f Tvveede Blad mr BE PRIJSVERMINDERING A.&M. VAN DER EERDEN w O fandag 30 Juni 1924 reis der Nedsrlandscho pleegouders naar Boedapest. Fm der deelnemers schrijft aan de d.d. 24 dezer o.m. het volgende Di) liet eerste station op Hongaarsch ge- J siopie onze trein even. Hcgyeshalom Tiie liet plaatsje. Daar stonden een paar illandsche vlaggen en eenige aardige iderljes in de nationale kleeder dracht, geheele bevolking achter zich. verden- aangeboden en eed film- lerateur maakte van de gelegenheid ge- ut. Do Hollanders zongen de Hongaar- u hymne. Eerbiedig gingen de boeden '-| Wilhelmus volgde. Ij Was een hartelijk ■welkom. Bij hot volgend station. Mason Magyoro- slond een muziekkorps in uniform teld, terwijl1 een groote menigte zich ui verzameld had. Ba weer diezelfde hartelijke ioejuichia- Éérhiedig salueerden de aanwezige mi- ■Jairen en onder „éljén"- geroep vertrok l trein. >t Volgend station, Komoriu, een stad eenige beteekenis was bet entbousias- zoo mogelijk nog grooter. Het ganscbe ige perron stond dicht bezet met men iën. 't Station "was aardig versierd, eitjes in nationale kleederdracht met aen, gilden en vereenigingen, muziek- zangcorpsen. Toen de trein stilhield ad do burgemeester naar voor en sprak nders toe in goed Duitsch. Hij den toestand in Hongarije vóór oorlog, tijdens den oorlog en nu. Hon- irije leed en lijdt diep, zei hij. Het dankbaar Hongaarsche volk zou den lm van Nederland nooit vergetenl Na hartelijke toespraak gingen de boeden de miltairen en schutters salueerden, aarop de sckoone, roerende Hongaarsche pnne weer klonk. Onder „éljén Hollando" He de trein zich weer in beweging. Be dames waren nu allen zoowat met 0;' woien beladen. Nu ging het op Boedapest aan. De ontvangst te Boedapest is niet to be drijven. Een duizend meisjes wellicht, allen in hitterend nationaal costuum, zwaaiende net Hollandsche vlaggetjes, en het Wil- elmus zingend. De perrons waren stamp ei, tot boven op de-wagons waren do nenschen geklauterd. De wachtzalen in do aime hallen overal was bet tjokvol. Buiion op het machtig groote stations- lein was het een menschenzee. Een ongekende geestdrift laaide op, toen ,J Hollanders buiten bet perron versche- Het daverde van „Eljén, éljén" toen cpasseerden. Toen wo eindelijk den over- 'y antvan het plein bereikten waar de men- chen wat ruimer stonden, greep in 't oorbijgaan een oude vrouw mij bij de hand en drukte die. „Eljén, Hoïïande, y ienf," voegde ze mij toe. Was 't misschien baar dank voor de jrg aan een harer kinderen besteed door lolland? Do Hongaarsche "uitingen van 8nkbaarb.eid waren in één wooi'd over- reldigend. Er staan voor de volgende dagen een iee!e rij feesten op bet program. Intern. Bakkerij-tentoonstelling Den Bosch, 12—20 Juli 1924 Ministerieel beizooib. Van den minister van 'Arbeid, Handel Hijverheid, mr. P. J. M. Aalberse, h hefc secretariaat bericht ontvangen, Z.Exc., zoo zijn ambtsbezigheden hem luiks veroorloven, de tentoonstelling zal leken. Do Belgis cbe afdeeïing r De Belgische afdeeïing, rechtstreeks taande onder bescherming van den heer Bony consul van België te 's-Hertogen- •ch, wordt ingericht door den Alge- raëënerï Belgischefi Bakkersbon'dt Tn het eere-cornité voor deze afdeeïing hebben zitting genomen de Belgische ministers Nijverheid en Arbeid, Binnenlanasche Za ken en Volksgezondheid en Landbouw en Openbare Werken, als eere-voorzitters en tal van leden van den Senaat en van de Kamer der Volksvertegenwoordigers, als ledén, benevens vele vooraanstaande per sonen uit de kringen van handel en in dustrie in België. Het uitvoerend Comité bestaat uit de heeren M, Brassimi, schepen van Brussel cn lid van de Kamer der Volksvertegen woordigers; F. v. d. Ackere, lid van de Kamer der Xolksvertegenwoordigers en voorzitter van bet Comité van Vaktem- toonstellingenG. Dhonfc do Bie, voor zitter en K Boedewijn, secretaris van den Algemeenen Belgischen Bakcrsbond. RIJNSBURG. Gemeenteraad Vergadering van Vrijdag 27 Juni, "s avonds 8 uur. Voorzitter: de heer J. L. Bo&schieter, burgemeester. Aanwezig: alle leden, behalve de heer J. Schoneveld. 1. Do voorzitter opent de verg?v&e^ ring met ambtsgebed en doet daarna me- dedeeling van eenigo ingekomen stukken, waaronder een verzoek aan den Baad, een tapverbod uit te vaardigen van Zaterdag middag 6 uur tot Maandagmorgen 8 uur; dit adres is geteekend door do afd. Rijns burg van do N. G. G. V., de Kerkeraden der Geref. Kerk, alsmede der Ned. Herv. en Cbr. Geref. Gem. en de bei do Jonge- liagsvereenigingen op G. G. „Pro Rege" en Spr. 3:2G. B. en W. zullen dit adres in behande ling nomen on in de volgende vergadering van den Raad aan de orde stellen. 2. Vervolgens komt aan de orde een adres van den kerkoraad der Geref. Kerk betreffende aankoop van grond voor een 2de pastorie. Deze grond is gelegen in de Kerkstraat tegenover het Raadhuis en naast de Wilhelminaschool. Adressant vraagt prijsopgave van een stuk grond., groot 20 bij 35 M., en zoo noodig van 20 bij 50 M., wanneer de Gemeente den grond alleen over de 'volle diepte verkoopen wil. B. cn W. hebben-gemeend den prijs voor dezen grond te moeten bepalen op f4. per M2., aangezien de prijzen van trrond hier gevar'eer-d hebben tusscben f2.50 en f 5— de M2. De heer" Kr al t vraagt: wat zit nu eigenlijk voorop? Wil de gemeente het land kwijt, laat ze dan een prijs vragen, dat ze het land van de hand kan doen, doch wil de gemeente het land liever hou den, laat ze dan een prijs noemen, dat ze het land waarschijnlijk behoudt. Spr. is van meening, dat het hier niet het niooisto gedeelte van den grond betreft, en acht daarom den prijs wel wat hoog. Do heer dr. Jonker is van de tegen overgestelde meening; hij vindt het wel een mooi stuk grond, dat de kerkeraad der Geref. kerk uitgekozen heeft, en acht daarom, dat er niets onbillijks is in het voorstel van B. en W. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag van den heer v. d. Gugten 'zet de heer S. Schoneveld, wetli., uiteen, hoe B. en W. gekomen zijn 'tot een prijs van f4.—. Deze grond ligt 'in iusschen een stuk grond, dat minder waard is en een ander stuk, dat meer -waard is, zoodat de gemid delde prijs van f 4.is gekozen, die wel óneeveer juist zftl zijn. De heer Kr alt vestigt er nog eens 'do aandacht op, dat de grond van de school indertijd veel goedkooper geweest is. De voorzitter wijst er op, dat Üe échool voor een groot deel staat op grond, die slechts f2.50 waard is, vandaar dat deze grond veel goedkooper kon verj kocht worden. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met alleen de stem van den heer Kr alt tegen. 3. Een schrijven is ingekomen van 'de gemeente Katwiik. alsmede een van den Inspecteur der Volksgezondheid, 'betreffen de de uitvoering van den vleescbkeurings- dienst," die in den keuringskring Katwijk niet op de gewensehte wijze geschiedt, het geen door den keuringsveearts wordt toe gegeven. Geadviseerd wordt, in verband met het groote aantal slachtingen, dat niet alleen meer arbeid maar ook meer inkomsten meebrengt, den keuringsveearts te doen assis toeren door een bulpkcurmeest'or. B. en W. stellen voor, dat de werkman, die thans den keuringsveearts bijstaat, wordt vervangen door een hulpkeurmees ter, wiens salaris zal worden vastgesteld door de gemeente Katwijk in overleg met de gemeenten Rijnsburg en Valkenburg. Deze benoeming zal dan ingaan per 1 Jan. 1925. De heer d r. Jonker zou hieraan de conditie willen verbinden, dat de keur- loonen dezelfde blijven en niet verhoogd worden. De voorzitter zegt, dat het stellen van het keurloon in handen van den Raad ligt. De heer d r. Jonker zou zekerheid hieromtrent willen hebben. Hefc feit; dat de hulpkeurmeester komt, moet geen oor zaak zijn dat de keurloonen verhoogd worden; deze voorwaarde wil spr. aan difc besluit verbinden. De heer S. Sch one veld wefch., acht de fout van den vorigen spreker, dat hij nu wil vooruitloopen op een besluit, dat de raad eerst later nemen kan. De heer dr. Jonker zou in elk geval willen', dat de dringende wensch wordt uitgesproken, dat de keurloonen niet zul len verhoogd worden.. Hierfcegep blijkt bij den raad geen be zwaar te bestaan, waarna de verordening met algemeene stemmen wordt aangeno men. 4. Een-adres is ingekomen van de Bur gerwacht, waarin wordt meegedeeld dat de kas leeg is, en daarom wordt gevraagd een subsidie over 1924 te verleenen van f 26S.— B. en W. stellen voor, de subsidie, die indertijd voor do burgerwacht uitgetrok ken is ten bedrage van f 250 aan de bur gerwacht te verleenen. Nadat nog de heer S. Schoneveld weth., meegedeeld heeft, zich uit de boe ken van den Penningmeester te hebben vergewist, dat inderdaad de kas op 'fc cogenblik ongeveer leeg is (er is nog f6. in kas), wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 5. Do heer J. Voorthuijzen, Burgstraat 15, heeft aan don raad. een adres gericht, waarin hij verzoekt, een stuk grond naast zijn tuin te mogen huren en toestemming vraagt een. auto-garage daarop te bouwen, B. en W. stellen voor. den heer Voort huijzen deze toestemming voorloopig te verkenen, in afwachting van een uitge werkt 'bouwplan, dat dan door B. en W. moet worden goedgekeurd. De heer S. Schoneveld weth., wijst op het belang, dat B. en W, voorwaarden stellen, opdat het gebouw, wanneer het niet al fo schitterend is, komt buiten het gezicht van den weg. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeen© stemmen aangenomen, 6. Besloten wordt, evenals het vorig© jaar, aan J. van Egmond, W. van Veen, A. Versteeg en A. van Egmond voor heb toezicht op de paardenmarkt oen gratifi catie toe te kennen van f 5. 7. Bij de rondvraag vraagt de heer d r. Jonker of de raad bereid is, aan do vereeniging „Ziekenhulp" weder de ge meentebelasting voor de Ziekenzuster uit de gemeentekas te restitueeren. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten.' Voorts vestigt spr. de aandacht op het brandgevaar in verband met het bewaren van benzino en zou hiertegen maatregelen Willen genomen zien. B. en W. zullen deze zaak in overweging nemen. Ten slotte vestigt spr. nog de aandacht o|j eenige onnauwkeurigheden en onvolle digheden in het gemeenteverslag: le. voor den doodssohouw wordt niet f 1.betaald doch f 5.—'; 2e. bij den toestand van het vee wordt niet opgegeven: zooveel stieren^ zooveel dekhengsten enz.; §d. vervolgonderwijs eni ZondagscKooT- oncfcrwijs worden niet uit elkaar gehou den; 4e. het heeft spr. gegriefd; dat onder „banken" hier tor plaatse alleen is opge geven de Boerenleenbank en de Coöpera tieve Voorschotbank, die toch ook al twin tig jaar bestaat, wordt genegeerd. De heer S. Schoneveld spreekt naar aanleiding van de opmerkingen van den heer dr. Jonker, die zeer juist zijn, den wensch uit, dat B. en W. van het gemeen teverslag inzage nemen, alvorens het uit gegeven wordt. D© heer Brusseo wijst nog eens op "heb gevaar voor do gezondheid, gelegen •in het aschophalen met open wagens. B. en W. zullen ook deze. zaak in over weging nemen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter tegen 10 uur de vergadering. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Voorzitter: E. Vemede, burgemeester. Aanwezig 9 loden. Door den waarn. secre taris worden de notulen der vorige verga dering gelezen, die onveranderd worden vastgesteld. Bericht van verhindering is ingekomen van do heeren J. F. de Kleermaeker en M. G. Mechelse. Ingekomen stukken: Procesverbaal van kasopname der gemeentekas op 3 Juni 1924, waaruit, blijkt dat' de ontvanger to taal onder zich had een bedrag van f 10613.85. Kas en boeken zijn in orde be vonden. Een drietal (missiven van Ged. Staten, goedkeurende oenige genomen raadsbesluiten. Dezo stukken worden voor ■kennisgeving aangenomen. Ingekomen is: Een verzoek van den heer J. A. Gerritsen om te mogen bouwen een burgerwoning ten behoeve van H. Beekman, perceel Kad. Sectie B, no. 2895. Dit verzoek wordt verwezen naar B. en W om prae-advies. Een verzoek van den heer G. B. van Kernpen 10 G Schoolstraat, om bewoon baarverklaring van een schuur. De Voor zitter zegt, dat dit niet thuis behoort bij den Raad, daar B. en W. bevoegd zijn tot het afgeven van eene hewoonbaarverkla- ring en niet de Raad. Het is adressant bekend, dat met 1 Augustus deze woning moet verlaten zijn, daar hij geen vergun ning heeft gehad tot het bouwen van eene woning aldaar. Zoo de woning niet verla ten is, zal deze moeten worden afgebroken Dit adres wordt voor kennigeving aange nomen. Tevens wordt naar B. en W. ge- renvoyeerd een verzoek van het hoofdbe stuur van do vereeniging voor Bloembol lencultuur om een subsidie van f 250 te verleenen voor het houden' van eene inter nationale Bloemententoonstelling te Heem stede, die gehouden wordt van 13 Maart tot 21 Mei 1925, om te prae-adviseeron. De Voorz. deelt den Raad mede, dat in gekomen is de winst- en verliesrekening van het badiiuisbedrijf, het gasbedrijf en het waterleidingbedrijf. Het badhuisbe- drijf geeft een verlies van ruim f2000, wat minder is dan vorige jaren. De wa terleiding geeft een winst aan van f 617.60, en het gasbedrijf geeft een winst aan van f542. Deze winst- en verliesreke ning zal aan de commissie tot nazien der gemeenterekening en der bedrijven ter hand worden gesteld ter onderzoek. B. en W. stellen den Raad voor aan het bestuur van de R.-K. Naaischool op zijn verzoek een subsidie te verleenen van f 300 voor één jaar en dat eventueel uit een over te leggen rekening en begrooting moet worden beoordeeld of die voor vol gende jaren noodig is. De heer J. Braggaar kan zich wel ver eenigen om die subsidio te geven, doch uit zijne verwondering, dat bij de subsidie aanvrage van de andere naaischool (be doeld wordt de Protestantscho naaischool, corr). deze subsidie werd beknibbeld en bestreden. De heer J. A. Mens zegt dat niet door het bestuur van de andere naaischool d e- zelfdo subsidie werd gevraagd, van - JUMPERS - ROKKEN Kort Galgewater 2 b/d. Eülorschstraat 6.30 7.15 7.50 7.50 8.20 UIT DE RADlO-WÉRELD. Wat er vanavond te hooran l§. uur: F E (Eiffeltoren) 2600 Mi' Concert. N S F (Hilversum) 1050 M. Kin der uurtje, dooy mevr. An toinette v. Dijk. 5 IT (Birmingham) 475 M. Concert. 5 NO (Newcastle) 400 M. Sea Breezes Evening. 2 LO (Londen) 365 M. Mu- ziek van Gerrard Williams. 6 B M (Bournemouth) 385 M. Concert van het stedelijk or kest. PCGG (Den Haag) 1050 M. Conoert van do „Batavieren", Soliste mevr. Henny Landheer sopraan. B_T T (Poslschool, Parijs} 450 M. Causerie over „La con ception Einsteinienne de l'unw vers". Daarna concert. Brussel 265 M. Overbrenging van 4o bespeling van liet Me* chelsche Carillon. 2 L O (Londen) 365 M. Eveni eens het Mechelsche Carillon S F R (Radio-Paris) 1780 Radio-voordracht-w^dstrijd. 2LO (Londen) 365 M. Th* Savoy Bands. De omroep van PCGG op vacaniie. Het hoofdbestuur der N.V. v. R. deelij mede, dat het in overleg met - de Om-j roepscommissie heeft besloten, gedurends do zomermaanden den Vereenigingsomroep op do Donderdagavonden stop te zetten. Donderdag 3 Juli zal PCGGG nog voor de Vereeniging werken. Het plan is, daar-' na eerst half September weer met de Ver-; eenigingsprogramma's voort te gaan. Blijkens de ervaring van vroegere ja ren wordt in de zobermaanden slechts door enkelen geregeld geluisterd, terwijl bovendien de luchtstoringen al te vaak het volgen van een prog-anima onmogelijk maken. 9.20 9.20 9.20 10.50 maar eene sulrsldie van f 5 0 0 en^wél voor een school, die bezocht wordt door sledhts 20 leerlingen, terwijl de R.* K. naaischool vraagt een subsidie van f300 (dus f200 minder) en de R.-K naaischool bezocht wordt door ongeveer 60 leerlingen (dus bijna 4 0 leer lingen meer). De verhouding van de subsidie en het aantal leerlingen is dus geheel anders* Niet de subsidie maar bet te hooge be drag van de andere naaischool is door spr. bestreden. De heer J. Braggaar meent dat destijds van Katholieke zijde de subsidieaanvrage principieel is bestreden en niet het te hooge bedrag en daarom heeft spr. thans 'zijn verwondering te kennen gegeven. De heer Mens ontkent dit beslist en spr. wijst op hot verleden,. Al meerdere jaren heeft de Prot. naaischool een sub sidie uit de gemeentekas genoten en nog nimmer, zegt spr., hebben de katholieke raadsleden zich daartegen verzet, maar hun stem verleend aan dè subsidie. Do laatste maal echter hebben spr. en zijn collega's zich verzet tegen het te verlee nen bedrag, daar f 500 voor slechts 20 leerlingen veel te hoog is. Daarom zou een subsidieverleening per leerling heel wat billijker zijn. Spr. is voorstander van een subsidieverleening aan dergelijke inrich tingen, die door d9 meisjes juist zoo nut tig zijn, maar de verhouding moet billijk zijn. De Voorz. verklaart het eens te zijn. met den heer Mens; wat dit Raadslid ge zegd heeft is zeer juist. Ook meent spr. dat bij de te verleenen subsidie's in de toekomst rekening moet worden gehouden met het aantal leerlingen, dat dergelijke inrichtingen bezoekt, dat is de meest bil lijke verdeeling. B. en W. hebben ook des tijds do subsidieaanvrage van f 500, te verleenen voor één jaar, alleen voorge steld omdat er reeds over meerdere jaren een tekort is geweest aan deze naaischool, ondanks de verleende subsidie. Met algemeene stemmen wordt daarna het voorstel van B. en W. aangenomen en aan de R. K. Naaischool do gevraagde subsidie verleend. FEUILLETON HET STERVENDE LAND. H) Een anderen keer vroeg hij: Fromentière moet je klein en arm vorkomen nu je zooveel in de boeken isl? Zeker zij brengt zooveel niet meer als vroeger - Mathurin twijfelde niet meer, toenDriot Iffijfeldo. &K> eindigde het jaar. Een nieuw jaar luidde in. De winter ls wg regenachtig, doch het vroor alle sacblen. En 's morgens zag! men. witte Jpinnewebhen over de heuvelkammen ge- loyen, die als witte vleugels zich bij nndgeschud bewogen. De aarde dampte lo laat opkomende zon. en witte vleu- vorgrijsden. De hoofdbezigheden op akker waren gestaakt. De mienschen ket hoogland ontwortelden stronken kerstelden omheiningen rond de wei den. i Eio van Le Marais verrichten niets Voor dezen was het vacantie. De Pachten en geulen liepen over, zooda-t de ate pcaihtlioeven enkel met schuiten en ves te genaken waren. Dit was devroo- '0 tijd der prettige avondpartijtjes en klopjachten. grond was noohtans zoo hard niet kt] niet te bewerken was en Toussadnt ,,rau bad besloten, op raad van Ma^- wijnstokken uit te rukken, die Dai uis heelemaal vernield had. ?e-sinti* 80 gingen naar het klet- Jand> dat goed op een hoogte n'aar lootje den kant van de middagzon gelegen was, langs den weg, die naar Gkallans leidt. Voor hen zagen zij enkel hagen en struikgewas, zeven oude wijnbedden, een steenaclitigen grond en de wieken van. twee windmolens, die klapperden in- de lucht:. Begin met een der bedden, zei de boer; ik zal een ander aanvatten. Zij deden hun jas uit ondanks de koude en begonnen met het moeilijke uitroeiings werk van den wijngaard. Onderweg hadden zij een heel opgewekt gesprek gevoerd. Doch zoodra zij met de spade den grond begonnen om te spitten, werden zij bedroefd en zij zwegen om niet aan elkaar hun vernielingswerk en het einde van dezen wijngaard mede te deelen Als een wortel er niet goed uit wilde, dan kon eerst de vader er nog mede sjokken. Maar bijna alle wortels waren ezelskop- pig. En hij legde er weldra het bijltje hij neder. Hij kon de gedachte maar niet verjagen, dat deze wijngaard vroeger zoo bloeiend was en heerlijken, schuimenden wijn opïbverde, dien men met volle teu gen dronk bij feestelijke aangelegenheden. De vergelijking van zijn hoeve van thans met die van vroeger stemde hem Doch zij ontstemde nog meer zijn «zoon André. Stil sloegen en hakten zij in den harden steenachtigen grond, die maax niet goed wilde losbrokkelen.En ook de wor tels der wijngaarden leken niet versleten, alhoewel zij heel oud waren. Ieder jaar, zoolang hij zioh kon herinneren, had Drlot den wijngaard gesnoeid, gewied, ge plukt en den wijn ervan gedronken. En nu stierf hij weg. lederen keer dat hij nu op den wortel sloeg, om hem morsdood te hameren, ge voelde hij een pijn, en telkens als hij 't afgespleten hout op een hoop neersmeet, sclhokschotiderde hij van woede en spijt. Dood waren nu do verborgen aderen, waaruit de jonge wijn ontsproot tot vreug de van allen. Dood waren de bloedrijke takken, die weleer zoo sappige dikke wijn- trossen droegen! Nooit zou de wijnbloe sem Le Marais nog doorgeuren. Nooit zouden de schoolkinderen nog door de haag kruipen om hier en daar een mal- schen tros weg te kapen. Nooit meer zou den de vrouwen de gevulde wijnkorven wegbrengen 1 De wijn, op eigen erf ge wonnen, zou zeldzaam zijn en andere wijn zou nooit zoo lekker smaken als die in eigen wijngaard geteeld ,en gewonnen. Met hen wijngaard, stierf 'n rijk en hei lig erfdeel weg, met den stervenden wijn gaard ging een trouwe en oude dienst bare der Lumineaux heen. Beiden, vader en zoon gevoelden diep het verlies van den wijngaard en bij het vallen van den avond, als de oude Lumi- neau zijn houweel op den schouder legde, kon hij zich niet weerhouden te zeggen: Vuil haantje, Driot, akelig werk, dat wij lieden verricht hebben. Nochtans was er een groot verschil tusschen de droefheid: van den vader en die van den zoon. Toussaint Lumincau, bij het uitrooien van den wijngaard, dacht reeds aan den dag dat hij hem zou ver planten; hij had in zijn stomme en lang zame mijmering, zijn opvolger van Fro- montiêre aan 't werk gezien, de druiven plukkend en den wijn van den nieuwen wijnslok drinkend. Hij bezat nu eenmaal deze sterkte en beproefdo liefde, die bij ieder ongeluk nieuwe hoop in 't leven geeft. Beidon keerden hij avondschemering huiswaarts langs de gras- en- akkerboer-* den. Vermoeid in den rug, het gereedschap op den schouder, keken zij naar den roo- den gezichtseinder boven Le Marais en naar de wolken, die de wind naar de vluchtendo zon dreef. 't Was een droeve avond. Rond hen, braaklanden, vuile en kale akkers, ont bladerde hagen en hoornen; een ijzige kou de viel uit de lucht. Wel hadden zij een paar honderd meters weg afgelegd alvo rens do zoon er toekwam te spreken alsof bet antwoord te hard viel voor den va der, die denzelfden arheidsweg opging. Ja, zei hij, de tijd van den wijn oogst is in onze streken voorbij: maar el ders zal hij wel gedijen. Waar dan, mijn Driot? In het 'half duister stak de zoon de hand uit en wees ver hoven uit hoven de hoeve. De andere landen, zei hij, wat kan ons dat schelen, mijn Driot, als wij hier maar te leven hebben? De zoon begreep de angstige teederheid van deze woorden? Hij antwoordde: 't Is'juist dat het bij ons hoe langer hoe lastiger wordt om te leven. Toussaint Lumineau herinnerde zich de woorden, die bijna overeenstemden met die van Frangois, en hij zweeg om wijs te kunnen worden uit die van André, die niet lui was en ook niet van de stad hield Voor de mannen, die langs de akker- boorden afdaalden, rees Fromentière met zijn donkere boomen op als een zwarte dom, waarboven een diamanten sterren hemel koepel-de. Nooit trad hier do boer onder dit don ker gewelf door zonder ontroerd le zijn. Nog meer dan anders keerde hij nu vol liefde voor dit oord terug naar huis. Rousille had hun zware stappen gehoord, opende de deur en lichtte met een lamp: U komt laat, zei zij. Zij haddon niet den lijd om te antwoor den. Een fel en schetterend trompetgeschal ging op van den kant van Lo Marais. Dit is do trompet van Seulièrel schreeuwde Mat burin van uit een bock der kamer. Do mannen kwamen binnen in. do v;ar me kamer. Op de tafel werd het kleine licht geplaatst. Mathurin hernam: 1 Men feest vanavond op Seulière. Ga je mede, Drlot? Ga je mede, Driot? De zieke, met zijn armen op tafel en vlammende oogon, brandend van een vu rig, lang ingehouden verlangen,was treu rig om aan te zien en joeg iemand de vrees op 't lijf, net alsof hij het verstand verloren had. 1 Ik héb heden weinig lust om te dan-J sen, antwoordde André onverschillig* maar toch zou bet mij heden goed doen. De boer legde stil do band op don' schouder van zijn ongelukkigen oudste ea do koortsige oogen wendden zich af ent het lichaam gehoorzaamde en viel op dé' bank neder (Wordt vervolgd)'.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3