BODEGRAVEN. Gemeenteraad. Zaterdag j.l. kwam de Raad dezer ge meente wederom in voltallige zitting bij eed. Nadat de burgemeester do vergadering bad geopend wordt het Gebedsformulier gelezen, waarna door den Voorzitter me dedeeling wordt gedaan van bet rapport inzake het electricteilsbedrijf, uitgebracht door den accountant van 't Riet te Gouda, hetwelk gunstig luidt. Van Ge.d. Staten is goedgekeurd terugontvangen de door den Baad gewijzigde verordening op de hef fing van schoolgelden en de vastgestelde bijdrage in de kosten van den keurings dienst 1924, welk bedrag is bepaald op f 717.26. Op voorstel van den Voorz. wor den deze stukken voor kennisgeving aau- fcenom De z. deelt mede, dat namens de ïoopers van bet voormalig voetbalterrein door N. Griffioen schriftelijk is medege deeld, dat bedoeld terrein tegen den be noemden prijs te koop is zonder bindende 'bepaling; alleen eischt men, dat de eerste 6 jaren daar de kasanarkt zal gehouden worden. In den winter, bij kleinere mark ten, zou daarvan afgeweken kunnen wor den en alsdan de kaas op de kleine markt verkoel1.t kunnen worden. Voorts garan deert men een uitweg op bet door de ge meente aangekochte terrein-Turkenburg, van 9 M. breed. De Voorz. geeft te dezer sake eenige toelichtingen en bespreekt de teekeningen en foto's, die reeds in sommige bladen voorkomen, van onze kaasmarkt, wol een bewijs, dat deze zaak actueel is. Een niet-onderteekend aanplakbiljet op oranjekleurig papier gedrukt legt spr. tor zijde. AVeth. Van der Marei meient, dat bet kaasmarktvraagstuk in hoofdzaak op 3 punten neerkomt: le. de kaasmarkt is voor Bodegraven een levenskwestie en de bardader van de gemeente. Particulieren kunnen de uitbreiding der gemeente niet in handen hebben: de gemeente moet de lijnen daarvoor aangeven en bouwgronden in banden nemen, zooals Alphen en Woer den dat doen. 2e. Onze gemeente moet worden uitgebouwd, stelselmatig, onder 3eiding van de gemeente zelf. 3e. Ook in de toekomst moet worden gezien en daarom Js het terrem-Turkeoiburg bet meest ge schikt om als marktterrein te bestennmen en kan bet uitbreidingsplan zich daarbij aansluiten. AVeth. Batelaan spreekt als minderheid in het College van B. en W. en is nog voorstander van aankoop van bet terrein Hooijmans (voormalig voetbalterrein),^at 156 M. lang en 88 M. breed, is, zoodat flink wat grond gebruikt kan worden om daar woningen te bouwen. Woerden heeft voor zijn kaasmarkt 3080 vierkante Meter en dat is eigenlijk al voldoende. Aanvan kelijk was spr. ook voor het terrein-Tur kenburg, maar bet voetbalterrein lijkt ten slotte het meest, geschikt. Spr. wijst er op, hoe de heer Beijen veranderd is, die nog -wel de man is geweest om den Raad in geheime vergadering bijeen te roepen om te kunnen overgaan tot aankoop van het terrein Hooijmans, ook met het oog op de marktplannen. En thans pleit de heer Eeijen voor marktterrein op het terrein Turkenburg, betgeen wel een groote ver andering is. De heer Beijen merkt op, dat inderdaad door hem werd aangedrongen op aankoop van bet oude voetbalterrein, echter kwam eerst daarna weth. Batelaan met voorstel len cm een stuk grond te koopen van de heeren Turkenburg, en waar deze plaats spr. beter toeschijnt, dan het terrein Hooij mans, is spr. voor het brengen van de kaasmarkt op het pas aangekochte terrein van de heeren Turkenburg. Echter, ver volgt spr., indien thans nog tegen aanne melijke voorwaarden de pastorie met tuin der Ned. Herv. Gem. te koop zou zijn, dan ook zou spr. het plan-Turkenburg losla ten, omdat aankoop pastorie nog meer ge- wenscht zou zijn. De heer A7an Baren zegt, dat veel over de marktplannen werd gesproken en hij ook persoonlijk in de afgeloopen 8 dagen bijzonder veel over dit vraagstuk heeft nagedacht. \Tan één stem, zegt spr., kan veel afhangen. Spr. bleef echter voorstan der van het oude voetbal terrein, omdat de verbinding zoo gemakkelijk is te maken imet de bestaande markt. De heer E. Batelaan heeft geen enkel steekhoudend argument gehoord voor het oude voetbailterrein, en bepleit opnieuw aanneming van het voorstel der meerder heid van B. en W. Spr. gaat na, hoeveel de gemeente (indien het terrein-Turken burg gekozen wordt) terug zal ontvangen ?oor te verkoopen bouwgrond daar, en wijst op de toekomst hij uitbreiding der gemeente. De heer Hortensius wil ook niet mee gaan met do meerderheid van B. en W. en is, zonder uitstel, voor aankoop van bet oude voetbalterrein. Bovendien is Bode graven niet te vergelijken met plaatsen als Alpben en Woerden, ten opzichte van bouwgronden; Dinsdag j.l., zegt spr., kon een mooi heerenbuis nog niet eens 8 mil le opbrengen in publieke verkoop! De markt hoort zoo dicht mogelijk bij de oude te blijven en ook vlak bij de kom der ge meente. Spr. dringt krachtig aan om do markt te plaatsen op bet oude voetbalveld. De heer Turkenburg geeft in overweging het voetbal terrein te koopen geheel [zon der eenige bindende bepaling, en dan een specialiteit te laten rapporteeren, welke plaats het meest geschikt is voor kaas markt. De Voorz. zegt daarvoor niet veel te voelen, omdat de Baad wel bevoegd kan worden geacht, deskundig te zijn. De beer G. B. Batelaan wil even opmer ken, in verband met een niet onderteekend biljet dat verspreid is geworden, dat ds. Pot in geen enkel opzicht schuldig is aan bet niet doorgaan van de plannen tot Pas torie-verkoop. Indien de Kerkeraad een ander (geschikt) huis had aangeboden, zou daartegen geen overwegend bezwaar hebben bestaan, indien daarmede een zoo groot gemeentebelang tot tevredenheid van velen opgelost bad kunnen worden. De heer B. Batelaan bepleit nog in bet kort den aankoop van het terrein-Turken burg en wenscht niet onder den druk te staan van bouwspcculanten. De beer Hor tensius meent, dat niet al te zeer tegen de heeren grondspeculanten moet worden ge sproken; misschien zit in den verkoop van het terrein Turkenburg ook wel specula tie, maar deze dingen behooren hier niet thuis. I Nadat nog enkele leden het woord heb ben gevoerd, wordt tot stemming overge gaan over het voorstel van de meerderheid van B. en AV., welk voorstel wordt verwor pen met 6 tegen 5 stemmen, die van de heeren v. d. Marei, C. B. Batelaan, Beijen, Bn. Batelaan en Turkenburg. Het voorstel om het terrein-Hooijmans (voormalig voetbalterrein) aan te koopen tegen een prijs van f 14.000, met de voorwaarde dat tot 1930 in ieder geval de kaasmarkt daar zal moeten blijven, zij het dan ook dat des winters op de oude Markt de wagens kun nen staan, wordt aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde volgt hierna sluiting. Propaganda Spcrtdag „Hercules". Do Gymnastiekvereeniging „Hercules" is voor nemens op Zaterdag 23 Augustus as., ter gelegenheid ran haar 15-jarig bestaan, een propaganda-sportdag te houden. Op een verzoek van deze vereeniging aan de Voet- balvereeniging „Bodegraven", om haar sportterrein met kleedlokalen, tribune etc. voor dezen middag te kunnen huren, werd door het Bestuur dezer Vereen, onder be paalde voorwaarden gunstig beschikt. V. V. „Bodegraven". Zondag a.s. zul len de nederlaagwedstrijden der V. V. „Bodegraven" wederom worden voortgezet Alsdan spelen te 2 uur: Bodegraven I tegen Olympia II van Gouda voor de eer ste afdeeling, en ten 4 uur: voor de derde afdeeling Bodegraven III tegen Olympia IV 1 Zeer waarschijnlijk speelt Donder dagavond 't vijfde eftal der Avereen, een vriendschappelijken wedstrijd, tegen Al- phia III en Vrijdagavond het vierde elftal tegen de Olympia Jniores. HAZERSWQUDE. Gemeenteraad. Vergadering, van den Raad dezer ge meente op Dinsdag 8 Juli 's morgens 10 uur. Voorzitter: de heer v. d. Meulen, bur gemeester. Aanwezig: alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en geeft daarna aan den secre taris gelegenheid tot bet voorlezen der no tulen van de vorige vergadering, die on veranderd worden vastgesteld. De Voorz. doet mededeeling van eeni ge ingekomen stukken: een schrijven van Ged. Staten1, behelzende goedkeuring der schoolgeldregeling, aangenomen door den Raad in de zitting van 11 Maart 1924; een schrijven van den Minister van On derwijs, K. en AA7.. da4> de rijksvergoeding voor het onderwijs voor 1924 is vastgesteld op f6.616.—; een schrijven van denzelfden Minister, dat deze vergoeding voor 1921 bedraagt f 7.289.67, alsmede dat f 8.066 is genoten, alzoo f776.33 te veel, welk bedrag zal wor den ingehaald op de vergoeding voor 1924; een schrijven van den Minister van Ar beid, N. en H.. dat de helft van de uit- gavn voor de Huurcommissie, zijnde een bedrag van f 99.50, aan de gemeente zal vergoed worden. Voorts hebben Ged. Staten goedgekeurd de vermindering van de jaarwedden der wet houders met 5 pet, zoodat dezo jaarwed den met ingang van 1 Jan. 1924 worde vast gesteld op f335 per jaar voor elk der wet houders. Tot lid der Gezondheidscommissie, geze teld te 'Alphen a. .cL Rijn, is door den Com missaris der Koningin benoemd de beer H. J. A. AA7alenkamp te AVarmond. Deze commissie beeft baar begrooting ingediend voor 1925. waarin bet bedrag voor de gemeente Hazerswoude wordt vastgesteld op f 105.18, zijnde minder dan de beide vorige jaren. Het bestuur van de afdeeling Hazers woudeKoudekerk van de Holl. Mij. voor Landbouw vraagt den Raad de beschik king gedurende drie maanden van één lo kaal der Openbare School gedurende één avond per week voor bet houden van een cursus in inmaken. Dit verzoek wordt toe gestaan onder de gebruikelijke voorwaar den. Op een verzoek van de Burgerwacht om subsidie voor haar schietwedstrijden, zulks in verband met do verminderde rijkssub sidie door de bezuiniging, stelt de voor zitter voor, afwijzend te beschikken aan gezien het niet aangaat, wanneer do rijks- regeering zich terugtrekt, do kosten op de gemeenten te schuiven, terwijl bovendien de burgerwacht te dezer plaatse rustend is geworden. De heer v. Beek kan zich hier niet mee vereenigen; het betreft hier een zaak, die in het. belang des volks is, en die daarom door de gemeente moet aangemoedigd worden. De heeren v. Beek en v. Dam stellen voor, aan de burgerwacht een subsidie van f 10 te geven voor baar schietwedstrijden. Dit voorstel wordt aangenomen met de stemmen van den heer Noordam en mevr. v. d. Meulen tegen. 2. Besloten wordt, den termijn van ont ruiming van de onbewoonbaar verklaarde woning van v. d. Hagen weder met 6 maanden te verlengen, zulks na ingewon nen advies van de gezondheidscommissie. 3. De Vereeniging „AA7erkversckaffing" heeft baar financieel verslag ingezonden en vraagt, haar nadeelig saldo van f 231.53 uit de gemeentekas te willen dekken. Op voorstel van den Voorzitter wordt hiertoe besloten, onder waardeering van het vele werk, belangeloos door dezo ver eeniging verricht. 4 en 5. De A7 o o r z i 11 e r doet mede deeling van den uitslag van do aanbeste ding der restauratie van den gemeente toren en vraagt machtiging tot het aan gaan van een geldleening van f 10.000. tegen den koers van 99 en een rente van 6 pCt. per jaar, terwijl de aflossing over 25 jaar zal loopen. Hiertoe wordf met algemeene stemmen besloten. 6. De Voorzitter doet mededeeling van den uitslag van de aanbesteding der krooswerken. 7. De A7oorzitter herinnert er aan, dat reeds meermalen aan de orde is geweesf de regeling der drinkwatervoorziening in de Loete, doch dat men beeft opgezien tegen de enorme kosten, die dit meebrengt B. en AV. stellen nu voor, een proef te nemen met het volgende: Bij den heer v. d. Eist, diê bij de Loete woont en daar een schuurtje heeft, zal in dat schuurtje een kraan gemaakt worden, en dan zal op die wijze drinkwater kunnen worden beschik baar gesteld voor de Loetebowoners tegen den prijs van 1 ct. per emmer. De heer Buitenhuis vindt deze op lossing niet zoo erg praetisch. Hij zou het beter vinden als de eerste bewoner van de Loete aan de hoofdhuis kon worden aangesloten; dit zou voor de Loete bewoners aanmerkelijk doelmatiger zijn, want dan kunnen zij in de Loete blijven om water te halen. Dit zal toch zulke enorme kosten niet met zich brengen. Mevr. v. d. Meulen vraagt of er een deskundig advies is betreffende de kosten van aansluiting van den eersten bew«ner van de Loete aan de leiding. De Voorzitter deelt mede, dat dit er niet is. De beer Buitenbuis vindt in elk geval, dat de hier voorgestelde oplossing al een goed begin is, dan kunnen we zien, of er veel gebruik van gemaakt wordt. Naar aanleiding van een opmerking van den heer van Beek zegt de Voorzitter nog. dat het niet aangaat, in de huidige verhoudingen een 5 a 6000 gulden uit te geven ten behoeve van slechts enkele ge zinnen. De heer Buitenhuis vraagt nog eens, of het niet mogelijk zou zijn, den eersten bewoner van de L'oetë met. de hoofdleiding t-e verbinden, dat zal toch zulke geweldige kosten niet met zich brengen. De heer De Bruin, weth., zegt, dat wo eerst moeten zien!, of er werkelijk be langstelling bij de bewoners van de Loete hiervoor is. Mevr. v. d. Meulen zou in elk geval een deskundig advies willen inwinnen be treffende de kosten van de aansluiting van de eerste woning van de Loete aan de hoofdleiding. Do heer Pat ij n is van meening, dat deze zaak nu maar eens baar beslag moest krijgen. Het kan toch nooit zooveel kosten, 't Wordt nu maar verschoven en we vorde ren geen stap. De heer De Bruin', weth., zegt dat B. en AA7, niet voor dit plan zijn, omdat bij hen de vaste overtuiging heersoht, dat er bijna geen gebruik van gemaakt zal wor den. Het voorstel van B. en AA7, wordt aange nomen met de stemmen van de heeren van Beek en Patijn en Mevr. v. d. Meulen te-gen. 8. B. en AV. stellen voor, de straatverlich ting uit te breiden tot den geheelen Ger meeneweg, zulks in verband met bet drukke gebruik dat van dezen weg gemaakt wordt voor bet verkeer. De gemeente, is verplicht, voor dezen weg te zorgen dat hij behoorlijk verlicht is. AA7aarsehijnlijk zullen 16 of 18 lantaarns noodig irijn. Dè géheele Raad kan zich met dit voor stel van B. en AA7, vereenigen. 9. De Keuringsveearts A. Kuiper heeft ontslag aangevraagd. Ter behandeling van dit punt gaat de Raad te 10 minuten voor 12 in comité-ger neraal. De openbare zitting wordt heropend te 10 minuten voor één. B. en AV. stellen voor, aan den heer Kuiper tegen 1 October a.s. ontslag te verleenen. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. B. en AV stellen voor, een oproep te doen voor sollicitanten naar dezo betrek king, teneinde per 1 October in deze vaca ture te voorzien. Aldus besloten. 10. Bij de rondvraag vraagt de heer Van Beek. of de weg naar Roemer reeds ver breed is. Het was hem ter oore gekomen, •dat dit nog niet geschied was. De Voorz. deelt mede, dat dit wegens drukke werkzaamheden nog niet plaats gehad heeft, maar het zal geschieden. Voorts zou de heer Van Beek met het cog op den scherpen wind in de Toren straat een schutting willen aangebracht zien. De Voorz. zegt, dat dit een zaak is, die niet de gemeente, doch de bouwveree- niging aangaat. Daarna wordt de vergadering te 1 uur gesloten. KATWIJK AAM DEN RIJN. Examen. Voor eindexamen H. B. S. slaagde aan het St. AVillibrordus-College: G. v. Acker, AVestdorpe (Zl.), Alf. Blaisse, Schiedam, L. Bosch, Utrecht, E. Creygh- ton, Oegstgeest, J. Fransos, Den Haag, L. Leeuwenberg, Haarlem, P. Leven Wassenaar, J. Mignot, Brussel, P. Mignot, Brussel, N. Perquin, Schevenin- gen, P. Sengers, Noordwij'-k, Dom. Verschure, Eindhoven, E. v. d. Ven, Den Haag, R. Slinger, Groningen. Geëxamineerd 14, geslaagd 14 candida tes Tuinbouw. Niettegenstaande gister morgen het minder aangename bericht vernomen werd dat de invoer van vroege aardappelen tot nader order verboden was, bleef de prijs zich tamelijk wel band haven. De uitgeplante oppervlakte van vroege aardappelen moet volgens deskun digen lang niet zoo groot zijn dan vorig jaar. Bovendien is men tamelijk vroeg begonnen met rooien, waardoor grooto op pervlakten gerooid moeten worden' voor betrekkelijk weinig kwantiteit. Dit heeft tot gevolg dat het binnenland de voorraad spoedig izal kunnen gebruiken. Dan blijven ook de prijzen redelijk. NIEUWKOOP. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente 'zal morgenvoormiddag te 9.30 (nieuwe tijd) bijeenkomen, ter behande ling van de volgende agenda: 1. Ingeko men stukken en mededeelingen. 2. Benoe ming gemeente-secretaris. B. en AV. beve len aan: 1. C. J. Groenendijk, alhier. 2. L. AV. A. van AA'ichen te Lisse. 3. Bij be noeming van no. 1 der aanbeveling: her ziening van de jaarwedde voor den amb tenaar ter Secretarie, wordt voorgesteld dezo terug te brengen van f 2600 op f 1300 Tentoonstelling Kerkelijke kunst. i Dezer dagen had ik het voorrecht boven genoemde expositie in het ..Gebouw voor Beeldende Kunst", Vondelstraat 80, te Amsterdam, te bezoeken. Naar aanleiding daarvan kon ik niet fcalaten. nog even na to slaan, wat ik 5 October 1922 naar aanleiding van de ope ning van dit „Gebouw" in de „L. Crt." heb geschreven. In groole trekken heb ik toen de plan- 3en van den kunstzinnigen en énergieken directeur, den heer Exter, medegedeeld. Ik schreef o. m. dit: „Hij wil zijn zaak ioen uitgroeien tot een groote kunstcen- 2rale en daarbij het oude idee van de Romantiek in toepassing brengen, dat in de eenheid der verschillende kunsten de ware schoonheid te vinden is. Hjj wil praetisch die eenheid der kunsten demon- streeren. want hoe verschillend van vorm «n uitdrukking, hoe verschillend van materie de objecten mogen zijn, de kun sten zijn verwant, een zwakke mensche- fijke uiting, een afstraling van de harmo nische alschoonheid, die uit God is." De Romantiek evenwel was een histo risch verschijnsel van voor ruim honderd jaren, dat in zijn idealisme terug wees naar tfe Middeleeuwen en er niet weinig toe heeft bijgedragen, dat de moderne menschheid weer meerdere affiniteiten heeft verworven met de Middeleeuwscbe cultuur. En wie Middeleeuwen zegt, zegt Katho licisme. AVij hebben in het Gebouw voor Beel dende Kunst in de eerste plaats op ons in laten werken wat daar te zien was uit de 14de, löcfe en 16de eeuw. En wat zal ik u hier nu van dat alles vertellen? AVaar moet ik beginnen, waar eindigen met het bespreken dezer keur- collectie? Wat was het nog maar bitter weinig wat uit. een oogst van eeuwen hier was Maar toch weer voldoende, om te doen zien. hoe het Katholicisme een kunst beeft geschapen, zoo grootsch en tegelijk zoo fijn-intiem, zoo volmaakt op elk gebied, als nooit een andere cultuur dan de Kaholieke heeft geschapen of zal kunnen scheppen. "Wij schenken aan de vondsten der Egyp tische koningsgraven onze onverdeelde be wondering, maar wij missen in deze kunst de mentaliteit van milde erbaruiing en de alomvattende liefde, waarmee Christus ook de minste Zijner Schepselen heeft lief gehad. AVie is nooit stil geworden voor een zwijgenden Boedha met in zichzelf ge keerde blikken, om zich scheppend een sfeer van vrede. Maar tenslotte miste het Boedhisme weer de vreugde aan de uiter lijke zinnenwereld en erkent het Christen dom- in Christus den Schoonheidschepper wiens wondermacht evenzeer gehuldigd wordt door de schoone verschijnselen der natuur als door de biddende menschenziel \\7ie huldigt niet zonder eenige reserve de edele lijnen en vormen der Grieksche plastiek, de ideale sculpturen, waarvan ook Leiden zulke heerlijke afgietsels be zit. Maar do Homerische goden waren slechts vergroote modellen van menschen in wie mcnschelijko hartstochten woedden met bovenmenschelijke kracht. Maar de goddelijke duldzaamheid en zelfvernede ring waarmee Christus de Passie op zich nam kenden zij niet; en niet de aanbidde lijke reinheid der Madonna en niet het bewustzijn dat alle zinnenschoonheid heen moet wijzen naar het onzinnelijke. AA7at er in de oude culturen te waardee- ren valt aan schoonheid, en ernst en gratie altijd ontbreekt er één element, hetzij do liefde, hetzij werkelijkheidszin, hetzij hemelverlangen of wat dan ook. In de Christelijke kunst vindf ge de har monische uitgroei van alle edele geestelijke strevingen, het evenwicht iusschen aard- seho schoonheid en heilig hemelverlangen. De Christelijke kunst is de schoone veruitwendiging God-adoreerend zieleleven Zij is eveneens de veruitwendiging der liturgische gedachte. Van haar oerbegin, de eenvoudigste avondmaalsvoorstelling en Eucharistische symboliek uit de catacom ben der eerste eeuw tot het fijnste orna mentiek aan monstrans, bisschopsstaf, pricsterkasuifel of kansel uit haar tijd perken van hoogsten bloei circuleert zij om het heilig offer van Calvarië en de in stelling van het H. Sacrament der hoog ste liefde en wijsheid. De Christelijke kunst, wie zien haar roe- rend-naïeve voorstellingen in de Romein- sch grafgewelven. We zien haar gloeien en flikkeren in bet mozaïek der oud-Christelijke Bazilie- ken; we zien, hoe ze in de latere Middel eeuwen haar grootschc ontroeringen too- vert in de groote kerken van Rome en Florence en Venetië en zoovele andere heiligdommen van Italië; we zien ze in de refters van kloosters en de Stanzen van het Vaticaan in vol maakte pracht; wo zien hoe ze 'zich naar 't Noorden wendt en den zw&ren bouw van den Ro- maansóhen dom vervult van licht en gratie; wo zien ze uitbloeien in een wondere vreugde van biddend heimelverlangen in de ranke reinheid der Gotbiek; 4. Verzoek" van voicuimmssiA Vf Rogeeringsj ubileum tot dekkine J S tekort ad f 110. Wordt, voorgel - verzoek te voldoen. 5. Verzoek van „Volksonderwijs" alhier, tot het kS baar stellen van de lokalen der if school voor het houden van vergaf - enz., waarin steeds een onderwijs voedkundig onderwerp wordt wV* met eventueel na afloop gezellige hi°"! komst. Tevens wordt verzocht losma? van een separatie-schot, onder wl van den gemeente-opzichter en zonS'i kosten voor de gemeente, teneinde 2 h lén tot een grooter le kunnen vereen. Wordt voorgesteld gunstig 0p het zoek te beschikken, onder voorwaarde dé goede gang van het onderwijs wordt gestoord en geen schade aan de kalen of meubelen wordt veroorzaakt 6. Vier verzoeken om ontheffing schoolgeld wegens onvermogen. STQMPWIJK. Gemeenteraad. (Vervolg). Ingekomen is verslag toestand gemoei, over 1923 en verslag van de commissie i, wering van school verzuim. De tramwegmaatschappij bedankt B W. en den Raad voor de ontvangst hj; j opening der baan. De Voorz. doet mededeeling, dat B W. een klein bedrag hebben uitgetroib voor de ontvangst der heeren bij de o» ning. De beer Nobels deelt mede, dat hij a juist vindt en dat B. en AV. geen J hebben dit bedrag uit te trekken. De Voorz. zegt, dat bet B. en W. g„ dat de Raad hierover valt, daar jietï noodzakelijk was, aangezien B. en H waren uitgenoodigd. Do Raad van Ve- bad goedgekeurd een dergelijk bedrag te trekken. Spr. heeft er ook met eeni; leden van den Raad van Stomp wijk oh gesproken: hij meende een vergader!; hiervoor bijeen te roepen, doch dit is In door het hoofd gegaan. Mocht de Ba: echter niet goedvinden, dat dit bedranlj nog wordt uitgetrokken, dan zullen B W. dit wel uit eigen zak betalen, vraagt den Raad, of zij goedvinden, j, dti bedrag alsnog wordt uitgetrokken. De heer van Wijk vindt dit niet gce De heer Verhei jen vindt het wel goedi zelfs noodzakelijk. B. en AV. brengen een voorstel ter fel, of dit bedrag nog kan uitgetrohi worden, welk voorstel wordt aangewen met 8 tegen 3 stemmen. .De verdere ingekomen stukken, die a talrijk zijn, worden dan alle voor kene geving aangenomen. 3. Prae-advies van B. en AA7, betreft? de het voorst el-Ver hoi jen inzake wijsverslecbtering. B. en AV. doen als hun zienswijze kei nen, dat de Raad niet de aangewezien p, soon is hierop te ageeren, doch de Sfalei Goneraal. De Tweede Kamer heeft inli schen betreffende deze zaak reeds rijs gingen aangebracht en vindt verdere li spreking overbodig. B. en AA7, stellen t hierop niet te ageeren, welk voorstel i eenige bemerkingen van den heer V? heijen z. h. st. wordt aangnomen. 4. B. en AV. stellen voor dit punt lel handelen bij punt 7 der agenda. Aa»« nomen. 5. Bezwaarschriften van de firma 1 Blonk en den heer H. Heijdt tegen aai slag vergunningsrecht. Na eenige toelichting door den Voo stellen B. en W. voor afwijzend op ie bezwaarschriften te beschikken. Na:! eenige heeren nog nadere toelichting hl ben gevraagd en anderen de -bczwu schriften hebben verdedigd, wordt lange besprekingen en nadere toelicbü door den Voorz. het voorstel van B. en z.h.st. aangenomen. 6. Aan Mej. M. Verhoog wordt op ha verzoek eervol ontslag verleend met gang van 1 Jan. 1923. 7. Adres werklieden inzake 10 pi loonsvermindering met voorstel B. en il en voorstel B. en AV. tot wijziging Gemes tebegrooting 1924. Do A7oorz. zegt, dat, zooals de heer? uit de stukken hebben kunnen zien, bemerkingen aan de hand der begrooh niet zoo groot zijn. Ged. Staten deelen mede, dat het sa! ris van den Gem. Ontvanger kan'verliu' worden. Ged. Staten willen het bedrag ad Ij wat den beer Trapman ontvangt voor uitkeering der pensioenen doen wna len; do beer T. heeft hiermede gcnMÉ genomen. Eveneens willen Ged. Stall de gelden doen vorvallen, die den heer de Ven geniet, belast met de zaken we zien ze schitteren, we hcorpu zei! bileeren in de zonnedronken betooveru van Barok weelde. Arm, eindeloos arm en schrikwoki« leeg zijn alle kerkgebouwen, die nooit spoor van Roomscïie weelde zagen. Arm is de menschenziel, die nooit lucht werd door een straal van Room- schoonheid En het historisch Katholicisme Oudheid, vroege en late Middeleeuwen i van Barok, het Katholicisme, dat zijn verwelkbre glorie geschreven heeft in a duizendvoudig gloeiende goudfacetten kunst-, dat levend en levens wekkc-nu tholicisme, dat zijn kracht tot schoon- kracht tot liefde put uit het H. üïie het is er nog en het leeft: en liet g weer krachig en het zal er zijn to eindo der dagen tot Gods bazuinen heengegane en nog levende geslacht menschen zullen dagen voor den stoel van Christus en de lange ec stervenskreten dezer werelcl oU1_ worden door een Te Deinn Laudam m in machtige golven voortdrcunt oneindige regionen van den cosmo-

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4