LGUR DES-GEN EZ I N GEN. Over een ander geval, in de jongste Mei maand geconstateerd, deelt dr. A. G. A. Hoffman aan de „Msb." do volgende bij zonderheden mede: Mej. Eugenie Dufeil, naaister te Lan- héiin (Ille et Vilaine) 21 jaar. Dr. Denis verklaart 24 April j.l., dat de zieke lijdt aan een niet-etterende beenontsteking der linker dijbeen-condylen, vergezeld van zeer levendige pijnen in 't heupgewricht, waar door volledige onbeweeglijkstelling in gipsverband noodzakelijk werd. Zij heeft vervolgt de geneesheer ook pijnen in de rechter zij en darmstreek, veroorzaakt hetzij door buikvliesvergroeiingen als ge volgen van een vroeger verrichte operatie van den ontstoken blinden darm en zijne omgeving, hetzij door andere bacillaire ontstekingsprocessen. Voorts schrijft de •arts zijn er nierhekken- en hlaaspijnen (ter rechterzijde), waarschijnlijk eveneens van baeillairen oorsprong. Thans zoo gaat hij voort schijnen de heenaan doeningen van 't linker heen, althans voor H oogenblik, verbeterd te zijn. Maar de zieke begint zich nu te beklagen over 't ïechterbeeü, zonder dat iets zökers te on derkennen valt. Wat de buikvliesaandoe- mingen en hare pijnen betreft en ook de blaas- en nierhekkenpijnen. zij blijven ook thans bestaan en verschillende behande lingswijzen hebben geen waarneembare ge volgen opgeleverd. Dr. Denis heslnit dan. daf er geen longverschijnselen zijn, maar (patiënte, een bacillaire zieke is met haardsgewijze verspreide plaatselijke aan doeningen. De zieke is door onderscheiden collega's in verschillende hospitalen behandeld en jschijnt te zijn bestemd voor een treurig bestaan in de toekomst. (Combourg, 24 April 1924). Dr. Dayot opereerde bij haar ieen warai abces in 't bovendeel van 't lin ker dijbeen in 't ziekenhuis te Rennes. Na dat de zieke dit verlaten had, traden hef tige pijnen in de linker heup op, daarna in de linker knie, waardoor 't been in ge dwongen adductie-stand geraakte. In 't «eind van October 1923 was zij reeds gera- üiografeerd door dr. de SollierDup'n in *t ziekenhuis Saint-Yves te Rennes en een arthritis coxo-femoralis werd daardoor laangewezen. Op 1, November 1923 lag de chirurg dr. Augier haar in dit hospitaal in onbeweeg lijkstelling door een gipsverband. Na en kele dagen ging zij naar haar familie. De rust verminderde allengs de pijnen, jmaar deze localiseerden zich nu, wat bij coxalgische aandoeningen meermalen voorkomt, met groote heftigheid in de •knie. - In Maart j.l. 1924 werd het heuptoestel vervangen door een gipsverband rondom «de linkerknie. Ondanks dit alles kon do zieke haar linker voet onmogelijk zonder pijnen op den grond plaatsen. Zij ge bruikte een stok voor steun, die nn sedert tw^e weken haar krukken verving. Zij kwam Diojdag 20 Mei j.l. te Lour- des. "Woensdag 21 Mei., omstreeks drio uur middags, kreeg zij plotseling in het ©ogenblik, waarin zij uit de piscine werd gedragen, zeer heftige pijnen jn de streek van de rechter nier en in de rechter zij. Deze pijnen hielden korten tijd aan en haar verdwijnen daarna, terwijl ook de pijnen van 't linkerheen verdwenen waren, ging over 'n een hongergevoel, dat de zie ke later door een flink maal bevredigde. Sedert vele maanden had zij ge.en eetlust gekend. De dokter dr. Augier. chirurg van 't hos pitaal te Rennes, dr. Pirault van Rennes én dr. Smets van Necrpelt constateerden op Donderdag 22 Mei j.l. met den buroau- 2eidcr dr. A. Marchr.nd, dat de jonge Bro- tonscho niet meer leed aan nieren of huik, dat zij zich gemakkelijk overeind staande hield en zonder 't minste hinken of mank- ga^n liep op geheel normale wijze. Hun gezamenlijk verslag luidde: Alle be wegingen van 't linker coxc-fémorale of fheupdijbeengewricht zijn volkomen nor maal. De linkerknie, gedurende een half jaar geïmmobiliseerd, vertoont geen pijn lijkheid bij druk. Geen vormverandering. De buiging bereikt een rechten hoek. Re- tasting. zelfs diepe, in de huikstreek, geeft ïiiets bijzonders aan. Geen énkel abnor maal teeken in rechter nier- of lenden- streek. De herhaalde en pijnvolle drang to? zekere functie is verdwenen. De volgende conclusies namen de colle ga's: le. Mej. Eugenie Dufeil heeft we1, werke lijk geleden aan een esteo-arthritis der lin- FSUILLETCfl HET STERVENDE LAND. 29) Neon, je meent me altijd nog heel klein. Doch ik tel ook twintig jaar. Ik weet wat lijden is. Jij, bijvoorbeeld, kwelt 4e ever Francois. Je voelt zijn leemte nog meer dan vader'. Trouw, dan zul je hem wel snel vergeten. Als je op Fromentière rolgc-ns je gading getrouwd bent, dan zul ie op het verleden een anderen kijk krij- £en- En vooral, antwoordde André, dan zou er een huishoudster op Fromentière ïijn en de kleine Rousille zou ook met haar vriendje in 't huwelijksbootje kunnen dobberen. Dan kwam Rousillo eerst een beetje ver legen, maar dan stout en moedig vooruit met haar briefje, dat ze op een afstand ran André hield: Ik toon hem enkel aan jou, André. Lees mijn briefIk wil je bewijzen dat ik vertrouwen in jo heb. En dan zal 4e begrijpen dat als jij ook zoo eens brie ven krijgt, jij behagpn krijgt in het le ven. Ik durf wedden dat je ook zulke brie fen zou willen ontvangen Hij nam den brief zonder het minste Sngeduld te verraden of zonder te danken Doch naarmate dat hij las, Werd hij ontroerd. Hij was niet jaloersch maar hij had medelijden met dit kind, dat te mid den van ongelukken blij en verheugd was -Want hij had besloten den pachthof en do jTendée te verlaten. ierl eup. ('n Fransche uitdrukking van 't lijden in ten deele Nederlandsche woor den A. G. A. H. Steenlijden in eiken vorm was o.m. bij deze zieko huiten ge- eloten. A. C. A. H.) En aan verschik 'lende aandoeningen van waarschijnlijk baeillairen aard in den bujk en in de uri- ne-hereidende en voortgeleidende orga-= nen; 2e. Men kan nog niet oordeelen over den aard van 't verdwijnen der buikVlies- nier- en hlaasverschijnselen. Een enquête in de toekomst moet worden afgewacht. Do genezing van de arthitis coxo-femoralis •schijnt absoluut te zijn; en 3e. Deze igenezing, die niet kan wor den toegeschreven aan de Yoltreffelijkheid of de geschiktheid der gevolgde behande ling, kan niet door een natuurlijk proces veroorzaakt zijn. DE KLEEDIJ DER LOUR DES BEZOEKERS. De Parijsche redacteur van de „Msb." m'eldt: Mgr. Schoepfer, bisschop van Tarbes en Lourdes heeft andermaal een herderlijk schrijven het licht doen zien inzake de wufte kleeding. In het bijzonder wat Lour des betreft wordt de toegang tot do grot ontzegd aan de vrouwen en jongedochters wier kleeding niet overeenkomstig de waardigheid van het genadeoord is. Ook de verpleegsters, helpsters, en evenzeer do vrouwen, kinderen en meisjes, die aan de processie willen deelnemen, moeten ge kleed zijn met zoogenaamd gesloten hals en met behoorlijk lange mouwen. Gssmeragd® B©s*EoSsf®ra. Ontploffing. Terwijl Donderdagmorgen in de werk plaats van Felix, in de Rechtstraat te Maastricht, een werkman bezig was een lek benzinereservoir te soldeeren, ontplof te de in het reservoir achtergebleven ben zine, toen de gassen met de vlam van de soldeerlamp in aanraking kwamen. .De werkman, zékere Amorie, werd aan gelaat en handen gewond. Auto-ongeluk. Te Ees (Drenthe) is gisteren een auto tegen een boom gereden. De -inzittenden, wethouder Wiersema uit Emmcn brak een been, de gemeente-architect, de heer Mein tema te Emmen kreeg verschillende niet ernstige kwetsuren, de chauffeur T. He- dinga bekwam inwendige verwondingen, terwijl dc heer Klinkhamer ©enige kneu zingen en een gebroken vinger opliep. De auto is ernstig beschadigd. Dr. Frima te Borger verleende de eer ste hulp. De gewonden wei-den daarna per auto naar huis vervoerd. De tocht weid gemaakt voor een demonstratie van een brandspuit te Zuidhorn. Brand. Gisternacht is de scheepswerf en kisten*- makerij van den heer Van der Windt, aan de vaart onder Vlaardinger-Ambacht, ge heel afgebrand. Zo was verzekerd. De oor zaak van den brand is onbekend. Oplichters aangehouden. De recherche te Haarlem heeft aange houden het echtpaar C., ongeveer 40 jaar oud, wonende te Amsterdam, dat te Haar lem en Arnhem verschillende oplichtingen heeft gepleegd. In Haarlem werden 1!) winkeliers opgelicht voor een totaal be drag van f 10S. Het echtpaar ging daarbij als volgt te werk. Voor den 5den Juli maakte het een feestprogramma op voor een vertooning in het Erongebouw te Haarlem, door de gefingeerde operettever- eeniging A. 8.. en zij trachtten adverten ties in dit programma geplaatst to krij gen. Heel wat winkeliers liepen er in; zij gaven er lnm geld voor en kregen de be lofte van leverantie van bloemen, cos- tuums, manufacturen, enz. C. bezocht ook een dame voor hetzelfde doel en vertelde haar, dat hij vroeger werkzaam was ge weest bij een Haarlemsche kleermaker. De dame vertrouwde het zaakje niet en bolde den kleermaker op. Het bleek toen, dat C. niet bij dezen werkzaam was ge weest. De recherche werd later gewaar, dat het echtpaar ook in Arnhem ge werkt" heeft. En nieuws, een beetje voorzien, maar sedert lang gevreesd, heel erg voer Fro mentière, had hem dezen namiddag een kranig besluit doen nemen. Hij kwam terug, met de droefheid in de zie], wel wetend dat zijn heengaan 'heel wat leed zou verwekken. En nochtans verborg hij hedenavond voor zijn zuster zijn plan, die moedig en blij het leven te gemoet zag, ondanks haar lijden en we derwaardigheden. Toen hij den brief gelezen had, vouwde hij hem langzaam toe en gaf hem aan Rousille terug, die ongeduldig oen geluk kig antwoord wachtte, met den lach op de lippen, de liefdesvlam in de oogen, en vroeg: Meen je dat onze vader wel zou wil len toestemmen indien jij trouwdet en als jij ten beste spraakt voor mijnen Jean? i—Dan zou je naar do Bocage gaan, Rousille? Het zou wel moeten om wille van Mathurin, die ons nooit zou kunnen ver dragen. Zij was verwonderd op do manier dat André haar zoo liefdevol en teeder aan keek. Hij legde hare handen in de zijne, die den brief nog vasthield en zegde: Neen, kleine Rousille, ik zal niet voor je ten beste spreken. Doch ik doe heel iets anders binnenkort en wat ik je nu niet kan zeggen. Toch zal ik je een dienst be wijzen. Den dag dat ik het zal doen, is je huwelijk verzekerd, zoo niet moet de va der den goheelen ondergang willen Het is niet in Bocage dat je zult wonen, maar in Fromentière, in de plaats van moeder Lumineau, met wie wij gelukkig WARME DA3SN! VRUCHTENWAFELS DE LINDEBOOM (WED. B. VAN DOSSBÜRQ) IJSWAFELS (in 4 natuurlijke vruch- tensmaken.) Zéér verfrisschendl MANBRI fi MANDARIJN©- wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is. VOOS DE LUHCN een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) BIJ DE AARDBEIEN smaakt verrukkelijk DE OR1GINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld metslagroom. mocca-tric-trac, pikante koffiesmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen. Inbraak. Aan den Ginnikenweg onder Teteringen bij Breda is weer ingebroken. Thans heb ben de dieven hun slag geslagen in de woning van den heer F., waar uifc een kastje ongeveer f 150 -werd gestolen. Diefstal in een badkoets. Te Seheveningen is Donderdag uit eter- badkoetsje een gouden schakelarmband van mej. A. L. uit de Cornelis Jolstraat aldaar, gestolen. De Gemeente-secretaris van Jutphaas. In de raadszitting van Jutphaas was aan de orde het rapport der commissie van advies over de handelingen van den gemeentesecretaris. De conclusies van het rapport is, dat de secretaris ongeschikt en onbetrouwbaar is, hij raad en Gedeputeer den misleid heeft willens en wetens zijn medewerking verleend heeft 'bij het fin- georen van een rekening en de secretarie slecht georganiseerd is; Na langdurige besprekingen werd het rapport vastgesteld en ten slotte met 7 tegen 3 stemmen aangenomen een voor stel van den heer Michiels om den hecv Snellen als secretaris der gemeente Jut phaas te ontslaan met ingang van den dag, volgende op dien waarop Gedeputeer de Staten het besluit zullen hebben goed gekeurd. Te voren, was aangenomen! een amende ment der heeren Drost en Vulto om hem in afwachting een maand te schorsen. Stremming verkeer. De schipbrug te Vreeswijk wordt a.s. Dinsdagochtend voor een duur van onge veer twee maanden weggenomen. Van dat uur af tot 's morgens 7 uur op den lOden dezer is het verkeer voor voertuigen ge heel gestremd. Voetgangers en wielrij ders worden overgezet per roeibootveer. Van 10 Juli 7 uur voorm. overtocht per pontveer. Voor voertuigen asbelasting ten hoogste 2000 K.G. Het kleuren van voedingsmiddelen. Dr. v. Hamel Roos schrijft in het „Maandblad tegen Vervalschingen": Naar aanleiding van verschillende vra gen inzake het al of niet toelaten van het kleuren van voedingsmiddelen, moge het volgende dienen.. Wij achten elke kleuring van voedings- of genotmiddelen welke mbeb dienen: om minderwaardige of schadelijke eigen schappen der waren te verbergen, abBO- luub af te keuren. In deze rubriek belmo ren1 in de eerste plaate vleesck- en visch- waren. Vleesch eit visch kunnen schade lijk zijn en door een kleurstof deni indruk van onschadelijkheid geven; doch niet al leen komt hierbij do gezondheid in gevaar, doch is ook finantieel nadeel daarbij na tuurlijk in het spel. Zoo heeft meü blij kens ons onderzoek, getracht minderwaar dige vischsoorten door een fraaie aniline kleurstof het aanzien van zalm te geven en onder een aan zalm herinnerende fan- tasienaam, in blikjes geconserveerd, in ons land aan den man te brengeni Dat worst en soms vleesch met aniline- kleurstof behandeld wordt om een meel- toevoeging te bedekken, is ook reeds her haaldelijk geconstateerd. Eenigszins anders verhoudt zich do zaak waar het alleeni gaat om een! natuurlijke te zachte kleur te versterken, bij overigens geheel zuivere en normale voedingsmidde len, Wdj nemen h'lïr als sprekend voorbeeld o.a. de z.g. ,tFransche doperwten" waarin wij herhaaldelijk koperzouten bij one on derzoek aantoonden. Zooals men weet, is het kleuren van doperwten met koperzou ten in Frankrijk tot op zekere hoogte toe gestaan. en wie Fransche doperwten koopt weet dus vooruit, dat ihij met deze een zekere hoeveelheid koper in zijn orga nisme invoert. Waar de geneeskundige fa culteit in Frankrijk blijkbaar geen be zwaar in deze toevoeging gezien heeft en in Engeland eveneens dergelijke waar, zij het ook met zeer beperkende bepalingen toelaat, is het natuurlijk hoogst moeilijk een algeheele afkeuring te verdedigen, doch het komt ons voor, dat speciaal waar het vergiftige zouten (zóoals in casu de koperverbindingen) geldt het vermelden daarvan op de etiketten beslist noodzake lijk geacht moet worden, vooral in aan merking genomen dat zwakken of zieken van dergelijko spijzen gebruik maken. Tegén het kleuren met stoffen waarvan de onschadelijkheid door dierproeven ge bleken is, behoort alleen dan gewaar schuwd worden wanneer zij moeten dienen om onjuiste begrippen bij den koo- per ingang te doen vinden, zooals in het aangehaalde voorbeeld bij de imitatie van zalm, verder bij z.g. „eierenproducten zonder eieren" enz. BuStsraS. Bsplshten Ds ramp van de „Thor". Het verhaal van den stuurman. Het wrak van het in do Sont ter hoogte van Drager verongelukte Deensche s.s. „Thor", waarhij elf menschen het leven verloren, is, zooals gemeld, thans gevon den. De stuurman van dit schip, die tot de 12 geredden behoort, vertelde aangaande het ongeluk en zijn redding het volgende: Gedurende de lading van ons schip te Kopenhagen, vroeg ik den kapitein (mede omgekomen) of in het achterste ruim nog meer geladen zou worden, en maakte hem daarbij opmerkzaam, dat het water reeds door de spuigaten naar binnen drong. De kapitein meende dat dit wel kon, daar deze lading, bestaande uit vaten clie, niet. door eventueel overkomend zeewater beschadigd zou worden. Bij vertrek heb ik niet kunnen bemer ken dat het schip niet vast lag. Ten zuiden van het vuurschip Drogden kregen wij bij N. W. wind zware zeeën över dek en dek last; ik verzocht derhalve den kapitein, mij den roerganger ter assistentie te geven opdat ik eenige deklastgoederen hooger op zou kunnen stapelen, teneinde deze heter tegen het zejewater -te beschermen. De kapitein nam daarop zelf het roer. Daar het zeewater reeds toen door de B. B.- lens poort naar binnen stroomde, raadde ik den kapitein aan het schip voor den wind te draaien hetgeen geschiedde. Bij deze manoeuvre helde het schip aanmerkelijk over. Ik liep naar de brug, teneinde den kapitein te verzoeken lang zaam terug te draaien, doch toen kantelde het schip plotseling. Do passagiers op het achterschip vie len allen in het water, anderen, die zich in mijn nabijheid bevonden klommen over de reeling te loevert en meenden zic}, het voorschip van het nu geheel op 7-°P kant liggende schip in veiligheid te I gen. Het schip zonk echter binnen enkel minuten en het gevaar voor oogen ziend8 riep ik den anderen toe, zich zoo vi mogelijk van drijvend wrakgoed te v0or zien. In de nabijheid zijnde schepen zetten réddingsbooten uit, wij werden gered r uitzondering van een padvinder, wien eea houten bank, waarop hij zich drijvend! hield, door een overslaanden golf uit d9 handen geslagen werd, en die voor oogen verdronk. Duikers hebben het schip thans onder- zocht en daarbij reeds 3 lijken kunneé' bergen, zoodat zich thans nog "5 lijken w.o. de kapitein, aan boord moeten b! vinden. Men hoopt het schip binnen enkelf dagen te kunnen lichten. Warmte en kou in Rusland. Terwijl in Oekraïne een warmte heersch] welke, naar men zegt, in geen zeventig jaren is voorgekomen, heeft het in Noord- Rusland en Siberië gesneeuwd en gevroren waardoor ernstige schade is toegebra'cl aan de te veld staande boekweit, gerst e aardappelen. Een neger-reuzin in de klem. Een Amcrikaansclie negerin van. reus. aehtige lengto mrs. Goodloe, uit Florida, heeft, te Parijs een alleronpleizierigst avou- tuur meegemaakt. Haar „hoogheid" vras naar Londen gekomen om zich op Wembley te laten zien. maar had niet mogen laa'. den. Daarop ging ze naar Parijs, waar L aardig in de kijkers liep. £ooals gewoon lijk wanneer ze reist, nam ze ook nu eigen 'bed mee, daar geen hotel vcldocndj kamer-accomodatie voor haar onmensclje. lijk lang figuur biedt. Maar had ze oj wat gerekend, niet op de omstandigheid, dat do Parijsche taxi's voor normale r schen gebouwd zijn cn geenszins trans-oceanische reuzinnen. Zeer onvoorzichtelijk stapte .ze in een kleine roode taxi. Tot zoover ging alles goed. Echter aan het eind van den rit ge. komen, probeerde ze een eindelooze reeks lichaamsbuigingen en wringingen om 1 voertuig te verlaten alles tevergeefs. Het straattafreeltje trok weldra veel be- langstelling van lieden, begeerig om hun raad to luchten omtrent do beste manier waarop de zwarte Juno kon losmaken Ten slotto kwam de chauffeur op een lumineus idee. Hij leende van een voorbij gangster een tennisracket, gebruikte dat voorwerp als een groot-formaat schoenhoren. éu möcht het genoegen smaken de donkere dame daarmede uit het vehikel te peuteren. Ze kwam er goed van af ietwat gekreu keld, maar reusachtig als tevoren.... mr PE OBIQE¥»IQ| BRIEVEN UIT ALPHEN a. d. RiJN. IX Evenals in de gemeente Oudshoorn is er in het voormalige Aarlanderveen, en i in het minst in het langs den Rijn ge legen dorpsdeel, hij vroeger vergeleken, veel veranderd. Als da wandelaar Ouds hoorn had verlaten en de brug was ge passeerd, welke over het riviertje do Aar is gelegen, bevond hij zich in Aarlander veen. Hij deed dan niet dadelijk den in druk op, zich in een stad te bevinden, want, nam hij den weg naai1 links, dan' bewandelde hij „den Aardijk" de volks mond sprak ook wel van do Keizersgracht tegenwoordig heeft men den Aaroever een voornamer cachet gegeven door dezen „de Aarkade" te noemen. De Aardijk was eigenlijk een bijzonder centrum in de gc- -nicente, waar langs vele bouwvallige hui zen stonden, welke veelal door minder rcet aardseho goederen bedeeldo inwoners worden bewoond. Zelfs aan logementen ontbrak het hier niet. Velen onzer,nmi er maar eens eén te noemen, zullen zich nog wel herinneren liet logement, genaamd „Dfl drie hoefijzers". En meerdsri tehuizen, dezen logementen waren de toe vluchtsoorden voor zwervers, dakloozcn en andere personen, die daar legen een laag gesteld tarief den nacht konden door brengen. Dat er ook wel eens personen vertoefden, welke een minder gunstige reputatie achter den rug hadden, spreekt wel van zelf. in onze kinderjaren waren. Geloof mij wat ik zeg en bekommer je niet over Ma thurin. Hij liet de hand los, die langs het kleed viel en voegde erbij: Ik heb het idee Rousille, dat jij ge lukkig zult zijn. Zij opende den mond om te antwoorden Hij deed haar teeken dat hij niet meer spreken zou. Niettemin vroeg Rousille, gauw, ziende dat hij zich verwijderde: Slechts één ding, André, éen ding moet je mij zeggen. Beloof mij dat je al toos den grond zult heakkeren, want an ders zou er vader te veel onder lijden André antwoordde: Ik beloof het je. Rousille zag hem lang na. Wat had hij. Wat heteekenden deze geheime woorden? Waarom had hij do laatste zoo droevig uitgesproken? Even was zij bedroefd, maar dan dacht ze weder aan haren brief. Do woorden van blijheid en vreugde kwamen weder als doorschijnende golven, dio zich beurtelings openen en het gan- sche strand omvatten. „Het geheim moet niet erg groot zijn, zei zij, wijl Driot zal voortgaan met boerenwerk en dat de va der zal gelukkig zijn en ik ook". Zij herinnerde zich nu den glimlach van haar broeder en dacht: ,,'t Is niets". Vrede dauwde in haar ziel In het land van Le Marais van Saller- taine was er dien laten namiddag een kind, dat dacht, dat het de koudo dagen achter den rug had en het leven toedacht Zij glimlachte nog; ^nog had zij de stroomijt bij den dorschvloer niet verla ten, toen in de groote kamer André tot den binnenkomenden vader zei: Alles gaat tegenwoordig slecht. De pachter kwam tevreden van een wandeling langs de weilanden en zei rus tig: Neen, de toekomst is goed; de lente- haver belooft; wat gaat dan slecht? 1Ik heb vernomen in St. Jean de Mont vader, dat men al de meubels van het kasteel gaat verkoopen 1Ja, al do meubels hernam André. Toussaint Lumineau bleef het antwoord schuldig. De bladen kondigen het aan. Zie, als u het niet wil gelooven, hier is de lijst! Zij is volledig. Hij trok uit zijn zak een dagblad en toonde met den vinger een aankondiging waar de vader aandachtig las: „Zondag, 20 Februari, om acht uur 's morgens, zal door mr. Ourly, notaris te Ghallans, overgegaan worden tot den ver koop van de meubels op het kasteel van Fromentière". Men zal verkoopen: salonmeubels, eet- kamcrmeubilalr, oudo tapijten, buffetten, schilderijen, bedden, keukengerief, kristal- Werk, wijnen, jachtwapens, kleerkasten, boekerij, enz. Welnu, vroeg André? O, zei de vader, wie zou dat toch ooit gedacht hebben, acht jaar geleden? Zouden zo dan toch te Parijs arm geworden zijn? Hij bleof mijmeren en wilde niet te gauw een oordeel over fijn meester vellen. Dit is de ondergang, zei André. Na de meubels zullen de gronden komen, en wij mede! De baas van Fromentière, de 'opvolger van zoovele geslachten packtors van de zelfde meesters, stond midden in de groo te kamer. Hij sloeg zijn moede oogen op en keek naar het kleine koperen Kruis beeld dat hoven de bedstede hing. Dan sloeg hij do oogen als gelaten neder: Dit zal een groot ongeluk zijn, hij, doch dit belet niet dat wij voortgaan met onverdroten te werken! En hij ging uit, wellicht om te weenen. XII. De publieke vc-rkocping. Gedurende de dagen, die nu op elkaar volgden, was er onder.de bewoners van Fromentière dikwijls spraak van de ineu- bels van den markies. André viel de pacht- heeren openlijk aan: J—Zij zijn geruïneerd, zei hij, al <10 edelen zullen eveneens verdwijnen wijl |6 niets doen; zooveel te slechter voor hen- Zooveel te slechter voor do pachters, antwoordde de vader; zij winnen er meestal niet bij. Toussaint Lumineau, die van oudshji een oprechte en eerbiedige liefde voor zip meesters koesterde, was door deze gebeur tenis geweldig getroffen en zelfs in z!-' eigenliefde gekwetst. Hijzelf voelde hela een vernedering hij het hooren verleue van het verval van deze familie. ""^ara3 een lange overlevering de Luminaus bond; hij nam innig deel in de schande^ do afkeuring, hij voelde zich ook met - meer op liet aloude erf en hij benijdde hoeren, die woonden op goederen, ('ie van hypotheek en in 't bezit van 1 eigenaars waren. (Wordt vervolg!1)'

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 10