Vierde Blad. a^- Zaterdag 14 Juni 1924 De Nederlandsche Staatsinrichting. HET KIESRECHT Een der gewichtigste rechten Wat thans niet meer aan gaat Voorloopig er mee •doen Slechte langzamer hand *-» Geen geestdriftige bewonderaars Een stap verder Als een reuzen- overwinning uitgebraaid 1-1 Zonder scba of schande Als een gewetenszaak. Wij hebben in onze artikelen de ver schillende rechten en vrijheden der Neder landsche bevolking achtereenvolgens be schouwd. Wij spraken over onze persoon lijke vrijheid, de bescherming van onze góederen, de vrijheid op godsdienstig ge bied en op het terrein der school'. Wij be handelden het recht van petitie, van ver- ceniging en vergadering, het briefgeheim i de vrijheid van drukpers. Thans begint do bespreking van een der D ivrichtigste rechten der bevolking, het kiesrecht, oftewel het recht om te kiezen (actief kiesrecht) en liet recht om gekozen le worden (passief kiesrecht). Het overgroot© belang van dit recht en hier bedoelen we meer speciaal het actief kiesrecht kunnen we wel vooral i onze tegenwoordige maatschappij niet ernstig genoeg inzien. Van een goed, slecht of heelemaal geen gebruik ervan hangt ontzaglijk veel af en machtig is de invloed, welken de kiezers en ook de kiezeressen'er door kun- i uitoefenen. Van den uitslag toch der verkiezingen zelve hangt niet meer en niet minder af, dan in welken geest en in welke lichting ons land bestuurd wordt; of de Christelijke, Katholieke beginselen in ons >aar leven kunnen doordringen of dat de liberale en socialistische ideeën haar stempel op onze wetgeving zullen zetten. i uitslag der verkiezing is beslissend, of, dat Nederland een christelijke regee ring zal hebben of wel dat een anti-cleri- caal, godsdienstloos Staatsbestuur in ons zal heerschen. Want het aandeel, dat bevolking heeft bij de wetgeving, wordt feitelijk teruggebracht tot het kies recht. Het gaat immers thans niet meer aan om, gelijk dat bij de oude Germanen ge schiedde, geheel het volk ter vergadering I? roepen. Destijds vormde de vergade ring van allo weerbare, meerderjarige mannen bet hoogste bestuur en zulk oen vergadering alleen had de macht om wet- !en to maken, welke voor geheel hun stam bindend waren. In plaats echter dier oude volksvergaderingen is thans de volksver tegenwoordiging getreden. Mannen en nouwen, dio een zeker aantal lentes tellen ta aan bepaalde vereisOhten voldoen, la ten zich door enkele personen vertegen- In onzen democratischen tijd echter taan cr stemmen op om terug to keeren tol het idee der oude volksvergaderingen. lYij zeggen met voorbedachten, rade,' dat men wil terugkeeren tot het idee der oude volksvergaderingen. Want, geheel het vroegere stelsel wederom in zijn oorspron glijken vorm te herstallen, behoort thans pij wel tot het rijk der onmogelijkheden, po groote uitbreiding toch, die de bevol- iing genoemen heeft, verhindert een alge- Oieeno beraadslaging. Verheelden wo ons $ns, dat laten we zeggen op do Moo- prheidc, die toch een respectabelen om- Rg heeft alle mannen en vrouwen van aederland zouden vergaderd hebben om ha oordeel uit te spreken over den acht- tuigen werkdag. Wat zou mo dat een borrio gegeven liebhen! En als in de mede Kamer 09 mannen en één juf frouw toentertijd reeds dagenlang over wet moesten beraadslagen, wat een -M zou het gekost heliben, wanneer daar honderdduizenden bun woordje iadden moeten zeggen. En waar moesten '1 dio kinders blijven zonder moeder de louw, zonder dat er oen „groot" mensch een oogje in het zeil hield. Wan- wo dit en nog meerdero moeilijkhe 'ot stof onzer overweging nomen, dan ieder redelijk mensch de totale on van dergelijke volksvergade- voor onzen tijd toe. 'fa plaats echter van die volksverga- stelt men thans als een geschikt üddel voor hetreferendum. Een refe- eiidum vraagt men wat is dat voor instrument? Een referendum bestaat dat men in sommige belangrijke voor sommige gewichtige wetten beroep doet op de kiezers, die dan een of andere wijze b.v. schriftelijk Ua goed- of afkeuring over de te nemen laten blijken. Dat refcren- ban nu zoo voorgeschreven worden, geen. enkele wet recht van lies taan !eft, indien niet de meerderheid des er zich voor uitspreekt'. Maar, we ^nen ons het referendum ook aldus dat, op den eisch van een kiezers een bepaald wetsvoorstel 11 bet oordeel van de burgers moet on tworpen worded. Zwitserland wordt het referendum En daar is het' zelfs voorgeko- "at, terwijl de Kamers een wet met a^'eraeenQ stemmen aannamen, de ^eze^<^10 wet verwierpen met u stemmen tegen 150.000 stemmen, ,We In ons democratisch landje ooit e eze nieuwigheid zullen mogen pro- n> moeten we afwachten; voorloopig zullen we het wel met liet kiesrcht moe ten doen, gelijk dit thans bestaat. Het actief kiesrecht, zooals we dat nu kennen, mag zich over zijn jeugd verblij den. "Want het algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht bestaat pas enkele ja ren en slechts langzamerhand beeft het kiesrecht die kolossale uitbreiding gekre gen, welke bet thans bezit. In hot jaar 1845 gaf de Grondwet im mers pas een census-ki es-recht; zij alléén namelijk, die census, centen, een bepaalde som gelds betaalden in do directe belastin gen, ontvingen het recht om te stemmen. Bij de Grondwetsherziening in 1887 ging men een stap verder, niet alleen zijj die hun geldoffers brachten aan den Mo loch, die 's lands schatkist heet, maar ook diegenen kwamen in het bezit van het kiesrecht, die zekere kenteekenen hadden van geschiktheid en van maatsc'happelij- ken welstand. Door de wet-Van Houten kreeg in 1896 het kiezerscorps zijn groote uitgebreid heid, toen namelijk bepaald werd, wie al lemaal de kenteekenen hadden, welke de Grondwet van 1887 eisch te. Krachtens het kenteeken van maatschappelijken wel"'and kregen, ave: belasting-, huur- of wor ing-, loon- en spaar kiezers en zij die oen or an der der bepaalde examens gemaakt bed den en niet „gezakt" of „gejast" waren, hadden het kenteeken van geschiktheid; zij waren, gelijk dat genoemd werd, examenkiezers. Sinds 1896 echter werd de wensch naar algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht geleidelijk levendiger; en verschillende ministeries 'hebben dan ook getracht het kiesrecht nog meer uit te breiden. Eindelijk bij do Grondwetsherziening in 1917, onder bet ministerie Gort van der Linden, werd het algemeen mannenkies- recht ingevoerd. De vrouwen, die toen reeds verkiesbaar worden, ontvingen in 1919 eveneens actief kiesrecht, wat bij de Grondwetsherziening in 1922 werd vast gelegd (art. 81). Het kiesrecht is ook al gemeen in dien zin, dat elke kiezer, wie ook, slechts één stem uitbrengt (art. 81). Ons kiesrecht is derhalve, gelijk men dat noemt enkelvoudig en niet, gelijk in som mige andere landen, waar één persoon on der bepaalde voorwaarden meer stemmen kan uilbrengen, meervoudig. W5j katholieken, zijn geen geesld. ifti- go bewonderaars van het kiesrecht, gelijk dat thans bestaat. Het individualistische, persoonlijke kies recht is een vrucht der individualistische staatsopvatting der liberalen. Zeer juist sprak Mr. X Loeff zich uit, toen hij in de Tweede Kamer zeide: „de grondslag van ons kiesrecht is 'n afkeurenswaardige, een onjuiste grondslag. Wij zijn gekant tegen oen grondslag, die gelegd is door Rousseau en door de groote Fransche revolutie". In derdaad, wij huldigen de organische staats idee; volgens ons stelsel is do staat niet samengesteld uit louter personen, maar uit huisgezinnen en familiën. Welnu, in dien deze opvatting do cenig juiste is, en dat is zij zal ook iedereen moeten toegeven, dat een kiesrecht aan afzonder lijke personen als zoodanig geschonken, een ongerijmdheid is. Eenmaal echter dit soort kiesrecht als feit aanvaard, zou 't overweging verdienen of we nog maar geen stap verder op den weg. zouden zotten en niet slechts aan mannen en vrouwen van bepaalden leef tijd, maar gewoonweg aan alle bewoners, - jong en oud, het kiesrecht zouden schen ken. Voor kinderen en jonge menschen beneden de jaren zouden dan bun ouders of wettige overheden de stem kunnen uit brengen. Want is het van den ©enen kant onnoozel, dat de grootste nietsnutter even veel invloed heeft op ons staatsbestuur, als do groote en edele figuren, die zich voor do maatschappij buitengewoon verdienste lijk maken, logisch is het evenmin, dat een huisvader, die 10 kinderen aan Kerk en maatschappij schenkt evenveel in de molk te brokken heeft, als de alleenstaan de man of vrouw. Ons algemeen kiesrecht is vooral door do Socialisten gepropageerd cn zij heb ben de invoering daarvan als een reuzen- overwinning uitgekraaid. Wat echter die gTooten-mond-open-zet ten-partij feitelijk om liet.algemeen kiesrecht geeft, bleek uit de beruchte rede van Troelstra op 12 No vember 191S, toen hij in de Tweede Ka mer deze kenschetsende woorden sprak: De vraag is niet, of men de meerderheid heeft bij de verkiezing, maar welke is uw kwaliteit. En toen er moest gestemd wor den over het wetsvoorsteLMarchant tot invoering van het vrouwenkiesrecht verliet onze held de zaal. Tegelijk met het algemeen kiesrecht is ook de stemplicht ingevoerd. Onze man nen en vrouwen mogen dus niet alleen, maar moeien zelfs, gaan stemmen of zich tenminste binnen den voor do stemming bepaalden tijd ter uitoefening van hun kiesrecht aanmelden bij het eigen stom- bureau. Alleen de leden van het Konink lijk huis zijn van deze verplichting vrijge steld (art. 72 Kieswet). Maar als men met 40 graden koorts te bed ligt of men vertoeft in Zuid-Ghansi, dan kunnen wij toch onmogelijk aan deze verplichting voldoen. Zeer zeker, maar dan heeft men oolc een geldige reden van verhindering. Wanneer men echter zijn plicht om nietswaardigo redenen verzuimt kan zulk een nalatigheid ons ©en be schaamd gezicht of zelfs zakcenten kosten Het stembureau deelt n.l. aan den burge meester mede, wie gespijbeld hebben. De burgemeester moet op zijn beurt den na-^ latigen kiezer naar de reden van zijn af wezigheid vragen. Als geen aannemelijke verklaring gegeven wordt, komt de zaak bij den eersten keer voor den Kantonrech ter, die den wegblijver een standje geeft ol' hem veroordeelt tot een boete van minstens 50 cent en hoogstens drio gulden. Een verzuim, binnen tweo jaren na do eerste veroordeeling herhaald, kan op een boete van f 10 komen te staan. Tot nu toch echter zijn de slapende kie zers vrijwel overal heelemaal mot rust geïa len en ér zonder scha of schande af gekomen. De katholieken, ook do vrouwen, die „or niets van moeten hebben", moeten echter niet uit dwang of wees, maar uit innig© overtuiging, als een gewetenszaak hun stemplicht vervullen. Als een gewetenszaak: in voel ^gevallen immers is kiesrecht ook kiesplicht en wel op zonde. „Schuldig aan zware zond© zoo lezen wij in „Sint Antonius" XXVHI (1922) blz. 143144 is zeker hij, die wetens en willens op den vijand stemt, omdat hij diens anti-christelijk program goedkeurt. Slechts domme onwetendheid of zelfmis leiding kunnen zulk een kiezer van dood zonde vrijpleiten. Niet gaarne echter zouden wij bewe ren, dat ieder katholiek kiezer, die zon der billijke reden zijn stemplicht ver waarloost, plichtig is aan zware zonde. Want niet licht is het te bewijzen, dat do einduitslag van zijn stem afiiankerjk was En daarenboven moet hij zulks dan nog gewild of voorzien hebben. Maar ©en ware zoon van Rome vraagt zich niet krenterig af, of hij zijn stem plicht kan verzuimen zonder een zware of lichte zonde te doen. De erkenning der katholieke beginselen, ook in het staats bestuur, ligt hem na aan zijn hart. Hij kent do voorschriften van het vierde ge bod en doet zijn plicht. Ook do katholieke vrouw, al mocht zij het niet begeerde doch haar opgedrongen stemrecht als een lastige nieuwigheid be schouwen, draagt in deze een even zware verantwoordelijkheid als de msn". ER. CÜNIBERTUS SLOOTS. Weert. O. F. M. Buiten!. Weekoverzicht. Laten wij deze weck eens beginnen met een stukje geschiedenis. Niet met de ge schiedenis van de laatste paar dagen maar met de geschiedenis van vele eeuwen. Eeuwen geleden zwierven de menschen- stammen van de eene plek naar de andere. Aan hun hoofd stond de patriarch, niet door vrije keuze van het volk, maar door familie-omstandigheden geroepen om zijn stam te leiden, zoowel in geestelijke als in wereldlijke zaken. Waar zij een vrucht baar land vonden, vestigde zich de stam en bebouwde gezamenlijk den grond. Ko ningen werden gekozen of wierpen zich op. Naarmate de stammen zich verder uit breidden en meer in contact traden met de naburige stammen ontstaat een uitwisseling van individuen. In de plaats der stamne- derzettingen ontstaan marktvlekken, waar handel en nijverheid zich gaan ontwikkelen. Opkomst van adel en geestelijkheid. De steden bloeien op en do burgers eischen rechten. Men begint meer en meer de wereldlijke ze.ken te scheiden van de geestelijke, de invloed der priesters op liet wereldlijk gezag vermindert. De voorrech ten van den adel worden beperkt en do staatsmacht wordt aanzienlijk uitgebreid. Het volk wordt soeverein en rcgec.rt het land in deze of in die richting al naar de meerderheid de.r partijen. Presidenten ne men de plaats in der koningen. Ten slotte worden de partij-twisten zoo hevig dat het volk de leiding in handen geeft van dictators, rageermgsspecialisten. Dat is een kort schematisch overzicht van de geschiedenis niet van één volk. maar van -r- men kan wel zeggen, bijna all'' cultuurvolken. Zoo was in groote lijnen de ontwikke lingsgeschiedenis der Grieksche volken, zoo .ras de geschiedenis van het Romeinsche olk en parallel daarmede voltrekt zich ook de historie der West-Europ"^-sche volkeren. Met dit verschil, dat de geschiedenis der Grieken en Romeinen af is, maar die der West-Europeesche volken het laatste sta dium de.r regeeringsspecialisten nog niet heeft bereikt. Bij de Grieken is het regecringsspecialis- me terug te vinden in do Ptolemeeën. ko ningen over Egypte, waarheen de Eelleen- sche cultuur zich had verplaatst na do val der Grieksche republieken. Bij de Romeinen waren de Caesars deze specialisten, dio een einde maakten aan het tijdperk der burgeroorlogen tegen 't einde der republiek. Onder welken vorm zullen deze specialis ten optreden in onze toekomstige geschie denis? Bij hot beschouwen van de gebeurtenis sen der laatste dage.n moesten wij onwille keurig» denken aan deze ontwikkelingsgang van de Grieksche cn Romeinsche cultuur, omdat wij bij de Westersche. volken de eerste symptomen reeds meenen te ontdek ken van dat regeeringsspecialisme. Dictators kennen wij reeds in Rusland, Italië cn Spanje en in Roemenië dreigde er ook een te zulle.n komen. Maar waaruit het afloopen van het tijdperk der volks soevereiniteit wel het duidelijkste, spreekt, is het echec van het parlementarisme. Het lot. van een land wordt door de wissele.nde partijmeerderheid her. en derwaarts ge slingerd. Men zie naar Duilscliland, Frank rijk, Engeland, als de meest sprekende en meest recente, voorbeelden. In Frankrijk heeft men nu in de laatste dagen zelfs het presidentschap tot „een speelbal der par tijen" gemaakt. Men kan dat alles beschou wen als do symptomen van een ontbindings proces, dat het ontkiemen van een nieuwe pericde voorafgaat. De val van Mille ran d. De isselvalliglxeid der volksgunst, zich open barend in een nog wisselvalliger ding als de uitslag der verkiezingen is, heeft Mille- rand van het regeeringstooneel doen rollen. Millerand is er aan de linkerzijde opgeklau. terd, hij is toen meer en meer naar'rechts geschoven, aan welke kant hij tenslotte er af getuimeld is. Hij begon z'n politieke loopbaan als socia list en kwam als zoodanig in liet ministerie Waldeclc-Rousscau. Zijn roode kleur ver schoot "echter in het regeeringszonnëtje en wel zoo erg, dak hij in 1912 in he.t eerste kabinet-Poincaré zelfs minister van oorlog werd. Na den oorlog was hij stichter en leider van het Nationale Bloc en zijn liefde voor dab Bloc heeft hem nu ten val ge bracht. Hij zou zijn conclusies eruit trek ken, als dat Nationale Bloc de nederlaag leed. Welnu de linkerzijde heeft hem daar bij een handje geholpen. Millerand heeft na al de herrie in de pers en in de partij-vergaderingên om zijn per soon en na ©en vergeefsche poging om aan e.en man van links een kabinetsformatie op te dragen, een beroep op het parlement (Kamer en Senaat) willen doen. Daartoe heeft hij zich bediend van een stelletje „stroo"-ministers, die het contact met het parlement moesten teweegbrengen en zijn boodschap moesten overbrengen. In die boodschap doet hij zich voor als een hand haver van de constitutie. Want volgens constitutioneel standpunt is de president alleen verantwoordelijk voor hoogverraad.. Hij wordt gekozen voor 7 jaar, waarmede de grondwet te kennen wil geven, dat een president niet onderhevig mag zijn aan de wisselingen van een meerderheid. Gij #wilt de grondwet eerbiedigen, niet waar, a'ldus Millerand, want anders zoudt gij van don president maken een speelbal der partijen, De linkernartijen waren echter even han dig als Millerand en stelden zich ook al op constitutioneel standpunt. Zii beweerden nl. dat een delbat over het aftreden van den president ongrondwettelijk was en weigerden zich met de ..stroo"-ministers in verbinding te stellen. Zij weigerden iets te zeggen, wat wel zoo gemakkelijk is (je kunt met praten over zoo'n kwestie allicht wat teveel zeggen) maar wat even doelmatig is. Men kan iemand de d©ur wijzen met hefti ge woorden, maar men bereikt hetzelfde door hem ijzig te neeeeren. Millerand be greep dan ook dat hij het met zulk een parlement nooit eens zou kunnen worden en berichtte, dat ..hij de eer had zijn ont slag in te dienen." Hiermede is dus een precedent gescha pen, waardoor feitelijk de president in Frankriik een speelbal wordt der partijen. Het besluit om Millerand te. laten vallen is genomen in een soort overwinningsroes en het staat te bezien of men later geen berouw zal hebben over dezen onberaden stap. Men zou de vraag kunnen stellen: Zou de linkerzijde Millerand hebben laten val len, als deze zich voor de verl voor links had uitgesproken? Doumergue preside n 1 In den middag is gister te Versailles Doumer gue gekozen tot presidcrït van de Fransche republiek Doumergue is voorzitter van den Senaat. Hij behoort tot een oude Hugeno tenfamilie en is een zeer gematigd man, een echt vertegenwoordiger van den Senaat waarin het nationale blok pooit zooveel invloed heeft gehad als in de Kamer, maar waarin de reactie naar links zich nu ook veel minder sterk uit dan in dezelfde Ka mer sinds 11 Mei. De senatoren willen eigenlijk een algemeens nationale politiek blijven doorvoeren; alleen het al te sterk uitgesproken rechtsehc karakter van het blok keurden zij af, maar juist daarom willen zii thans ook geen uitgesprok--: !3nk- scho politiek ondersteunen. H e r rio t kabinetsformateu r. Wanneer wij dit schrijven heeft Herriot nog geen opdracht tot kabinetsformatie uit de handen van den nieuwen president ont vangen. maar niemand twijfelt eraan of hij wordt eerste-minister. Hij heeft- zijn poli tiek reeds Inng uiteengezet en men weet in welke richting hij s.'urcn zal. Op buitenlandsch gebied naar overeen stemming met Engeland, aanvaarding der expertenrapporten en mildere houding ten opzichte van Duitsehlaud. Op binnen- landsch gebied naar afschaffing van do financieels machtigingswet, bezuiniging op de legeruitgaven. begunstiging van de open bare (lees anti-clcricale) school, stipte nale- ing van den 8-urendag, afschaffing van het gczantscha-p bij den Paus, enz. enz. Zcoah wij de vorige week reeds zeiden, zal Herriot den socialisten naar de oogen hebben te zien, daar deze slechts willen steunen en geen. aandeel in de regeering wenschen. Vervolgens zal de regeering-Herriot den gevallen president Millerand wel als oppo sitie-leider in de Kamer terugvinden, waar hij beter dan als president aan den partij strijd zal kunijen deelnemen. Het kabinet Marx. Toont het Fransche parlement, dat het door partij haat ingegeven ondoordachte besluiten kan nemen en dus ongeschikt is of zachter uit gedrukt niet het meest geschikte lichaam is om in deze tijden het lot van Europa mede te helpen leiden, nog veel meer toont dat dc, Duitsche Rijksdag. Terloops zij even aangestipt, dat do Thüringsche en de Sak sische Landdagen verdaagd moesten wor den wegens de herrie, welke er geschopt werd. Het verval -van 't parlementarisme! En hoe het er in den Rijksdag naar toe ging, weet ieder. Bij zulk een. stand van zaken mag het nog een wonder heeten. dat het kabinet-Marx cr zoo goed is afgekomen bij de motie van vertrouwen. Weliswaar heeft de Rijksdag niet de geheele politiek van Marx goedgekeurd, maar slechts de verklaring van de regeering, „waarin zij het advies der deskundigen als grondslag erkent voor een snelle oplossing van de kwestie van het herstel." De motie werd aangenomen met een meer derheid van fyl stemmen. Dat alles schikt vrij wel. Voorloopig kunnen we weer ver der. over de vraag hoe de regeering aan de meerderheid van twee derden komt. is van later zorg. De opstand in Al ban.. Albanië is geen hoog beschaafd land en zoodoende kan de ontwikkeling der gebeur tenissen aldaar niet als norm dienen, maar voorzoove.r de nationalistische beweging ia Albanië een navolging is van het fascisma in Italië,.kan men ook in do gebeurtenissen in Albanië zien een der symptomen van den komenden tijd. De regeering is gevlucht naar Italië en de Gricksch-Katholieke aartsbisschop Fa- noli heeft een voorloopige regeering ge-1 vormd. Het militaire elemeDt is daarin i overwegend. De beweging is een nationalistische en zuoals gezegd, een navolging van Mussoli ni's staatsgreep en gericht tegen een zwak ke regeering, die niet voldoende den baas kon spelen bij de ongeregelde cn verwarde'} toestanden in het land. Volgens een bericht uit Boekarest zouden I daar een aantal Albaneezen den Ameri- i kaanschen olie-magnaat Henry Sinclair tot j koning willen maken, 't Zou wel leuk zijn voor Honry, zoo van petroleumkoning te I worden een heusche koning over een petro- leumland 't Is te mooi om waar te zijn. 1 Avorescu. De 'staatsgreep van den ouden generaal Averescu is blijkbaar op niets uitgeloope.n. Maar dat het nog verre van rustig is in Roemenië bewijst wel de afkondiging van den staat Van beleg. De oppositie schijnt danook alles op ha ren en snaren te willen zetten om Bratianu 1 uit de regeering te werken. Deze is op het oogenblik druk bezig met stukken land on- der de boeren uit te deelen, e.n hangt zoo- J doende het goede heertje uit. „Overal juich- te de bevolking den minister hartelijk toe", zegt het bericht, 't Zal wel waar zijn. Japan en Amerika. De Amé- rikaansche immigratie-wet, waarbij heb „gele ras" uit de Vereen.. Staten wordt ge weerd, heeft in Japan heftige verontwaar diging gewekt. President Coolidge heeft tevergeefs getracht, door zijn veto erover uit ta spreken, de wet te keeren, daar hij overtuigd was, dat deze maatregel de Ja- pansch-Amerikaansche politieke betrekkin- gen allerminst ten geede zou komen, maar integendeel de kiem zou leggen voor een toekomstige botsing. Het Congres wilde z'n kop evenwel niet buigen (daar heb ja weer zoo'n domme zet van een parlement, zie boven!) en dreef da uitsluiting der Ja panners door. Algemeen ziet men nu met bezorgdheid de ontwikkeling van de ge beurtenissen rondom de Stille Zuidzee te gemoet. Sommigen voorspellen, dat de eerstvolgende oorlog tusschen Japan cn Amerika zal gevoerd worden. Maar al neemt men de waarschijnlijkheid van een a.s. oorlog tusschen Japan en Amerika niet aan, jammer blijft toch, dat er door die immigraliewe.t zooveel vredeswerk onge daan zal blijven. Een maritieme ontwapen igsconfcrefitie wordt onmogelijk gemaakt als Japan, die de derde zeemogendheid is, daaraan niet mee wil doen. Bovendien krijgt men nu een versterking van de vriendschapsbanden met de andere geeltjes, de Chineezen. waardoor het „gel© gevaar" weer dreigender vormen gaat aan nemen. Een nauwere aansluiting bij Sovjet- Rusland behoort ook niet tot dc onmoge lijkheden. Men ziet het, een beetje bezorgdheid is niet misplaatst, vooral wanneer men in het oog houdt, dat het hier niet betreft een kunstmatig relletje, maar dat de veront waardiging in Japan diep gevoeld is. wat blijkt uit de demonstraties, den boycot vaa Amerikanen enz. Do verbittering dateert trouwens niet van vandaag of gisteren, maar is reeds büna -0 jaar oud. Coolidge. Dc -republikri he con ventie heeft president Coolidge weer car.di- daat gesteld, voor het presidentschap en meteen haar urogram uiteengezet. De repu blikeinen willen zich wel inlaten met do Euvopeesche aangelegenheden, maar wen schen, dat Amerika geen lid wordt van den Volkenbond. Wel dringen zij met kracht aan op het bijeenroepen van ontwapenings conferenties. Laten wij besluiten met dc woorden van: do ,3fsb." over de Amcrikaansch-Japansc-ho betrekkingen: „Alle mooie woorden over vrede, vofken- bond en ontwapenings-conferenties zijn. doelloos, zelfs gevaarlijk, als de regeerin gen niet door daden van zelfbeheersching aan haar woorden kracht bijzetten." ËSIKÜESSLÜ&L HET INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES. (Officieel). Toerop's Congresplaat. Do congresplaat van den kun sinr.ar Jan Toorop is nu gereed en wordt door het Congresbureau Raadhuisstraat 4 (Witte Huis) te Amsterdam naar binnem en buitenland verzonden. (Voor het bin nenland o.a. door middel van de diocesane comité's). Een krachtig beroep doet het bestuur op do medewerking van heeren pastoors, rectoren, besliuirderen van ver gaderlokalen e.a. om de plaat overal, waar passend, op te hangen. Do lieer L. A. P. M. van den Broeke, voorzitter van het Comité voor Pers en Propaganda, doelde ons over do plaat nog het volgende mede: In het begin van dit jaar kon ik in al- gemeene trekken reeds liet plan aangeven, zooals de heer Jan Toorop zich de plaat had gedacht cn de voorloopigo goedkeu ring er op was verkregen. Langzame r- hand is natuurlijk onder het werk de uit to drukken gedaclile klaarder gewor- den in lijn, zijn in overleg met Z. D. IC. Mgr. Callier en ons comité eukelo wijzi gingen door den kunstenaar aangebracht, totdat de affiche gegroeid is tot een schoon kunstwerk, dat in een taal, weiko elk volk verstaat, op waardige kunstzüH

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 9