Se LeiM Courant" Tweede Blad HET STERVENDE LAND. 2- Donderdag 3 Juli 1924 BINNEHLAKD V"f Posi en Telegrafie. De afvloeiing. Men schrijft aan de „Msbd.": Zooals men zich herinneren zal werd J,ij de afvloeiing van hooger personeel in juli 1923 voor de bij keuze benoemden (inspecteurs en directeuren van de belang- jjjkste kantoren) een uitzondering ge naakt, Deze konden in dienst blijven. Deze opvallende bevoorrechting van be paalde personen, waarvan niet weinigen, 10, a. de inspecteurs, hadden medege werkt aan het besluit om de afvloeiing niet yan toepassing te doen zijn op de bij keuze benoemden, joeg toen veel stof op. Bij de a.s. afvloeiing nu van 40 hoogere P. T. T:-ambtenaren zullen (als gevolg van de toen uitgebrachte protesten?) óók je bij keuze benoemden op een enkele uit sondering na, moeten afvloeien, zoodat ook verschillende inspecteurs en verschei dene directeuren van z.g. keuze-kantoren dan den dienst moeten verlaten. 1 r Politiebond „St. Michaël". Tiende jaarvergadering. To Rotterdam werd Dinsdagmiddag in oen zaal van het gebouw der St. Josoph- gezellen de tiende jaarvergadering gehou denvan den Ned. R.-K. Politiebond „St. Mi chael". Onder de zeer vele aanwezigen merkten.wij o.a. op, den BoncLsadviseur, den zeereerw heer E. Mersel, die met ap plaus werd begroet, en mevr. Hoekstra, lid van den gemeenteraad van Heemstede Eerst werd het woord gevoerd door den Voorzitter der afdeeling Rotterdam, die de aanwezigen verwelkomde en de oprich ting der Rotterdamsche afdeeling memo reerde. 42 afdeelingen met 1370 leden wa ren present, terwijl de afdeeling Enschedé wegens de daar nog heerschende onrust geen verlof had verkregen. De heer E. van Duin, voorzitter, hield een openingsrede, waarin hij de pogin gen, om de positie van het politiepersoneel Ie verminderen, afkeurde. De handelingen van Z. Exc. Rwj£ de Beerenbrouck, die. eertijds streefde voor de rechtspositie der ambtenaren en nu een wetsontwerp in diende om de politie in rijks-politie te ver anderen, hebben bevreemding gewekt. Er is contact gezocht met de R.-K. Kamer fractie, om alsnog wijziging te verkrijgen Tan art. 185 van het omtwerp-Wijziging Gemeentewet. Dit is geschied in verbin ding met den R.-K. Rond van Hooger Po litiepersoneel. Hierop volgde goedkeuring van het jaar Verslag van den penningmeester, hetwelk filoot met een bedrag van f 21.32L64ih Voor de behandeling der begrooting voor 1925, wordt door de Amsterdamsche afdeeling voorgesteld, eerst een voorstel der afdeeling Venlo te latefl voorgaan, dat betrekking heeft op de contributies. Aldus wordt besloten. Na toelichting der afdeeling Venlo op bet voorstel, oru eenige verlaging in te Toeren op de contributiegelden, geven ver schillende afdeelingen hierover hare.ziens wijzen. Enkele zijn vóór verlaging (Maas tricht wenscht een verlaging van Va) en vele hebben bezwaar .tegen het voorstel In stemming gebracht, wordt het verwor pen met 1230 stemmen tegen 119 stemmen en 13 blanco. De afdeelingen Heijthuijzen, Maastricht, Roermond, Venlo en Waalwijk slemden voor. Aan de orde was nu de uitgestelde be handeling der begrootin.g Deze werd vast gesteld op een .bedrag aan inkomsten en uitgaven f 18.120. j Na de pauze werd van bestuurszijde I het voorstel gedaan, de wekelijkSche ver schijning van het orgaan tot zoolang uit te stellen, totdat de meeste bezwaren, die hiervoor in den weg staan, zijn opgehe ven. Verschillende afdeelingen geven hier- i over hare meening te kennen. Een voor- FEUILLETON 17) r~ Ik omhels hem, zei zij, ómdat hij ioeer moed heeft dan de helft van de jon gens der parochie. Ik, ik had hem uitge nodigd. Geheel duizelig door al de herinnerin gen die in hem opflakkerden, gevoelde Jich Mathurin een keer te meer zijn krach '<en ontzinken. Men zag hem verbleeken io wegkrukken.de verzocht hij de man- ïen wat op te schuiven. Plaats jongens, ik wil gacyn zitten! Hij zette zich in de tweede kamer ne- naast vele vrienden, waartusschen de oude Gauvrit, die plaats maakten en hem n glas witten wijn van Sallertaine in zonken. Volgens het gebruik hief hij Njn glas omhoog en zei, nog erg bleek tiende: Op u allen drink ik, uit ganscber harle en vriendschap 1 Weldra leek hij vergeten en het dan- ten begon opnieuw. Mathurin legde een kaartje met eenige weren, terwijl de jongeren in de andere froote kamer zongen en dansten. Na «enigen tijd kwam Félicité Gauvrit Jpht bij de tafel van Mathurin, die snel kaarten aan een der toekijkers overliet -fn ,!ussclien zijn krukken oprichtte. Hlijf Mathurin, zei zij. Bekommer u 'e' om mij; ik zie ZQ nog liever dansen, to2.dat ik zelf dans. 'j schoof een stoel bij in den boek der en hielp hein nederzitten en zij stel, om hei blad ïn tijdschriftvorm te 1 doen verschijnen, wordt aangenomen. Hierna werd het woord gevoerd door den hoogeerw. heer J. W. van Heeswijk, deken van Rotterdam, die inmiddels bin nengekomen was. De besprekingen van het orgaan werden voortgezet en hierbij wordt gewezen op de toezegging, door den Bond van Hooger Politiepersoneel gedaan, om artikelen te leveren, waar tot nogtoe niets, van is ge komen. De afdeeling Roermond stelt voor: Aan drang uit te oefenJen bij dè regeling, op dat deze wettelijk identiteitskaarten in- voere voor alle in Nederland wonende personen boven de 16 jaren. Wordt aan genomen. Vervolgens lot een aanvrage door het hoofdbestuur aan de Ned. Spoor wegen, om te verkrijgen, dat laatstgenoem de, hetzij zes maal 's jaars, hetzij op de dagen van congressen, aan de politie tegen verminderd tarief vervoer op do Spoorwe gen toestaat. Aanneming van dit voorstel wordt ontraden en men besluit, geen re ductie te verzoeken. De voorzitter voerde vervolgens het woord tot de vergadering en wees op de verdiensten van den geestelijk adviseur- gedurende de afgeloopen jaren. Door het politiepersoneel werd in zijn kerk een al taar van St. Michael geplaatst, waarna pastoor Mersel tot de vergadering woorden van dank sprak. Ten slotte werd de mededeeling gedaan, dat er nog een fonds beschikbaar is gesteld voor het geregeld lezen van H. Missen aan dat altaar. De vergadering werd na de behandeling van huishoudelijke zaken gesloten. Katholieke Sociale Cursus voor Vrouwen. De Katholieke Sociale Cursus voor vrouwen, uitgeschreven door den Diocesa- nen R. K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem, wordt dit jaar gegeven in het klooster der E.E. Zusters Franciscanessen St. Lucia Gesticht, Aert van Nesstraat, Rotterdam, op 30 en 31 Juli en 1 en 2 Au gustus, 1924. Het programma is als volgt!' Woensdag, 30 Juli 's avonds. Ope ning van den cursus met een Lof te 7 uur. Donderdag, 31 Juli. Ie Conferentie 10 uur. Is wijziging der Huwelijkswetge ving ge wenscht? Van Sociaal standpunt be licht door Mr. Dr. P. J. Witteman. Van Kerkelijk standpunt belicht door Past. Dr. Th. M. Vlaming. 2e Conferentie 2.30 uur: Uiteenzetting van het Katholiek standpunt inzake recht vaardige salarisregeling in verband met de tegenwoordige tijdsomstandigheden Prof. J. D. J. Aengenent. 6 uur: Vrije bespreking van een onder werp naar keuze in te leiden door een der deelneemsters aan den cursus.. Vrijdag, 1 Augustus. Ie conferentie 10 uur. De plaats die de Katholieke Vrouw moet innemen in den opbouw der Cultuur Dr G. Brom. 2e conferentie 2.30 uur: Het werkpro gram voor de eerstkomende jaren van den R. K. Vrouwenbond, Moj. Annie Meijer. 6 uur: Vrije bespreking van een onder werp naar keuze enz. Zaterdag, 2 Augustus. Sluitingsrede 10 uur: De verdieping van het Geestelijk leven en Sociale Actie Pastoor L. J. Wil- leniborg. Op 30 Juli 's avonds 7 uur Openings Lof, daarna souper voor de Dames, die in het huis logeeren. Socialistische terreur. Nu de socialistische terreur, bij de sta king in Twenthe uitgeoefend, ia mis lukt, regent het in „Het Volk" allerlei kwaadaardige mededeelingen over katho lieke geestelijken, op wie men de terreur tracht voort te zetten. Zoo heeft thans het blad in zijn blinden ijver op de papenjacht weer eeh stuk opgenomen, waarin „de pastoor van Spekholzerheide, de Eer waarde Stefanie", wordt beschuldigd, op voorspraak van een katholiek meisje aan haar aanstaande, zekeren J. B., te hebben toegezegd, hem werk te bezorgen, „als hij beloofde met juffrouw M. te trouwen en roomsch te worden". Hoe valsch dit verhaaltje is, waaraan nog meer verzinsels worden vastgeknoopt, blijkt reeds hieruit, dat er in Spekholzer heide heelemaal.geen pastoor Stefanie bestaat. En dat een katholieke geestelijke zelf zette zich naast hem neder. De zieke keek Félicité Gauvrit niet aan en zij be zag hem ook niet. Naast elkander zaten zij en schenen belang te stellen iü de dan sende paren, die op de maat der muziek voorbij huppelden. Doch beiden zagen 'heel iets anders: de een het verleden, de bijeenkomsten, de gezworen eeden, de te rugkomst van Ghallans in den morgen, het geweldige lijden gedurende jaren> de verlatenheid, die op het oogenblik zelf op haar einde liep; de ander zag de moge lijkheid in dat hij weldra heer en meester op Froinentière zou zijn, de bank in de kerk waar zij zou komen, de groeten, die zij van de fierste meisjes van de streek zou krijgen, en den man, dien zij zou krij gen, den jongste der Lumineaux, André, die nu danste met een heel aardig jong meisje, dat zoo mooi kon zingen. Mathurin sprak stil met korte woordjes en ontroerde stem; hij was bleek en hij had schrik dat dit kort tijdje geluk bijna afgeloopen was. De dochter van Seulière, plechtig-ernstig, zich terughoudend, ant woordde zonder zich te haasten on zonder dat iemand iets hoorde. Vele oogen richt ten zich naar het paar van jaren terug. Doch het meisje scheen hem niet te begrij pen of wilde hem nu en dan niet antwoor den. En loen een meisje een liedje zong, waar van het refrein eindigde met dQ woorden: „Mijn hart is niet voor de rijken, maar voor den armen knecht, met zijn rein hart", toen zei Félicité op vertrouwelijken toon: Dit is de geschiedenis van Rousille! Je weet niet wat zij droomde en wil de, hernam driftig MaLhuxin: trouwen met zulte absurde toezeggingen zou doen, als hierboven door „Het Volk" vermeld, kan alleeiv in een brein opkomen, dat behoefte heeft, om een katholieken geestelijke te belasleren. „Tijd." Gemengd* isrichien. Verdronken. Te Parrega; is heb 1 K-jarig dochtertje van Y. de Boer verdronken. Doodelijk ongeluk". Gisterenmorgen ia te Groesbeek een boe- renkarretje, waarin zich de 70-jarige G., uit Nijmegen bevond, in een greppel gere den. Het wagentje kantelde en de oude man werd op den weg geslingerd. Terstond werd geneeskundige hulp verleend. De na weinige oogenblikken ter plaatse gearri veerde geneesheer kon evenwel slechts den dood coristateeren. Doodgevallen. Te Zuid-Barge (Dr.) is het 1-jarig kind van G. Omslee uit de wieg gevallen en doodgebleven. Kind doodgereden. Op den Raam weg te 's-Gravenhage, heeft gisterenavond omstreeks 7 uur een ernstig ongeluk plaats gehad. De li-jarige Th. W. v. d. H. uit het Sumatrahofje was met schelpjes aan het gooien, vermoedelijk naar een meisje aan den overkant. Uit de rich ting Sche,veningen kwam de nieuwe elec- trische tram, welker bestuurder voortdu rend belde. Op het oogenblik, dat de tram bij het jongetje was, sprong dit er voor, misschien om naar het meisje toe te loo- pen. Een ongeluk was toen niet meer te voorkomen. De knaap werd op slag dood gereden en vreeselijk verminkt. Volgens de politie treft den bestuurder niet de min ste schuld. Een ernstige rijwielbotsing. De wielrijdster K. uit Ravenstein reed dezer dagen een passeerend fietser aan, welke hotsing zoodanig aankwam, dat de ze aan de gevolgen is overleden. Het parket in Den Bosch stelt een on derzoek in. Auto-ongeluk. Op den weg van Maarheeze naar Liemp- de is Dinsdagmiddag een auto, waarin twee heeren uit Verviers (België) zaten, in volle vaart tegen een boom gereden. Zwaar gewond zijn de inzittenden opgeno men en naar een nabijgelegen ziekenver pleging vervoerd. De auto is totaal ver nield. Overleden. In liet hoepitaal te Heerlén is Dinsdag overleden de 21-jarige ongehuwde mijn werker J. T. uit ^Tieuwenhagen, die Zon dag tijdens de kermis aldaar bij een wed strijd in flobertschieten door een kameraad bij ongeluk aangeschoten werd, en een kegel in de horst kreeg. Een arrestant outsrn.pt. Toen gisterenmorgen de cellen van het politiebureau Singel te Amsterdam, ge ïnspecteerd werden, bleek een der daar in gesloten arrestanten, de rijwieldief D., ver dwenen. Het wps een raadselachtig geval, want het bleek onmogelijk nauwkeurig na te gaan hoe de man had weten te ontsnap pen. Hoogstwaarschijnlijk is de uitvluch- ting geschied door een paar luikjes in den vloer, welke daar na den aanleg van gas- verwarming waren aangebracht. Er hebben onlangs verschillende verbouwingen in het achterste gedeelte van het bureau, waar de cellen gelegen zijn, plaats gehad en van de daardoor ontstane situatie schijnt D. ge bruik te hebben gemaakt. Tot dusverre is het nog niet gelukt den man weer op te pakken. Een wielrijder beroofd. Gisterennacht heeft, een militair uit het Remonte-Depot te Millingen, den koeie.n- koopman W. Zevenbergen, uit Garderen, die zich per rijwiel van Uddel. naar zijn woonplaats wilde begeven, met een mes een ernstige snede over het gelaat toege bracht en daarna van ongeveer f 100 be roofd. De dader, die aangehouden is, heeft be kend. Inbrekers. Dezer dagen is ingebroken bij de oudjes de KI onder Huisseling (N. B.). Beide he- onzen knecht, da meesteresse worden van Fromentière. Doch ik, ik waakteI Ik heb hem doen wegjagen. En ik zweer u, dat hij zoo gauw niet meer zal terugkeeren. Thans Hij sprak stiller, hoog zich nog verder neder en sprak: Thans, Félicité, zoo jij nog van mij houdt, zul je do bazin van Fromentière worden! Zij had den tijd niet om een antwoord gereed te maken. Zij stond recht. Het laatste ronderefrein had verwondering go baard. Een man, met een groote gestalte en een vilten hoed, was de danszaal binnenge komen. Zijn kleederen waren met ijs be denkt. Met vurigen, strengen blik zocht hij iemand in de zaal. Allen schoven op zij voor den hoer van Fromentière. 11 Zijn mijn jongens hier? vroeg hij. 1—i Ja wel, zei een, stem achter hem. •Hier hen ik! Goed, Drioi, antwoordde do oude, zonder zich om te draaien. Ik ben niet hang voor jou, alhoewel het hier de plaats voor mijn kinderen niet is. Doch in wer kelijkheid, het vriest hard en eer de zon opkomt zal gansch Le Marais een ijsschol zijn. En Mathurin zou er van kunnen ster ven, ziek als hij is. Waarom heb je hem meegenomen? Bij de algemeen© stilte, keek de hoer overal door do zaal. Iemand wees hem Mathurin in de nabijzijnde kamer, geze ten naast Félicité, die de oorzaak van zijn ongeluk en zijn lijden geweest was. De deerne, fluisterde hij. Zij lokt hem dus nog aan I Hij baande zich een weg door de dan- daagdo personen werden" bewusteloos ge slagen. De tot nog toe onbekende daders wisten met eenige honderden guldens te ontkomen. Thans is een der verdachten gepakt ën gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Eerlijk. Een winkelier te Purmerend ontving deze week per post een onge,teekend schrijven met de mededeeling dat de afzender 15 jaar geleden bij hem een lei voor 15 cent had. gekocht, doch door bijzondere omstan digheden dat nog niet betaald had. Nu hij uit het buitenland teruggekeerd was stuur de hij aau postzegels een waarde van 29 cent zijnde 15 cent plus rente van 6 pet. De roede fox. 's Nachts om 1 uur werd de politie te Soesterbexg gewaarschuwd, dat een 16-]a- rige jongen zich op de heide had te slapen gelegd, na eerst hier en daar ruiten te heb ben ingeworpen. Ook had hij met een re volver gedreigd. Inderdaad vond de politie hem in een deken gewikkeld nabij Huis ter Heide met naast zich een groot broodmes. De agent nam hem mee en bij het ver hoor deelde hij mee v. d. P. te heeten en tot de Roode Foxpartij te behooren Hij voelde zich vrijbuiter en het was zijn be doeling de padvinderij tegen te werken. De jongen woont te 's Gravenhage en is naar huis gebracht. Een minnedrama. Het gebeurde te Groningen. Het was wat men noemde een „verboden verkeering." Hij was van zeer geringe af komst, Ziin vader had-ie nooit gekend en de moeder, die ternauwernood in haar onder houd kon voorzien, had slechts met de grootste moeite haar negen kinderen groot gebracht. Zij evenwel was van deftigen huize en had een zorgvuldige educatie ge noten. Ze hadden elkaar slechts 'n enkele maal ontmoet en hij die gelegenheid meer indruk op elkaar gemaakt dan men wensehelijk vond. Er werden korte metten gemaakt: ze werd eenvoudig in huis gehouden. Zijn po gingen, om haar nog eens te ontmoeten of zelfs maar weer te zien mislukten dienten gevolge jammerlijk. Hiermee was de zaak evenwel niet uit. Want van het oogenblik af, dat men haar thuis hield, probeerde ze voortdurend het huis heimelijk te verlaten. Goede woorden noch dreigementen hielpen; de liefde, die bergen verzet, bleek sterker dan alle ge weld. Ten eind© raad besloot men haar toen in haar kamer op te sluiten. Ze legde zich evenwelniet gewillig hij haar gevangen schap neer en begon uit alle macht te schreeuwen en te huilen. Dag en nacht hoorde men het gejammer, zoodat de buurt al heel gauw schande van het geval sprak en aangifte hij de politie dreigde te doen. 0 Erger werd het, toen de beminde der luid protesteerende gevangene dag en nacht voor het huis begon te schilderen. De heer des huizes ergerde zich dermate, dat hij op een gegeven ©ogenblik een emmer vol water nam en die boven het hoofd van den standvastigen minnaar omkeerde. Het effect was kolossaal, de minnaar nam de he,enen De buurt lachte. (Gron. Dagbl.) Een draad van een militaire telefoon als lasso. De politie te 's-Gravenhage heeft de laatste weken een geval te onderzoeken gehad, waarvan de toedracht tot heden verzwegen werd op haar verzoek, ook om in de Residentie geen noodelooze onrust te wekken. Op Woensdag kwam op het hoofdbureau van politie hij den commissaris der afdee ling C. den heer Kramer, zekere heer K, die rondom den hals een zeer diene wond had ontstaan naar hij zeide, doordat men den avond te voren nvet een lasso naar hem geworpen had. Werkzaam zijnde te Schevenineen en in Den Haag wonende, ging hij iederen avond tussohen half 12 en 12 uur per motorfiets naar huis. Dien avond, dus den l7den Juni kwam hij met een vaart van 30 a. 40 K M. over het ver lengde van den Kanaal weg, het- z.g. Hon denlaantje, dat uitkomt ter hoogte van de brug naar den Wagenaar. De lantaarn van de motorfiets bescheen toen 2 perso nen, die vlak hij den brug aan den over- sende paren, die hij naar links en rechts duwde. Gauvrit, zei hij al groetend den gast- heeT, ik kom u geen oneer aandoen. Doch ik kom mijn jongens halen. De dood loert bij deze stonden in Le Marais. Ik kan uw jongens niet beletten hier te komen, stamelde Gauvrit. Ik verzeker u, Toussaint Lumineau Zonder naar hem te luisteren, sprak de pachter op heftigen toon: Eruit, Mathurin' En neem het kleed, dat ik vobr jo meegebracht heb! Hij smeet den mantel om de schouders van den zieke, die zonder een woord te- geu te kibbelen, opstond en den vader volgde. De omstanders, eenige spotters maar de meeste bewogen, zagen naar de zen grijsaard op, die zijn zoon van Seu lière kwam weghalen. Meisjes zegden onder elkaar: „Hij heeft geen enkel woord voor Félicité". „Dat moest een mooie jongen geweest zijn". En het blonde zangeresje zei: „André, dat is juist het portret van rijn vader". Noch Toussaint Lumineau, noch zijn zonen hoorden het. De poort van Seulière ging achter hen toe. Zij kwamen onmiddellijk in den ijs- kouden nacht. De wolken dreven hoog en snel en in haar midden zilverde de maan. De koude sneed iu het gelaat en trok door de kleederen. Toussaint Lumi neau, als bewust voor 't gevaar-voor den zieke, maakte snel de twee schuitjes los, die voor Seulière gemeerd lagen. Hij stapt in het eerste en deed aan Mathurin teeken van zich neer to leggen. Nog ge hoorzaamde de zieke, die spoedig, alhoe wel in een dikke jas gehuld, op een lijk UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren is. 6.30 uur FT. (Eiffeltoren) 2600 M. Cott< eert. 8.20 2LO (Londen) Se5 M. Men-, dolssobnaarond. 8 20 6WA (Cardiff) 350 M. Reis naar Canada. 8.20 5NO (Newcastlo) 400 M. Ope* ra-concert. 8.20 PTT (Postschool, Parijs) 450' M. Causerie en concert. 8.30 PCGG (Den Haag) 1050 M. Concert met medewerking van mevr. Schoonenheek-De Kat, zang; den lieer Theodoor van Houten, cello en mevr. Wijn-* bergen-Knap, piano. 8.35 Brussel 265 M. Concert mef medewerking van het gemengd, koor „La Flambeau". 8.50 6BM (Bournemouth) 885 M. „Wurzelflummery", een kome die-spel. 8.50 2BD (Aberdeen) 495 M. Opera* avond. 9.20 SFR (Radio-Paris) 1780 M. Concert. 10.35 2LQ (Londen) 365 M. Derde bedrijf van „Midsummer Mad- ness. kant van de Haringkade stonden. De heer K schonk aan hen geen aandacht en ver volgde zijn weg in de richting Wittebrug. Even voorhij de brug gekomen, ter hoogte van de „72 trapjes" voelde de heer K. plotseling een koord langs ziin armen] naar boven trekken tegen zijn hals. On danks de ontzettende pijn had de motor rijder nog de tegenwoordigheid van geest om snel te remmen en zijn duim tussohen; het koord en ziin hals te> wrineen. Toen hij zoodoend© vrij was gekomen zette hij in volle vaart ziin tocht voort om zich den hals, die hevig hteedde. te laten verhinden. Dien avond is hij, gekweld door hevte© pijnen, en overmeesterd door den schrik, niet naar de politie geeaan. maar den volgenden dag, kwam hii zijn avontuur vertellen. De behandelende geneesheer zeide, dat het geen haar had gescheeld of de beide slagadere-n waren doorgesneden geweest en de heer K. was onmiddelliïk doodgebloed. Hel- onderzoek der politie leverde groote moeilijkheden op Het bleek, dat de per sonen die zich bij den brug hadden opge houden en voleens den heer K. waarsriiiin- liik in licht colhert eostuum waren gekleed, de.n lasso niet hadden kunnen werpen, daar de afstand van daar tot de .72 trap jes" te groot was. Zoo er al met eer> strop zou zijn geworpen, moest er een derde per soon in het snel ziin geweest die dan or» den hoek van den Cremerwesr hii een zteh da-ar 'bevindend hek den worn moest heb ben gedaan. Hier werden in den zandigetf grond ook voetstappen gevonden. Nu werd een onderzoek ingpsteld onder de indivi duen. die zich met heroovingen bezi" hou den. Mocht onder hen iemand zijn. die pas uit Amerika was hier gekomen, dan 7.0& op hem zware verdenking val!°n want Hol landers plecen met deze eowbov-ma nieren niet bekend te ziin. Het onderzoek leidde ni( 'j tot eenig resultaat. Ook onder per soonlijke vijanden van den heer K. waa niemand, op wien eenige verdenking kon vaRen. Door een toevallige omstandigheid is de politie thans achter de oorzaak van het ongeval gekomen. Eén der rechercheurs, met het onderzoek in deze 703k belast, zag in de omeeving van Den Ha.a.g militai ren bezig met het spannen van zwarte koorden als geleiding van een veldtelefoon. Een onderzoek wees uit, dat den avond, waarop den heer K. het ongeluk overkwam militaire oefeningen gehouden waren ter hoogte van den Cremerweg. Y.au de Cre- merbank af was een telefoondraad ge spannen, die in de boomen aan de. Haring* kad© waren vastgemaakt. D« soldaten, in licht uniform, dien de heer K. voor perso nen in licht colbert had aane°rien. zim opgespoord. Zij erkenden, dat bij het in halen van de telefoonlijn een draad laag over den weg hing. welke den motorrijder meesleurde. Zii waren den heer K echter niet te hulp gekomen, daar deze door reed en zii vermoedden, dat hij van den draad geen hinder had gehad en dus geen letsel had bekomen. jgngMiwwiiiaiii in 11 m i geleek. Van onder een hoekje gluurde hij steeds Daar Seulière zoolang hij een lichtje op de hoeve zag branden, waaraan cp.u blijde herinnering hing. Dau hulde hij heel zijn wezen in zijn jas en weende. André volgde in het tweede schuitje. Zij keerden huiswaarts over dezelfde geulen, langs dezelfde weiladen, steeds worstelend met do windvlagen en ijsschol- len. De boer, die de gewoonte niet meer had te varen met een schuitje, roeide maar langzaam vooruit. Meer dan eens vroeg hij: 1Mathurin, heb je het niet koud? En met luider stem riep hij: 1 Ben je er nog altijd, André? Een antwoord klonk van verre: Stilaan, ja. Do boer was vermoeid, maar hij was blijde zijn beide jongens naar huis le brengén. En nu dacht hij aau zijn vrouw zaliger: „Wat moet zij tevreden over mij zijn, nu ik Mathurin op Seulière wegge haald heb". Nu eens meende hij bij de kromming der vaart, de blauwe oogen van zijn ver loren echtgenoot© te zien, die glimlachte en dan haar oogen neersloeg met de strui ken onder het schuitje. Dan veegde hij tranen uit zijn oogeu, schudde zich, ril lend en huiverend van de koude. Eu tel kens riep hij tot een zijner kinderen. Ten je er nog? J)

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5