Bchmeitz, Htdbertuslaan, is voor ongeveer f 600 aan gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. In het huis van den Duitschen consul, dr. Reuter, werd een kast overhoop gehaald, terwijl in vele andere woningen sporen van inbraak waren te ontdekken. Tegen een der huizen in de Alyvalaan werd een ladder gevonden. Tot nu toe heeft men den dader nog niet ontdekt. Inbrekers in Noord-Brabant De omt-rek van Valkenswaard wordt meermalen onveilig gemaakt door een ge vaarlijke inbrekersbende. Eenigen tijd ge leden maakten wij hiervan reeds melding, toen op zeer geraffineerde wijze, zonder dat de politie de daders kon achterhalen, werd ingebroken en voor een aanmerke lijke waarde werd gestolen. Thans zijn in één nacht op vijf verschillende plaatsen, in den omtrek van Yalkenawaard, t.w. te Dommelen, Riethoven, Westerhoven, Borkel en Schaft, inbraken gepleegd. Do politie heeft tot heden nog geen spoor van deze bende kunnen vinden. Men vermoedt, dat de bende gebruik maakt van 'n auto. „Tel." Waarschuwing. Op Zaterdag 21 Juni a.s. zal er van 9 uur voorm. tot ongoveer 1 uur nam. in en Zuid-Oostelijk van de vlakte Waalsdorp worden geschoten met het geweer. Gedurende de schietoefening is er slechts een 20 meters breede strook langs de Z. H. Electrische Spoorbaan als geheel veilig te beschouwen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de vlakte slechts dan weder voor het pu bliek xoegankelijk is, wanneer de vlaggen, waardoor de onveiligheid van de vlakte wordt aangeduid, zijn ingehaald. Een heetgebakerd boekhandelaar. Een uitgever zendt aan het N. v. d. B. de volgende briefkaart, ontvangen van een Boekhandelaar, wiea hij een zijner uitgave» in commissie had gestuurd. Uit-g.-fa. N. te K. Ontvangt, hierbij terug het door U ge stuurde't geen niet door mij besteld is. Met dene waarschuwing, als IJ weer 't hart durft hebben, iets ongevraagd te zen den, al beweegt U hemel en hel, dan kunt TJ er naar fluiteu. 't welk doende BANKOPLICHTING. Het kantoor van de Noord-Hollandsche Bank te Hoorn was gisteren gesloten. Naar verluidt.is de bank opgelicht voor een groot bedrag aan Franscbe wissels. Nader wordt uit Hoorn gemeld: De bankoplichting en het sluiten van het kantoor der oude. steeds zoo uiterst soliede Noord-Hollandsche Bank, vroeger de com manditaire vennootschap voorheen Yan der Stok Kaan Co.. waarin opgenomen is Yan der Wolff, Courrech en Zoons Bank, heeft een groote consternatie gegeven, voor al toen bekend werd, dat ook het kantoor te Alkmaar was gesloten en het kantoor te Nieuwe Niedorp voorloopig geen zaken meer deed. Het was juist, betaaldag en er werd niet uitbetaald. Meegedeeld werd, zcoals gemeld, dat de bank was opgelicht voor een zeer groot bedrag aan buitenland- sche wissels Later werd gezegd, dat dit was geschied door een ingezetene alhier die groote zaken op Frankrijk drijft. De bank heeft een aanklacht tegen hem ingediend en bij de rechtbank is zijn inhechtenisneming daarbij verzocht. Men deelde de Tel. aan de bank mede. dat er voorshands voor credi teuren en deposanten geen ongerustheid be hoeft te bestaan, wijl met vrij groote ze kerheid kan worden gezegd, dat er wel tot de laatste cent zal worden uitbetaald. Al leen het aandeelenkapitaal der bank schijnt geheel verloren te zijn gegaan. De zaken worden geordend en men mag verwachten, dat de oude instelling dezen grootcn slag te boven zal komen. Omtrent de wederorenstelüng kon nog niets worden meegedeeld. F£nsitciia!e Berichten Spaarfonds veer Bcdemcultuur. Naar aanleiding van do verontrustende hc-richten over bovengenoemde instelling wijdt het Tweede Kamerlid, dr. L. Deckers daaraan eeno beschouwing in de „Msbd." waaraan wij het volgende ontleenen: „In 1923 kwam eenige terugslag. Over do balans, waarmede dit boekjaar eindigt beschikken wij niet. Maar do balans per 30 Sept. 1923 luidt aldus wij achten het nuttig haar volledig weer te geven Activa: Kas en kassiers f31.933.48, ef-i fecten f 198.414.43, debiteuren tegen on derpand van effecten f 119.819.39*, cre- dieten en geldleeniugen f 1.028.631.69, grondbezit f 553.465.35, depolfondsen f 210.250, huizenbezit to Leiden en 's-Gra- venhage f 190.095.50*, diverse rekeningen f92.704.74, totaal f2.425.314.59. Passiva: Stichtingskapitaal en reserve f 12.950.04, contributie-kapitaal f 446.325, deposito's f 559.452.83, spaargelden f 1.063.843.01*, crediteuren in rekening- courant f 48.952.21*, effecten deposanten f 210.250, diverse rekeningen f83.541.49, totaal f 2.425.314.59. Hoeveel personen op het oogenblik bij bet Spaarfonds voor Bodemcultuur be trokken zijn kunnen wij niet met zeker heid zeggen. Op 31 Dec. 1922 waren er 2776 spaarbank-inleggers en over 1923 bedroeg bet getal nieuwe spaarbank-in leggers en deposanten rond 150, terwijl de stichting eindo 1923 ongeveer 1480 aan deelhouders (leden-contribuanten) had. Wij mogen dus aannemen dat tusschen de 4000 en 4500 personen gelden aan het Spaarfonds hebben toevertrouwd. Gelet op het doel der stichting, zullen de meesten hunner behooren tot de kleino landbou wers, want in hun kringen vooral bestaat levendige belangstelling voor ontginning en voor stichting van boerderijen. De ac tiva der balans van 30 Sept. 1923 kunnen wij onmogelijk beoordcelen. Wat b.v. de effecten aangaat, noch in do jaarversla gen, noch in de Mededeelingen worden zo genoemd. Alleen leeren de bescheiden, dat cr over 1920, 1921 en 1922 onderscheiden lijk f 22 142.10, f 29.945.22* en f 16.634.98 op werd afgeschreven. In zijn rapport van 16 April 1921 deelt de accountant me de, dat de effecten bestaan uit „aandeelen of obligation van zeer soliede onderne mingen". Voor wat bet grondbezit aangaat vin den wij in Mededeeling no. 14 van Jan. 1924 het volgende vermeld. als de meening van het bestuur: „In het algemeen is de verkoopwaard© van gronden in het boek jaar hoog opgeloopen en is ook. de inkoop baarheid toegenomen. De stille reserve die nog steeds in onzen post „Grondbezit" schuilt is bijgevolg grooter geworden. In een vorig jaar hebben wij voor ons zelf deze stille reserve wel eens globaal ge raamd op f 125.000. Doch volgens onze vasto overtuiging, is deze stille reserve thans zeer aanzienlijk hooger'. Laat ons voor do ruim 4000 crediteuren hopen, dat de grondeigendom bij verkoop inderdaad aan zijn boekwaarde komt. Land- ©sb TH8Bïb©&sï» Van onze Rijkslandbouvz-proefviiden. Vóór ons ligt het Verslag van de R'ijks- üandbouwproefvelden in Zuiidelïjk Zuid- Holland. Er werden genomen bemest'ngs en variëteitsproeiven, voorts diverse proe ven, welke niet alleen in Zuid-Holland, maar ook in andere provinciën op gelijke ■wijze werden genomen (op do zg. inter provinciale proefvelden). Van de varië- teitsproeven met granen zij vermeld, dat van 5 proefvelden met tarwe-vartiëteiten ta Goedereede, de gemiddelde opbrengst uit 5 proefnemingen van Ridder tarwe hooger bleek te zijn dan die van Wilhehnina Ori gineel en Wilhehnina len nabouw. Pant ser II bleef in opbrengst daar beneden. Pantser III, 'welke maar op één proefveld iwerd verbouwd, stak in opbrengst boven de andere uit. In handelswaarde zullen do Svalöfrassen het echter alle moeten af leggen. Op een proefveld te Dubbeldam, waar origineel© Zegeha rer tegenover ori gineel© Koningshaver was uitgezaaid, bleek de laatste in korrelopbrengst bij do eerste achter te staan. Ook vertoonde de Koningshaver meer neiging tot legeren. Op een ander proefveld, eveneens te Dub beldam, bleek de Afrijkaansche Lucerne den winter te hol:-ben doorstaan. Het weer was echter buitengewoon zacht geweest. Daardoor was men in de gelegenheid te kunnen constatc-eren, dat de Afrik. Lucer ne tegenover Provencer in het 2e jaar door krachtiger groei uitmunt. Dewijl al les voor groenvoer was bestemd, ton de opbrengst alleen naar schatting worden bepaald, welke voor Afrikaansch© lucerne ongeveer 2 maal zoo groot was als voor Provencer. Bemestiingsproeven op schraal hooiland. Bij het eindigen van de 3-jarige proef bij Iden beer T. de Jong Hz. te Leerbroek, waarin de beide eerste jaren verschillende combinaties met Chili-sal'petcr, superfos faat en kaïniet 'werden gebruikt, en waar op in het derde jaar, om de nawerking deizer meststoffen te leeren kennen, alle perceelen van Chili salpeter werden voor zien, bleek wederom: dat het perceel, •waarop dn de beide voorafgaande jaren een volledige bemesting was toegepast, thans weder do hoogste opbrengst en de Ibesto financieel© uitkomsten gaf De vol ledige bemesting deed het ook in ie'd'er jaar afzonderlijk, het best. Er waren 8 perceelen, hot le was ohbemest, hot 2c kreeg een volledige bemesting van Chil'i' 1(200, K G. per H.A.), Super (800 K.G.) en Kaïniet (1000 K.G.). Op do volgende 3 perc. werd telkens een! meststof Weggela ten, op de perc. 6, 7 ,en 8 liet men 2 mest stoffen weg, 'zooals uit onderstaand staatj© blijkt. Wij geven hier de opbrengst in hooi over dé 3 proefjaren te zamen, en de winst of het verlies in geldswaarde in die jaren; het teeken -f" duidt winst, het toe ken verlies aan: 1. Onbem. 11060 K.G. 2. Volledig 18944 -f' f 255.44 3. S. em K. 14844 71 -69 4. Ch. en K. 12495 131.18 5. Ch. en S. 16805 -f „163 54 6. Chili 14344 -f' 107.27 7. vSuper 14928 157.98 8. Kaïniet 13745 -f- 68.76 Alleen pere. 4. dat zonder Super, léver de dus geen winst op. Dit word' veroor zaakt door de gering© opbrengsten in het le en 2e jaar. De reden van dez© afwij king was niet na te gaan. No 2 spant ver reweg de kroon; daarop volgden do perc. 5 en 7. waar resp. kaïniet en ka'niet en chili zijn weggelaten. Een proefveld bij den heer G. J! de Vos te Goudriaan, eveneens, op dezelfde wijze, aangelegd als proefveld, met verschillen de combinaties Chilisalpcter, suporfos'aat on kainiet, gaf ;tn het 2e ja,ar dor proefne ming bij volledige bemesting de hoogste opbrengst aan hooi en do beste financieele resultaten. Het aanbrengen van één en kele meststof deed de opbrengst weinig verhoogen, vooral bij ChiFsalpcler: bij de combinatie van tweo verschillende voe dingsstoffen stegen de opbrengsten aan merkelijk. De proef wordt voortgezet. Uit de resultaten van twee proefvelden (bij de beërem G. C. 'Middelkoop te iSchoonrowoerd en J. de Hoop te Gorin- chem") waar Thomasslakkor.nicel' tegenover superfosfaat op verschillende parallel per ceelen was aangewend, kon geen andere Conclusie wonden getrokken, dan dat do volledige bemesting het verre wint van do oubemeste peresdlem, zoowel in hooiop- brengst als in f'nancieele resultaten. C. B. Het mond- en klauwzeer en onze uitvoer naar Engeland. De Engelscbe parlementaire secretaris van Landbouw. Smith, .beantwoordde in het Lagerhuis een vraag, welke de aandacht vroeg voor het aantal gevallen van mond en klauwzeer in Nederland en bet verbod van invoer van Nederlandsche planten en heesters tot Nederland vrij van ziekte is, en zei, dat de. zaak is overwogen in ver band met die of het wcnschelijk was den import van hooi en stroo voor verpakkings materiaal te beperken. Met bet oog op het ontbreken van het definitieve bewijs, dat het mond- en klauwzeer door zulke midde len wordt verspreid, acht de regeering een verbod van invoer van planten uit Neder land en andere landen, waar de ziekte 'heerscht, niet gerechtvaardigd. De zaak zal verder worden overwogen. VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. District Leiden. Junioren-Competitie. Zondag 22 Juni a.s. zal de laatste wed strijd van de Junioren-Competitie gespeeld worden, dié wegéns Patronaatsdag te Noordwijk geen doorgang kon vinden. Afdeoling A. 1.30 uur: Leiden II8. J. C. Jaarvergadering District Leiden. De algemeene vergadering van het Dis trict Leiden van den D. H. V. B. zal worden gehouden 28 Juni a.s. des nam. 6 uur pre cies, in het St. Pancratius-Patronaat-, Hooi gracht 1S) te Leiden. De vereenigingen moeten zich op die ver gadering doe,n vertegenwoordigen. Deze vergadering is verplichtend, ander zal het reglement worden toegepast en de ver eenigingen beboet. Wij rekenen er dus op dat alle ver eenigingen vertegenwoordigd zullen zijn met minstens één afgevaardigde. Dé agenda voor deze vergadering is als volgt f 1. Opening, 2. Notulen. 3 Rekening en verantwoording Penningmeester, 4 Bespre king agenda jaarvergadering van den D. H. V. B. welke 13 Juli te Haarlem gehouden wordt, 5 Bestuursverkiezing, 0 Mededeeling Districtswedstrijden, 7 Mededeelingen, 8 Rondvraag en sluiting. Het zal een belangrijke vergadering zijn waarom wij dringend aller opkomst ver- Na afloop van deze vergadering zal door de Elftal-commissia het District-elftal defi nitief worden samengesteld hetwelk het District Leiden zal vertegenwoordigen. De eerste wedstrijd is vastgesteld op 6 Juli a.s. en zal vermoedelijk te Beverwijk gespeeld worden. De tweede, wedstrijd zal waar schijnlijk plaats vinden op het E. M. S.-ter- rein te- Noordwijkerhout. Dit kunnen twee interessante wedstrijden worden, waarvoor de belangstelling dan ook wel groot zal zijn. De elftal-ccmmissie diene er rekening mede te houden dat hier de sterkste com binatie in bet veld wordt gezonden, want een idem sterk uit het district Zaandam zal daar tegenover worden gesteld. Ee.n mooie propaganda voor de R. K. Voetbal beweging zal dit zeker zijn! De Secretaris-Penningmeester. LAWNTENNIS. Interacademiale wedstrijden. Gisteren werden op de banen van het Casino te Noordwijk do interacademiale wedstrijden van de Unie van R.-K. stu denten begonnen.. Er wordt gespeeld in compctitievorm. Opgekomen zijn St. Augustinus, "Leiden; St. Thomas Aquinus, Amsterdam en. St. Virgilius, Delft. De uitslagen van den eersten dag zijn: Dubbelspel: Smeets en Lapró (Delft) slaan Flcerkamp en van der Laan (Lei den) 6—4, 6—2; Delft idem slaat Amster dam (Dunselman en Bloem) 64, 86; Amsterdam slaat Leiden 6—4, 3—6, 9—7. Enkelspel: Schwegman (Delft) slaat Prins (Leiden) 60, 60: Dobbelman (Amsterdam) slaat Prins (Leiden) 60, 62; Huyver (Delft) slaat Prins (Leiden) 46, 62, 62; Stuyver (Delft) slaat Mctz (Leiden) 61, 61; Dunselman (Am sterdam) slaat Metz (Leiden) 60, 6—0. DE Vlile OLYMPIADE. Ncq eens: Uruguay—Nederland. Een bekend Parijsch journalist heeft naar aanleiding van den UruguayNe derland-wedstrijd een artikeltje geschre ven in do „Schweizerische Fussball- und Atklolik-Zeitung", dat wij, aldus zegt het „Hbld". den lezers meenen niet fce mogen onthouden: Het was de mooiste, de meest heroïsche dag van de Olympische Spelen. Kranig in hun zijden oranjebemden, trots envoi vertrouwen marcheerden do Hollanders het veld op: „Leve de Nederlandsche leeuw", schreeuwde naast mij een blonde reus! Geen enkel elftal toonde zich zóó paraat op den eersten aanblik; physiek zoowel als moreel. Men voelde het: Dit team zal alles, maar dan ook alles op winnen zetten. De trotsche vlag van Oranje-Nassau moet vandaag aan den mast omboog! Zij stonden tegenover te genstanders die tot nu toe alles in het zand hadden doen bijten: Uruguay, de mysterieuze, onverwinlijke kracht, de Ko ning van het bruine monster, het wonder kind uit Zuid-Amerika, waarvan reeds tal van sagen en legenden in omloop zijn Het spel begon. Sinds menschenhc»M nis heeft niémand zóó zien spelen. Ad<ï loos volgden de toechouwders hot: hier daar weerklonk een ongearticuleerd schreeuw. Do krantenmenschen beten vul pen of potlood zinken, Daar bonodT streed niet oen elftal, daar kampte eenige, een groote hartstocht, een gedacï te, een tot het uiterst© gespannen en" gio "Wio zag ooit zulko sport? Uruguay was eerst verrast, dan eerlijï en heel lang verbluft, daarna ietwat tooi nig. "VVat willen do Hollanders? Zij spe] len noch technisch, nog kunstvaardig zonder fout. Hun ontbreekt ten oenen, malo het grooto kunnen en eenig kunst stuk is hun vreemd. Men had gedachj koele berekende systematiek van hen te zien, goede geschooldheid naar den aard der Tsjechen. Hun spel bleek volkomen het tegendeel van dat alles. Zijn grootst© kracht, zijn ruggegraat vond het in zielo-krachten en van deze, koo zonderling het ook klinken moge: in het gevoelige. Men zag kerels ah boomen onder do toeschouwers tranen plengen!. Blonde, sentimenteoio Sieg frieds Het resultaat is bekend. Holland ver loor met 21. Twaalf minuten voor het einde floot scheidsrechter Vallat. Nie mand wist waarom. Hij zeide, een Hol- landscho hand had den bal geraakt en hij gaf strafschop. Scarono nam dien, Oranjo zwichtte. Niet verslagen echter, noch overwonnenKoning „Toeval". Spanje werd, door een toeval, uit de eerste ronde gowipt. Door Italië. Dat op zijn beurt als een soort gerechtigheid, ook door een soortgebjk toeval werd geëlimi neerd. Maar wat met de Hollanders geschied de was meer een boosaardige streek van één menscli! In Nederland zal men er het zijne van denken: over do -onpartijdigheid van o?n scheidsrechter, dio een Uruguaan door laat spelen, ofschoon bij een dor Hollan ders (Tetzner) op heel duidelijke wijze een verschrikkelijken trap toedient, daar entegen als eenige onder alle spelers zoowel als toeschouwers een hand togen den bal ziet komen en daarvoor „penalty9 geeft Dit was tot nu toe het geweldigste ge beuren op deze Olympiade: het wonder baarlijke heroïsme der Hollanders: Tor- zelfdertijd een openbaring van mensche- lijko belachelijkheid: in het toeval, waar door voor dezen wedstrijd een geheel onbekwame, om niet te zeggen kwaadwil lige 'man als scheidsrechter werd oangc- Belichten Het iramengeluk bij Iserlohn Ree. ds 21 dood en Omtrent het tramongeluk bij Isorloha wordt nog gemeld, dat, nadat do rem had geweigerd, ook de trolley nog van de draad sprong, zoodat ook do electrische rem niet meer werkte. In den loop van gisterochtend was het aantal dooden gestegen tot 21, terwijl het aantal zwaargewonden 35 bedroeg. Ver wacht wordt, dat nog verscheidene ge wonden zullen overlijden. Groote boschbranJcn In het Noordelijk deel van Alberta woe den ernstig© boschbranden. Zij hebben eea uitgestrekt bcschgebied. grenzend aan de Athabasca-rivier, in vlammen gezet. Men verwacht ernstigs gevolgen van den brand voor den bonthandel, daar zich ia de. betreffende bosschen tallooze pclsdieren ophouden. Incidenten te San Pedro In de stad San Pedro heerscht groote opwinding in verband met de Zaterda: plaats gehad hebbende bestorming van het hoofdkwartier van de „Industrial Workers of the World" (Amerikaan:: che communis ten) door het gepeupel, dat vier mannes ontvoerde en dezen met teer bestreek a vervolgens met vee ren beplakte. De aanlei ding hiervan was, dat leden van dc orga nisatie. zich op insinueerende wijze over ontploffing aan boorcl van het slagschip ,.Mississippi" hadden uitgelaten. naar Challons ging. Daar moest zij Fran cois treffen. Inlusschen waren eenige uren verstreken De vader was in vollen draf thuis ge komen. Eleonora! had hij geroepen. Vertrokken! had Mathurin geant woord. Half zot van droefheid, het paard in het rijtuig staan latend, ging do boer, zonder verdere uitleggingen to geven naar Sa'lertaine. Had bij een laatste hoop, een gelukkige gedachte? Of joeg hem zijn ledig huis angst op hot lijf? Toen de avond viel was hij nog niet Jerug. Een dikke nevel omsluierde Le Marais. Bij het vuur zaten Mathurin en Rousille, twee geheel verschillende karakters. Rou sille was erg zenuwachtig en kon niet lustig blijven zitten, vouwde do handen samen en bad: „Mijn God, mijn God Dan stond ze op, ging naar het venster, en dan in de open deur luisteren. Hoor, zei zij. De zieke luisterde en zei: Dat is de schaapherder van Malalrit, die zijn kuddo naar huis drijft. *-* Hoor toe. Ik herken de stem van Turk niet. Van kwartier tot kwartier was het min ste geluid, een stap, een roep en het rammelen van een rijtuig voldoende om hen op te deen schieten. "Wat verwachtten zij? Da vader, die niet. huiswaarts keerde. Doch Rousille, jonger en meer geloovend in het leven, wachtte ook do anderen, de verschijning van Francois en Eleonora, of een van hun tweecn spijt hebbende, SQ terugkeerde. JJ- J_ Wat zou het goed zijn? Wat een genoe gen een van beiden weer to zien! Het scheen, dat een mocht weggaan, maar do ander moest terugkeeren. De jongste was onder den indruk, dat zij alleen de bazin op Fromentière zou zijn. Op haar rustte nu veel werk en zorgen. Mathurin, bij het vuur ineengedoken, de voeten in een deken gewikkeld, bleef roerloos zitten. Do vlam van het vuur wierp een rossen gloed in zijn langen haard. Ook sprak hij niet. Nu en dan rol den tranen over zijn wangen. En dan kwam er, tot ReusiJlo's verwondering, weer een glimlach op zijn lippen. De klok sloeg negen uur. Mathurin, zei het jongo meisje, ik vrees dat vader een ongeluk overkomen is Wellicht spreekt hij over zijn leed» met den pastoor of den burgemeester. Daar troost ik mij ook al mede en toch heb ik angst. Ge hebt do gewoonte niet van te wachten, zooals ik. Wat wilt ge doen? Hem tegemoet gaan, op den weg van Sallertaine. Ga, zoo ge wilt. Rousille ging onmiddellijk in de kamer en om wille van den nevel nam zij haar wollen sjaal mede. Toen zij torugkwam, gelijk aan een kloosterzuster, vond zij Mathurin recht op. Hij% had do deken weggeworpen. De krukken lagen op den grond. Hij hield zich bijna kaarsrecht, de eeno hand geleund op detafel en de ander op den bovenkant van den leuning stoel. Hij keek de zuster met 'n zekere fierheid aan en ook met een ingehouden lijden. Het zweet parelde op zijn voor hoofd. Rousille, wat zoudt go doen als uw vader niet terugkwam? O, zeg toch zulk© dingen niet, zei ze, haar oogen met de handen verbergend. En blijf zoo niet staan, ge doet me pijn. Wel, zei Mathurin plechtig, ik zou hier het hevel voeren. Ik voel nog kracht in mij. Ik voel dat ik zal beteren. Zet u neder. Zet u neder, ik bid en smeek u, gij gaat vallen. Doch hij bleef slaan, terwijl zij uit ging- Nauwelijks had zij den drempel over schreden, of zij hoordo deze menschelijke massa met een zucht ineenstorten Zij keer do zich c-m en zag dat do zieke zich op den stoel had neergezet en dat hij zijn borst met twee handen drukte, alsof zijn hart te fel klopte. Dan geruischloos, ang stig als een hert dat uit varens stil weg vlucht, sloop zij het erf van den weg op. Do opkomende maan had den nevel ver grijsd en verminderd. Men kon reeds ver vooruitzien. In een uur zou het helder maanlicht zijn. Maria Rosa, do hagen ver mijdende, volgde den middenweg van den boomgaard, en ging door de weiden. Zij liep bijna. Angst had zij. Zij ging eerst langzaam, toen zij echter aan den rand van Le Marais kwam, waar de weg zich verbreedde, liep zij vlugger. Gedurig was zij bezig mot de gedachten: „Waar is vader?" Zij meendo don voet stap of het geblaf van Turk te hooren. Maar niets hoorde zij, enkel het verre geluid van de zee tegen dc duinen van Vendee. Zij bereikte bijna de brug van Saler- taine en de eerste bekende huizen, toen een heel hekend fluitje zich deed hooren. Wias het mogelijk? Haar hart klopte geweldig. Zij bleef verwonderd staan. Do kracht bad zij niet om zich om te draaien. Doch onbeweeglijk luisterde zij naar hem, die aangeloopen kwam. Hij kwam uit den weg van Fromen tière. En weldra legden zich tweo 'handen op haar schouders; dan plaatste zich een mannengedaanto voor haar en sprak: Dat ben ik Rousille. Ben je niot bang? Hij was daar, in zijn blauwen kiel, een stok dn de hand, fier over zijn stout waagstuk. Ondanks baar leed, kon zij een kreet van vreugde niet bedwingen. Een glimlach kwam uit het hart, gelijk een luchtbel, die om bet troebele water vaart en niets meer tegenhoudt en die verdwijnt O, wat ben ik tevreden! zei hij. Doch zij hernam onmiddellijk: Neen, ik heb ongelijk u zoo aan te spreken. Ge weet niet wat ongeluk er bij ons is. Francois is weg. Eleonora is ver trokken, ik ben gansck alleen thuis en ik zoek vader, dio niet thuis gekomen is. Ik beb geen tijd nu voor u, Jean Ncsmy Dit zou slecht zijn! Do glimlach verdween op haar gezicht en weder zette zij haar kapjo op en ver volgde haar weg. Ik weet alles, Rousille. Rcc-ds sedert drie dagen blijf ik in Ohallans om niet te ver van u verwijdord to blijven. Tot nu toe beb ik nog geen werk gevonden. Maar dezen avond heb ik in do stad het vertrek van Francois vernomen. Iedereen sprekt er over op de een of andere manier. Ik ben tot hier geloopen, zonder mij te toonen. In oen tuin bel) ik u bespied. Sedert het vallen van dei avond, heb ik u hooren we enen. Doch ik heb enkel den boer zien uitgaan. Waar is hij? To Sallcrtaino niet waar? Neen, hij is er geweest, hij is terug. Ik was 'hier dichtbij verborgen; Hij hier voorbij gekomen. En hij hief dc ar men omhoog en sprak luidop met zijn eigen als iemand, die dc vijf niet mee? heeft. Anstig vroeg zij: Lang geleden? Een kwartier. Langs waar is hij gegaan? Jean Ncsmy toonde met de hand dsn weg aan langs dc hoeven. Langs de hoeven A-an hel kasteel, tF loof ik. Hij is over het hel: gegaan, honderd meter van hier. Dank u en vaarwel, Jean, ik mod weg! Doch hij nam haar liand en spraOP zijn beurt ook op plechtiger, toon: Ja, ik begrijp u, doch mij ziet F do eerste dagen niet meer. Morgen terug naar Bocage. En ik ben leni?S°' komen voor u Rousille om to weten )fIj ik aan mijn moeder morgen moet an- woorden, als zij zal A-ragen: „Is het oo wel waar, dat zij u liefde heeft bclooi Welke belofte hooft zij u gegeven, tö?n woggingt. Mijn arme Jean, do rochhc» pen meisjes, als zij hun teerbeminden zi^ Avcggaan, zij laten een woord achter, hecht is als ccn zegel. Wat heelt u van Fromentièro gezegd?"-Als niets zegt, zal zij mij niet gcloovcn. (Wordt vervolgd

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4