Tweede Blad uit ee oaasEifiMG Maandag 16 Juni 1924 pewestelijke encycliekmeeting TE NOCRDWIJKERHOUT. Een schitterend geslaagde meeting. Het zoo landelijke, anders zoo stille Noordwijkerhout wat betoogingen en ma nifestaties betreft, is gisteren het middel punt geweest van de jaarlijksche herden king door den kring Leiden en Omstreken van don Nederlandschen R.-K. Volks bond. Dq sinds weken druilerige lucht was voor deze hctooging in een bij uitstek mooi kleed gestoken. De zon ,die zoo lange da gen tevergeefs op ziöli had laten wachten, zond haar milde stralen in overvloed uit en weerkaatste in helle flikkering van de met goud en'zilver gedrapeerde vaandels en banieren. Het prachtige weder was ook dan zeker oorzaak, dat zoovele meeting-gangers naar het fraai gelegen E.M.S.-terrein trok ken. Dg volgende afdeelingon waren verte genwoordigd: Noordwij kerliout, Leiden, Zoeterwoude (Dorp), Zoeterwoude (Hooge Rijndijk), Sassenheim, Oegstgeest, Kat wijk, "Wassenaar, Voorschoten, Lisse, Noordwijk, Voorhout, Hoogmade en War mond. Meer dan 30 vaandels en banieren waren aanwezig, terwijl drie muziekkorp sen, nl. St. Jeanne d'Arc, uit Noordwij- kerhout, Perosi, uit Leiden en St. Cecilia uit Voorhout den optocht met muziek op luisterden. In de kerk. De samenkomst had plaats in de St.- 'Joseph-kerk, alwaar te half drie een plechtig Lof werd gehouden, waaronder de WelEerw. #Heer W. Polder een korte toe spraak hield. De Eerw. Sspreker betitelde de aan wezigen met de woorden „gcliefdo broeders in Christus", zich afdragende of zulks geschiedde, omdat thans, bij deze Ency cliek-betooging, meer dan ooit gevoeld wordt, dat allen én zijn, of, omdat in deze ernstige tijden de zoo noodige .samenwerking meer gevoeld wordt, ter ver dediging der belangen voor het maatschap pelijk, maar vooral ook voor het gods dienstig leven. Paus Benedictus XV heeft in zijn vre- des-encycliek de vinger gelegd op de won de, toen hij als oorzaak der hedendaag- scho beroering, aanwees het gebrek aan welwillendheid en onderlinge liefde. Spr. wijst erop, dat evenals vroeger ook thans de roep ever de wereld galmt v. gelijk heid, vrijheid en broederschap, wat ech ter alles ijdel wordenspel is, indien men Christus niet als voorbeeld neemt. Aandringend op het onderhouden van het gebod der naastenliefde uit spr. den wensch, dat allen het solidarismp tot ide aal mogen stellen, zooals zich dat uit in het godsdienstig leven. Naar het terrein. Na het Lof gingen allo deelnemers, ver gezeld van de drie muziekkorpsen, mot ontplooide banieren naar het voetbalter rein van È.M.S., alwaar de meeting ge houden werd. En daar, langs dien lan- aelijkcn weg, wapperden de Roomsche vauefi, voortbewogen door den windt en legden allen voor iederen toeschouwer en voorbijganger openlijk getuigenis af van hun Roomsch-zijn niet alleen, maar van hun heerlijken strijd voor de idealen der Roomsche vakbeweging. Rond het feestterrein, waar het Pause lijk dundoek en de Nederlandsche drie kleur wapperde, was het al leven van zich reeds verzameld hebbende betoogor3 en toeschouwers. Tegen het houtgewas, alsof men wist, dat dezen dag de zon zich zou doen gevoe len, was het spreekgestoelte opgesteld. Het openingswoord. Toen allen zich rond het spreekgestoelte in dichte rijen1 geschaard hadden opende den voorzitter der afd. Noordwijkerhout, do heer A. van Noort, de bijeenkomst met den clir, groet. Spr. noemdo liet een gewichtige dag voor Noordwijkerhout, hu het gehoelo Ka tholieke leven uit Noordwijkerhout en uit vele plaatsen van de omgeving zich uiten kan in zulk een grootsclie manifestatie. Daarom heette spr. allen hijzonder wel kom en uitte hij den wensch, dat deze be- toogiug veelvoudige vruchten moge af werpen voor do toekomst en alle ongeor ganiseerden zich zullen scharen onder de Roomsche vaan. Rede Rector Jansen. 'Nadat het hondslied door alle aanwezi gen was gezongen, begeleid door do har monie Jeanne d'Arc", verkreeg de wel- Eerw. Heer Rector J.G. Jansen, Centraal Adviseur uit Amsterdam, het woord. Het antwoord op de vraag, aldus spr., of er in den tegenwoordigen chaotischen toestand niet weer een nieuwe Encycliek noodig is, kan niet anders dan ontkennend luiden. Immers, wij hebben de Rerum Nova- vum, die ieder jaar opnieuw herdacht wordt en die steeds van kracht blijft. De socialisten vieren.jaarlijks hun 1 Mei-dag on ieder jaar opnieuw zoeken zij naar nieuwe leuzen, omdat de vorige niet ver duld zijn. Spr. vraagt den ouderen onder de ar- heiders of liet woord van Paus Leo XIII tevergeefs heeft geklonken. Is het niet waar, dat er spoedige hulp is gekomen en «at er enorm veel bereikt is, al blijft er «ajt altijd nog te wenschen over? Als ware deee Encycliek op het oogen- hlik geschreven, blijft zij steeds actueel v°ov allen rang en stand. v?1. was d® Pauselijke encycliek niet «onzijdig Kwam Paus Leo op voor de ïêchten der arbeiders, ook «p hun plich ten wist Hij hun te wijzen en daarom is deze encycliek zoowel voor arbeiders als patroons. De heele maatschappij moet vormen één harmonisch geheel en daarom vroeg deze Paus, dat allen tezamen en vereend zouden optrekken, om die een heid te verkrijgen. Mochten ook de middenstanders en de mannen van het groot-bezit tezamen op trekken met de arbeiders om te beleven, dat deze encycliek ook voor hen is geschre ven, en dat zij ook hun adeldom schenkt. Helaas is zulks niet het geval. Vergeten is de leus der encycliek, internationaal zoo wel als nationaal. De solidariteit, die be reikt scheen, is vergeten en geworden een leuze, .een leugen. Vergeten is, dat voor de verbetering der maatschappij noodzakelijk is de gods dienst, do verdieping van het geestelijk le ven. Wanneer hot een slagwoord is ge worden, dat do cultuur der ziel betee- kent do ziel der cultuur, dau is dat niet waar te nemen in eenige verbetering der maatschappij. Spr. komt. dan tot een zwak punt, het vereenigingsleven. Pater Maleo, de apos tel der Intronisatie, noemdo het Katholio- Ice vereenigingsleven in Nederland voor beeldig, doch spr. .ze^t wel te kunnen zien, dat Pater Mateo geen adviseur van sociale vereenigingen is. Immers, er heerscht een zekere lusteloosheid onder hen, die voor aan moeten staan in de Pioomsche vakbe weging. Spr. wijst er dan op, hoeveel werk nog opgesloten ligt in de Encycliek van Paus Leo, 'waarvoor allen moeten medehclpen, om de maatschappij to hervormen en het Katholiek vereenigingsleven nieuw leven en nieuw-vuur in te blazen. In begeesterende woorden schetst de Eerw. spr. dan, hoe de Katholieke kerk haar taak heeft, begrepen ten opzichte van school en jeugd, ten opzichte van pers en politiek. Óok over het vereeni gingsleven heeft de Kerk haar leiderschap uitgestrekt, dóch daar wist zij niet de ziel te treffen. Zoolang alles goed ging, was men volgzaam, doch toen de lijd van in zinking kwam, liet men zijn vereenigi'ng in den steek. Daar dreigt gevaar voor vereenigings leven door neutraliteit, door socialisme en communisme. Daartegen moet men ver eend optrekken, zooals op het oogenblik geschiedt tegen de socialistische terreur in Twente, 'waar .Stenhuis zich begint terug te trekken voor het overwegend sterke Katholicisme. Spr. spoort dan aan te werken en zich te geven volgens het program der Ency cliek- van Paus Leo, lom zoodoende de maatschappij terug te voeren naar Hem, die gezegd heeft: „Ik hen de Weg, de Waarheid en het Leven". Rede R. Hulselmans Hierna verkreeg de heer R. Hulselmans, lid van het Centraal Bestuur te 's-Graven- liage het woord, die namens het Bonds- bestuur zijn dank brengt voor de schitte rende opkomst, waarin het Roomsch-zijn zich weer zoo heerlijk uit. "Wij kunnen, zegt opr., vandaag enthou siast zijn bij do. nieuwe herdenking van deze encycliek. Vijftig jaar geleden was door Paus Pius IX het liberalismo gesig naleerd en Paus Leo XIII viel aan en gaf tegelijkertijd de middelen ter verbetering aan. Spreker wijst er op, dat door al het werk naar de aanwij zingen der Encycliek oogenschijn- lijk veel bereikt is, doch in werkelijkheid is het nog niet veel. En daarom geldt de Encycliek ook heden nog even goed als vroeger. De gedachten van zoovelen worden ge leid naar zooveel onnuttige en onnoodige dingen, in plaats dat men zich geeft aan den opbouw van het Roomscho vereeni gingsleven. Gelukkig is er in ons Roomsche Neder land nog een kern van organisators en die kern moet versterkt worden. Spr. hoopte, dat van deze Encycliek- meeting uitging de gedachte, om iederen dag slechts één minuut ernstig na lo denken over het wel en wee van hun eigen toestand. Dan zal er na een jaar reeds veel, zeer veel bereikt zijn. Spr. spoort vervolgens aan tot waakzaamheid tegen over de uiterste linkerzijde, het commu nisme, dat in Rusland hoogtij viert en dat de leuzen vrijheid, gelijkheid en broe derschap met voeten heeff getreden. Vanaf dezen dag weer aan het werk, voor het wel en wee van allen en de ge- hcele wereld en voor de arbeiders in het hijzonder, aldus besluit spr. zijn korte, op het gemoed der arbeiders wel indruk ma- kendo rede. Nog eenmaal lieten de talrijko aanwezi gen zich hierna hooren door het zingen van ..Roomsche Blijdschap" en de uitne mend geslaagde „Rerum Novarum "-herden king behoorde weer tot het verleden. BIHNENLAND BEGRAFENIS MR. A. F. JHR. DE SAVORNIN LOHMAN. M]en bericht ons uit 's-Gravenhage Onder grootc blijken van belangstelling is Zaterdagochtend ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den Minister van Staat Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, oud-minister van Binnenlandsche Zaken, oud-lid der Tweede Kamer. In het sterfhuis aan de Trompstraat werd te voren door Ds. van Gheel Gilde- mcester een korte lijkdienst geleid. Deze dienst werd namens de Koningin bijge woond door Prins Hendrik, terwijl als ver tegenwoordiger van de Koningin-Moeder aanwezig was de Grootofficier dhr. Mr.,A. Schimmclpenninck. In verband met een uitdrukkelijk ver zoek van deu ontslapene was de lijkbaar, die precies te half twaalf het sterfhuis wercl uitgedragen, niet bedekt met bloem stukken. Een uitzondering werd echter ge maakt voor een krans van de Koningin- Moeder. Direct na de lijkkoets volgde een, ga.la- hof rij tuig, waarin de Prins had plaats ge nomen en) hierachter één met den .ver tegenwoordiger van de Koningin-Moeder. Een groot aantal rijtuigen met familieleden eloot den stoet. Naast den lijkwagen liepen aan weers kanten twee boden van de Tweede Kamer Onder do autoriteiten, die op den doo- clenakker den rouwstoet opwachtten, om den doode een laat sten groet te brengen!, werden opgemerkt Minister van Staat Staatsraad mr. Cort van der Linden, de Ministers Ruys de Beerénbrouck, Heems kerk, Colijn, v. Karnebeek, Westerveld, de Graaff, Aalberse, de Visser en van Dijk, de Comm. der Koningin in de provincie Zuid-Holland, baron Sweerts de Landas Wyborch, de oud-Ministers Staatsraad luit.-generaal W. Cool, mr. Ort, prof. Treub Posthuma, Pop, van ÏJsselsteyn en. de oud gouverneur-generaal Idenburg, vele Kamer- ledten:, verscheidene deputaties, enz. enz. Toen' do kist, bedekt met den krans van de Koningin-Moeder en geflankeerd door vier boden van de Tweede Kamer, graf waarts was gedragen $n de honderden be langstellenden zich in een dichte haag om de groeve hadden geschaard, sprak jhr. mr. W. H. do Savornin Lobman, president van den Hoogen Ra-ad, oudste zoon van den overledene, ongeveer als volgt: Het was de uitdrukkelijke wensch van onzen vader, dat aan zijn graf geen woord zou worden gesproken, maar dat verhin dert óns, kinderen, niet, om uiting to geven aan onze dankbaai*heid bij dit laatste af scheid, die in do eerste plaats uitgaat naar het Koninklijk Huis, onze geëerbiedigde Vorstin, die zich door u, Koninklijke Hoog heid, aan dit graf doet vertegenwoordigen, en naar u zelf voor uwe tegenwoordigheid, en naar H.M. do Koningin-Moeder voor do eer, ons aangedaan door zich hier te doen represenleeren. De overledene heeft gewenscht, dat hier niet zou worden gesproken, maar wel dat er aan het graf zou worden gebeden. Ik zal daarom Ds. van Gheel Gildemces- ter straks verzoeken ons in gebed voor te gaan. Toch heb ik nog behoefte om u mededee- ling te doen van de laatste woorden van onzen vader, die geschreven zijn als waren zij tot u allen gericht, en die blijkbaar kort voor zijn overlijden op schrift zijn gesteld Men zou ze een geloofsbelijdenis kunnen noemen. Het besluit aldus: „Ik weet dus, dat mijn ziel is gered. Ilc verlang Hem te zien, Dio dat gedaan heeft. Daarom verlaat ik rustig deze wereld, al scheid ik met wee moed van zoovelen, dio mij hun liefde heb ben gegeven, maar ik verwacht hen allen terug te zien." Ds. van Gheel Gildemeester sprak daar na een gebed uit. Hij dankte voor den zegem, dien het Koninklijk Huis, Land en Volk, Volksvertegenwoordiging en spe ciaal zijn naaste omgeving in de groote figuur van mr. Lohman hadden ontvangen en eindigde met het uitspreken van een zegenbede. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Geel. Staten hebben- aan de 'Statenver gadering ter goedkeuring voorgelegd een wijziging en aanvulling der verordening op de 'heffing van leges ter provincial)© griffie. Ztij stellen voor loges te heffen ten be drage van: a. f 1.50 vroor rijbewijs als bedoeld in de Motor- en Rijwielwet of de verlenging daarvan; b. f 1.50 voor een nummerbewijs als be doeld in do Motor- en Rij wielwet; c. f 1.50 voor een duplicaat van een on der a en b genoemde hetvijsstukken; d. f2.50 voor een door Ged. Staten af te geven bewijs van. ontheffing van hel verbod om een of meer wegen in de pro vincie te berijden met motorrijtuigen; e. f 1 voor de verlenging van een ont heffing als onder d bedoeld. Verder geven zij in overweging ter be schikking van hun college te stellen een crectiet ton bedrage van f2500 ten einde hen in staat te steilten daaruit, in afwach ting van do totstandkoming van een pro vinciale subsidieregeling, dn het jaar 1924 subsidie te verleenen ten behoevo van werkzaamheden, in deze provincie ver richt in het belang der zuigelingenbe-. scherm'ng ten plattelande. Ged. Staten geven in overweging afwij zend te beschiken op de subsidie-aan vraag ten behoeve van de politievakschool te 's-Hertogenbosch van den Ned. R.-K. Politiebond St. Michael. Ged. Staten stellen voor, een bijdrage ad f 4000 uit de provinciale kas beschikbaar te stellen in de kosten en voorbereiding van de droogmaking der Reeuwijksche en Sluipwijksche plassen door het Rijksbu reau voor de ontwatering. Nog geven Ged. Staten in overweging •afwijzend te beschikken op het verzoek van den Bond van Bedrijfsautohouders om subsidie in do kosten, verbonden aan het instelljen van een óhauffeursexamem, Dc kieetling P. en T. Verandering. Te beginnen met 1925 zullen de uniform jassen en verdere kleeding van het per soneel der P. en T. worden vervaardigd van donkerblauw laken, gelijk voor den oorlog. Daartegenover wordt met ingang van 1 Jan. 1925 do draagtijd van de uniform jas met een half jaar verlengd. Uit Utrecht Bezuiniging bü!j do politie. Ten einde te komen tot belangrijke be zuiniging op de uitgaven voor do ge^ meentepolitie, wordt te Utrecht c-rnstig 'overwogen om niet te voorzien in de va^ catarre van commissaris van politie aH- daar, ontstaan door het, met 1 Nov. a.s., aan den heer P. J. Dammers, op verzoek, als zoodanig verleend eeï-vol ontslag. Hij as tot di'en tijd met Verlof. Bij de behandeling van die gemeentebe- groobing 1924 is reeds in principe heskn ten, het getal hoofdinspecteurs van 3 te rug te brengen op 2, zoodra een vacature ontstaat. ROELOFARENDSVEEN. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Wcleerw. Heer H. Bakker. <an drie zijner zonen viert de parochie van St. Petrus Banden dit jaar de heilige priesterwijding. Er is op het Paaschfeest gejubeld rondom den weleerw. pater G. Verhaar O.F.M. gisteren was het de plechtige Eerste H. Mis van den weleerw. •lieer H. Bakker, wien Zaterdag door Z. D. H. Mgr. Gallier in de Kathedrale Kerk te Haarlem de heilige priesterwijding is toe gediend. 't Is ons altijd weer opnieuw, een vreug de en verkwikking, te mogen aanschou wen de viering van een priesterfeest vooral in een echt Roomsche streek, zooais Roelofarendsveen. Als 't ware op heel bijzondere «vijze smelten dan het hemel- scho en het aardsche, het hoog-heilige en het gewoon-menschelijke ineen tot een harmonisch geheel; symbool der werke lijkheid van het waarachtig-Katholieko leven! Zaterdagavond grauwde de hemel don ker en dreigend boven bet landelijke Roe lofarendsveen, waar de meesten nog druk aan den arbeid waren de vrije Zater dagmiddag schijnt meer iets van de stad to zijn! Maar 't was,%of de van bijna alle woningen wapperende vlaggen de som berte wegvaagden om er de feestelijke stemming te doen doorbreken. Om vijf uur (zonnetijd) kwam de neomist met zijn familie uit Haarlem aan de Fransche brug te Nieuwe-Wetering aan. Hier werd hij ontvangen door gees telijkheid en huldigings-coanité. Namens den pastoor der parochie werd de jonge priester verwelkomd door kapelaan E. Mathot. Daarna namen allen in de gereed staande rijtuigen plaats: in het eerste de neomist, diens ouders en jongste broeder; in bet tweede en derde de andere broers en zusters; in het vierde de weleerw. hee- xen kapelaans E. Mathot en H. A. Ulle- man, leden van het eere-comité, de edel achtbare heer L. H. M. J. Vos tors, voor zitter van het' hnldigings comitéen de z.eerw. heer past. W. de Groot, uit lerseke, oud-kapelaan der parochie; in het vijfde de leden van het huldigingscomité, n.l. de heeren W. A. van Harteveld, (secr.), D. Dobbe (penningm.), P. G. G. v. D.ooren, P. do Jong Gz. Toen do stoet aan het Raadhuis was gekomen, voegde, zich hierbij vóórop de Harmonie en daarachter een schare lieve, witte bruidjes. Al meer werd de belang stelling der parochianen grooter. En de wei-bekende Harmonie sloeg er de feest vreugde in! Aan do pastorie waarvoor smaakvol een sierlijke eerepoort was opgesteld stond de zeereerw. Herder der parochie, pastoor A. I. M. Herscheit, om den neomist hartelijk te ontvangen. Toen allen-uit de rijtuigen waren gestegen, hield de edel achtbare heer Vosfers een toespraak na mens alle parochianen. Het is nog 6lechts enkele weken gele den, aldus spr., dat mij, als Voorz. van het Huldigingscomité, de eer te beurt viel op deze plaats een woord van welkom te mogen spreken tot den weleerw. pater Verhaar, bij gelegenheid van zijn intrede in deze parochie als jeugdig priester; vandaag is die taak wederom aan mij op gedragen. Namens alle parochianen roept spr. dan een hartelijk welkom toe. Met U, met Uwe ouders en verdere familie, verheugen wij er ons over, aldus spr., dat het do Goede Ged behaagd heeft U tot zijn bijzonderen dienstknecht uit te kiezen Wij begroeten U dan, jeugdig Priester Gods, zoo vervolgde spr.. met U toe te roepen hartelijk welkom in Roelofarends veen. Wij bieden U namens alle parochi anen onze hartelijke gelukwemschen aan en spreken den wensch uit dait Gij steeds een waardig priester zult mogen zijn. Dat de Goede God' U gezondheid en krachten zal schenken, opdat Gij de taak dio U wacht met opgewektheid en naar den wiensch van onzè kerkelijke overheid zidt mogen volbrengen. Ook de familie wenschto spr. hartelijk geluk. „Ook voor U, goede Pastoor, een harte lijk profjeiat. Wij kunnen ons indenken dat Uw hart van vreugde klopt nu gij wederom het geluk moogt. smaken een van uwe parochianen als priester te zien". Wanneer wij gaan eindigen, zoo besloot spr., dan beloven wij U, Eerw. Heer Bak ker, dat wij allen zooveel mogelijk de H. Mis, die morgen door U voor liet ceTst zal worden opgedragen, ter Uwe intentie zullen bijwonen, opdat onze wenschen in vervulling zullen mogen gaan. Mogen wij dan ook oen hartelijk gebed van U vra gen voor dezo parochie, opdat Gods zegen steeds in bijzondere mate daarop zal neerdalen en nog vele jongelieden Uwe voetstappen zullen mogen volgen. Hierna zegde een der bruidjes een 1 dochtertje van den heer J. y, d. Meer UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond tc hooren is: 6.30 uur FL (Eiffcltoren) 2COO Con cert. 7.15 uur N'SF (Hilversum) 1050 M. Kin- deruürtjo. 8.20 uur 5\VA (Cardiff) 350 M. Mi ca voordrachten. 8.30 uur PCGG (Den Haag) 1050 M. Con cert van de „Batavieren". Pro gramma: 1 Florentiner Marseh, J. Fucik; 2 Si j'étais Roi, Adam;: 3 Uhlcnhorster Kinderwals, Fc- tras; 4 Kalua, foxtrot, Kern; 5. •Hochzeitstag auf Troldhaugen, Grieg; 6 Ideale, Tosti; 7 Geisha, potpourri, S. Jones; 8 Serenade Napoletina, Rivelli; 9 Sans dés- sus, dessous, foxtrot, Wenrich;' 10 The Gladiator, marsch, Sousa, i'Bö uur Brussel 265 M. Concert. J,50 uur GBM (Bournemouth) 385 M. Con cert van de Grenadiers. ©.05 uur PTT (Postschool, Parijs) 450 M. Causerie en concert, 9.10 uur 2LO (Londen) 365 M. Muziek van moderne Britsche componis ten. 9.20 uur SFR, (Radio-Paris) 1780 M. Con cert. 10.55 nur 2LO (Londen) 365 M. The Savoy Bands. een keurig, eenvoudig gedichtje op, waar na een bouquet werd aangeboden. De Weleerw. Heer Bakker nam hierop het woord. Spr. dankte den Voorzitter voor de tot hem en zijn familie gesproken woorden. Hij gaf de verzekering dat hij morgen de parochianen in zijne gebeden in hot bijzonder zou gedenken. Ook bracht spr. hartelijk dank aan den zeerc-erw. Heer Pastoor voor de vele zorgen, dia zijneerw. zich voor hem steeds had ge troost. Hierna gaf de jonge priester zijn pries terlijken zegen. De plechtigheid van dezen dag wa3 hiermede geëindigd. Zondagmorgen vulden de geloovigen do kerk om de plechtige Eerste H. Mis bij te wonen. Het hoofdaltaar was om kleed met den schoons ten fees Huister van groen en palmen en bloemen en zilveren kandelaars en schoone vaandels. Eere voor het .hikken en ordenen van dezen feesttooi! Om k .art over tien werd de neomist door de pastorie naar de kerk geleid, voorafgegaan door misdienaars, bloemen- dragende bruidjes en assisteerende geeste lijkheid. Bij het- heilig Offer werd de WelEgrw. heer Bakker geassisteerd door de Zeer Eerw. Hooggel. Heer prof. P. Verhaar, als presbyter assistens, de weleerw. heeren Kapelaans E. Mathot en H. Ulkman, resp. als diaken en subdiaken en de Wel Eerw. Heer Th. Boonekamp, kapelaan 'e Amsterdam, oud-kapelaan dezer parochie, als caeremoniaris. In het priesterkoor hadden plaats genomen de Zeereerw. hoe ren pastoor Herscheit en pastoor de Groot. Na het Evangelie hiled de zeereerw. heer pastoor Herscheit do feestpredicatie. En met eerbiedige aandacht werd geluis terd naar do eenvoudige, treffende, woor den, dio de grijze Herder sprak over het priester-zijn, naar do wijze en diepe les sen, die hij daarbij gaf, puttend uit het eigen zooveeljarig priesterleven. Tot tekstworoden had Zijneerw. geko zen: De priester is een engel, een gezant, van den Heer der heerscharen (Mala- chias 11:7). De gewijdo redenaar wees er op, dat deze dag een feest is voor de kerk, voor don neomist, voor diens ouders, voor de medepriesters, voor de parochie. Dan schetste hij aan de hand van do Evangelie-woor den de macht van ('en, priester om te onderwijzen, om gen i.a uit te deelen, om te besturen. Dat .<11 es moet den priester bewegen, God vurig ie danken, en de geloovigen, den priester te eeren. Dat alles moet ook den priester zich steeds deen bewust houden van do groote verplichtingen, die op hem zijn ge legd, en den geloovigen een reden zijn, veel voor den priester te bidden. De priester moet als een engel verzon ken zijn in do beschouwing der Godheid. Daarvoor heeft hij zijn dogmatische stu dies gemaakt; niet om er mee te schitte ren voor do menschen. Gelijk de engelen staan voor den troon Gods, zoo is zi.n plaats aan het .altaar des Heeren. En do geloovigen doen dan ook niet, zooals do Joden, die van Christus zeiden, dat het do zoon was van een timmerman. Zij zeggen niet b.v.: dat is de zoon van een tuinder, maar zij zeggen: Gij zijt priester, priester in eeuwigheid, volgens de orde van Mel- chisedech! Zij eeren den priester, maar zij moeten ook, gezien zijn groote verant- woordelijklijkïieid, voel voor den priester bidden, wat, helaas, to weinig geschiedt. Do priester, moet zijn als een engelbe waarder voor do geloovigen, in 't bijzon der voor do armen en kinderen, die Gods lievelingen zijn. Deze priester heeft ia dezo het voorbeeld van zijn ouders; dio al bun jaren doorbrengen in liefdadigheid, als beschutters en helpers van kinderen en armen. Do priester moet zijn als do engel, die do drie jongelingen in den oven behoede.o \oor do vlammen hij moet waken tegen het vuur Ar hartstocht en do verleiding i der wereld. Hij moet zijn als do engel Gabriel; dl menschen versterkend in het geloof. Ook de geschiedenis van ons land do reform lira tie leert, dat gcloofsverzwakking van' het volk meestal haar oorzaak vindt in ge brek aan plichtsbesef en ijver van do priesters. Gelijk een engel do boeien van Petrus, slaakte, zoo moet de priester dc zondaars bevrijden uit de boeien der zonde; en daar-? bij zal hij vooral zijn hulp moeten zoekei»

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3