15e Jaargang. DINSDAG 8 JOL! 1924 No. 4504 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN spoirr CJeABONNEMENTSPRMSbedrsagt bf] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.59 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal franco per post f 2.85 per kwartaaL Pet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 et per kwartaal bij voor- uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II git nummer bestaat uit tere* bladen. BUITENLAND De Herstelkwestie. MAC DONALD HEDEN NAAR PARIJS. Het misverstand. ^et onderhoud op The Chequers De Engelsche premier Mac Donald heeft gister in het Lagerhuis gezegd, dat hij voornemens was, heden op voorstel van Herriot naar Parijs te vertrekken om daar besprekingen te voeren over de aan slaande Londensche conferentie. Woens dagavond zal hij weer uit Parijs vertrek ken. Bij de debatten over de buitenland- sclie politiek verklaarde de premier in ver band hiermede nog het volgende: Tegen het einde van de vorige week ontstond er over de onderhavige kwestie een ware storm, die het noodig maakt, dat het Lagerhuis niet in twijfel wordt gelaten omtrent den waren toestand. Voor Boover het in mijn macht ligt, zal ik niet toestaan, dat de een of andere kwaad- stichter aan deze zijde van het Kanaal of aan de overzijde moeite doet onze pogin gen om overeenstemming te bereiken tus- schen Engeland en Frankrijk te verijde len. Wat er op The Chequers is besproken, laat zich voldoende begrijpen. Wij hadden tot overeenstemming te komen over kwes ties, die verband houden met de practi- sche toepassing der experts-rapporten. Ook werden wij het eens over de wijze, waarop aan onze overeenstemming vorm ïou worden gegeven en wij besloten op 16 Juli een conferentie bijeen te roepen voor oplossing van de waagstukken. Bij ons voorloopig onderzoek werd het sche ma van de agenda opgesteld. Bij de be oordeeling der verschillende kwesties kwa men wij overeen hoe zij behandeld moes ten- worden en onze overeenstemming was zoo volledig, dat deze kwesties louter tot departementale aangelegenheden werden. Nu wordt de Engelsche regeering eT door verschillende bladen van beschuldigd een complot te hebben gesmeed om de Com missie van Herstel op zijde te schuiven en wijzigingen in het vredesverdrag aan te willen brengen. „Ik verklaar nadrukkelijk" 1 zeide de premier „dat die beschuldigingen van allen grond zijn ontbloot. Er is over het rerdrag van Versailles niet gesproken. Voor het oogenhlik hebben wij alleen de experts-rapporten behandeld. Ik ben zeer verlangend om, als wij het daarover eens kunnen worden, deze overeenstemming aan te vullen met een andere overeen komst en wel een overeenkomst, welke de kwestie zal betreffen dat, wanneer Duitsch land na aanvaarding der experts-rappor ten moedwillig in gebreke zou blijven, de geallieerden schouder aan schouder zul len slaan om Duitschland "tot de nakoming Yan zijn verplichtingen te noodzaken". De Londensche conferentie. De middelaarsrol van België. Volgens inlichtingen nit betrouwbare Belgische bron,-is er geen sprake van wij- ïiging van den datum voor de Londensche conferentie. De datum blijft bepaald op 16 Juli a s. De Belgische regeering is van mooning, dat een vertraging van de conferentie zeer te betreuren zou zijn. Zij zal alles doen, wat in haar vermogen ligt, opdat ëen over eenstemming worde bereikt langs - diplo- matieken weg vóór den 16den Juli. Zij zal formules voorstellen, welke tot overeen stemming kunnen leiden ten aanzien van de rol, welke in de toekomst zal worden gespeeld door de Commissie van Herstel. België is van meening, dat men geen dag moet verliezen om te komen tot de ten uit- ïoer legging van het plan der experts. Duitschland. Engelsch-Duitsch vliDgtuigenccnfÜct. Duitsche pressie-poging tot verdragsherziening. Sinds j.l. Dinsdag zijn geen van de groole vliegmachines, die den dienst tus schen Engeland en Duitschland onderhou den, meer uit Croydon vertrokken, tenge volge van het nieuwe Duitsche voor schrift, krachtens hetwelk buitenlandsche vliegtuigen boven Duitschland aan dezelf de voorwaarden onderworpen zijn als die, welko ingevolge het verdrag van Versail les voor Duitsche machines gelden. Duitschland heeft dezen maatregel uit sluitend genomen, in de hoop, aldus pres sie te kunnen uitoefenen op Engeland, door wijziging van de betreffende ver dragsartikelen en .volgens do „Daily Ex pres" zou do Brifsche regeering te Berlijn 4en krachtigste hebben aangedrongen op Intrekking der nieuwe verordening. Wat Duitschland wensoht, is de betref fende artikelen van het verdrag van Ver sailles iq opspra.uk te brengen en de En-. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTs Gewone advert en fl Sn 30 oent per regefe Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet it dubbele van het tarief berekend, s Kleine advertentlënv van ten hoogste 80 woorden, waarfij betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver* huur, koop en verkoop f0.50a gelsche regeering te dwingen in het be lang van de Britsohe vliegtuig-industrie voor een herziening der betreffende bepa lingen op te komen, hetgeen tevens het voordeel zou hebben, dat een nieuw ge schil tusschen Frankrijk-en Engeland zou ontstaan. Lord Thomson, de staatssecretaris voor vliegwezen en Francker, het ihoofd van het departement van civiele luchtvaart, zijn in groot e haast naar Parijs vertrok ken en wel in verband met den ernstigen toestand welke door Duitschland is uitge lokt. Beieren en het rijk. Beiersclie bezwaren tegen het Dawes-rapport Volgens berichten nit München zou de instemming van minister-president Held met de buitenlandsche politiek der rijks- régeerin'g niet zoo volledig zijn, als' men volgens de eerste berichten meende te mo gen gelooven. In de kwestie der spoorwegen hijvoor beeld zou de minister-president zijn in stemming afhankelijk gesteld hebben van de resultaten der besprekingen, welke over dit onderwerp tusschen het rijk en Beie ren gevoerd zullen worden. Overigens heeft Held de allerzwaarste bedenkingen tegen het rapport-Dawes doen gelden, vooral wanneer de rijksre- geering er niet in slaagt, - nieuwe toezeg gingen te krijgen voor het herstel van de Duitsche economische eenheid, voor de vrijlating der gevangenen, voor het bevor deren der oorlogsschuldleening, enz. D8 naticnaal-socialistische beweging Hitier legt de leiding neer Naar ons uit München gemeld wordt, heeft Adolph Hitier besloten de leiding van de nationaal-socialistische beweging neer te leggen. Het heet officieel, dat hij het in de vesting te Landsberg, waar hij zijn straf uitzit, te druk heeft me-t het schrijven van zijn herinneringen. Deze lezing vindt echter weinig geloof, men sclien de verschillende nationaal-socialis tische leiders en in het hijzonder tusschen Hitler en Ludendorff bestaan, Hitlèr heb ben bewogen het leiderschap neer te leg gen. Het proces tegen den separatist Backhold Een dezer dagen deelden wij mede dat voor het Duitsche Staatsgerechtshof be gonnen is het proces tegen den separatist Backhold. Het O. M. had een poot aan tal getuigen uit het bezette gebied gedag vaard. De gedelegeerde te Rüdelsheim van de intergeallieerde Rijnlandcommissie Armnnd, heeft nu 31 getuigen verboden te verschijnen. Het proces kan derhalve niet doorgaan. Frankrijk. De oppositie tegen Herriot. Teveel dilettantisme De „Quotidien" kwam dezer dagen met een „onthulling", dat n.l. de rechtsche partijen Herriot. heden hij de interpellaties in den Senaat zouden willen omverwerpen Het lijkt niet zeer waarschijnlijk. Maar het is een feit dat de aanvallen op den nieuwen premier reeds steeds feller wor den en dat de nationalisten geen kans zul len verzuimen hem zoodra mogelijk een stootje te geven. Dit is niet alleen politieke hartstocht, maar wel degelijk ook de meening dat,hij niet de aangewezen persoon is om tegen over Engeland de Fransche belangen be hoorlijk te verdedigen. Men is rechts over tuigd dat Herriot, in weerwil van zijn qualiteiten, niet de man is om de post te bekleeden, waar elk woord, elk gebaar van zooveel beteekenis is, als bij het minister- premieTSchap in Frankrijk. Er bestaat be paald ongerustheid omtrent hetgeen Her riot op Chequers kan hebben toegezegd of, door niet tegen te spreken, schijnt te heb ben toegezegd, hetzij omdat MacDonald handiger opgetreden is dan hij, hetzij om dat Herriot de stemming van toenadering niet verbrek'en wilde. Deze angst omtrent Harriot's bekwaamheid en verantwoorde lijkheidsgevoel, gevoegd bij een geheel af- wijkendje opyatting omtrent de toepas sing van het Verdrag van Versailles, moti veert de felle campagne, die reeds thans tegen hem gevoerd wordt en die, juist nu er toch voorloopig geen sprake kan zijn van een omgooien, zoo betreurenswaardig is omdat ze Herriot hindert in zijn be wegingen en preoccupeert op een oogen hlik, waarop al zijn geestescapaciteiten voor de onderhandelingen met Engeland noodig zijn. Engeland. De Kanaal-Tunnel. De Britsche regeering geeft geen toestemming. MacDonald heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat de regeering, met het oog op de eenparige opinie van de commissie voor de rijksdefensie, geen toestemming kan geven voor den houw van den Kanaal tunnel. De bouwvakarbeidersstaking. De aangekondigde staking van bouwvak arbeiders is - rustig aangevangen. Zij is evenwel verre van algemeen. Het aantal stakers wordt geschat op ten hoogste 150.000 van de circa 600.000 bouwvak-, arbeiders. De werknemersbond heeft zijn leden toestemming gegeven aan het werk te blijven bij patroons, die de loonsverhoo- ging hebben toegestaan. De officieele raad van onderzoek naar het geschil heeft heden zijn werk voortgezet. Noorwegen. Geen Christian:® meer. De nieuwe naam is Oslo. Ook het Lagting he'eft, met 21 tegen 14 stemmen, het voorstel aangenomen om met 1 Januari den naam van ,de hoofdstad van Noorwegen te veranderen, van Christiania in Oslo. Daarmee is de zaak beslist. De oude naam van de stad was Oslo, maar is door Christiaaa IV in 1624 over- gedoopt tot Christiania. Noorwegen was toentertijd in de macht van Denemarken, reden waarom men thans liever den ouden naam laat herleven, dan den naam hand haven, die dateert uit den „tjjd der schan de". Albanië Nieuwe onüusten. Volgens een Yougo-Slavisch blad zijn in midden-Albanië opnieuw onlusten uitge broken. Er zouden namelijk botsingen heb ben plaats gehad tusschen aanhangers van de regeering Fm Noli en de Moham- medaansche bevolking; welke zich verzet tegen de hervormingen op agrarisch ge bied. De regeermg heeft eenige afdeelin- gen militairen gezonden, teneinde de rust te herstellen. Spanja; De strijd in Marokko. Spaansche verliezen." Uit Hendaye (Fransch-Spaansche grens} J de generaal Sarraze werd nabij Isgaria a! de Rifs zoo hevig bestookt, dat zij moest terugtrekken en haar gewonden achterla ten. Griekenland. De zee-officierenstaking- Aftreden van den minister van marine. De Griekscho minister van Marine Haji- kirikakes heeft nu on'slag genomen. Zijn portefeuille wordt tijdelijk door den pre mier waargenomen. Dit aftreden wordt beschouwd a's een moreele overwinning van de 125 Grieksche zeeofficieren, die onlangs het ontslag van dezen minister hebben geëischt en als dwangmiddel hun eigen ontslag indienden. Zij verklaren thans op dit besluit terug te komen, zoodra het aftreden van den minister in de staatscourant is gepubliceerd. Ook heeft de regeering besloten den eisch der zee officieren in te willigen in zake herstel van den admiraalsgraad, die tijdens het re volutionair bewind was afgeschaft. Brazilië. De dendagsrevolutie. Omtrent den opstand welke in Sao Paulo is uitgebroken kan nog het vólgende wor den gemeld: Een afdeoling politie had zich met het plaatselijk garnizoen vereenigd om een poging te doen de regeeringsmacht in handen te krijgen. Het paleis van. den president werd gebombardeerd en een aanval werd gedaan op de federale regee- ringstroepen. Deze waren in de minder heid maar bleven niettemin dapper stand houden. Na de aankomst van versterkings troepen der regeering konden de opstande lingen worden verspreid waarna de revo lutie was afgeloopen. Gedurende de re volutie reden er geen trams maar de an dere openbare diensten functionneerden ongestoord. Naar door de regeering wordt medegedeeld Is zij weer geheel meester van den toestand. In de andere deelen van het land is het rustig gebleven. BINNENLAND SAMENWERKING VAKCENTRALES'. Wij vernemen, dat de „Bureauvergade ring" van het R. IC. Vakbureau met alge- me ene stemmen besloten heeft, niet in te gaan op he.t voorstel tot samenwerking baar namens het N, V. V. geworden. Het Bestuur van het R. K. V.wheeft het Nederlands-eb Verbond van Vakverenigin gen als volgt bericht! „Utrecht, 7 Juli 1924. Aan den heer R. Stenhuis, Voorzitter van het N.V.V. Amsterdam. Mijnheer, In aansluiting op ons schrijven d.d. 30 Juni jJ. deelen wij U mede, dat onze, op 4 Juli gehouden Bureauvergadering, op grond van de in genoemd schrijven aan gevoerde overwegingen, met stemmen besloten heeft, thans Uw voor stel tot samenwerking af te wijzen. Het R.-K. Vakbureau zal, zoo noodig in samenwerking met organisaties wier lei ders zich waardig weten te gedragen, de noodigo maatregelen overwegen, waardoor een verdere toepassing der Arbeidswet kan worden bevorderd. Wij stellen ons bovendien voor, daarbij de wettelijke bescherming der landarbei ders ter sprake te brengen en te zien of het mogelijk is op dit punt tot een geza menlijke actie te komen. Voor het Bestuur f (w.g.) J. v., RIJZEWIJK, Voorzitter. A. C. DE BRUIJN, Secretaris. Een antwoord, dat het N.V.V. niet zijn „leider" Stenhuis, wiens kracht ligt in verdachtmaken, ten volle verdient 1 Vragen van Kamerleden. De liquidatie van de N. V. C-e ntrale Bouwmaterialen Voorziening. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Van Dijk betreffende de liquidatie van de N. V. Centrale Bouwma terialen Voorziening (C. B. V..), heeft .de minister van waterstaat geantwoord: De liquidatie der N. V. Centrale Bouw materialen-Voorziening wordt uitgevoerd door een liquidatie-commissie, welke is sa mengesteld uit de leden van den voormali- gen raad van toezicht en den oud-directeur der vennootschap. Deze liquidatie is begon nen op 1 Augustus 1922. Het commercieele bedrijf der vennoot schap is in het afgeloopen jaar beëindigd. Met de liquidatie van haar onroerende goe deren en van haar belang bij een andere amlooze vennootschap, alsmede met de afwikkeling van hangende processen, zal echter nog eenige tijd gemoeid zijn. Spoorwegpersoneel. ïn een gisteren gehouden"hoofclbe< Luurs- niging van ö"fR/ï>l-^'a-Nederlandsche Veree- een ontwerp-Personeelraad vastgesteiu* ca besloten dit ter beoordeeling te zenden aan de andere spoorwegbonden. Daarna r 1 in een gecombineerde hoofdbestuursverg:'de ring, de definitieve vaststelling van het ontwerp geschieden. De staking bij „Werkspoor" te Amsterdam. Gisteren hebben de hoofdbesturen der arbeidersorganisaties beraadslaagd over de voorstellen, voortgevloeid uit de be sprekingen met den rijksbemiddelaar ir. van IJsselsteyn. Men besloot de voorwaar den tot opheffing der .^staking te acceptee ren en de stakersvergadering, die morgen wordt gehouden, in dien geest te advisee- ren. Wanneer de stakers de voorwaarden aan. flemen, kan Donderdag het werk worden hervat. Ned. Bond van Werklieden in Overheidsdienst. Gisteren is te Utrecht begonnen de bouds vergadering van den Nederlandschen Bond van Werklieden in Overheidsdienst. De bondsvoorzitter, de heer N. van Hipte uit Amsterdam wec3 er op, dat de strijd voor 4iet uitvoeren van werk in eigen be heer met volle kracht gevoerd zal moeten worden, opdat er aan het aanbesteden en de daaraan verbonden knoeierijen een ein de kome. Hij deelde nog mede, dat heb ledental van den bond terugliep van 16.904 op 14.449 en het vermogen van den bond op 1 Juni 11 f 470.000 be-droe.g. De heer Stenthuis bracht de groeten over van het N. V. Y. Hij wee3 er op, dat he.t verweer van het overheidspersoneel tegen de reactie niet sterk genoeg is geweest. De sociaal-democratische wethouders van Amsterdam hebben teveel vergeten, dat ze mandatarissen waren van de sociaal-demo- cratisdh© arbeidersbeweging, toen het in de laatst© weken ging om de arbeidsvoor waarden van het gemeentepersoneel, hoe wel spreker daardoor niet toegeeft dat zij slechts een verbeterde editie van de Colijn- regeering zouden zijn als van. zekere zijde NET VOORNAAMSTE NIEUWS* BUITENLAND. Mac Donald gaat heden op uitnoodiginfl van Herriot naar Parijs. Het Engelsch-Dui*sch vliegtulgen-con* filet. Hitier legt de leiding van de nationaal* socialistische beweging neer. Christiania veranderd in Oslo. BINNENLAND. Het R. K. Valkbureau weigert samen* werking met het N. V. V. Sluiting van de Duitsche grenzen voor! verschillende soorten bloemen. (L. en T.). OMGEVING Mededeelingen betreffende het gewesten lijk Eucharistisch Congres te Ncordwijlc Uitbreiding van de Kaasmarkt te Bode graven. ken aan z.g.n. communistische cellenbnuw. met 'het doel de organisatie te ondermijnen niet als lid van den bond kunnen worden geduld; verklaart, op grond van de door bet hoofdbestuur verstrekte inlichtingen om trent het optreden van L. A. J. Mensen in de afdeeling Arnhem, er ten volle mede in te stemmen, dat dit lid, overeenkomstig het bepaalde in art. 7 der bondsstatuten, wege.ns cellenlbouw is geroyeerd; «dringt er bij het hoofdbestuur op aan met kracht op te treden tegen elke po ging om de eenheid in den bond te onder mijnen en onmiddellijk tot royement over te gaan van ieder, die naar de voorge schreven communistische tactiek tracht cellen te bouwen in de organisatie." Heden werd het congres voortgezet. De Minister vanOnderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. De Visser, heeft orHr»o- Don Haa? met e •nigr- weken ver-.. .Tbr, W--OT- fr* Nederlandsch gezant bij den Pauselijken Stoel, is te Scheveningen aangekomen. Te 's-Gravenhage is met verlof aan gekomen de Nederlandsche gezant bij hel Quirinaal te Rome, mr. J. H. van Royen. Land- en Tninbaasw SLUITING DUITSCHE GRENS. Men seint ons uit Boskoop: Bij deu bond van planténhandelaren is heden het telegraphisch bericht' binnenge komen van tuinbouwconsulent Jaustra te Berlijn, dat Duitschland de grenzen ge sloten heeft, voor verschillende artikelen w.o. taxus, ilex, tinus, orchideëan. Er worden reeds pogingen in het werk gesteld, om alsnog invoer voor deze arti kelen te verkrijgen. De afdeeling Wcesp oefende scherpe cri- tiek uit op de houding van heb gemeente- bestuur van Amsterdam, in zake de wijze waarop het tal van verslechteringen voor het gemeentepersoneel wil invoeren. De voorzitter beantwoordde verschillende sprekers. Hij wees er op, dat niet overal de 48-urige werkweek kon worden tegengehou den. Wij hebben zeicle hij, liever de 48- urige werkweek aanvaard dan loonsverla ging en andere verslechtingen. Spreker deelde nog méde, dat het hoofd bestuur binnenkort een vlugschrift, inhou dende een pleidooi voor eigen beleer, zal uitgeven. In een huishoudelijke zitting werd de volgende resolutie met algemeens stemmen aangenomen: Het. congres enz., van oordeel, dat zij, die zich schuldig ma- WATERPOLO. L. Z. C.—S. V. H. Morgenavond te S uur speelt het- eerste zevental cler L. Z. C. een competitie-wed strijd tegen de Sportvereniging Hilligers- berg. Een combinatie van het tweede en derde zevental zal een vriendschappelijken wed strijd spelen tegen S. Y. H. II. Uitslagen. De uitslag van den wedstrijd H. Y. ,G. B. IWaterratten, Zondag te Haarlem ge speeld voor de 3e klasse D is G0. De stand in 3 D is thans: gesp. gew. gel. verl.-jr.t. pnt. ge.m. H. V. G. B. 3 3 1-2—0 6 2.— IJ III 3 3 11—2 6 2.— L. Z. C. II 3 3 2-9 - 0— Waterratten 3 3 014 0.— DE ACHTSTE OLYMPIADE In en om het Olympisch derp Onze speciale verslaggever meldt d.d. 7 Juli: Het is nog niet (zoo heel lang geleden, dat sommige Fransche en ook buitenland sche sportbladen meer dan onze „offi cials" wel lief was hun aandacht wijd-, den aan het Olympisch dorp. Er waren klachten binnengekomen van do zijde der Amerikanen en Finnen, wier afhleten zich in dat dorp niet erg thuis schenen te voelen. Hert eten is alles behalve geschikt voor a'hl et en, die ernstig moeten trainen, zouden zij beweerd heb ben. Ook de ruimte was niet meegevallen. Natuurlijk was er nog veel meer niet in orde. Zoo lagen de oefenterreinen b.v. veel te ver van het Stadion, of waren da omstreken niet geschikt voor hot oefenen! voor den marathon. Om kort to zijn: Het Olympisch dorp was een heil

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1