het voertuig geslingerd: zij raakte tusschen den auto en den muur beklemd en werd met een gapende hoofd»-- wonde in bewusteloozen toestand opgeno men. Na voorloopig verbonden te zijn. ia zij naar het ziekenhuis overgebracht. D« overige personen kwamen met den schrik vrij. De auto is zwaar beschadigd. Deze kwam met zoo'n kracht tegen het huis, dat een gedeelte van den gevel werd weg geslagen, terwijl bovendien een raam erd vernield. De toestand van Alevr. V., is gisteren! zoodanig verbeterd, dat zij naar haar woon huis in Rotterdam is vervoerd kunnen worden. Brand. Men meldt 0113 uit Breda: Gisterenavond te ongeveer 11 uur is in het naburige Wagenberg brand ontstaan in een pand in den kom van bet dorp. Door de rieten dakbedekking van verschillende woningen nam de brand spoedig zoodanige uitbreiding, dat binnen zeer korten tijd niet minder dan 7 woningen met der. gc- heelen inboedel alsmede een paar schuren een prooi der vlammen werden. De ontzet tende vuurgloed was ver in den omtrek to zien. Door de windstilte en de belendende, steenen gebouwen kon verdere voortgang gestuit worden, waartoe krachtig is bijge dragen door militairen der veldartillerie, die in de buurt oefeningen hielden. Do Bredasche motorspuit, die ter assistentie was geroepen, kon wegens afwezigheid van water geen hulp verleenen en is te 1 uur des nachts te Breda teruggekeerd. De mine in het dorp is groot. Naar ons werd medegedeeld dekt verzekering dc schade. Scheepswerf afgebrand. Alaandagavond omsteeks elf uur fe Gorcum door onbekende oorzaak brand uit* gebroken in de werf gelegen aan de Linge, nabij de constructieplaats van de firma De Vries Robbé k Co, eigendom van den heer T. H. Ceelen. Het gebouw, waarin de sme derij met den geheelen inventaris is ge vestigd, werd een prooi der vlammen. Kleine vaartuigjes, wellco op de hellin gen lagen, wist men tijdens den brand tflf water te laten. Assurantie dekt dc schade. ,,lcL Heide- en boschbrand. Maandagmiddag circa 1 uur is in dé Harskamp, gom. Ede, afgebrand 2 H A. heide cn bosch, behoorend tot het Staats* boschbeheer. De militairen uit de Harskamp ven.chi ton, met assistentie van Je Apeldoornsch» brandweer heb blusschingswerk. Het. eerst openbaarde do -brand zich 111 tie heide cn terwijl men herig was then t. blnisrhen, brak in het bosch. een nieuw*

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3